مشروح‌مذاكرات‌مجلس‌شوراي‌اسلامي 10/2/1387

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ 
جلسه چهارصد و هفدهم  10  ارديبهشت ماه 1387 هجري¬شمسي
(417)  22 ربيـع‌الثاني 1429 هـجري‌قمري
 
مشروح مذاكرات مجلس شوراي اسلامي 
 دوره هفتم ـ اجلاسيه چهارم 
 
1387 ـ 1386فهرست مندرجات
1 ـ اعلام رسميت و دستور جلسه.
2 ـ تلاوت آياتي ازكلام¬الله مجيد.
3 ـ ناطقين قبل از دستور آقايان: محمدمهدي مفتح، ولي‌الله ديني، قدرت‌‌الله عليخاني و ايرج نديمي.
4 ـ تذكرات نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي به مسؤولان اجرايي كشور.
5 ـ تذكر آيين‌نامه‌اي آقاي رضا طلايي‌نيك نماينده محترم بهار و كبودرآهنگ.
6 ـ تقاضاي تغيير دستور درخصوص رسيدگي به (7) فقره لايحه و (2) فقره طرح و تصويب آنها.
7 ـ تصويب لايحه تغيير نام سازمان بنادر و كشتيراني به سازمان بنادر و دريانوردي.
8 ـ تصويب لايحه شمول قانون نحوه بازنشستگي جانبازان انقلاب اسلامي ايران و جنگ تحميلي و معلولين عادي و
  شاغلين مشاغل سخت و زيان‌آور مصوب 1367 بر جانبازان و آزادگان انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي و معلولين عادي نيروهاي نظامي و انتظامي و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح.
9 ـ قرائت خلاصه گزارش كميسيون اصل (90) قانون اساسي درخصوص پرونده‌هاي مربوط به مبارزه با مفاسد اقتصادي.
10 ـ اعلام وصول طرح اصلاح موادي از قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي با قيد دوفوريت و رد فوريت آن.
11 ـ قرائت بخش پاياني گزارش تفريغ بودجه سال 1384 كل كشور.
12 ـ‌ اعلام وصول يك‌ فقره طرح و يك ‌فقره لايحه.
13 ـ قرائت اسامي غائبين و تأخيركنندگان.
14 ـ اعلام ختم جلسه و تاريخ تشكيل جلسه آينده.
«جلسه ساعت هشت و بيست و سه دقيقه به رياست آقاي غلامعلي حدادعادل رسميت يافت»
اداره تدوين مذاكرات مجلس شوراي اسلامي
 
 
1 ـ اعلام رسميت و دستور جلسه
رئيس‌ ـ بسم‌الله الرحمن الرحيم
با حضور 202 نفر جلسه رسمي است¬، دستور جلسه را اعلام بفرماييد.
منشي (حاجي¬بابايي) ـ بسم¬الله الرحمن الرحيم
دستور جلسه چهارصد و هفدهم روز سه‌شنبه دهم ارديبهشت ماه 1387 هجري شمسي مطابق با بيست و دوم ربيع‌الثاني 1429 هجري قمري:
1ـ گزارش شوردوم كميسيون عمران در مورد لايحه تغيير نام سازمان بنادر و كشتيراني به سازمان بنادر و دريانوردي.
2 ـ گزارش شور دوم كميسيون اجتماعي درمورد لايحه تسري قانون نحوه بازنشستگي جانبازان انقلاب اسلامي ايران و جنگ تحميلي و معلولين عادي و شاغلين مشاغل سخت و زيان‌آور مصوب 1367 به جانبازان و آزادگان انقلاب و جنگ تحميلي و معلولين عادي نيروهاي انتظامي و نظامي و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح.
3 ـ گزارش كميسيون اصل (90) قانون اساسي در مورد پرونده‌هاي مربوط به مبارزه با مفاسد اقتصادي.
4 ـ گزارش كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد تفريغ بودجه سال 1384 كل كشور.
5 ـ گزارش كميسيون آموزش و تحقيقات درمورد تحقيق و تفحص از امتحانات تخصصي آموزش پزشكي.


2 ـ تلاوت آياتي ازكلام¬الله مجيد
رئيس ـ تلاوت كلام¬الله مجيد را آغاز بفرماييد.
 (آيات 58 ـ 54 از سوره مباركه «يونس» توسط قاري محترم آقاي محمد بيگي تلاوت گرديد)
اعوذبالله من¬الشيطان¬الرجيم ـ بسم¬الله¬الرحمن¬الرحيم
وَ لَوْ أَنَّ لِكُلِّ نَفْسٍ ظَلَمَتْ ما فِي الْأَرْضِ لاَفْتَدَتْ بِهِ وَ أَسَرُّوا النَّدامَةَ لَمَّا رَأَوُا الْعَذابَ وَ قُضِيَ بَيْنَهُمْ بِالْقِسْطِ وَ هُمْ لا يُظْلَمُونَ * أَلا إِنَّ لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ أَلا إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَ لكِنَّ أَكْثَرَهُمْ لا يَعْلَمُونَ * هُوَ يُحيِي وَ يُمِيتُ وَ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ * يا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَتْكُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ شِفاءٌ لِما فِي الصُّدُورِ وَ هُدىً وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ * قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذلِكَ فَلْيَفْرَحُوا هُوَ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ *
(صدق الله العلي العظيم ـ حضار صلوات فرستادند)
رئيس ـ از قاري محترم آقاي محمد بيگي تشكر مي‌كنيم و به ترجمه آيات تلاوت شده گوش مي‌سپاريم.
(ترجمه آيات توسط آقاي مجتبي ملك‌افضلي قرائت گرديد)
بسم الله الرحمن الرحيم
«و اگر آنچه در زمين است از آن كسي باشد كه ظلم كرده است آنهمه را بدهد تا خود را بازخرد و اينان آنگاه كه عذاب را مشاهده كنند پشيماني خود را نهان مي‌دارند و ميانشان به عدل و داد حكم مي‌شود و به آنان ستم نخواهد شد. بدانيد كه هرچه در آسمانها و زمين است از آن خداست. بدانيد كه وعده خدا حق است اما بيشتر آنها نمي‌دانند. اوست كه زنده مي‌سازد و مي‌ميراند و بسوي وي باز گردانده خواهيد شد. اي مردم بي‌گمان از پروردگارتان برايتان پند و اندرزي آمده است و درماني براي آنچه در سينه‌هاست و هدايت و رحمتي براي مؤمنان. بگو به فضل خدا و به رحمت او، آري به اين بايد شادي كنند. او از آنچه اينان انباشته مي‌كنند بهتر است». صلوات (حضار صلوات فرستادند)
رئيس ـ تشكر مي‌كنيم.


3 ـ ناطقين قبل از دستور آقايان: محمدمهدي مفتح، ولي‌الله ديني، قدرت‌‌الله عليخاني و ايرج نديمي
رئيس ـ ناطقان قبل از دستور را دعوت بفرماييد.
منشي (محمدصادقي) ـ بسم الله الرحمن الرحيم
ناطقان قبل از دستور جلسه علني امروز عبارتند از:
ـ جناب آقاي محمدمهدي مفتح نماينده محترم رزن.
ـ جناب آقاي ولي‌الله ديني نماينده محترم اهر و هريس.
(كه هر كدام ده دقيقه وقت دارند)
ـ جناب آقاي قدرت‌الله عليخاني نماينده محترم بوئين‌زهرا و آوج.
ـ جناب آقاي ايرج نديمي نماينده محترم لاهيجان و سياهكل.
(كه هر كدام پنج دقيقه وقت دارند)
جناب آقاي مفتح بفرماييد.
سيدمحمدمهدي مفتح ـ بسم الله الرحمن الرحيم
«الحمدلله رب‌العالمين و العاقبه‌ للمتقين»
سلام و درود به روح بلند و ملكوتي حضرت امام بنيانگذار نظام مقدس جمهوري اسلامي.
سلام و درود به پيشگاه رهبر معظم انقلاب اسلامي و سلام و درود به ارواح بلند و طيبه شهداي عزيز اسلام.
امروز، روز ملي خليج فارس است. با گراميداشت اين روز بزرگ ملي، بر مواضع بر حق مردم عزيز و مسؤولان بلندپايه نظام مقدسمان در رابطه با خليج هميشه فارس تأكيد مي‌كنيم.
1 ـ ملت بزرگوار و ولايت‌مدار ايران اسلامي با حضوري پرشور و حماسه‌آفرين در انتخابات مجلس هشتم، يكبار ديگر عمق ايمان و آگاهي خودشان را به نمايش گذاشتند و موجب نااميدي و يأس دشمنان نظام مقدسمان شدند.
انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي به فهرست بلند حماسه‌هاي ملي افزوده شد. از مهمترين ويژگيهاي اين انتخابات اين بود كه رشته بسياري از نظريه‌پردازيها و معادلات خودساخته سياسي از هم گسست.
مردم عزيز، متدين و ولايت‌مدار شهرستان رزن نيز در اين عرصه بزرگ حضوري شكوه‌آفرين و حماسه‌ساز داشتند. حضوري به مراتب بالاتر از ميانگين كشوري و نيز استان همدان. حضور فشرده، حماسه‌آفرين و باشكوه مردم عزيز در شهرهاي رزن، قروه درجزين و دمق و روستاها و بخشهاي سردرود، مركزي و قروه درجزين در روز (24) اسفند در پاي صندوقهاي رأي نشان از فرهنگ بالنده و شعور بالاي سياسي اين مردم عزيز دارد.
اين انتخابات در شهرستان رزن در فضاي پرشور و رقابتي، بحمدالله بخوبي برگزار شد كه بايد از مجموع دست‌اندركاران برگزاري آن اعم از هيأت اجرايي و هيأت نظارت و تمامي عزيزاني كه در اجراي اين كار بزرگ مسؤوليت داشته و زحمت كشيده‌اند بعنوان نماينده مردم تشكر و قدرداني نمايم.
همچنين از ابراز اعتماد و اظهار لطف مردم شهيدپرور شهرستان به اينجانب بعنوان خادمي كوچك در نظام مقدس جمهوري اسلامي و سپردن مسؤوليت بزرگ نمايندگي مجلس شوراي اسلامي براي چهارمين بار، از صميم قلب تشكر مي‌كنم.
بررسي (8) دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي در حوزه انتخابيه رزن نشانگر اين است كه در (4) دوره آن، انتخابات به مرحله دوم رسيده و در (4) دوره ديگر يعني مجالس اول، پنجم، هفتم و هشتم انتخابات در اولين مرحله منجر به تعيين نماينده شده است كه در مجلس اول حضرت آيت‌الله انواري و در سه مجلس بعدي اينجانب توفيق نمايندگي مردم را داشته و دارم.
نگاهي به درصد آراء نمايندگان منتخب در (8) دوره مجلس از حوزه انتخابيه رزن حاكي از اين است كه در مجلس هشتم مردم عزيز شهرستان رزن، هم حضوري فشرده در انتخابات داشته‌اند و هم اينجانب را با بيش از (72) درصد آراء خودشان مفتخر به نمايندگي از آن حوزه پرافتخار نمودند. نسبتي كه دومين رتبه در انتخابات مجلس هشتم در سطح كشور مي‌باشد. اينجانب متواضعانه از اين لطف بزرگ همشهريان عزيزم در مجموع شهرها و روستاهاي حوزه انتخابيه صميمانه تشكر نموده و از خداوند متعال مسألت دارم كه توفيق و شايستگي انجام وظيفه سنگين اين مسؤوليت را عنايت فرمايد.
2 ـ دومين سفر رئيس محترم جمهوري اسلامي ايران، برادر عزيز جناب آقاي دكتر احمدي‌نژاد و هيأت محترم دولت به استان همدان در روزهاي چهارم و پنجم ارديبهشت‌ماه برگزار شد. اينجانب بعنوان خدمتگزاري كوچك و نماينده‌ مردم بزرگمان از رياست محترم جمهوري اسلامي و نيز هيأت محترم دولت صميمانه تشكر مي‌كنم. همچنين از حضور حماسي و افتخارآفرين مردم عزيز اعم از اهالي محترم همدان و ديگر شهرستانهاي استان خصوصاً برادران و خواهران عزيزي كه از شهرهاي رزن، قروه درجزين و دمق و روستاهاي بخشهاي قروه‌درجزين، سردرود و مركزي در اين مراسم استقبال در شهر همدان شركت كردند، تشكر مي‌نمايم.
همچنين از حضور برادر عزيزم جناب آقاي مهندس فتاح وزير محترم نيرو كه بعنوان نماينده دولت در شهرستان رزن حضور يافتند تشكر مي‌كنم.
اميدوارم با اجراي مصوبات هيأت محترم دولت در اين سفر و همچنين حل مشكلات شهرستان كه در جلسه شوراي اداري شهرستان رزن با نماينده محترم دولت جناب آقاي مهندس فتاح مطرح و اجراي پيشنهادات ارائه شده براي حل آن مشكلات در زمينه‌هاي راههاي روستايي، دوبانده شدن كريدور شمال استان، شامل راههاي قروه درجزين ـ رزن ـ دمق، آب شرب، آب كشاورزي، اشتغال، دانشگاه و آموزش عالي، كشاورزي و صنعت و ديگر موارد، شاهد رشد بيشتر شهرستان و نيز استانمان باشيم.
3 ـ مجلس هشتم تا كمتر از يك ماه ديگر ان‌شاءالله كار خود را آغاز خواهد كرد. انجام اين وظيفه سنگين قطعاً نيازمند داشتن برنامه‌اي جامع و منسجم مي‌باشد. بررسي عملكرد و تحليل نقاط قوت و ضعف ادوار قبلي خصوصاً مجلس هفتم براي تدوين اين برنامه ضروري مي‌باشد. اميد مي رود همكاران محترم در مجلس هشتم خصوصاً هيأت رئيسه محترم آن مجلس در اولين فرصت به اين مهم پرداخته تا مجلس هشتم بتواند در قالب برنامه‌اي جامع وظيفه خود را انجام و نقش خويش را در اعتلاء ميهن اسلاميمان در تمامي ابعاد اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و سياسي ايفاء نمايد.
4 ـ گراني، تورم، بيكاري و مواردي از اين قبيل بصورت مشكلات روزمره و بعضاً حاد براي بسياري از مردم عزيزمان درآمده است. علاوه بر فشار سنگين گراني در افزايش افسارگسيخته نرخ مسكن كه حتي اجاره فضايي كوچك را در برخي شهرها براي زوجهاي جوان بعضاً به رؤيا تبديل نموده است، تأمين مايحتاج روزمره براي برخي از مردم عزيز خصوصاً با افزايش مستمر قيمتها مشكل گرديده است.
در ضرورت فوريت برخورد با اين پديده، كوچكترين ابهام و شكي وجود ندارد. آنچه مهم است نحوه برخورد و برنامه‌هاي اجرايي براي حل اين معضل مي‌باشد. بنظر مي‌رسد يكي از مواردي كه به يمن نامگذاري امسال توسط مقام معظم رهبري بايد مشمول نوآوري و نهايتاً شكوفايي گردد روش و متد حل مشكلاتي از اين قبيل باشد. شك نيست كه مسؤولان عزيز و دلسوز ما در تمامي رده‌ها و قواي مملكت از پركارترين، مؤمن‌ترين و پاكترين مسؤولان در مقام مقايسه با همتايان خود در دنيا هستند. همچنين شايد كسي در اين امر كه راندمان فعاليتها با اين حجم بزرگ از آنچه بايد باشد پايين‌تر است شك نداشته باشد. بنظر مي‌رسد حل اين موضوع يكي از اولين ضروريات كار برنامه‌ريزان كشور باشد.
با الهام از سال «نوآوري و شكوفايي» روشها و متدهاي فعاليتهايمان را بازنگري كنيم. باتوجه به تجربيات دنيا و نيز با الهام‌گيري از اصول علمي در چارچوب آرمانها و ارزشهاي اين نظام مقدس، متدهاي لازم را طراحي نماييم تا براساس آن در حل هر مشكل ابتدائاً مشكل را بطور كامل و جامع تعريف كرده و بشناسيم و ثانياً با رعايت تمامي جوانب موضوع و بهره‌گيري از اصول علمي و تجربيات دنيا راه‌حل آنرا يافته و اقدام نماييم بنحوي كه تغيير مسؤولان منجر به تغيير راه‌حلها و نيمه‌كاره ماندن فعاليتها نگردد.
در مقام حل گرانيها و تورم نيز بنظر مي‌رسد بايد به اين مهم توجه شود. تصميمات مقطعي با تأثيرات كوتاه‌مدت و بدور از ضوابط علمي و تجربي، مشكلات اقتصادي ما را مي‌تواند عميقتر كند.
انتظار مي‌رود دو برنامه توأمان و در راستاي هم، كوتاه‌مدت و بلند‌مدت، براي كاهش و رفع سريع فشار گراني بر مردم در راستاي برنامه علمي و جامع بلند‌مدت نياز فوري و ضروري اقتصاد ماست.
5 ـ در آستانه سالگرد شهادت علامه شهيد حضرت آيت‌الله مطهري و همچنين روز معلم و روز جهاني كارگر هستيم. اميد آنكه با گراميداشت اين مناسبتها و بهره‌گيري از آثار ارزشمند شهيد مطهري كه بفرموده حضرت امام «همگي خوب و قابل استفاده هستند» بتوانيم جايگاه واقعي معلمان عزيز كه بفرموده حضرت امام «شغل انبياء را دارند» و نيز كارگران عزيز كه پيامبر عظيم‌الشأن اسلام بر دستان كارگر بوسه زده است را در نظام مقدس اسلاميمان بيش از پيش شناخته و در تحقق بيشتر آن همگي بكوشيم. والسلام‌ عليكم و رحمه‌ الله
منشي (محمدصادقي) ـ خيلي ممنون آقاي مفتح كه سر وقت تمام كرديد. ناطق بعدي جناب آقاي ديني نماينده محترم اهر و هريس هستند، بفرماييد.
ولي‌الله ديني ـ بسم‌الله الرحمن الرحيم
«رب اشرح¬ لي صدري و يسّرلي امري واحلل عقده من لساني يفقهوا قولي».
با حمد و سپاس به درگاه خداوند متعال و سلام و درود به ارواح طيبه شهداء، امام امت و آرزوي سلامتي و طول عمر با عزت براي رهبر معظم انقلاب، سخنان خود را آغاز مي‌نمايم.
1 ـ ابتداء لازم مي‌دانم از حضور پرشور مردم عزيز ايران اسلامي و حوزه انتخابيه‌ام در هشتمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي تقدير و تشكر نمايم و از خداوند متعال براي همه منتخبين ملت به ويژه منتخب مردم اهر و هريس آرزوي توفيق و خدمت‌رساني بيشتر مسألت مي‌نمايم.
در سال چهارم برنامه پنجساله چهارم توسعه كه از طرف مقام معظم رهبري سال «نوآوري و شكوفايي» نامگذاري شده است قرار داريم. براي رسيدن به اهداف بلند‌مدت چشم‌انداز بيست ساله نظام بايستي نهضت نرم‌افزاري و علم را تداوم بخشيم و از سطحي‌نگريها و روزمرگي‌ها پرهيز نموده و ظرفيت‌هاي علمي كشور را توانمند نماييم كه اين موضوع يكي از ضرورت‌هاي تحقق نوآوري است. لذا لازم است همه نهادها و مسؤولين و قواي سه‌گانه كشور به ويژه مجلس و دولت فضا و بستر مناسب را براي نوآوري و شكوفايي فراهم نمايند.
2 ـ اين روزها تورم و گراني سرسام‌آور به مردم به ويژه اقشار متوسط و ضعيف جامعه فشار مضاعف وارد مي‌نمايد گرچه ممكن است افزايش تورم و گراني كالاهاي اضطراري بالاخص در بخش مسكن دلايل متعددي اعم از عوامل خارجي و داخلي داشته باشد. اما هنر اين است كه در شرايط موجود اين مسأله را بنحوي مديريت و هدايت نماييم تا ضمن كنترل تورم، فشار را از دوش اقشار آسيب‌پذير برداريم لذا از دولت محترم تقاضا دارم با ارائه راهكارهاي عملياتي در كنترل گراني و تورم نقش و وظيفه اصلي خود را ايفاء نمايد.
3 ـ مبارزه با رانت‌خواري و فساد بايد يكي از اولويتهاي اصلي نظام اسلامي باشد البته در عزم و اراده جدي مسؤولين نظام براي ريشه‌كن كردن فساد اداري شكي نيست اما مردم وقتي هر روز از زبان مسؤولين مملكتي با عبارات درشت وجود فساد اداري و رانت‌خواري و لزوم افشاگري‌ها و برخورد با آنها را مي‌شنوند ولي در عمل متفاوت با آنچه كه مي‌شنوند، مي‌بينند دچار يأس و نااميدي مي‌شوند و اين يكي از آفات و تهديدهاي نظام اداري كشور مي‌تواند باشد. چرا كه طعم واقعي عدالت وقتي چشيده مي‌شود كه فضاي جامعه براي برهم زنندگان نظم اقتصادي ناامن و براي عامه مردم و سرمايه‌گذاران و كارآفرينان و تلاش‌گران عرصه سازندگي كشور امن و مطلوب باشد.
حال كه دولت محترم با شعار محوري ايجاد و تحقق عدالت تلاش مي‌نمايد انتظار دارد با همكاري ساير قوا از جمله مجلس براي مقابله با فساد يك استراتژي چندوجهي تعريف گردد تا با افزايش پاسخگويي سياسي و مسؤوليت‌پذيري، تقويت محدوديت‌ نهادينه شده در درون نظام حكومتي، تقويت مشاركت فعال نهادهاي جامعه مدني و تعامل آنها با بخشهاي عمومي و دولتي، ايجاد بخش خصوصي رقابتي و شكست انحصارات دولتي و بالاخره اصلاح مديريت عمومي و دولتي مبارزه با اين مسأله در كشور نهادينه شود.
4 ـ مجلس تبلور اراده مردم و انتخابات مجلس شوراي اسلامي يكي از با اهميت‌ترين انتخابات كشور ما مي‌باشد صرفنظر از نقصهاي قانوني انتخابات كه زمينه را براي سوء استفاده و تخلف برخي فراهم مي‌نمايد. متأسفانه ضعف اطلاع‌رساني نسبت به شرح وظايف نمايندگان و وظايف اصلي مجلس شوراي اسلامي و وجود مشكلات اقتصادي و مطالبات مختلف در لايه‌هاي اجتماعي جامعه و ضعف دستگاههاي اجرايي، عرصه جامعه را در ايام انتخابات و حتي ماهها قبل از آن با اقدامات خلاف قانون و وعده وعيدهاي بي‌شمار برخي كانديداها در بعضي از شهرستانها به كارزاري نابرابر تبديل و بازار هتاكي، شايعه، افتراء و دروغ‌پردازي را داغ مي‌نمايد بطوريكه گاهي اصل موضوع انتخابات و ارائه برنامه از طرف نامزدها به فراموشي سپرده مي‌شود. نمونه‌اي از اين بداخلاقي‌ها را مي‌شد در حوزه انتخابيه اينجانب به اشكال مختلف مشاهده نمود كه متأسفانه گاهاً حتي از طرف برخي از افراد و دوستان ناآگاه و مغرض بعمل مي‌آمد. صرفنظر از اينكه چه كسي يا كساني از كانديداهاي يك حوزه انتخابيه نماينده مجلس شوراي اسلامي بشوند براي اقتدار بيشتر مجلس و نظام جمهوري اسلامي ايران و براي اينكه در آينده پول، تخريب، تهمت و افتراء، چاپلوسي و ريا و باندهاي قدرت و ثروت جاي ايمان، اخلاص، تعهد، صداقت و انگيزه بالاي مردم را نگيرند و نظام و انقلاب را از مسير و معيارهاي اصلي خود منحرف ننمايند. از صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران درخواست مي‌نمايم وقت بيشتري را براي مجلس شوراي اسلامي و اطلاع‌رساني در اين حوزه در رسانه ملي در نظر بگيرد.
از رياست محترم مجلس شوراي اسلامي تقاضا دارم دستور فرمايند با تشكيل كارگروههاي كارشناسي، انتخابات چندين دوره مورد نقد و آسيب‌شناسي جدي قرار گيرد تا چنانچه اگر اصلاحاتي در قانون انتخابات و نحوه برگزاري و تبليغات و ساير موارد انتخابات لازم است تدوين تا قانون انتخابات مورد بازنگري واقعي قرار گيرد.
5 ـ طبق اصل (64) قانون اساسي پس از هر ده سال با در نظر گرفتن عوامل انساني، سياسي، جغرافيايي و نظاير آنها حداكثر (20) نماينده مي‌تواند به عده نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اضافه شود. اينجانب در نطق قبل از دستور خود يكبار در تاريخ 8/8/1384 تفكيك حوزه انتخابيه اهر و هريس و اضافه شدن يك نماينده به اين حوزه را خواستار شده‌ام. باتوجه به اينكه در دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي طبق قانون امكان افزايش نمايندگان وجود دارد از مسؤولين ذي‌ربط تقاضا دارم در اينخصوص باتوجه به سوابق موضوع اقدامات لازم را مبذول نمايند.
6 ـ اما برخي از اهم خواسته‌ها و مطالبات مردم منطقه؛
با عنايت به آغاز عمليات اجرايي بزرگراه اهر ـ تبريز از اواخر سال گذشته از وزارت راه و ترابري تقاضا دارم باتوجه به انتظارات به حق مردم منطقه نسبت به تسريع در عمليات اجرايي اين بزرگراه اقدام عاجل مبذول نمايد. باتوجه به احداث شهرك صنعتي اهر در ظرف (3) سال اخير و آماده‌شدن زيرساختهاي آن براي سرمايه‌گذاري و ايجاد اشتغال از وزارت صنايع و معادن مي‌خواهم زمينه‌هاي سرمايه‌گذاريهاي بعدي را در اين شهرك فراهم آورد.
ايجاد و توسعه (5) مجموعه آموزشي عالي در منطقه اهر شامل آموزشكده كشاورزي، آموزشكده فني و حرفه‌اي، دانشكده پيراپزشكي، دانشگاه پيام نور و توسعه دانشگاه آزاد اسلامي در سالهاي اخير اقدام ارزشمندي براي منطقه اهر مي‌باشد. از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تقاضا دارم نسبت به ارتقاء جايگاه مراكز فوق و احداث زيربناها و فضاهاي آموزشي اقدام مؤثر و عملي مبذول نمايد.
باتوجه به مطالعه چندين سد كوچك و متوسط در منطقه اهر از وزارت نيرو تقاضا دارم باتوجه به وعده رئيس‌جمهور محترم در جمع مردم اهر نسبت به اجرايي‌شدن سدهاي مذكور به ترتيب اولويت مطالعاتي اقدام نمايند.
باتوجه به بازگرداندن محل و دفتر كار شركت مجتمع معادن مس اهر تحت عنوان مس مزرعه به اهر در سال گذشته، از وزارت صنايع و معادن مي‌خواهم ضمن فعال‌نمودن اكتشافات مس منطقه ارسباران و اجراي فازهاي توسعه مس سونگون و ذوب‌پالايش آن نسبت به سرمايه‌گذاري‌هاي لازم درخصوص موضوع اساسنامه شركت فوق در منطقه اهر اقدام نمايد.
از وزارت نيرو مي‌خواهم نسبت به احداث نيروگاه هريس كه نقش اساسي را در اقتصاد منطقه و تأمين برق استان در سالهاي آينده خواهد داشت اقدامات اساسي را مبذول نمايند. همچنين باتوجه به وعده رئيس‌جمهور محترم در جمع مردم هريس درخصوص احداث سد هرزه ورز و انتظارات مردم منطقه در اينخصوص نيز اقدام عملي مبذول گردد.
از وزارت صنايع و معادن مي‌خواهم درخصوص سرمايه‌گذاريهاي بعدي شهرك صنعتي و ناحيه صنعتي شهرستان هريس واقع در بيلوردي و زرنق اقدامات لازم بعمل آورد.
از وزارت نيرو مي‌خواهم درخصوص احداث تصفيه‌خانه آب، آبرساني به شهرهاي بخشايش و كلوانق و شروع آبرساني به روستاهاي اربطان و ساير روستاهاي منطقه از سد اربطان كه داراي اعتبار ملي است، اقدامات عاجل مبذول نمايند.
از وزارت بهداشت و درمان مي‌خواهم درخصوص راه‌‌اندازي بيمارستان هريس در نيمه اول سالجاري كه قبلاً وعده آنرا داده‌اند اقدام نمايند.
از استاندار محترم آذربايجان‌شرقي مي‌خواهم كه درخصوص استقرار ادارات در مركز بخش خواجه دستورات لازم صادر فرمايند.
در پايان ضمن تقدير و تشكر از مردم عزيز حوزه انتخابيه‌ام بخاطر (4) سال همكاري و همدلي صادقانه با اينجانب، از همه عزيزان بخاطر قصور و كوتاهيهاي احتمالي عذرخواهي مي‌نمايم و اگر در نتيجه فعل، گفتار و رفتار اينجانب افراد يا اشخاصي بهردليل رنجيده‌خاطر گرديده‌اند، از آنها نيز طلب حليت مي‌نمايم و از همه دست‌اندركاران و مسؤولين منطقه و استان و كشور كه در طول مدت اين دوره كه با اينجانب درجهت خواسته‌ها و مطالبات مردم همكاري داشته‌اند تقدير و تشكر مي‌نمايم، باشد كه مورد عفو و رحمت و رضايت پروردگار متعال قرار بگيريم.
خدايا چنان‌كن سرانجام كار
تو خشنود باشي و ما رستگار
والسلام عليكم و رحمه¬الله و بركاته
رئيس ـ خيلي ممنون، ناطق بعدي را دعوت بفرماييد.
منشي (محمدصادقي) ـ ناطق بعدي جناب آقاي عليخاني هستند كه فقط (5) دقيقه وقت دارند، بفرماييد.
قدرت‌الله عليخاني ـ بسم¬الله الرحمن الرحيم
با عرض سلام خدمت ملت بزرگوار ايران، مردم شريف استان قزوين، شما همكاران عزيز و با آرزوي توفيق و سربلندي براي ملت شريف ايران، كشور اسلامي‌مان و رهبري معظم انقلاب. همچنين با گراميداشت ياد فيلسوف شهيد آيت‌الله مطهري و تبريك روز معلم به فرهنگيان گرانقدر و روز كارگر به كارگران زحمتكش كه اميدوارم با همت دولت و مجلس در آينده شاهد اهتمام بيشتر در رفع مشكلات آنان و اقشار مختلف جامعه باشيم، ان‌شاءالله.
قبل از شروع عرايضم لازم مي‌دانم از مردم شريف استان قزوين بخاطر حضور گسترده‌شان در انتخابات استان (مخلص آقاي ابوترابي هم هستيم) بويژه حوزه انتخابيه قزوين، آبيك و شهرستان البرز واقعاً بايد سپاسگزاري كنم. هر چند كه قبل از اين سپاسگزاري لازم است از مردم شجاع و قهرمان شهرستان بويين‌زهرا هم كه حدود (30) سال ما را تحمل كرده‌اند و (2) دوره از طرف آن مردم بعنوان نماينده آن ديار روانه مجلس شديم سپاسگزاري كنم.
منتها با اجازه آقاي ابوترابي مي‌خواهم يك جمله عرض كنم. مردم استان قزوين واقعاً حضوري گسترده (هم تعريف از خودم كنم و هم از آقاي ابوترابي) انصافاً انتخابات خوبي و افراد خوبي هم انتخاب كردند. هم آقاي ابوترابي، هم عليخاني! منتها در اينجا لازم است از برادر بزرگوارمان جناب آقاي ابوترابي درخواست كنم كمي تجديدنظر كنند نسبت به مسؤولين استان كه شايد خداي‌ناكرده اين مسؤولين استان، رأس آن مديريت نتوانسته باشد آن وظايف اصلي خودش را به انجام رسانده باشد، اين باعث شده كه بعضي از آراء كاهش پيدا كرده باشد. اين خواهش را از سرور عزيزم جناب آقاي ابوترابي دارم، تجديد نظري شود در رابطه با رضايت مردم و حضور مردم، ان‌شاءالله. مخلص ايشان هم هستيم.
اما عزيزان و برادران! خدمت شما عرض كنم پريروزها من كنار مسجد الجواد ميدان (7) تير داشتم مي‌رفتم، يك خانمي ديدم از پشت‌سر صدا مي‌كند، چون نوعاً ما از خانمها مي‌ترسيم بايستيم صحبت كنيم در خيابان و اين حرفها، اولش كوتاه آمديم، بر نگشتيم، ديدم رها نمي‌كند. برگشتم نگاه كردم ديدم خانم بسيار محجبه خوبي، با وقار، با شخصيت گفت آقا براي گراني دعا كنيد. گفتم خدا خيرت دهد، آنجا زود فاصله گرفتم، ولي در دلم گفتم، گفتم خدا خيرت بدهد، دعا خوب است، اما قبل از آن عقل را بايد بكار گرفت. كارشناسان اقتصادي را بايد بكار گرفت، از بزرگان اقتصاد بايد استفاده كرد، بايد (2) سال پيش گوش به اقتصاددانان مجلس مي‌دادند، نمي‌گفتند نفت كه داريم گران است، دولت قدرتمند داريم همه چيز حل مي‌شود. اين حل شدن است كه شما امروز شاهد آن هستيد. لذا اميدوارم دولت محترم از كارشناسان استفاده كند، دلسوزانه محبت كند، همه به كمك هم ان‌شاءالله بيايند و بياييم مجلس هشتم وظيفه‌تان سنگين است، همكاران عزيز.
مجلس هفتم مخلص همه شما بوديم و هستيم، مخلص رئيس هم بوديم و هستيم، هيأت رئيسه را هم ارادت داريم، ولي از حق مسلم خودتان كوتاه آمديد و كوتاه آمديم كه امروزه مواجه شديم با اين تورم، دولت اعلام آمادگي كرده، اميد است با مجلس هشتم همكاري كند. اميدوارم اول دولت اعلام كند مصوبات مجلس را اجراء كند كه بايد بكند. بازرسي كل كشور لازم نبود به ميدان بيايد، لازم بود خودِ دولت عمل مي‌كرد. هرچند كه من لازم است از بازرسي كل كشور تشكر كنم، به كمك دولت، به كمك مجلس، به كمك قانون، به كمك مصوبات مجلس آمده. دولت محترم من عرض مي‌كنم به هشدارهاي مقام معظم رهبري، همه دولتها بايد توجه مي‌كردند. اين دولت هم بايد توجه كند. (محمدصادقي ـ آقاي عليخاني وقت شما تمام است) اجازه بدهيد، چشم. با اجازه آقاي رئيس.
اميدوارم ان‌شاءالله همه مسؤولين به فكر مردم و رفع گراني باشند. جمله آخرم و آن اينكه وزارت نيرو! ناتواني خودت را ثابت كردي! من نامه‌اي نوشتم به آقاي زرگر، به آقاي فتاح ننوشتم، ديدم عقل منفصل وزير آقاي زرگر است، نوشتم آقاي زرگر! (اينجا آقايان ابوترابي، رجب رحمني و محمد عليخاني با من هم صدا هستند)، (7) سال پيش نامه نوشتيد كتباً با امضاي خودت آب الموت را بين (400) الي (500) ميليون متر مكعب مي‌شود به دشت قزوين آورد. (9) سال پيش كتباً نامه نوشتيد اين انتقال آب الموت به قزوين توسط ژاپنيها، شركت «جايكا» در دست مطالعه است. چرا اقدام نكرديد؟ امروز مردم استان قزوين و كشاورزان را به عزا نشانديد. چه كنم ارادت دارم به شما و به وزير، والا مي‌گفتم خدا خودتان را به عزا بنشاند. كشاورزان استان قزوين محصولاتشان دارند از بي‌آبي هلاك مي‌شوند. جديداً تصويب كردند نصف آب سد طالقاني كه در زمان دولت خاتمي به همت آقايان ابوترابي و رجب رحمني و عليخاني ديگر اين سد درست شده و امروزه نصف آن آب سد را به تهران مي‌آورند.
آقاي رئيس مجلس! به داد مردم و كشاورزان استان برسيد. محصولاتشان در حال نابودي است. قزوين قطب كشاورزي است، قطب دامداري است، قطب ذخيره مواد غذايي است. اميد است دولت محترم به برنامه‌هايش توجه كند. آقاي رئيس‌جمهور به داد مردم برس، با شعار نمي‌شود، دست به اقدام عملي بزن. والسلام عليكم و رحمه¬الله و بركاته
رئيس ـ خيلي ممنون، ناطق بعدي را دعوت بفرماييد.
منشي (محمدصادقي) ـ آخرين ناطق امروز جناب آقاي نديمي نماينده محترم لاهيجان و سياهكل هستند، بفرماييد.
ايرج نديمي ـ بسم¬الله الرحمن الرحيم
با سلام و درود به امام عصر (عجل‌الله تعالي‌فرجه‌الشريف) و آرزوي علو درجات ارواح مطهر شهيدان و امام راحل و نيز آرزوي موفقيت انقلاب اسلامي در پايان بخشي به كثيري از مشكلات و سختيها و ناهنجاريهاي دنياي امروز و كشور بزرگ ايران.
پيش از انقلاب همه ما مي‌گفتيم چه مي‌گوييم، مي‌گفتيم اگر اسلام حاكم شود، اگر انقلاب اسلامي بشود، اگر به نظام سلطه استبداد پايان بخشيده شود چه خواهيم كرد؟ همه حرفها از چه مي‌گوييم بود، از عدالت، ايمان، آزادي، برابري، پايان بخشي به رنجهاي كهنه مردم سخن مي‌گفتيم. مي‌گفتيم كه كشاورزان ما چگونه از نعمت سرشار نفت براي بهبود كشاورزي‌شان، به‌زراعي، به‌نژادي و تأمين ماشين‌آلات و اصلاح امور اقتصادي استفاده خواهند كرد. مثلاً برنجكاران و چايكاران ما در آن زمانها خطاب ما بودند كه اگر انقلاب شود و اگر فكر و انديشه امام فائق شود بسياري از اين مشكلات ديگر نخواهد بود. مثلاً درِ واردات آنچنان باز نخواهد شد كه دستهاي پينه‌بسته كشاورزان ما طاقت و ياراي مبارزه با آن را نداشته باشد، بسيار مي‌گفتيم.
بعد از انقلاب گفتيم چه بايد كرد؟ قانون اساسي را بعنوان يك ميثاق بهانه‌اي براي اجراي آرمانها گرفتيم. تلاش كرديم در طي نزديك به (30) سال قانون اساسي را پياده كنيم، اما متأسفانه اخيراً بعضي بجاي چه مي‌گوييم و چه بايد كرد؟ مي‌گويند چه بگوييم! از ما مي‌خواهند بسياري از حرفها و دردها و رنجها گفته نشود. مي‌گويند گفتن اين نوع مباحث و مسائل، مثلاً شكاف ايجاد مي‌كند. اما مي‌پرسيم اگر برنامه‌هاي اسلام و انقلاب و امام و رهبر و همه انديشمندان سترگ اين جامعه بزرگ و پويا ارائه شود، آيا باز هم از تورم، نقدينگي، گراني، بي‌بها شدن توليد، جايي و سخني و انديشه‌اي خواهد ماند؟
آنچه هست اين است، مجلس هشتم در آينده بايد به بسياري از كمبودهايي كه ما نيز در پاسخگويي به آن آنچنان كه بايد موفق نبوده‌ايم پاسخگو باشد. آيا مجلس هشتم براي حضور كمي و كيفي، براي پربار شدن صحن علني و كميسيونها و فراكسيونها، براي نظارت مؤثر، براي آنكه نمايندگان در لابلاي بسياري از زواياي با دشواري برون رفتن بوروكراسي مي‌توانند چاره‌اي بينديشند؟ آيا براي دشمني آمريكا، براي تحريم، براي بسياري از مسائلي كه در رابطه با نفت در اين كشور ايجاد شده است انديشه‌اي خواهند داشت؟ آيا براي رونق توليد، اشتغال و صادرات برنامه‌اي تهيه شده است؟ آيا دكترين خاصي از جهت اداره كشور متناسب با شرايط خاص كشور طراحي شده است؟ يا نه باز هم (4) سال ديگر بايد پاسخگوي ناكرده‌هايي باشيم كه تحت عناويني چون معيشت از آن سخن مي‌گوييم.
درهرحال انقلاب اسلامي به راه خود ادامه خواهد داد و عرصه‌هايي چون انتخابات نيز بايد با تغييراتي روبرو باشد كه شايد استاني شدن انتخابات بتواند كمي از اين مشكلات را مرتفع كند و بتوانيم براي واژگاني چون التزام و مانند آن كه عرصه‌اي موسع پيدا كرده‌اند و بسياري از اوقات صلاحيت را به صلاح نيست و صلاح هست تبديل كرده‌اند با تغييراتي روبرو كنيم. از دخالت عناصر رقيب و مخالف براي پايمال كردن آبرو و حيثيت كثيري از افرادي كه مي‌توانند و مي‌توانستند مؤثر باشند جلوگير باشيم.
ما مي‌گوييم كه انقلاب ما در راستاي آرمانهاي بزرگي كه شهيدانمان آنرا ارائه كرده‌اند با دشواريها و مشكلاتي روبروست كه بخشي از آن از خودِ ماست كه «عندالله لا يغير ما به قوم حتي يغير ما به انفسهم». انديشه و فكر و زبان و عمل ما اگر با تغيير اساسي روبرو نباشد، بي‌شك براي بسياري از كمبودها چاره نمي‌انديشيم. امروز (رئيس ـ آقاي نديمي يك نگاهي به زمان بكنيد) كم‌آبي، بي‌آبي، خشكسالي و مشكلات ديگر، كشاورزان ما را بصورت عام و برنجكاران را تحت فشار قرار داده. چايكاران از بسياري از تصميمات ازجمله قيمت و مانند آن نگرانند. من در اينجا از همه مردم خوب ايران، گيلان، لاهيجان و سياهكل كه در اين چند دوره با رأي خويش و حمايتهاي آشكار و پنهان خويش موجبات انجام مسؤوليت شرعي و انقلابي ما را در خدمت به اين مردم ميسر ساختند تشكر مي‌كنم. اميد آنكه فرداي انقلاب بهتر از امروز آن. والسلام
رئيس ـ تشكر مي‌كنم.


4 ـ تذكرات نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي به مسؤولان اجرايي كشور
رئيس ـ بسم¬الله الرحمن الرحيم
تذكرات كتبي نمايندگان محترم مجلس به مسؤولان اجرايي كشور را قرائت مي‌كنم:
ـ آقاي غلامرضا مصباحي¬مقدم نماينده محترم تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر به وزير محترم صنايع و معادن درخصوص تسريع در پرداخت حقوق كارگران شركت كيان‌تاير باتوجه به گذشت ماهها از اعتراض آنان و عدم دريافت حقوق خود.
ـ آقاي حسن سبحاني نماينده محترم دامغان به وزير محترم صنايع و ‌معادن درخصوص لزوم تسريع در آماده‌سازي زيربناهاي ناحيه صنعتي صيدآباد دامغان.
به وزير محترم كشور درخصوص لزوم توجه ويژه به شرايط خشكسالي در شهرستان دامغان با عنايت به مشكلات ناشي از سرمازدگي محصولات كشاورزان.
ـ آقاي حسين اميري¬خامكاني نماينده محترم زرند و كوهبنان به وزير محترم كشور درخصوص جلوگيري از برخوردهاي نامناسب و دور از شأن نظام با كارمندان فرمانداري و ادارات ديگر بعد از انتخابات.
ـ آقاي محمدرضا تابش نماينده محترم اردكان به رئيس‌جمهور محترم درخصوص دستور اتخاذ تدابير عاجل و ضروري درخصوص جلوگيري از خاموشيهاي گسترده در تابستان براي رفع نارضايتي مردم و پيامدهاي منفي اقتصادي و اجتماعي آن.
ـ آقاي مرتضي فضلعلي نماينده محترم تويسركان به وزير محترم بازرگاني درخصوص جلوگيري از گران نمودن قيمت نان توسط برخي از نانواييهاي تهران بطور غيرقانوني.
ـ آقاي محمد عليخاني نماينده محترم قزوين و آبيك و البرز به وزير محترم علوم، تحقيقات و فناوري درخصوص رسيدگي به اعتراضات گسترده دانشجويان دانشگاه پيام‌نور قزوين.
به وزير محترم راه و ترابري درخصوص رسيدگي به مشكل آسفالت و مرمت جاده روستاي آشنستان شهرستان قزوين و رسيدگي به ضعف مديريت اداره كل راه و ترابري استان قزوين و پاسخ به مكاتبات مشكل راه ارتباطي اسماعيل‌آباد به قزوين.
ـ آقاي مرتضي تمدن نماينده محترم شهركرد به وزير محترم راه و ترابري درخصوص تسريع در اجرايي نمودن طرح راه‌آهن چهارمحال و بختياري برابر كارشناسيهاي صورت‌گرفته و نظر مهندس مشاور.
ـ آقاي رضا طلايي¬نيك نماينده محترم بهار و كبودرآهنگ به وزير محترم راه و ترابري درخصوص تسريع در بهره‌برداري از ايستگاه هواشناسي شهرستان بهار.
ـ آقاي سيداحمد حسيني نماينده محترم سيرجان و بردسير به وزير محترم راه و ترابري درخصوص تسريع در احداث بزرگراه سيرجان ـ بندرعباس.
به وزير محترم جهادكشاورزي درخصوص ضرورت مساعدت فوري به كشاورزان خسارت‌ديده.
ـ آقاي حميدرضا پشنگ نماينده محترم خاش، ميرجاوه، نصرت¬آباد، كورين به وزراي محترم كشور و جهادكشاورزي درخصوص لزوم رسيدگي به خسارات وارده به كشاورزان و دامداران شهرستان خاش و بخشهاي ميرجاوه، كورين و نصرت‌آباد براثر سرمازدگي و خشكسالي اخير.
ـ آقاي محمدتقي رهبر نماينده محترم اصفهان به وزير محترم جهادكشاورزي درخصوص رسيدگي به مشكل افزايش قيمت كود، سم، بذر، روغن موتور و تجهيزات كشاورزي براي كاهش فشار مضاعف بر كشاورزان باتوجه به خشكسالي اخير و پايين بودن قيمت محصولات كشاورزي.
ـ آقاي ارسلان فتحي¬پور نماينده محترم كليبر و بخش هوراند به وزير محترم جهادكشاورزي درخصوص رسيدگي به وضعيت كشاورزان و باغداران و عشاير شهرستان كليبر و بخشهاي هوراند، خدا آفرين و آبش احمد و جبران خسارت وارده بعلت خشكسالي.
ـ آقاي قدرت¬الله عليخاني نماينده محترم بويين¬زهرا و آوج به وزير محترم نيرو درخصوص رسيدگي عاجل و اساسي براي رفع مشكل كمبود شديد آب كشاورزي بواسطه مسدود نمودن چاههاي آب كشاورزي روستاهاي استان قزوين بخصوص روستاي سيرم بخش ارداق شهرستان بويين‌زهرا و صدور مجوز پمپاژ آب از رودخانه شاهرود براي تأمين آب كشاورزي مورد نياز كشاورزان روستاي علي‌آباد بخش رودبار شهرستان قزوين و رسيدگي عاجل درخصوص رفع مشكل كمبود شديد آب كشاورزي روستاي خاكشان بخش بشاريات شهرستان آبيك.
ـ آقاي بهمن محمدياري نماينده محترم تالش، رضوانشهر و ماسال به وزير محترم نيرو درخصوص تأمين آب زراعي مزارع برنج شهرستان رضوانشهر و ماسال از سد سپيدرود.
ـ آقاي اسدالله قره¬خاني‌الوستاني نماينده محترم علي¬آبادكتول به وزير محترم آموزش و پرورش درخصوص پرداخت پاداش پايان خدمت بازنشستگان آموزش و پرورش با گذشت بيش از يكسال در استان گلستان بخصوص شهرستان علي‌آباد كتول.
ـ آقايان: جعفرقلي راهب نماينده محترم تنكابن و رامسر، قربانعلي نعمت¬زاده¬قراخيلي و ولي رعيت نمايندگان محترم قائمشهر، عزت¬الله يوسفيان¬ملا نماينده محترم آمل، علي¬اكبر ناصري و حسينعلي قاسم‌زاده نمايندگان محترم بابل، حجت¬الله روحي نماينده محترم بابلسر، سيدحسن شجاعي‌كياسري نماينده محترم ساري، محمدعلي حيدري¬شلماني نماينده محترم لنگرود، شاپور مرحبا نماينده محترم بندر آستارا، هادي حق¬شناس نماينده محترم بندرانزلي، عطاءالله حكيمي نماينده محترم رودبار، كيانوش صادق¬دقيقي نماينده محترم آستانه¬اشرفيه، ناصر عاشوري¬قلعه¬رودخاني نماينده محترم فومن به وزراي محترم نيرو و جهادكشاورزي درخصوص لزوم تدابير لازم براي تأمين آب مزارع برنجكاري گيلان و مازندران باتوجه به شروع نشاء‌كاري برنج در شاليزارها و كاهش بازندگي و كمبود آب.
ـ آقاي محمد قمي نماينده محترم پاكدشت به وزير محترم راه و ترابري درخصوص ضرورت اجرايي شدن طرح كمربندي شهرستان پاكدشت.
به رئيس‌جمهور محترم درخصوص دستور اجرايي شدن احداث بيمارستان پاكدشت.
ـ آقاي رجب رحمني نماينده محترم تاكستان به رئيس‌جمهور محترم و وزراي محترم كشور و جهادكشاورزي درخصوص دستور پيگيري جدي درخصوص جبران خسارات سنگين وارده براثر سرمازدگي شديد سال گذشته باغات انگور و ميوه و مزارع شهرستان تاكستان و پرداخت كمكهاي بلاعوض و وام.
ـ آقاي سيديونس موسوي¬سرچشمه نماينده محترم فيروزآباد، قير و كارزين و فراشبند به وزير محترم نفت درخصوص تسريع در گازرساني به مجموعه پر‌زيتون از توابع بخش ميمند شهرستان فيروزآباد و تسريع در گازرساني به شهر افزر مركز بخش افزر از توابع شهرستان قير و كارزين.
ـ آقاي يوناتن بت¬كليا نماينده محترم مسيحيان آشوري و كلداني به وزير محترم نيرو درخصوص رسيدگي به علت قطع برق تالار وحدت در دهمين سال تأسيس اركستر ملي و سرگرداني صدها نفر هنرمند و هنردوست و برنامه‌ريزي لازم در اينگونه مكانها.
به وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي درخصوص بررسي بي‌برنامگي و آماده نبودن صحنه و ايجاد سرگرداني صدها نفر در دهمين سال تأسيس اركستر ملي به بهانه قطع برق.
ـ آقاي ايرج نديمي نماينده محترم لاهيجان و سياهكل به وزراي محترم جهادكشاورزي و كشور و نيرو درخصوص پيگيري مشكلات كم‌آبي و بي‌آبي مزارع برنج گيلان و تمهيدات پوشش كامل بيمه محصول برنج باتوجه به عدم امكان كاشت آن.
ـ آقايان: حميدرضا فولادگر، محمدتقي رهبر، محمدحسين استكي، حسن كامران‌دستجردي و خانم نيره اخوان‌بيطرف نمايندگان محترم اصفهان و آقايان: عوض حيدرپور شهرضايي نماينده محترم شهرضا، حميد سعادت نماينده محترم نجف¬آباد، حسين حسني‌بافراني نماينده محترم نائين، حبيب¬الله اسماعيل¬زاده نماينده محترم فلاورجان و محسن كوهكن نماينده محترم لنجان به وزراي محترم نفت و راه و ترابري درخصوص رسيدگي به علت عدم نظارت كافي و فقدان مديريت در اداره كل راه و ترابري استان چهارمحال و بختياري و عدم حفاظت لازم از خط لوله (32) اينچ انتقال نفت به پالايشگاههاي مركزي در حادثه تركيدن لوله و ورود نفت به آب زاينده‌رود.
ـ آقايان: پرويز سروري و الياس نادران نمايندگان محترم تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر به وزراي محترم كار و اموراجتماعي، كشور و صنايع و معادن درخصوص رسيدگي به وضعيت نامطلوب و عدم پرداخت حقوق چندماهه كارگران كارخانه كيان‌تاير چهاردانگه.
ـ آقايان: علي¬اكبر ناصري و حسينعلي قاسم‌زاده نمايندگان محترم بابل، جعفرقلي راهب نماينده محترم تنكابن و رامسر، عزت¬الله يوسفيان¬ملا نماينده محترم آمل به وزير محترم نيرو درخصوص اقدام عاجل در باز نمودن دريچه سد لار براي آبدهي مزارع برنج پايين‌دست و رفع مشكل كم‌آبي.
ـ آقاي حسن نوعي¬اقدم نماينده محترم اردبيل، نير و نمين به وزير محترم راه و ترابري درخصوص جلوگيري از توقف عمليات اجرايي راه‌آهن اردبيل و افزايش اعتبارات اين طرح در مقايسه با ساير طرحهاي راه‌آهن كشور.
ـ آقاي اميدوار رضايي¬ميرقائد نماينده محترم مسجدسليمان، لالي و هفتگل به وزير محترم نيرو درخصوص رسيدگي جدي به قطع مكرر برق در شهرستان مسجدسليمان و رسيدگي جدي به مشكل آب آشاميدني شهرستانهاي مسجدسليمان و لالي.
ـ آقاي سيدمحمدرضا ميرتاج¬الديني نماينده محترم تبريز، آذرشهر و اسكو به وزير محترم بازرگاني درخصوص لزوم رسيدگي به اعتراض كارخانه‌داران لبنيات و پرداخت مابه‌التفاوت قيمت شير يارانه‌اي.
به وزير محترم جهادكشاورزي درخصوص لزوم برآورد و تأمين خسارت يخ‌زدگي گندم كشاورزان آذرشهر و بخش گوگان.
ـ آقاي سيدجلال يحيي¬زاده‌فيروزآباد نماينده محترم تفت و ميبد به وزير محترم آموزش و پرورش درخصوص ضرورت توسعه و تقويت بيشتر آموزشكده‌هاي فني و حرفه‌اي و جلوگيري از ادغام آنان در سازمان آموزش و پرورش استانها.


5 ـ تذكر آيين‌نامه‌اي آقاي رضا طلايي‌نيك نماينده محترم بهار و كبودرآهنگ
رئيس ـ آقاي طلايي‌نيك تذكر دارند، بفرماييد.
رضا طلايي‌نيك ـ بسم¬الله الرحمن الرحيم
آقاي رئيس! مواد (23) بندهاي (5) و (6) و (198) و (199) آيين‌نامه را من تذكر دارم.
در بند (5) ماده (23) نظارت هيأت‌رئيسه بر چاپ و توزيع گزارشات و بند (6) برنامه هفتگي مجلس، جلسات علني مجلس است و در مواد (198) و (199) درمورد تحقيق و تفحصها ست كه گفته شده ظرف مدت ششماه بايد تحقيق و تفحص انجام شود، اگر هم نياز به تمديد دارد مي‌شود آنرا يكبار تمديد كرد و گفته شده بايد در صحن علني مجلس گزارش تحقيق و تفحصها قرائت شود.
ما نزديك به (3) سال است كه تعداد زيادي تحقيق و تفحص مصوب كرديم، رفته كميسيون، در دستور كار مجلس قرار نگرفته. يا در كميسيونها تصويب نشده كه بايد كميسيون بازخواست شود يا در كميسيون تصويب شده، در مجلس گزارش و قرائت نمي‌شود كه هيأت‌رئيسه محترم بايد توضيح بدهند. چون در هفته‌هاي پاياني كار مجلس هستيم، شأن و جايگاه نظارتي مجلس ان‌شاءالله حفظ شود. چون در دوره آينده مجلس تحقيق و تفحصهايي كه در اين دوره انجام شده قانوناً قابل قرائت نيست، مگر اينكه دوباره از نو تصويب و بررسي كنند.
ما الان تحقيق و تفحص از آموزش و پرورش، از دانشگاه پيام‌نور، از دانشگاه آزاد اسلامي، از دعاوي بين ايران و آمريكا، از دخانيات، از امور قضايي، از سازمان ملي جوانان مصوب مجلس است، اما متأسفانه گزارشهاي آن (يكي‌، دو هفته ديگر به پايان مجلس نداريم) قرائت نشده و موجب شده كه در بيرون از مجلس يكمقدار فضاي ابهام و بعضاً تضعيف مجلس دارد فراهم مي‌شود. هركسي مي‌آيد بخشي از اين تحقيق و تفحص را در له يا عليه مجلس مطرح مي‌كند، درصورتيكه يا بايد كميته تحقيق و تفحص موضوع را رد كند يا تأييد كند. بالاخره يك گزارش مستند رسمي مجلس بايد نسبت به اينهايي كه در دستور كار بوده اعلام كند، متشكرم.
رئيس ـ خيلي ممنون. در اينكه تحقيق و تفحص يكي از ابزارهاي نظارتي مجلس است شكي نيست و تحقيق و تفحص هم همانطوركه جناب‌عالي مي‌دانيد يك مسيري دارد، بايد مسير خود را طي كند و دراختيار هيأت‌رئيسه قرار بگيرد. ممكن است بعضي تحقيق و تفحصها بدلايلي كه مورد نظر كميسيون مشترك است، چون كميسيون مشترك بايد اين را تصويب كند، هنوز به مرحله تصويب نرسيده باشد. ما نمي‌توانيم اعضاي كميسيون مشترك را كه مسؤوليت بررسي و تصويب تحقيق و تفحص را دارند الزام كنيم كه آنرا تصويب كنند و به ما تسليم كنند، آنها خودشان بايد تصميم بگيرند. اما آنچه به ما تسليم شده ما در دستور قرار مي‌دهيم، بنده هم مثل جناب‌عالي معتقدم تحقيق و تفحص‌هايي كه زحمت آن در عرض سالهاي گذشته (در اين دوره) كشيده شده چه بهتر كه قبل از پايان دوره قرائت بشود. به همكاران خودم هم سفارش كردم، هر چه كميسيونها به ما تسليم كنند ما قبل از پايان دوره در دستور قرار مي‌دهيم.
همينجا هم از كميسيونها درخواست مي‌كنم به تحقيق و تفحص‌هايي كه كارش تمام شده اولويت بدهند، آنها را بررسي كنند، اگر براي (مطرح شدن) در صحن مجلس تصويب كردند به ما سريعتر تسليم بكنند تا ما قبل از پايان دوره آنها را قرائت بكنيم. كميسيون و هيأت بايد مشتركاً تصميم بگيرند.


6 ـ تقاضاي تغيير دستور درخصوص رسيدگي به (7) فقره لايحه و (2) فقره طرح و تصويب آنها
رئيس ـ آقاي حاجي‌بابايي وارد دستور بشويد.
منشي (حاجي‌بابايي) ـ آقاي رئيس! بحث تغيير دستورها را داريم. همانطور كه همكاران محترم استحضار دارند با توجه به اينكه پايان دوره است، ناگزير هستيم بعضي از طرحها و لوايحي را كه درخواست تغيير دستور آن داده شده به محضر همكاران عزيزمان ارائه كنيم. چون ما آن طرحها و لوايحي كه شور اولشان هست حتي اگر تصويب هم بكنيم نمي‌توانيم بجايي برسيم، ناگزير الان تعدادي از طرحها و لوايح هستند كه بعضي از آنها را مطرح كرديم، بعضي ديگر را امروز مطرح كنيم كه هشتاد و پنجي هستند. كميسيونها يكسال كار كردند، فقط مانده به اينكه ما زمان آنرا تعيين بكنيم.
بعضي از موارد موافقتنامه‌هاست، مثلاً موافقتنامه حمل و نقل هوايي بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت مالزي، ما بايد يك (5) دقيقه‌اي براي اين رأي‌گيري بكنيم. به همين دليل با درخواست تعدادي از نمايندگان محترم، تعدادي تغيير دستور هست كه اين تغيير دستورها را خدمت عزيزانمان مطرح ‌كنيم، اگر صلاح مي‌دانند براي اينكه دستور جلسات اصلاح بشود و مجلس بتواند به يك نتايج بهتري در اين هفته‌هاي پاياني برسد همكاران عزيزمان نظرشان را به اين تغيير دستورها و با عنايت ويژه ان‌شاءالله بتوانند يك تغييري را در دستور داشته باشند. آقاي رئيس! يك مورد گزارش كميسيون اجتماعي درمورد لايحه...
رئيس ـ آقاي حاجي‌بابايي! اجازه بدهيد من هم قبل از اينكه رأي‌گيري كنيم توجه همكاران را جلب بكنم. خيلي از همكاران مشغول صحبت هستند، جناب آقاي فلاحت‌پيشه! آقاي عادل‌آذر! يك لحظه به عرض من توجه كنيد. طبيعي است كه با نزديك شدن به پايان دوره يك تصميمات خاصي براي استفاده بهتر از اين فرصت اندكي كه در اختيار مجلس است، گرفته بشود. هيأت رئيسه طرحها و لوايح موجود در دستور را بررسي كرده، تعدادي از اينها كارهايش انجام شده و با مختصري صرف وقت در مجلس تكليف آن روشن خواهد شد. مثلاً موافقتنامه‌ها كه خوب معمولاً مي‌دانيد مجلس وارد بحث جزيي نمي‌شود و سريع قابل تصميم‌گيري است يا همانطور كه آقاي حاجي‌بابايي توضيح دادند، طرحهايي كه با تصويب خود مجلس براساس اصل (85) به كميسيون رفته و آنجا ماهها بررسي شده، صرفاً بايد در مجلس براي تعيين مدت براساس همان مصوبه خود مجلس اينجا مطرح بشود. تعدادي از اينها را نمايندگان امضاء كردند، درخواست تغيير دستور كردند كه ما تكليف اينها را روشن كنيم. اگر شما دوستان موافقت بكنيد كه در اين فرصت باقيمانده ما اين نوع طرحها و لوايح را هم در دستور بگذاريم و زودتر تصميم بگيريم بنفع كشور است، براي اينكه اگر اينها بلاتكليف بماند در مجلس آينده ممكن است تا مجلس شكل بگيرد و نمايندگان راجع به ماهيت اين طرحها توجيه بشوند حداقل ششماه تصويب اينها به تغيير بيفتد، كاري كه مي‌شود ظرف يكي‌، دوهفته تمام كرد اگر نكنيم حداقل ششماه معطل مي‌ماند. اين توضيح ما خدمت شما همكاران عزيز است، تصميم با شماست، هر چه تصميم بگيريد ما عمل مي‌كنيم. خواهش ما اين است كه كمك كنيد زودتر بتوانيم راجع به اينها رأي‌گيري كنيم. آقاي حاجي‌بابايي حالا مطرح كنيد.
منشي (حاجي‌بابايي) ـ اولين مورد گزارش كميسيون اجتماعي درمورد لايحه ارتقاء سلامت نظام اداري است كه درخواست شده براي خارج از دستور بودن اين لايحه، با توجه به اينكه براساس اصل (85) قانون اساسي در كميسيون مصوب شده، ما فقط براي زمان آن در مجلس رأي‌گيري كنيم.
رئيس ـ الان هم براي زمان آن نمي‌خواهيم رأي‌گيري كنيم، فقط براي تقدم دادن به آن در دستور رأي‌گيري مي‌كنيم.
منشي (حاجي‌بابايي) ـ فقط براي خارج از دستور در دستور قرار گرفتن آن رأي‌گيري كنيد.
رئيس ـ حضار 201 نفر، نمايندگان محترم همكاري كنند، لطف كنند در رأي‌گيري شركت كنند. دوستان در صندلي خودشان قرار بگيرند. اعلام رأي بفرماييد، پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب شد، تشكر مي‌كنم. مورد بعدي را مطرح بفرماييد.
