آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۸
بازديد روز قبل: ۱۵
بازديد هفته: ۱۵۶
بازديد ماه: ۲۲۳۸
بازديد کل: ۶۲۸۵۵۲۵
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
آموزش های حقوقی > گفتمان حقوقی > ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
۳۹۵۱۷ بازدید
 
   

حذف آزمون وکالت و تدوین طرحی جدید برای ساماندهی حرفه وکالت


نشست «نقد مبانی انحصار در پذیرش وکالت روز گذشته با حضور سه تن از نمایندگان عضو کمیسون قضایی و حقوقی مجلس و جمعی از دانش آموختگان و فارغ التحصیلان رشته حقوق برگزار شد که در این نشست، حذف ظرفیت از آزمون وکالت و تدوین طرحی جدید برای ساماندهی این رشته مورد تاکید قرار گرفت
در این نشست، حجت الاسلام حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه علم حقوق، گستره وسیعی پیدا کرده است، افزود: رشته حقوق آن قدر گسترش پیدا کرده است که شاید یک حقوقدان فرصت نکند در طول عمر خود، تمام کتاب های این رشته را بخواند. سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در حال حاضر به دلیل توسعه این رشته، یافتن کار مناسب برای فارغ التحصیل مقطع لیسانس این رشته با دشواری هایی توام است. وی حقوق را از جمله رشته هایی برشمرد که بیشترین جویای کار را دارد و بیان کرد: بیشترین کار در این حوزه، قضاوت، وکالت، تصدی دفاتر اسناد رسمی و دفاتر ازدواج و طلاق است. آینده شغلی فارغ التحصیلان رشته حقوق در معرض خطر قرار دارد و به همین دلیل باید چاره ای در این زمینه اندیشید.

  آزمون وکالت باید برداشته شود
نوروزی پیشنهاد کرد که دستگاه های اجرایی از افراد غیرمتخصص در پست های حقوقی استفاده نکنند و موانع بودجه ای قوه قضاییه برای جذب قضات رفع شود. وی همچنین عنوان کرد: آزمون باید از وکالت برداشته شود و اصلاً بازار آزاد باشد. همانطور که گفته شد در بحث حقوق خصوصی، مردم با مردم رابطه دارند. این بازار باید باز شود. سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد افرادی در حرفه قضاوت پذیرفته شوند که حداقل پنج سال سابقه وکالت داشته باشد و ادامه داد: همچنین پیشنهاد می شود قضاتی که در تهران فعالیت می کنند، حداقل ۱۰ سال سابقه قضاوت، آن هم بدون حتی یک اخطار داشته باشند زیرا پرونده های مطروحه در تهران، تفاوت هایی با شهرها و شهرستان های دورافتاده دارد.

  تدوین طرحی جدید برای ساماندهی رشته حقوق
محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه عالم حقوق و فارغ التحصیلان آن، بخشی از لشکر بیکاران کشور هستند، اظهار کرد: این موضوع ما را بر آن داشته است تا در امر قانونگذاری و تعیین روش های رفع و حل این مشکل، مشارکت و دخالت کنیم. وی با تاکید بر اینکه طبیعتاً و الزاماً باید به یک نقطه مشترک برسیم، ادامه داد: دیدگاه های متفاوتی در این حوزه وجود دارد. حذف آزمون، یک دیدگاه و ایجاد انحصار در پذیرش، دیدگاه دیگر است که هم اکنون اجرا می شود. پورمختار افزود: حقوقدانان باید در یک فضای کلامی، منطقی و حقوقی به اختلافات شان رسیدگی کنند. اینکه ما بگوییم محدودیت و ظرفیت باید به طور کلی برداشته شود، سخن بسیار زیبایی است که بنده نیز چنین اعتقادی دارم اما باید ببینیم گنجایش جامعه ما، تعداد دعاوی و سطح مراجعه مردم به وکیل، چنین اجازه ای به ما می دهد یا خیر؟ وی اضافه کرد: به این دلیل که وکالت، الزامی و اجباری نیست، بسیاری از مردم وکیل نمی گیرند و تنها، پس از اینکه در انتهای کار به نتیجه لازم نمی رسند، به دامان وکلا پناه می برند.  به گفته عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، نگاه دیگری که امروز به وکلا وجود دارد، نگاه بسیار منفی است؛ بنابراین در یک طرف بی اعتمادی به وکیل و در طرف دیگر عدم تامین هزینه های گرفتن وکیل وجود دارد.

  حل بخشی از مشکلات وکلا با الزامی شدن وکالت
پورمختار اضافه کرد: آزمون می تواند در ارتباط با دفاتر اسناد رسمی، دفاتر ازدواج و طلاق و حتی قضاوت برگزار نشود. مگر وکالت با این ها چه تفاوتی دارد ولی در حوزه وکالت هم حذف آزمون، نشدنی است.
وی با بیان اینکه مسئولیت بزرگی در قبال فارغ التحصیلان رشته حقوق داریم، ادامه داد: آیا در رشته های پزشکی و فنی و مهندسی که مشکلات کمتری دارند، دانشگاهی سراغ دارید که بدون آزمون، دانشجو جذب کند؟ در حالی که در رشته های حقوقی، بدون آزمون مدرک می دهند و در نهایت با خیل و سیل فارغ التحصیلان این رشته مواجهیم.
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید بر اساس تعداد جمعیت و دعاوی، بسنجیم و بررسی کنیم به چه تعداد وکیل نیاز داریم. اگر بخواهیم وکالت را الزامی کنیم که بنده اعتقاد راسخ به آن دارم، این موضوع می تواند راهگشا و حلال بخشی از مشکل فارغ التحصیلان باشد همچنین برای اینکه مانع از اضافه شدن روزانه مشکلات حقوقی و اختلافات و دعاوی ناشی از نحوه تنظیم اسناد، معاملات و توافقات باشیم، باید جایگاهی در سایر حرف، مشاغل و اصناف ایجاد کنیم. وی گفت: در حال تهیه طرحی با همکاری تعدادی از دوستان هستم که مسایل مرتبط با حرفه وکالت اعم از ادغام دو تشکیلات این حرفه، الزامی شدن  و رتبه بندی وکالت، سامان یابد. مسلم است که اگر وکالت اجباری نشود، شرایط همین خواهد بود و وضعیت به ما تحمیل می کند تا محدودیت هایی قایل شویم. عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: چالشی که در این حوزه وجود دارد، تامین هزینه های گرفتن وکیل است. هر فردی که در رشته های مهندسی فارغ التحصیل می شود، برای عضویت در سازمان نظام مهندسی، تقاضا می دهند که آن را می پذیرند اما پروانه نمی دهند بلکه بعد از سه سال کارآموزی، پروانه مهندسی به او می دهند همچنین سازمان نظام مهندسی، تقاضای سازندگان را از طریق شهرداری ها به طور متمرکز می پذیرد و پول به حساب این سازمان واریز می شود و سازمان پروژه ها را به صورت عادلانه بین مهندسان توزیع می کند البته در این حوزه نیز نابسامانی ها زیادی وجود دارد و تعداد زیادی از مهندسان معترض هستند.

ضرورت حذف آزمون وکالت
در ادامه نقد مبانی انحصار در پذیرش وکالت، محمد دهقان، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، خطاب به فارغ التحصیلان رشته حقوق گفت: در حوزه وکالت به مباحث علمی، نیاز چندانی وجود ندارد و شما حقوقدانان باید خودتان دنبال حقوق خود باشید. وی با بیان اینکه این جو ناعادلانه باید توسط شما فارغ التحصیلان رشته حقوق از بین برود، خاطرنشان کرد: معتقدم وضعیت باید تغییر کلی پیدا کند و آزمون حذف شود. 

 

در همین رابطه مراجعه کنید به:

آیا آزمون های حقوقی از قبیل وکالت باید حذف شوند؟


منبع:
www.hemayatonline.ir/newspaper


نظرات کاربران
۲۶/۰۹/۱۳۹۷

کاظم پورجلالیان :

آزمون وکالت به نظر بنده باید حذف شود. و مانعی برای صدور مجوز وکالت گذاشته نشود. و مردم را در اخذ وکیل مخیر بگذارید. تا خودشان وکیل مورد نظرشان را انتخاب کنند. و آزمون دفاتر اسناد رسمی، دفاتر ازدواج و طلاق و حتی قضاوت برگزار نشود. و می توانند قضات را از بین وکلاء که سابقه علمی و اخلاقی و کاری خوبی با سابقه مثلاً ۵ ساله انتخاب کنند.

۲۳/۰۳/۱۳۹۷

رحیم :

به عنوان یک دانشجوی حقوق و نه وکیل حذف آزمون وکالت رو توهین و خیانت به جامعه ی حقوقی کشور میدانم که آبرو و امنیت ....مردم رو میخوا بدن دست یه عده فارغ التحصیلانی که از گذشتن سد یه آزمون عاجزند.دوستان شما خودتان را با پزشکان مقایسه نکنید زیرا برای آنان محدودیت انتخاب شغل و گزینش و چینش در هنگام انتخاب رشته و کنکور کارشناسی اعمال میشه و هر کسی لیاقت وسواد داشته باشه وارد ای حرفه میشه نه اینکه مثل رشته حقوق ما باشه هرکی کنکور داد بسم الله شد حقوقدان ویه کیف بگیرهدستش بشه وکیل.نکنین آقای نمایندگان شما حداقل تو این خیانت سهیم نباشین

۱۶/۰۳/۱۳۹۷

م .ب .ن :

باسلام خدمت دوستان.منهم بعنوان تحصیل کرده حقوق معتقدم بایدازمون حذف بشه.اونهایی که مخالفن بفرماین اینهمه پزشک ایاهمه تخصص کافی دارن؟مردم خودشون میگردن دنبال یه پزشک متخصص .وکالت هم همینطوره خیلی هااصلاتخصص حقوقی ندارن ولی موفق به اخذپروانه وکالت شدن. من پروانه ندارم ولی افرادزیادی به من مراجعه می کنند.

۱۵/۰۳/۱۳۹۷

شکوفه :

منم با حذف آزمون صددرصد موافقم.مگه برای رشته های پزشکی یا بعضی از رشته های پیراپزشکی که مدرکشونو میگیرن آزمون هست،اصلا چرا باید بعده چهارسال زحمت یا بیش‌تر بعد از گرفتن مدرک دوباره دچار سردرگمی و سختی آزمون بشیم اونم چه آزمونی! آزمونی ک بعضی از این افرادی ک وارد حرفه ی قضا هم شدن نمیتونن قبول بشن،من خودم ب شخصه در پیام نور با کنکور وارد رشته ی حقوق شدم و با عشق،استعدادشم دارم من موقع امتحانات جوری درس میخوندم ک بعضی روزا ب خدا قسم یک ساعت هم نمیخوابیدم و همه ی امتحاناتمو با موفقیت میگذروندم ولی از وقتی ک فارغ التحصیل شدم بعد از سه سال مث یک آدم بیکارم بیسواد نشستم توو خونه و ناامید از هرنوع کاری مربوط ب رشتم دارم با طعنه کنایه ی اطرافیان ب شکل یک آدم افسرده ب سر میبرم،دیگه خسته شدم از بیکاری، بجای سختگیری در آزمون وکالت،کسایی ک بدون هیچ آزمونی همونجوری الکی وارد این رشته میشنو جلوشو بگیرید و نذارید ب شمار حقوقیای بیکار افزوده بشه، مث کشورای پیشرفته ک کلا آزمونی ندارند ولی در عین حال آدمای با سواد وارد حرفه ی شغلیشون میشن عمل کنید،من و خیلیای دیگه فقط بصورت تئوری از حقوق سر درمیارن که همین باعث فراموش کردن خیلی از مباحث حقوقی میشه، و دوباره باید مرور بشه ک با این همه ناامیدی آدم هیچ رغبتی نداره برای خوندن دوباره ی این مباحث و حتی ادامه ی تحصیل،فقط غبطه میخورم ب رشته های مث مثلا پرستاری یا امثال اون بدون برگذاری آزمون اونم توو ترمای دو یا س وارد کارو حرفشون میشه یعنی دانشجو حتی مدرکشان نگرفته ولی دوره کارآموزیشو بصورت عملی بشر میبره خوب معلومه ک اون چون وارد کار عملی شده خیلی موفقتر و کار بلدتراز اونی میشه ک فقطو فقط تئوری یه درسیروخونده، من و امثال من یعنی اکثرا حتی یکبارهم پامون ب دادگاه یادفاتر حقوقی برای یادگیری عملی باز نشده، منظورم اینه ک ما هیچوقت عملی درس رو یاد نگرفتیم، امیدوارم آزمون حذف بشه ودر عوض کارآموزی جایگزنیش بشه،من راضیم پنج سال کارآموز باشم ولی هرسال با استرسو ترس آزمون بدم و بعدش قبول نشمو دست از پا کوتاهتر بشینم دوباره از اول همون درسارو واس آزمون سال بعدش بخونم،والا دیگه خسته شدیم، کارآموزیرو نتنها برای وکالت بلکه واس استخدام کردن دادگستریو حل اختلاف و خیلی کارای قضایی دیگه جایگزین آزمون کنید،تورو خدا از کشورهای پیشرفته یاد بگیرید، ت کی میخوایم جهان سوم باشیمو کشورهای توسعه یافته پسمون بزنن،تا کی جونامون فکر کنن که خارج از کشور برای پیشرفت کردنشون جایی بهتر از اینجاست ک هیچ کاری مطابق مدرکشون نیست و بذارن برن، یه فکری بکنید دیگه،آزمونو بردارید،خسته شدیم از بیکاری از سرزنش دورو اطرافیان

۱۴/۰۳/۱۳۹۷

سید علی :

با سلام ممنون از بابت نظرات دوستان عزیز این ازمون وکالت واقعا خیلی سخته نسبت به سالهای ده سال قبل امسال به تمامی کسانی که سابقه ۵ سال شرکت در ازمونو داشته اند قبول نشدند پروانه بدن تایکم جلوی این بیکای گرفته بشه ضمنن یا ازمونو اسان طراحی کنن یادو برابر ظرفیت بردارن اونای که باحذف ازمون مخا لفن خودشون وکیلن وکیلا لازم نیست ازدرامد های هنگفتی خودشئن دور باشن وکالت درامدش عالیست

۰۹/۰۳/۱۳۹۷

محمد رضا تقی وند :

هر چه اتحادیه صنفی در دنیا وجود داره کارش اتحاد برعلیه مردم عادیست در حرفه ها و مشاغل و متخصص ها هم همه با بوجود اوردن تشکیلات دنبال منافع بیشتر برای خود هستند دولت و مجلس و قوه قضائیه باید همه مقررات و قوانینی را که حتی در رختخواب زن وشوهر دخالت میکند را لغو نماید ما به اینهمه قانون نیاز نداریم ما به یک مدیریت فهیم در همه شئون احتیاج داریم

۰۹/۰۳/۱۳۹۷

Hamid Reza :

سلام ابتدائا باید معضل بیکاری گسترده و عمیق اکثریت قاطع وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی شریف و فاقد رانت ، ارتباطات ویژه و پارتی توسط قوه مقننه و قضائیه حل و فصل گردد و سپس به مشکلات فارغ التحصیلان بیکار رشته حقوق ورود و علاج آن را در جائی خارج از حوزه تخصصی وکالت جستجو و درمان نمود . بدون حل و فصل معضلات و مشکلات شغلی و حرفه ای جامعه وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ، حل و فصل بیکاری فارغ التحصیلان رشته حقوق نه تنها امکان پذیر نیست بلکه باعث تشدید و تورم بیکاری قشر تحصیلکرده وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی خواهد شد .

۰۷/۰۳/۱۳۹۷

هادی نوری :

آقا تو رو حضرت عباس .تو رو قسم به تمام مقدسات .یه کم راه رو برای دانشجوهای حقوق باز کنید چرا آزمون وکالت اینقدر سخت شده .چرا وصعیت اینقدر خرابه .به خدا من دارم خرج یه خونواد رو میدم .و شبا تا دیر وقت با خستگی کارگری درس میخونم .چرا درک نمیکنید خیلی ها لیاقت وکیل شدن دارن ولی شما با تدابیر بی خردانه دارید بازندگی جوونا بازی میکنید
.آیا شما اگه تو شرایط ما بودید دوست داشتید با همچین آزمونی مواجه بشید .خدا رو فراموش کردید .چه خبرتونه .چی رو میخایید ثابت کنید .نمیفهمید چه فلاکتی داریم میکشیم واقعا

۲۸/۰۲/۱۳۹۷

فرهاد :

با سلام. بهتر نیست بجای عنوان کردن کسادی بازار وکالت و حذف شرایط سنی و افزایش یا کاهش سهمیهکه البته بجا هم هست و اندیشیدن به انحصار طلبی که عمری اسکودا بر طبل آن می کوبد بیاییم قدری هم مانند کشورهای اروپایی و آمریکایی و حتی کشورهای آسیایی همجوار و غیر همجوار بیندیشیم. بهتر نیست بجای جوان گرایی،صرف در بکاپرگیری تمامی شغل ها به توانمندی ها و نبوغهای افراد اندیشه کنیم. یک وکیل یا قاضی جوان به معنای عام کلنه و صرفنظر از بی توجهی به توانایی های جوانان شاید بتواند مشکلاتی را به دنال داشته باشد زیرا اصولا پختگی و تجربه یم شبع حاصل ننی شود. بنظزگر شنا چه ایرادی خواهد داشت که جوان و بزرگسال در کنار هم جامعه خود،را بسامان نمایند. چرا بجای توجه به علایق و توانمتدی ها و نبوغ افراد با ڌهن انحصارگر خود دست به تفکیک و جدایی میان افراد میزنیم؟! آیا آنهایی که بالای ۳۵ سال و یا ۴۰ سال هستند فاقد توان فکری اند؟! به راستی هدف چیست؟!ارتقا و رشد و بسامان نمودن جامعه و یا داشتن بازار و درآمد خوب و یا اینکه هم درآمد خوب و هم ساماندهی جامعه؟! یادمان نرود تا زمانی که به وکالت تحت عنوان بازار نام می بزیم وضعیت ما همین گونه یا شاه بدتر از این هم باشد!!! دریغ و درد از این همه زحمات بزرگان حقوق هم چون کاتوزیان که امروزه از حقوق بازاری ساخته اند و فروشنده و خریدار آن را به احاطه خود درآورده اند!!!!! بیاییم قدری منطقی،تر و عمیق تر بیندیشیم و علم حقوق را با اینگنه انحصار طلبی ها و محدود نگری ها بی ارزش نکنیم و مقامش را به رتبه ای از این پایین تر تقلیل ندهیم. امید است که همگان بتوانند در این عرصه خضور داشته باشند به گونه آنان با که با عشق نبوغ و توانمندی آمده اند بمانند و آنان که بازارش،می انگارند حڌف شوند!!!!!

۲۷/۰۲/۱۳۹۷

مسعود :

با سلام خدمت همه مسۓولین محترم و فارغ التحصیلان حقوق
بنده هم با حذف ازمون وکالت موافقم و از خدا میخوام که در کل همه جوون های ما شاغل باشن و بتونن تشکیل خانواده بدن خیلی از افراد جامعه رو میبینم که مدرک حقوق دارن اما از ناچاری جاهای مختلف کار میکنن اونم از مجبوری و هدف از این طرح این هس که اکٹر جوون ها مشغول کار شن عین دانشجوهای پزشکی که بعد از فارغ شدنشون مشغول کار میشن

ولی چه بسا بازم با در نظر گرفتن شرایطی که حق دیگران هم ضایع نشه اقدام به جذب وکیل کنن و در ضمن تا اونجایی که من میدونم اکٹر وکیل ها پرونده های خوبی همین الانم وکالت میکنن و بیکار نیستن
با تشکر

۱۹/۰۲/۱۳۹۷

وکیل پایه یک دادگستری :

من ده ساله که وکیل کانون وکلای اصفهان هستم.
واقعا وضعیت درآمد افتضاحه. اجاره دفتر هم در نمیاد .
هزینه های صندوق حمایت و بیمه و تمدید پروانه هم بماند.
واقعا چه کسی پاسخگوست؟
مردم نان ندارند بخورند . انتظار دارید با این هزینه ها ی دادرسی وکیل بگیرند؟ تازه اگر بتونند هزینه های دادگاه رو پرداخت کنند و اجباری به گرفتن وکیل ندارند . با یک مشاوره رایگان خودشان پیگیر کارهاشون میشند.
واقعا فکر بکنید.
بالا بردن آمار اشتغال به قیمت حذف آزمون ، افزایش ظرفیت و دادن پروانه وکالت و به تبع آن افزایش وکلای بیکار و فساد حقوقی درست میشود؟

۱۰/۰۲/۱۳۹۷

حمیدرضا :

با سلام و احترام خدمت یکی از عزیزان به نام آقا سیامک به اطلاع ایشان می رساند ضرب المثلی هست که می گویند صدای دهل از راه دور خوش است! به ایشان توصیه می گردد از تجربه راه پیمودگان و افراد موسپید نموده این حرفه (وکالت) درس تجربه و عبرت بیاموزند و بی محابا و نسنجیده سخن نرانند و از دور به مشکلات این حرفه (وکالت) به نظاره ننشینند ! استفاده از خدمات حقوقی وکیل در کشور ما متاسفانه از قدیم الایام تا به حال مختص و مورد استفاده افراد متمول و مرفه بوده و اشخاص متوسط به پائین جامعه معمولا از خدمات وکیل بدلیل عدم تمکن مالی و جا نیفتادن فرهنگ استفاده از خدمات حقوقی وکیل بهره نمی برده اند و پوشش بیمه ای نیز برای استفاده همگانی آحاد مردم از خدمات حقوقی برقرار نشده است . با این توضیحات وقتی بنا به آمار ارائه شده توسط یکی از مسئولین محترم اسکودا در بهترین حالت پنج تا ده درصد اصحاب دعوی و پرونده های مطروحه در دادگستری های سراسر کشور از خدمات حقوقی وکیل دادگستری بهره می برند و نود تا نود و پنج درصد اصحاب دعوی شخصا و با اخذ مشاوره های الکترونیکی و تلفنی یا حضوری رایگان از موسسات دلالی و یا واحدهای ارشاد مجتمع های قضائی مبادرت به طرح و دفاع از دعاوی و شکایات بعضا بی اساس و اشتباه می نمایند و بر انباشت پرونده ها در مراجع قضائی ، شبه قضائی و اختصاصی می افزایند و نیز وقتی قاطبه وکلای دادگستری شریف و بدون رانت و ارتباطات خاص از دسترسی به موکلین محروم هستند چگونه شما در این بازار وانفسا و راکد و کساد عمیق حرفه وکالت ادعا می نمائید نباید آزمون وکالت و تعیین ظرفیت وجود داشته باشد ؟!!! اگر طرح و دفاع از دعاوی و شکایات از طریق ارجاع بطور متوسط تعداد چهار پرونده در ماه توسط مراجع رسیدگی کننده (قضائی ، شبه قضائی و اختصاصی) به توسط وکیل دادگستری در کلیه مراجع قضائی ، شبه قضائی و اختصاصی الزامی شود باز با مازاد وکیل دادگستری مواجه هستیم چه رسد به حال حاضر که داشتن وکیل توسط اصحاب دعوی و شکایت الزامی نیست و در بهترین حالت پنج تا ده درصد اصحاب دعوی به وکیل مراجعه می نمایند !!! وقتی تعداد دانشجویان ورودی و فارغ التحصیلان خروجی دانشکده های حقوق پولی و انتفاعی مدرک گرا با تعداد افراد واجد شرایط و مورد نیاز حرفه و بازار وکالت همخوانی و سنخیت ندارد و با مازاد گسترده روبروست چگونه می شود ادعا نمود بدون سنجش علمی و عملی داوطلبان کارآموزی وکالت و تعیین ظرفیت توسط هیئت ذیصلاح تعیین ظرفیت ، همه فارغ التحصیلان رشته حقوق را وکیل دادگستری نمود ؟!!!

۱۰/۰۲/۱۳۹۷

سیامک :

تعیین ظرفیت توسط کانون ( که به نوعی صرفا یک مجمع صنفی است ) ، بر خلاف آزادی شغل و آزادی رقابت است .بدیهی است که وکلا از از عدم اشباع بازار لذت میبرند ولی آیا میشه به عنوان مثال ظرفیت تاسیس داروخانه ها را به داروسازان دارای پروانه داروخانه و ظرفیت تاسیس سوپرمارکت را به اشخاص دارای جواز کسب سوپر و ظرفیت پروانه تاکسی را به تاکیسداران و ...... سپرد ؟
تجربه ثابت کرده که برگزاری آزمون و تعیین ظرفیت ، تاثیری در توان حرفه ای وکلا نداشته و به اعتراف کانون و اغلب وکلا ، روزبروز توانایی وکلا کاهش پیدا میکنه . به نظر میرسه باید انحصار طلبی خذف بشه و کانون به صلاحیت عرفی و اخلاقی خودش که بالابردن سطح توانائی وکلا ، تمرکز بر جلوگیری از تضییع حقوق مردم در اثر صدور آراء متناقض ، کنترل شکلی تخلفات تعدادی از قضات به وسیله انتشار تعداد آراء نقض شده و متناقض به تفکیک شعب صادر کننده و ........ است ریال بپردازذ که ظاهرا امور دنیوی کانون را از انجام این امور بازداشته است

۰۹/۰۲/۱۳۹۷

حمیدرضا :

با سلام و احترام محضر نمایندگان محترم عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی موضوع : نقد کلی بر طرح باصطلاح جامع آموزش و پذیرش وکالت ادامه نوشتار از متن قبلی : اینجانب لایحه قضایی جامع وکالت پیشنهادی قوه قضائیه و با تغییراتی مصوب شده در دولت را که به دلیل ایرادات و نواقص موجود در آن به سرانجام نرسید و چندی پیش کلیات آن توسط کمیسیون حقوقی و قضائی رد شد دارای نواقص و ضعفهای کمتری نسبت به طرح خام فعلی پیشنهادی برخی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی مشاهده نمودم . همانطور که مستحضرید وقتی صحبت از طرح یا لایحه جامع وکالت می شود منظور و مقصود اهل فن و صاحبنظران ، طرح یا لایحه جامعی است که تمامی قوانین مصوب قبلی و فعلی مرتبط با حوزه وکالت را نوآوری و بروز رسانی نموده و همه نواقص و ایرادات قوانین قابل اجرا را رفع و خلاءهای موجود آنرا پر و حتی نیازها و افقهای دور و چندین ده ساله تا یکصد سال بعد و آتی را نیز تأمین نماید تا در کوتاه مدت دستخوش تغییر و دگرگونی اساسی نشود . به نظر حقیر طرح فعلی تهیه شده ، خام و سطحی و غیرکارشناسانه جلوه می نماید که از پختگی ، جامعیت ، مانعیت ، پیشرفتگی ، ترقی و به روز بودن لازم و کافی برخوردار نیست که در کمترین زمان ممکن قابل تهیه ، تنظیم و تدوین بوده و به نظرم با توجه به مفاد و محتوای طرح ، پیش بینی نمی شده نسبت به آن ، این مقدار صرف وقت لازم بوده باشد ! به هر حال تصمیم گیرندگان نهایی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی هستند که امید است با مشورت اهل فن و صاحبنظران و خبرگان امر و بدون دخالت هیچگونه ملاحظات و گرایشات سیاسی و یا بخشی نگری ، انشاءالله طرحی را تهیه و یا لایحه ای را تنظیم و تدوین نمایند که کمترین واکنش منفی اعضاء جامعه وکلای دادگستری و حقوقدانان کشور را در پی داشته باشد . ایرادات ، نواقص و خلاءهای مهم دیگری نیز نسبت به طرح پیشنهادی وارد است که بدلیل احتراز از اطاله کلام فعلاً به همین مقدار بسنده می نمایم . با تشکر

۰۶/۰۲/۱۳۹۷

حمیدرضا :

با سلام و احترام محضر نمایندگان محترم عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی موضوع : نقدی کلی به طرح باصطلاح جامع پذیرش و آموزش وکالت : همانطور که مستحضرید چندی پیش طرح باصطلاح جامع پذیرش و آموزش وکالت رونمائی و اعلام وصول شد. طرحی خام که با مداقه در متن آن باعث تعجب و شگفتی بسیار جمع کثیری از جامعه حقوقدانان و وکلای دادگستری کشور و صاحبنظران امر گشت ! طرح جامعی که انتظار می رفت در تهیه ، تنظیم و تدوین آن امتیازات لایحه قضائی جامع وکالت که چندی پیش کلیات آن از سوی اکثریت نسبی اعضاء محترم کمیسیون رد شد را دارا باشد و نواقص آنرا برطرف و خلاء های آنرا پر نماید در این طرح خام و سطحی اصلا مشاهده نمی گردد و صرفا تسهیلاتی قانونی برای ورود تعداد بیشتر و آسانتر متقاضیان کارآموزی وکالت که در بهترین حالت آخرین فرد پذیرفته شده حداقل معدل ۱۲ آزمون ورودی را کسب نماید ! مضافا بر اینکه تسهیلاتی به منظور اجباری نمودن وکالت در برخی پرونده های خاص آنهم برای یک طرف دعوی و شکایت (و نه طرفین دعوی و شکایت) که سهم جزئی و اندک از پرونده های مطروحه در دادگستری های سراسر کشور را شامل می شود و برای وکلای دادگستری خاص و ویژه که به موکلین خاص و پرونده های مورد نظر دسترسی دارند (و نه همه دعاوی و شکایات مطروحه در مراجع قضائی کل کشور منهای دعاوی مطروحه در شورای حل اختلاف دادگستری با خواسته زیز ۱۰ میلیون تومان که به نظر ، ورود وکیل دادگستری به چنین پرونده هائی صرفه اقتصادی ندارد مگر صرفا ورود کارآموزان وکالت) و نیز درنظر گرفتن تسهیلاتی برای استفاده از فارغ التحصیلان بیکار رشته حقوق که از قبولی در آزمون وکالت بازمانده اند بعنوان دستیار وکیل که اختیارات و اقدامات آنان در تضاد منافع با برخی از وظایف وکلای دادگستری بوده و همچنین اختیارات و اقدامات موازی آنان با وکیل می تواند اسرار حرفه ای بین وکیل و موکل را با خطر جدی مواجه نموده و بازار دلالی ، سوداگری و کارچاق کنی و فساد فعلی دست و پاگیر بازار حرفه وکالت را بیش از پیش شدت بخشیده و به مرز بحران و غیرقابل کنترل سوق دهد! در این طرح خام و سطحی بطور دقیق و کامل به کسادی و رکود عمیق بازار حرفه وکالت که قاطبه وکلای دادگستری شریف بدون امکانات رانت را تهدید می نماید متاسفانه توجهی نشده ضمن اینکه الزامی شدن طرح و دفاع از دعاوی و شکایات به تمامی پرونده های مطروحه در مراجع قضائی ، شبه قضائی و اختصاصی و نیز دو طرف دعاوی و شکایات و یا حداقل شاکی و خواهان تعمیم و گسترش نیافته و همچنان بیم و خطر طرح دعاوی و شکایات بی اساس و واهی و اشتباه توسط افراد فاقد صلاحیت و تخصص حقوقی (طرفین دعوی یا شکایت) و انباشت پرونده ها در مراجع رسیدگی کننده باقیست ! ضمنا به ادغام دو مرجع صدور پروانه وکالت دادگستری (که یکی خصوصی و دیگری حاکمیتی است) در هم و ایجاد نهاد جدید و نوپای کانون ملی وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی در متن طرح اشاره ای نشده و موضوع همچنان لاینحل باقی مانده است ! خاطر نشان می شود اخیرا از برخی مسئولان محترم اسکودا متاسفانه شنیده شده که می باید مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضائیه به کانون های وکلای دادگستری با شرایطی خاص الحاق شود ! مگر از لحاظ قانونی امکان پذیر است بخشی (سازمان یا مرکزی) از نهاد حاکمیتی قوه قضائیه را به یک بخش کوچک خصوصی مانند کانون های وکلای دادگستری الحاق نمود ؟! مگر هدف قانونگذار از تاسیس مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضائیه صرفا به منظور افزایش ظرفیت تعداد پذیرفته شدگان کارآموزی وکالت و ایجاد اشتغال بیشتر برای فارغ التحصیلان رشته حقوق بوده است ؟! (اگر به فرض محال اینطور می بود همان هیئت محترم موضوع تبصره ماده ۱ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری می توانست با اختیارات قانونی خود نسبت به افزایش تعداد ظرفیت کارآموزان وکالت مبادرت نماید) یا اینکه اهداف متعالی انقلاب اسلامی و سیاستهای کلی و جزئی قضائی کشور و مشکلات لاینحل موجود در کانونهای وکلای دادگستری باعث گشته قانونگذار در آن برهه زمانی مبادرت به تصویب قانون تاسیس مرکز امور مشاوران حقوقی ، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه در سال ۱۳۷۹ در برنامه پنجساله سوم توسعه نماید . به هر حال همانطور که مستحضرید جامعه وکلای دادگستری و حقوقدانان کشور به دلیل اینکه از مباحث حقوقی اطلاع کافی و وافی دارند نسبت به تهیه ، تنظیم و تدوین قوانینی که مرتبط به حوزه کاری و کسب و کار آنان می شود واکنش مثبت و منفی نشان می دهند و این امری بدیهی و طبیعیست لذا پیشنهاد می شود در تهیه طرحها و لوایح مرتبط با حوزه وکالت و یا امور قضائی از قبل نظریه مکتوب کارشناسی اسکودا ، مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضائیه ، معاونتهای حقوقی قوای مجریه ، مقننه و قضائیه و صاحبنظران حقوقی دریافت و با استفاده از آن نظریات کارشناسی ، نسبت به تهیه ، تنظیم و تدوین طرحها و لوایح مبادرت گردد . با تشکر

۲۳/۰۱/۱۳۹۷

احمد :

مسئولین محترم بفکر درست کردن کار و شغل نیستن صرفا میخوان حرفی بزنن و بصورت لحظه ای یک شادی برای مردم ایجاد کنند در صورتی که تفکری عمیق و دقیق پشت تصمیماتشون نیست. میخوان این بازار نیمه جون وکالت را هم کاملا از بین ببرند و هردمبیلش کنن.
ینده دانشجوی ترم ۲ حقوقم فقط به عشق وکالت درس میخوانم اگه بدون ازمون شود یعنی نابودی وکیل .مگر وکالت اجباری شود والا غیر ...

۰۷/۰۱/۱۳۹۷

رضا :

باسلام.بنده موافق حذف امتحان ورودی هستم چون این تصمیم بسیارعاقلانه می باشد

۰۵/۰۱/۱۳۹۷

پرستش :

بنده مخالف سرسخت حذف ازمون وکالت هستم چون واقعا باعثاجحاف نسبت به بچه هایی که با ازموت قبول شدند میشود همچنینباعث میشود وکالایی بیسوادی داشته باشیم از معاونت حقوقی مجلس خواهشمندم به جای انتخاب راحترین راه راه حلی رو انتخاب کنند که در آینده شغل وکالت هم مثل مهندسی وپزشکی وامثالهم اشباه نشود

۰۴/۰۱/۱۳۹۷

وکیل محمدی :

بنده ۵ سال هست که وکیل هستم با درآمدم به سختی اقساط خونه و وام ازدواجم رو میدم . اینکه گفته میشه کار هست پرونده زیاد هست و ... همه به دلایل شخصی و جناحی هست واقعا وضعیت موجود وکالت چیزی نیست که تصورم بود و خانواده ام انتظار داشتن .
هرکس به سیاستی و دلیلی به دنبال منافع خودش هست . روزی که دانشگاه آزاد پیام نور علمی کاربردی و ... همین فارغ التحصیلان رو با فروش امید و آرزو چهار سال از زندگی شون رو بهشون فروخت و سرگرمشون کرد . حالا باید اسما هم شده به آرزو شون برسوننشون و این دیگه مشکل اونا نیست که این امید و آرزو ها توخالی هست . اونا تضمین نکرده بودن کیفیت کار رو و الان کیفیت وکالت با منافع عده ای در تعارض هست . نمایندگان مجلس هم که همه خواب زده هستند . جای تاسف داره

۲۷/۱۲/۱۳۹۶

هادی :

حزف ازمون مخالفم یه راه خوب.معدلای بالای ۱۴ رو دعوت به مصاحبه کنن بعد بهترینشون رو بردارن بفرستن کارورزی ۱۸ ماهه بعد دوباره یه مصابحه نهایی بگیرن بفرستن وکالت.کل موضوع حل میشه

۲۳/۱۲/۱۳۹۶

برزگر :

به نظرم به جای حذف آزمون باید ظرفیت پذیرش رو بالا ببرن ، روی سوالای غیراستاندارد بیشتر کار کنن،سهمیه ها رو محدود کنن...مساله باید حل بشه نه اینکه با بی فکری پاک بشه... وکالت حق تمام کسایی که حقوق خوندن نیست (بی تعارف ) این همه سخت گیری و نا برابری و ناعدالتی هم روا نیست باید یه راه حل منصفانه ارائه بشه...کسی که سواد حقوقی داره (نه سواد دانشگاهی )مسلما میتونه توی آزمون هم قبول بشه...من یه حقوقی ام نه ادعای سواد حقوقی دارم نه بهانه میارم خودمو که نمیتونم گول بزنم من خواستم ولی نخوندم خواستن و عشق وکیل شدن کافی نیست مطالعه ده ساعته مستمر میخواد پشتکار میخواد زحمت میخواد...با حذف آزمون فاتحه وکیل و وکالت خوندس...کاش مسئولین محترم به فکر ظرفیت و سوالای آزمون باشن نه حذفش...

۱۹/۱۲/۱۳۹۶

عبدالوهاب نوري :

اینجانب راهی رو بلدم كه بدون حذف آزمون بشه خیلی كارهای مثبت انجام داد.
اجازه بدهیم كسانی كه علاقمند هستند وكیل باشند و از این شغل زندكی كنند هم به آرزوی خود برسند از طرف دیكر راهیو بلدم كه بهتر میشه تعداد رو افزایش داد ۰۹۱۲۱۹۷۰۶۲۷

۱۹/۱۲/۱۳۹۶

عبدالوهاب نوري :

متاسفم این مصداق بارز عوامفریبی است. من دانشجوی سال آخر حقوق دانشكاه ازاد هستم ولی با حذف ازمون مخالفم. این كار به این حرفه آسیب وارد میكند. خود من یازده طرح اشتغالزایی برای فارغ التحصیلان حقوق دارم كه ربطی به وكالت ندارد ولی دوست دارم وكیل بشوم ولی از طرفی مخالف حذف آزمونم به دلیل اینكه كشش شغل وكالت اینمقدار نیستقرار نیست تعداد برونده ها با وكلا برابر باشد با اینكار توازن عرضه و تقاضای خدمات وكالت به هم خورده و دو اثر متناقض دارد اثر اول بالا رفتن دستمزد وكلای با دانش بیشتر و موسسات حقوقی و ایجاد باند های قوی اثر دوم كاهش ارزش خدمات وكلای تازه كار كه اتفاقا محتاج حمایت هستند خواهد بود
به طور مثال اكر وكلا به اندازه مد نظر این طرح افزایش یابد هر وكیل تعداد معدودی برونده خواهد داشت. كه در طول سال میتواند در رقابت با موسسات بدست بیاورد. خوب محاسبه كنیم
نیاز به ٥ روز مطالعه برای هر برونده و تنظیم لوایح در هر مرحله دادرسی وجود دارد
هزینه ٥ روز زندكی حدود ٥٠٠ هزار تومان است. یعنی اكر كسی این مبلغ دخل داشته باشد فقط زنده مانده با حداقل امكانات
هزینه و دستمزد برونده ها به ٢٠٠ هزار تومان كاهش خواهد یافت.
بیش از ١٠ میلیون برونده خواسته ای كمتر از ٥ میلیون تومان دارند طبق امار
یغنی یك وكیل باید در ماه ١٥ برونده را بررسی كند تا زنده بماند كه عملا با افزایش وكلا و كاهش ارزش خدمات ناشی از بهم خوردن توازن بازار خدمات حقوقی ممكن نیست حتی در ریاضیات
و دو روز فقط تایب و اصلاح طول میكشد فرصتی برای اخذ مشورت و طراحی تاكتیك دفاعی مذاكره برای صلح و غیره وحود نخواهد داشت
حال انكه هر فرد طرف برونده طبیعتا همان برونده را در طول سال دارد كه با اخذ تعدادی مشاوره ساعتی ده هزار تومانی بهتر و موثر تر میتواند دفاع كند

و بررسی های بیشتر كه این نتیجه را میدهد كه هزینه كاغذ و ایاب و ذهاب وكلا برای هر برونده بسیار كمتر از دستمزد رانتده اسنب برای همان میزان تردد خواهد بود

این یعنی یك طرح عوامكرایانه كه در ظاهر برای جذب وكیل ولی در واقع برای از بین بردن نهاد وكالت در دادرسی تنظیم شده فقط ادبیات ان متفاوت و تاكتیك ان متفاوت است
كه باید روشنكری شود
خانم ها اقایان این طرح فقط تعداد رانندكان تاكسی دارنده بروانه وكالت را بیشتر میكند
نه تعداد وكلا را
فریب نخورید
با رویه كنونی حداقل این امید هست با تلاش شبانه روزی به شغل شریف وكالت نایل شوید ولو بعد از ده سال ازمون
اما با این طرح رویاهایتان نابود خواهد شد و بعد از تصویب قطعا دیكر علاقه ای به وكالت نخواهید داشت

ساده هر برونده نیاز به ٥ بار مراجعه به دادكاه دارد
كه دو راه وجود دارد اسنب یا خودروی شخصی كه با این طرح رویا خواهد شد
هر بار ایاب و ذهاب میشود ٣٠ هزارتومان
یعنی ١٥٠ هزارتومان فقط هزینه ایاب و ذهاب
عملا بدون احتساب مالیات و كاغذ و خدمات فنی و . . . .
با به هم خوردن توازن بازار
مانده صفر خواهد بود
راه جبران خیانت وكیل
راه جبران كاهش كیفیت خدمات وكالت
و بی اثر شدن نقش وكیل و
كلی عوارض كه باید روشن شود

۱۹/۱۲/۱۳۹۶

ابراهیم :

با حذف آزمون مخالفم. وکلا بیکارن و موکلین متوجه این موضوع شدن و گاها تعته زیاد بودن وکلا را به وکیل میزنند

۱۸/۱۲/۱۳۹۶

ابراهیم :

سلام
بنده معتقدم که اگر ارگانهای خصوصی نیز ملزم شوند تا نماینده حقوقی داشته باشند کمی به جلو پیشرفته ایم
سپاس

۰۸/۱۲/۱۳۹۶

علی :

سلام. آرزوی توفیق دارم به حقودانان کشور عزیزمون بنده کارشناس حقوق هستم و با حذف آزمون به طور کلی موافقم چرا که توانایی لازم را برا امر وکالت دارم و افرادی میشنام که با سهمیه در آزمون وکالت قبول شده اند در مقایسه با اونها توانایی علمیمه من بیشتره. من چرا وکیل نباشم

۱۲/۱۱/۱۳۹۶

حسین :

جوون توی این جامعه شده بازیچه ی دست مسئولایی که راحت توی تخت نرم و پشت میز ریاست و خودروهای لوکس نشستن .
هرروز یه داستان میسازن تا بگن به فکر شما هستیم .
بیشتر هر کشوری دانشجو و تحصیل کرده ی بیکار داریم .
وقتی که ازمون ورودی دانشگاه رو برمیداشتید همین موضوع مطرح شد که ظرفیت کانون وکلا و سردفتری محدوده ولی اقایون روئساگفتن برا بقیه مشاغل حقوقی ظرفیت سازی میشه ۶سال گذشته و حالا تازه چشمشون باز شده ؟ اونایی که موقع طرح پذیرش دانشجوی بدون ازمون بودن الان کجان کی قراره جواب این اشفتگی رو بده

۰۳/۱۱/۱۳۹۶

فرشید :

باسلام...برخی از دوستان برگزاری آزمون را با سواد دانشجویان گره زدن...و برخی بیشمار بودن فارغ التحصیلان رشته حقوق را معضل اصلی میدانند...اوکی...اما میتوان کنکور را حذف نمود ودر خروجی آن یعنی امتحان اختبار سختگیری لازم انجام پذیرد...تا افرادی که در دوران کارآموزی وقت و دقت یا سابقه بهتری دارند...وارد عرصه وکالت شوند...حداقل اون تابوی وکالت برای کسانی که آرزوی آن را دارند شکسته شود...حتی اگر موفق نشوند....

۱۱/۱۰/۱۳۹۶

حمیدرضا :

سلام قابل توجه نمایندگان محترم عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی و هم رشته ای های عزیز : احتراماً همانطور که مستحضرید آزمون وکالت در کشور ما در وهله اول به خاطر تعیین ظرفیت پذیرش کارآموزان وکالت و در وهله دوم یه منظور سنجش علمی متقاضیان كارآموزی وکالت در نظر گرفته شده است . از اینرو با توجّه به تأسیس و افزایش بی حد و حصر و افسارگسیخته دانشکده های حقوق پولی و انتفاعی و فارغ التحصیلان رشته حقوق این نوع از دانشکده ها در یکی دو دهه اخیر ، مسئولین و دستندرکاران امر چاره ای جز برگزاری آزمون به منظور متوازن نمودن ظرفیت پذیرش کارآموزان وکالت با خروجی فارغ التحصیلان این نوع از دانشکده ها و بارار کار وکالت نداشته و نخواهند داشت از اینرو به نظر اینجانب به نفس برگزاری آزمون وکالت ایرادی وارد نیست اگر چه به نحوه برگزاری آزمون آنهم بطور تمام تستی ایراد اساسی و جدی وارد است و می طلبد دستندرکاران امر در نحوه برگزاری آزمون و همچنین نحوه سنجش علمی و عملی کارآموزان وکالت تجدید نظر اساسی نمایند . پیشنهاد می شود اعضاء محترم کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی و سایر قانونگذاران ، شرط معدل حدنصاب حداقل ۱۴ یا ۱۵ آخرین مقطع تحصیلی دوره دانشگاهی متقاضی کارآموزی وکالت را مبنای ورود به دوره کارآموزی در نظر گرفته و با تعیین ظرفیت هر شهرستان محل توسط کمیسیون ذیصلاح تعیین ظرفیت پذیرش کارآموزان وکالت به ترتیب اولویت بالاترین معدل آخرین مقطع تحصیلی دوره دانشگاهی ، متقاضی كارآموزی وکالت شهرستان محل کارآموزی و اشتغال به کار خود در حرفه وکالت را حداکثر در سه شهرستان محل تعیین نماید و پس از طی دوره کارآموزی علمی و عملی ۲۴ ماهه وکالت در شهرستان محل پذیرفته شده از کارآموزان طی دوره نموده ، امتحان اختبار (تلفیقی از سؤالات تستی ، تشریحی و مصاحبه تخصصی) به منظور سنجش علمی و عملی کارآموزان وکالت جهت قبولی در دوره و ورود به حرفه وکالت بعمل آید و هر کارآموزی که در امتحان اختبار حد نصاب نمره قبولی را کسب ننماید به مدت یکسال(نصف دوره کارآموزی قبلی) تجدید دوره شده و برای هر کارآموز صرفاً حداکثر برای ۳ نوبت امکان شرکت در دوره کارآموزی وکالت و امتحان اختبار در نظر گرفته شود . با تشکر

۱۰/۱۰/۱۳۹۶

vahid :

سلام
ب نظر من آزمون وکالت را فارغ از هرگونه سهمیه و به صورت کاملا آزاد برگزار کنن تا با سواد از بی سواد سهمیه دار مشخص بشه ن اینکه بی سواد با سهمیه بزنه جلو

۰۹/۱۰/۱۳۹۶

عدالتخواه :

با سلام * قابل توجه یکی از متقاضیان و حامیان حذف آزمون وکالت با عنوان و نام غیرواقعی lawyer به این دوست عزیز توصیه می شود به جای متلک پرانی و نشر اکاذیب و توهین به اشخاص رسمی و آسمان و ریسمان بافتن و آسمان و زمین را به هم دوختن ، کمی معلومات و دانش حقوقی خود را افزایش دهد و دستش را روی زانوان خود بگذارد و بلند شود و همت کند و یا علی بگوید تا همانند متقاضیان کثیری که در آزمون وکالت نمره قبولی گرفته و به جرگه کارآموزان وکالت پیوسته اند وی نیز در آزمون موفقیت کسب نماید و امید و توقع به این نداشته باشد که زحمت نکشیده و دود چراغ نخورده خود را در جایگاه رفیع حرفه وکالت ببیند !!!

۰۸/۱۰/۱۳۹۶

lawyer :

من خودم یکی از اوناییم که موافق صد در صد حذف آزمون وکالت بودم
اما حالا نه! چرا؟ ب این دلیل . چون ترجیح میدم پایه یک باشم تا سه!. بازم چرا؟ خب منی که قرار همچنان در آزمون وکالت شرکت کنم .. چرا پایه سه .. یک .بازم چرا؟ اینا دیگه قرار نیست آزمون رو حذف کنن و همچنان رو موضع خودشونن و ب قول عام حرفشون سبز شد و این وسط فقط ماها رو مسخره خودشون کردن که چی ! آزمون بله.. اما با رتبه بندی.. ای وای ب حال ما ساده دلا....??

۰۸/۱۰/۱۳۹۶

Hamid Reza :

سلام به نظر اینجانب صرفنظر از ایرادات وارد بر آزمون تستی وکالت و نحوه سنجش علمی متقاضیان كارآموزی وکالت ، متقاضی کارآموزی وکالت که در شرایط فعلی با وجود افزایش غیرضرور و نامتوازن ظرفیت پذیرش تعداد کارآموزان وکالت مرکز امور مشاوران حقوقی قوه قضائیه با بازار کار راکد و کساد قاطبه وکلای دادگستری و همچنین افزایش قابل توجه ظرفیت پذیرش تعداد کارآموزان وکالت کانون های دادگستری سراسر کشور در سالیان اخیر هنوز نتوانسته موفقیتی در قبولی آزمون وکالت و کسب حد نصاب نمره لازم را از هر دو مرجع صدور پروانه وکالت به دست آورد قاعدتاً به طریق اولی از عهده مسئولیت سنگین و سختر از آزمون وکالت حرفه وکالت که با حقوق موکل و حقوق متقاضیان خدمات حقوقی سر و کار دارد نیز بر نخواهد آمد و بهتر است به فکر چاره دیگری برای اشتغال به کار خود در حرفه دیگری حتی غیرمرتبط با رشته تحصیلی خود باشد و نبایستی به صرف اینکه حرفه وکالت جزو مشاغل خصوصی است توقع داشته باشد بدون سنجش علمی و عملی متقاضیان كارآموزی وکالت و بدون تعیین ظرفیت پذیرش تعداد کارآموزان وکالت متناسب با بازار رونق کار وکلا و بدون حد و حصر و بدون درنظر گرفتن امکانات دادگستری ها برای کارورزی کارآموزان وکالت ، تعیین ظرفیت پذیرش کارآموزان وکالت حذف شده و یا افزایش نامتوازن داشته باشد . مجلس شورای اسلامی با همکاری دولت می باید با ایجاد ساز و کارهای قانونی به فکر استفاده از ظرفیت بالای فارغ التحصیلان بیکار رشته حقوق در ارائه سایر خدمات حقوقی با پیچیدگی کمتر به متقاضیان بر آید و مشکلات این قشر را نیز تا حدود زیادی برطرف نماید .

۰۷/۱۰/۱۳۹۶

امير :

با حذف آزمون وکالت موافقم البته باید طوری باشه که دوباره با جذب آدم بیسواد همراه نباشه،چون متأسفانه الان رشته حقوق شایع شده همه دارن حقوق میخونن،پس باید به نحوی باشه که کارآمد بشه ن اینکه دوباره قوز بالا قوز بشه

۰۶/۱۰/۱۳۹۶

lawyer :

رهبر عزیزم شما چرا ب داد ما دانش آموختگان حقوق نمیرسی ما که میدونیم اولوآخرش شما تصمیم گیرنده این. دست علی یارت ..
بدادمون برس سید حق..ب حق در موندیم ...دارن ظرفیت رو جایگزین رقابت میکنن !. چرا هیچکس حریف این ابر کانون انحصار طلب نمیتونه
بشه...پدر من????

۰۵/۱۰/۱۳۹۶

شيما :

با سلام . به نظر بنده چند نفر بی سواد کارشون گیرِ و از بچه های طبقه بالایی هستن میخوان اینجوری از طریق حذف ازمون پروانه بگیرن دوباره چند وقت بعدش بگن ازمون باید بگیریم بدون ازمون نمیشه!!!! اجحاف در حق بچه های دور از پایتخت....ماها زیر تختم نیستم. تاسف ...فقط تاسف

۰۵/۱۰/۱۳۹۶

حجت سهرابي :

سلام مجدد بر علما!
ما حقوقی ها یه ادعای قشنگ داریم که میگیم
نحن ابنا الدلیل یعنی مدلل حرف میزنیم، در برابر دلیل و حجت سرخم میکنیم و سر لوحه و سرمشق ما قانون و در یک کلام ما پاسدار قانونیم .
و اگه یه قانون تاریخ مصرفش بگذره یا ناعادلانه باشه یا موضوعش منتفی باشه ، برای حذف یا اصلاح اون قانون شاید عوام راهپیمایی کنن و کمپین راه بندازن، اما این حرکات در شأن یه حقوقی یه حقوق خونده یه حقوقدان نیست!
ما پرچمدار قانون و حفظ و حراست قانونیم، اونوقت زشت نیست با هوچیگری و توهین به پیشکسوتهای این رشته و تهمت به بزرگان حقوق ،بخواهیم یه قانون رو عوض کنیم؟ اونهم فقط چون اون قانون به سود ما نیست؟
بابا ما باید سرمشق دیگران باشیم تو قانونمداری و احترام به قانون و حقوق دیگران!
برای تغییر رویه آزمون وکالت یه راه حقوقی و منطقی و قانونی وجود داره، که باید از اون طریق اقدام به اصلاح کرد.
اون علمایی که اعتقاد به ناعادلانه بودن این روش دارند و ظاهرا کم هم نیستند کافیه که ?ماه بنشینن و درس بخونن و بعد از قبولی با رتبه تک رقمی در آزمون وکالت، خودشون رو خیلی خوب برای اختبار آماده کنند و آزمون اختبار رو با نمره ?? قبول بشن، و بعد به پشتوانه تجربه ??ماه کارآموزی و ?سال تحصیلات کارشناسی، یواش یواش با پرونده های پیچیده ای که پیروز میشن و مقالاتی که در داخل وخارج از کشور چاپ میکنن و کتب مرجعی که در داخل تالیف میکنند ، سری تو سرها در بیارن و بعد از سرشناس شدن با اعضای قدیمی کمپین یه ائتلاف تشکیل بدهند،و تو انتخابات داخلی کانون وکلا نامزد بشن و با حمایت اعضای دیگر کمپین که حالا وکلا موفقی هستند، تو انتخابات پیروز بشن و با قبضه کردن هیات مدیره کانون وکلا ،چند تا روش وراه کار امروزی و مدرن رو جایگزین این روش منسوخ و ناعادلانه آزمون وکالت کنن و به دانشجوهای رشته حقوق و علاقه مندان وکالت لطف بزرگی بکنن!
حالا به نظر شما این روش منطقی و معقوله و یا اینکه کمپین راه بندازیم و وقت و انرژی که باید صرف مطالعه و یادگیری احترام به اساتید بشه رو یا تلف کنیم یا دست بدامن این واون بشیم دلمون رو خوش کنیم به حذف آزمون یاصرف تخریب بزرگان کنیم، آخه چرا؟
چون ما سواد قبولی تو یه آزمون رو نداریم؟
اگه آزمون سخته؟ برای همه سخته!
اگه استرس داره؟ واسه همه استرس داره!
اگه ظرفیت کمه؟ برای همه کمه!
خب پس چرا یه عزیز با امتیاز ????? نفر اول میشه و من با امتیاز ???? میشم نفر ?????؟ قاعدتا اون عزیز زحمت کشیده و بنده وقت صلاح ندیدم زحمت بکشم!

فرض محال که محال نیست! حالا گیرم آزمون حذف شد و بنده با معدل ????? شدم وکیل، حالا شما آره خود شما حاضری مال و اعتبار و آزادی و... خودت رو به من بسپری و من و امثال بنده رو به عنوان وکیل انتخاب کنی؟ حاضری؟؟
به خدا اگه بگی آره، دروغ گفتی!
خود شما هم اگه کارت به دادگاه و دادسرا بیفته یا به حق و حقوقتون تجاوز بشه، میری دنبال همون بزرگایی که با آزمون وکیل شدن و بعد قبولی در وکالت رفتن دنبال ادامه تحصیل و تالیف و پژوهش، و نمیری سراغ اعضای کمپینی که با حذف آزمون وکیل شدن!
با خودمون رو راست باشیم!
والسلام علیکم و رحمه اله و برکاته

۰۵/۱۰/۱۳۹۶

lawyer :

آقای پورمختار و امثالهم?? آزمون وکالت با این همه آموزشگاههای متعدد از برای کلاسهای حقوقی و تست زنی شده نوندونیتوون.. مگه میتونید ازش بگذرید! ..??????????

۰۴/۱۰/۱۳۹۶

lawyer :

آقای نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی،قضایی مجلس .
چرا هیچ کاری نتونستید انجام بدید؟
آقای پور مختار این وسط چی میگن!
اینا که مبگن آزمون هنوزم هست.آخه پس رقابت کجای داستان قرار داره بازم که انحصار.
ای لعنت بر انحصار وانحصارطلبان??

۰۴/۱۰/۱۳۹۶

پگاه :

وقتی کسی از رشته حقوق قبول میشه ازونجایی که این رشته رو برابر با رشته پزشکی میدونن بنابراین خ سخته و باید تو دانشگاه ها هم همزمان هم تئوری خوند مطلبو هم عملی یعنی عملی و تئوری باهم باشه دانشجوی موردنظر زودتر مطلبو میفهمه و تو ذهنش موندگار میشه ولی متاسفانه تو دانشگاه های ما اینطوری نیس و اساتید محترم با یه جزوه کلاسو به اخر میرسونن و در واقع خودشونو راحت میکنن ولی اگه حین انجام دادن عملی و تئوری یه کار حقوقی و بدن به فرد مورد نظر تا خودش ببره تو دادگاه حل و فصل کنه هم این براش تجربه میشه که بهتر یاد بگیره هم تو ذهنش بمونه و هم براش به نوعی سابقه هم محسوب میشه ولی متاسفانه..........

۰۳/۱۰/۱۳۹۶

Hossein :

۱. همین الان وکلای زیادی هستند که حتی اجاره دفترشون رو ندارند و مطمین باشین داوطلبان وکالت وقتی بیان داخل ببین به این شکل هست خودشون اقرار میکنند
?. چرا این هنه زوم کردین روی وکالت روی سردفتری یا دفاتر خدمات قضایی و یا آزمون قضاوت زوم نمیکنید . چرا دفاتر خدمات قضایی باید منحصر به قضات بازنشسته باشه . چرا پذیرش قضات و کارکنان دفاتر رو بالا نمیبرید
?. هر سال قضات زیادی هستند که بدون آزمون وکیل میشوند و این در حالی هست که حقوق بازنشستگی قضاوت رو دارن میگیرن
?. دفاتر خدمات قضایی چرا از بازنشسته های قضات هست نه از نیروی جوان
? . عزیزان فریب حذف ظرفیت رو نخورید . همین الان بسیاری وکلا از تامین خرج اولیه خودشون عاجزند باید به سمت حذف نیروی بازنشسته گام برداشت و یا دفاتر خدمات قضایی یا دفاتر اسناد رسیمی یا دفاتر ثبت ازدواج و طلاق و ...

