مشروح مذاكرات مجلس شوراي اسلامي 10/2/1387

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ 
جلسه چهارصد و هفدهم  10  ارديبهشت ماه 1387 هجري¬شمسي
(417)  22 ربيـع الثاني 1429 هـجري قمري
 
مشروح مذاكرات مجلس شوراي اسلامي 
 دوره هفتم ـ اجلاسيه چهارم 
 
1387 ـ 1386فهرست مندرجات
1 ـ اعلام رسميت و دستور جلسه.
2 ـ تلاوت آياتي ازكلام¬الله مجيد.
3 ـ ناطقين قبل از دستور آقايان: محمدمهدي مفتح، ولي الله ديني، قدرت الله عليخاني و ايرج نديمي.
4 ـ تذكرات نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي به مسؤولان اجرايي كشور.
5 ـ تذكر آيين نامه اي آقاي رضا طلايي نيك نماينده محترم بهار و كبودرآهنگ.
6 ـ تقاضاي تغيير دستور درخصوص رسيدگي به (7) فقره لايحه و (2) فقره طرح و تصويب آنها.
7 ـ تصويب لايحه تغيير نام سازمان بنادر و كشتيراني به سازمان بنادر و دريانوردي.
8 ـ تصويب لايحه شمول قانون نحوه بازنشستگي جانبازان انقلاب اسلامي ايران و جنگ تحميلي و معلولين عادي و
  شاغلين مشاغل سخت و زيان آور مصوب 1367 بر جانبازان و آزادگان انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي و معلولين عادي نيروهاي نظامي و انتظامي و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح.
9 ـ قرائت خلاصه گزارش كميسيون اصل (90) قانون اساسي درخصوص پرونده هاي مربوط به مبارزه با مفاسد اقتصادي.
10 ـ اعلام وصول طرح اصلاح موادي از قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي با قيد دوفوريت و رد فوريت آن.
11 ـ قرائت بخش پاياني گزارش تفريغ بودجه سال 1384 كل كشور.
12 ـ اعلام وصول يك فقره طرح و يك فقره لايحه.
13 ـ قرائت اسامي غائبين و تأخيركنندگان.
14 ـ اعلام ختم جلسه و تاريخ تشكيل جلسه آينده.
«جلسه ساعت هشت و بيست و سه دقيقه به رياست آقاي غلامعلي حدادعادل رسميت يافت»
اداره تدوين مذاكرات مجلس شوراي اسلامي
 
 
1 ـ اعلام رسميت و دستور جلسه
رئيس ـ بسم الله الرحمن الرحيم
با حضور 202 نفر جلسه رسمي است¬، دستور جلسه را اعلام بفرماييد.
منشي (حاجي¬بابايي) ـ بسم¬الله الرحمن الرحيم
دستور جلسه چهارصد و هفدهم روز سه شنبه دهم ارديبهشت ماه 1387 هجري شمسي مطابق با بيست و دوم ربيع الثاني 1429 هجري قمري:
1ـ گزارش شوردوم كميسيون عمران در مورد لايحه تغيير نام سازمان بنادر و كشتيراني به سازمان بنادر و دريانوردي.
2 ـ گزارش شور دوم كميسيون اجتماعي درمورد لايحه تسري قانون نحوه بازنشستگي جانبازان انقلاب اسلامي ايران و جنگ تحميلي و معلولين عادي و شاغلين مشاغل سخت و زيان آور مصوب 1367 به جانبازان و آزادگان انقلاب و جنگ تحميلي و معلولين عادي نيروهاي انتظامي و نظامي و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح.
3 ـ گزارش كميسيون اصل (90) قانون اساسي در مورد پرونده هاي مربوط به مبارزه با مفاسد اقتصادي.
4 ـ گزارش كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد تفريغ بودجه سال 1384 كل كشور.
5 ـ گزارش كميسيون آموزش و تحقيقات درمورد تحقيق و تفحص از امتحانات تخصصي آموزش پزشكي.


2 ـ تلاوت آياتي ازكلام¬الله مجيد
رئيس ـ تلاوت كلام¬الله مجيد را آغاز بفرماييد.
 (آيات 58 ـ 54 از سوره مباركه «يونس» توسط قاري محترم آقاي محمد بيگي تلاوت گرديد)
اعوذبالله من¬الشيطان¬الرجيم ـ بسم¬الله¬الرحمن¬الرحيم
وَ لَوْ أَنَّ لِكُلِّ نَفْسٍ ظَلَمَتْ ما فِي الْأَرْضِ لاَفْتَدَتْ بِهِ وَ أَسَرُّوا النَّدامَةَ لَمَّا رَأَوُا الْعَذابَ وَ قُضِيَ بَيْنَهُمْ بِالْقِسْطِ وَ هُمْ لا يُظْلَمُونَ * أَلا إِنَّ لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ أَلا إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَ لكِنَّ أَكْثَرَهُمْ لا يَعْلَمُونَ * هُوَ يُحيِي وَ يُمِيتُ وَ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ * يا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَتْكُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ شِفاءٌ لِما فِي الصُّدُورِ وَ هُدىً وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ * قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذلِكَ فَلْيَفْرَحُوا هُوَ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ *
(صدق الله العلي العظيم ـ حضار صلوات فرستادند)
رئيس ـ از قاري محترم آقاي محمد بيگي تشكر مي كنيم و به ترجمه آيات تلاوت شده گوش مي سپاريم.
(ترجمه آيات توسط آقاي مجتبي ملك افضلي قرائت گرديد)
بسم الله الرحمن الرحيم
«و اگر آنچه در زمين است از آن كسي باشد كه ظلم كرده است آنهمه را بدهد تا خود را بازخرد و اينان آنگاه كه عذاب را مشاهده كنند پشيماني خود را نهان مي دارند و ميانشان به عدل و داد حكم مي شود و به آنان ستم نخواهد شد. بدانيد كه هرچه در آسمانها و زمين است از آن خداست. بدانيد كه وعده خدا حق است اما بيشتر آنها نمي دانند. اوست كه زنده مي سازد و مي ميراند و بسوي وي باز گردانده خواهيد شد. اي مردم بي گمان از پروردگارتان برايتان پند و اندرزي آمده است و درماني براي آنچه در سينه هاست و هدايت و رحمتي براي مؤمنان. بگو به فضل خدا و به رحمت او، آري به اين بايد شادي كنند. او از آنچه اينان انباشته مي كنند بهتر است». صلوات (حضار صلوات فرستادند)
رئيس ـ تشكر مي كنيم.


3 ـ ناطقين قبل از دستور آقايان: محمدمهدي مفتح، ولي الله ديني، قدرت الله عليخاني و ايرج نديمي
رئيس ـ ناطقان قبل از دستور را دعوت بفرماييد.
منشي (محمدصادقي) ـ بسم الله الرحمن الرحيم
ناطقان قبل از دستور جلسه علني امروز عبارتند از:
ـ جناب آقاي محمدمهدي مفتح نماينده محترم رزن.
ـ جناب آقاي ولي الله ديني نماينده محترم اهر و هريس.
(كه هر كدام ده دقيقه وقت دارند)
ـ جناب آقاي قدرت الله عليخاني نماينده محترم بوئين زهرا و آوج.
ـ جناب آقاي ايرج نديمي نماينده محترم لاهيجان و سياهكل.
(كه هر كدام پنج دقيقه وقت دارند)
جناب آقاي مفتح بفرماييد.
سيدمحمدمهدي مفتح ـ بسم الله الرحمن الرحيم
«الحمدلله رب العالمين و العاقبه للمتقين»
سلام و درود به روح بلند و ملكوتي حضرت امام بنيانگذار نظام مقدس جمهوري اسلامي.
سلام و درود به پيشگاه رهبر معظم انقلاب اسلامي و سلام و درود به ارواح بلند و طيبه شهداي عزيز اسلام.
امروز، روز ملي خليج فارس است. با گراميداشت اين روز بزرگ ملي، بر مواضع بر حق مردم عزيز و مسؤولان بلندپايه نظام مقدسمان در رابطه با خليج هميشه فارس تأكيد مي كنيم.
1 ـ ملت بزرگوار و ولايت مدار ايران اسلامي با حضوري پرشور و حماسه آفرين در انتخابات مجلس هشتم، يكبار ديگر عمق ايمان و آگاهي خودشان را به نمايش گذاشتند و موجب نااميدي و يأس دشمنان نظام مقدسمان شدند.
انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي به فهرست بلند حماسه هاي ملي افزوده شد. از مهمترين ويژگيهاي اين انتخابات اين بود كه رشته بسياري از نظريه پردازيها و معادلات خودساخته سياسي از هم گسست.
مردم عزيز، متدين و ولايت مدار شهرستان رزن نيز در اين عرصه بزرگ حضوري شكوه آفرين و حماسه ساز داشتند. حضوري به مراتب بالاتر از ميانگين كشوري و نيز استان همدان. حضور فشرده، حماسه آفرين و باشكوه مردم عزيز در شهرهاي رزن، قروه درجزين و دمق و روستاها و بخشهاي سردرود، مركزي و قروه درجزين در روز (24) اسفند در پاي صندوقهاي رأي نشان از فرهنگ بالنده و شعور بالاي سياسي اين مردم عزيز دارد.
اين انتخابات در شهرستان رزن در فضاي پرشور و رقابتي، بحمدالله بخوبي برگزار شد كه بايد از مجموع دست اندركاران برگزاري آن اعم از هيأت اجرايي و هيأت نظارت و تمامي عزيزاني كه در اجراي اين كار بزرگ مسؤوليت داشته و زحمت كشيده اند بعنوان نماينده مردم تشكر و قدرداني نمايم.
همچنين از ابراز اعتماد و اظهار لطف مردم شهيدپرور شهرستان به اينجانب بعنوان خادمي كوچك در نظام مقدس جمهوري اسلامي و سپردن مسؤوليت بزرگ نمايندگي مجلس شوراي اسلامي براي چهارمين بار، از صميم قلب تشكر مي كنم.
بررسي (8) دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي در حوزه انتخابيه رزن نشانگر اين است كه در (4) دوره آن، انتخابات به مرحله دوم رسيده و در (4) دوره ديگر يعني مجالس اول، پنجم، هفتم و هشتم انتخابات در اولين مرحله منجر به تعيين نماينده شده است كه در مجلس اول حضرت آيت الله انواري و در سه مجلس بعدي اينجانب توفيق نمايندگي مردم را داشته و دارم.
نگاهي به درصد آراء نمايندگان منتخب در (8) دوره مجلس از حوزه انتخابيه رزن حاكي از اين است كه در مجلس هشتم مردم عزيز شهرستان رزن، هم حضوري فشرده در انتخابات داشته اند و هم اينجانب را با بيش از (72) درصد آراء خودشان مفتخر به نمايندگي از آن حوزه پرافتخار نمودند. نسبتي كه دومين رتبه در انتخابات مجلس هشتم در سطح كشور مي باشد. اينجانب متواضعانه از اين لطف بزرگ همشهريان عزيزم در مجموع شهرها و روستاهاي حوزه انتخابيه صميمانه تشكر نموده و از خداوند متعال مسألت دارم كه توفيق و شايستگي انجام وظيفه سنگين اين مسؤوليت را عنايت فرمايد.
2 ـ دومين سفر رئيس محترم جمهوري اسلامي ايران، برادر عزيز جناب آقاي دكتر احمدي نژاد و هيأت محترم دولت به استان همدان در روزهاي چهارم و پنجم ارديبهشت ماه برگزار شد. اينجانب بعنوان خدمتگزاري كوچك و نماينده مردم بزرگمان از رياست محترم جمهوري اسلامي و نيز هيأت محترم دولت صميمانه تشكر مي كنم. همچنين از حضور حماسي و افتخارآفرين مردم عزيز اعم از اهالي محترم همدان و ديگر شهرستانهاي استان خصوصاً برادران و خواهران عزيزي كه از شهرهاي رزن، قروه درجزين و دمق و روستاهاي بخشهاي قروه درجزين، سردرود و مركزي در اين مراسم استقبال در شهر همدان شركت كردند، تشكر مي نمايم.
همچنين از حضور برادر عزيزم جناب آقاي مهندس فتاح وزير محترم نيرو كه بعنوان نماينده دولت در شهرستان رزن حضور يافتند تشكر مي كنم.
اميدوارم با اجراي مصوبات هيأت محترم دولت در اين سفر و همچنين حل مشكلات شهرستان كه در جلسه شوراي اداري شهرستان رزن با نماينده محترم دولت جناب آقاي مهندس فتاح مطرح و اجراي پيشنهادات ارائه شده براي حل آن مشكلات در زمينه هاي راههاي روستايي، دوبانده شدن كريدور شمال استان، شامل راههاي قروه درجزين ـ رزن ـ دمق، آب شرب، آب كشاورزي، اشتغال، دانشگاه و آموزش عالي، كشاورزي و صنعت و ديگر موارد، شاهد رشد بيشتر شهرستان و نيز استانمان باشيم.
3 ـ مجلس هشتم تا كمتر از يك ماه ديگر ان شاءالله كار خود را آغاز خواهد كرد. انجام اين وظيفه سنگين قطعاً نيازمند داشتن برنامه اي جامع و منسجم مي باشد. بررسي عملكرد و تحليل نقاط قوت و ضعف ادوار قبلي خصوصاً مجلس هفتم براي تدوين اين برنامه ضروري مي باشد. اميد مي رود همكاران محترم در مجلس هشتم خصوصاً هيأت رئيسه محترم آن مجلس در اولين فرصت به اين مهم پرداخته تا مجلس هشتم بتواند در قالب برنامه اي جامع وظيفه خود را انجام و نقش خويش را در اعتلاء ميهن اسلاميمان در تمامي ابعاد اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و سياسي ايفاء نمايد.
4 ـ گراني، تورم، بيكاري و مواردي از اين قبيل بصورت مشكلات روزمره و بعضاً حاد براي بسياري از مردم عزيزمان درآمده است. علاوه بر فشار سنگين گراني در افزايش افسارگسيخته نرخ مسكن كه حتي اجاره فضايي كوچك را در برخي شهرها براي زوجهاي جوان بعضاً به رؤيا تبديل نموده است، تأمين مايحتاج روزمره براي برخي از مردم عزيز خصوصاً با افزايش مستمر قيمتها مشكل گرديده است.
در ضرورت فوريت برخورد با اين پديده، كوچكترين ابهام و شكي وجود ندارد. آنچه مهم است نحوه برخورد و برنامه هاي اجرايي براي حل اين معضل مي باشد. بنظر مي رسد يكي از مواردي كه به يمن نامگذاري امسال توسط مقام معظم رهبري بايد مشمول نوآوري و نهايتاً شكوفايي گردد روش و متد حل مشكلاتي از اين قبيل باشد. شك نيست كه مسؤولان عزيز و دلسوز ما در تمامي رده ها و قواي مملكت از پركارترين، مؤمن ترين و پاكترين مسؤولان در مقام مقايسه با همتايان خود در دنيا هستند. همچنين شايد كسي در اين امر كه راندمان فعاليتها با اين حجم بزرگ از آنچه بايد باشد پايين تر است شك نداشته باشد. بنظر مي رسد حل اين موضوع يكي از اولين ضروريات كار برنامه ريزان كشور باشد.
با الهام از سال «نوآوري و شكوفايي» روشها و متدهاي فعاليتهايمان را بازنگري كنيم. باتوجه به تجربيات دنيا و نيز با الهام گيري از اصول علمي در چارچوب آرمانها و ارزشهاي اين نظام مقدس، متدهاي لازم را طراحي نماييم تا براساس آن در حل هر مشكل ابتدائاً مشكل را بطور كامل و جامع تعريف كرده و بشناسيم و ثانياً با رعايت تمامي جوانب موضوع و بهره گيري از اصول علمي و تجربيات دنيا راه حل آنرا يافته و اقدام نماييم بنحوي كه تغيير مسؤولان منجر به تغيير راه حلها و نيمه كاره ماندن فعاليتها نگردد.
در مقام حل گرانيها و تورم نيز بنظر مي رسد بايد به اين مهم توجه شود. تصميمات مقطعي با تأثيرات كوتاه مدت و بدور از ضوابط علمي و تجربي، مشكلات اقتصادي ما را مي تواند عميقتر كند.
انتظار مي رود دو برنامه توأمان و در راستاي هم، كوتاه مدت و بلند مدت، براي كاهش و رفع سريع فشار گراني بر مردم در راستاي برنامه علمي و جامع بلند مدت نياز فوري و ضروري اقتصاد ماست.
5 ـ در آستانه سالگرد شهادت علامه شهيد حضرت آيت الله مطهري و همچنين روز معلم و روز جهاني كارگر هستيم. اميد آنكه با گراميداشت اين مناسبتها و بهره گيري از آثار ارزشمند شهيد مطهري كه بفرموده حضرت امام «همگي خوب و قابل استفاده هستند» بتوانيم جايگاه واقعي معلمان عزيز كه بفرموده حضرت امام «شغل انبياء را دارند» و نيز كارگران عزيز كه پيامبر عظيم الشأن اسلام بر دستان كارگر بوسه زده است را در نظام مقدس اسلاميمان بيش از پيش شناخته و در تحقق بيشتر آن همگي بكوشيم. والسلام عليكم و رحمه الله
منشي (محمدصادقي) ـ خيلي ممنون آقاي مفتح كه سر وقت تمام كرديد. ناطق بعدي جناب آقاي ديني نماينده محترم اهر و هريس هستند، بفرماييد.
ولي الله ديني ـ بسم الله الرحمن الرحيم
«رب اشرح¬ لي صدري و يسّرلي امري واحلل عقده من لساني يفقهوا قولي».
با حمد و سپاس به درگاه خداوند متعال و سلام و درود به ارواح طيبه شهداء، امام امت و آرزوي سلامتي و طول عمر با عزت براي رهبر معظم انقلاب، سخنان خود را آغاز مي نمايم.
1 ـ ابتداء لازم مي دانم از حضور پرشور مردم عزيز ايران اسلامي و حوزه انتخابيه ام در هشتمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي تقدير و تشكر نمايم و از خداوند متعال براي همه منتخبين ملت به ويژه منتخب مردم اهر و هريس آرزوي توفيق و خدمت رساني بيشتر مسألت مي نمايم.
در سال چهارم برنامه پنجساله چهارم توسعه كه از طرف مقام معظم رهبري سال «نوآوري و شكوفايي» نامگذاري شده است قرار داريم. براي رسيدن به اهداف بلند مدت چشم انداز بيست ساله نظام بايستي نهضت نرم افزاري و علم را تداوم بخشيم و از سطحي نگريها و روزمرگي ها پرهيز نموده و ظرفيت هاي علمي كشور را توانمند نماييم كه اين موضوع يكي از ضرورت هاي تحقق نوآوري است. لذا لازم است همه نهادها و مسؤولين و قواي سه گانه كشور به ويژه مجلس و دولت فضا و بستر مناسب را براي نوآوري و شكوفايي فراهم نمايند.
2 ـ اين روزها تورم و گراني سرسام آور به مردم به ويژه اقشار متوسط و ضعيف جامعه فشار مضاعف وارد مي نمايد گرچه ممكن است افزايش تورم و گراني كالاهاي اضطراري بالاخص در بخش مسكن دلايل متعددي اعم از عوامل خارجي و داخلي داشته باشد. اما هنر اين است كه در شرايط موجود اين مسأله را بنحوي مديريت و هدايت نماييم تا ضمن كنترل تورم، فشار را از دوش اقشار آسيب پذير برداريم لذا از دولت محترم تقاضا دارم با ارائه راهكارهاي عملياتي در كنترل گراني و تورم نقش و وظيفه اصلي خود را ايفاء نمايد.
3 ـ مبارزه با رانت خواري و فساد بايد يكي از اولويتهاي اصلي نظام اسلامي باشد البته در عزم و اراده جدي مسؤولين نظام براي ريشه كن كردن فساد اداري شكي نيست اما مردم وقتي هر روز از زبان مسؤولين مملكتي با عبارات درشت وجود فساد اداري و رانت خواري و لزوم افشاگري ها و برخورد با آنها را مي شنوند ولي در عمل متفاوت با آنچه كه مي شنوند، مي بينند دچار يأس و نااميدي مي شوند و اين يكي از آفات و تهديدهاي نظام اداري كشور مي تواند باشد. چرا كه طعم واقعي عدالت وقتي چشيده مي شود كه فضاي جامعه براي برهم زنندگان نظم اقتصادي ناامن و براي عامه مردم و سرمايه گذاران و كارآفرينان و تلاش گران عرصه سازندگي كشور امن و مطلوب باشد.
حال كه دولت محترم با شعار محوري ايجاد و تحقق عدالت تلاش مي نمايد انتظار دارد با همكاري ساير قوا از جمله مجلس براي مقابله با فساد يك استراتژي چندوجهي تعريف گردد تا با افزايش پاسخگويي سياسي و مسؤوليت پذيري، تقويت محدوديت نهادينه شده در درون نظام حكومتي، تقويت مشاركت فعال نهادهاي جامعه مدني و تعامل آنها با بخشهاي عمومي و دولتي، ايجاد بخش خصوصي رقابتي و شكست انحصارات دولتي و بالاخره اصلاح مديريت عمومي و دولتي مبارزه با اين مسأله در كشور نهادينه شود.
4 ـ مجلس تبلور اراده مردم و انتخابات مجلس شوراي اسلامي يكي از با اهميت ترين انتخابات كشور ما مي باشد صرفنظر از نقصهاي قانوني انتخابات كه زمينه را براي سوء استفاده و تخلف برخي فراهم مي نمايد. متأسفانه ضعف اطلاع رساني نسبت به شرح وظايف نمايندگان و وظايف اصلي مجلس شوراي اسلامي و وجود مشكلات اقتصادي و مطالبات مختلف در لايه هاي اجتماعي جامعه و ضعف دستگاههاي اجرايي، عرصه جامعه را در ايام انتخابات و حتي ماهها قبل از آن با اقدامات خلاف قانون و وعده وعيدهاي بي شمار برخي كانديداها در بعضي از شهرستانها به كارزاري نابرابر تبديل و بازار هتاكي، شايعه، افتراء و دروغ پردازي را داغ مي نمايد بطوريكه گاهي اصل موضوع انتخابات و ارائه برنامه از طرف نامزدها به فراموشي سپرده مي شود. نمونه اي از اين بداخلاقي ها را مي شد در حوزه انتخابيه اينجانب به اشكال مختلف مشاهده نمود كه متأسفانه گاهاً حتي از طرف برخي از افراد و دوستان ناآگاه و مغرض بعمل مي آمد. صرفنظر از اينكه چه كسي يا كساني از كانديداهاي يك حوزه انتخابيه نماينده مجلس شوراي اسلامي بشوند براي اقتدار بيشتر مجلس و نظام جمهوري اسلامي ايران و براي اينكه در آينده پول، تخريب، تهمت و افتراء، چاپلوسي و ريا و باندهاي قدرت و ثروت جاي ايمان، اخلاص، تعهد، صداقت و انگيزه بالاي مردم را نگيرند و نظام و انقلاب را از مسير و معيارهاي اصلي خود منحرف ننمايند. از صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران درخواست مي نمايم وقت بيشتري را براي مجلس شوراي اسلامي و اطلاع رساني در اين حوزه در رسانه ملي در نظر بگيرد.
از رياست محترم مجلس شوراي اسلامي تقاضا دارم دستور فرمايند با تشكيل كارگروههاي كارشناسي، انتخابات چندين دوره مورد نقد و آسيب شناسي جدي قرار گيرد تا چنانچه اگر اصلاحاتي در قانون انتخابات و نحوه برگزاري و تبليغات و ساير موارد انتخابات لازم است تدوين تا قانون انتخابات مورد بازنگري واقعي قرار گيرد.
5 ـ طبق اصل (64) قانون اساسي پس از هر ده سال با در نظر گرفتن عوامل انساني، سياسي، جغرافيايي و نظاير آنها حداكثر (20) نماينده مي تواند به عده نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اضافه شود. اينجانب در نطق قبل از دستور خود يكبار در تاريخ 8/8/1384 تفكيك حوزه انتخابيه اهر و هريس و اضافه شدن يك نماينده به اين حوزه را خواستار شده ام. باتوجه به اينكه در دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي طبق قانون امكان افزايش نمايندگان وجود دارد از مسؤولين ذي ربط تقاضا دارم در اينخصوص باتوجه به سوابق موضوع اقدامات لازم را مبذول نمايند.
6 ـ اما برخي از اهم خواسته ها و مطالبات مردم منطقه؛
با عنايت به آغاز عمليات اجرايي بزرگراه اهر ـ تبريز از اواخر سال گذشته از وزارت راه و ترابري تقاضا دارم باتوجه به انتظارات به حق مردم منطقه نسبت به تسريع در عمليات اجرايي اين بزرگراه اقدام عاجل مبذول نمايد. باتوجه به احداث شهرك صنعتي اهر در ظرف (3) سال اخير و آماده شدن زيرساختهاي آن براي سرمايه گذاري و ايجاد اشتغال از وزارت صنايع و معادن مي خواهم زمينه هاي سرمايه گذاريهاي بعدي را در اين شهرك فراهم آورد.
ايجاد و توسعه (5) مجموعه آموزشي عالي در منطقه اهر شامل آموزشكده كشاورزي، آموزشكده فني و حرفه اي، دانشكده پيراپزشكي، دانشگاه پيام نور و توسعه دانشگاه آزاد اسلامي در سالهاي اخير اقدام ارزشمندي براي منطقه اهر مي باشد. از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تقاضا دارم نسبت به ارتقاء جايگاه مراكز فوق و احداث زيربناها و فضاهاي آموزشي اقدام مؤثر و عملي مبذول نمايد.
باتوجه به مطالعه چندين سد كوچك و متوسط در منطقه اهر از وزارت نيرو تقاضا دارم باتوجه به وعده رئيس جمهور محترم در جمع مردم اهر نسبت به اجرايي شدن سدهاي مذكور به ترتيب اولويت مطالعاتي اقدام نمايند.
باتوجه به بازگرداندن محل و دفتر كار شركت مجتمع معادن مس اهر تحت عنوان مس مزرعه به اهر در سال گذشته، از وزارت صنايع و معادن مي خواهم ضمن فعال نمودن اكتشافات مس منطقه ارسباران و اجراي فازهاي توسعه مس سونگون و ذوب پالايش آن نسبت به سرمايه گذاري هاي لازم درخصوص موضوع اساسنامه شركت فوق در منطقه اهر اقدام نمايد.
از وزارت نيرو مي خواهم نسبت به احداث نيروگاه هريس كه نقش اساسي را در اقتصاد منطقه و تأمين برق استان در سالهاي آينده خواهد داشت اقدامات اساسي را مبذول نمايند. همچنين باتوجه به وعده رئيس جمهور محترم در جمع مردم هريس درخصوص احداث سد هرزه ورز و انتظارات مردم منطقه در اينخصوص نيز اقدام عملي مبذول گردد.
از وزارت صنايع و معادن مي خواهم درخصوص سرمايه گذاريهاي بعدي شهرك صنعتي و ناحيه صنعتي شهرستان هريس واقع در بيلوردي و زرنق اقدامات لازم بعمل آورد.
از وزارت نيرو مي خواهم درخصوص احداث تصفيه خانه آب، آبرساني به شهرهاي بخشايش و كلوانق و شروع آبرساني به روستاهاي اربطان و ساير روستاهاي منطقه از سد اربطان كه داراي اعتبار ملي است، اقدامات عاجل مبذول نمايند.
از وزارت بهداشت و درمان مي خواهم درخصوص راه اندازي بيمارستان هريس در نيمه اول سالجاري كه قبلاً وعده آنرا داده اند اقدام نمايند.
از استاندار محترم آذربايجان شرقي مي خواهم كه درخصوص استقرار ادارات در مركز بخش خواجه دستورات لازم صادر فرمايند.
در پايان ضمن تقدير و تشكر از مردم عزيز حوزه انتخابيه ام بخاطر (4) سال همكاري و همدلي صادقانه با اينجانب، از همه عزيزان بخاطر قصور و كوتاهيهاي احتمالي عذرخواهي مي نمايم و اگر در نتيجه فعل، گفتار و رفتار اينجانب افراد يا اشخاصي بهردليل رنجيده خاطر گرديده اند، از آنها نيز طلب حليت مي نمايم و از همه دست اندركاران و مسؤولين منطقه و استان و كشور كه در طول مدت اين دوره كه با اينجانب درجهت خواسته ها و مطالبات مردم همكاري داشته اند تقدير و تشكر مي نمايم، باشد كه مورد عفو و رحمت و رضايت پروردگار متعال قرار بگيريم.
خدايا چنان كن سرانجام كار
تو خشنود باشي و ما رستگار
والسلام عليكم و رحمه¬الله و بركاته
رئيس ـ خيلي ممنون، ناطق بعدي را دعوت بفرماييد.
منشي (محمدصادقي) ـ ناطق بعدي جناب آقاي عليخاني هستند كه فقط (5) دقيقه وقت دارند، بفرماييد.
قدرت الله عليخاني ـ بسم¬الله الرحمن الرحيم
با عرض سلام خدمت ملت بزرگوار ايران، مردم شريف استان قزوين، شما همكاران عزيز و با آرزوي توفيق و سربلندي براي ملت شريف ايران، كشور اسلامي مان و رهبري معظم انقلاب. همچنين با گراميداشت ياد فيلسوف شهيد آيت الله مطهري و تبريك روز معلم به فرهنگيان گرانقدر و روز كارگر به كارگران زحمتكش كه اميدوارم با همت دولت و مجلس در آينده شاهد اهتمام بيشتر در رفع مشكلات آنان و اقشار مختلف جامعه باشيم، ان شاءالله.
قبل از شروع عرايضم لازم مي دانم از مردم شريف استان قزوين بخاطر حضور گسترده شان در انتخابات استان (مخلص آقاي ابوترابي هم هستيم) بويژه حوزه انتخابيه قزوين، آبيك و شهرستان البرز واقعاً بايد سپاسگزاري كنم. هر چند كه قبل از اين سپاسگزاري لازم است از مردم شجاع و قهرمان شهرستان بويين زهرا هم كه حدود (30) سال ما را تحمل كرده اند و (2) دوره از طرف آن مردم بعنوان نماينده آن ديار روانه مجلس شديم سپاسگزاري كنم.
منتها با اجازه آقاي ابوترابي مي خواهم يك جمله عرض كنم. مردم استان قزوين واقعاً حضوري گسترده (هم تعريف از خودم كنم و هم از آقاي ابوترابي) انصافاً انتخابات خوبي و افراد خوبي هم انتخاب كردند. هم آقاي ابوترابي، هم عليخاني! منتها در اينجا لازم است از برادر بزرگوارمان جناب آقاي ابوترابي درخواست كنم كمي تجديدنظر كنند نسبت به مسؤولين استان كه شايد خداي ناكرده اين مسؤولين استان، رأس آن مديريت نتوانسته باشد آن وظايف اصلي خودش را به انجام رسانده باشد، اين باعث شده كه بعضي از آراء كاهش پيدا كرده باشد. اين خواهش را از سرور عزيزم جناب آقاي ابوترابي دارم، تجديد نظري شود در رابطه با رضايت مردم و حضور مردم، ان شاءالله. مخلص ايشان هم هستيم.
اما عزيزان و برادران! خدمت شما عرض كنم پريروزها من كنار مسجد الجواد ميدان (7) تير داشتم مي رفتم، يك خانمي ديدم از پشت سر صدا مي كند، چون نوعاً ما از خانمها مي ترسيم بايستيم صحبت كنيم در خيابان و اين حرفها، اولش كوتاه آمديم، بر نگشتيم، ديدم رها نمي كند. برگشتم نگاه كردم ديدم خانم بسيار محجبه خوبي، با وقار، با شخصيت گفت آقا براي گراني دعا كنيد. گفتم خدا خيرت دهد، آنجا زود فاصله گرفتم، ولي در دلم گفتم، گفتم خدا خيرت بدهد، دعا خوب است، اما قبل از آن عقل را بايد بكار گرفت. كارشناسان اقتصادي را بايد بكار گرفت، از بزرگان اقتصاد بايد استفاده كرد، بايد (2) سال پيش گوش به اقتصاددانان مجلس مي دادند، نمي گفتند نفت كه داريم گران است، دولت قدرتمند داريم همه چيز حل مي شود. اين حل شدن است كه شما امروز شاهد آن هستيد. لذا اميدوارم دولت محترم از كارشناسان استفاده كند، دلسوزانه محبت كند، همه به كمك هم ان شاءالله بيايند و بياييم مجلس هشتم وظيفه تان سنگين است، همكاران عزيز.
مجلس هفتم مخلص همه شما بوديم و هستيم، مخلص رئيس هم بوديم و هستيم، هيأت رئيسه را هم ارادت داريم، ولي از حق مسلم خودتان كوتاه آمديد و كوتاه آمديم كه امروزه مواجه شديم با اين تورم، دولت اعلام آمادگي كرده، اميد است با مجلس هشتم همكاري كند. اميدوارم اول دولت اعلام كند مصوبات مجلس را اجراء كند كه بايد بكند. بازرسي كل كشور لازم نبود به ميدان بيايد، لازم بود خودِ دولت عمل مي كرد. هرچند كه من لازم است از بازرسي كل كشور تشكر كنم، به كمك دولت، به كمك مجلس، به كمك قانون، به كمك مصوبات مجلس آمده. دولت محترم من عرض مي كنم به هشدارهاي مقام معظم رهبري، همه دولتها بايد توجه مي كردند. اين دولت هم بايد توجه كند. (محمدصادقي ـ آقاي عليخاني وقت شما تمام است) اجازه بدهيد، چشم. با اجازه آقاي رئيس.
اميدوارم ان شاءالله همه مسؤولين به فكر مردم و رفع گراني باشند. جمله آخرم و آن اينكه وزارت نيرو! ناتواني خودت را ثابت كردي! من نامه اي نوشتم به آقاي زرگر، به آقاي فتاح ننوشتم، ديدم عقل منفصل وزير آقاي زرگر است، نوشتم آقاي زرگر! (اينجا آقايان ابوترابي، رجب رحمني و محمد عليخاني با من هم صدا هستند)، (7) سال پيش نامه نوشتيد كتباً با امضاي خودت آب الموت را بين (400) الي (500) ميليون متر مكعب مي شود به دشت قزوين آورد. (9) سال پيش كتباً نامه نوشتيد اين انتقال آب الموت به قزوين توسط ژاپنيها، شركت «جايكا» در دست مطالعه است. چرا اقدام نكرديد؟ امروز مردم استان قزوين و كشاورزان را به عزا نشانديد. چه كنم ارادت دارم به شما و به وزير، والا مي گفتم خدا خودتان را به عزا بنشاند. كشاورزان استان قزوين محصولاتشان دارند از بي آبي هلاك مي شوند. جديداً تصويب كردند نصف آب سد طالقاني كه در زمان دولت خاتمي به همت آقايان ابوترابي و رجب رحمني و عليخاني ديگر اين سد درست شده و امروزه نصف آن آب سد را به تهران مي آورند.
آقاي رئيس مجلس! به داد مردم و كشاورزان استان برسيد. محصولاتشان در حال نابودي است. قزوين قطب كشاورزي است، قطب دامداري است، قطب ذخيره مواد غذايي است. اميد است دولت محترم به برنامه هايش توجه كند. آقاي رئيس جمهور به داد مردم برس، با شعار نمي شود، دست به اقدام عملي بزن. والسلام عليكم و رحمه¬الله و بركاته
رئيس ـ خيلي ممنون، ناطق بعدي را دعوت بفرماييد.
منشي (محمدصادقي) ـ آخرين ناطق امروز جناب آقاي نديمي نماينده محترم لاهيجان و سياهكل هستند، بفرماييد.
ايرج نديمي ـ بسم¬الله الرحمن الرحيم
با سلام و درود به امام عصر (عجل الله تعالي فرجه الشريف) و آرزوي علو درجات ارواح مطهر شهيدان و امام راحل و نيز آرزوي موفقيت انقلاب اسلامي در پايان بخشي به كثيري از مشكلات و سختيها و ناهنجاريهاي دنياي امروز و كشور بزرگ ايران.
پيش از انقلاب همه ما مي گفتيم چه مي گوييم، مي گفتيم اگر اسلام حاكم شود، اگر انقلاب اسلامي بشود، اگر به نظام سلطه استبداد پايان بخشيده شود چه خواهيم كرد؟ همه حرفها از چه مي گوييم بود، از عدالت، ايمان، آزادي، برابري، پايان بخشي به رنجهاي كهنه مردم سخن مي گفتيم. مي گفتيم كه كشاورزان ما چگونه از نعمت سرشار نفت براي بهبود كشاورزي شان، به زراعي، به نژادي و تأمين ماشين آلات و اصلاح امور اقتصادي استفاده خواهند كرد. مثلاً برنجكاران و چايكاران ما در آن زمانها خطاب ما بودند كه اگر انقلاب شود و اگر فكر و انديشه امام فائق شود بسياري از اين مشكلات ديگر نخواهد بود. مثلاً درِ واردات آنچنان باز نخواهد شد كه دستهاي پينه بسته كشاورزان ما طاقت و ياراي مبارزه با آن را نداشته باشد، بسيار مي گفتيم.
بعد از انقلاب گفتيم چه بايد كرد؟ قانون اساسي را بعنوان يك ميثاق بهانه اي براي اجراي آرمانها گرفتيم. تلاش كرديم در طي نزديك به (30) سال قانون اساسي را پياده كنيم، اما متأسفانه اخيراً بعضي بجاي چه مي گوييم و چه بايد كرد؟ مي گويند چه بگوييم! از ما مي خواهند بسياري از حرفها و دردها و رنجها گفته نشود. مي گويند گفتن اين نوع مباحث و مسائل، مثلاً شكاف ايجاد مي كند. اما مي پرسيم اگر برنامه هاي اسلام و انقلاب و امام و رهبر و همه انديشمندان سترگ اين جامعه بزرگ و پويا ارائه شود، آيا باز هم از تورم، نقدينگي، گراني، بي بها شدن توليد، جايي و سخني و انديشه اي خواهد ماند؟
آنچه هست اين است، مجلس هشتم در آينده بايد به بسياري از كمبودهايي كه ما نيز در پاسخگويي به آن آنچنان كه بايد موفق نبوده ايم پاسخگو باشد. آيا مجلس هشتم براي حضور كمي و كيفي، براي پربار شدن صحن علني و كميسيونها و فراكسيونها، براي نظارت مؤثر، براي آنكه نمايندگان در لابلاي بسياري از زواياي با دشواري برون رفتن بوروكراسي مي توانند چاره اي بينديشند؟ آيا براي دشمني آمريكا، براي تحريم، براي بسياري از مسائلي كه در رابطه با نفت در اين كشور ايجاد شده است انديشه اي خواهند داشت؟ آيا براي رونق توليد، اشتغال و صادرات برنامه اي تهيه شده است؟ آيا دكترين خاصي از جهت اداره كشور متناسب با شرايط خاص كشور طراحي شده است؟ يا نه باز هم (4) سال ديگر بايد پاسخگوي ناكرده هايي باشيم كه تحت عناويني چون معيشت از آن سخن مي گوييم.
درهرحال انقلاب اسلامي به راه خود ادامه خواهد داد و عرصه هايي چون انتخابات نيز بايد با تغييراتي روبرو باشد كه شايد استاني شدن انتخابات بتواند كمي از اين مشكلات را مرتفع كند و بتوانيم براي واژگاني چون التزام و مانند آن كه عرصه اي موسع پيدا كرده اند و بسياري از اوقات صلاحيت را به صلاح نيست و صلاح هست تبديل كرده اند با تغييراتي روبرو كنيم. از دخالت عناصر رقيب و مخالف براي پايمال كردن آبرو و حيثيت كثيري از افرادي كه مي توانند و مي توانستند مؤثر باشند جلوگير باشيم.
ما مي گوييم كه انقلاب ما در راستاي آرمانهاي بزرگي كه شهيدانمان آنرا ارائه كرده اند با دشواريها و مشكلاتي روبروست كه بخشي از آن از خودِ ماست كه «عندالله لا يغير ما به قوم حتي يغير ما به انفسهم». انديشه و فكر و زبان و عمل ما اگر با تغيير اساسي روبرو نباشد، بي شك براي بسياري از كمبودها چاره نمي انديشيم. امروز (رئيس ـ آقاي نديمي يك نگاهي به زمان بكنيد) كم آبي، بي آبي، خشكسالي و مشكلات ديگر، كشاورزان ما را بصورت عام و برنجكاران را تحت فشار قرار داده. چايكاران از بسياري از تصميمات ازجمله قيمت و مانند آن نگرانند. من در اينجا از همه مردم خوب ايران، گيلان، لاهيجان و سياهكل كه در اين چند دوره با رأي خويش و حمايتهاي آشكار و پنهان خويش موجبات انجام مسؤوليت شرعي و انقلابي ما را در خدمت به اين مردم ميسر ساختند تشكر مي كنم. اميد آنكه فرداي انقلاب بهتر از امروز آن. والسلام
رئيس ـ تشكر مي كنم.


4 ـ تذكرات نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي به مسؤولان اجرايي كشور
رئيس ـ بسم¬الله الرحمن الرحيم
تذكرات كتبي نمايندگان محترم مجلس به مسؤولان اجرايي كشور را قرائت مي كنم:
ـ آقاي غلامرضا مصباحي¬مقدم نماينده محترم تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر به وزير محترم صنايع و معادن درخصوص تسريع در پرداخت حقوق كارگران شركت كيان تاير باتوجه به گذشت ماهها از اعتراض آنان و عدم دريافت حقوق خود.
ـ آقاي حسن سبحاني نماينده محترم دامغان به وزير محترم صنايع و معادن درخصوص لزوم تسريع در آماده سازي زيربناهاي ناحيه صنعتي صيدآباد دامغان.
به وزير محترم كشور درخصوص لزوم توجه ويژه به شرايط خشكسالي در شهرستان دامغان با عنايت به مشكلات ناشي از سرمازدگي محصولات كشاورزان.
ـ آقاي حسين اميري¬خامكاني نماينده محترم زرند و كوهبنان به وزير محترم كشور درخصوص جلوگيري از برخوردهاي نامناسب و دور از شأن نظام با كارمندان فرمانداري و ادارات ديگر بعد از انتخابات.
ـ آقاي محمدرضا تابش نماينده محترم اردكان به رئيس جمهور محترم درخصوص دستور اتخاذ تدابير عاجل و ضروري درخصوص جلوگيري از خاموشيهاي گسترده در تابستان براي رفع نارضايتي مردم و پيامدهاي منفي اقتصادي و اجتماعي آن.
ـ آقاي مرتضي فضلعلي نماينده محترم تويسركان به وزير محترم بازرگاني درخصوص جلوگيري از گران نمودن قيمت نان توسط برخي از نانواييهاي تهران بطور غيرقانوني.
ـ آقاي محمد عليخاني نماينده محترم قزوين و آبيك و البرز به وزير محترم علوم، تحقيقات و فناوري درخصوص رسيدگي به اعتراضات گسترده دانشجويان دانشگاه پيام نور قزوين.
به وزير محترم راه و ترابري درخصوص رسيدگي به مشكل آسفالت و مرمت جاده روستاي آشنستان شهرستان قزوين و رسيدگي به ضعف مديريت اداره كل راه و ترابري استان قزوين و پاسخ به مكاتبات مشكل راه ارتباطي اسماعيل آباد به قزوين.
ـ آقاي مرتضي تمدن نماينده محترم شهركرد به وزير محترم راه و ترابري درخصوص تسريع در اجرايي نمودن طرح راه آهن چهارمحال و بختياري برابر كارشناسيهاي صورت گرفته و نظر مهندس مشاور.
ـ آقاي رضا طلايي¬نيك نماينده محترم بهار و كبودرآهنگ به وزير محترم راه و ترابري درخصوص تسريع در بهره برداري از ايستگاه هواشناسي شهرستان بهار.
ـ آقاي سيداحمد حسيني نماينده محترم سيرجان و بردسير به وزير محترم راه و ترابري درخصوص تسريع در احداث بزرگراه سيرجان ـ بندرعباس.
به وزير محترم جهادكشاورزي درخصوص ضرورت مساعدت فوري به كشاورزان خسارت ديده.
ـ آقاي حميدرضا پشنگ نماينده محترم خاش، ميرجاوه، نصرت¬آباد، كورين به وزراي محترم كشور و جهادكشاورزي درخصوص لزوم رسيدگي به خسارات وارده به كشاورزان و دامداران شهرستان خاش و بخشهاي ميرجاوه، كورين و نصرت آباد براثر سرمازدگي و خشكسالي اخير.
ـ آقاي محمدتقي رهبر نماينده محترم اصفهان به وزير محترم جهادكشاورزي درخصوص رسيدگي به مشكل افزايش قيمت كود، سم، بذر، روغن موتور و تجهيزات كشاورزي براي كاهش فشار مضاعف بر كشاورزان باتوجه به خشكسالي اخير و پايين بودن قيمت محصولات كشاورزي.
ـ آقاي ارسلان فتحي¬پور نماينده محترم كليبر و بخش هوراند به وزير محترم جهادكشاورزي درخصوص رسيدگي به وضعيت كشاورزان و باغداران و عشاير شهرستان كليبر و بخشهاي هوراند، خدا آفرين و آبش احمد و جبران خسارت وارده بعلت خشكسالي.
ـ آقاي قدرت¬الله عليخاني نماينده محترم بويين¬زهرا و آوج به وزير محترم نيرو درخصوص رسيدگي عاجل و اساسي براي رفع مشكل كمبود شديد آب كشاورزي بواسطه مسدود نمودن چاههاي آب كشاورزي روستاهاي استان قزوين بخصوص روستاي سيرم بخش ارداق شهرستان بويين زهرا و صدور مجوز پمپاژ آب از رودخانه شاهرود براي تأمين آب كشاورزي مورد نياز كشاورزان روستاي علي آباد بخش رودبار شهرستان قزوين و رسيدگي عاجل درخصوص رفع مشكل كمبود شديد آب كشاورزي روستاي خاكشان بخش بشاريات شهرستان آبيك.
ـ آقاي بهمن محمدياري نماينده محترم تالش، رضوانشهر و ماسال به وزير محترم نيرو درخصوص تأمين آب زراعي مزارع برنج شهرستان رضوانشهر و ماسال از سد سپيدرود.
ـ آقاي اسدالله قره¬خاني الوستاني نماينده محترم علي¬آبادكتول به وزير محترم آموزش و پرورش درخصوص پرداخت پاداش پايان خدمت بازنشستگان آموزش و پرورش با گذشت بيش از يكسال در استان گلستان بخصوص شهرستان علي آباد كتول.
ـ آقايان: جعفرقلي راهب نماينده محترم تنكابن و رامسر، قربانعلي نعمت¬زاده¬قراخيلي و ولي رعيت نمايندگان محترم قائمشهر، عزت¬الله يوسفيان¬ملا نماينده محترم آمل، علي¬اكبر ناصري و حسينعلي قاسم زاده نمايندگان محترم بابل، حجت¬الله روحي نماينده محترم بابلسر، سيدحسن شجاعي كياسري نماينده محترم ساري، محمدعلي حيدري¬شلماني نماينده محترم لنگرود، شاپور مرحبا نماينده محترم بندر آستارا، هادي حق¬شناس نماينده محترم بندرانزلي، عطاءالله حكيمي نماينده محترم رودبار، كيانوش صادق¬دقيقي نماينده محترم آستانه¬اشرفيه، ناصر عاشوري¬قلعه¬رودخاني نماينده محترم فومن به وزراي محترم نيرو و جهادكشاورزي درخصوص لزوم تدابير لازم براي تأمين آب مزارع برنجكاري گيلان و مازندران باتوجه به شروع نشاء كاري برنج در شاليزارها و كاهش بازندگي و كمبود آب.
ـ آقاي محمد قمي نماينده محترم پاكدشت به وزير محترم راه و ترابري درخصوص ضرورت اجرايي شدن طرح كمربندي شهرستان پاكدشت.
به رئيس جمهور محترم درخصوص دستور اجرايي شدن احداث بيمارستان پاكدشت.
ـ آقاي رجب رحمني نماينده محترم تاكستان به رئيس جمهور محترم و وزراي محترم كشور و جهادكشاورزي درخصوص دستور پيگيري جدي درخصوص جبران خسارات سنگين وارده براثر سرمازدگي شديد سال گذشته باغات انگور و ميوه و مزارع شهرستان تاكستان و پرداخت كمكهاي بلاعوض و وام.
ـ آقاي سيديونس موسوي¬سرچشمه نماينده محترم فيروزآباد، قير و كارزين و فراشبند به وزير محترم نفت درخصوص تسريع در گازرساني به مجموعه پر زيتون از توابع بخش ميمند شهرستان فيروزآباد و تسريع در گازرساني به شهر افزر مركز بخش افزر از توابع شهرستان قير و كارزين.
ـ آقاي يوناتن بت¬كليا نماينده محترم مسيحيان آشوري و كلداني به وزير محترم نيرو درخصوص رسيدگي به علت قطع برق تالار وحدت در دهمين سال تأسيس اركستر ملي و سرگرداني صدها نفر هنرمند و هنردوست و برنامه ريزي لازم در اينگونه مكانها.
به وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي درخصوص بررسي بي برنامگي و آماده نبودن صحنه و ايجاد سرگرداني صدها نفر در دهمين سال تأسيس اركستر ملي به بهانه قطع برق.
ـ آقاي ايرج نديمي نماينده محترم لاهيجان و سياهكل به وزراي محترم جهادكشاورزي و كشور و نيرو درخصوص پيگيري مشكلات كم آبي و بي آبي مزارع برنج گيلان و تمهيدات پوشش كامل بيمه محصول برنج باتوجه به عدم امكان كاشت آن.
ـ آقايان: حميدرضا فولادگر، محمدتقي رهبر، محمدحسين استكي، حسن كامران دستجردي و خانم نيره اخوان بيطرف نمايندگان محترم اصفهان و آقايان: عوض حيدرپور شهرضايي نماينده محترم شهرضا، حميد سعادت نماينده محترم نجف¬آباد، حسين حسني بافراني نماينده محترم نائين، حبيب¬الله اسماعيل¬زاده نماينده محترم فلاورجان و محسن كوهكن نماينده محترم لنجان به وزراي محترم نفت و راه و ترابري درخصوص رسيدگي به علت عدم نظارت كافي و فقدان مديريت در اداره كل راه و ترابري استان چهارمحال و بختياري و عدم حفاظت لازم از خط لوله (32) اينچ انتقال نفت به پالايشگاههاي مركزي در حادثه تركيدن لوله و ورود نفت به آب زاينده رود.
ـ آقايان: پرويز سروري و الياس نادران نمايندگان محترم تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر به وزراي محترم كار و اموراجتماعي، كشور و صنايع و معادن درخصوص رسيدگي به وضعيت نامطلوب و عدم پرداخت حقوق چندماهه كارگران كارخانه كيان تاير چهاردانگه.
ـ آقايان: علي¬اكبر ناصري و حسينعلي قاسم زاده نمايندگان محترم بابل، جعفرقلي راهب نماينده محترم تنكابن و رامسر، عزت¬الله يوسفيان¬ملا نماينده محترم آمل به وزير محترم نيرو درخصوص اقدام عاجل در باز نمودن دريچه سد لار براي آبدهي مزارع برنج پايين دست و رفع مشكل كم آبي.
ـ آقاي حسن نوعي¬اقدم نماينده محترم اردبيل، نير و نمين به وزير محترم راه و ترابري درخصوص جلوگيري از توقف عمليات اجرايي راه آهن اردبيل و افزايش اعتبارات اين طرح در مقايسه با ساير طرحهاي راه آهن كشور.
ـ آقاي اميدوار رضايي¬ميرقائد نماينده محترم مسجدسليمان، لالي و هفتگل به وزير محترم نيرو درخصوص رسيدگي جدي به قطع مكرر برق در شهرستان مسجدسليمان و رسيدگي جدي به مشكل آب آشاميدني شهرستانهاي مسجدسليمان و لالي.
ـ آقاي سيدمحمدرضا ميرتاج¬الديني نماينده محترم تبريز، آذرشهر و اسكو به وزير محترم بازرگاني درخصوص لزوم رسيدگي به اعتراض كارخانه داران لبنيات و پرداخت مابه التفاوت قيمت شير يارانه اي.
به وزير محترم جهادكشاورزي درخصوص لزوم برآورد و تأمين خسارت يخ زدگي گندم كشاورزان آذرشهر و بخش گوگان.
ـ آقاي سيدجلال يحيي¬زاده فيروزآباد نماينده محترم تفت و ميبد به وزير محترم آموزش و پرورش درخصوص ضرورت توسعه و تقويت بيشتر آموزشكده هاي فني و حرفه اي و جلوگيري از ادغام آنان در سازمان آموزش و پرورش استانها.


5 ـ تذكر آيين نامه اي آقاي رضا طلايي نيك نماينده محترم بهار و كبودرآهنگ
رئيس ـ آقاي طلايي نيك تذكر دارند، بفرماييد.
رضا طلايي نيك ـ بسم¬الله الرحمن الرحيم
آقاي رئيس! مواد (23) بندهاي (5) و (6) و (198) و (199) آيين نامه را من تذكر دارم.
در بند (5) ماده (23) نظارت هيأت رئيسه بر چاپ و توزيع گزارشات و بند (6) برنامه هفتگي مجلس، جلسات علني مجلس است و در مواد (198) و (199) درمورد تحقيق و تفحصها ست كه گفته شده ظرف مدت ششماه بايد تحقيق و تفحص انجام شود، اگر هم نياز به تمديد دارد مي شود آنرا يكبار تمديد كرد و گفته شده بايد در صحن علني مجلس گزارش تحقيق و تفحصها قرائت شود.
ما نزديك به (3) سال است كه تعداد زيادي تحقيق و تفحص مصوب كرديم، رفته كميسيون، در دستور كار مجلس قرار نگرفته. يا در كميسيونها تصويب نشده كه بايد كميسيون بازخواست شود يا در كميسيون تصويب شده، در مجلس گزارش و قرائت نمي شود كه هيأت رئيسه محترم بايد توضيح بدهند. چون در هفته هاي پاياني كار مجلس هستيم، شأن و جايگاه نظارتي مجلس ان شاءالله حفظ شود. چون در دوره آينده مجلس تحقيق و تفحصهايي كه در اين دوره انجام شده قانوناً قابل قرائت نيست، مگر اينكه دوباره از نو تصويب و بررسي كنند.
ما الان تحقيق و تفحص از آموزش و پرورش، از دانشگاه پيام نور، از دانشگاه آزاد اسلامي، از دعاوي بين ايران و آمريكا، از دخانيات، از امور قضايي، از سازمان ملي جوانان مصوب مجلس است، اما متأسفانه گزارشهاي آن (يكي ، دو هفته ديگر به پايان مجلس نداريم) قرائت نشده و موجب شده كه در بيرون از مجلس يكمقدار فضاي ابهام و بعضاً تضعيف مجلس دارد فراهم مي شود. هركسي مي آيد بخشي از اين تحقيق و تفحص را در له يا عليه مجلس مطرح مي كند، درصورتيكه يا بايد كميته تحقيق و تفحص موضوع را رد كند يا تأييد كند. بالاخره يك گزارش مستند رسمي مجلس بايد نسبت به اينهايي كه در دستور كار بوده اعلام كند، متشكرم.
رئيس ـ خيلي ممنون. در اينكه تحقيق و تفحص يكي از ابزارهاي نظارتي مجلس است شكي نيست و تحقيق و تفحص هم همانطوركه جناب عالي مي دانيد يك مسيري دارد، بايد مسير خود را طي كند و دراختيار هيأت رئيسه قرار بگيرد. ممكن است بعضي تحقيق و تفحصها بدلايلي كه مورد نظر كميسيون مشترك است، چون كميسيون مشترك بايد اين را تصويب كند، هنوز به مرحله تصويب نرسيده باشد. ما نمي توانيم اعضاي كميسيون مشترك را كه مسؤوليت بررسي و تصويب تحقيق و تفحص را دارند الزام كنيم كه آنرا تصويب كنند و به ما تسليم كنند، آنها خودشان بايد تصميم بگيرند. اما آنچه به ما تسليم شده ما در دستور قرار مي دهيم، بنده هم مثل جناب عالي معتقدم تحقيق و تفحص هايي كه زحمت آن در عرض سالهاي گذشته (در اين دوره) كشيده شده چه بهتر كه قبل از پايان دوره قرائت بشود. به همكاران خودم هم سفارش كردم، هر چه كميسيونها به ما تسليم كنند ما قبل از پايان دوره در دستور قرار مي دهيم.
همينجا هم از كميسيونها درخواست مي كنم به تحقيق و تفحص هايي كه كارش تمام شده اولويت بدهند، آنها را بررسي كنند، اگر براي (مطرح شدن) در صحن مجلس تصويب كردند به ما سريعتر تسليم بكنند تا ما قبل از پايان دوره آنها را قرائت بكنيم. كميسيون و هيأت بايد مشتركاً تصميم بگيرند.


6 ـ تقاضاي تغيير دستور درخصوص رسيدگي به (7) فقره لايحه و (2) فقره طرح و تصويب آنها
رئيس ـ آقاي حاجي بابايي وارد دستور بشويد.
منشي (حاجي بابايي) ـ آقاي رئيس! بحث تغيير دستورها را داريم. همانطور كه همكاران محترم استحضار دارند با توجه به اينكه پايان دوره است، ناگزير هستيم بعضي از طرحها و لوايحي را كه درخواست تغيير دستور آن داده شده به محضر همكاران عزيزمان ارائه كنيم. چون ما آن طرحها و لوايحي كه شور اولشان هست حتي اگر تصويب هم بكنيم نمي توانيم بجايي برسيم، ناگزير الان تعدادي از طرحها و لوايح هستند كه بعضي از آنها را مطرح كرديم، بعضي ديگر را امروز مطرح كنيم كه هشتاد و پنجي هستند. كميسيونها يكسال كار كردند، فقط مانده به اينكه ما زمان آنرا تعيين بكنيم.
بعضي از موارد موافقتنامه هاست، مثلاً موافقتنامه حمل و نقل هوايي بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت مالزي، ما بايد يك (5) دقيقه اي براي اين رأي گيري بكنيم. به همين دليل با درخواست تعدادي از نمايندگان محترم، تعدادي تغيير دستور هست كه اين تغيير دستورها را خدمت عزيزانمان مطرح كنيم، اگر صلاح مي دانند براي اينكه دستور جلسات اصلاح بشود و مجلس بتواند به يك نتايج بهتري در اين هفته هاي پاياني برسد همكاران عزيزمان نظرشان را به اين تغيير دستورها و با عنايت ويژه ان شاءالله بتوانند يك تغييري را در دستور داشته باشند. آقاي رئيس! يك مورد گزارش كميسيون اجتماعي درمورد لايحه...
رئيس ـ آقاي حاجي بابايي! اجازه بدهيد من هم قبل از اينكه رأي گيري كنيم توجه همكاران را جلب بكنم. خيلي از همكاران مشغول صحبت هستند، جناب آقاي فلاحت پيشه! آقاي عادل آذر! يك لحظه به عرض من توجه كنيد. طبيعي است كه با نزديك شدن به پايان دوره يك تصميمات خاصي براي استفاده بهتر از اين فرصت اندكي كه در اختيار مجلس است، گرفته بشود. هيأت رئيسه طرحها و لوايح موجود در دستور را بررسي كرده، تعدادي از اينها كارهايش انجام شده و با مختصري صرف وقت در مجلس تكليف آن روشن خواهد شد. مثلاً موافقتنامه ها كه خوب معمولاً مي دانيد مجلس وارد بحث جزيي نمي شود و سريع قابل تصميم گيري است يا همانطور كه آقاي حاجي بابايي توضيح دادند، طرحهايي كه با تصويب خود مجلس براساس اصل (85) به كميسيون رفته و آنجا ماهها بررسي شده، صرفاً بايد در مجلس براي تعيين مدت براساس همان مصوبه خود مجلس اينجا مطرح بشود. تعدادي از اينها را نمايندگان امضاء كردند، درخواست تغيير دستور كردند كه ما تكليف اينها را روشن كنيم. اگر شما دوستان موافقت بكنيد كه در اين فرصت باقيمانده ما اين نوع طرحها و لوايح را هم در دستور بگذاريم و زودتر تصميم بگيريم بنفع كشور است، براي اينكه اگر اينها بلاتكليف بماند در مجلس آينده ممكن است تا مجلس شكل بگيرد و نمايندگان راجع به ماهيت اين طرحها توجيه بشوند حداقل ششماه تصويب اينها به تغيير بيفتد، كاري كه مي شود ظرف يكي ، دوهفته تمام كرد اگر نكنيم حداقل ششماه معطل مي ماند. اين توضيح ما خدمت شما همكاران عزيز است، تصميم با شماست، هر چه تصميم بگيريد ما عمل مي كنيم. خواهش ما اين است كه كمك كنيد زودتر بتوانيم راجع به اينها رأي گيري كنيم. آقاي حاجي بابايي حالا مطرح كنيد.
منشي (حاجي بابايي) ـ اولين مورد گزارش كميسيون اجتماعي درمورد لايحه ارتقاء سلامت نظام اداري است كه درخواست شده براي خارج از دستور بودن اين لايحه، با توجه به اينكه براساس اصل (85) قانون اساسي در كميسيون مصوب شده، ما فقط براي زمان آن در مجلس رأي گيري كنيم.
رئيس ـ الان هم براي زمان آن نمي خواهيم رأي گيري كنيم، فقط براي تقدم دادن به آن در دستور رأي گيري مي كنيم.
منشي (حاجي بابايي) ـ فقط براي خارج از دستور در دستور قرار گرفتن آن رأي گيري كنيد.
رئيس ـ حضار 201 نفر، نمايندگان محترم همكاري كنند، لطف كنند در رأي گيري شركت كنند. دوستان در صندلي خودشان قرار بگيرند. اعلام رأي بفرماييد، پايان رأي گيري را اعلام مي كنم، تصويب شد، تشكر مي كنم. مورد بعدي را مطرح بفرماييد.
منشي (حاجي بابايي) ـ مورد بعد گزارش كميسيون عمران درمورد لايحه موافقتنامه سرويسهاي حمل و نقل هوايي بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت مالزي است.
رئيس ـ اينها موافقتنامه هاست و قبلاً هم مجلس از اينها زياد داشته است. حضار 201 نفر، اعلام رأي بفرماييد. نمايندگان محترم در رأي گيري شركت كنند. پايان رأي گيري را اعلام مي كنم، تصويب شد. مورد بعدي را مطرح بفرماييد.
منشي (حاجي بابايي) ـ گزارش كميسيون قضايي و حقوقي درمورد لايحه موافقتنامه معاضدت حقوقي در امور مدني و كيفري بين دولت جمهوري اسلامي ايران و جمهوري بلاروس است.
رئيس ـ اين هم همينطور است. حضار 202 نفر، اعلام رأي بفرماييد. پايان رأي گيري را اعلام مي كنم، تصويب شد. مورد بعدي را مطرح بفرماييد.
منشي (حاجي بابايي) ـ گزارش كميسيون صنايع و معادن درمورد لايحه تصويب احكام و مصوبات بيست و سومين كنگره اتحاديه جهاني پست UPU منعقد شده در بخارست در سال 2004 ميلادي است.
رئيس ـ حضار 202 نفر، دوستان محترم اعلام رأي بفرماييد. در رأي گيري قبلي از (202) نفر، (143) نفر شركت كرده بودند. پايان رأي گيري را اعلام مي كنم، تصويب شد.
منشي (حاجي بابايي) ـ مورد بعدي لايحه نحوه رسيدگي به تخلفات و اخذ جريمه هاي مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور وسايط نقليه مطرح است.
رئيس ـ بسيار خوب، اين را هم فقط براي نوبت آن رأي گيري مي كنيم. حضار 206 نفر، اعلام رأي بفرماييد. پايان رأي گيري را اعلام مي كنم، تصويب شد. متشكرم.
ميرمحمدي ـ تذكر دارم
رئيس ـ آقاي ميرمحمدي تذكر دارند، بفرماييد.
سيدمحمد ميرمحمدي ـ بسم الله الرحمن الرحيم
تذكر من ماده (102) است. فرمايشات رياست محترم درمورد اينكه ما از فرصت اغتنام داشته باشيم چيز خوبي است، ولي مجلس طبق قانون اساسي تعطيل بردار نيست، مجلس هشتم هم مجلس اصولگراست، آنها هم به اندازه ما دلشان به حال مملكت مي سوزد. اينكه ما در آخر دوره يك مجموعه اي از يك قوانيني كه فكر مي كنيم بايد همين الان به تفكر خودمان و سليقه خودمان راجع به آن تصميم بگيريم، اين درهمي نمي شود. خواهش مي كنيم طبق ماده (102) حق نمايندگان است، امضاء مي كنند و مي رود در نوبت قرار مي گيرد، قبلاً هم بايد دردستور اعلام بشود.
مجموعه اي را كه نمي دانيم الان آقاي حاجي بابايي چه مي خواهند بخوانند و ما نمي دانيم به چه مي خواهيم رأي بدهيم، اين بايد در دستور آمده باشد. خواهش مي كنيم امروز را هم شما نسبت به اين مطلب كوتاه بياييد، ليست آنهايي را كه مي خواهيد راجع به آن رأي بگيريد و بگذاريد خارج از دستور اعلام كنيد. خيلي موارد است كه مثلاً الان راجع به كوپنها، ببينيد! راجع به كوپن شهرهاي زير صدهزار نفر مدتهاست كه در دستور است، يك عددهايي را اين بالا مي آورند و مي گويند اين بيايد خارج از دستور و آنها مي ماند.
اگر مي خواهيد ما واقعاً از فرصت استفاده كنيم اجازه بدهيد ما اولويت را با توجه به سوابق طرحهايي كه در دستورها مانده و با توجه به آنهاييكه اينجا الان چاپ شده، ما يك تفكر چند ساعته اي كه حتي براي دوفوريتيها شما فرصت مي دهيد، اين است كه ما خواهش مي كنيم ليست آنرا بدهند. اين رأي گيريها ممكن است بعضي از آنها مطابق آيين نامه باشد، ممكن است بعضي از آنها مطابق آيين نامه نباشد. با دلسوزي نمي شود آيين نامه را رد كنيم.
رئيس ـ خيلي ممنون، مطمئن باشيد هر كاري كه مي شود، يعني اين كار كاملاً مطابق آيين نامه است، ما هم الان نمي خواهيم كه شما راجع به اصل موضوع رأي بدهيد، براي تقدم مي خواهيم رأي گيري كنيم. اگر راجع به موارد ديگري هم نمايندگان امضاء كنند، به ما تسليم كنند ما براي مقدم دانستن آنها و مقدم داشتن آنها هم رأي گيري مي كنيم. بنابراين تذكرتان را وارد نمي دانم، دوستان همكاري كردند، آقاي حاجي بابايي! بقيه را هم قرائت بفرماييد.
منشي (حاجي بابايي) ـ گزارش كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات درمورد لايحه استفساريه بند (4) ماده (17) قانون اساسنامه جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران مصوب 1367 است.
رئيس ـ حضار 204 نفر، همكاران محترم اعلام رأي بفرمايند. پايان رأي گيري را اعلام مي كنم، تصويب شد.
منشي (حاجي بابايي) ـ گزارش كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات درمورد طرح استفساريه اجراي تعرفه آموزشي در محاسبه آب بيمارستانهاي آموزشي و درماني است.
رئيس ـ حضار 205 نفر، همكاران محترم اعلام رأي بفرماييد. پايان رأي گيري را اعلام مي كنم، تصويب شد، تشكر مي كنم.
منشي (حاجي بابايي) ـ آقاي رئيس! دو مورد داريم كه براي دومين بار با (50) امضاء مطرح مي شوند. يكي در رابطه با اصلاح قانون تأسيس مدارس غيرانتفاعي است كه هشتاد و پنجي است، براي زمان آن بايد رأي گيري بشود.
رئيس ـ لايحه اي بوده كه مدتها در كميسيون مطرح بوده، براي اينكه تصميم گيري در باره زمان اجراي اين بحث بشود (50)تا امضاء آمده كه در دستور قرار بگيرد. حضار 204 نفر، دوستان عزيز اعلام رأي بفرماييد. (طلايي نيك ـ جلسه قبلي رأي نياورد) آقاي طلايي نيك! طبق آيين نامه است، (50) تا امضاء آمده است. آن اصل طرح بوده، اين در دستور قرار گرفتن است. پايان رأي گيري را اعلام مي كنم، تصويب شد. مورد بعدي را مطرح بفرماييد.
منشي (حاجي بابايي) ـ گزارش كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي درمورد طرح حفظ ، حمايت، توسعه و بهره برداري از منابع دامي كشور است. اين مورد هم هشتاد و پنجي است، براي زمان آن بايد رأي گيري كنيم. اين هم (50) امضاء دارد.
رئيس ـ بله، فعلاً در دستور قرارگرفتن آن است، اين (50) امضاء دارد. حضار 205 نفر، دوستان محترم اعلام رأي بفرماييد. پايان رأي گيري را اعلام مي كنم، تصويب شد.