منشي (حاجي‌بابايي) ـ مورد بعد گزارش كميسيون عمران درمورد لايحه موافقتنامه سرويسهاي حمل و نقل هوايي بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت مالزي است.
رئيس ـ اينها موافقتنامه‌هاست و قبلاً هم مجلس از اينها زياد داشته است. حضار 201 نفر، اعلام رأي بفرماييد. نمايندگان محترم در رأي‌گيري شركت كنند. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب شد. مورد بعدي را مطرح بفرماييد.
منشي (حاجي‌بابايي) ـ گزارش كميسيون قضايي و حقوقي درمورد لايحه موافقتنامه معاضدت حقوقي در امور مدني و كيفري بين دولت جمهوري اسلامي ايران و جمهوري بلاروس است.
رئيس ـ اين هم همينطور است. حضار 202 نفر، اعلام رأي بفرماييد. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب شد. مورد بعدي را مطرح بفرماييد.
منشي (حاجي‌بابايي) ـ گزارش كميسيون صنايع و معادن درمورد لايحه تصويب احكام و مصوبات بيست و سومين كنگره اتحاديه جهاني پست UPU منعقد شده در بخارست در سال 2004 ميلادي است.
رئيس ـ حضار 202 نفر، دوستان محترم اعلام رأي بفرماييد. در رأي‌گيري قبلي از (202)‌ نفر، (143) نفر شركت كرده بودند. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب شد.
منشي (حاجي‌بابايي) ـ مورد بعدي لايحه نحوه رسيدگي به تخلفات و اخذ جريمه‌هاي مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور وسايط نقليه مطرح است.
رئيس ـ بسيار خوب، اين را هم فقط براي نوبت آن رأي‌گيري مي‌كنيم. حضار 206 نفر، اعلام رأي بفرماييد. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب شد. متشكرم.
ميرمحمدي ـ تذكر دارم
رئيس ـ آقاي ميرمحمدي تذكر دارند، بفرماييد.
سيدمحمد ميرمحمدي ـ بسم‌الله الرحمن الرحيم
تذكر من ماده (102) است. فرمايشات رياست محترم درمورد اينكه ما از فرصت اغتنام داشته باشيم چيز خوبي است، ولي مجلس طبق قانون اساسي تعطيل‌بردار نيست، مجلس هشتم هم مجلس اصولگراست، آنها هم به اندازه ما دلشان به حال مملكت مي‌سوزد. اينكه ما در آخر دوره يك مجموعه‌اي از يك قوانيني كه فكر مي‌كنيم بايد همين الان به تفكر خودمان و سليقه خودمان راجع به آن تصميم بگيريم، اين درهمي نمي‌شود. خواهش مي‌كنيم طبق ماده (102) حق نمايندگان است، امضاء مي‌كنند و مي‌رود در نوبت قرار مي‌گيرد، قبلاً هم بايد دردستور اعلام بشود.
مجموعه‌اي را كه نمي‌دانيم الان آقاي حاجي‌بابايي چه مي‌خواهند بخوانند و ما نمي‌دانيم به چه مي‌خواهيم رأي بدهيم، اين بايد در دستور آمده باشد. خواهش مي‌كنيم امروز را هم شما نسبت به اين مطلب كوتاه بياييد، ليست آنهايي را كه مي‌خواهيد راجع به آن رأي بگيريد و بگذاريد خارج از دستور اعلام كنيد. خيلي موارد است كه مثلاً الان راجع به كوپنها، ببينيد! راجع به كوپن شهرهاي زير صدهزار نفر مدتهاست كه در دستور است، يك عددهايي را اين بالا مي‌آورند و مي‌گويند اين بيايد خارج از دستور و آنها مي‌ماند.
اگر مي‌خواهيد ما واقعاً از فرصت استفاده كنيم اجازه بدهيد ما اولويت را با توجه به سوابق طرحهايي كه در دستورها مانده و با توجه به آنهاييكه اينجا الان چاپ شده، ما يك تفكر چند ساعته‌اي كه حتي براي دوفوريتيها شما فرصت مي‌دهيد، اين است كه ما خواهش مي‌كنيم ليست آنرا بدهند. اين رأي‌گيريها ممكن است بعضي از آنها مطابق آيين‌نامه باشد، ممكن است بعضي از آنها مطابق آيين‌نامه نباشد. با دلسوزي نمي‌شود آيين‌نامه را رد كنيم.
رئيس ـ خيلي ممنون، مطمئن باشيد هر كاري كه مي‌شود، يعني اين كار كاملاً مطابق آيين‌نامه است، ما هم الان نمي‌خواهيم كه شما راجع به اصل موضوع رأي بدهيد، براي تقدم مي‌خواهيم رأي‌گيري كنيم. اگر راجع به موارد ديگري هم نمايندگان امضاء‌ كنند، به ما تسليم كنند ما براي مقدم دانستن آنها و مقدم داشتن آنها هم رأي‌گيري مي‌كنيم. بنابراين تذكرتان را وارد نمي‌دانم، دوستان همكاري كردند، آقاي حاجي‌بابايي! بقيه را هم قرائت بفرماييد.
منشي (حاجي‌بابايي) ـ گزارش كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات درمورد لايحه استفساريه بند (4) ماده (17) قانون اساسنامه جمعيت هلال‌احمر جمهوري اسلامي ايران مصوب 1367 است.
رئيس ـ حضار 204 نفر، همكاران محترم اعلام رأي بفرمايند. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب شد.
منشي (حاجي‌بابايي) ـ گزارش كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات درمورد طرح استفساريه اجراي تعرفه آموزشي در محاسبه آب بيمارستانهاي آموزشي و درماني است.
رئيس ـ حضار 205 نفر، همكاران محترم اعلام رأي بفرماييد. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب شد، تشكر مي‌كنم.
منشي (حاجي‌بابايي) ـ آقاي رئيس! دو مورد داريم كه براي دومين بار با (50) امضاء مطرح مي‌شوند. يكي در رابطه با اصلاح قانون تأسيس مدارس غيرانتفاعي است كه هشتاد و پنجي است، براي زمان آن بايد رأي‌گيري بشود.
رئيس ـ لايحه‌اي بوده كه مدتها در كميسيون مطرح بوده، براي اينكه تصميم‌گيري در باره زمان اجراي اين بحث بشود (50)تا امضاء آمده كه در دستور قرار بگيرد. حضار 204 نفر، دوستان عزيز اعلام رأي بفرماييد. (طلايي‌نيك ـ جلسه قبلي رأي نياورد) آقاي طلايي‌نيك! طبق آيين‌نامه است، (50) تا امضاء آمده است. آن اصل طرح بوده، اين در دستور قرار گرفتن است. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب شد. مورد بعدي را مطرح بفرماييد.
منشي (حاجي‌بابايي) ـ گزارش كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي درمورد طرح حفظ‌، حمايت، توسعه و بهره‌برداري از منابع دامي كشور است. اين مورد هم هشتاد و پنجي است، براي زمان آن بايد رأي‌گيري كنيم. اين هم (50) امضاء دارد.
رئيس ـ بله، فعلاً در دستور قرارگرفتن آن است، اين (50) امضاء‌ دارد. حضار 205 نفر، دوستان محترم اعلام رأي‌ بفرماييد. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب شد.


7 ـ تصويب لايحه تغيير نام سازمان بنادر و كشتيراني به سازمان بنادر و دريانوردي
رئيس ـ دستور بعدي را مطرح بفرماييد.
منشي (حاجي‌بابايي) ـ گزارش شور دوم كميسيون عمران درمورد لايحه تغيير نام سازمان بنادر و كشتيراني به سازمان بنادر و دريانوردي است. مخبر محترم كميسيون عمران تشريف بياورند (اظهاري نشد) آقاي زماني شما بفرماييد.
حسن زماني (نايب‌رئيس كميسيون عمران) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحيم
گزارش كميسيون عمران به مجلس شوراي اسلامي
لايحه تغيير نام سازمان بنادر و كشتيراني به سازمان بنادر و دريانوردي به شماره چاپ (243) كه به عنوان كميسيون اصلي جهت رسيدگي به اين كميسيون ارجاع شده بود در جلسه روز سه شنبه مورخ 26/8/1383 با حضور مسؤولين وكارشناسان ذي‌ربط مورد رسيدگي قرار گرفت كه پس از بحث و تبادل اطلاعات لازم با اكثريت آراء عيناً به تصويب رسيد.
اينك گزارش آن جهت شور دوم تقديم مجلس شوراي اسلامي مي‌گردد.
رئيس كميسيون عمران ـ علي اكبر آقايي
(درضمن گزارش‌كميسيون‌ فرعي اجتماعي تا اين زمان واصل نشده است).
در رابطه با دلايل تغيير نام سازمان بنادر و كشتيراني به سازمان بنادر و دريانوردي:‌
 1 ـ عضويت سازمان در دهها كنوانسيون بين‌المللي دريايي بعنوان نماينده جمهوري اسلامي ايران.
2 ـ وجود كلمه‌ «كشتيراني» در نام سازمان. (اين توهم و گمان را ايجاد كرده كه اين سازمان داراي ناوگان كشتيراني است، درصورتيكه اصلاً سازمان بنادر و كشتيراني هيچ ناوگاني را زير پوشش ندارد و فعاليتهاي سازمان جنبه بازرگاني هم ندارد).
3 ـ وظايف سازمان مربوط به امور حاكميتي و نظارتي در بخش دريا نوردي است و وظايف بازرگاني و اجرايي در بخش دريانوردي ندارد.
من از همه همكاران درخواست مي‌كنم كه رأي بالايي را ان‌شاءالله به اين تغيير نام بدهند. والسلام
رئيس ـ قرائت بفرماييد.
منشي (حاجي‌بابايي) ـ آقاي طلايي‌نيك يك پيشنهادي دارند كه (طلايي‌نيك ـ در كليات است)‌ آقاي طلايي‌نيك! اين كليات ندارد، شور دوم است. آن موردي هم كه شما مي‌گوييد اصلاً در اين نيست. شما فرموديد «شمول قانون بر سازمان بنادر مستلزم ذكر نام است» اصلاً در اينجا نداريم.
رئيس ـ آقاي طلايي‌نيك هم مخالف نيستند، رأي‌گيري مي‌كنيم.
منشي (حاجي‌بابايي) ـ ماده واحده ـ از تاريخ تصويب اين قانون، نام «سازمان بنادر و كشتيراني» به «سازمان بنادر و دريانوردي» تغيير و كليه قوانين و مقررات حاكم بر سازمان بنادر و كشتيراني عيناً در سازمان بنادر و دريانوردي حاكم و جاري خواهد بود. رأي‌گيري بفرماييد.
رئيس ـ حضار 207 نفر، دوستان محترم يك تغيير نام است، همه در رأي‌گيري شركت كنند، اعلام رأي بفرماييد. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب شد.
8 ـ تصويب لايحه شمول قانون نحوه بازنشستگي جانبازان انقلاب اسلامي ايران و جنگ تحميلي و معلولين عادي و شاغلين مشاغل سخت و زيان‌آور مصوب 1367 بر جانبازان و آزادگان انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي و معلولين عادي نيروهاي نظامي و انتظامي و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح
رئيس ـ دستور بعدي را مطرح بفرماييد.
منشي (حاجي‌بابايي) ـ دستور بعد گزارش شور دوم كميسيون اجتماعي درمورد لايحه تسري قانون نحوه بازنشستگي جانبازان انقلاب اسلامي ايران و جنگ تحميلي و معلولين عادي و شاغلين مشاغل سخت و زيان‌آور مصوب 1367 به جانبازان و آزادگان انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي و معلولين عادي نيروهاي نظامي و انتظامي و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح است. پيشنهادي نيست، براي رأي‌گيري قرائت مي‌كنم.
ماده واحده ـ مفاد قانون نحوه بازنشستگي جانبازان انقلاب اسلامي ايران و جنگ تحميلي و معلولين عادي و شاغلين مشاغل سخت و زيان‌آور مصوب 1/9/1367 شامل جانبازان و آزادگان انقلاب اسلامي‌، جنگ تحميلي و معلولين عادي نيروهاي نظامي و انتظامي و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و سازمانهاي وابسته نيز خواهد بود. آقاي رئيس! براي ماده واحده رأي‌گيري بفرماييد.
رئيس ـ حضار 204 نفر، دوستان محترم اعلام رأي‌ بفرماييد. اگر همه دوستان در رأي‌گيري شركت كردند پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب شد.


9 ـ قرائت خلاصه گزارش كميسيون اصل (90) قانون اساسي درخصوص پرونده‌هاي مربوط به مبارزه با مفاسد اقتصادي
رئيس ـ آقاي حاجي‌بابايي! دستور بعدي را مطرح بفرماييد.
منشي (حاجي‌بابايي) ـ اين دوفوريتي‌ها را مطرح نمي‌كنند. موضوع بعدي گزارش كميسيون اصل (90) قانون اساسي درمورد پرونده‌هاي مربوط به مبارزه با مفاسد اقتصادي مطرح است. جناب آقاي فدايي بفرماييد.
رئيس ـ همكاران محترم توجه كنند! با توجه به اينكه امروز دهم ارديبهشت سالروز صدور فرمان مقام معظم رهبري براي مبارزه با مفاسد اقتصادي است، ما گزارش كميسيون اصل (90) را درمورد رسيدگي به بعضي از موارد در دستور كار قرار داديم. من استدعا مي‌كنم با توجه به اهميت موضوع و تأكيد مقام معظم رهبري بر مبارزه با مفاسد اقتصادي و تأثير اين مبارزه در سرنوشت اقتصاد و اداره كشور و همچنين با توجه به تلاش خوبي كه كميسيون اصل (90)‌ در چند سال اخير كرده، همكاران محترم به اين گزارش عنايت و توجه بكنند. امروز بعضي از مسؤولان اجرايي هم در مجلس هستند، يكقدري هم ما شاهد تجمع نمايندگان در اين قسمت جلو مجلس هستيم. من قبل از اينكه آقاي فدايي از كميسيون اين گزارش را قرائت كنند از آقاي مروي معاون وزارت نفت خواهش مي‌كنم كه در صندليشان قرار بگيرند، آقاياني كه اطراف ايشان هم جمع هستند بفرمايند در صندليشان بنشينند، نظم مجلس برقرار باشد تا ما به اين گزارش مهمي كه كميسيون اصل (90) درمورد مفاسد اقتصادي تهيه كرده توجه كنيم. جناب آقاي فدايي بفرماييد.
حسين فدايي‌آشياني (عضو كميسيون اصل نودم قانون اساسي)ـ بسم‌الله الرحمن الرحيم
قبل از ورود به گزارش من دو نكته را خدمت همكاران عزيز عرض كنم، يكي اينكه در اين گزارش ذكري از نام افراد نشده و اگر ذكري از فهرست پرونده‌ها در گزارش است به منزله محكوميت و مجرميت آن پرونده و عوامل آن پرونده نيست، گزارشي است كه به كميسيون واصل شده و كميسيون براساس وظيفه بايد رسيدگي مي‌كرد.
مطلب دوم اينكه شاخصهاي فساد در كشور ما با ساير كشورها متفاوت است و نمي‌توانيم اين را مبناي ارزيابي و مقايسه با ساير كشورها قرار بدهيم.
مطلب سوم اينكه كل پرونده‌ها به مراجع ذي‌ربط منعكس شده و نتيجه نهايي براساس قانون بايستي توسط قوه قضاييه و دادگاهها منعكس بشود.
به: مجلس محترم شوراي اسلامي و ملت بزرگوار ايران
از: كميسيون اصل (90) قانون اساسي
موضوع: خلاصه‌اي از گزارش عملكرد كارگروه مبارزه با مفاسد اقتصادي كميسيون اصل (90)
‌در اجراي اصل (49) قانون اساسي، دولت موظف شده است ثروتهاي ناشي از ربا، غصب، رشوه، اختلاس، سرقت... سوءاستفاده از مقاطعه كاريها و معاملات دولتي، فروش زمينهاي موات و مباحات اصلي... و ساير موارد غيرمشروع را گرفته و به صاحب حق رد كند.
 كانونهاي شكل گرفته ناشي از «قدرت» و «ثروت» ويرانگر وضعيت اقتصادي، اجتماعي و سياسي كشورها مي‌باشند به همين دليل تحقق آرمانهاي مندرج در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران با تشكيل چنين كانونهايي دور از دسترس مي‌گردد. بديهي است عدالتخواهي و مبارزه با فساد جزء ذات نظام جمهوري اسلامي مي‌باشد و مبارزه مستمر با آن از وظايف تفكيك ناپذير اين نظام مقدس است.
بروز نمونه‌هايي هر چند جزيي از فساد اقتصادي در مقايسه با ساير حكومتها نگراني شديد مقام معظم رهبري را در پي داشته و هشدارهاي مكرر ايشان بيانگر لزوم مبارزه با مفاسد اقتصادي است. معظم له به منظور تبيين اثرات مفاسد اقتصادي، شرايط مبارزه‌كنندگان با اين پديده شوم و چگونگي مقابله با آن، در دهم ارديبهشت ماه سال1380 فرمان (8) ماده‌اي خطاب به سران سه قوه صادر فرمودند كه به فرازهايي از آن اشاره مي‌شود، (اين بخشهايي از فرمان مقام معظم رهبري در آن فرمان 8 ماده‌اي است).
«حكومتي كه مفتخر به الگو ساختن نظام علوي است بايد درهمه حال تكليف بزرگ خود را كم كردن فاصله طولاني خويش با نظام آرماني علوي و اسلامي بداند، و اين جهادي از سر اخلاص و همتي سستي‌ناپذير مي‌طلبد. جمهوري اسلامي كه جز خدمت به مردم و افراشتن پرچم عدالت اسلامي، هدف و فلسفه‌اي ندارد نبايد در اين راه دچار غفلت شود‌، رفتار قاطع و منصفانه علوي را بايد در مد نظر داشته باشد و به كمك الهي و همت مردمي كه عدالت و انصاف را قدر مي‌دانند تكيه كند. اگر دست مفسدان و سوء استفاده‌كنندگان از امكانات عمومي قطع نشود و اگر امتيازطلبان و زياده‌خواهان پر مدعا و انحصارجو طرد نشوند، سرمايه‌گذار و توليدكننده و اشتغال‌طلب، همه احساس ناامني و نوميدي خواهند كرد و كساني از آنان به استفاده از راههاي نامشروع و غيرقانوني تشويق خواهند شد. با آغاز مبارزه جدي با فساد اقتصادي و مالي، يقيناً زمزمه‌ها و بتدريج فريادها و
نعره‌هاي مخالفت با آنان بلند خواهد شد، اين مخالفتها عمدتاً از سوي كساني خواهد بود كه از اين اقدام بزرگ متضرر مي‌شوند. به مسؤولان خيرخواه در قواي سه‌گانه بياموزيد كه تسامح در مبارزه با فساد به نوعي همدستي با فاسدان و مفسدان است، اعتماد عمومي به دستگاههاي دولتي و قضايي در گرو آن است كه اين دستگاهها در برخورد با مجرم و متخلف قاطعيت و عدم تزلزل خود را نشان دهند. دستي كه مي‌خواهد با ناپاكي در بيفتد بايد خود پاك باشد و كساني كه مي‌خواهند در راه اصلاح عمل كنند بايد خود برخوردار از صلاح باشند. هيچ شخص يا نهادي نمي‌تواند با عذر انتساب به اينجانب يا ديگر مسؤولان كشور، خود را از حساب‌كشي معاف بشمارد. به دست‌اندركاران اين مهم تاكيد كنيد كه بجاي پرداختن به ريشه‌ها و ام‌الفسادها به سراغ ضعفا و خطاهاي كوچك نروند و نقاط اصلي را رها نكنند. هرگونه ¬اطلاع¬رساني ¬به ¬افكار عمومي ¬كه ¬البته درجاي خود لازم است،‌ بايد بدور از اظهارات نسنجيده وتبليغات¬ بوده وحفظ آرامش و اطمينان افكارعمومي را در نظر داشته باشيد».
همچنين معظم له درتاريخ هاي 5/6/82 و 19/6/82 فرمودند؛ «براي مبارزه با فساد بايد همه دست به دست هم بدهند و فساد اقتصادي بخصوص دربين مسؤولان و كساني كه دستي در امور بيت‌المال دارند بايد جدي گرفته شود، بخاطر همين است كه اين كار جزء مشكل‌ترين و درعين حال ‌اگربه نتيجه برسد، جزء پربركت‌ترين‌ها است‌. تا وقتي در جامعه عدالت باشد، تبعيض نباشد، نگاه متفاوت به اشخاص و قشرها نباشد و امتيازطلبي‌هاي زيادي و نابحق و نابجا درجامعه وجود نداشته باشد، مردم برخيلي از ناكاميها صبر مي‌كنند. ‌مشروعيت من و شما وابسته به مبارزه با فساد، تبعيض و نيز عدالت‌خواهي است».
همكاران عزيز توجه داريد، اين فراز را خواهش مي‌كنم عنايت داشته باشيد. «مشروعيت من و شما وابسته به مبارزه با فساد، تبعيض و نيز عدالت‌خواهي است. اين پايه مشروعيت ماست، تكليف ما اين است كه عدالت را در جامعه مستقر كنيم و اين هم جز با مبارزه با فساد و افزون‌طلبي انسانهاي مفت‌خوار و سوءاستفاده كن امكان‌پذير نيست». با عنايت به وظيفه ذاتي كميسيون اصل نودم قانون‌اساسي كه همانا رسيدگي به شكايات مربوط به طرز كار مجلس، قوه‌مجريه و قوه‌قضائيه مي‌باشد و اختيارات و الزاماتي كه قانون مشخص كرده از جمله؛ «بموجب قانون‌اساسي كميسيون اصل (90) مي‌تواند با قواي سه‌گانه جمهوري اسلامي مستقيماً مكاتبه يا به آنها مراجعه نمايد و براي رسيدگي به شكايات كتبي كه از طرف مسؤولين مربوطه بدون جواب مانده و يا جواب قانع‌كننده به آنها داده نشده و رفع مشكلات توضيح بخواهد و آنها مكلفند در اسرع‌وقت جواب كافي بدهند، مسؤولين مكلفند پاسخ كافي و مستند خود را حداكثر ظرف مدت يكماه از تاريخ وصول كتباً به كميسيون اصل (90) اعلام دارند، تخلف از اين قانون جرم محسوب و متخلف به مجازات حبس از (3) ماه تا يكسال و انفصال از خدمات دولتي از (6) ماه تا يكسال محكوم خواهد شد. دادگاه مكلف است پس از صدور حكم نتيجه را به كميسيون اطلاع دهد».
مستند به اختيارات و وظايف فوق و در اجراء فرمان (8) ماده‌اي مقام معظم رهبري مبني بر لزوم مبارزه با مفاسد اقتصادي، كميسيون اصل نودم قانون‌اساسي با تشكيل كارگروه مبارزه با مفاسد اقتصادي اقدام به جمع‌آوري و طبقه‌بندي پرونده‌هاي مهم مشمول فرمان مقام معظم رهبري بمنظور برخورد قاطع با فساد اقتصادي نمود. پرونده‌هاي مهم موجود در كميسيون اصل (90) به هفت حوزه عمده به شرح ذيل؛
1 ـ زمين.
2 ـ بانكها، بيمه و مسايل ارزي.
3 ـ صنايع، مخابرات و كشتيراني.
4 ـ نفت، گاز و پتروشيمي.
5 ـ فرهنگي و اجتماعي.
6 ـ قضايي و امنيتي.
7ـ خودرو.
 تقسيم گرديد كه جهت رسيدگي به آنها در هر حوزه كارشناساني با وظايف مشخص تعيين گرديده‌اند. براي رسيدگي به مطالب مندرج در پرونده‌ها اولاً‌ از مراجع نظارتي نظير ديوان محاسبات كشور، سازمان بازرسي كل كشور و وزارت اطلاعات كسب نظر كارشناسي شد كه در گزارشات نهايي به آنها استناد شده است و البته مساعدت مراجع فوق نيز قابل تقدير است. ثانياً از مسؤولين مربوطه دعوت و اظهارات آنان مورد توجه قرار گرفت، در اين رابطه دهها جلسه با مسؤولين اجرايي و بيش از (1100) مكاتبه و هزاران ساعت كار كارشناسي از طرف كميسيون مصروف گشت، در انتخاب پرونده‌هاي مشمول رسيدگي كارگروه شاخصهايي به شرح ذيل در نظر گرفته شد:
1 ـ پرونده‌ها از نظر محتوايي، حاوي عملكردهايي باشد كه منطبق با نظرات مقام معظم رهبري مبني بر تباني قدرت و ثروت حرام جهت كسب مال نامشروع و غيرقانوني باشد.
2 ـ حوزه شمول و دامنه عملكرد وسيع و قابل توجه باشد.
3ـ حجم مالي پرونده قابل توجه بوده، از اهميت ويژه برخوردار باشد.
4 ـ موضوع مطروحه در پرونده مشخص باشد.
5 ـ مردم نسبت به موضوع پرونده حساس و درخصوص آن مطالبه داشته باشند.
با عنايت پروردگار متعال و حمايتهاي بي‌دريغ اعضاء محترم كميسيون اصل (90) حاصل تلاش كارگروه بصورت فهرست اقدامات و گزارش اجمالي آن آماده و در تاريخ 12/2/86 به رؤساي محترم قوه‌قضائيه و مجريه ارسال گرديد كه متأسفانه از نتيجه آن اطلاعي در دست نيست. متعاقباً‌ گزارش مشروح بخشي ديگر از پرونده‌ها در تاريخ 25/1/87 ارسال گرديد كه اينك گزارش مختصر آن باستحضار نمايندگان محترم و ملت شريف ايران مي‌رسد. جهت استحضار همكاران محترم چون حجم پرونده‌ها بسيار بالا بود، با توافقي كه با هيأت رئيسه محترم صورت گرفت قرار شد كه يك خلاصه‌اي جهت استحضار شما و ملت شريف ارائه شود.
الف ـ فهرست برخي از پرونده‌‌هاي مورد رسيدگي در كارگروه مبارزه با مفاسد اقتصادي كميسيون اصل (90) عبارتست از:
ـ در حوزه زمين؛
1 ـ واگذاري اراضي بدستور وزير وقت جهادكشاورزي.
2 ـ واگذاري اراضي ملي خارج از ضوابط و مقررات.
3 ـ گزارش ديوان محاسبات از واگذاريهاي غير قانوني...
رئيس ـ آقاي فدايي ببخشيد! آقاي نوعي‌اقدم اتفاقي افتاده است؟ آقاي ابوترابي انگار زيارتي بودند، همه با ايشان ماچ و بوسه مي‌كنند! دوستان بفرماييد، من خواهش كردم كه به اين گزارش توجه كنند، حالا نمايندگان گاهي با خود من هم صحبت مي‌كنند، من هم واعظ غيرمتعظ هستم ولي ان‌شاءالله همه ما به اين گزارش توجه كنيم، آقاي فدايي بفرماييد.
فدايي‌آشياني ـ 4 ـ واگذاري مجتمع شهيد حقاني با (33) برابر زير قيمت واقعي.
5 ـ گزارش يكي از نمايندگان مجلس در واگذاريهاي غيرقانوني در اطراف كرج.
6 ـ تخلف شوراي شهر اسلام‌شهر در تغيير كاربري اراضي زراعي.
7 ـ تخلف شوراي شهر و شهرداري لواسان در تغيير كاربري اراضي.
8ـ واگذاري زمين به شركت احداث‌و بهره‌برداري آزاد‌راه تهران‌ـ شمال.
9 ـ تفكيك زمينهاي دولت توسط (2) تن از كاركنان ثبت.
10 ـ گزارش زمين‌خواري در اهواز.
ـ در حوزه بانكها، بيمه و مسائل ارزي؛
1 ـ وجود نواقص عديده در سيستم ارزي بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران.
2 ـ بررسي عملكرد يكي از بانكها براي خريد ساختمان در ميدان آرژانتين به مبلغ (4/221) ميليارد ريال بدون اخذ تأييديه از شوراي اقتصاد و مطالبات معوقه گروه عظام و سايرين به مبلغ (700) ميليارد ريال.
3 ـ اضافه پرداختي سود به سپرده‌گذاران در دو بانك به مبلغ (2001) ميليارد ريال.
4 ـ تسهيلات پرداختي از محل حساب ذخيره ارزي از طريق ارايه پروفرمهاي غيرواقعي جهت گشايش اعتبارو عدم رعايت سهم‌الشر‌كه كه مالك به نفع متقاضي و عدم انتقال بدهي معوق مشتريان به سرفصل مطالبات معوق بمنظور نشان دادن سود بانكها.
5 ـ اختلاس و سوءاستفاده مالي در شعبه پاريس يكي از بانكها جمعاً به مبلغ (27) ميليون و (202) هزار و (541) يورو.
6 ـ تبديل كليه موجودي دلاري يك بانك بالغ بر (205) ميليون دلار به ساير ارزها و اعتراف آن بانك به بيش از (6) ميليون دلار خسارت.
7 ـ ارائه اسناد و مدارك جعلي بابت دو فقره اعتبارات اسنادي مربوط به يك شركت در يكي از بانكها به مبلغ (116) ميليارد ريال.
8 ـ اقدامات خلاف قانون بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و (7) بانك در ارتباط با مطالبات دولت بابت يكسان‌سازي نرخ ارز در سال 1381.
9 ـ بررسي عملكرد شركت سرمايه‌گذاري يكي از بانكها موضوع خريد و فروش سهام توسط شركت‌هاي وابسته به بانك و ارايه سود صوري و ساختگي بمبلغ (5) هزار و (244) ميليارد ريال.
10 ـ همدستي و تباني بعضي از كاركنان يكي از بانكها با كاركنان دو شركت براي ارايه اسناد جعلي.
11 ـ بررسي تسهيلات اعطايي و عدم وصول وپيگيري مطالبات سررسيد گذشته معوق بانكها.
12 ـ بررسي عملكرد يكي ازبانكها دررابطه با ضمانت نامه (15) ميليون ماركي صادره به درخواست يك شركت معادل (6/71) ميليارد ريال كه سالها لاوصول باقي مانده است.
13 ـ پرداخت بالغ بر (5/25) ميليون مارك توسط يكي از بانكها براي خريد ساختمان در فرانكفورت و در نهايت ايجاد شركت ساختماني در آن شهر و بدهي شركت به مبلغ (223) ميليارد ريال معادل (81/18) ميليون يورو نزد آن بانك در سال 1383.
14 ـ عملكرد بعضي از شركتهاي سرمايه‌گذاري وابسته به دستگاههاي دولتي از جمله بانكها در جهت خريد و فروش و ايجاد درآمدهاي غيرواقعي از اين محل.
15 ـ پرونده مطالبات معوق شعب خارج از كشور يكي از بانكها به مبلغ (3836) ميليارد ريال كه (5/53) درصد مطالبات را تشكيل مي‌دهد كه (84) درصد آن مربوط به شعبه امارات مي‌باشد.
16 ـ خريد (93/79) درصد سهام يك شركت توسط شركت مديريت سرمايه‌گذاري وابسته به يك بانك بمبلغ (2321) ميليارد ريال كه برخلاف ضوابط و مقررات حاكم بر كشور مبني بر واگذاري سهام به مردم صورت گرفته است.
17 ـ عدم دريافت مبلغ (1124) ميليارد ريال سود سهام شركت سرمايه‌گذاري يكي از بانكها برخلاف ماده (240) اصلاحيه ‌قانون ‌تجارت.
ـ حوزه مربوط به صنايع، مخابرات و كشتيراني؛
1 ـ بررسي عملكرد مسؤولين سازمان بنادر و كشتيراني براي سالهاي 1370 تا 1375.
2 ـ بررسي گزارش تحقيق و تفحص از يكي از شركتهاي وابسته به وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و احصاء موارد تخلف.
3 ـ بررسي موارد مندرج درگزارش مربوط به خريد سوئيچهاي مخابراتي.
4 ـ رسيدگي به پرونده سرمايه‌گذاري و بهره‌برداري از اپراتور دوم تلفن همراه.
5 ـ رسيدگي به عملكرد مديريتي و سوءاستفاده معاون وقت وزير صنايع و معادن و مديرعامل وقت سازمان ذي‌ربط.
6 ـ بررسي مسائل مالي بعضي از مسؤولين شركتهاي وابسته به وزارت راه و ترابري.
7 ـ بررسي مناقصه با موضوع توسعه بخش BSS .
8 ـ رسيدگي به عملكرد مديرعامل وقت يكي از كارخانجات وابسته به وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات.
9 ـ بررسي سوء جريان مالي، مديريتي و اقتصادي در يكي از شركتهاي هواپيمايي كشور.
10 ـ پيگيري گزارش سازمان بازرسي كل كشور درخصوص واگذاري (33) درصد سهام (7) شركت وابسته به وزارت جهادكشاورزي به بخش خصوصي.
11 ـ پيگيري گزارش ديوان محاسبات كشور درخصوص سانحه آتش‌سوزي يك كشتي‌.
ـ حوزه مربوط به نفت، گاز و پتروشيمي؛
1 ـ بررسي رانت (700) ميليارد توماني ايجاد شده براي سال 1384 وچهار ماهه اول سال 1385 بابت فروش مواد اوليه محصولات يكي از شركتهاي وابسته به وزارت نفت.
2 ـ رسيدگي به گزارش ديوان محاسبات كشور درخصوص قراردادهاي بيش از (1) ميليارد ريالي شركتهاي تابعه وزارت نفت براي سالهاي 1382 و 1384.
3 ـ بررسي عملكرد اداره كل تداركات و امور كالاي يكي از شركتهاي وابسته به وزارت نفت در ارتباط با نحوه برگزاري مناقصه موضوع گزارش سازمان بازرسي كل كشور.
4 ـ رسيدگي به گزارش ديوان محاسبات كشور درخصوص قرارداد خريد لوله از شركتهاي انگليسي و هندي.
ـ حوزه پرونده‌هاي مربوط به مسايل فرهنگي و اجتماعي؛
1 ـ بررسي موضوع سوءاستفاده از ميليونها دلار اموال بازنشستگان كشور در يكي از شركتهاي تحت پوشش سازمان بازنشستگي.
2 ـ بررسي عملكرد يكي از سازمانهاي فرهنگي و بعضي از نمايندگيهاي آن در خارج از كشور.
ـ حوزه مربوط به پرونده‌هاي حوزه قضايي و امنيتي؛
1 ـ گزارش فساد و قاچاق عتيقه از يكي از سفارتخانه‌ها.
2 ـ عدم اجراي مواد (1) و (2) قانون تأسيس و اساسنامه سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليكي موضوع عدم تحويل كالاهاي مصادره‌اي، ضبطي و قاچاق به سازمان مذكور.
ـ حوزه مربوط به خودرو؛
1 ـ بررسي قرارداد يكي از شركتهاي خودروسازي با شركت خارجي براي ساخت خودرو و تخلفات صورت گرفته.
2 ـ بررسي قراردادهاي تنظيمي فيمابين شركتهاي تحت پوشش شركتهاي خودروساز، يكي ازشركتها در سال 1373 تأسيس و تا سال 1382 ارزش كل قراردادهايش بالغ بر (1450) ميليارد ريال مي‌گردد درصورتيكه ارزش داراييهاي ثابتش در پايان سال 1381 بالغ بر (21) ميليارد ريال بوده است.
3 ـ بررسي تخفيفهاي يكي ازشركتهاي خودروساز به اشخاص حقيقي و حقوقي (شامل تعداد 46285 دستگاه از ابتداي سال 77 تا پايان سه ماهه اول 79 تحت عناوين مختلف).
اين فهرستي از پرونده‌هايي بود كه در كارگروه مورد بررسي قرار گرفت، ما قضاوتي در مورد اينكه اين پرونده‌ها و افراد مجرم هستند يا نيستند را به دستگاه قضايي واگذار مي‌كنيم. براي اينكه كارگروه كارش مشخص شود ما يك نمونه‌اي از بعضي از پرونده‌هاي در حوزه زمين را خدمت شما عرض مي‌كنيم.
ب ـ گزارش پاره‌اي از تخلفات مربوط به واگذاري زمين؛
1 ـ واگذاري هزاران هكتار از اراضي ملي در بهترين مكانها، در اين پرونده مواردي از واگذاري اراضي مطرح است كه بدون...
رئيس ـ آقاي فدايي اجازه بدهيد، آقاي دلخوش تذكر دارند، بفرماييد.
سيدكاظم دلخوش‌اباتري ـ بسم‌ الله الرحمن الرحيم
البته من از كميسيون محترم اصل (90)‌ تشكر مي‌كنم، جناب آقاي رئيس! اگر جناب‌عالي دقت بفرماييد گزارشات جناب آقاي فدايي «كلي‌گويي» است.
رئيس ـ اين مطلبي كه مي‌گوييد براساس كدام ماده آيين‌نامه است؟
دلخوش‌اباتري ـ ماده‌اي كه مربوط به خود قانون نحوه اجراء اصل نودم قانون‌اساسي است. يعني يك وزارتخانه يك شركتي خلافي كرده اسم شركت بايد برده شود، وقتي كل شركتها را مطرح مي‌كنند، كل پرسنل بانكها زير سؤال مي‌روند اين اصلاً شرعاً هم اشكال دارد. اسم ببرند كدام شركت؟ كدام آدم؟ شما نگاه كنيد مسائل فرهنگي مطرح شد، كلي‌گويي شد، مسائل شركتها و تخلفات شركتها در جهادكشاورزي مطرح شد يا در مخابرات، كلي‌گويي شد. مورد به مورد بايد مطرح شود كه ديگران هم در مظان اتهام قرار نگيرند. وظيفه كميسيون اصل (90) هم در اينجا مشخص است. بر طبق آيين‌نامه ماده (5) وظيفه‌اش را يا مواد ديگر.
رئيس ـ اگر بخواهند موارد را بصورت مشخص مطرح كنند بايد در دادگاه تعيين تكليف شده باشد. اينكه به كلي اكتفا مي‌كنند يعني درواقع ذكر نام نمي‌كنند از اين جهت است كه كميسيون اصل (90) شأن قضايي ندارد ولي مسلم است وقتيكه ذكر مورد نمي‌كنند به‌معناي