آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۸۹
بازديد روز قبل: ۴۲۴
بازديد هفته: ۲۱۸۲
بازديد ماه: ۱۰۵۶۴
بازديد کل: ۶۱۹۷۷۶۴
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
مصوبات هیات وزیران
۲۴۴ بازدید
 
   
تاريخ انتشار روزنامه رسمي: ۱۳۹۷/۰۵/۱۶ - تاريخ تصويب: ۱۳۹۷/۰۵/۰۷ - شماره ثبت روزنامه رسمي : ۲۱۳۸۰


تصویب نامه درخصوص واریز مابه التفاوت ریالی نرخ ارز دریافتی با نرخ ارز در روز بازپرداخت برای کلیه واردکنندگان کالا با نرخ ارز مرجع


شماره ۶۱۱۲۹/ت۵۵۰۵۶هـ                                                            ۱۳۹۷/۵/۱۰

تصویب نامه درخصوص واریز مابه التفاوت ریالی نرخ ارز دریافتی با نرخ ارز

در روز بازپرداخت برای کلیه واردکنندگان کالا با نرخ ارز مرجع

وزارت صنعت، معدن و تجارت ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی

سازمان برنامه و بودجه کشور ـ  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۵/۷ به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

۱ـ کلیه واردکنندگانی که در اجرای تصویب نامه شماره ۱۳۴۲۶۸/ت ۴۷۸۹۸هـ مورخ ۱۳۹۱/۷/۸ و اصلاحات بعدی آن از ارز با نرخ مرجع استفاده کرده­اند و کالاهای مربوط به آنها از تاریخ ۱۴ /۱۳۹۱/۷ (موضوع بخشنامه شماره ۹۱/۱۸۲۶۴۳ مورخ ۱۳۹۱/۷/۱۴ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران) ترخیص و بدون رعایت ضوابط قانونی قیمت گذاری شده و در شبکه غیررسمی توزیع، به فروش رسیده است، مکلفند براساس محاسبات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، مابه­التفاوت ریالی نرخ ارز دریافتی با نرخ ارز در روز بازپرداخت مابه­التفاوت/ روز ترخیص کالا را به حسابی که خزانه داری کل کشور نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به این منظور افتتاح کرده است، واریز کنند. در غیراین­صورت مطابق مواد (۱۰) و (۱۱) قانون تعزیرات حکومتی  ـ مصوب ۱۳۶۷ـ با آنها رفتار خواهد شد.

تبصره۱ـ آن بخش از کالاهای وارداتی که براساس بخشنامه های بانک مرکزی
جمهوری اسلامی ایران و سایر مصوبات، بخشنا مه ها و دستورالعمل های قانونی، مشمول پرداخت مابه­التفاوت ریالی نرخ ارز شده و حسب اعلام آن بانک مابه­التفاوت نرخ ارز را پرداخت و تسویه کرده­اند، از شمول این تصویب­نامه مستثنا هستند.

تبصره۲ـ واردکنندگانی که کالاهای خود را براساس قرارداد به دستگاه­های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری ـ مصوب ۱۳۸۶ـ پیش فروش کرده و به رعایت قیمت توافق­شده در قرارداد که مبتنی بر محاسبات قبل از افزایش نرخ ارز صورت­گرفته، متعهد باشند و در زمان تحویل و فروش قطعی کالا از مراجع یادشده مبلغی به عنوان افزایش قیمت مابه­التفاوت دریافت نکرده باشند، به تشخیص سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، مشمول پرداخت مابه­التفاوت ریالی نرخ ارز نخواهند شد.

۲ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و گمرک جمهوری اسلامی ایران و دیگر سازمان ها و دستگاه­ها و نهادهای ذی­ربط موظفند برای تسریع در محاسبه و وصول مابه­ التفاوت ریالی نرخ ارز از مشمولین این تصویب­نامه با لحاظ اولویت، با سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان همکاری کنند. اطلاعات به دست آمده در فرایند اجرای این تصویب­نامه در درگاه ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درج می­شود.

۳ـ سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است اعتبارات لازم جهت اجرای این تصویب­نامه را برای سنوات آتی با پیشنهاد سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در لوایح بودجه سنواتی پیش­بینی کند.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری