آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۰
بازديد روز قبل: ۱۳
بازديد هفته: ۱۳۰
بازديد ماه: ۱۳۲۳
بازديد کل: ۶۲۸۵۵۹۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > حقوق بشر > ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
۴۳۰ بازدید
 
   

اهمیت حضور ایران در اجلاس سالیانه شورای حقوق بشر/ رویکرد روشنگری و پاسخ به هجمه‌ها در دستور کار


سی و هفتمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل از روز دوشنبه ٢۶ فوریه ۲۰۱۸ (۷ اسفند ۱۳۹۶) در شهر ژنو آغاز و تا ۲۳ مارس ۲۰۱۸ (۳ فروردین ۱۳۹۷) ادامه خواهد یافت.

جمهوری اسلامی ایران در سالیان اخیر تاکید بسیاری بر حضور در اجلاس سالیانه شورای حقوق بشر در راستای روشنگری و پاسخ به هجمه های غیرمنصفانه داشته است.

در سه روز نخست این اجلاس موسوم به نشست عالی رتبه، سران کشورها و وزرای ذیربط به تشریح مواضع خود در خصوص ابعاد ملی، منطقه ای و بین المللی حقوق بشر پرداختند که وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران و معاون دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در آن حضور داشتند.

دکتر محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان نیز صبح شنبه ۱۹ اسفند در راس هیات بلند پایه حقوق بشری به منظور حضور در سی و هفتمین اجلاس سالانه شورای حقوق بشر سازمان ملل، ایران را به مقصد ژنو مقر اروپایی این سازمان  ترک کرد.

اهمیت حضور ایران در اجلاس سالیانه شورای حقوق بشر/ رویکرد روشنگری و پاسخ به هجمه ها در دستور کار است

اصغر جهانگیر رییس سازمان زندان ها و فرهاد افشارنیا رییس کل دادگستری خوزستان دبیر ستاد حقوق بشر را در این سفر همراهی می کنند.

با قدرت، حساسیت و استدلال و منطق تهاجمات را دانه به دانه پاسخ می دهیم

محمدجواد لاریجانی پیش از عزیمت به ژنو در رابطه با اهداف این سفر و اهمیت آن اظهار کرد: یکی از کار های مهم ما این است که از رفتار های تجاوزگرایانه کشورهای غربی که حتی یک صورت حقوق بشر انسان دوستانه را هم به اقدامات خود می دهند اما ماهیتا بسیار تجاوزکارانه است، پرده برداری کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه این جنایت جنگی در دنیا باید کاملا برملا شود تصریح کرد: یکی از محور های فعالیت جمهوری اسلامی ایران این است که این حوادث را با نگاه حق طلبانه مخصوص جمهوری اسلامی بیان کند.

لاریجانی در رابطه با دیگر اهداف این سفر با بیان اینکه تهاجمات به جمهوری اسلامی بسیار تهاجمات رسوایی است، خاطرنشان کرد: ما با قدرت و با حساسیت و با استدلال و منطق و با حوصله و البته خستگی ناپذیر این تهاجمات را دانه به دانه پاسخ می دهیم و حتی هر تهاجمی را به فرصتی برای بیان مطالب حق طلبانه خودمان می کنیم.

این مقام مسئول در رابطه با اهمیت حضور در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: مکانیزم  UPR یک مکانیزم بسیار معقولی است که همه کشور ها را در معرض پاسخگویی قرار می دهد و این موضوع یکی از نمونه هایی است که جمهوری اسلامی ایران با همکاری وسیع سایر کشور ها توانسته است آن را به توفیق برساند.

بررسی دوره ای و جهانی حقوق بشر (UPR) چیست؟

به گفته کاظم غریب آبادی معاون بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر یکی از اهداف ایران برای حضور در این اجلاس پاسخ گویی به هجمه ها و تعامل با کشورها است.

وی در این رابطه اظهار می کند: شورای حقوق بشر علاوه بر مصوباتی که در مورد موضوعات مختلف دارد، در هنجارسازی های حقوق بشری نیز نقشی اساسی ایفاء می کند. از این جهت، جمهوری اسلامی ایران خود را ملزم به حضور فعال در شورای حقوق بشر می داند.

حقوق بشر نباید آلوده به مباحث سیاسی شود

در راستای اهمیت این حضور، نمایندگان کشور ایران در سال گذشته در سی و چهارمین اجلاس شورای حقوق بشر سال گذشته حضوری فعال داشتند و به گزارش ها و ادعاهای گزارشگر ویژه ایران پاسخ دادند.

کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر در حاشیه سی و چهارمین اجلاس شورای حقوق بشر در گفت وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان اعزامی به ژنو درباره محور های مهم این اجلاس در رابطه با وضعیت حقوق بشر جمهوی اسلامی ایران، اظهار کرد: نکته اولی که در این نشست مطرح شد این بود که حقوق بشر نباید آلوده به مباحث سیاسی شود و باید به تنوع فرهنگی احترام گذاشته شود.

وی افزود: سبک زندگی و استاندار های کشور های غربی نمی تواند به عنوان استاندار های مطلوب حقوق بشری به کشور ها تحمیل شود.

معاون دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: همچنین در این نشست تاکید شد که انتصاب گزارشگر ویژه برای جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که بزرگترین دموکراسی در منطقه خاورمیانه است، کاملا بر مبنای یک تصمیم سیاسی از سوی شورای حقوق بشر است.

وی خاطرنشان کرد: ایران کشور بزرگی است که از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون پیشرفت های زیادی در زمینه حقوق بشر و حقوق شهروندی دارد و نباید گزارشگر ویژه داشته باشد.

غریب آبادی گفت: امروز از اعضای شورای حقوق بشر خواستیم که به ماموریت گزارشگر ویژه به دلیل پیشرفت هایی که جمهوری اسلامی ایران داشته و همچنین نیات و اهداف سیاسی که در انتصاب وی داشته اند، پایان داده شود.

بر اساس سازوکار قدیم شورای حقوق بشر جلسات این شورا هر ساله فقط در اسفندماه برگزار می شد اما با انتقادهایی که از این موضوع شد تشکیل جلسات این شورا در طول سال انجام می شود. جلسات این شورا دست کم سه بار در سال تشکیل و طول زمان برگزاری هر بار دو الی سه هفته خواهد بود. در این اجلاس در طول ۴ هفته به مسائل مختلف پرداخته می شود تا در این جمع کشورهای دنیا مسائل مختلف حقوق بشری، مشکلات و تعرضات را مورد بحث قرار داده و راجع به تعمیق قضیه و مفاهیم آینده مباحثات دوستانه و برادرانه داشته باشند.

دوره عضویت کشورها در شورای جدید حقوق بشر سه سال است که انتخاب اعضا توسط آراء اکثریت مطلق مجمع عمومی صورت می گیرد. به این معنی که مجمع عمومی به طور مستقیم اعضای شورا را انتخاب می نماید. اعضا بعد از دو دوره عضویت پیاپی دیگر نمی توانند برای عضویت در شورا انتخاب شوند.


منبع:
http://www.mizanonline.com/fa/news/404198


نام
پست الکترونيک
پيام شما