۰۳/۱۰/۱۳۹۶

زهرا :

سلام. روی سخن بنده با ان کسانی است که ادعا میکنند وکیل هستند و با لحن بسیار تند از الفاظ نامناسب و ناشایست استفاده میکنند و به راحتی به دیگران توهین میکنند.صد البته معلوم هست که این ازمون وکالت چه فشار روحی و روانی بر سر اینها اورده که اینطور پرخاشگرانه نگارش میکنند.و اگر توانایی داشته باشند باید بتوانند پرونده های زیادی جذب کنند و با علم زیاد خود در پرونده ها موفق شوند و دارای شهرت به حسن اخلاق و حرفه وکالت باشند ولی به علت عدم توانایی خود و موفق نبودن در امر وکالت و فشارهای روحی در زندگیشان متاسفانه تا کم میاورند به دیگران به راحتی توهین میکنند و از هر لحن و لفظی استفاده میکنند....مثال این شعر مولوی که میفرمایند: ان یکی پرسید اشتر را که هی* از کجا میایی ای فرخنده پی* گفت از حمام گرم کوی تو*گفت خود پیداست از زانوی تو.....واقعا این وکلایی که به راحتی توهین میکنند معلوم است چند مرده حلاجند و میخواهند با توهین خودشان را حق به جانب جلوه دهند و برتر از بقیه.در حالیکه پر واضح است که اهل منطق و علم به خوبی میدانند که این ازمون وکالت با این نحوه برگزاری خلاف عدالت و اخلاق و انسانیت است.

۰۲/۱۰/۱۳۹۶

lawyer :

آخای دوکتور شهبازی نیا واقعا خودتم فهمیدی ب خبرگزاری کار چی بافتی؟ ... تاسف ??ب حالت خیلی کمه!! .... ??

۰۲/۱۰/۱۳۹۶

محمد :

این آقا انقدر خودش بی سواده که میگه وکالت نیازی به علم نداره،وکیل بی علم یعنی زنبور بی عسل،اگه خیلی به فکر بیکاریه و به فکر فارغ التحصیلان رشته حقوقه اولین کار اینه که مثل رشته های پزشکی با کنکور سخت دانشگاه ها دانشجو بگیرند.این که نمیشه از هشتاد ملیون نفر جمعیت ایران پنجاه ملیون نفر حقوق بخوانند بدون هیچ آزمونی و بعدا پنجاه ملیون نفر ایران بشه وکیل،????،دومین راه حل اینه که ظرفیت برداشته بشه و با یه آزمون استاندارد مثلا هر کس میانگین ?? درصد زد قبول بشه اونم نه سوال هایی که اول تا آخر سوالها تله باشه،سومین راه حل اینه که سردفتری رو از حالت موروثی و امپراطوری در بیارند طوری که یه سر دفتر بعد چهل سال چهل سال هم دفتر رو میده به پسرش که حتی مدرک لیسانس هم نداره چه برسه حقوق خوانده باشه بعد پسرش هم بعد از چندین سال تازه میاد دفتر خانه رو میفروشه یک ملیارد یا دو ملیارد تومان!!!!!!! آخه مگه وکالت خرید فروش میشه این چه قانونیه دفتری که دولت و قوه قضاییه و ثبت میده یارو بفروشه!! آخرین راه حل هم اینه که تعداد پذیرش کارمندان دادگستری وآزمونهای قضاوت و مشاوران و حل اختلاف زیاد تر بشه و جذب اختصاصی و پارتی بازی رو حذف کنند.وگرنه اگه همه بیسواد ها بشن وکیل که مشکلی حل نمیشه و بازم حتی نمیتونند سالی یک پرونده بگیرند.

۰۲/۱۰/۱۳۹۶

سارا :

سلام
این ازمون فقط منبع درامدی برای اموزشگاه و موسسات حقوقی شده . وقتی ازمونی برقرار میشه که در حد عملی است یعنی فقط کسانی که کار عملی کرده اند می توانند پاسخگوی سوالات باشند آن هم پاسخ هایی که هیچ شباهتی با هم ندارند چرا کتابهایی را به عنوان منبع برای آزمون معرفی می کنند؟!
چنین سوالاتی راکسانی می توانند پاسخ دهند که در فضای وکالت قرار دارند و از نزدیک با مسائل روبه رو هستند.
خذف آزمون و انتقال آن به بعد از کارآموزی بسیار مدبرانه است و حمایت خود را از آن اعلام می کنم.

۰۲/۱۰/۱۳۹۶

آريا :

به نظر من آزمون برگزار بشه البته با شرایطی ، اول اینکه توسط یک سازمان بیطرف و غیر از کانون وکلا ، دوم اینکه با سوالات و معیارهای استاندار، و سوم اینکه ظرفیت حذف بشه ، مثلا یه معیاری استاندار و منطقی لحاظ کنند و هر کس اون امتیاز را کسب کرد پذیرفته بشه ، و چهارم اینکه بنده معتقدم افزایش تعداد وکیل مزایای زیادی داره ، مثلا اینکه به خاطر رقابتی که ایجاد میشه وکلای بیسواد از دور خارج میشن ، چون دسترسی به وکیل به سهولت ممکن هست لذا همه مردم میتوانند در پرونده ها از وکیل کمک بگیرند که این موضوع هم به نفع مردم و هم به نفع سیستم قضایی هست

۰۱/۱۰/۱۳۹۶

عاطفه محمدي :

به نظرم کارعاقلانه این که وکلا رو از بین کارمندان دادگستری انتخاب کنند .و ازمون برای جذب کارمند بذارند و بعد چندسال کسانی که کار و ازمونهای متعدد اخل سازمان و علاقمند رو به کانون و مشاروه معرفی کنند و در دادنشگاهها هم دانشجویان رو با کار تحقیقاتی و کارهای پژوهشی اموزش بدهند و وواقعا انهای که توانایی دارند راهی مسیر وکالت کنند و ازمون ورودی کانون رو حذف کنند ..بخدا قسم خیلی ها حتی تواناییهای کلامی و تعاملات اجتماعی رو بلد نیستن و وارد عرصه وکالت میشوند ...البته با بازار افتضاح کاری جوانان چاره ای ندارند و خانواده های هم علیرغم هزینه های زیاد توجه ای به این موضوع نداشتند که دقیقتر به این موضوع بپردازند که صرف پذیرفته شدن در دانشگاه کمکی به فرزندانشان نمی کنه هرکسی توانایی هر کاری ندارد
و البته جو که در جامعه ایجاد شده توسط خیلی از اساتید حقوق در دانشگاهها و برخی وکلا که این رشته رشته ای پر درامد است و بی دردسر میشود پول دراورد .نباید فراموش کرد .تمامی این عوامل سبب شد تا وضع کنونی بوجود,بیاید و اوقات خیل عظیمی از دانشجویان این رشته پشت ازنونهای وکالت و قضاوت ..تلف شود چون خانواده های و جامعه هیچ توجهی بر روی این ب این موضوع نداشتند,و مشاورین خوبی نبودند..به هرطریق باید جذب دانشجو رو بایستی در این رشته کاهش بدهند .و رویه همانطور که عرض کردم اینطور قراردهند ورود به عرصه وکالت با مدیریت و حساب شده از طریق ازمون استخدام دادگاهعا قرار دهند تا این فارغ التحصیل حقوق علاوه بر کاراموزی و کار در محاکم برای مدتی با فضا و محیط این جاها اشنا بشود وبدون دغدغه با تجربه وارد عرصه وکالت شود نه اینکه از طریق ازمون کنونی وارد کانون بشود و فقط با ۱۸ماه کارموزی وارد عرصه بازار کار شود و تا مدتها هم نمیتواند در مقابل وکلابا تجربه .قضاتی و کارمندانی که با تجربه هستند و تواناتر و وارد عرصه وکالت شدند کار کند البته که افراد نادری که پس ورود با وجود کاراکتور های موفق هستند از بحث ما خارجند و فضای کار همچنین در سایرسازمانها در ادارات حقوقی فراهم کنند و جذب نیرو در این جاها افزایش دهند ..به این ترتیب هم مردم با اطمینان سراغ وکلا خواهند رفت و هم علاقمندان واقعیوارد عرصه وکالت هواهد شد

۰۱/۱۰/۱۳۹۶

lawyer :

خواهش میکنم شما،شما،شما و شما شورای رقابت و شما رئیس مجلس محترم و شما ...تصمبم گیرنده ی نهایی لطفا نظرقطعیتونو اعلام کنید هر چی که باشه میارزه ب چشم انتظاری...??

۰۱/۱۰/۱۳۹۶

lawyer :

چرا هیچکس کاری نمیکنه اینقدر ناله های ما عادی شده که دیگه به هیچ جا تونم بر نمیخوره. دست مریزاد!معنی درسو دانشگاهم فهمیدیم!هدفت از درس خوندن چیه؟ .. مردن آرزویی که سالها براش جنگیدم... ??

۰۱/۱۰/۱۳۹۶

بهمن :

حصرات میخوان بدون هزینه ایجاداشتغال کنن!!
اونوقت بازارکاروکلای موجودهم نابودمیشه،
اصلاچرابایدتاوان پولپرستی وجذب غیرتخصصی دانشجوهای حقوق که توسط دانشگاهها انجام شده رو وکلا بایدبدن،
دیگه چی مونده سر این حرفه بیارن،مگه ازمون رو از رشته پزشکی برداشتن که اومدن از حقوق جذب بدون ازمون میگیرن،
حالاکه موندن توش بایدتاوانشو وکلا بدن که همینطورشم بااین بازارخراب توهزینه های جاریشون موندن

۰۱/۱۰/۱۳۹۶

ناصر :

نمیشه که همه رو آورد وکیل کرد!ولی سهمیه هایی که برای برخی در نظر گرفته شده واقعا ظلمه... طرف همه دروس و منفی زده بعدم پروانش و از کانون وکلا میگیره و میره تو دادگاهها احقاق حق کنه!آدم فیوزش میپره!

۰۱/۱۰/۱۳۹۶

رضا :

با سلام واحترام لطفا کمی در مورد کشورهای توسعه یافته که ازمون وکالت ندارند مطالعه داشته باشید ودلایل اینکه چرا ازمون برگزار نمیکنن را بدانید اگر انسانی دور اندیش باشید و به فکر پیشرفت کشورتان هستید قطعا همگام با کشورهای توسه یافته ک ازمون وکالت ندارند ورقابت راجایگزین انحصار کرده اند خواهید شد هر کدام از ما نباید فقط ب فکر خودمان باشیم بلکه باید در جهت پیشرفت کشورمان گام برداریم و آزمون را حذف کنیم و من الله التوفیق

۳۰/۰۹/۱۳۹۶

حجت سهرابي :

سلام بر علما! مخصوصا عزیزانی که میفرمایند :
آزمون وکالت حذف شود و همه وارد دوره کارآموزی شوند و بعد از کارآموزی آزمون گرفته شود
این دوستان بفرمایند فرق این آزمون با آن آزمون چیست؟ غیر از اینکه این دوستان هنوز در آن آزمون مردود نشده اند و لابد بعد از مردودی در آن آزمون تجمع حذف آزمون کارآموزی تشکیل میدهند.
و بعد هم در صورت شکست در دادگاه از قاضی و وکیل طرف مقابل کمپین حذف قاضی و وکیل باسواد از دادگاه ها را به راه خواهند انداخت!!!

۲۹/۰۹/۱۳۹۶

حامد :

فقط خدمت بعضی ها خاطر نشان کنم که نفر اول وکالت پیارسال پیام نوری بوده و به شدت هم داره زیاد میشه .(مثلا خود من مهندسی خوندم راهی جز آزاد نداشتم )میتونید رقابت کنید بسم ا... . برداشتن امتحان کاریست بسیار عجیب و ....

۲۹/۰۹/۱۳۹۶

.... :

در وهله اول به این توجه بشه که جایگزبن ازمون چه وضعیتی داره ..ایا واقعا سیستم عادلانه ای بوجود میاد..مثلا چه لزومی داره یه قاضی بازنشسته که هم ازنظر مالی تامینه و هم به اندازه کافی کارکرده دوباره وارد وکالت بشه و عوضش این همه فارغ التحصیل جوان وبیکار پشت ازمون ورودی چندسال بمونه..میشه این ظرفیت هارو زیاد کرد واز فارغ التحصیلها استفاده کرد

۲۹/۰۹/۱۳۹۶

lawyer :

سلام ۴۸ساله ام تمام عمرم آرزوی اینو داشتم ی روزی وکیل بشم .بلطف خدا و انرژی کائنات وشور بی حد طبیعت و همراهی خانوادم تو این رشته تحصیل کردم . رشته ای که بر خلاف بعضی عشق وآرزوی دیرینه ام بوده و هست من همین جوریشم نقش مدافعو در هر حال دارم من آفریده شدم برای احقاق حق؛ اما.. در زدن تست موفق نیستم و شایدم مطالعه ی کنکوریم در حد صفر. رتبم منفی در ازمون اما سواد حقوقیم خیلی بالاست.. لطفا نه با تست و نه با آزمون بلکه با کاراموزی وکالت عملا و کاملا ملموس منو ما رو بسنجید...فقط خدا..

۲۹/۰۹/۱۳۹۶

lawyer :

چیکار کنم که بلد نیستم تست بزنم؟
خودمو بکشم؟
وکالت رو آزادش کنید؛
بگذارید رها بشه؛
فارغ؛
چرا آزارمون میدین؟.

۲۹/۰۹/۱۳۹۶

lawyer :

لطفا ازمون رو حذف کنبد همه ی فارغ التحصیلان رشته حقوق رو وارد کاراموزی کنین معیار سنجش عملا اجرا بشه وبر اساس رتبه بندی وکالت این روش عملی میشه لطفا چاره کنبد انتظار سخته..

۲۹/۰۹/۱۳۹۶

مهدي :

بهترین و عملی ترین راهکار برای تغییر وضعیت انحصاری و به نوعی دلالی کانون، موسسه های آموزشی، وهمینطور مانعیت در مسیر درآمدهای کلان برخی وکلا با وجود بازار انحصاری... نبود آزمون ورودی برای ورود به حرفه وکالت است.اول اینکه موفقیت در یک امتحان تستی هرگز نه مشخصهء یادگیری دروس آکادمیک است ونه نشانه ای درجهت موفقیت در عالم وکالت و دفاع از حق. درضمن این موضوع سبب شده تا اشخاصی در این زمینه سوء استفاده های کلان خود را بکار بندند. جالب اینکه همین افراد در ظاهر سنگ مردم را به سینه زده و از سختی و حرفه ای بودن وکالت دم زده و از حقوق مردم سخن میرانند. درصورتی که خود در وضعیت کنونی جیب مردم را تا آرنج دست درآنند!
برداشتن آزمون... وطولانی تر کردن مدت دوره کارآموزی بهترین راهکار برای تغییر و رهایی از وضعیت رکود امروز است.

۲۸/۰۹/۱۳۹۶

ناشناس :

با حذف آزمون کاملا موافقم این آزمون اثرات روحی و روانی شدیدی روی ما و خانواده هامون گذاشته بخدا خسته شدیم از بس که خوندیم و آزمون دادیم و با دو تا سوال اختلافی هر سال لب مرز شدیم و قبول نشدیم مگه ما چه گناهی کردیم که با اینهمه اطلاعات حقوقی مارو با سوالای تستی پر از اختلاف نظر ۴ خطی توی دو ساعت پر از استرس که فقط خوندن وتحلیل کردنش ده دقیقه زمان میبرد محک میزنن تورو خدا حذف کنید ازمونو عمرمون سر این آزمون تباه شد، سرکوفت زدن و مسخره کردن خانواده و اطرافیان به کنارو هزینه های سرسام آور کلاسا هم از همه بدتر.حداقل طرح وکیل خانواده را الزامی کنید آخه مگه ما جوونها چه گناهی کردیم که اینهمه با روحیات ما بازی میشه بخدا هم مریض روانی شدیم و هم مریض جسمی همش باید پول دوا و دکتر بدیم حذف کنید ازمونو،،،،،،،،،،،،،،،،،

۲۸/۰۹/۱۳۹۶

فريد هشيار :

باسلام
حذف آزمون وکالت وظرفیت آن یک امرمنطقی هست.زیرارقابت براساس شایستگی شخص وکیل دراذهان مردم معرفی می گردد.وچه بساحقوق دانانی ، توانمنددرامروکالت که صرف تعیین ظرفیت ،جامعه ازآنهامحروم میشود.

۲۸/۰۹/۱۳۹۶

حميد :

در تمام دنیا وكالت ازمون دارد شغل وكالت قابل قیاس با مشاغل دیگر نیست وكیل با جان و مال و ناموس مردم سروكار دارد و طرح دعوا در محاكم فقط یكبار ممكن است اگر وكیل تحریه مهارت و دانش كافی نداشته باشد زندگی موكل را به نابودی خواهد كشاند ،عدم نظارت بر جذب دانشجوی حقوق در دانشگاه ازاد و پیام نور و غیر انتفاعی را نمی توان با حذف ازمون وكالت جبران كرد

۲۸/۰۹/۱۳۹۶

دانشجو :

اگر قطره باران همه در شدی چو خرمهره بازار ازو پر شدی
بی شک شأن و جایگاه امروز وکلا بخاطر وجود کانونی با نزدیک به یک قرن سابقه و افتخار به علت مستقل بودن میباشد.
بنده به عنوان یک دانشجوی حقوق به شیوه امروزی آزمون انتقاد دارم ولی هر کدام از ما چند نفر از هم کلاسهایمان را دیده ایم که با دانش و سواد کم به شیوه های گوناگون نمره بالا میگیرند و دیر یا زود لیسانسه میشوند و اگر خودمان حاضریم به صرف داشتن مدرک لیسانس،پرونده قضایی خودمان را به این افراد بدهیم برای دیگران هم اینگونه بخواهیم،شاید شیوه امروزی آزمون وکالت عادلانه نباشد،ولی لغو آزمون و اینکه همه را با داشتن مدرک لیسانس،جناب وکیل بخوانیم قطعا فاجعه میباشد.

۲۸/۰۹/۱۳۹۶

???? :

سلام وقتی یه دانشجوی دانشگاه ... بدون کنکور وارد دانشگاه میشه ودر مقابل مدعی هست که چون شهریه میده باید قبول بشه و مسئولین دانشگاه به دو دلیل عمده با این موضوع مخالفت نمیکنن اول اینکه جذب بیشتر دانشجو و درآمد زایی دوم بالارفتن تراز علمی دانشگاه به صورت کاذب و درنتیجه فارغ تحصیلان بدون بار علمی مطابق با معیارهای علمی چطور میتونن در دادگاه مناسب و مطلوب عمل کنن و درضمن با این کار مقدمات اشباع شدن این حرفه رو فراهم میکنید نه اینکه مشکلی حل نمیشه بلکه اون عده ای هم که مشغول هستند رو از کار بیکار میکنید و این یعنی اشتغال زایی کاذب و تورم آماری و به جای پرداختن به شاخ و برگ به ریشه ی اصلی مشکل بپردازید که همون دانشگاه هستش (طرف معدل کل دوران تحصیلیش رو هم ?? نمیشه حالا بدون ‌کنکور وارد دانشگاه شده فردا هم میخواد وکیل بشه...) نماینده ما هم اینجور میخواد مشکل ما رو حل کنه خدا به داومون برسه نماینده محترم اگه میدونستم اینجور میخوای مدیریت کنی عمرا اگه بهتون رای میدادیم (مسئولین محترم سایت لطفا کامنت رو نشر دهید)‌

۲۸/۰۹/۱۳۹۶

سمانه :

کاملا موافق لا حذف آزمون وکالت. استرس و حواشی اینآزمونها واقعا بالاست و از طرفی پذیرش کم. داوطلبی که یک سال از عمرش و وقت مطالعه سخت و فشرده میکنه و نهایتا به دلایل مختلف پذیرفته نمیشه واقعا ظلم بزرگی در حقش نیشه و غیرقابل جبرانه متأسفانه

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

صدرا :

بهترین اتفاق ممکن حذف آزمونه مثل اینکه پزشکان هم آزمون داشته باشن بعد فارغ التحصیلی. هیچ جای دنیا اینجوری نیست ما اینهمه پزشک داریم چه مشکلی ایجاد شده جز اینکه تمامش حسن بوده پزشکها در رقابت با هم علمشون رو بالاتر بردن هرکس به نسبت تواناییش میتونه فعالیت کنه. جامعه وکلای ما جامعه بیسوادی هستند چون یک مشت خرخون بدون هیچ انگیزه و استعدا ی فقط به صرف یکسال درس خوندن وارد بازار کار شدن شما ببینید فقط چقدر وکیل نصف راه میبره و شغل وکالت رو کنار میزاره بخاطر سختیها و رنجهای زیادش چون عشق به این رشته رو نداشته

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

سجاد :

آزمون حتما باید حذف بشه
این آزمون روانی هست نه وکالت

وکالت باید بشه مثه پزشکی و عمران

ملاک وکالت عملی است نه تئوری

باید زمون حذف بشه بشه

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

علي :

حذف آزمون راهکار مناسبی نیست بلکه باید ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته حقوق کاهش پیدا کنه

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

حميدرضا :

با سلام و احترام محضر نمایندگان محترم عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی اینجانب به عنوان یک حقوقدان عضو جامعه وکلای دادگستری آمادگی خود را جهت ارائه کمک و مساعدت فکری و مشاوره حقوقی به بدنه و تیم کارشناسی طراحان تهیه طرح جامع ، فراگیر ، مترقی و پیشرفته وکالت که متضمن ادغام کانونهای وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضائیه و تأسیس نهاد جدید وکالت با نام کانون ملی وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی و انتخاب هیئت مدیره جدید از طریق برگزاری انتخابات مجمع عمومی وکلاء و مشاوران حقوقی * الزامی شدن مداخله وکیل دادگستری در ارائه تمامی خدمات حقوقی * طرح ایجاد وکیل خانواده * طرح ایجاد بیمه همگانی وکالت * تغییر نحوه و روش نوع کتبی و تستی آزمون پذیرش کارآموزان وکالت و نحوه سنجش علمی و تجربی متقاضیان کارآموزی وکالت * طرح افزایش تعداد کارآموزان وکالت دادگستری متناسب با رونق بازار و کسب و کار وکالت از طریق کمیسیون ذیصلاح تعیین ظرفیت شامل : ? رئیس کانون ملی وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی مرکز ? معاون حقوقی قوه قضائیه ? وزیر دادگستری ? معاون حقوقی رئیس جمهور ? معاون حقوقی رئیس مجلس شورای اسلامی * طرح اصلاح آئین نامه تعرفه حق الوکاله و حق المشاوره و هزینه سفر وکلای دادگستری به پیشنهاد رئیس کانون ملی وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی مرکز و تصویب کمیسیون ذیصلاح فوق الذکر * طرح اصلاح مقررات وکالت به منظور ممنوعیت و جلوگیری از ورود قضات باز خرید شده و باز نشسته و سایر کارشناسان حقوقی حائز شرایط شاغل و بازنشسته در دستگاههای اجرایی به حرفه وکالت * طرح اصلاح مقررات وکالت از حیث جلوگیری و ممنوعیت جابجایی وکلای دادگستری به شهر تهران یا مراکز پر جمعیت استانها از طریق دریافت وجه یا غیر آن * طرح اصلاح مقررات وکالت به منظور ایجاد نظام رتبه بندی وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی * طرح اصلاح آئین نامه وکالت به منظور ممنوعیت و جلوگیری از تکه تکه و خرد شدن خدمات حقوقی وکیل دادگستری شامل : نگارش اظهار نامه رسمی ، تنظیم شکوائیه ، دادخواست و لایحه دفاعیه و اشتباه فاحش تعیین نرخ جداگانه برای خدمات حقوقی مزبور * طرح اصلاح مقررات وکالت با لحاظ استقلال همه جانبه وکلا از منظر تدارک دفاع از موکل و تامین جانی و مصونیت قضایی وکلای دادگستری در حین دفاع از موکل و نیز استقلال مرجع وکالت از لحاظ تشریفات پذیرش و صدور مجوز کارآموزان وکالت و پروانه وکالت دادگستری برای وکلا و رسیدگی به تخلفات انتظامی و سایر تشریفات انتظامی و اداری و نیز نظارت قوه قضائیه بر کانونهای ملی وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی از حیث رعایت ضوابط اسلامی تعیین وکیل دادگستری مطابق بند ?? سیاستهای قضایی ابلاغی * اصلاح مقررات وکالت از حیث ممنوعیت و جلوگیری از وکالت کارآموزان در دوران کارآموزی * اصلاح مقررات وکالت از حیث مدت دوره کارآموزی وکالت و افزایش آن به مدت ?? ماه * اصلاح مقررات وکالت از جهت ارجاع اتوماتیک و بدون دخالت انسانی پرونده های مطروحه در مراجع قضایی ، شبه قضایی و اختصاصی به وکلای دادگستری شاغل در همان حوزه قضایی متناسب با درجه وکیل و پروانه تخصصی وی به منظور تحقق و اجرای عدالت توزیع پرونده های دعاوی و شکایات بین وکلای دادگستری و جذب قانونی ، سالم و بیواسطه موکلین و برچیده شدن بازار دلالی ، سوداگری و رانت خواری و کاهش فساد و همچنین ایجاد ساز و کاری به منظور سهولت و دسترسی سریع اصحاب دعوی در شناسایی وکیل متخصص جهت انعقاد قرارداد با وی و کاهش هزینه های موکلین در استخدام وکیل از این طریق و روش * اصلاح مقررات تعرفه هزینه های دادرسی دعاوی مالی افزایش یافته در سالیان اخیر به منظور حمایت از قاطبه اصحاب دعوی آسیب پذیر و اصلاح سایر مقررات و آئین نامه های وکالت که نگارش و تشریح آن از حوصله این بحث خارج است .

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

ياسمن سادات نقيبي ساداتي :

موافق حذف آزمون وکالت هستم.
به نظر من وسیله سنجش باید به طور عملی باشه نه صرفاً آزمون محور. چون شرایط هرکس متفاوته ممکنه بعضی ها به علل مختلف موفق به قبولی آزمون نشن اما سطح علمی بالایی داشته باشند. از مسولین محترم تقاضا می‌کنم راه حل مناسبی برای حل این موضوع ارائه دهند. ممنون

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

ساناز شهسواري :

عرض سلام خدمت دوستان عزیز بنده كل خانوادم وكیل هستن میشه ازمون وكالت رو حذف كرد و دوره كاراموزی برأی داوطللبین برگزار كنن پس از دوره كاراموزی بچه ها مورد سنجش قرار بگیرن با تشكر

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

بهروز :

باسلام حذف آزمون وکالت خواسته تعدادازافراد بیسواد میباشد که بدون زحمت دنبال پروانه مفت هستند مگروکالت بقالیه که هرکی دوست داشته باشه دفتربزنه ووکالت کند واین حرفه رابه گند بکشند مگرما که پروانه وکالت گرفتیم همینطوری وبدون زحمت این کارراانجام دادیم نماینده مجلسی که حامی این اشخاص میباشد ازبازار وکالت خبردارد من خودم باهشت سال سابقه وکالت هنوزم در تامین اجاره دفتر وبیمه وتمدید پروانه موندم حالا حذف آزمون برداشته بشه این مشکلات صدچندان میشه پس بجای این شلوغ بازیها و لابیگری کمی درس بخونید بعتره

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

امير عباس :

به علت گستردگی حقوق به نظر من آزمون حذف نکنن اما آزمون در بخشهای مختلف برگزار کنن.این آزمون از حالت کلی در بیارن مثلا من طبق علاقه و تواناییم در بحث کیفری آزمون میدم و در این تخصص پروانه وکالت میگیرم و کسی که به حقوق تجارت علاقه داره اون بحث آزمون میده و پروانه وکالت در حوزه حقوق تجارت میگیره.اما قبل از این تفکیک بعد از دوره کارشناسی از تمام دانشجویان با ظرفیت بالا آزمون ابتدایی بگیرند بعد از قبولی آماده بشن برا آزمون در حوزه تخصصی و دلخواهشون

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

معصومه حقي :

از نظر من ازمون حذف بشه بهتره ولی شرایط سختری رو ب شکل عملی بصورت کاراموزی برای حقوقی ها فراهم کنند تا بتوانیم مطالب حقوقی را ک اموختیم ب اجرا دراوریم واینکه شریط پذیرش رشته حقوق رو در دانشگاه ها سختر کنن.

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

Hamid Reza :

با سلام خدمت دستندرکاران اداره سایت * از سایت معاونت حقوقی مجلس شورای اسلامی توقع و انتظار می رود حداقل در فضای مجازی اجازه دهند تبادل و گردش آزاد اخبار و اطلاعات و گفتمان حقوقی و بیان نظرات و دیدگاههای جامعه حقوقدانان در زمینه طرح جدید و ساماندهی حوزه وکالت و بازار کار وکلا و معضلات فراروی این حوزه که خدای ناکرده حاوی اخبار خلاف واقع و یا متضمن هیچگونه توهین به اشخاص حقیقی یا حقوقی نیست بدون سانسور و حذف انتشار یابد . متأسفانه برخی مواقع ملاحظه می شود دیدگاه کارشناسی حقوقی اشخاص صاحبنظر بر اساس مصلحت اندیشی شخصی یا گروهی حذف (سانسور) شده و انتشار نیافته است که از مسئولان مربوطه تقاضا می شود این رویه را اصلاح نمایند. با تشکر

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

وجيهه عسکربيوکي :

مخالف حذف آزمون هستم، با اینکه خودم پارسال با رتبه ۷۶۰ رد شدم،و امسال هم اصلا نتونستم شرکت کنم، ولی با این حال مخالف حذف آزمون هستم

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

الهه :

به نظربنده حذف آزمون راهگشا نیست چون تعداد فارغ التحصیلان حقوق خیلی زیاده و با حذف آزمون بیشتر نابسامانی ایجاد میشود،در واقع باید فکری به حال پذیرش دانشگاهها کرد وافراد نباید از همان ابتدا خیلی راحت وارد این رشته شوند و با هزاران تقلب و پارتی بازی نمره و مدرک عالی بگیرند بلکه باید افراد از همان ابتدا برای ورود به این رشته (مثل رشته پزشکی)از فیلتر عبور کنند و تنها افراد با توانایی و استعداد بالا وارد این رشته شوند،در طول دوره دانشجویی نیز باید سختگیری شود تا هر بیسوادی ادعای ورود به این حرفه را نکند و افراد از همان بدو ورود به دانشگاه مسیر درست زندگی و کار آینده خود را پیدا کنند نه اینکه بعد از کلی شرکت در آزمون وکالت و عدم موفقیت با ناامیدی در مسیر دیگری قرار بگیرند پس باید تکلیف از همان ابتدای ورود به این رشته روشن گردد نه در آخر کار و بعد از کلی هزینه و ازبین رفتن بهترین روزهای عمر آنان.

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

الهه :

به نظربنده حذف آزمون راهگشا نیست چون تعداد فارغ التحصیلان حقوق خیلی زیاده و با حذف آزمون بیشتر نابسامانی ایجاد میشود،در واقع باید فکری به حال پذیرش دانشگاهها کرد وافراد نباید از همان ابتدا خیلی راحت وارد این رشته شوند و با هزاران تقلب و پارتی بازی نمره و مدرک عالی بگیرند بلکه باید افراد از همان ابتدا برای ورود به این رشته (مثل رشته پزشکی)از فیلتر عبور کنند و تنها افراد با توانایی و استعداد بالا وارد این رشته شوند،در طول دوره دانشجویی نیز باید سختگیری شود تا هر بیسوادی ادعای ورود به این حرفه را نکند و افراد از همان بدو ورود به دانشگاه مسیر درست زندگی و کار آینده خود را پیدا کنند نه اینکه بعد از کلی شرکت در آزمون وکالت و عدم موفقیت با ناامیدی در مسیر دیگری قرار بگیرند پس باید تکلیف از همان ابتدای ورود به این رشته روشن گردد نه در آخر کار و بعد از کلی هزینه و ازبین رفتن بهترین روزهای عمر آنان.

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

علي :

سلام
عزیزان باید آزمون وکالت وکنکورحذف شودتا عدالت باشه باور کنید وکلایی میشناسم که ازبسیاری از فارغ التحصیلان حقوق کم میدانند
الان وکلا هم شدند بنگاه داری وخیانت مگر عدالت با گرفتن پول محیا میشوداگه حق الوکاله ندی کاری برات انجام نمیدهند
ضمنابسیاری از این مختلسین وخلافکاران باهمدستی وکلا انجام گرفته
آزمون وکالت وکنکوربایدمثل کشورهای توسعه یافته حذف بشودتا عدالت برگزار شود.
والسلام علیکم ورحمه الله

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

آيت :

کاش این فارق الاحصیلا بدونن وقتی وکیل شن حذف ظریفت که سهله افزایش ظرفیتم مخالف میشن و میبینن چه غلط فکر کردن

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

Fatemehmirzazadeh :

بهتره حذف بشه چون بیشتر فارغ التحصیلان دانشگاهی حتی یکبار هم دادگستری ودادگاه ودادسرا نرفتن وفقط مواد قانونی رو تئوری یاد گرفتن ونمیتونن سوالات سخت وپیچیده آزمون رو جواب بدن خیلی از وکلا ی حال حاضر هم که با آزمون کشکی قدیم قبول شدن هم نمیتونن تو این آزمون ها قبول بشن.به نظر من باید برای همه دوره کارآموز ی بذارن وپایان دوره از شرکت کننده ها آزمون بگیرند وبه قبول شده ها پروانه بدن .پول شرکت تو آزمون برای کانون درآمد خوبی شده بعید میدونم حذفش کنن فعلا که تو مملکت ما سرنوشت آدما افتاده دست یه سری آدما که قویترن واسمشون شده مسئول،ولی فقط دارن جیب خودشونو پر میکنن.

۲۷/۰۹/۱۳۹۶

عليرضا :

باسلام به نظرمن بایداین آزمون کذایی حذف بشه ،مگر علم حقوق روبایک آزمون چهارگذینه ای می توان ثابت کرد..مشکل کشورمادرسبک آموزش هست ،آموزش تئوری همراه باعملی بایدباشه ..جسارتی به وکلای عزیزومحترم نباشه (بعضی ازاین وکلای گرامی که ادعای قبولی درآزمون کذایی رودارند بعدازچند سال کار در امر وکالت متاسفانه هنوزالفبای وکالت رو یادندارند)من درمطالب بالا خوندم بعضی ازدوستان خیلی راحت به دیگران توهین میکنن یک حقوقدان بایدبدونه که حق نداره به کسی توهین کنه وندانسته ونشناخته کسی رو قضاوت نکنه..

۲۶/۰۹/۱۳۹۶

مجيد :

آزمون وکالت مصداق انحصارطلبی است.وبایدبرچیده شوددرغیراینصورت درآینده نه چندان دورفاجعه باراست. لذا بایدسیستم پذیریش درنظام مهندسی که همان حدنصاب علمی است جایگزین انحصارگردد.

۲۶/۰۹/۱۳۹۶

سادات :

با سلام. بنده با این که وارد بازار کار این رشته شدم به شخصه دارم به حاشیه رفتن این رشته رو میبینم. به جای حذف وکالت پذیرش رشته رو در دانشگاه ها به حداقل برسونید. با سپاس

۲۶/۰۹/۱۳۹۶

محمدصادق :

باسلام ،راه های بسیارزیادی برای حل مشکل وکالت وجود داره والان با گستردگی علم حقوق هیچ وکیلی یا بهتربگم هیچ کدام از دکترین علم حقوق نمیتوانند ادعا نمایند که تمام قوانین را مسلط هستند ،پس میشه وکالت هم تخصصی بشه وهروکیل تو تخصص خودش فقط کارکنه بعد باید وکالت اجباری بشه مثل اکثرکشورهای دنیا واینکه دانشجوبعداز گذارندن چهارسال ازعمرخودش بعدبیاد سرگردان لمونه آیا بهترنیست قبل از ورود به رشته حقوق کنکوربزارن ویه کم سخت بگیرن تا کسی که واقعا توانش را داره وارد این رشته بشه....راهای زیادی هست وهمه هم کاملا آگاهند ولی متاسفانه درامد سرشاری که به جیب به عده میره مانع حل این مشکل شده

۲۶/۰۹/۱۳۹۶

سارا :

سلام
مشكل فعلی حذف آزمون وكالت نیست بلكه مشكل اینه كه هر دانشگاهی چه دولتی چه پیام نور چه آزاد و حتی غیر انتفاعی ها رشته حقوق دارن و فارغ التحصیل هم دارند رشته حقوق برای انسانی دقیقا همون پزشكی برای تجربیه وقتی پزشكیو فقط دانشگاه های دولتی دارند پس دامنه پذیرش حقوق هم باید محدود بشه به دانشگاه های دولتی و رتبه های تاپ و برتر تا این همه گله از بیكاری فارغ التحصیلان حقوق كه دانشجوی غیر انتفاعی و غیره بودن نباشه كه این همه شمار وكلای بی علم بالا نباشه این مشكلات با حذف آزمون وكلات درست نمیشه

۲۶/۰۹/۱۳۹۶

Mehdi :

با سلام و احترام به جمع حاضر:
ازمون وکالت باید برداشته بشه ..بدلیل اینکه رقم حق الوکاله خیلی از وکلای محترم مملکت بیش از توان مالی اشخاصه حتی برای گرفتن مشاوره هم باید کلی هزینه کنند تازه ملت شانس بیاورند وکلای محترم در محکوم به با در صد های متغییر ?? الی ?? درصد شریک نشوند . این نکته مهم رو هیچ وقت فراموش نفرمایید علم باید در خدمت مردم باشه و نه بالعکس . تمامی دروس منابع وکالت تا زمانی در ذهن وکلای منتخب باقی می ماند که عمدتا با ان سر و کار داشته باشن و مطمنا رجوع به منابع وقوانین در همه وقت نیاز ضروری وکلای محترمه ..برای این حرف مصادیق متفاوتی دارم .. خیلی از بزرگواران منتخب ازمون وکالت وارد جامعه و حوزه کاریشون میشن تا تجربه و دوره کار اموزی موفقی پشت سر نذارن به صرف اطلاعات حقوقی مکتسبه قبل از ازمون نمی تونن موفق باشند ..قبولی در یک ازمون را نمی توان دلیلی بر ذکاوت و توان حقوقی شخص قرار داد ...منابع حقوقی مورد ازمون عمدتا قوانین عام بوده و در تجربه کاری منتخبین ازمون وکالت که با قوانین خاص منجمله اراضی و ثبت و جزایی و اصل ?? قانون اساسی مورد اجرای دادگاه های ویژه اصل مذکور مستقر در دادگاه انقلاب و حقوق شهروندی و حمایت از خانواده و دعاوی خانواده و وقف و دهها قوانین خاص دیگر بیش از پیش برخورد خواهند نمود و انجاست که با مشکل مواجه خواهند شد و در اینصورت است که نا کار امدی ازمون به عینه مشخص و محرز می گردد .. از طرفی دیگر طراحان سوالات ازمون به فکر چی هستن ؟ سوالات طراحی شده در هر دو ازمون امسال جای تامل داشت .. ازمون وکالت مرکز هر چند با نظم و شرایط مناسب تری از ازمون وکلای ماده ??? قوه قضایی بر گزار شد ولکین زمان تعیین شده برای هر دو ازمون بسیار کم و نامناسب بود .. حال بماند سوالات ازمون قوه قضاییه داخل در گونی های مشمعی ای بزرگ و بصورت فله ای و بدون پک به صورت جدا از پاسخ نامه بین افراد پخش و غلط املایی های متعدد داشته و بخشی از زمان صرف اصلاح سوالات شد .. جالب تر از انکه رتبه و سطح بندی افراد شرکت کننده در این ازمون نیز اعلام نمی گردد .. و همه این موضوعات در منصف ترین و سالم ترین ذهن نیز احتمال وجود تبانی و درز اطلاعات ازمون و سوالات قبل از جلسه را به ذهن متبادر می نماید ... ازمون وکالت دکانی برای اموزشگاه حقوقی متعدد با شهریه های سنگین بوده و تا وقتی منفعت افراد خاص در این امر باشد بالتبع با حذف ازمون مقابله می کنن و برخی از دوستانی که در اعلام نظر های خود با حذف ازمون مخالفت دارند از جمله افرادی هستن که با تقبل هزینه های و شهریه های مربوطه موفق به اخذ مدرک وکالت شده و برایشان سخت است تسهیل در ورود فارق التحصیلان رشته حقوق را در جامعه وکلا ببینند .. من حیث المجموع اگر معنای واقعی حقوق و وکالت بوجود اوردن جامعه ای با درک بالای مسایل حقوقی بوده تا با بالابردن سطح علمی جامعه جلوگیری از تضییع حقوق اشخاص و جرم و جنایت باشد ..خود ازمون وکالت مانع این اتفاق مهم در کشور است .. با وجود وضعیت معیشتی و زندگی اشخاص سختی مطالعه روزانه ? ساعت کتب حقوقی سنگین برای هر کس امکان پذیر نیست ..بنظر بنده زمان ساعات کار اموزی افزایش و در تمام رشته ها مربوط به حقوق ورود داشته باشد و قبل از حضور کار اموزان در امر وکالت پس از تجربه کاری مناسب اختبار با شرایط منصفانه و حقوقی اجرا گردد ..و وکلا نیز با توجه به در صد دفاعیات حقوقی مناسب و پیروزی در دعاوی و رعایت سلامت و ضابطه قانونی در قبول دعاوی مورد ارزیابی و درجه بندی قرار گیرند .. با حفظ احترام شان وکلای سالم و مطیع قانون پیشنهاد می دهم سری به دادسرای کانون وکلا زده شود .. به قدر کفایت مسئولین را مجاب به حذف و یا اصلاح ازمون وکالت می نماید .. کمبود وکلا و رقم های نجومی حق الوکاله و محدود کردن قدرت حقوقی به غیر ایجاد رابطه های غیر قانونی توام با اعمال نفوذ و ارتشاء در دستگاه قضا عایده دیگری نخواهد داشت ممنون از حوصله و وقتی که گذاشتین . در پناه خدا سلامت و شاد باشید .

۲۶/۰۹/۱۳۹۶

سجادي :

دوست عزیزی در مورد پیام نور به گونه ای صحبت کرده بود که گویا در دانشگاه پیام نور به شکل فله ای مدرک می دهند، نظر ایشان را به تعداد قبولی های کارشناسی ارشد جلب می کنم، چه خوب میشد وکلا در پروسه های زمانی دوباره با بقیه درخواست کنندگان، آزمون می دادند، البته نتیجه حیرت انگیز میشد.

۲۶/۰۹/۱۳۹۶

برين :

حذف آزمون واقعا کار درستیه چون تنها قبول شدن در آزمون نمیتونه نشان دهنده استعداد شخص در امر وکالت باشه درست مثل شخصی که گواهینامه رانندگی دارد اما نمیتواند پشت فرمان بشیند پس میشود آزمون را حذف کرد و به فارغ التحصیلان با افزایش دوره کارآموزی پروانه وکالت داد و اونجاس که شخص خودش متوجه میشود استعداد وکالت کردن دارد یا خیر اگر نداشته باشد مطمئنا خودش کار وکالت را رها میکند واینطور هرسال به امید آزمون سال بعد نمینشیند

۲۶/۰۹/۱۳۹۶

سعيد :

?ـبا برداشتن ازمون وکالت ایجاد اشتغال نمیشود بلکه افرادی که قبلا شاغل بوده اند بیکار میشوند.
?ـمسئله وکالت امری تخصصی و حرفه ای است نه یک مسئله سیاسی
?ـجناب نوروزی میگویند وکالت کار مردم است کار مردم رو باید به مردم واگذار کرد
برادر بزرگوار خیلی کارها کار مردم است و به خود مردم هم واگذار نمیشود مگر خرید و فروش نان کار مردم نیست اما دولت البته بحق در حریم نانوایی قیمت نان و... از طریق اصناف دخالت میکند.
?ـ کشوردیروز به این همه فارغ التحصیل حقوق نیاز نداشت امروز هم به این همه وکیل نیاز ندارد.(بهترین راه رقابت عادلانه یعنی ازمون است)

۲۶/۰۹/۱۳۹۶

عبدالله :

سلام دوستانی که با حذف آزمون وکالت مخالفن عرض کنم که مگه میخواین از جیبتون خرج میشه مثل زمانی کنکور سراسری بود اما حالا ورود به دانشگاه بدون کنکور شده پس خواهشا جو سازی نکنید ممنون و سپاسگزارم A.kh.m.i.s

۲۶/۰۹/۱۳۹۶

پرويز :

سلام
متاسفانه حذف ازمون وکالت مشکلاتی دیگری بر این حرفه مقدس تحمیل می کند و متوجه باشید مشکل حذف آزمون نیست !!!
کشور در حال حاضر با ازدهام جمعیت وکلا روبروست که نتیجه بوجود امدن مرکز مشاوران و .. بوده
چرا همه دانشجویانی فارغ التحصیل فکر میکنن باید وکیل بشون !!!
چرا این همه فشار بروی کانون وکلایی هستش که در آن به مانند قوه قضاییه نهادهای امنیتی وسیاسی دیده نمی شود !!!
چرا سایر مشاغل حقوقی به مانند آزمون سردفتران ، ازدواج و طلاق ... سالیان سال که آزمون پذیرش برگزار نمی کنند!!!این در حالی است که طبق آیین نامه مربوطه موظف به برگزاری آزمون حداقل هر ۶ سال یکبار بوده اند
اگر میخواهید واقعا مشکل فارغ التحصیلان رو حل کنید بدواً سیاست مدرک گرایی وزارت علوم رو تغییر بدید که تنها به فکر اخذ شهریه آنچنانی و دادن مدارک اینچنینی به دانشجویان هست .
ضمن اینکه با احترام اشخاص کمیسیون حقوقی مجلس ، از مفاد صحبتهای آنهامشخص می شود دیدگاهی عوام گرایانه به موضوع حذف وکالت دارن
لذا استدعا دارم جهت هر اقدامی نظر اهل خبره حقوقی من جمله از اساتید حقوق ،وکلا و قضات محترم به نام دعوت کنن و نظر آنها رو جویا شون
تا حداقل انجام این اقدام مانند اقدامهای دیگر مملکلت اسیر عمل اشخاص غیر متخصص نشود .
باتشکر

۲۶/۰۹/۱۳۹۶

حميدرضا :

با سلام و احترام قابل توجه تمامی حامیان طرح حذف آزمون وکالت همانطور که مستحضرید بین ظرف و مظروف و عرضه وکیل دادگستری و تقاضای استفاده ازخدمات حقوقی وکلای دادگستری از سوی اشخاصی که تمایل به استفاده از خدمات اختیاری و یا حتی الزامی وکلای دادگستری را دارند می بایست یک تناسب متوازن منطقی و نیز از لحاظ درآمد حرفه ای وجود داشته باشد و از سال ???? تا کنون که این موازنه با تأسیس نهاد ثانویه وکالت از طریق افزایش نامتناسب و غیر ضرور تعداد کارآموزان بدون کار کارشناسی کافی و توجه به بازار کساد و فاقد رونق وکالت ، تقاضای استفاده از خدمات حقوقی وکلای دادگستری و درآمدی اکثریت اعضاء جامعه وکلا به مخاطره جدی افتاده است حال سؤال اینجاست با این شرایط نابسامان اقتصادی و درآمدی اکثریت اعضای جامعه وکلا (منهای عده قلیل خاص که پیش کسوت هستند یا از مدارج علمی و تجربی والا برخوردار هستند و یا دارای رانت جذب و معرفی موکل و پیشبرد پرونده هستند) صرفنظر از هزینه های سرسام آور خرید یا اجاره دفتر وکالت ، تهیه تجهیزات و ملزومات اداری ، هزینه حقوق و مزایا منشی و حق بیمه وکیل و منشی و ... آیا می شود با اقدام نسنجیده و عدم کار کارشناسی دقیق و مدبرانه و آسیب شناسی نابسامانی های حوزه وکالت و رونق کسب و کار بازار وکلای دادگستری بر تعداد ظرفیت نامتوازن کارآموزان وکالت دادگستری چه از طریق برگزاری آزمون و چه از طریق حذف آزمون افزود و مشکلات و معضلات فعلی حوزه وکالت را چند برابر نمود ؟!!! متأسفانه کم مشاهده نشده است تعدادی از وکلای دادگستری عضو هر دو نهاد موازی وکالت که پس از قبولی در آزمون وکالت و طی دوره آموزشی كارآموزی و موفقیت در اختبار و شرکت در جلسات متعدد دادرسی هنوز سواد علمی و تجربی کافی حقوقی در زمینه مشاوره حقوقی و طرح و دفاع از دعاوی و شکایات ندارند ! با این شرایط نه چندان مطلوب موجود بفرمایید چگونه می شود بدون سنجش علمی و تجربی فارغ التحصیلان رشته حقوق چه از طریق برگزاری آزمون تستی یا تشریحی و یا تلفیقی از هر دو و چه از طریق کسب حد نصاب حداقل معدل ?? یا ?? معدل دوره کارشناسی و برگزاری آزمون شفاهی به صورت مصاحبه تخصصی (اختبار) ، با حذف آزمون وکالت زمینه ورود آزادانه و بی حد و حصر و افسارگسیخته خیل عظیمی از بیکاران رشته حقوق فارغ التحصیل دانشگاه های پولی و انتفاعی و بعضاً با دانش حقوقی ناکافی و بی تجربه را به حرفه و شغل حساس (از لحاظ سر و کار داشتن با حقوق موکل و اجتماع) و طراز اول رشته علوم انسانی را فراهم نمود؟!!!

۲۶/۰۹/۱۳۹۶

lawyer :

سلام
خرداد ۹۵ فارغ التحصبل شدم با معدل ۱۴۲۳ از دانشگاه پیام نور شهر دلداده ی معنویت شهر ایت الله بهجت سال ۹۵ و۹۶ در ازمون وکالت شرکت کردم بدون امادگی .
چرا؟
چون خودخواهی شوهرم ارامشم رو ازم گرفت.تمرکز ندارم. دارم از غصه خفه میشم. لطفا منو مارو وارد بازار کار وکالت کنید. ب اعتقاداتتون قسم سواد وکالت دارم.
لطفا.. بخاطر انسانیت...

۲۶/۰۹/۱۳۹۶

Ali :

باسلام
بدترین کار ممکن حذف آزمون ظرفیت وکالت هست یعنی بی ارزش شدن وکالت اگر امروز متقاضی وکالت زیاد هست به خاطر ارزش وجایگاه اون هست.وبهترین کار این هست که ورودی دانشگاهها دررشته حقوق کاهش پیداکنه تا طی چند سال وضعیت کار رشته حقوق مرتب بشه دانشگاه علمی کاربردی بدون کنکور وهیچ نظمی دانشجو دررشته حقوق میگیره وهمین طور پیام نور و دانشگاه آزاد خوب با این شرایط نا مطلوب بازارکار آیا مجبورهستن که این حجم دانشجو پذیرش کنن بله چون لابی دانشگاه فقط به فکر پول هست نه علم وصلاح مملکت چون فقط میخواهند به طریقی کسب پول ودرآمد داشته باشند این پذیرش دانشجورو کم کنن حداقل چند سال مثلا ده سال ظرفیت پذیرش حقوق رو نصف کنن تا وضعیت بهتربشه توی رشته های دیگه هم هین طور هست اگه نیاز سنجی درست انجام بدن این کار باید صورت بپذیرد ولی مگه ازپول میگذرن ...... خوب آزمون حقوقی های ادارات رو هم حدف کنن وآزمون قضاوت هر کی دلش خواست بره میشه

۲۶/۰۹/۱۳۹۶

عبدالله :

سلام خدمت کلیه ی حقوق دانان برجسته کشور من دانشجوی ورودی سال ۹۶ دانشگاه پیام نور مسجدسلیمان هستم همانطور که اکثر دوستان با حذف ازمون مخالفندباید عرض کنم که این کار میتوان به چند شیوه عملی شود یک اینکه وکیل فارغ التحصیل شده را مدتی در یکی از شهرهای غیر از محل زندگی بفرستند دوم اینکه وی در دادگاه به مدت محدود به امر کمک یار قاضی باشد و سوم اینکه پس از این دو مرحله وی به شهر خود باز گشته و در صورتی که در طی سه ماه توانست چند پرونده را به سرانجام نهایی (پیروز میدان) برساند پروانه وکالت دایم به وی اعطا شود که در این زمینه هم امادگی لازم را کسب میکندو هم یه جورایی ازمون ورود به عرصه وکالت رو پشت سر بزاره پس از دوستان مخالف خواهشمندم از نظر خود صرف نظر کنند که راهی برا ادامه حیاط یدگر وکلا فراهم بشه

با کمال تشکر و سپاس
A.kh.M.i.s

۲۵/۰۹/۱۳۹۶

مهرداد :

با حذف این آزمون کاملا مخالفم.

۲۵/۰۹/۱۳۹۶

امين :

بنده حدود ?? سال است که دفتر حقوقی دارم وکیل هم نیستم با اعتباری که در این سالها به دست آورده ام مراجعات نه چندان زیاد اما در حد قابل قبول دارم و زحمت وکالت آنها را به وکلای ارجمند که نه فقط سواد کافی بلکه مهم تر از آن وجدان کاری دارند میدهم. با عرض تاسف باید بگویم تنها به سواد یکی از وکلایی که درخدمتشان هستم اعتماد دارم و در مورد وکلای دیگر تمام کارها حتی لوایح را خود مینویسم و بارها دیده ام که از نوشتن یک دادخواست هم عاجز هستند. اگر ملاک توانمندی وکلا آزمون است پس چرا باید شاهد این مسایل باشیم. به جرات ادعا میکنم در طول این ?? سال بالغ بر ده هزار دادخواست و لایحه نوشته ام. و تقریبا تسلط به مسایل پرمراجعه دارم اما در آزمون نمیتوانم پذیرفته شوم. بزرگان حقوقی عزیز آزمون موجود آزمون شایسته گزینی نیست بلکه آزمون مچگیری میباشد و اون کسی که پول فراوون یا کافی داره میره ترفندهای پاسخگویی به اونهارو یاد میگیره نه حقوق.

۲۵/۰۹/۱۳۹۶

شکوفه :

دوستانی که مدعی هستند رتبه های تک رقمی هستند و نباید ازمون حذف بشه خدمتشان عرض کنم شما که اینقدر خودخواهی و با حذف ازمون مخالفی کمی منطقی فکر کن ببین در کشورهای جهان اول که بدون ازمون و بدون کنکور هر کسی میتونه مجانی درس بخونه اونم در بهترین دانشگاه ها و بدون هیچ ازمونی وکیل و دادستان میشوند پس اون ها یعنی احمقن و شما فقط حالیتون؟خانوم یا اقایی که ادعا میکنی رتبه هستی بشین ببین چقدر خودخواهی که توان دیدن وکیل شدن برادر و خواهر های مسلمانتو نداری.این فاجعست.
ما منظورمون از حذف ازمون این که مانند کشورهای دیگر با گذراندن کاراموزی و سنجش وکیل در این مدت و عملکرد و رفتار درستش اگر لایق بود بهش پروانه بدهند .بعد هم شماها چرا زورتون میبره وکالت مگر در تجارت نمیخوانید دلالی و حق العمل کاری هم اسم دومش هست خوب مگه دلالی و حق العمل کاری ازمون میدن؟وکالت حق داوطلبان و تنها با چند تا تست لیاقت افراد مشخص نمیشه لطفا کمی فکر کنید و بعد نظر بدهید.

۲۵/۰۹/۱۳۹۶

الهه :

با سلام
نظر بنده بر حذف آزمون وکالت ولی در عوض آن باید آزمون تئوری و شفاهی گرفته شود و واقعا آزمون وکالت کتبی نیست و اطلاعات حقوقی بیان کردنی است

۲۵/۰۹/۱۳۹۶

سيامك :

اقاى بهمن كشاورزواسكویى وهمكارانشان زمانى امتحان وكالت دادندكه ازازمون ایین نامه رانندگى راحت تربودوتعدادمتقاضى ازظرفیت پذیرش كمتروامروزاینها ادعاى نخبه بودن میكننداگرهركدام ازاین مدعیان درازمون این سالها شركت كنندجزء رتبه هاى اخرمیشوند

۲۵/۰۹/۱۳۹۶

ناصر :

سلام با عنایت بر اینکه اینجانب از اساتید رشته حقوق هستم و معتقدم آنچه که در کلاس های درس تدریس میکنیم عالم نظر است و در دادگاه های ما عملیاتی نمی شود و امروزه در شهرستان ها بالاخص برخی از قضات توانایی علمی و لازمه را برای بحث و استدلال با وکلای با سواد را ندارند بیشتر قضات در آراء خود که ما درگیر آن هستیم برای اصدار رأی دنبال استدلال و مبانی متیقن و قوی نیستند و برای صدور رأی استنباط می کنیم میگویند اقا بیانات شما علمی و دقیق اما من برای صدور رأی نیازمند یک نمونه رأی به نفع استدلال های شما هستم تا به نفع شما رأی صادر کنم به نظرم وکالت باید حذف شود زیرا قضات برای اصدار رأی نه دنبال استلال و لایحه به دنبال نمونه آراء موجود سابق در این زمینه هستند و بر اساس کپی پست رفتار می کنند در این بازار قضاوت کسی که عالم دهر باشد یا بی سواد فرقی نمی کند چون قضات موضوع را با نمونه آراء سابق بررسی و با تطبیق دو موضوع حکم صادر می کنند سپاسگذارم از محضر مبارکتون

۲۵/۰۹/۱۳۹۶

محمد :

سلام و احترام. من امسال سال سوم بود که شرکت کردم. متأهل هستم و پدر و مادر و برادرم وکیل هستند. این رو برا این گفتم که دوست عزیزی که از استرس رویارویی با امتحان و قبول نشدن در برابر نگاه خانواده گفتند بدنن که وضعیت من خیلی خیلی وحشتناک تر هست و خدا می دونه که چه فشاری روی من هست. با همه این اوصاف مخالف حذف آزمون هستم. این موضوع راه حل ساده ای دارد. (البته حذف آزمون در شرایط کنونی)
برای حذف آزمون پیشنهاد متفاوتی از همه نظرات دارم
اولین قدم اجباری کردن وکالت. دومین قدم و مهمترین راه بومی کردن وکالت ( جالب این که از ازدیاد جمعیت در تهران فریادها به فلک رسیده بعد اجازه شرکت در آزمونپبرای اشتغال در تهران داده می شود. این که چرا به شهرستان ها بهای کافی داده نمی شود بحث جدا و مفصلی است) و سومین قدم قیف دانشگاه را مثل همه جای دنیا سر و ته کنیم. البته سابقا قیفی وجود داشت و ورود سخت و خروج آسان بود ولی در حال حاضر با یکی کردن سر و ته قیف دیگر دانشگاه فیلتر ندارد. دانشگاه باید کار فیلتر کردن و افراد حرفه ای انتخاب کردن را انجام دهد نه این که فقط به فکر پول گرفتن باشد.
حقوق همان طور که همه معتقدیم جدی ترین و اساسی ترین رشته ها است. باید فقط دانشگاه های مطرح به تدریس این رشته بپردازند و به عنوان مثال اگر تهران ???? نفر می خواهد در آن سال فقط ???? نفر فارغ التحصیل درجه ?بیرون بدهد که نه دیگر احتیاج به امتحان است و نه تلف شدن عمر. زیرا با سخت گیری در دانشگاه کسی که کشش و توان فارغ التحصیل شدن را ندارند در سنین پایین راه خود را عوض می کنند و راه صحیح تر را انتخاب میکنند نه این که با تلف شدن عمر و فارغ التحصیل شدن بی دلیل پشت این سد عظیم بماند.
و قدم آخر اجباری شدن بازنشستگی در وکالت است که راه و ظرفیت را برای جوانان باز کنند نه این که بر اثر کهولت سن روی پله های دادگستری و پول پرستی جان دادن و اگر این افراد به فکر اعتلای دانش حقوق هستند مانند اساتید بزرگ این مملکت به کار تدریس به کارآموزان این رشته بپردازند و به فکر خریدن کاخ برای نوه ها و ندیده های خود نباشند

۲۵/۰۹/۱۳۹۶

حميدي :

موافق حذف آزمون

۲۵/۰۹/۱۳۹۶

مهرداد قرباني :

البته حذف کنکور وکالت آرمانی ستودنی است... ولی تا وضعیت فعلی دانشگاها اعم از آزاد و سراسری و پیامنور نتیجه ای جز تنزل موقعیت اجتماعی و علمی کانون نخواهد داشت... حذف کنکور نیازمند یک سلسله تغییراتی از بدو ورود تا فارغ التحصیلی دارد.

۲۵/۰۹/۱۳۹۶

فافا :

سلام ب نظر من آزمون حذف بشه و کسایی ک دوس دارن وارد دوره کارآموزی بشن بعد آزمون گرفته بشه اون موقع معلوم میشه کی باسواد تره و لیاقت قبولی داره وگرنه خیلیا فقط حفظ میکننو هیچی حالیشون نیس،بودن آزمونم خیلی دردسر داره والا آدم افسرده میشه چندسال درس بخونی من ک شخصا تا مرز آتیش زدن کتابام رفتم خیلیا اینطورن،از زندگی ناامید شدیم یک سال از همه چی بگذری آخرش بخاطر چندسوال باز بمونی سال بعد آیندمون هدر رفته مگه مادچندسال زنده ایم ک همش در حال درس خوندن باشیم اونم با بی پولی و فلان والا چقد پول آزمون و استخدامی الکی بدیم بهترین کار حذف آزمونه ،ب قول یکی از بچه ها آزمون ورودی دانشگاهها هم باید یکم سختتر بشه یا امتحانات ترم هرکسی ب راحتی مدرک نگیره ولی خواهشا تصمیمتونو زود بگیرید

۲۵/۰۹/۱۳۹۶

مريم صفري :

با سلام بنده کاملا با حذف ازمون وکالت موافقم استعداد شرط اوله ن فقط خوندن و تست زدن ...

۲۵/۰۹/۱۳۹۶

عصمت نظامات :

با سلام خدمت دوستان گرامی،بنده به هیچ وجه با حذف ازمون وكالت موافق نیستم ،درسته ازمون دشواری هست ولی بالاخره باید كسایی كه قرار سرنوشت مردم دردستشون باشه یه سطح علمی ای داشته باشن ،هركسی با سعی و تلاش میتونه قبول بشه،من با اینكه متاهل هستم ولی سال دوم قبول شدم

۲۵/۰۹/۱۳۹۶

حامد :

عزیزان بروند نحوه وقانون جذب وکیل در کشورهای دیگر رو بخوانند،هیچ جا مثل ایران نیست

۲۵/۰۹/۱۳۹۶

حامد :

سلام. مدتی است که کمپینی به عنوان حذف. ظرفیت نه آزمون، تشکیل شده، علاقه مندان. به آن بپیوندند.

۲۵/۰۹/۱۳۹۶

امين :

حذف این ازمون اصلا کار درست نیست، اونهایی هم که معتقدند این ازمون حذف بشه اولا چرا ازمون قضاوت یا ازمون سردفتری یا ازمون های دیگه...نیز برداشته نشن اصلا چرا فقط وکالت!؟ بجای این حرفا اول بفکر بالا بردن سطح علمی خود باشید

۲۴/۰۹/۱۳۹۶

نازي :

عمرمان تباه شد نه ازدواج کردیم نه شغلی داریم فقط کارمان شده درس خوندن متوالی و نشستن پشت میز و .... کور شدیم و به جایی نرسیدیم . بس که هزینه سنگین کلاس کنکور هم دادیم که قبول شیم و هنوز به جایی نرسیدیم . چه بسا افرادی بودن که بخاطر پشت کنکور وکالت خودکشی کردند و بیماری سختی گرفتند . تازه این ها یک طرف زخم زبانهای خانواده و اقوام هم یک طرف که تو به هیچ جا نمیرسی با این همه تلاش و .... اخه ما نسل سوخته شدیم. هم آقایون سنشان زیاد میشه و هم خانمها و نه ازدواجی نه شغلی.... اخه چرا طراح های سوالات و کانون به فکر ماها نیستند اخه کسی با عزیزای خودشون همین رفتار رو کنه خدا رو خوش میاد؟ اخه .... تو را با صاحب قرآن رحمی به ما جوانها کنید حداقل اونایی که بازنشسته شدن و حقوقی واسه خودشون و خانواده ها شون دارن میدان را خالی کنند بزارن جوانهای بی سر و سامان شغلی بگیرند و آینده ای داشته باشند

۲۴/۰۹/۱۳۹۶

حميد :

موافق حذف آزمون وکالت .چون آزمون استرس آور هرچی بخونی استرس نمیزاره جواب بده چرامخالفت میکنید به فکرجوونای وطنم باشید که ازبیکاری فسرده بیکارن یاازکشور خارج میشن

۲۴/۰۹/۱۳۹۶

قيصر :

سلام.دوستان من الان با داشتن لیسانس حقوق و متاهل بودن.مجبورم به شغل فروشندگی مواد غذایی برای تامین مخارج زندگی که اصلا ربطی به حرفه من نداره مشغول باشم.در صورتیکه من حاضرم دو تا سه سال کارآموزی کنم و بعد پروانه وکالت بگیرم.اما با این مشغله نه میتوانم برای آزمون درس بخوانم و نه کار دیگری بکنم

۲۴/۰۹/۱۳۹۶

يعقوب حسني :

باسلام .متاسفانه مشکلات کشورماوالخصوص حقوقیهای ما سیاست غلط واشتباه است بعنوان مثال دادن پروانه وکالت به کسانی است که بازنشسته شده ویا مشغول بکار دردایره حقوقی نهاد ویاسازمان دولتی بوده اند وباحقوق ومزایای عالی بازنشسته شده وپروانه وکالت دریافت میکنند وجای اون جوانی راکه حقش هست رامیگیرند وباعث تشکیل زندگی اومیشوند

۲۴/۰۹/۱۳۹۶

شکوفه :

سلام .بنظر من ازمون باید شکسته بشه اخه چه خبرشون هست مگه وکالت استخدامی .دوست بنده امسال بعد ازمون خودکشی کرد خانواده اش در پی اقداماتی برای شکایت علیه کانون و ازمون هستند .یکسال یکسال عمر ما به هدر میرود فقط برای ازمون.حق الناس پشت حق الناس .مگر مملکت اسلامی نیست پس چرا در سرزمین کفار بدون ازمون وکیل و دادستان پا به عرصه دادگاه میگذارند ولی ما از هندو افغانستان هم عقب افتاده تریم.حذفش کنید حذف

۲۴/۰۹/۱۳۹۶

سروش اهوازي :

این آزمون باید حذف بشه بخدا قسم سه سال ناعادلانه پشت سد آزمون واسه من بیماری اضطراب و حملات استرسی پانیک به بار اورده و افسردم کرده

۲۴/۰۹/۱۳۹۶

امير :

یک سول ؟ اگر فردا اعلام کنن مشاوران ?? هزار وکیل جذب میکنه باز هم چشم خیلی ها به کانون وکلاست چرا؟چون شان این حرفه رو حفظ کرده و اجازه نمیده یه اقای پنجاه ساله که زندگیش رو کرده حالا صرفا دنبال یه مقام اجتماعیه در کانون عضو بشه، حداقل اجازه بدید این کانون وکلا با همه این کاستی ها برای یه عده حفظ بشه اگر واقعا قصد شما وکیل شدنه به همون مشاوران قناعت کنید امیدوارم که این اتفاق هیچ وقت نیفته، همون داوطلبینی که الان انقدر اَتش وکیل شدن دارن با این وجود روزی میرسه که می بینن که این حرفه از حرفی است که اون مقام اجتماعی رو دیگه نداره، این قضاوت کردن ها و حذف ازمون خاکی خواهد بود که بر سر حرفه وکالت خواهید ریخت اعتراض به سوالات منطقیه و افزایش ظرفیت هم منطقیه اما حذف ازمون وکالت کانون فاجعه!!!!

۲۴/۰۹/۱۳۹۶

بهناز :

با سلام،من به عنوان کسی که امسال ازمون وکالت شرکت کردم نظرم اینه ک آزمون نبایدحذف بشه.ما دردوره لیسانس کلی تلاش کردیم وبارتبه ۲رقمی دانشگاه قبول شدیم ومتاسفانه متاسفانه هنوز سواد قابل قبولی نداریم.بعد بیایم ازمون وکالتو حذف کنیم یکی که بدون هیچ زحمتی رفته دانشگاه خورده وخوابیده وهیچ اطلاعاتی بیاد وکیل بشه.آخه مگه همچین چیزی منطقیه؟؟ پس عدالت کجا میره؟؟ما اومدیم که سکان داران عدالت باشیم تواین مملکت یعد همین اول راه بی عدااتی؟؟ مطمئنا هرکس که لیاقت وتلاش کافی داشته باشه به هدفش میرسه.حداقل آزمون که باشه یه فیلتر برای جداسازسی بهتر از بدتر وبدترین هست.هرچند میتونه اصلاحات زیادی صورت بگیره ولی حذف آزمون فاجعه است.این رو هر ادم با هوش متوسط هم متوجه میشه.(با
ارزوی موفقیت برای همه عزیزان)

۲۴/۰۹/۱۳۹۶

نگاران :

باسلام و خسته نباشید . با اینکه من خودم سه سال برا وکالت میخونم و واقعا خیلی سخته شرایط این آزمون اما نظرم بر عدم حذف آزمون وکالت . به جای حذف آزمون بهتره ورودی و خروجی دانشگاه ها کنترل بشه . چرا باید بشه راحت با پول مدرک حقوق گرفت . مگه رشته ما چی از رشته مهندسی و پزشکی کم داره . اگه آزمون حذف بشه همین آدمایی که راحت مدرک دانشگاهی گرفتن و سواد ندارن راحت هم وکیل میشن . چرا منی که دوست دارم تو دانشگاه معتبر درس بخونم باید همسطح کسی باشم که با پول و پارتی مدرک میگیره . لطفا با این کارا ارزش رشته حقوق رو پایین نیارین به جاش ظرفیت پذیرش رو بالا ببرین و آزمونای سردفتری و ... هر سال برگزار کنین . اونی که لیاقت قبول شدن داره درس میخونه و قبول میشه هیچ چیزی بدون زحمت بدست نمیاد . و اینکه اگر در ارگانهای قضایی و حقوقی از فارغ التحصیلان رشته حقوق استفاده بشه گوشه ای از بیکاری حل میشه چرا باید تو دادگستری ها رشته ادبیات و... استخدام بشه !!!!!!

۲۴/۰۹/۱۳۹۶

فاطمه :

با سلام و احترام.
دوستانی که از خبر حذف آزمون خوشحال شدند تنها به منافع شخصی کوتاه مدت خود فکر میکنند. بر فرض که آزمونی برای وکالت نباشد. تفاوت رتبه یک ارشد با بهترین معدل در بهترین دانشگاه و فارغ التحصیل دور افتاده ترین دانشگاه پیام نور که بدون کنکور از رشته ی نامرتبط پذیرفته شده و به عمر خود یک استاد با سواد ندیده چه خواهد بود؟
سواد که از اهمیت افتاد، چه چیزی جایگزین خواهد شد؟ پول و پارتی؟ هرکس بهترین دفتر را بخرد، هرکس تبلیغات بهتری بکند، هرکس روابط ناسالم باز کند او بهتر پول در بیاورد؟
البته الان هم تا حدودی وضع به همین منوال است اما تفاوت در اندک سوادی است که همین آزمون ها احراز میکنند.
به جای اینکه مشاور حقوقی در هر ارگانی تعبیه شود، به جای اینکه وکیل در دعاوی اجباری شود، به جای اینکه تجربه و سواد در رتبه بندی وکلا اهمیت داده شود، راه حلتان بی سواد پروری ست؟ راه حل شما پاک کردن مسئله ست؟
دانشگاه ها که از هرگونه نخبه پروری و سواد پروری تهی شده. به بهانه ی پول در دانشگاه های برتر دانشجوی شبانه پذیرفتید. ابتدا جدا بودند بعد در یک کلاس رفتند بعد حتی مدرکشان هم یکی شد. بعد که در دانشگاه های آزاد و پیام نور حقوق آوردید. بعد هم که الی ماشالله بدون کنکور دانشجو پذیرفتید و بدون زحمت مدرک دادید.
خواهش میکنم یکبار هم که شده مسیر را ببینید که چه دارید میکنید.
و من الله توفیق

۲۲/۰۹/۱۳۹۶

حميدرضا :

با سلام و احترام قابل توچه نمایندگان محترم عضو کمیسیون حقوقی و قضائی پیشنهاد می شود ضمن مطالعه کافی و کار کارشناسی مدبرانه در زمینه امکان سنجی اجرای طرح وکیل خانواده و همچنین طرح بیمه همگانی وکالت ، ساز و کاری اندیشیده شود تا چنانچه دو طرح مورد اشاره از لحاظ اجرائی قابل پیاده سازی و تحقق باشد این دو طرح مهم که زمینه ساز مساعدت حقوقی از لحاظ کاهش بار مالی استفاده از خدمات حقوقی وکیل به اقشار آسیب پذیر جامعه و همچنین تحقق عدالت حقوقی اجتماعی است در طرح جدید پیش نویس وکالت گنجانده شود . همانطور که مستحضرید در شرایط فعلی که هزینه های دادرسی دعاوی مالی در دادگاه نخستین ۲۵% تا ۳۵% ، دادگاه تجدیدنظر ۴۵% و دیوانعالی کشور ۵۵% تعیین شده و حتی تعرفه حداکثری هزینه های دادرسی از تعرفه حق الوکاله وکیل در دعاوی مالی با خواسته ۱۰ میلیون تومان به بالا پیشی و سبقت گرفته است چگونه می توان انتظار داشت با افزایش ناعادلانه هزینه های دادرسی در دعاوی مالی و تمکن مالی ضعیف و در حد خط فقر اکثریت مردم جامعه ، مردم را تشویق به استفاده از خدمات حقوفی متنوع وکیل نمود !؟ اگر در یک دعوی مالی در نظر بگیریم یک شهروند بخواهد طرح دعوی نماید و دعوی مالی وی از لحاظ خواسته و مرجع صالح مورد رسیدگی به نحوی باشد که تعرفه حداکثری هزینه دادرسی شامل خواسته دعوی وی شود و دعوی نامبرده شرایطی داشته باشد که بخواهد مراحل دادگاه نخستین ، تجدیدنظر ، دیوانعالی کشور و اجرای احکام را طی نماید ، فرد مورد نظر از لحاظ هزینه دادرسی مراحل سه گانه دادرسی باید جمعا ۱۳۵% به خزانه دولت بپردازد و اگر هم بخواهد در تدارک دفاع از دعوی مالی خود از خدمات وکالت وکیل دادگستری بهره ببرد بطور عرفی (و نه بر اساس تعرفه) بابت مراحل دادگاه نخستین و تجدیدنظر ۱۰% و برای مرحله فرجام خواهی در دیوان عالی کشور ۱۰% و برای مرحله اجرای حکم نیز ۱۰% و جمعا حداقل ۳۰% بعنوان حق الوکاله و مجموعا بابت هزینه های دادرسی (منهای هزینه های کارشناسی و ...) و حق الوکاله وکیل مبلغ ۴۳۵% بپردازد . با این شرایط که توضیحا بر شمرده شد آیا در شرایط فعلی که طرح و دفاع از دعاوی و شکایات بدون مداخله وکیل دادگستری و توسط اصحاب دعوی انجام می پذیرد آیا به غیر از افراد با تمکن مالی بالا و دارای مشغله شغلی فراوان که حاضر نیستند بدون حضور وکیل در دعاوی ورود نمایند کسی حاضر می شود به دلیل افزایش هزینه های دادرسی دعاوی مالی از خدمات حقوقی و وکالت وکیل دادگستری در طرح یا دفاع از دعاوی بهره ببرد؟!

