آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳
بازديد امروز: ۱۰۰
بازديد روز قبل: ۴۲۴
بازديد هفته: ۲۱۸۲
بازديد ماه: ۱۰۵۶۴
بازديد کل: ۶۱۹۷۷۷۵
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > اخبار مجلس > ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
۸۰ بازدید
 
   

با موافقت نمایندگان؛ یک فوریت طرح کاهش عوارض خروج از کشور مرزنشینان تصویب شد


نمایندگان مردم در خانه ملت با یک فوریت طرح کاهش عوارض خروج از کشور مرزنشینان موافقت کردند که بر این اساس عوارض خروج از کشور مرزنشینان همانند عوارض عتبات عالیات در سال ۹۶ محاسبه می شود.
سیدتقی کبیری
نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۱۸ مهرماه) مجلس شورای اسلامی با یک فوریت اصلاح بند (ح) تبصره (۱۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور در خصوص معافیت مرزنشینان از پرداخت عوارض خروج از کشور با ۱۰۸ رأی موافق، ۷۴ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۵ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

سید تقی کبیری  به عنوان درخواست کننده طرح یک فوریتی معافیت مرزنشینان از پرداخت عوارض گفت: بند (ح) تبصره (۱۱) قانون بودجه سال ۹۷ اعلام می کند که در سال ۹۷ عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات بر اساس بودجه سال ۹۶ اخذ شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بودجه سال ۹۷ مصوب شد که عوارض خروج از کشور در مرحله نخست به ۲۲۰ هزار تومان، در مرحله دوم به ۳۳۰ هزار تومان و در مرحله سوم به ۴۴۰ هزار تومان افزایش یابد، افزود: نکته ای که در این تبصره مورد غفلت قرار گرفته این است که عوارض در مرز هوایی ۳ تا ۶ برابر افزایش یافته اما در مرزهای زمینی این افزایش از ۹ تا ۱۳ برابر شده است.

وی ادامه داد: بخش عظیمی از مرزنشینان در سایه این مصوبه دچار مشکل شده اند لذا پیشنهاد این طرح یک فوریتی برای مرزنشینان بوده چرا که بسیاری از مرزنشینان معیشت خود را از مراودات ارزی تأمین می کنند اما با مصوبه سال۹۷ در خصوص عوارض از خروج از کشور معیشت مرزنشینان دچار مشکل شده است.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر بخشی از مرزنشینان به شهرها مهاجرت می کنند، اظهار داشت: در حال حاضر تردد مرزی در مرزهای کشور دچار مشکل شده است و مرزنشینان شمال، جنوب و غرب کشور با مشکل مواجه هستند.

وی افزود: تدبیری برای موضوع مالی به عنوان یک تبصره در نظر گرفته شده تا کسری منابع مالی درآمد دولت از این محل از افزایش نرخ ارز به نسبت قیمت پایه جبران شود.

کبیری با بیان اینکه با این موضوع مشکلات بسیاری از مرزنشینان حل می شود، ادامه داد: در حال حاضر درآمد ارزی دولت از مرزها بسیار کم شده و ده ها هزار مرزنشین طوماری را امضا کرده و خواستار تعدیل قیمت عوارض خروج از کشور شده اند.

وی تأکید کرد: بر اساس قانون برای سرپرست خانوار مرزنشین یک کارت الکترونیک صادر شده است لذا در سال جاری نرخ عوارض خروج از کشور مرزنشینان همانند نرخ سال ۹۶ زائران عتبات که برای خروج زمینی  ۲۵ هزار تومان و خروج هوایی ۷۵ هزار تومان پرداخت می کردند در نظر گرفته شود تا مشکلات عدیده آنها حل  شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از نمایندگان درخواست کرد که در فضای موجود اقتصادی و نوسانات ارزی با تصویب یک فوریت این طرح به مرزنشینان کمک شود تا مقداری از مشکلات آنها رفع شود.

بر اساس این گزارش در بودجه سال ۹۶ عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات ۲۵ هزار تومان به صورت زمینی و ۷۵ هزار تومان به صورت هوایی در نظر گرفته شد.

شایان ذکر است در زمان بررسی یک فوریت این طرح طوماری با امضای ده ها هزار مرزنشین برای کاهش عوارض خروج از کشور مرزنشینان در صحن علنی مجلس به نمایش گذاشته شد./


منبع:
http://www.icana.ir/Fa/News/405682


نام
پست الکترونيک
پيام شما