7 ـ تصويب لايحه تغيير نام سازمان بنادر و كشتيراني به سازمان بنادر و دريانوردي
رئيس ـ دستور بعدي را مطرح بفرماييد.
منشي (حاجي بابايي) ـ گزارش شور دوم كميسيون عمران درمورد لايحه تغيير نام سازمان بنادر و كشتيراني به سازمان بنادر و دريانوردي است. مخبر محترم كميسيون عمران تشريف بياورند (اظهاري نشد) آقاي زماني شما بفرماييد.
حسن زماني (نايب رئيس كميسيون عمران) ـ
بسم الله الرحمن الرحيم
گزارش كميسيون عمران به مجلس شوراي اسلامي
لايحه تغيير نام سازمان بنادر و كشتيراني به سازمان بنادر و دريانوردي به شماره چاپ (243) كه به عنوان كميسيون اصلي جهت رسيدگي به اين كميسيون ارجاع شده بود در جلسه روز سه شنبه مورخ 26/8/1383 با حضور مسؤولين وكارشناسان ذي ربط مورد رسيدگي قرار گرفت كه پس از بحث و تبادل اطلاعات لازم با اكثريت آراء عيناً به تصويب رسيد.
اينك گزارش آن جهت شور دوم تقديم مجلس شوراي اسلامي مي گردد.
رئيس كميسيون عمران ـ علي اكبر آقايي
(درضمن گزارش كميسيون فرعي اجتماعي تا اين زمان واصل نشده است).
در رابطه با دلايل تغيير نام سازمان بنادر و كشتيراني به سازمان بنادر و دريانوردي:
 1 ـ عضويت سازمان در دهها كنوانسيون بين المللي دريايي بعنوان نماينده جمهوري اسلامي ايران.
2 ـ وجود كلمه «كشتيراني» در نام سازمان. (اين توهم و گمان را ايجاد كرده كه اين سازمان داراي ناوگان كشتيراني است، درصورتيكه اصلاً سازمان بنادر و كشتيراني هيچ ناوگاني را زير پوشش ندارد و فعاليتهاي سازمان جنبه بازرگاني هم ندارد).
3 ـ وظايف سازمان مربوط به امور حاكميتي و نظارتي در بخش دريا نوردي است و وظايف بازرگاني و اجرايي در بخش دريانوردي ندارد.
من از همه همكاران درخواست مي كنم كه رأي بالايي را ان شاءالله به اين تغيير نام بدهند. والسلام
رئيس ـ قرائت بفرماييد.
منشي (حاجي بابايي) ـ آقاي طلايي نيك يك پيشنهادي دارند كه (طلايي نيك ـ در كليات است) آقاي طلايي نيك! اين كليات ندارد، شور دوم است. آن موردي هم كه شما مي گوييد اصلاً در اين نيست. شما فرموديد «شمول قانون بر سازمان بنادر مستلزم ذكر نام است» اصلاً در اينجا نداريم.
رئيس ـ آقاي طلايي نيك هم مخالف نيستند، رأي گيري مي كنيم.
منشي (حاجي بابايي) ـ ماده واحده ـ از تاريخ تصويب اين قانون، نام «سازمان بنادر و كشتيراني» به «سازمان بنادر و دريانوردي» تغيير و كليه قوانين و مقررات حاكم بر سازمان بنادر و كشتيراني عيناً در سازمان بنادر و دريانوردي حاكم و جاري خواهد بود. رأي گيري بفرماييد.
رئيس ـ حضار 207 نفر، دوستان محترم يك تغيير نام است، همه در رأي گيري شركت كنند، اعلام رأي بفرماييد. پايان رأي گيري را اعلام مي كنم، تصويب شد.
8 ـ تصويب لايحه شمول قانون نحوه بازنشستگي جانبازان انقلاب اسلامي ايران و جنگ تحميلي و معلولين عادي و شاغلين مشاغل سخت و زيان آور مصوب 1367 بر جانبازان و آزادگان انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي و معلولين عادي نيروهاي نظامي و انتظامي و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح
رئيس ـ دستور بعدي را مطرح بفرماييد.
منشي (حاجي بابايي) ـ دستور بعد گزارش شور دوم كميسيون اجتماعي درمورد لايحه تسري قانون نحوه بازنشستگي جانبازان انقلاب اسلامي ايران و جنگ تحميلي و معلولين عادي و شاغلين مشاغل سخت و زيان آور مصوب 1367 به جانبازان و آزادگان انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي و معلولين عادي نيروهاي نظامي و انتظامي و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح است. پيشنهادي نيست، براي رأي گيري قرائت مي كنم.
ماده واحده ـ مفاد قانون نحوه بازنشستگي جانبازان انقلاب اسلامي ايران و جنگ تحميلي و معلولين عادي و شاغلين مشاغل سخت و زيان آور مصوب 1/9/1367 شامل جانبازان و آزادگان انقلاب اسلامي ، جنگ تحميلي و معلولين عادي نيروهاي نظامي و انتظامي و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و سازمانهاي وابسته نيز خواهد بود. آقاي رئيس! براي ماده واحده رأي گيري بفرماييد.
رئيس ـ حضار 204 نفر، دوستان محترم اعلام رأي بفرماييد. اگر همه دوستان در رأي گيري شركت كردند پايان رأي گيري را اعلام مي كنم، تصويب شد.


9 ـ قرائت خلاصه گزارش كميسيون اصل (90) قانون اساسي درخصوص پرونده هاي مربوط به مبارزه با مفاسد اقتصادي
رئيس ـ آقاي حاجي بابايي! دستور بعدي را مطرح بفرماييد.
منشي (حاجي بابايي) ـ اين دوفوريتي ها را مطرح نمي كنند. موضوع بعدي گزارش كميسيون اصل (90) قانون اساسي درمورد پرونده هاي مربوط به مبارزه با مفاسد اقتصادي مطرح است. جناب آقاي فدايي بفرماييد.
رئيس ـ همكاران محترم توجه كنند! با توجه به اينكه امروز دهم ارديبهشت سالروز صدور فرمان مقام معظم رهبري براي مبارزه با مفاسد اقتصادي است، ما گزارش كميسيون اصل (90) را درمورد رسيدگي به بعضي از موارد در دستور كار قرار داديم. من استدعا مي كنم با توجه به اهميت موضوع و تأكيد مقام معظم رهبري بر مبارزه با مفاسد اقتصادي و تأثير اين مبارزه در سرنوشت اقتصاد و اداره كشور و همچنين با توجه به تلاش خوبي كه كميسيون اصل (90) در چند سال اخير كرده، همكاران محترم به اين گزارش عنايت و توجه بكنند. امروز بعضي از مسؤولان اجرايي هم در مجلس هستند، يكقدري هم ما شاهد تجمع نمايندگان در اين قسمت جلو مجلس هستيم. من قبل از اينكه آقاي فدايي از كميسيون اين گزارش را قرائت كنند از آقاي مروي معاون وزارت نفت خواهش مي كنم كه در صندليشان قرار بگيرند، آقاياني كه اطراف ايشان هم جمع هستند بفرمايند در صندليشان بنشينند، نظم مجلس برقرار باشد تا ما به اين گزارش مهمي كه كميسيون اصل (90) درمورد مفاسد اقتصادي تهيه كرده توجه كنيم. جناب آقاي فدايي بفرماييد.
حسين فدايي آشياني (عضو كميسيون اصل نودم قانون اساسي)ـ بسم الله الرحمن الرحيم
قبل از ورود به گزارش من دو نكته را خدمت همكاران عزيز عرض كنم، يكي اينكه در اين گزارش ذكري از نام افراد نشده و اگر ذكري از فهرست پرونده ها در گزارش است به منزله محكوميت و مجرميت آن پرونده و عوامل آن پرونده نيست، گزارشي است كه به كميسيون واصل شده و كميسيون براساس وظيفه بايد رسيدگي مي كرد.
مطلب دوم اينكه شاخصهاي فساد در كشور ما با ساير كشورها متفاوت است و نمي توانيم اين را مبناي ارزيابي و مقايسه با ساير كشورها قرار بدهيم.
مطلب سوم اينكه كل پرونده ها به مراجع ذي ربط منعكس شده و نتيجه نهايي براساس قانون بايستي توسط قوه قضاييه و دادگاهها منعكس بشود.
به: مجلس محترم شوراي اسلامي و ملت بزرگوار ايران
از: كميسيون اصل (90) قانون اساسي
موضوع: خلاصه اي از گزارش عملكرد كارگروه مبارزه با مفاسد اقتصادي كميسيون اصل (90)
در اجراي اصل (49) قانون اساسي، دولت موظف شده است ثروتهاي ناشي از ربا، غصب، رشوه، اختلاس، سرقت... سوءاستفاده از مقاطعه كاريها و معاملات دولتي، فروش زمينهاي موات و مباحات اصلي... و ساير موارد غيرمشروع را گرفته و به صاحب حق رد كند.
 كانونهاي شكل گرفته ناشي از «قدرت» و «ثروت» ويرانگر وضعيت اقتصادي، اجتماعي و سياسي كشورها مي باشند به همين دليل تحقق آرمانهاي مندرج در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران با تشكيل چنين كانونهايي دور از دسترس مي گردد. بديهي است عدالتخواهي و مبارزه با فساد جزء ذات نظام جمهوري اسلامي مي باشد و مبارزه مستمر با آن از وظايف تفكيك ناپذير اين نظام مقدس است.
بروز نمونه هايي هر چند جزيي از فساد اقتصادي در مقايسه با ساير حكومتها نگراني شديد مقام معظم رهبري را در پي داشته و هشدارهاي مكرر ايشان بيانگر لزوم مبارزه با مفاسد اقتصادي است. معظم له به منظور تبيين اثرات مفاسد اقتصادي، شرايط مبارزه كنندگان با اين پديده شوم و چگونگي مقابله با آن، در دهم ارديبهشت ماه سال1380 فرمان (8) ماده اي خطاب به سران سه قوه صادر فرمودند كه به فرازهايي از آن اشاره مي شود، (اين بخشهايي از فرمان مقام معظم رهبري در آن فرمان 8 ماده اي است).
«حكومتي كه مفتخر به الگو ساختن نظام علوي است بايد درهمه حال تكليف بزرگ خود را كم كردن فاصله طولاني خويش با نظام آرماني علوي و اسلامي بداند، و اين جهادي از سر اخلاص و همتي سستي ناپذير مي طلبد. جمهوري اسلامي كه جز خدمت به مردم و افراشتن پرچم عدالت اسلامي، هدف و فلسفه اي ندارد نبايد در اين راه دچار غفلت شود ، رفتار قاطع و منصفانه علوي را بايد در مد نظر داشته باشد و به كمك الهي و همت مردمي كه عدالت و انصاف را قدر مي دانند تكيه كند. اگر دست مفسدان و سوء استفاده كنندگان از امكانات عمومي قطع نشود و اگر امتيازطلبان و زياده خواهان پر مدعا و انحصارجو طرد نشوند، سرمايه گذار و توليدكننده و اشتغال طلب، همه احساس ناامني و نوميدي خواهند كرد و كساني از آنان به استفاده از راههاي نامشروع و غيرقانوني تشويق خواهند شد. با آغاز مبارزه جدي با فساد اقتصادي و مالي، يقيناً زمزمه ها و بتدريج فريادها و
نعره هاي مخالفت با آنان بلند خواهد شد، اين مخالفتها عمدتاً از سوي كساني خواهد بود كه از اين اقدام بزرگ متضرر مي شوند. به مسؤولان خيرخواه در قواي سه گانه بياموزيد كه تسامح در مبارزه با فساد به نوعي همدستي با فاسدان و مفسدان است، اعتماد عمومي به دستگاههاي دولتي و قضايي در گرو آن است كه اين دستگاهها در برخورد با مجرم و متخلف قاطعيت و عدم تزلزل خود را نشان دهند. دستي كه مي خواهد با ناپاكي در بيفتد بايد خود پاك باشد و كساني كه مي خواهند در راه اصلاح عمل كنند بايد خود برخوردار از صلاح باشند. هيچ شخص يا نهادي نمي تواند با عذر انتساب به اينجانب يا ديگر مسؤولان كشور، خود را از حساب كشي معاف بشمارد. به دست اندركاران اين مهم تاكيد كنيد كه بجاي پرداختن به ريشه ها و ام الفسادها به سراغ ضعفا و خطاهاي كوچك نروند و نقاط اصلي را رها نكنند. هرگونه ¬اطلاع¬رساني ¬به ¬افكار عمومي ¬كه ¬البته درجاي خود لازم است، بايد بدور از اظهارات نسنجيده وتبليغات¬ بوده وحفظ آرامش و اطمينان افكارعمومي را در نظر داشته باشيد».
همچنين معظم له درتاريخ هاي 5/6/82 و 19/6/82 فرمودند؛ «براي مبارزه با فساد بايد همه دست به دست هم بدهند و فساد اقتصادي بخصوص دربين مسؤولان و كساني كه دستي در امور بيت المال دارند بايد جدي گرفته شود، بخاطر همين است كه اين كار جزء مشكل ترين و درعين حال اگربه نتيجه برسد، جزء پربركت ترين ها است . تا وقتي در جامعه عدالت باشد، تبعيض نباشد، نگاه متفاوت به اشخاص و قشرها نباشد و امتيازطلبي هاي زيادي و نابحق و نابجا درجامعه وجود نداشته باشد، مردم برخيلي از ناكاميها صبر مي كنند. مشروعيت من و شما وابسته به مبارزه با فساد، تبعيض و نيز عدالت خواهي است».
همكاران عزيز توجه داريد، اين فراز را خواهش مي كنم عنايت داشته باشيد. «مشروعيت من و شما وابسته به مبارزه با فساد، تبعيض و نيز عدالت خواهي است. اين پايه مشروعيت ماست، تكليف ما اين است كه عدالت را در جامعه مستقر كنيم و اين هم جز با مبارزه با فساد و افزون طلبي انسانهاي مفت خوار و سوءاستفاده كن امكان پذير نيست». با عنايت به وظيفه ذاتي كميسيون اصل نودم قانون اساسي كه همانا رسيدگي به شكايات مربوط به طرز كار مجلس، قوه مجريه و قوه قضائيه مي باشد و اختيارات و الزاماتي كه قانون مشخص كرده از جمله؛ «بموجب قانون اساسي كميسيون اصل (90) مي تواند با قواي سه گانه جمهوري اسلامي مستقيماً مكاتبه يا به آنها مراجعه نمايد و براي رسيدگي به شكايات كتبي كه از طرف مسؤولين مربوطه بدون جواب مانده و يا جواب قانع كننده به آنها داده نشده و رفع مشكلات توضيح بخواهد و آنها مكلفند در اسرع وقت جواب كافي بدهند، مسؤولين مكلفند پاسخ كافي و مستند خود را حداكثر ظرف مدت يكماه از تاريخ وصول كتباً به كميسيون اصل (90) اعلام دارند، تخلف از اين قانون جرم محسوب و متخلف به مجازات حبس از (3) ماه تا يكسال و انفصال از خدمات دولتي از (6) ماه تا يكسال محكوم خواهد شد. دادگاه مكلف است پس از صدور حكم نتيجه را به كميسيون اطلاع دهد».
مستند به اختيارات و وظايف فوق و در اجراء فرمان (8) ماده اي مقام معظم رهبري مبني بر لزوم مبارزه با مفاسد اقتصادي، كميسيون اصل نودم قانون اساسي با تشكيل كارگروه مبارزه با مفاسد اقتصادي اقدام به جمع آوري و طبقه بندي پرونده هاي مهم مشمول فرمان مقام معظم رهبري بمنظور برخورد قاطع با فساد اقتصادي نمود. پرونده هاي مهم موجود در كميسيون اصل (90) به هفت حوزه عمده به شرح ذيل؛
1 ـ زمين.
2 ـ بانكها، بيمه و مسايل ارزي.
3 ـ صنايع، مخابرات و كشتيراني.
4 ـ نفت، گاز و پتروشيمي.
5 ـ فرهنگي و اجتماعي.
6 ـ قضايي و امنيتي.
7ـ خودرو.
 تقسيم گرديد كه جهت رسيدگي به آنها در هر حوزه كارشناساني با وظايف مشخص تعيين گرديده اند. براي رسيدگي به مطالب مندرج در پرونده ها اولاً از مراجع نظارتي نظير ديوان محاسبات كشور، سازمان بازرسي كل كشور و وزارت اطلاعات كسب نظر كارشناسي شد كه در گزارشات نهايي به آنها استناد شده است و البته مساعدت مراجع فوق نيز قابل تقدير است. ثانياً از مسؤولين مربوطه دعوت و اظهارات آنان مورد توجه قرار گرفت، در اين رابطه دهها جلسه با مسؤولين اجرايي و بيش از (1100) مكاتبه و هزاران ساعت كار كارشناسي از طرف كميسيون مصروف گشت، در انتخاب پرونده هاي مشمول رسيدگي كارگروه شاخصهايي به شرح ذيل در نظر گرفته شد:
1 ـ پرونده ها از نظر محتوايي، حاوي عملكردهايي باشد كه منطبق با نظرات مقام معظم رهبري مبني بر تباني قدرت و ثروت حرام جهت كسب مال نامشروع و غيرقانوني باشد.
2 ـ حوزه شمول و دامنه عملكرد وسيع و قابل توجه باشد.
3ـ حجم مالي پرونده قابل توجه بوده، از اهميت ويژه برخوردار باشد.
4 ـ موضوع مطروحه در پرونده مشخص باشد.
5 ـ مردم نسبت به موضوع پرونده حساس و درخصوص آن مطالبه داشته باشند.
با عنايت پروردگار متعال و حمايتهاي بي دريغ اعضاء محترم كميسيون اصل (90) حاصل تلاش كارگروه بصورت فهرست اقدامات و گزارش اجمالي آن آماده و در تاريخ 12/2/86 به رؤساي محترم قوه قضائيه و مجريه ارسال گرديد كه متأسفانه از نتيجه آن اطلاعي در دست نيست. متعاقباً گزارش مشروح بخشي ديگر از پرونده ها در تاريخ 25/1/87 ارسال گرديد كه اينك گزارش مختصر آن باستحضار نمايندگان محترم و ملت شريف ايران مي رسد. جهت استحضار همكاران محترم چون حجم پرونده ها بسيار بالا بود، با توافقي كه با هيأت رئيسه محترم صورت گرفت قرار شد كه يك خلاصه اي جهت استحضار شما و ملت شريف ارائه شود.
الف ـ فهرست برخي از پرونده هاي مورد رسيدگي در كارگروه مبارزه با مفاسد اقتصادي كميسيون اصل (90) عبارتست از:
ـ در حوزه زمين؛
1 ـ واگذاري اراضي بدستور وزير وقت جهادكشاورزي.
2 ـ واگذاري اراضي ملي خارج از ضوابط و مقررات.
3 ـ گزارش ديوان محاسبات از واگذاريهاي غير قانوني...
رئيس ـ آقاي فدايي ببخشيد! آقاي نوعي اقدم اتفاقي افتاده است؟ آقاي ابوترابي انگار زيارتي بودند، همه با ايشان ماچ و بوسه مي كنند! دوستان بفرماييد، من خواهش كردم كه به اين گزارش توجه كنند، حالا نمايندگان گاهي با خود من هم صحبت مي كنند، من هم واعظ غيرمتعظ هستم ولي ان شاءالله همه ما به اين گزارش توجه كنيم، آقاي فدايي بفرماييد.
فدايي آشياني ـ 4 ـ واگذاري مجتمع شهيد حقاني با (33) برابر زير قيمت واقعي.
5 ـ گزارش يكي از نمايندگان مجلس در واگذاريهاي غيرقانوني در اطراف كرج.
6 ـ تخلف شوراي شهر اسلام شهر در تغيير كاربري اراضي زراعي.
7 ـ تخلف شوراي شهر و شهرداري لواسان در تغيير كاربري اراضي.
8ـ واگذاري زمين به شركت احداث و بهره برداري آزاد راه تهران ـ شمال.
9 ـ تفكيك زمينهاي دولت توسط (2) تن از كاركنان ثبت.
10 ـ گزارش زمين خواري در اهواز.
ـ در حوزه بانكها، بيمه و مسائل ارزي؛
1 ـ وجود نواقص عديده در سيستم ارزي بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران.
2 ـ بررسي عملكرد يكي از بانكها براي خريد ساختمان در ميدان آرژانتين به مبلغ (4/221) ميليارد ريال بدون اخذ تأييديه از شوراي اقتصاد و مطالبات معوقه گروه عظام و سايرين به مبلغ (700) ميليارد ريال.
3 ـ اضافه پرداختي سود به سپرده گذاران در دو بانك به مبلغ (2001) ميليارد ريال.
4 ـ تسهيلات پرداختي از محل حساب ذخيره ارزي از طريق ارايه پروفرمهاي غيرواقعي جهت گشايش اعتبارو عدم رعايت سهم الشر كه كه مالك به نفع متقاضي و عدم انتقال بدهي معوق مشتريان به سرفصل مطالبات معوق بمنظور نشان دادن سود بانكها.
5 ـ اختلاس و سوءاستفاده مالي در شعبه پاريس يكي از بانكها جمعاً به مبلغ (27) ميليون و (202) هزار و (541) يورو.
6 ـ تبديل كليه موجودي دلاري يك بانك بالغ بر (205) ميليون دلار به ساير ارزها و اعتراف آن بانك به بيش از (6) ميليون دلار خسارت.
7 ـ ارائه اسناد و مدارك جعلي بابت دو فقره اعتبارات اسنادي مربوط به يك شركت در يكي از بانكها به مبلغ (116) ميليارد ريال.
8 ـ اقدامات خلاف قانون بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و (7) بانك در ارتباط با مطالبات دولت بابت يكسان سازي نرخ ارز در سال 1381.
9 ـ بررسي عملكرد شركت سرمايه گذاري يكي از بانكها موضوع خريد و فروش سهام توسط شركت هاي وابسته به بانك و ارايه سود صوري و ساختگي بمبلغ (5) هزار و (244) ميليارد ريال.
10 ـ همدستي و تباني بعضي از كاركنان يكي از بانكها با كاركنان دو شركت براي ارايه اسناد جعلي.
11 ـ بررسي تسهيلات اعطايي و عدم وصول وپيگيري مطالبات سررسيد گذشته معوق بانكها.
12 ـ بررسي عملكرد يكي ازبانكها دررابطه با ضمانت نامه (15) ميليون ماركي صادره به درخواست يك شركت معادل (6/71) ميليارد ريال كه سالها لاوصول باقي مانده است.
13 ـ پرداخت بالغ بر (5/25) ميليون مارك توسط يكي از بانكها براي خريد ساختمان در فرانكفورت و در نهايت ايجاد شركت ساختماني در آن شهر و بدهي شركت به مبلغ (223) ميليارد ريال معادل (81/18) ميليون يورو نزد آن بانك در سال 1383.
14 ـ عملكرد بعضي از شركتهاي سرمايه گذاري وابسته به دستگاههاي دولتي از جمله بانكها در جهت خريد و فروش و ايجاد درآمدهاي غيرواقعي از اين محل.
15 ـ پرونده مطالبات معوق شعب خارج از كشور يكي از بانكها به مبلغ (3836) ميليارد ريال كه (5/53) درصد مطالبات را تشكيل مي دهد كه (84) درصد آن مربوط به شعبه امارات مي باشد.
16 ـ خريد (93/79) درصد سهام يك شركت توسط شركت مديريت سرمايه گذاري وابسته به يك بانك بمبلغ (2321) ميليارد ريال كه برخلاف ضوابط و مقررات حاكم بر كشور مبني بر واگذاري سهام به مردم صورت گرفته است.
17 ـ عدم دريافت مبلغ (1124) ميليارد ريال سود سهام شركت سرمايه گذاري يكي از بانكها برخلاف ماده (240) اصلاحيه قانون تجارت.
ـ حوزه مربوط به صنايع، مخابرات و كشتيراني؛
1 ـ بررسي عملكرد مسؤولين سازمان بنادر و كشتيراني براي سالهاي 1370 تا 1375.
2 ـ بررسي گزارش تحقيق و تفحص از يكي از شركتهاي وابسته به وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و احصاء موارد تخلف.
3 ـ بررسي موارد مندرج درگزارش مربوط به خريد سوئيچهاي مخابراتي.
4 ـ رسيدگي به پرونده سرمايه گذاري و بهره برداري از اپراتور دوم تلفن همراه.
5 ـ رسيدگي به عملكرد مديريتي و سوءاستفاده معاون وقت وزير صنايع و معادن و مديرعامل وقت سازمان ذي ربط.
6 ـ بررسي مسائل مالي بعضي از مسؤولين شركتهاي وابسته به وزارت راه و ترابري.
7 ـ بررسي مناقصه با موضوع توسعه بخش BSS .
8 ـ رسيدگي به عملكرد مديرعامل وقت يكي از كارخانجات وابسته به وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات.
9 ـ بررسي سوء جريان مالي، مديريتي و اقتصادي در يكي از شركتهاي هواپيمايي كشور.
10 ـ پيگيري گزارش سازمان بازرسي كل كشور درخصوص واگذاري (33) درصد سهام (7) شركت وابسته به وزارت جهادكشاورزي به بخش خصوصي.
11 ـ پيگيري گزارش ديوان محاسبات كشور درخصوص سانحه آتش سوزي يك كشتي .
ـ حوزه مربوط به نفت، گاز و پتروشيمي؛
1 ـ بررسي رانت (700) ميليارد توماني ايجاد شده براي سال 1384 وچهار ماهه اول سال 1385 بابت فروش مواد اوليه محصولات يكي از شركتهاي وابسته به وزارت نفت.
2 ـ رسيدگي به گزارش ديوان محاسبات كشور درخصوص قراردادهاي بيش از (1) ميليارد ريالي شركتهاي تابعه وزارت نفت براي سالهاي 1382 و 1384.
3 ـ بررسي عملكرد اداره كل تداركات و امور كالاي يكي از شركتهاي وابسته به وزارت نفت در ارتباط با نحوه برگزاري مناقصه موضوع گزارش سازمان بازرسي كل كشور.
4 ـ رسيدگي به گزارش ديوان محاسبات كشور درخصوص قرارداد خريد لوله از شركتهاي انگليسي و هندي.
ـ حوزه پرونده هاي مربوط به مسايل فرهنگي و اجتماعي؛
1 ـ بررسي موضوع سوءاستفاده از ميليونها دلار اموال بازنشستگان كشور در يكي از شركتهاي تحت پوشش سازمان بازنشستگي.
2 ـ بررسي عملكرد يكي از سازمانهاي فرهنگي و بعضي از نمايندگيهاي آن در خارج از كشور.
ـ حوزه مربوط به پرونده هاي حوزه قضايي و امنيتي؛
1 ـ گزارش فساد و قاچاق عتيقه از يكي از سفارتخانه ها.
2 ـ عدم اجراي مواد (1) و (2) قانون تأسيس و اساسنامه سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليكي موضوع عدم تحويل كالاهاي مصادره اي، ضبطي و قاچاق به سازمان مذكور.
ـ حوزه مربوط به خودرو؛
1 ـ بررسي قرارداد يكي از شركتهاي خودروسازي با شركت خارجي براي ساخت خودرو و تخلفات صورت گرفته.
2 ـ بررسي قراردادهاي تنظيمي فيمابين شركتهاي تحت پوشش شركتهاي خودروساز، يكي ازشركتها در سال 1373 تأسيس و تا سال 1382 ارزش كل قراردادهايش بالغ بر (1450) ميليارد ريال مي گردد درصورتيكه ارزش داراييهاي ثابتش در پايان سال 1381 بالغ بر (21) ميليارد ريال بوده است.
3 ـ بررسي تخفيفهاي يكي ازشركتهاي خودروساز به اشخاص حقيقي و حقوقي (شامل تعداد 46285 دستگاه از ابتداي سال 77 تا پايان سه ماهه اول 79 تحت عناوين مختلف).
اين فهرستي از پرونده هايي بود كه در كارگروه مورد بررسي قرار گرفت، ما قضاوتي در مورد اينكه اين پرونده ها و افراد مجرم هستند يا نيستند را به دستگاه قضايي واگذار مي كنيم. براي اينكه كارگروه كارش مشخص شود ما يك نمونه اي از بعضي از پرونده هاي در حوزه زمين را خدمت شما عرض مي كنيم.
ب ـ گزارش پاره اي از تخلفات مربوط به واگذاري زمين؛
1 ـ واگذاري هزاران هكتار از اراضي ملي در بهترين مكانها، در اين پرونده مواردي از واگذاري اراضي مطرح است كه بدون...
رئيس ـ آقاي فدايي اجازه بدهيد، آقاي دلخوش تذكر دارند، بفرماييد.
سيدكاظم دلخوش اباتري ـ بسم الله الرحمن الرحيم
البته من از كميسيون محترم اصل (90) تشكر مي كنم، جناب آقاي رئيس! اگر جناب عالي دقت بفرماييد گزارشات جناب آقاي فدايي «كلي گويي» است.
رئيس ـ اين مطلبي كه مي گوييد براساس كدام ماده آيين نامه است؟
دلخوش اباتري ـ ماده اي كه مربوط به خود قانون نحوه اجراء اصل نودم قانون اساسي است. يعني يك وزارتخانه يك شركتي خلافي كرده اسم شركت بايد برده شود، وقتي كل شركتها را مطرح مي كنند، كل پرسنل بانكها زير سؤال مي روند اين اصلاً شرعاً هم اشكال دارد. اسم ببرند كدام شركت؟ كدام آدم؟ شما نگاه كنيد مسائل فرهنگي مطرح شد، كلي گويي شد، مسائل شركتها و تخلفات شركتها در جهادكشاورزي مطرح شد يا در مخابرات، كلي گويي شد. مورد به مورد بايد مطرح شود كه ديگران هم در مظان اتهام قرار نگيرند. وظيفه كميسيون اصل (90) هم در اينجا مشخص است. بر طبق آيين نامه ماده (5) وظيفه اش را يا مواد ديگر.
رئيس ـ اگر بخواهند موارد را بصورت مشخص مطرح كنند بايد در دادگاه تعيين تكليف شده باشد. اينكه به كلي اكتفا مي كنند يعني درواقع ذكر نام نمي كنند از اين جهت است كه كميسيون اصل (90) شأن قضايي ندارد ولي مسلم است وقتيكه ذكر مورد نمي كنند به معناي اين نيست كه خداي ناكرده تصور شود كه غرض اين است كه همه متهم هستند. تصور مي كنم در عبارات هم اين مطلب هست، اينطور نيست كه كميسيون اصل (90) خواسته باشد همه كارمندان بانكها يا خداي ناكرده ساير جاها را متهم كرده باشد. با وصف اين، گزارش كميسيون است و ما گزارش كميسيون را مي خوانيم.
دلخوش اباتري ـ گفتند راجع به مسائل مالي بعضي از كاركنان يكي از بانكها.
رئيس ـ بهرحال همين است، يعني يكي از بانكها، يكي از بانكها كه معني آن همه بانكها نيست كه شما مي فرماييد. بالاخره يكي از بانكهاست، شما مي خواهيد بگوييد چه؟ مي خواهيد بگوييد يعني در هيچ جايي اتفاقي نيفتاده؟
دلخوش اباتري ـ آقاي رئيس! جناب عالي آنجا نشسته ايد بايد حرمت مردم حفظ شود.
رئيس ـ حرمت مردم حفظ مي شود. حرمت كساني كه تخلف كرده اند از حرمت مردم جدا است. وقتي مي گويند يكي از بانكها شما چطور مدعي مي شويد كه همه كارمندان بانكها متهم هستند؟ خودشان مي گويند يكي از بانكها، آقاي دلخوش چه فرمايشي مي كنيد! آقاي طلايي نيك بفرماييد.
رضا طلايي نيك ـ بسم الله الرحمن الرحيم
آقاي رئيس! آيين نامه در مورد كميسيون اصل (90) ارجاع داده به قانون پيوست آيين نامه، گفته كه «در ماده (8) قانون نحوه اجراء اصل (90) قانون اساسي كميسيون بايد فعاليت كند». در ماده (8) قانون مربوط به نحوه اجراء اصل (90) قانون اساسي و فعاليت تشكيلات كميسيون گفته كه من عيناً مي خوانم، «رسانه هاي عمومي از قبيل صدا و سيما و روزنامه ها در صورت تمايل به اعلان گزارشاتي را كه مربوط به عموم باشد و كميسيون اصل (90) از طريق تريبون مجلس اعلام مي كند بدون هر نوع تغيير و تفسيري به اطلاع عامه برسانند. متخلف طبق قوانين مربوطه مجازات خواهد شد». يعني آنچه كه كميسيون اصل (90) اينجا گزارش مي كند بايد بدون كم و كاست در رسانه ها منعكس شود. برداشت من اين است كه الان آنچه كه آقاي فدايي محبت كردند و كميسيون زحمت كشيد و قرائت كرد و زحمات زيادي هم واقعاً كميسيون كشيده و موارد متعددي را ذكر كردند، مي فرمايند فقط يكي از آنها را مي خواهند اينجا قرائت كنند، در صورتيكه شائبه اي كه الان مطرح است نسبت به اين دهها مورد گزارشي كه ايشان اشاره كردند كميسيون روي آن كار كرده موارد مهم آن بايد اينجا قرائت شود، بدون قرائت برداشتهاي متناقض و شائبه ...
رئيس ـ آقاي طلايي نيك شما چه فرمايشي داريد مي كنيد؟ ما داريم گزارش را گوش مي كنيم، آن ماده اي كه شما خوانديد اصلاً ربطي به اين ندارد.
طلايي نيك ـ شما گوش نكرديد، خود ايشان گفت فقط يكي از آنها را مي خواهند بخوانند.
رئيس ـ بسيار خوب، اصلاً در گزارش فقط يكي از آنها آمده است.
طلايي نيك ـ نبايد يكي باشد، بايد همه را بخوانند.
رئيس ـ خوب، آن ديگر به شما ربطي ندارد! به ما هم ربطي ندارد. گزارش كميسيون را دارند قرائت مي كنند.
طلايي نيك ـ بعد از (4) سال آمدند يك گزارش مي خواهند بخوانند، فقط تيتر مسائل. خصوصيات مسائل را بگويند هم مجلس و هم مردم بدانند چه خبر است؟
رئيس ـ آقاي طلايي نيك! خود كميسيون مي خواهد يكي از آنها فعلاً قرائت شود. آن كسي كه دارد قرائت مي كند مشمول آن ماده اي مي شود كه شما مي فرماييد.
طلايي نيك ـ پس به ما ربط ندارد، به مردم ربط ندارد، به چه كسي پس ربط دارد؟
رئيس ـ چرا، به مردم ربط دارد به شما ممكن است ربط نداشته باشد.
طلايي نيك ـ چرا به همه ما ربط دارد.
رئيس ـ آقاي فدايي بفرماييد.
فدايي آشياني ـ ان شاءالله اگر فرصت باشد همه گزارشها را مي خوانيم. الان تشخيص كميسيون، پرونده اي كه در حد قرائت الان باشد نمونه هايي را در رابطه با زمين مطرح مي كند.
1 ـ واگذاري هزاران هكتار از اراضي ملي در بهترين مكانها؛
در اين پرونده مواردي از واگذاري اراضي مطرح است كه بدون رعايت قوانين و مقررات مربوط و بدون آنكه مطابق ضوابط مربوط طرحي در آن اجراء گردد قبل از بهره برداري از طرح با تخفيف نيمي از ارزش زمين بدستور مسؤولين وقت به برخي از افراد از جمله مسؤولين وقت واگذار شده است. بخشي از اين زمينها در بهترين مكانهاي استان تهران نظير حاجي آباد شميران، سوهانك، تلو، امامزاده قاسم، دارآباد به شركتهاي تعاوني وزارتخانه ها و دستگاههاي دولتي واگذار شده است. در مواردي خريداران، زمينهاي واگذار شده به آنها را، به (80) برابر قيمت خريد در هر مترمربع به فروش رسانده اند. مسؤول ذيربط به مراجع قضائي معرفي شده اند كه در نهايت به (5) ميليون ريال جزاي نقدي محكوم گرديده است.
ديوان محاسبات كشور نيز در تحليل و آسيب شناسي اين شيوه واگذاري اعلام مي¬دارد كه واگذاريهاي مذكور بلحاظ سوءاستفاده از قوانين و مقررات، اعمال نفوذ و قدرت صاحبان موقعيت و شأن سازماني از يك سو، عدم نظارت جدي و به موقع متوليان امر و بعضاً همسويي و همراهي آنان تخلفات و مفاسد اقتصادي گسترده اي واقع و پديده اي بنام زمينخواري بروز نموده است به طوريكه اهداف مقنن يعني ايجاد اشتغال، حفظ و احياء اراضي به جد مغفول و از دايره توجه بطور كلي خارج گشته است. بعنوان نمونه مي توان به واگذاريهايي بشرح ذيل اشاره نمود:
1/1 ـ واگذاري قطعي 260 هكتار از اراضي ملي و مرغوب شهرستان دماوند به مقامات ارشد دولت وقت و فرزندان آنان با اعمال (50) درصد تخفيف ويژه قيمت كارشناسي.
2/1 ـ واگذراي (367) هكتار از اراضي به منابع طبيعي در تهران، كرج و دماوند به تعاوني يكي از وزارتخانه ها بدون ضابطه، كه متجاوز از (40) ميليارد ريال سود بادآورده داشته است.
3/1 ـ واگذاري قطعي (125) هكتار از اراضي منابع ملي و دولتي مسگرآباد به يكي از شركتها (در حاليكه ارزش كارشناسي اين اراضي 131 ميليارد ريال بوده) و در قبال آن فقط (26) ميليارد ريال نقدي و (13) دستگاه خودرو سواري به ارزش (1) ميليارد ريال به صورت غيرنقدي دريافت شده است.
4/1 ـ واگذاري (3162) هكتار از اراضي منابع ملي و حدود (15) ميليون متر مربع از اراضي شهري در سراسر كشور به يكي از دانشگاههاي غيردولتي بدون رعايت ضوابط قانوني و اقل بهاي ممكن و عمدتاً رايگان و اين در حالي است كه مسؤولين دانشگاه امكان هرگونه نظارت و نحوه بهره برداري، استفاده صحيح و طبق ضوابط قانوني موافقتنامه هاي مورد تفاهم را از دستگاههاي نظارتي بطور كلي سلب نمودند.
5/1 ـ واگذاري (87) هكتار زمين در استان قزوين به يك شركت خصوصي كه اعضاي هيأت مديره آن از كاركنان يكي از سازمانهاي دولتي بوده اند.
6/1 ـ واگذاري (23) هزار مترمربع از اراضي مرغوب تهران واقع در دارآباد به (160) نفر از نمايندگان دوره ششم با قيمت نازل و شرايط ويژه.
لازم به ذكر است مقرر بوده تا در اين زمينها دامداري، طرح درختكاري و علوفه كاري صورت گيرد كه عمدتاً تبديل به احداث مسكن شده و قبل از اجراي طرح و بهره برداري نيز به فروش رسيده و سند با تخفيف (50) درصد به نام متقاضي صادر شده است.
2 ـ جعل و تباني، تفكيك و تغيير كاربري باغات و اراضي كشاورزي:
1/2 ـ شركت عمران شهر جديد هشتگرد شكايتي عليه مسئولين يكي از سازمانهاي دولتي و شركت تعاوني مسكن كاركنان سازمان ديگري طرح نموده و متعاقب آن با پيگيري دادسراي ويژه محترم مجتمع اقتصادي، مشخص گرديد، سند يك قطعه زمين بنام دولت ثبت و صادرگرديده و با مساحتي معادل (1197) هكتار به شركت عمران جديد هشتگرد منتقل شده است و قطعه اي ديگر كه بدواً (910) هكتار آن ملي وبا اعتراض مالك، كل پلاك بعلاوه اراضي مزروعي و مستثنيات از اختيار دولت خارج و به (3) هزار قطعه تفكيك و مجوز نقل و انتقال از سوي «اداره منابع طبيعي» صادر شده است، با جعل، خيانت و تباني 2 تن از كارمندان اداره فوق الذكر در تحديد حدود نقشه برداري و تنظيم صورتجلسه، بخشي از پلاكي را كه دولتي تشخيص و در اختيار شركت عمران جديد هشتگرد قرارداشته جزء پلاك مذكور نموده و به تصرف متصرفين در مي¬آيد. برابر ارزيابي اداره بازرسي استان تهران بهاي اين اراضي (200) ميليارد تومان و برابرنظريه وزير محترم سابق وزارت اموراقتصادي و دارائي بالغ بر (600) ميليارد تومان املاك دولت به ناحق دراختيار افراد غير صالح قرار گرفته است. پرونده در شعبه سوم بازپرسي مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادي مطرح رسيدگي است.
2/2 ـ اعضاي يكي از شوراهاي اسلامي يكي از شهرهاي استان تهران بر¬خلاف ضوابط، باغات را به قطعات جداگانه تفكيك نموده و براي هر يك پروانه احداث بنا صادر مي كند و برخلاف مقررات از (18) تا (5/32) درصد تراكم اعطاء كرده است و در قطعه ديگر به وسعت (13) هكتار اراضي درطرح كاربري باغ و جنگلكاري كه كلا ً خارج از محدوده قانوني پيش بيني شده مجوز تفكيك آن را صادر و پروانه هاي ساختماني را ظرف مدت كوتاه و غيرمتعارفي صادر نموده است .
نتيجتاً با عدم پرداخت حقوق دولتي كه بالغ بر (480 ) ميليارد ريال است سبب تضييع و اتلاف بيت المال و مال اندوزي فرد يا افرادي شده¬اند كه پرونده در شعبه 2 بازپرسي كاركنان دولت مطرح رسيدگي است.
3/2 ـ شوراي اسلامي و شهرداري يكي ديگر از شهرهاي استان تهران با كمك «فرمانداري»، اقدام به تغيير كاربري و تفكيك بيش از (2) هزار قطعه از اراضي كشاورزي منطقه نموده و آنها را به افراد غير فروخته است. (400) قطعه از اراضي به فرمانداري تعلق گرفته كه به صورت فيشهاي (500) هزار توماني در بنگاههاي املاك به قيمت (5) تا (6) ميليون تومان قبل از اينكه مراحل ثبتي تفكيك و صدور سند طي شود به فروش رسانده است.
 اين پرونده ها ازسال 82 تاكنون در مجتمع قضائي اموراقتصادي درحال بررسي است.
3 ـ ارائه گزارش خلاف واقع و جعل عنوان براي تغيير كاربري اراضي و زمين خواري
1/3 ـ برخي از كارمندان يكي از شهرداري¬ها و يك سازمان دولتي، با جعل عنوان و ارائه گزارش خلاف واقع براي تغيير كاربري و تخريب (50) هزار مترمربع باغ اقدام نموده كه ارزش افزوده اين اراضي و رانت ايجاد شده بالغ بر (200) ميليارد ريال است، اين پرونده از سال 1382 در شعبه دوم دادياري مجتمع قضائي ويژه امور اقتصادي، مطرح رسيدگي است.
2/3 ـ در قسمتهائي از اراضي واقع در قسمت شمالي يكي از شهرهاي استان تهران ساخت و سازهائي توسط نهادها و ارگانهاي دولتي و اشخاص صورت گرفته و با توجه به ارزش بالاي اين اراضي عده اي سودجو با استفاده از قولنامه هاي عادي و در بعضي موارد جعلي و با تشبث به مراجع قضائي برا ي اين اراضي سند مالكيت گرفته اند ويا اين اراضي را به صورت قولنامه اي به شركتهاي تعاوني مسكن و نهادها و سازمانهاي مختلف دولتي واگذار نموده اند كه مسؤولين اين ارگانها نيز با نفوذ خود در ادارات مختلف سعي دارند براي اين اراضي سند مالكيت بگيرند. (200) هزار متر مربع از اين اراضي در اختيار سازمان دولتي قراردارد كه سعي در تغيير كاربري اراضي دارد. در اين رابطه نيز پرونده در شعبه سوم بازپرسي مطرح است.
نتيجه گيري و پيشنهاد:
1 ـ قوانين و مقررات مربوط به واگذاري زمين در نظام جمهوري اسلامي ايران دستخوش تغييراتي شده و مسؤولين ذيربط برداشتهاي متفاوتي از آنها داشته اند و در نهايت، ضعف مديريتي موجبات ابهام وتخلف در شيوه هاي واگذاري را فراهم كرده و سبب بروز سوءاستفاده توسط اشخاص حقيقي و حقوقي شده است. در مصوبات شوراي انقلاب، اجازه فروش اراضي منابع طبيعي، موات و مراتع به غير داده نشده است بلكه هيأتهايي مانند هيأت هفت نفره زمين مسؤوليت واگذاري اراضي را طبق ضوابط مصوب به عهده داشته اند.
 شرايط قانوني واگذاري و فروش اراضي عبارتند از:
1 ـ اراضي با رعايت ضوابط واگذار شده يا بشود.
2 ـ زمين پس از بهره برداري از طرح به فروش برسد.
3 ـ قيمت زمين با اعمال حداكثرتا (50) درصد تخفيف نسبت به قيمت ارزيابي روز وصول گردد.
4 ـ زمين به كسي كه طرح را ارائه داده و آن را اجرا كرده است به فروش برسد كه درواگذاريهاي مذكور شرايط فوق رعايت نگرديده است.
بنابراين عدم تحقق يكي از شروط فوق موجب عدم اجراي قانون مي گردد.
2ـ مراحل رسيدگي به پرونده¬ها در محاكم قضايي بسيارطولاني است و اين امر دركنارهزينه پايين تخلف سبب شده جرايم و تخلفات انجام شده به بوته فراموشي سپرده شده و مجرمين و متخلفين را در ارتكاب جرائم جري نمايد. بدين منظور دستگاه قضايي براي كاهش اطاله دادرسي به پرونده¬ها و بالابردن هزينه جرم مفسدان نسبت به ارائه لايحه اقدام نمايد كه با استقبال نمايندگان محترم مجلس روبرو خواهد شد.
3 ـ دراكثر پرونده هاي مورد بررسي، مسئولين ذي ربط بجاي ضابطه طبق رابطه عمل كرده و پيگيريهاي انجام شده حاكي است اين قبيل افراد به هشدارهاي مراجع نظارتي توجه كافي ننموده و كاركنان سودجوي بعضي از دستگاههاي اجرايي از موقعيت خود سوءاستفاده نموده اند كه انتظار مي رود با شديدترين تنبيهات مجازات گردند. حداقل مجازات براي مفسدان و سوءاستفاده كنندگان از بيت المال (طبق اصل 49 قانون اساسي) بازپس گيري اموال بيت المال از آنان مي باشد.
4 ـ دولت محترم با عنايت به موارد فوق ، با ايجاد سازوكارهاي مناسب نسبت به متوقف نمودن فرايند خطرناك پديده زمين خواري اقدام فوري معمول دارد.
5 ـ جهت بازدارندگي از وقوع مفاسد در حوزه زمين خواري ، پيشنهاد مي شود قوه قضاييه با همكاري دولت طرح كاداستر يا شناسنامه ملك را از طريق ارائه لايحه و تصويب مجلس به مرحله اجراء درآورد. در اين ارتباط مركز پژوهشهاي مجلس و كميسيون اصل نود گزارشي را تهيه نمودند كه به پيوست تقديم مي گردد.
6 ـ علي رغم تصريح قانون نحوه اجراي اصل نودم قانون اساسي برلزوم جوابگويي بعضي از مسؤولين ذي¬ربط در مهلت معين، متأسفانه با وجود مكاتبات بسيار ازسوي كميسيون، مسؤولين ذي ربط بدون توجه به قوانين مربوط از ارائه پاسخ امتناع مي ورزند.
ملاحظاتي كه در اين گزارش بايد ملحوظ نظر قرار گيرد:
1 ـ كميسيون درنظر داشت نتايج حاصل از رسيدگي به پرونده ها در مراجع قضايي مشخص گردد تا درگزارش خود درج نمايد لكن به دليل عدم اعلام نتايج اقدامات مرجع قضايي، ارائه گزارش عملكرد كميسيون با تأخير روبرو گرديد. البته اين موضوع به منزله ناديده گرفتن زحمات و تلاش قضات شريف، پاكدامن و انقلابي دستگاه قضايي نمي باشد.
2 ـ عدم احراز قطعي جرايم و ميزان مجازات براي محكومين در هر پرونده بدليل عدم دسترسي به احكام صادره از سوي مراجع قضايي است و به همين دليل از ذكر اسامي افراد در گزارش خودداري شده است.
3ـ قرائت گزارش كميسيون به منظور جلوگيري و پيشگيري از انحرافات و تخلفات اشخاص حقيقي و حقوقي در قواي سه گانه بوده و نبايستي مستمسكي براي رسانه هاي بيگانه و مغرضان داخلي كه به دنبال سياه نمايي هستند قرارگيرد. ان شاءالله مراجع قضايي به موضوعات اعلامي توسط كميسيون در اسرع وقت رسيدگي و نتايج آن را اعلام خواهند نمود.
4ـ بسياري از پرونده هاي متشكله (كه دركميسيون مورد رسيدگي و پيگيري قرار گرفت) بلحاظ كسب نتايج حاصله مختومه گرديده و از رديف پرونده هاي در جريان رسيدگي خارج شدند.
5 ـ رسيدگي به پرونده ها با استفاده از خدمات كارشناسي صورت گرفته و مي تواند در پيشبرد اهداف دستگاههاي اجرايي موثر واقع گردد. ارائه اطلاعات و مدارك به موقع مورد درخواست كميسيون و تقويت ارتباطات مي تواند در سالم سازي محيط كار، مسؤولين امر را ياري نمايد.
6 ـ ارقام ذكر شده در گزارش مربوط به ارزش كارشناسي زمان وقوع تخلف و تشكيل پرونده مي باشد.
درپايان ضمن اعلام اينكه بخشهاي ديگر اين گزارش آماده و به مسؤولين ذي¬ربط منعكس شده، كميسيون وظيفه خود مي¬داند مراتب تشكر و قدرداني خود را از كليه افرادي كه در امر مبارزه با فساد تلاش و مجاهدت مي¬كنند، ابراز نمايد.
محمدرضا فاكر ـ مسؤول كميسيون اصل نود
رئيس ـ از آقاي فدايي تشكر مي كنيم. قبل از اينكه من تذكر بعضي از همكاران را گوش كنم، آقاي فدايي يك نكته اي دارند، بفرماييد.
فدايي آشياني ـ به استحضار دوستان مي رسانيم، اكثر قريب به اتفاق اين پرونده ها مربوط به قبل از سال 84 است، ورودي پرونده ها به كميسيون به مرور زمان به حداقل رسيده و روزبه روز دارد كمتر مي شود و اميدواريم با تلاش مسؤولين به نقطه صفر برسد. والسلام
رئيس ـ خيلي متشكر، از ميهمانان امروز مجلس نام ببرم. خانه ملت امروز ميزبان جمعي از مديران صنعت آب و برق از وزارت نيرو است و همچنين دانش آموزان آموزشگاه پسرانه علوي از منطقه (12) تهران كه من به اين فرزندان خوشامد مي گويم ان شاء الله كه موفق باشند استدعا مي كنم بفرماييد.
دانش آموزان آموزشگاه پسرانه شهيد مجيد پازوكي از شهرستان پاكدشت، اينها هم ميهمان مجلس هستند تشكر مي كنم از حضورشان ان شاء الله موفق باشند. دانش آموزان آموزشگاه پسرانه نداي صالحين از منطقه (12) تهران، خيرمقدم مي گويم به اين فرزندان عزيز و مربيان و معلمان محترمشان استدعا مي كنم بفرماييد. دانش آموزان آموزشگاه دخترانه شهيد سلامت بخش از منطقه (16) تهران، خيلي خوش آمديد به مجلس شوراي اسلامي ان شاء الله موفق باشيد، بفرماييد. جمعي از اعضاء جامعه اسلامي فرهنگيان و جمعي از اعضاء صنف نقاشان ساختماني به نمايندگي از بقيه كارگران اين صنف حضور دارند، ما خيرمقدم مي گوييم، مقدمشان را گرامي مي داريم، استدعا مي كنم بفرمايند. آقاي عسكري بفرماييد.
علي عسكري ـ بسم الله الرحمن الرحيم
آقاي رئيس! تشكر مي كنم از اينكه اجازه اين تذكر را داديد. ماده (77)، باتوجه به اظهارات بعضي از همكاران عزيزمان در ارتباط با كميسيون اصل نود و همچنين تذكر خود اصل (90) قانون اساسي منظور نظرم هست كه در فرصتي كه ايجاد مي فرماييد عرض و تذكرم را خواهم داشت.
امروز سالروز صدور فرمان (8) ماده اي مقام معظم رهبري در دهم ارديبهشت 1380 است و محورهايي از آن فرمان حكومتي هم توسط همكار عزيزمان جناب آقاي فدايي قرائت شد، اصل هدف كميسيون درحقيقت اغتنام از فرصت بود براي اينكه در چنين روزي گزارش كاركرد مبارزه با مفاسد اقتصادي در كميسيون داده شود. كميسيون بيش از (20) هزار شكايت و تظلم نامه مردم را رسيدگي كرده و بيشتر شكايتهاي مربوط به حوزه مفاسد اقتصادي مربوط به زمين خواري و موارد فساد در بانكها بوده كه در گزارش هم اين مسأله ملحوظ نظر است. توجه همكاران عزيز و بخصوص برادراني كه در ارتباط با كميسيون اظهار لطف كردند را جلب مي كنم به خود اصل (90) قانون اساسي كه دارد در موارديكه شكايت به قوه مجريه يا قضاييه مربوط است رسيدگي و پاسخ كافي از آنها بخواهد و در مدت متناسب نتيجه را اعلام نمايد و در موارديكه آن موارد تظلمات و شكايات مردم مربوط به عموم باشد بايد به اطلاع عموم از طريق مجلس رسانده شود.
بنابراين اينكه بعضي از عزيزانمان گفتند بعد از چهار سال اينجا يك گزارشي خوانده مي شود آنهم اينطوري كلي گويي است. ما همه گزارشها و رسيدگيهاي كميسيون را كه نمي توانيم طبق قانون در مجلس قرائت كنيم. اين در عين حال مشت نمونه اي از خروار بود، مواردي از گزارشاتمان هم هست كه قبلاً ارائه شده مثل رسيدگي به فروش سؤالات آزمون و آزمون تخصصي و اين موارد كه بنا به مصالحي قرائت نشده. اگر ايجاد وقت و فرصت مي شد الان هم اگر آقايان تصويب مي كنند و نظرشان اين هست كه گزارشات مبسوط تر در اختيار قرار بگيرد ما آمادگي كافي داريم، اين پرونده ها را عزيزان مي توانند بيايند بنا به وظيفه نمايندگي شان قرائت كنند و پي جو باشند.
رئيس ـ خيلي ممنون، آقاي نديمي تذكرتان را بفرماييد.
ايرج نديمي ـ بسم الله الرحمن الرحيم
ضمن تشكر از هيأت رئيسه محترم و كميسيون كه چنين روزي را براي قرائت چنين گزارشي مطرح كرده اند. باتوجه به مواد (133)، (168)، (169)، (171) و (172) كه مربوط به اين كميسيون خاص است من دو، سه سؤال دارم كه اگر پاسخ بدهيد هم بنده و هم بعضي از دوستان كه در حقيقت اين شبهه را مطرح مي كنند كه:
1 ـ حذف اسامي كه ضرورت هم بوده به تصويب كميسيون نرسيده يعني هيأت رئيسه به حق و به صلاحديد خودش براي پيگرد و پي جويي بعدي اين را حذف كرده كه بنظر مي رسد كه اين مخالف با مباحث مربوط به وظايف كميسيونهاست.
2 ـ حذف فهرستهاي دهگانه...
رئيس ـ يعني مي فرماييد كه در اين گزارش اسامي بوده، هيأت رئيسه حذف كرده.
نديمي ـ بله، الان از يكي، دو تن از اعضاء كميسيون اصل نود...
رئيس ـ نه تكذيب مي شود. مطمئن باشيد هيأت رئيسه حق ندارد در گزارش كميسيون دست ببرد، هرچه بوده آن هست كه كميسيون مورد نظر قرار داده.
نديمي ـ خدا خيرتان بدهد! من براي همين سؤال كردم كه شما پاسخ بدهيد، هم بنده...
رئيس ـ حالا هر مطلبي را بگويند نبايد كه اينجا مطرح كرد كه ايجاد شبهه شود.
نديمي ـ دوم اينكه اساس گزارش كلاً چه در عدد، معدود و چه در محتواي آن بايد به تصويب كميسيون يعني (16) نفر اعضاء حاضر رسيده باشد. اينجا تني چند از دوستان مطرح مي كردند كه اين گزارش هيأت رئيسه كميسيون است. من خواهش مي كنم باز براي اينكه اين گزارش مهم و اساسي...
رئيس ـ آقاي نديمي! جناب عالي كه عضو آن كميسيون نيستيد، آقاي عسكري نايب رئيس كميسيون هستند، توضيح دادند. من تصور نمي كنم واقعاً اين مطالب جاي طرح داشته باشد، به امضاء رئيس كميسيون، گزارشي در اختيار هيأت رئيسه قرار گرفته و در دستور كار قرار گرفته.
نديمي ـ بهرحال جناب آقاي دكتر! اين جمله نهايي بنده، تريبون متعلق به كميسيون است نه اعضاء هيأت رئيسه محترم يك كميسيون. اگر واقعاً چنين مراحلي رعايت شده تشكر مي كنم.
رئيس ـ شما با آقاي فاكر رياست محترم كميسيون بحث و صحبت كنيد ايشان خدمتتان توضيح مي دهند. آقاي عسكري كه توضيح دادند آقاي فدايي هم خودشان عضو كميسيون هستند ما گزارش كميسيون را خوانديم.
آقاي طلايي نيك! اگر يكقدري بيانم نامناسب بود عذرخواهي مي كنم ولي جناب آقاي طلايي! براي رفع شبهه عرض مي كنم اين ماده (8) كه شما خوانديد مي گويد «رسانه هاي عمومي از قبيل صدا، سيما و روزنامه ها در صورت تمايل به اعلان گزارشاتي را كه مربوط به عمومي باشد و كميسيون اصل نود از طريق تريبون مجلس اعلان مي كند بدون هرنوع تغيير و تفسير به اطلاع عامه برساند. متخلف طبق قوانين مربوطه مجازات خواهد شد».
حضرت عالي مي فرماييد اين گزارش ناقص است ما مي گوييم آنچيزي كه كميسيون براي اين مرحله و براي اين بار در اختيار هيأت رئيسه قرار داده اين است، ما كه نمي توانيم كميسيون را الزام كنيم كه چه چيزي را در اينجا مطرح كند، كميسيون اين را انتخاب كرده بقيه آن در اختيار خود كميسيون است طبق ضوابط هرچيزي كه تصويب كنند به اطلاع عموم برسد در نوبت قرار مي گيرد. اين حالا توضيح مجدد براي اينكه يك وقت شبهه اي هم ايجاد شود رفع شود. جناب عالي مي خواهيد توضيح دهيد، بفرماييد.
رضا طلايي نيك ـ بسم الله الرحمن الرحيم
مواد (23) و (102)، البته با توجه به توضيح جناب عالي ماده (77) را صرفنظر كردم، ماده (77) را تذكر نمي دهم. درمورد بند (5) ماده (23) اشاره دارد «نظارت بر انجام امور مربوط به گزارشها و چاپ و توزيع آنها و تهيه و تنظيم برنامه هفتگي مجلس» ماده (102) هم مي گويد «ترتيب برنامه هفتگي».
آنچه كه الان قرائت شد بايد چاپ مي شد، در اختيار نمايندگان قرار مي گرفت هيچ چيز مكتوب چاپ شده از كميسيون اصل (90) در همين حد كلي گوييهايي هم كه اينجا مطرح شده هم چاپ نشده در اختيار نمايندگان قرار نگرفت.
آنچه كه هيأت رئيسه در دستور هفتگي چاپ كرده از چند ماه قبل هم به مجلس و مردم وعده دادند كه مطرح خواهد شد گزارش كميسيون اصل (90) قانون اساسي درمورد پرونده هاي مربوط به مبارزه با مفاسد اقتصادي است. ما اينجا نمي خواستيم گزارش عملكرد كميسيون را بشنويم، مي خواستيم پرونده هاي مبارزه با مفاسد اقتصادي را كه كميسيون رسيدگي كرده، حداقل خيلي خلاصه آنرا اينجا مطرح مي كردند. آقايان آمدند تيتري از مسائل را دارند مطرح مي كنند اما هيچ اشاره اي به اينكه اين مفاسد اقتصادي چه بوده، يك خلاصه اي بگويند نمايندگان مردم كه درواقع نماينده ملت ايران در اينجا هستند و خود ملت ايران مطلع شوند آيا مجلس اراده اي براي مبارزه با مفاسد اقتصادي دارد يا ندارد؟ الان متأسفانه اين ضعف اراده مجلس را دارد نشان مي دهد كه گزارش پرونده ها اينجا مطرح نمي شود.
رئيس ـ يكوقت است شما به شيوه تهيه گزارش انتقاد داريد آن يك بحث است، يكوقت مي خواهيد كه بحث آيين نامه اي كنيد. اين مطلبي كه شما مي فرماييد، آقاي طلايي نيك! اين مطلبي كه مي فرماييد يك انتقادي است به شيوه عمل كميسيون، كميسيون هم اگر لازم بداند خودش توضيح مي دهد ولي در مجلس بايد بحث آيين نامه اي شود. اينكه يك چيزي را يك نماينده مي پسندد يا نمي پسندد ممكن هم هست كه حق داشته باشد اين معروض تذكر آيين نامه اي نيست اين يك نكته. راجع به چاپ گزارش هم كه فرموديد اين نگفته كه اين گزارش را قبل بايد يا بعد بايد چاپ كنيد. در مورد گزارشهايي كه بايد رأي گيري شود طبعاً بايد قبل چاپ شود ولي گزارش كميسيون كه براي رأي گيري عرضه نمي شود چاپ آن بعد از مطرح كردن آن عمل به قانون است چون در آنجا قيد نشده كه گزارش كميسيونها قبل از خواندن چاپ شود. اين گزارش را بعد از اينكه قرائت كردند مي توانند چاپ كنند و در اختيار شما بگذارند. آقاي مصباحي مقدم مطلبي دارند بفرماييد. ديگر آقاي دلخوش بگذاريد بگذريم. اين آخرين تذكر است، بعد وارد ادامه دستور مي شويم.
غلامرضا مصباحي مقدم ـ بسم الله الرحمن الرحيم و به نستعين
ضمن تشكر از قرائت گزارش كميسيون اصل نود. آقاي دكتر حداد! بمناسبت امروز خوب بود از بقيه فعاليتهاي مجلس در مورد مبارزه با مفاسد اقتصادي هم اجازه مي فرموديد يا تدارك ديده مي شود كه گزارش داد، بشود. آن كميته اي كه درون مجلس...
رئيس ـ جناب آقاي مصباحي! اينرا اجازه بفرماييد در يك نوبت ديگري مثلاً فردا... (مصباحي مقدم ـ در اين مجلس؟ اگر فرصت داده شود خوب است) بله در اين مجلس بگوييم. اين مطلب تذكر نيست.
آقاي حاجي بابايي! قبل از اينكه اين طرح را مطرح كنيد من يك نكته را عرض كنم. فردا مقام معظم رهبري ان شاء الله عازم استان فارس هستند، استان فارس (18)، (19) نفر نماينده دارد اين دوستان اگر بخواهند به اين مناسبت فردا به مجلس تشريف نياورند باتوجه به تعداد نمايندگاني كه امروز در مجلس بودند ما ممكن است كه فردا به نصاب نرسيم و مجلس مشكل داشته باشد. بنده خواهش مي كنم فقط نمايندگان شيراز فردا تشريف ببرند براي استقبال از مقام معظم رهبري، بقيه نمايندگان آنهاييكه رهبري به شهرستانشان سفر مي كنند موقع ضرورت بروند و آن مواقعي هم كه با همه نمايندگان قرار است جلسه داشته باشند طبيعي است كه البته آنموقع تشريف ببرند. خواهش مي كنم فردا همه نمايندگان تشريف نبرند و به اينجهت كاري نكنند كه مجلس از نصاب بيفتد و ما نتوانيم جلسه داشته باشيم. قطعاً مقام معظم رهبري كه بارها گفته اند مجلس بايد منظم باشد و نمايندگان حضور داشته باشند، راضي ترند كه نمايندگان در مجلس باشند و مجلس كار خودش را ادامه بدهد يعني اگر بخواهيم بين حضور در مجلس و استقبال از مقام معظم رهبري تصميم بگيريم و بخواهيم نظر مقام معظم رهبري را رعايت كنيم قطعاً رهبري به حضور در مجلس اولويت مي دهند و ترجيح مي دهند كه مجلس تشكيل شود. خواهش مي كنم كه دوستان فردا غير از نمايندگان شيراز بقيه در مجلس حضور داشته باشند. آقاي مهندس باهنر جلسه را اداره كنند. آقاي حاجي بابايي هم دستور را پيگيري كنند.
«در اين هنگام آقاي محمدرضا باهنر رياست جلسه را بعهده گرفتند»


10 ـ اعلام وصول طرح اصلاح موادي از قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي با قيد دوفوريت و رد فوريت آن
منشي (حاجي بابايي) ـ طرح دوفوريتي اصلاح موادي از قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي.
نايب رئيس ـ آقاي شافعي بفرماييد.
كريم شافعي ـ بسم الله الرحمن الرحيم
استحضار داريد كه در جريان برگزاري انتخابات مجلس هشتم نمايندگان محترم بخوبي احساس و مشاهده كردند كه شكل حوزه هاي انتخابات فعلي بنحوي است كه نتيجه انتخابات بعضاً از طريق اعمال نفوذ ها، بعضاً از طريق هزينه هاي نامشروع و يا غلط و نادرست به طرق مختلفي كه بنده فعلاً در مقام بيان آن نيستم و همه محسوس و ملموس مشاهده فرموديد نتيجه انتخابات با حوزه هاي انتخابات فعلي با اشكالاتي مواجه هست و رقم مي خورد. همكاران عزيز اين طرحي را كه تهيه كردند طرح استاني شدن انتخابات نيست، اما چيزي در همين مايه هاست به اين معنا كه حوزه هاي انتخاباتي جديد را...
نايب رئيس ـ دوستان بفرماييد اجازه بدهيد آقاي شافعي صحبتشان را بكنند.
شافعي ـ آقاي باهنر! من عذرخواهي مي كنم در مقام آن طرح حوزه هاي انتخابيه مي خواستم صحبت كنم كه ظاهراً اين را آقاي نديمي مي بايست صحبت كنند.
نايب رئيس ـ نه، اصلاً به آن نرسيديم. آقاي نديمي بالاخره تصميم گرفتيد شما بگوييد. پس وقت آقاي شافعي را كم كنيد كه رعايت شود.
ايرج نديمي ـ بسم الله الرحمن الرحيم
اين طرح كه به امضاء جمع كثيري از دوستان رسيده، «طرح اصلاح موادي از قانون انتخابات» است.
بحمدالله انتخابات مجلس شوراي اسلامي برگزار شد و مرحله اول و دوم آن هم سپري گرديد. در ارتباط با وزراء در دوره جناب آقاي ناطق ما در مجلس يك استفساري از شوراي محترم نگهبان در راستاي رأي اعتماد يا عدم اعتماد به وزراء مطرح شد. آنجا شوراي محترم نگهبان در مورد وزراء مطرح كردند چون آنها يكبار رأي اعتماد گرفته اند، در بار دوم نياز به طي همان مكانيزم و فرآيند نيست.
در مورد نمايندگاني هم كه بهر صورت نماينده ملت شده اند و چهار سال تمام در مقام انجام وظايف نمايندگي قرار دارند سؤال وجود دارد. آن سؤال اين است كه آيا بايد در راستاي مسايل آنها از مراجع رسمي فقط استعلام كرد يا در رابطه با موارد ديگر بايد مثلاً انواع دخالتها از نوع تحقيقات محلي و مانند آن را هم نفوذ داد؟ آيا اينها بايد مستند باشد يا فقط مثلاً شايعه باشد؟ من الان يك مثال عرض مي كنم، بعضي جاها ديده ايم كه بعضي افراد و بعضي از رقباء براي بعضي از دوستان و كانديداهاي ديگر يا حتي نمايندگان شبنامه اي مي نويسند. بعد مثلاً هيأت نظارت مي گويد كه آقا! ايشان سوء شهرت دارد، مي گويند سوء شهرت چيست؟ مي گويد شبنامه دارد.
خوب، آقا! چنين رفتاري در مورد نمايندگان ملت كه مثلاً شبنامه اي باشد و بعد آن را تعريف به سوء شهرت كنند و در راستاي اين مسأله حيثيت آن نماينده، امكان شركت آن نماينده و رأي آن نماينده را زير سؤال ببرند يا مراجعي كه بايد نظر بدهند، در مورد آن نظر مثبت داشته باشند يا حداقل نظر منفي اصلاً اعلام نكرده باشند، اينها را چطوري بايد جمع كرد؟
آنچه كه ما در راستاي اين طرح مي بينيم اين است كه خوب، اعتقاد و التزام عملي به اسلام و نظام جمهوري اسلامي و ابراز وفاداري به قانون اساسي و يا اصل مترقي ولايت مطلقه فقيه و داشتن حسن شهرت بعنوان چهار بند در راستاي ماده (28) اين قانون آمده. حالا اين چطوري بايد تعريف بشود؟ چطور بايد معلوم بشود كه كسي التزام دارد يا ندارد و يا نظام را قبول دارد يا ندارد؟ يا حسن شهرت دارد يا ندارد؟ نماينده به هر دليلي هر كسي مي آيد ثبت نام مي كند و مثلاً براي دوره هشتم آمده، مي خواسته آن نماينده نباشد، يعني طبيعتاً به دليلي خودش را برتر مي ديده، يا حتي آمده اند جمع بشوند كه رأي آن را بشكنند كه نباشد.
خوب، در چنين شرايط و فضايي مي شود اين امكان را داد كه از منابعي غير از منابع رسمي حكومت استفاده بشود؟ يعني مثلاً وزارت اطلاعات، نيروي انتظامي، دستگاه قضايي و مانند آن بايد نظر بدهند يا بروند در محل او مثلاً بپرسند آقا! شما كه رقيب هستيد چه نظر و مخالفتي داريد؟
طبيعي است كه اگر براي نماينده ها مثل وزراء بخواهيم عمل كنيم با توجه به قانون خدمات مديريت و مانند آن، اينها هم در گريد و اندازه هم هستند، طبيعي است كه ما نمي توانيم الان بياييم از غير اين مراجع استفاده كنيم يا غير مستند باشد. اصلاً اقامه دعوايي شده، در اين اقامه دعوا در دادگاه ممكن است اصل برائت حاكم بشود و حتي ممكن است نماينده اي كه در مورد او شكايت شده برعكس عمل كند و آنها را محكوم كند.
براي اينكه اين نوع مسايل پيش نيايد و براي اينكه با شخصيت نمايندگاني كه به هر دليلي در تاريخ اين مملكت اسم آنها خواهد ماند، يعني مثلاً مي گويند هفت دوره مجلس شده و اين آدمها نماينده مملكت بوده اند، اين (1000) نفر آدمي كه آمده اند چطور بايد با آنها رفتار كرد؟ اگر بگوييم بررسي نشود، اينكه نامعقول است، اگر بگوييم بررسي بشود و حد نگذاريم، اين هم نامعقول است. اگر بگوييم بررسي بشود و غيرمستند باشد، اين هم به نظر طبيعي نمي رسد.
بنابراين آنچه كه دوستان طراح در رابطه با اين موضوع مطرح كرده اند، گفته اند كه عدم صلاحيت اين افراد دلايل محكم و متقن و سلبي متقني داشته باشد، يا در رابطه با پاسخ استعلامات هم هر دستگاهي استعلام خودش را جواب بدهد و به تعبير ديگر مثلاً اگر قضايي است بايد دستگاه قضايي جواب بدهد، امنيتي است بايد دستگاه امنيتي جواب بدهد و همينطور در رابطه با جرائم عادي كه از انتظامي سؤال مي كنيم.
بنابراين اصل اساسي كه دوستان طراح در اين طرح تعريف كرده اند اين است كه ما واقعيات كشور خودمان را بپذيريم، همينطور كه در طرحهايي بعداً راجع به استاني شدن خواهيم آورد، آنجا هم مي گوييم آقا! براي اينكه خيلي از اين امور اتفاق نيفتد، اصلاً سطح انتخابات را عوض كنيد. اما مثلاً الان نماينده محترمي كه ما مي شناسيم، سه، چهار دوره هم نماينده بوده و در مورد اين بنده خدا هيچ مورد خاصي هم از جانب وزارت اطلاعات و نيروي انتظامي يا دستگاه قضايي نيامده، ولي مثلاً مي گويند صلاح نيست يا مي گويند كه آقا! شبنامه اي راجع به شما هست (نايب رئيس ـ آقاي نديمي! 5/5 دقيقه صبحت كرديد) بله، الان تمام مي شود، البته اين طرح دوفوريتي است و (10) دقيقه وقت دارم، ولي چشم.
با چنين تصويري، به نظر مي رسد كه ما در رابطه با موضوع خاص، تصميم خاص بايد بگيريم. مثلاً در مورد مدرك اين تصميم را مجلس گرفت، گفت آقا! اگر يك كسي ليسانس داشت و يك يا دو دوره نمايندگي داشت، به همان اندازه يك مقطع حساب بشود. خوب، در مورد سوابق و مستندات ديگر هم بايد همين را رعايت كنيم.
از اين رو و با وجود اينكه چهار دقيقه ديگر وقت دارم، ولي عرض مي كنم كه دوستان توضيح خواهند داد كه:
هيچكس نمي گويد كه در مورد نمايندگان تحقيق قانوني صورت نپذيرد، ولي مي گويند كه اين تحقيق بايد مستند باشد، نبايد تشخيص تني چند از اعضاي مثلاً هيأت اجرايي يا مركزي يا احتمالاً شوراي محترم نگهبان باشد، بلكه بايد دقيقاً ما مستندات را از مراجع بگيريم.
آخرالامر اينكه دوستان و عزيزان من! ما يك حكومتيم، وقتي وزارتخانه اطلاعات داريم، وقتي نيروي انتظامي داريم، وقتي دستگاه قضايي و مانند آن داريم، ديگر راهي جز اين نداريم كه از آنها استعلام كنيم. خواهش مي كنم كه در مورد نمايندگان ادوار فعلي و بعدي اين لحاظ را داشته باشيد. خيلي ممنون.
نايب رئيس ـ متشكر، مخالف اول را دعوت بفرماييد.
منشي (محبي نيا) ـ مخالف اول جناب آقاي ميرتاج الديني هستند.
سيدمحمدرضا ميرتاج الديني ـ بسم الله الرحمن الرحيم و به نستعين
خوب بود طراح محترم (جناب آقاي نديمي) در اين هفت دقيقه اي كه صحبت كردند، نيم دقيقه اي هم درباره فوريت اين طرح صحبت مي كردند، مدام درباره صورت مسأله و ماهيت صحبت كردند.
من ابتدا در مورد صورت مسأله يك نكته اي عرض كنم و بعد در مورد فوريت.
قانون انتخابات يك قانون محكمي است كه بايد بعنوان ميثاق ميان مردم، مجلس و نمايندگان از استحكام كافي برخوردار باشد. اين وصله هاي موضعي و مقطعي كه در هر شرايطي براي اين اضافه مي شود، استحكام اين قانون را از بين مي برد. لازم است كه ما موارد مختلف، مسايل، مشكلات، ديدگاهها و نظراتي كه پيش مي آيد، همه اينها را يكجا جمع كنيم و يك اصلاحيه جامع براي قانون انتخابات داشته باشيم تا نيازمند اين نباشيم كه در هر فصل و هر شرايطي (قبل از انتخابات، بعد از انتخابات) نسبت به ترميم اين قانون اقدام كنيم.
الان مواردي كه در اينجا آورده اند، خوب، اگر چه بعضي از نظر محتوا و ماهيت قابل قبول است و ما نسبت به آن مخالفت نمي كنيم، مثل مورد اول كه ماده (28) را آوردند و تفكيك كردند، يك كار عقلاني است و اين بايد از اول اينطوري مي شد، حالا غفلت در موقع نوشتن قانون بوده، الان اينها اصلاح كردند و از نظر محتوا كار خوبي است، اما اين دليل بر اين نمي شود كه ما در هر شرايطي بياييم يك موردي را اصلاحيه به قانون انتخابات اضافه كنيم. هرچند نسبت به ماده (5) امتيازي را براي نمايندگان در نظر گرفتند كه اين با عدالت فيمابين همه مردم و يكسان بودن همه مردم در برابر قانون منافات دارد، حالا روي آن بحث نمي كنيم.
جناب آقاي نديمي! حرف من اين است؛ الان شما آمديد دو، سه مورد از مواردي كه به نظرتان رسيده اصلاح بشود اينها را اينجا آورده ايد، من خبر دارم جمع ديگري از نمايندگان نسبت به موارد ديگري طرحي را آماده كرده اند كه مي خواهند بصورت دوفوريتي مطرح كنند. بهتر اين است كه ما الان كه ديگر به اين زودي ها انتخابات مجلس را نداريم، يك فرصت كافي را داشته باشيم، يك بررسي جامع به قانون انتخابات را هم داشته باشيم، از سوي ديگر وزارت كشور نزديك دو سال است طرح جامع قانون انتخابات را داده و در كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي هست، آن را هم ببينيم و همه آن را يكجا در مجلس مطرح كنيم، چه در مجلس هفتم يا در مجلس هشتم و همه اين مواردي كه براي اصلاحش مورد انتظار است، آنها را آن موقع عمل كنيم و يكجا قانوني را تدوين كنيم، قانون جامع و اصلاح جامع كه حداقل براي (10) سال ديگر به آن دست نخورد و بصورت كامل پيش برود و از سوي ديگر من فوريتي را در اين طرح پيشنهادي نمي بينم، چون انتخاباتي در پيش نداريم، اگر پايان مجلس را در نظر بگيرند، خوب، قانون بسيار مهمي مثل قانون انتخابات نبايد بصورت دوفوريتي با عجله تصويب بشود كه يكسري تبعات و مشكلاتي هم ممكن است بعداً داشته باشد. بنابراين من با دوفوريت اين طرح مخالف هستم.
نايب رئيس ـ متشكر، موافق را دعوت بفرماييد.
منشي (محبي نيا) ـ موافق اول جناب آقاي دلخوش صحبت خواهند فرمود، بفرماييد.
سيدكاظم دلخوش اباتري ـ بسم الله الرحمن الرحيم
در ارتباط با موافقت اين طرح دوفوريتي كه در ارتباط با اهميت قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي و اعتبار و حيثيت داوطلبان دوستان تهيه كرده اند، من لازم مي دانم كه در ارتباط با مواد مختلف اين طرح و اصلاحاتي كه انجام شده چند نكته را عرض مي كنم.
اولاً در ارتباط با فوريت اين طرح، دوستان عزيز به تازگي از صحنه انتخابات فارغ شده اند و در عرصه هاي مختلف اجتماعي و انتخابات اخيراً حضور پيدا كرده اند و نمايندگان دوره هفتم كه تقريباً اين دوره هفتم هم رو به اتمام است، كاملاً مشكلات برگزاري انتخابات و موانعي را كه براي كانديداهاي مختلف بر سر راه بود، لمس كرده اند و ديده اند و بهترين موقعيت و شرايط براي اصلاح اين مواد در همين شرايط است كه دوستان بهرحال به عينه مشكلات را ديده اند و در عرصه انتخابات لمس كرده اند.
متأسفانه همانطور كه مستحضر هستيد بحث عدم احراز كه تقريباً يك چيز جديدي است در ارتباط با بعضي از نمايندگان هم در زمان تأييد يا رد صلاحيتها بدست هيأتهاي اجرايي كه در شهرستان انتخاب مي شدند، از ميان معتمدين اين حربه اي عليه نمايندگاني شده بود كه در مجلس حضور دارند. مسلماً نماينده اي كه چهار سال در مجلس حضور داشته، زدن عدم صلاحيت بعنوان عدم احراز، يعني اينكه اين آقا را نمي شناسيم، جز مسايل سياسي و ديدگاههاي غيرقانوني، مورد ديگري نمي تواند باشد، يكي از مواردي كه امروز در بررسي و رد صلاحيت كانديداها وجود دارد همين است كه نماينده اي كه يك دوره، دو دوره در عرصه انتخابات حضور داشته، هيأت اجرايي با ديدگاه محلي خودش، با بينش پايين سياسي «عدم احراز» بزند، يعني اين آقا را ما در عرصه انتخابات نشناخته ايم.
دوم اينكه ماده (28) را دوستان (همانطور كه مخالف محترم هم فرمودند و استقبال كردند) تفكيك كرده، البته اعتقاد ما هم اين است كه اين اصلاح كلي مواد قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي نيست، در آينده هم مسلماً بعضي از ايرادها مطرح خواهد شد و بايد كل ايرادات در صحنه مجلس ان شاء الله برطرف بشود كه كليه كانديداها بتوانند از اين موقعيت به درستي استفاده كنند. بحث استفاده از تحقيقات محلي باز يكي ديگر از مشكلات است كه متأسفانه در رد صلاحيت بعضي از افراد آبرومند هم اثر مي گذارد. وقتي چهار ارگان را شما در قانون انتخابات بعنوان ارگانهاي اصلح مشخص كرديد مثل وزارت اطلاعات، دادگستري، ثبت احوال و نيروي انتظامي، ديگر به دنبال تحقيقات محلي رفتن و تحقيقات محلي را اصل قرار دادن، مسلماً باعث مي شود كه بعضي از افراد با اغراض سياسي با شأن و شخصيت كانديداها برخورد كنند كه باز يكي از مواردي كه در اين طرح و در اين اصلاحيه آمده و ديدگاه دوستان در اينجا ثبت و ضبط شده اين است.
در ثاني، بحث اين است كه وزارت اطلاعات جايگاه بسيار رفيعي دارد و بايد در مسايل امنيتي مربوط به داخل و خارج از كشور وزارت اطلاعات را ورود بدهند كه متأسفانه هيأتهاي اجرايي يا فرمانداران در بعضي از مواقع براي استفاده از آن جايگاه خودشان اين عزيزان وزارت اطلاعات را به مسايل جزيي هم وارد مي كنند كه اين شأن و شخصيت وزارت اطلاعات را كاهش مي دهد و فكر مي كنم دوستان ان شاء الله اگر به اين دوفوريت رأي بدهند، در اين بخش ما مي توانيم اين اصلاحات را انجام بدهيم، خصوصاً كه شما عزيزان دردكشيده هستيد، خيلي از عزيزاني كه رد صلاحيت شده اند يا دچار مشكل شده اند در همين مجلس هفتم به واسطه همين بحثهاي جزيي و ريزي بود كه خارج از قانون هم انجام شده كه ان شاء الله دوستان به اين رأي بدهند كه در دوره بعد ان شاء الله اين مشكلات وجود نداشته باشد، نه براي نمايندگاني كه در مجلس هستند و نه براي كانديداهاي ديگر. فوريت آن هم به اين است كه زمان و كار مجلس رو به اتمام است، فرصت ديگري نيست، با اين ديد وسيعي كه شما عزيزان داريد، ان شاء الله به دوفوريت به خوبي بتوانيد رأي بدهيد.
نايب رئيس ـ خوب، مخالف دوم هم صحبت مي كند يا اينكه رأي گيري كنيم؟
منشي (محبي نيا) ـ مخالف دوم صحبت مي فرمايند؟
نايب رئيس ـ آقاي هدايت خواه! مي خواهيد رأي گيري كنيم؟ اگر اجازه بدهيد رأي گيري كنيم. خيلي خوب، عنوان طرح را مطرح بفرماييد.
منشي (حاجي بابايي) ـ دوفوريت اصلاح موادي از قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي مطرح است.
نايب رئيس ـ حضار 207 نفر، نمايندگان نظر خودشان را در رابطه با دوفوريت اين طرح اعلام بفرمايند. محبت كنيد و سريع در رأي گيري در مورد انتخابات شركت كنيد. بسيار خوب، پايان رأي گيري را اعلام مي كنم، تصويب نشد.
خيلي خوب، عزيزان مي گويند يك فوريت آن را رأي گيري كنيم، البته مي دانيد كه يك فوريت ديگر به مجلس هفتم وصال نمي دهد. حضار 209 نفر، نمايندگان رأي خودشان را اعلام بفرمايند. پايان رأي گيري را اعلام مي كنيم، تصويب نشد.
11 ـ قرائت بخش پاياني گزارش تفريغ بودجه سال 1384 كل كشور
نايب رئيس ـ دستور بعدي را مطرح بفرماييد.
منشي (حاجي بابايي) ـ دستور بعدي گزارش كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد تفريغ بودجه است كه ان شاء الله امروز ديگر آقاي مفتح تمام كنند.
نايب رئيس ـ يعني گزارششان تمام بشود!
منشي (حاجي بابايي) ـ بله، گزارششان، خودشان كه تا صد سال هستند.
محمدمهدي مفتح (مخبر كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات)ـ
بسم الله الرحمن الرحيم
در دفعات قبل تا تبصره (16) قرائت شد.
تبصره (16) ـ موضوع اين تبصره فرهنگ مي باشد.
در بند «الف» به منظور ساماندهي نقش زنان در توسعه كشور و تقويت نهاد خانواده و تحقق اهداف و سياستهاي مندرج در ماده (111) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران مقرر گرديده اعتبار منظور شده در برنامه (30203) رديف (101024) از طريق مركز امور مشاركت زنان پس از توافق با سازمان مديريت و برنامه ريزي توسط دستگاههاي اجرايي مربوطه و با هماهنگي مركز هزينه شود.
از كل اعتبارات اين برنامه مي بايست (25) درصد در جهت تحكيم خانواده و (25) درصد در جهت تسهيل ازدواج با هماهنگي مركز امور مشاركت زنان هزينه گردد و حداقل (10) درصد از اعتبار مذكور به طرحهاي بسيج خواهران و كانونهاي فرهنگي ورزشي اختصاص يابد و مطابق با ماده (7) آيين نامه اجرايي، گزارش عملكرد اين موضوع مي بايست هر سه ماه يكبار ارائه مي گرديد كه تنها به گزارش ساليانه اكتفا شده است و علاوه بر اين داراي مغايرتهايي به شرح زير بوده است:
1 ـ پرداختهاي انجام شده در وزارت آموزش و پرورش با مفاد اين بند مغاير بوده است.
2 ـ در سازمان بهزيستي كشور هزينه هاي انجام شده مغاير با مفاد ماده (6) آيين نامه اجرايي و اولويتهاي مندرج در ماده (4) آيين نامه مزبور بوده است و مدارك دال بر هماهنگي با مركز امور مشاركت زنان ارائه نگرديده است.
3 ـ بر اساس ماده (5) آيين نامه اجرايي، سازمان مديريت و برنامه ريزي استانها مكلفند (25) درصد از اعتبارات استاني را بطور متمركز به برنامه (30203) اختصاص دهند كه حكم مزبور در استانهاي مركزي، كهگيلويه و بويراحمد، اردبيل و گلستان رعايت نشده است.
4 ـ تعدادي از دستگاههاي اجرايي (به شرح جدول منضم به گزارش تفريغ بودجه سال 1384) برخلاف ماده (6) آيين نامه اجرايي صرف هزينه هاي رفاهي و برگزاري مراسم نموده اند.
در بند «ب» مقرر شده به منظور اشاعه و گسترش زبان و ادبيات فارسي و ايجاد و تقويت كرسيهاي زبان فارسي در خارج از كشور مبلغ (3) ميليارد و (700) ميليون ريال از محل اعتبار برنامه خدمات فرهنگي و هنري در اختيار شوراي گسترش زبان و ادبيات فارسي قرار گيرد تا بر اساس مصوبات شورا تمام فعاليتها در اين زمينه از طريق دستگاههاي ذيربط اجراء گردد. درصورتيكه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و رئيس شوراي گسترش زبان و ادبيات فارسي مبلغ فوق را به صورت كمك در اختيار مركز نشر ميراث مكتوب قرار داده و با نظارت شورا صرف فعاليتهاي فرهنگي شده است.
تبصره (17) ـ موضوع اين تبصره امنيت ملي مي باشد. طبق بند «الف» مبلغ (6) هزار و (943) ميليارد ريال از اعتبار رديف (111103) در اختيار وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران قرار گرفته تا در قالب برنامه مصوب فرماندهي كل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران بر اساس موافقتنامه هاي متبادله با سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور هزينه شود كه مصرف اين اعتبارات داراي مسايلي به شرح زير بوده است:
1 ـ عدم رعايت ماده (95) قانون محاسبات عمومي كشور و ماده (42) قانون ديوان محاسبات توسط ستاد مشترك.
2 ـ عدم رعايت ماده (19) قانون برنامه و بودجه و بند «ب» ماده واحد قانون بودجه.
همچنين قسمت عمده فعاليتها و پروژه هاي منظور شده از محل رديف (111103) داراي ماهيت تملك دارائيهاي سرمايه اي است ليكن در قانون بودجه و موافقتنامه هاي متبادله، رديف مذكور در قالب اعتبارات هزينه اي طبقه بندي شده. با عنايت به حجم بالاي اعتبارات تقويت بنيه دفاعي، اين امر موجب كاهش شفافيت و دقت در بودجه نويسي، حسابدهي و حسابرسي اعتبارات مذكور شده است.
بر اساس بند «ب» به نيروي انتظامي اجازه داده شده در سال 1384 در ازاء واگذاري هر نوع پلاك به خودروهاي جديد و همچنين به منظور جايگزيني و تعويض پلاكهاي قديم به جديد مبلغ (250) هزار ريال دريافت كند و به حساب درآمد عمومي واريز نمايد و (80) درصد آن بابت هزينه هاي خدمات شماره گذاري در اختيار نيروي انتظامي قرار گيرد كه بر اساس بررسيها مبلغ واريزي حدود (13) درصد كمتر از ميزان مقرر مي باشد.
بر اساس بند «پ» و به منظور تحقق بند (11) ماده (121) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، مقرر گرديده (1) درصد از اعتبارات تملك دارائيهاي سرمايه اي هر يك از دستگاههاي اجرايي ذيربط به منظور اجراي طرحهاي پدافند غيرعامل همان دستگاه اختصاص يابد تا بر اساس سياستهاي مصوب كميته دائمي پدافند غيرعامل مستقر در ستاد كل نيروهاي مسلح مطابق با آيين نامه اجرايي مربوطه هزينه شود، كه براساس بررسي ها كارگروه پدافند غيرعامل موضوع ماده (3) آيين نامه اجرايي در اكثر دستگاههاي اجرايي ذيربط تشكيل شده است اما هيچگونه پيشنهادي جهت اولويت بندي طرحهاي پدافند غيرعامل و جهت تصويب و اجراء به كارگروه دائمي پدافند غيرعامل كشور ارائه نگرديده است.
تبصره (18) ـ موضوع اين تبصره امور عمومي و قضائي مي باشد. مطابق بند «ب» به هيأت وزيران اجازه داده شده به ازاي صدور و تعويض هر جلد گذرنامه در داخل كشور به استثناء زائران حج تمتع و عتبات عاليات مبلغ (200) هزار ريال و به ازاء تمديد هر جلد گذرنامه مبلغ (150) هزار ريال دريافت و به حساب درآمد عمومي كشور موضوع رديف (140102) قسمت سوم اين قانون واريز كنند كه مطابق بررسي ها استثنائات اين بند براي زائران عتبات عاليات رعايت نشده است.
در بند «پ» مقرر گرديده اعتبارات رديف (503301) براي كشف و خنثي كردن توطئه ها و دخالتهاي دولت آمريكا در امور ايران اسلامي و همچنين طرح دعاوي جمهوري اسلامي ايران عليه آمريكا در مجامع بين المللي و... با تصويب رييس جمهور بين دستگاههاي اجرايي توزيع و سازمان مديريت و برنامه ريزي مكلف به ارائه گزارش (سه ماهه) به كميسيونهاي امنيت ملي و سياست خارجي و قضائي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي گرديده كه سازمان مديريت و برنامه ريزي اين گزارش را به كميسيونهاي ذيربط ارائه نكرده است.
بر اساس بند «ت» به هيأت وزيران اجازه داده شده در جهت اهداف قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در روابط خارجي و همكاريهاي اقتصادي بين المللي براساس پيشنهاد وزارت امور خارجه در سال 1384 تا مبلغ (90) ميليارد ريال از محل رديف (107000) جهت اعطاي تسهيلات، كمك بلاعوض و تفاوت سود و كارمزد به كشورها، سازمانها و يا بنگاههاي اقتصادي خارجي پرداخت نمايد كه به علت نوسان نرخ ارز مبلغ (1) ميليون و (253) هزار و (500) هزار ريال مازاد بر ميزان مقرر در اين بند و مصوبه هيات وزيران پرداخت گرديده است.
بر اساس بند «ث» به منظور ارتقاء كيفيت و ايمني اسناد سجلي به سازمان ثبت احوال اجازه داده شده به ازاي صدور هر جلد شناسنامه طرح جديد مبلغ (20) هزار ريال از متقاضيان دريافت و به حساب درآمد عمومي واريز نمايد. درصورتيكه ثبت احوال استان همدان به استناد بند «و» ماده (60) قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت به ازاء هر دفترچه مبلغ (10) هزار ريال دريافت نموده كه موجب شده درآمد مذكور حدود (8/1) درصد كمتر از ميزان مقرر تحقق يابد.
بر اساس بند «ج» ستاد مبارزه با مواد مخدر موظف گرديده كليه درآمدهاي مربوط به فعاليتهاي مبارزه با مواد مخدر را در سال 1384 به حساب درآمد عمومي رديف (150102) واريز تا براساس پيشنهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر و تاييد رئيس جمهور جهت فعاليتهاي مرتبط با امور كاهش تقاضا و مقابله با عرضه مواد مخدر هزينه گردد، در مصرف اعتبارات، مواردي از عدم رعايت مفاد اين بند و موافقتنامه متبادله گزارش گرديده است.
بر اساس بند «چ» به سازمان ثبت اسناد و املاك كشور اجازه داده شده به منظور افزايش بهره وري و بهبود استاندارد و توسعه و تجهيز واحدهاي مركز و استانها و ايجاد پايگاه اطلاعات املاك، اعتبار مربوط را مطابق با آئين نامه اجرايي كه در مقاطع سه ماهه قابل تخصيص بوده در راستاي وظايف قانوني با رعايت قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و براساس موافقتنامه هزينه نمايند كه در اين راستا در ماده (6) آئين نامه مقرر گرديده قيمت تمام شده صدور اسناد مزبور شامل حق الزحمه نماينده نقشه بردار و كاركنان تنظيم اظهارنامه، صدور سند مالكيت و حقوق دولتي با پيشنهاد سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و تاييد سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور حداكثر تا يك ماه پس از تصويب آئين نامه تعيين شود ليكن به دليل عدم ارائه پيشنهاد در سال 1384 قيمت تمام شده صدور اسناد مالكيت كشاورزي تعيين نشده و تاكنون سند مالكيت در اجراي اين بند صادر نگرديده است.
 در بند «ح» به هيأت وزيران اجازه داده شده به منظور افزايش صدور كارت شناسائي ملي به ازاء صدور هر عدد كارت شناسائي ملي معادل بهاي تمام شده آن را از متقاضي دريافت و به حساب درآمد عمومي دولت واريز نمايند كه در عمل ميزان وصولي اين درآمد حدود (6) درصد كمتر از ميزان درآمد مورد نظر بوده كه دلايل اين موضوع به قرار زير مي باشد:
1 ـ در استان كردستان قسمتي از درآمدهاي وصولي توسط بانك عامل در سال 1385 به حساب خزانه معين استان واريز گرديده است.
2 ـ در استان بوشهر قسمتي از درآمدهاي وصولي توسط اداره ثبت احوال شهرستان دشتستان در حساب رابط نگهداري و به حساب خزانه معين استان واريز نشده است.
تبصره (19) ـ موضوع اين تبصره نوسازي دولت و ارتقاي اثربخشي حاكميتي مي باشد. مطابق جزء (1) بند «الف» به سازمان بهزيستي كشور اجازه داده شده وجوه حاصل از فروش داراييهاي سرمايه اي و اموال غيرمنقول خود را به حساب درآمد عمومي كشور واريز و صددرصد آنرا تا مبلغ (100) ميليارد ريال بصورت وجوه اداره شده براي مشاركت در ساخت مسكن معلولان و مددجويان و ترغيب خيرين مسكن ساز به امر ساخت مسكن نيازمندان به مصرف برساند كه در اين راستا سازمان بهزيستي استان كرمانشاه نسبت به واگذاري يك باب ساختمان به شهرداري كرمانشاه و دريافت يك فقره چك به مبلغ (8/401) ميليون ريال بعنوان ثمن معامله دريافت نموده كه در بهمن ماه سال 1385 مبلغ مذكور به حساب خزانه واريز شده است. همچنين با توجه به وصول درآمد اين بند توسط دستگاههاي اجرايي در خصوص هزينه اين اعتبارات در قالب رديف (503412) عملكردي نداشته است.
مطابق با جزء (2) همين بند به وزارتخانه ها و مؤسسات دولتي اجازه داده شده تجهيزات و وسائل نقليه سنگين و خودرو سبك متعلق به خود را كه مناسب با نيازهاي فعلي طرحها و فعاليتهاي آنها نبوده به صورت مزايده به فروش رسانده و پس از واريز به حساب درآمد عمومي معادل آن تا مبلغ (120) ميليارد ريال براي خريد ماشين آلات و تجهيزات وسايط نقليه سنگين داخلي و خودروي سواري داخلي حسب مورد نوع فروش دريافت نمايند كه در بخش درآمد ناشي از فروش مواردي مغاير با قوانين، مقررات و رويه ها مشاهده شده كه به تفصيل در گزارش اين بند درج شده است.
همچنين در رابطه با مصرف اين اعتبارات مواردي به شرح زير مشهود است:
1 ـ نيروي انتظامي جمهوري اسلامي كل اعتبار دريافتي را جهت خريد لاستيك سواري بنز و تويوتا مصرف نموده است.
2 ـ اداره كل منابع طبيعي استان خوزستان قسمتي از اين اعتبار را بابت بيمه نمودن خودروهاي خريداري شده از محل اعتبار رديف مربوطه پرداخت نموده است.
همچنين به استثناي اداره كل راه و ترابري استان كردستان كه اقلام خريداري شده (خريد خودرو سواري) با نوع فروش (تجهيزات كارخانه آسفالت) تناسب نداشته در ساير موارد تناسب داشته اند.
بر اساس جزء (1) بند «ب» به وزارتخانه ها و مؤسسات دولتي اجازه داده شده از محل فروش اموال منقول و غيرمنقول مازاد تا سقف اعتباري رديف متفرقه هزينه اي قسمت چهارم قانون بودجه به صورت جمعي خرجي جهت بازخريدي كاركنان غيرماهر داوطلب با رعايت ماده (146) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران تسويه نمايند كه علي رغم حكم اين بند مبني بر جمعي خرجي بودن درآمدها و اعتبارات مذكور، اين وجوه به صورت نقدي در اختيار دستگاههاي ذي ربط قرار گرفته و تخصيص بيش از وصولي طبق تفريغ بوده است.
در جزء (2) همين بند حقوق و مزاياي حالت اشتغال بازنشستگي و وظيفه و مستمري مستخدمان جانباز اعم از لشكري و كشوري كه بر اساس قوانين و مقررات مربوط از كارافتاده كلي شناخته مي شوند توسط دستگاه ذي ربط پرداخت و همچنين دستگاههاي اجرائي مكلف شده اند كليه مزاياي رفاهي و خدماتي كه براي ساير كاركنان خود منظور مي نمايند به مستخدمان جانباز اعطاء نمايند كه در اين خصوص به استثناء استانداري كرمانشاه حكم اين بند در ساير دستگاههاي اجرايي رعايت نشده است.
در بند «ت»، بدهي اتحاديه ها و شركتهاي تعاوني فرش دستباف تحت پوشش وزارتخانه هاي تعاون و جهادكشاورزي پس از حذف سود و كارمزد و خسارات تأخير تأديه محسوب شده پيشين تا (10) سال به صورت تقسيط بدون احتساب سود و كارمزد به بانكهاي عامل پرداخت خواهد شد كه در اين رابطه بانكهاي ملي، ملت و تجارت با اعلام اينكه درخصوص شمول يا عدم شمول بخشودگي سود و كارمزد و جرايم تأخير درخصوص مشترياني كه اقساط خود را قبلاً به بانك پرداخت نموده اند و چگونگي اجراي آن و نيز امكان بازپرداخت نقدي سود و جرايم مربوط به مشتريان ذينفع ابهام داشته اند. لذا نسبت به تقسيط بدهي اتحاديه ها و تعاونيهاي فرش دستباف تحت پوشش وزارتخانه هاي مذكور اقدام نگرديده است.
تبصره (20) ـ موضوع اين تبصره نظارت مي باشد. مطابق بند «ت» به دستگاههاي اجرايي اجازه داده شده بدهيهاي خود به دستگاههاي ديگر را در صورت نبود يا كسري اعتبار در فصل مربوط با تأييد سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور يا استان، بدون محدوديت از محل اعتبار ديگر فصول هزينه اعم از اعتبارات هزينه اي و اعتبار از محل درآمد اختصاصي تأمين و پرداخت نمايد كه در اين رابطه جابجائي اعتبارات موضوع اين بند در سازمان امور مالياتي بدون تأييد سازمان مديريت و برنامه ريزي صورت گرفته و در ساير دستگاههاي اجرائي مفاد اين بند كاملاً رعايت نشده است.
مطابق بند «ث» اجازه داده شده تا دو در هزار مجموع اعتبارات تملك داراييهاي سرمايه اي بودجه عمومي دولت و يك در هزار مجموع هزينه هاي سرمايه اي شركتهاي دولتي و يك و نيم در هزار مجموع اعتبارات هزينه اي و اختصاصي بودجه عمومي دولت و نيم در هزار از مجموع هزينه هاي شركتهاي دولتي و كل اعتبار هزينه اي و اختصاصي فصل پژوهشهاي اساسي و برنامه پژوهشهاي كاربردي ساير فصول در هر يك از دستگاههاي مربوط بنا به پيشنهاد سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور و تصويب هيأت وزيران بدون الزام به رعايت قانون محاسبات عمومي كشور و با رعايت قانون نحوه هزينه اعتبارات خارج از شمول براي پرداخت موارد ضروري هزينه گردد و در قسمت دوم و سوم اين بند، منظور از موارد ضروري و موارد عدم پرداخت بصورت شفاف بيان شده است درصورتيكه در تعدادي از وزارتخانه ها، دستگاههاي اجرايي و شركتهاي دولتي اين موارد رعايت نگرديده و برخلاف آن اقدام به پرداختهايي از محل اعتبارات اين بند از تبصره شده است.
مطابق بند «چ» از ابتداي سال 1384 كليه تصويبنامه ها، بخشنامه ها و دستورالعمل هايي كه متضمن بار مالي براي دولت مي باشد در صورتي قابل تصويب و اجراء است كه بار مالي آن قبلاً محاسبه و تأمين اعتبار شده باشد، در غير اينصورت عمل دستگاههاي اجرايي در حكم تعهد زائد بر اعتبار بودجه تلقي شده و همچنين موارد انجام شده در سال 1383 كه در قانون بودجه آن سال فاقد اعتبار لازم بوده براي آنها در سال 1384 نيز اعتباري منظور نگرديده، موقوف الاجراء بوده و سازمان مديريت مسؤوليت نظارت بر اجراي اين بند را عهده دار بوده كه مطابق بررسيها، تعداد (18) مورد از مصوبات هيأت وزيران مغاير با مفاد اين بند بوده و همچنين سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور در مرحله تصويب، نظارت لازم را اعمال نكرده است.
خوب، با اين ترتيب گزارش تفريغ تبصره هاي بودجه سال 84 به پايان مي رسد. تقريباً (2)، (3) صفحه چكيده اي از گزارش تفريغ دريافتها، اعتبارات و بودجه شركتها، بانكها و مؤسسات انتفاعي است كه بنده سريعاً خدمت همكاران محترم مي خوانم.
چكيده گزارش تفريغ دريافتها:
پيش بيني منابع عمومي در قانون بودجه سال 1384 كل كشور بالغ بر (569) هزار و (837) ميليارد و (60) ميليون ريال مي باشد كه سهم درآمدهاي عمومي و اختصاص به ترتيب (39/94) و (61/5) درصد مي باشد.
اين بخش از گزارش تفريغ بودجه كل كشور شامل گزارشهاي حسابرسي و جداول مربوط به عملكرد دريافتها اعم از درآمدها، وجوه حاصل از واگذاري داراييهاي سرمايه اي و وجوه حاصل از واگذاري داراييهاي مالي در سال 1384 به تفكيك ذيل گزارش تفريغ بودجه (33) دستگاه اصلي درج شده است (تعداد گزارشهاي حسابرسي موجود در اين بخش به تفكيك دستگاه اصلي در پيوست شماره 1 درج گرديده است).
نهاد رياست جمهوري، مجلس شوراي اسلامي، وزارت اطلاعات، بنياد مستضعفان و جانبازان، وزارت امور خارجه، وزارت دادگستري، بنياد شهيد، بنياد مسكن، وزارت بازرگاني، وزارت تعاون و سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران فاقد گزارش حسابرسي در بخش دريافتها بوده اند. گزارشهاي حسابرسي مندرج در گزارش تفريغ دريافتها حاوي (434) مورد واخواهي است كه وزارت امور اقتصادي و دارائي با (70) مورد واخواهي، وزارت جهادكشاورزي با (67) مورد واخواهي، وزارت آموزش و پرورش با (51) مورد واخواهي و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با (44) مورد واخواهي بيشترين موارد واخواهي را در اين بخش دارا مي¬باشند.
جدولي در اينجا از توزيع موارد واخواهي به تفكيك نوع مورد آمده و ذكر شده است.
عدم واريز درآمد به حساب خزانه شامل مواردي مانند مصرف مستقيم درآمد قبل از واريز به حساب خزانه، تهاتر درآمد قابل وصول از اشخاص حقيقي و حقوقي با پرداخت تعهدات دستگاه به آنها و موارد مشابه است.
وصول درآمد فاقد مجوز بيشتر معطوف به درآمدهايي است كه دستگاهها بر اساس مواد قانوني برنامه هاي پنجساله يا تبصره هاي بودجه سنواتي كه دوره قانوني اعتبار آنها تمام شده و قانونگذار اعتبار آنها را تمديد يا تنفيذ نكرده، وصول شده اند.
عدم وصول درآمد قانوني بيشتر شامل عدم رعايت ماده (37) قانون محاسبات عمومي و عدم اهتمام مديريت دستگاه اجرايي به وصول درآمدهاي قانوني بالاخص اقساط داراييهاي واگذار شده دستگاهها يا اجاره اماكن واگذار شده مي باشد.
عدم رعايت مقررات ثبت درآمد شامل عدم انعكاس درآمد وصول شده در حسابهاي دستگاه، عدم ثبت به موقع درآمد و موارد مشابه است. ساير موارد واخواهي نيز شامل عدم رعايت ساير قوانين و مقررات مالي بوده كه به دليل تنوع، امكان طبقه بندي آن وجود نداشته است.
چكيده گزارش تفريغ اعتبارات:
برآورد مصارف برابر قانون بودجه سال 1384 كل كشور معادل (569837) ميليارد و (60) ميليون ريال مي باشد (به استثناي مصارف شركتهاي دولتي، موسسات انتفاعي وابسته به دولت و بانك ها)كه سهم اعتبارات هزينه اي، تملك داراييهاي سرمايه اي، تملك داراييهاي مالي و اختصاصي به ترتيب (18/67)، (83/19)، (38/7) و (61/5) درصد مي باشد.
اين بخش از گزارش تفريغ بودجه كل كشور شامل گزارشهاي حسابرسي و جداول مربوط به عملكرد اعتبارات اعم از هزينه اي، تملك داراييهاي سرمايه اي و تملك داراييهاي مالي در سال 1384 به تفكيك ذيل گزارش تفريغ بودجه (33) دستگاه اصلي درج شده است (تعداد گزارشهاي حسابرسي موجود در اين بخش به تفكيك دستگاه اصلي در پيوست شماره 1 درج شده است).
 مجلس شوراي اسلامي، وزارت اطلاعات و بنياد مستضعفان و جانبازان فاقد گزارش حسابرسي در بخش اعتبارات بوده اند. گزارشهاي حسابرسي مندرج در گزارش تفريغ اعتبارات حاوي (1966) مورد واخواهي است كه وزارت كشور با (222) مورد واخواهي، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با (201) مورد واخواهي، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با (161) مورد واخواهي، وزارت جهادكشاورزي با (153) مورد واخواهي و وزارت راه و ترابري با (136) مورد واخواهي بيشترين موارد واخواهي را در اين بخش دارا مي¬باشند.
جدولي هم از بابت انواع و تفكيك نوع موارد واخواهي و درصد آنها در اينجا ذكر شده است.
عدم رعايت مفاد موافقتنامه عمدتاً شامل مواردي مانند مصرف اعتبار در مواردي مغاير با شرح فعاليتهاي مندرج در موافقتنامه هاي متبادله با سازمان مديريت و برنامه ريزي و عدم رعايت بند «ب» ماده واحده قانون بودجه سال 1384 كل كشور است.
عدم رعايت مقررات مربوط به معاملات دولتي عمدتاً شامل عدم برگزاري مناقصه و مزايده حسب مورد، عدم رعايت سقف مقرر در آئين نامه معاملات دولتي براي پيش پرداخت به پيمانكاران و عدم اخذ تضمين كافي از پيمانكاران مي باشد.
عدم رعايت مفاد تبصره هاي بودجه عمدتاً شامل مواردي همچون خريد كالاهاي خارجي كه داراي مشابه داخلي است، عدم رعايت برخي ممنوعيتهاي خاص براي اعتبارات موضوع تبصره هاي بودجه و عدم رعايت برخي اولويتهاي پرداخت در مورد اينگونه اعتبارات مي باشد.
عدم رعايت مقررات و رويه¬هاي حسابداري شامل مخدوش بودن اسناد و مدارك مالي، اشتباه در ثبت يا اعمال حساب و عدم رعايت بخشنامه¬ها و رويه¬هاي معتبر در حسابداري دولتي است.
ساير موارد واخواهي نيز شامل عدم رعايت ساير قوانين و مقررات مالي بوده كه به دليل، تنوع امكان طبقه بندي آن وجود نداشته است.
در بخش اقلام سنواتي نيز (68) مورد واخواهي ذيل گزارش تفريغ (14) دستگاه اصلي شامل وزارت علوم تحقيقات و فناوري (14) مورد، وزارتين تعاون و جهادكشاورزي هر كدام (9) مورد، وزارت كشور (7) مورد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي (5) مورد، وزارتخانه هاي امور اقتصادي و دارايي، آموزش و پرورش، رفاه و تامين اجتماعي و سازمان تربيت بدني هر كدام (4) مورد، وزارت راه و ترابري (3) مورد، وزارت امور خارجه (2) مورد و نهاد رياست جمهوري، سازمان مديريت و برنامه ريزي و وزارت صنايع و معادن هر كدام (1) مورد درج گرديده است. ساير دستگاههاي اصلي فاقد گزارش حسابرسي در اين بخش بوده اند. جدولي هم راجع به طبقه بندي موارد واخواهي در اينجا ارائه شده است.
شايان ذكر است تعداد (628) دستگاه (يا رديف بودجه اي) صورتحساب دريافت و پرداخت تمام يا قسمتي از اعتبارات خود را مواعد مقرر قانوني تهيه و ارائه ننموده اند كه فهرست آنها در پيوست شماره (2) آورده شده است.
آخرين مورد، چكيده گزارش تفريغ بودجه شركتها، بانكها و موسسات انتفاعي وابسته به دولت است كه قرائت مي كنم:
منابع و مصارف پيش بيني شده براي دستگاههاي فوق مندرج در پيوست شماره (2) قانون بودجه بالغ بر (688920) ميليارد و (598) ميليون و (239) هزار ريال مي باشد كه بر اساس سياستهاي دولت، تحولات اقتصادي و مالي، مقتضيات ناشي از نوسانات قيمتها و... داراي تغييراتي بوده كه در متن گزارش، بودجه اصلاح شده شركتهاي دولتي و ساير دستگاههاي متعلق به هر دستگاه اصلي آورده شده است.
اين بخش از گزارش تفريغ بودجه كل كشور شامل گزارشهاي حسابرسي و جداول مربوط به عملكرد بودجه شركتهاي دولتي در سال 1384 به تفكيك ذيل گزارش تفريغ بودجه (33) دستگاه اصلي درج شده است (تعداد گزارشهاي حسابرسي موجود در اين بخش به تفكيك دستگاه اصلي در پيوست شماره 1 درج شده است).
نهاد رياست جمهوري، مجلس شوراي اسلامي، وزارت اطلاعات، بنياد مستضعفان و جانبازان، وزارت كشور، وزارت امور خارجه، وزارت دادگستري، وزارت كار، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، بنياد شهيد و امور ايثارگران، بنياد مسكن، سازمان حفاظت محيط زيست و سازمان انرژي اتمي ايران در قانون بودجه سال 1384 فاقد شركت وابسته بوده و (4) دستگاه شامل سازمان مديريت و برنامه ريزي، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان تربيت بدني و وزارت تعاون فاقد گزارش حسابرسي در بودجه شركتهاي وابسته بوده اند. گزارشهاي حسابرسي مندرج در گزارش تفريغ بودجه شركتها حاوي (1320) مورد واخواهي است كه گزارش تفريغ وزارت نفت با (270) مورد واخواهي، وزارت امور اقتصادي و دارايي با (185) مورد واخواهي، وزارت صنايع و معادن با (168) مورد واخواهي، وزارت نيرو با (132) مورد واخواهي و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات با (106) مورد واخواهي بيشترين موارد واخواهي را در اين بخش نشان مي دهد.
جدولي هم ارائه شده است كه موارد واخواهي به تفكيك و درصد هرنوع در اينجا بيان شده است.
پرداختهاي پرسنلي غيرقانوني عمدتاً شامل مواردي همچون عدم رعايت قانون نظام هماهنگ پرداخت كاركنان دولت، پرداخت غيرنقدي بيش از ميزان مقرر در ضوابط اجرايي بودجه، پرداخت پاداشهاي فاقد وجاهت قانوني به اعضاي هيات مديره و موارد مشابه است. پرداختهاي غيرقانوني به ساير اشخاص عمدتاً شامل هديه به اشخاص حقيقي يا حقوقي به مناسبتهاي مختلف بوده است.
تخلفات مربوط به درآمدها عمدتاً شامل عدم واريز درآمد به حسابهاي خزانه، واريز درآمد به حسابهاي غيرمجاز، وصول درآمد فاقد مجوز قانوني وصول و عدم اهتمام در وصول برخي درآمدهاي قانوني است.
عدم رعايت مفاد تبصره هاي بودجه عمدتاً شامل مواردي همچون خريد كالاهاي خارجي كه داراي مشابه داخلي است، عدم رعايت برخي ممنوعيتهاي خاص در تبصره هاي بودجه و عدم رعايت برخي اولويتهاي مندرج در تبصره ها مي باشد.
ساير موارد واخواهي نيز شامل عدم رعايت ساير قوانين و مقررات مالي بوده كه به دليل تنوع، امكان طبقه بندي آن وجود نداشته است.
شايان ذكر است تعداد (56) شركت (يا رديف بودجه اي) صورتحساب خود را در مواعد مقرر قانوني تهيه و ارائه ننموده اند كه فهرست آنها در پيوست شماره (3) آورده شده است.
بعد از اين، ما (3) پيوست را در اين چكيده گزارش داريم، پيوست (1) تعداد گزارش¬هاي حسابرسي به تفكيك سازمانهاي اصلي است كه در (33) رديف بيان شده است.
پيوست شماره (2) فهرست دستگاههاي حساب نداده هستند كه اسامي آن دسته رديفهاي بودجه اي كه صورتحساب دريافت و پرداخت تمام يا قسمتي از اعتبارات هزينه اي، تملك داراييهاي سرمايه اي، تملك داراييهاي مالي و يا اختصاصي آنها در موعد مقرر تهيه و ارائه نگرديده و «حساب نداده» محسوب شده¬اند در جدول پيوست شماره (2) در (472) رديف بيان شده است.
در پيوست شماره (3) فهرست شركتهاي حساب نداده ذكر شده است كه فهرست اسامي آن دسته از شركتها (يا رديفهاي بودجه اي) كه صورتحساب خود را در موعد مقرر تهيه و ارائه ننموده و «حساب نداده» محسوب شده¬اند در (56) رديف در پيوست شماره (3) در اين چكيده گزارش تفريغ بودجه سال 84 بيان شده و آورده شده است. والسلام
نايب رئيس ـ خسته نباشيد، از جناب آقاي مفتح تشكر مي كنيم، از اعضاء محترم كميسيون برنامه و بودجه و از ديوان محاسبات، همه عزيزاني كه آنجا زحمت كشيدند تشكر مي كنيم. همانطور كه اطلاع داريد تفريغ بودجه سال 85 هم رسيده، ان شاء الله اگر فرصتي باشد و كميسيون آنرا آماده بكند شايد بتوانيم گزارش آنرا هم در مجلس هفتم به مردم ارائه بدهيم.


12 ـ اعلام وصول يك فقره طرح و يك فقره لايحه
نايب رئيس ـ جناب آقاي نجابت اگر طرح يا لايحه اي رسيده اعلام وصول بفرماييد.
منشي (نجابت) ـ بسم الله الرحمن الرحيم
ـ طرح اصلاح بند (20) ماده (4) قانون نيروي انتظامي جمهوري اسلامي تقديم شده كه بدينوسيله اعلام مي گردد.
ـ لايحه موافقتنامه همكاريهاي امنيتي بين دولت جمهوري اسلامي ايران و شوراي وزيران بوسني و هرزگوين از طرف دولت تقديم شده كه بدينوسيله اعلام مي گردد.


13 ـ قرائت اسامي غائبين و تأخيركنندگان
نايب رئيس ـ جناب آقاي سبحاني نيا اسامي غائبين و تأخيركنندگان غير مجاز را اعلام بفرماييد.
منشي (سبحاني¬نيا) ـ بسم¬الله الرحمن الرحيم
غائبين جلسه امروز عبارتند از آقايان: سيدمحمدمهدي پورفاطمي، نورالدين پيرمؤذن، محمدحسن جمشيدي اردشيري، جواد جهانگيرزاده، هاشم حجازي فر، امين شعباني، بيژن شهبازخاني، سيدهادي طباطبايي، سيدنظام مولاهويزه، علي مؤيدي، گل محمد بامري، داريوش قنبري و خانم فاطمه آجرلو.
تأخيركنندگان جلسه امروز عبارتند از آقايان: محمدباقر بهرامي (52 دقيقه)، كاظم جلالي (50 دقيقه)، هوشنگ حميدي (38 دقيقه)، سيدمحمدجعفر سادات موسوي (36 دقيقه)، محمدرضا سجاديان (32 دقيقه)، قيصر صالحي (يكساعت)، محمد عباسپور (يكساعت و 15 دقيقه)، سيدحسن عباسي (يكساعت و 28 دقيقه)، محمدعلي مقنيان (يكساعت و 6دقيقه)، فريدون همتي (يكساعت و 27 دقيقه) و خانم عشرت شايق (دو ساعت و 39 دقيقه).
نايب رئيس ـ خيلي ممنون.


14 ـ اعلام ختم جلسه و تاريخ تشكيل جلسه آينده
نايب رئيس ـ جلسه بعدي مجلس شوراي اسلامي فردا چهار شنبه يازدهم ارديبهشت ماه ساعت (8) صبح، دستور هم ادامه دستور هفتگي است. ختم جلسه اعلام مي شود.


(جلسه ساعت 52/11 پايان يافت)


رئيس مجلس شوراي اسلامي
غلامعلي حدادعادل