۲۱/۰۹/۱۳۹۶

محسن عساکره :

باسلام خدمت تمام کسانی که نظرات خود رو ایراد فرمودند بنظر بنده حذف ازمون وکالت امری بسیاردرست است امابا کار کارشناسی درست.اما اگر بخواهیم این سد غلط امتحان وکالت پایدار باشه شما باید عواقب این کار رو ببینید افزایش بیکاری،به حاشیه کشیدن جوانها،افزایش مشکلات جامعه وعواقب بسیار خطرناک دیگر بیایید فکر کنیم چرا میگوییم نه این ازمون نبایید برداشته بشه ایا کسانی که این حرف را میزنند چرا بفکر معیارهای مثبت حذف ازمون وکالت نیستن باکمی سنجش معیارها میتوان فهمید حذف ازمون بهتر از اینه که دانشجوییان این رشته رو با یه ازمون خانه نشین کرد واز میدان خارج کرد

۲۱/۰۹/۱۳۹۶

ehsan :

سلام به همه دوستان حقوقی اینکه امتحان ورودی حذف شود یا نه کاری نداریم مطمنا برداشته بشه خوبه ولی زیاد دلخوش به این حرفا نباشیم چراکه این امتحان منبع درامد خوبی برا قوه قضایه کانون هست و چرا باید این پول مفت و مجانی رو از دست بدن

۲۱/۰۹/۱۳۹۶

حميدرضا :

با سلام و احترام خطاب به نمایندگان محترم عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی : پیشنهاد می شود قبل از هر گونه اتخاذ تصمیم عجولانه در مورد افزایش افسار گسیخته و نامتوازن ظرفیت پذیرش کارآموزان وکالت از طریق حذف آزمون وکالت ، آسیبها و نقاط ضعف رونق بازار کار وکلا و همچنین معضلات گریبانگیر فعلی حرفه وکالت از طریق رایزنی با جامعه وکلا و اتحادیه سراسری کانونهای دادگستری و مرکز امور مشاوران حقوقی قوه قضائیه و معاونتهای حقوقی قوای مجریه ، مقننه و قضائیه شناسائی شده و در پی راه حل کارشناسی مدبرانه از طریق تدوین طرح مترقی قانون وکالت که سالیان متمادی قابلیت اجرا داشته و بطور آزمایشی و برای مدت موقت نباشد نائل آئید سپس در صورت ایجاد رونق نسبی در بازار وکلا از طریق الزامی نمودن تمامی خدمات حقوقی قابل ارائه به متقاضیان در مراجع قضائی و شبه قضائی و اختصاصی و ثبتی و مالیاتی و شهرداریها از طریق وکیل دادگستری ، چنانچه کمبود وکیل در ارائه خدمات حقوقی به متقاضیان مشاهده شود ، کمیسیون ذیصلاح تعیین ظرفیت تعداد کارآموزان می تواند بنا به شرایط کشش بازار و امکانات دادگستریها و مراکز کارآموزی تعداد پذیرش کارآموزان وکالت را افزایش دهد . حتی در طرح پیشنهادی امکان اجرای این شیوه وجود خواهد داشت که تعیین افزایش ظرفیت تعداد کارآموزان وکالت از طریق کمیسیون ذیصلاح بدون برگزاری آزمون کتبی و از طریق جذب متقاضیان وکالت حائز شرایط کسب حد نصاب حداقل معدل ۱۴ یا ۱۵ دوره کارشناسی دانشگاهای معتبر و قبولی در مصاحبه تخصصی (اختبار) وکالت صورت پذیرد . همچنین پیشنهاد می شود درجه وکالت به چهار مرحله تقسیم گردد : ۱ از بدو ورود به حرفه وکالت تا ۱۰ سال سابقه وکالت وکیل درجه ۳ ، از ۱۰ سال تا ۲۰ سال سابقه وکالت وکیل درجه ۲ ، از ۲۰ سال تا ۳۰ سال سابقه وکالت وکیل درجه ۱ و از ۳۰ سال تا ۴۰ سال سابقه وکالت وکیل به درجه ممتاز ارتقاء یابد . وکلای مورد اشاره متناسب با درجه خود صلاحیت وکالت دعاوی متناسب با درجه خود را خواهند داشت . حق الوکاله و حق المشاوره وکلای مذکور متناسب با درجه وکیل و محل اشتغال به خدمت (وکلای شهر تهران و مراکز استانها به دلیل بالا بودن هزینه های دفتری در محل اشتغال به کارشان از اجرت بالاتری در ارائه خدمات حقوقی نسبت به سایر وکلای شهرستانها برخوردار خواهند شد) تعیین خواهد شد . همچنین وکلای ممتاز از لحاظ شکلی و نظارتی به پرونده های دعاوی و شکایات مهم قابل طرح در مراجع تجدیدنظر و دیوانعالی کشور ورود خواهند نمود و اخذ نظریه مشورتی آنان در ثبت دعاوی الزامی خواهد بود . پیشنهاد می شود در طرح جدید مترقی وکالت ، ساز و کاری اندیشیده و تعبیه شده تا فساد و رانت خواری و ویژه خواری و رشوه خواری و دکان دلال بازی و سوداگری از دست و پای حرفه وکالت پرچیده شده بطور مثال بدین نحو که مطابق درجه وکیل که در بالا به آن اشارت رفت پرونده های دعاوی ثبت شده در تمامی مراجع قضائی و شبه قضائی توسط سیستم اتوماسیون دادگستریها و بطور مکانیزه و بدون دخالت انسانی به ترتیب به وکلای دارای پروانه معتبر در همان حوزه قضائی ارجاع گردد و به طور متوسط به هر وکیل در هفته ۴ پرونده با تعرفه حق الوکاله منصفانه متناسب با نوع دعوی و شکایت و پیچیدگی و اهمیت آن و درجه وکیل احاله گردد تا هم رونق به بازار کار وکلا برگردد و هم توزیع عادلانه و بدون رانت در جذب موکل صورت گرفته و هم بازار دلال بازی و سوداگری برچیده شده و هم فساد سیستماتیک در دستگاه قضائی کاهش یابد . پیشنهاد می شود به منظور اجرای عدالت و جلوگیری از انباشته شدن تعداد کثیری از وکلای شهرستانی دارای پروانه اشتغال به کار خارج از شهر تهران و مراکز استانها در شهر تهران و مراکز پر جمعیت استانها در طرح جدید به هیچ وجه اجازه وکالت به وکیل خارج از حوزه قضائی محل اشتغال به کار که در پروانه قید شده داده نشود و اجازه و اختیار جابجائی حوزه وکالت (چه با دریافت پول گزاف و چه بدون دریافت پول) از مراکز غیر مهم و کم جمعیت استانها و شهرستانها به مراکز مهم و پرجمعیت استانها از مرجع صدور پروانه وکالت گرفته شود . همچنین در طرح جدید مترقی وکالت جهت جلوگیری از بهره کشی و سوء استفاده از موقعیت کارآموزان توسط برخی از وکلای سرپرست پیشنهاد می شود در دوره کارآموزی همانند کارآموزان مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلاء قوه قضائیه ، کارآموزان حق وکالت در دعاوی را نداشته باشند .

۲۱/۰۹/۱۳۹۶

محمدي :

نمایندگان مجلس مشکل برگزاری آزمون وکالت نیست چه آزمون برگزار شود چه نشود .مشکل بی عدالتی هایی است که متاسفانه در این کشور رخ میدهد.مشکل در سهمیه بندیهای بی اساسی است که به برخی افراد بدون تععیین سطح علمی داده میشود.مشکل در فروش سوالات وجواب آزمون میباشد.مشکل در دست های نامرئیست که دربرقراری این آزمون میباشد.شما عدالت رابرقرارکنید دستان نامرئی سودجویان راکوتاه کنیدبه الله قسم مشکل برطرف میشود.

۲۱/۰۹/۱۳۹۶

ستايش :

سلام.به نظر من حذف آزمون بی فایده هستش.باید آزمون سردفتر هر سال برگزار بشه .چرا عزیزان گردانید به وکالت.چرا آزمون سردفتر برگزار نمی شود

۲۱/۰۹/۱۳۹۶

شاکري :

بنده خودم به عنوان کسی در ازمون وکلا قبول شده و کار اموزی میگذرونه پشنهاد و عقیده ام حذف این ازمون غیر استاندارد است چراکه خیلی از دوستان عزیز که قبول شدن صرفا مواد قانونی حفظ کردن و اصلا نه سواد کافی در این باره دارن و نه مطالعاتی و نه حتی توانایی که یک وکیل باید داشته باشه و خیلی اسون بعد مدتی میذارن کنار و به دنبال راه دیگه ایی میرن و اگرم نذارن کنار صرفا جنبه ی مالی نگاه میکنن به این شغل و چه بسا دوستانی که بسیار بسیار علم حقوفی دارن و مطالعات حقوقی و مدرک عالیه اما به دلیل عدم ظرفیت کافی و حفظ نکردن صرف مواد و نداشتن استاندار این ازمون از این عنوان و شغل دور موندن
بنظرم باید فکر اساسی بشه چون واقعا ازمون استاندار نیست و هر سال سوال اختلافی و غلط داره که واقعااا زحمات دوستان که بیش از یک سال تلاش کردن از بین میره
و دوستانی که صرفا میگن نه باید ازمون بمونه متاسفانه افرادی هستن که قبول شدن و به عشقشون که برای هر دانشجوی حقوقی هست رسیدن و حالا میگن خیرررر نباید برداشته بشه
و در جواب یکی از دوستان که گفتن دانشجوی حقوق بیکار بهتر تا وکیل بیکار دوست عزیز بنظر من وکیل بیکار بهتر تا دانشجویی که زحمت کشیده و حالا حس ناکامی داره و باید بره منشی یکی از دوستان وکیل خود بشه
چقد خوب که اقللاا به ارزو و عشقش برسه و دیگه تو کار متوجه بشه لیاقت این شغل داره یا خیر

۲۰/۰۹/۱۳۹۶

عليرضا :

باسلام درمورد آزمون وکالت و نحوه ورود به حرفه وکالت به نظر بنده اگر به صورت تخصصی باشه بهتر و کارآمدتر هست به این صورت که هر شخصی با توجه به تخصص و یا علاقه خود در یک رشته حقوقی تمایل به فعالیت دارد درهمان رشته آزمون وکالت دهد به طور مثال علاقه مندان به فعالیت در حیطه حقوق خصوصی صرفا مباحث حقوق خصوصی را آزمون بدهند و علاقه مندان به جزا به همین صورت چون امروزه واقعا دامنه حقوق گسترده شده و فعالبت تخصصی به مراتب مفید تر و کارآمدتر است تا اینکه هر شخصی در همه زمینه ها فعالیت کند ازطرفی تخصصی کردن حرفه وکالت باعث میشه تمامی جوانب و نکات آن تخصص بهتر مورد توجه شخص وکیل قرار بگیرد زیرا محدوده کاری و حتی قبل از آن، متقاضی ورود به حرفه وکالت محدوده آزمونی ورودی را میداند

۲۰/۰۹/۱۳۹۶

زهرا :

سلام و عرض ادب خدمت عزیزانی که به فکر فارغ التحصیلان رشته حقوق هستند.میتوان دو راه کار پیشنهاد داد اول اینکه ازمون برگزار شود ولی اینطور محدودیت نباشد و شرکت کنندگان با کسب یک حد امتیازی قبول شوند و دوره کاراموزی بگذرانند...چون خیلی از داوطلبها واقعا از نظر سطح علمی در مرتبه بالایی هستند و به علت ضعیف بودن در تست زنی یا کم اوردن وقت در تست زنی و یا به علت وقت گیر بودن سوالات و متناسب نبودن سوالات با تایم ازمون و غیره موفق نمیشوند تا جزو محدود پذیرفته ها باشند .و دوم اینکه ازمون حذف شود و یک دوره کاراموزی با یک تایم مشخص گذارده شود و پس از طی مدت کاراموزی یک ازمون جهت سنجش میزان سطح علمی کاراموزان برگزار شود و هر کس حد نصاب نمره را کسب کرد پذیرفته شود و پروانه دریافت کند....اینکه در هر سال یک بار ازمون برگزار شود ان هم با محدودیتی که قرار میدهند و افراد با هزینه های بالا و تلاشهای بسیار زیاد رتبه هایی لب مرز کسب کنند قبول نشوند بسیار نادرست و نا امید کننده هست....هر فارغ التحصیل حقوق سالانه در ازمونهای وکالت و قضاوت و مشاوران و استخدامی و کارشناسی ارشد یا دکترا بخواهد شرکت کند که هر کدام بالغ بر ۱۰۰ ت هزینه ثبت نامیست چیزی معادل ۵۰۰ ت باید فقط هزینه ثبت نام در این ازمونها را بدهد....ازمونهایی که گاهی خود وکلا و یا قضات نمیتوانند پاسخ خیلی از سوالاتش را بدهند ....ایا یک ازمون در یک تایمی میتواند معیار سنجش لیاقت افراد از نظر شخصیتی و علمی در امر وکالت باشد؟ مسلما نمیتواند....بسیار ناپسند است که سفره ای پهن باشد و عده ای از ترس اینکه نکند غذای کمتری نصیبشان بشود دست عده ی دیگر را از این سفره کوتاه کنند و محدودیت ایجاد کنند....باید به فکر چاره بود.مثلا اینکه جهت جلوگیری از امر اطاله دادرسی و پیچیده شدن پرونده ها و ...داشتن وکیل در دادگاهها الزامی شود .و طرح هایی از این قبیل.و اینکه بعضی از پذیرفته شده ها این مسله را به تمسخر میکشانند مشکلی از این مسله حل نمیکند و بعضی حرفها که نسنجیده زده میشود دور از شان تحصیل کرده های حقوق و وکلای عزیز هست.

۲۰/۰۹/۱۳۹۶

شهرام مختارپور :

سلام بر نمایندگان محترم مجلس که با شجاعت و قاطعیت جلوی سواستفاده و انحصار طلبی کانون وکلا ایستاده اند . آزمون وکالت باید برداشته شود . و کانون وکالا از انحصار و خودکامگی در آید و محدود شود . و رییس آن باید کسی باشد که با درد مردم و فلسفه بیکاری اشنا باشد . نه کسی که ثروتش از ابرها گذشته و سواره می تازد

۲۰/۰۹/۱۳۹۶

محمد مهدي مختارپور :

با سلام و درود . اول از نمایندگان محترم تشکر و قدردانی می نمایم به فکر بیکاران جوانان هستند و با شجاعت تمام جلوی انحصار و سودجویی کانون وکلا ایستاده اند . کدام صنف در کشور انحصاری است ؟ صنف وکلا باید بدون آزمون وارد بازار کار شوند و خود آن فرد مشخص می کند چه قدر توانمند است . افرادی که مخالف حذف آزمون هستند همه وکلایی هستند که منافع خود را در خطر می بینند و برای سنجش سواد همین افراد بیایند همین آزمون امسال را پاسخ بدهند ببینیم چقدر خودشان سواد دارند . ای کاش قانونی تصویب شود و وکلا را از لحاظ سطح سواد رتبه بندی کنند تا ما ببینیم همین افراد مدعی سطح سوادشان چقدر است ؟ ما از نمایندگان محترم مجلس حمایت می کنیم و درود برآنها می فرستیم .

۲۰/۰۹/۱۳۹۶

فرشاد :

سلام . کسانی که یا حذف آزمون مخالف هستند و دم از بی سوادی و فلان میزنن کسانی هستند سود جو و برای منفعت خودشان حرف مفت میزنند شما زمانی که ظرفیتها بالا بود وکالت قبول شده اید و حالا هم چانه زنی می کنند که درآمد و گوش بریشان به خطر نیفتد . همینها که دم از بی سوادی می زنن بیایند در مصاحبه علمی با همین فارغ التحصیلان حقوق که می گویند بی سواد هستند رقابت کنند ! این افراد که ادعا می کنند حقوقدان هستند چطور به خود اجازه می دهند که به همین راحتی قضاوت کنند و بقیه را به بی سوادی محکوم کنند ؟! بازار کار رقابتی است و مردم خود شعور دارند و متوجه خواهند شد که کدام وکیل متبحر است یا نه ؟

۲۰/۰۹/۱۳۹۶

lawyer :

درخواستم حذف آزمون وکالت و رتبه بندی وکالت با توجه به مدت کاراموزی وکالت و نیز در نهایت پس از تایید اخذ پروانه وکالت.با تشکر

۲۰/۰۹/۱۳۹۶

الهام :

با حذف ازمون کاملا موافقم

۲۰/۰۹/۱۳۹۶

قاصدک :

ببخشید واقعا ارزش سواد رو با دانشگاه های آزاد و غیر انتفاعی و پیام نور یالغوز آباد سفلی و علیا آوردین پایین بس نیست؟؟ بس کنید دیگه این چه وضعیه اونی ک با کلی زحمت درس میخونه چندین سال عمرشو توی کتابخونه های دانشگاه ها میگذرونه و درس میخونه و با سواد کامل و کالت قبول میشه با اونی که با پارتی بازی و جزوه دو صفحه ای و آموزش در حد صفر لیسانس و فوق لیسانس میگیره یکیه واقعا؟ سطح زندگی این دو دسته در آینده با هم برابره؟ مگه قراره هر کی هر درسی خونده بره سر کار؟ خب اگه خیلی خوب باشن و درس خونده اون فارغ التحصیل های بیکار آزمونو قبول میشن نیازی ب اقداماتی برای تسهیل کارشون نیست. چرا میخواید با اینجور اقداماتی ک صرفا سطحی نگری به عواقب هست حیطه حقوق رو هم به ورطه ی پست بی سوادی بکشونید؟ جواب این همه عدم برقراری عدالت چیه؟؟ هل یستوی الذین یعلمون والذین لایعلمون؟

۲۰/۰۹/۱۳۹۶

مريم :

باسلام،برداشتن آزمون وکالت درست کردن یه اشتباه با یه اشتباه بزرگتره،کسی که آزمون وکالت روقبول نمیشه یعنی سواد واستعداد برای وکالت نداره، پس بهتره بره سراغ یه کاردیگه، قرارنیست چون دانشجویان حقوق زیاد شدن بقیه تاوان بدن حتی آموزش وپرورشم برا گرفتن معلم آزمون استخدامی داره طرف دست راست وچپش رو بلدنیست بعداومده حقوق گله میکنه که کلاس رفته کتاب خریده آزمون قبول نشده

۲۰/۰۹/۱۳۹۶

امير بهاري :

این ازمون حذف بشه یا نشه هیچ فرقی بحال حقوقدانان ما نمیکنه چون جامعه ما درگیر ضوابط و رابط بیمار خودشه.....وقتی ک ی گیاه شناس مدیر دفتر شعبه حقوقی میشه دیگه باید تا حساب کار دستتون بیاد ...

۲۰/۰۹/۱۳۹۶

الهام :

ضمن تشکراز اینکه به فکر دانشجویان حقوق هستید من هم مخالف برداشتن ازمون هستم با اینکه خودم دو سال است که شب روز ندارم و هر سال به خاطر کمی وقت میبازم اما اینطوری وکیل ارزش واقعی خودش رو از دست میدهد و هر بی سوادی وارد میدان میشود به جای این کار ظرفیتها را بیشر کنید و جلوی ورود بدون کنور دانشگاهها رو بگیرید

۱۹/۰۹/۱۳۹۶

نعمتي :

سلام
حذف آزمون وکالت یعنی ورود انبوه افراد غیر متخصص و کم سواد به دادگاهها به عنوان وکیل و تنزل جایگاه شریف وکالت و تضییع حقوق موکلین به علاوه فارغ التحصیل بیکار بهتر از وکیل بیکار هستش

۱۹/۰۹/۱۳۹۶

عليرضا :

با سلام و خسته نباشید.دوستان عزیز بنده به عنوان یك دانشجوى حقوق معتقد هستم بسیارى از افرادى كه براى اولین بار در ازمون وكالت شركت میكنند دچار استرس و نا باورى میشوند كه در همان ابتداى ازمون همه چیز رو فراموش میكنند اگر در دانشگاهاى ما بجای روخوانی قوانین ،اساتید ما شروع به اموزش فن دفاع لایحه نویسی و چگونه تقدیم كردن دادخواست و غیره و غیره كه همه ما یه جوری در زمانهای مختلف درگیر این موضوع بودیم اموزش بدن تا دیگه هیچ زمان با یه دانشجوى بیسواد در اتمام دوره مواجه نشویم همه ما در كنار خودمون افرادی رو میشناسیم كه از سواد خوبی برخوردار هستند اما پای ازمون كه وسط میاد همه چیز عوض میشه و استرس و ناباوری خود شروع میشه،پس از نظر من امتحان تا حدود كمی میتونه میزان صلاحیت شخص رو مشخص كنه ،باید دید كه در عمل هر شخص دارای چه توانایی هست،باید دانشگاه و اساتید رو مجاب كرد تا به شكل دیگه به تربیت دانشجوهای خود اقدام نمایند.چه بسا افرادی هستند كه دارای پروانه وكالت هستنداما زمان دفاع كه میرسد فقط كمك به خراب تر كردن پرونده میشوند نه بهبود اوضاع بماند كه بسیاری از همین افراد كه امتحان دادند و پروانه دارند به دنبال افرادی میگردند كه بتونن به شكل اجاره دادن پروانه وكالت به هدف مالی خود نزدیك بشند،

۱۹/۰۹/۱۳۹۶

فرشيد فرايي :

سلام.
من مخالف حذف ازمونم. باید ازمون باشه ولی دست کانون وکلای انحصار گر و متخلف نباشه. سوالات توسط نهادی بی طرف طرح شه و معیار استاندارد برای جذب باشه.
متأسفانه ایران بر خلاف ۵۲ کشور جهان به صورت کاملا انحصاری و خلاف قانون جذب وکیل داره. حتی افغانستان و پاکستان هم اینجوری نیست.
هرچند رفتار کانون وکلا مخالف قانون سیاست های کلی اصل ۴۴ است.

۱۹/۰۹/۱۳۹۶

حميدرضا :

سلام قطعا باید موازنه ای و تعادلی بین تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهها اعم از رشته حقوق و غیر آن با بازار کار حرفه ای برقرار شود تا هم با خیل عظیم فارغ التحصیلان دانشگاهها مواجه نباشیم و هم به اعتبار و شخصیت فردی و پایگاه اجتماعی فارغ التحصیلان دانشگاه خدشه ای وارد نشود . خدمات حقوقی قابل احصاء و گسترده ای در جامعه وجود دارد که می توان با تصویب قوانین حمایتی از فارغ التحصیلان حقوقی دانشگاهها در ارائه خدمات حقوقی به مردم بهره گرفت از جمله تنظیم ، تدوین و تائید قراردادهای فروش و اجاره در بنگاههای معاملات ملکی و نمایشگاههای اتومبیل . می توان با وضع قوانین حمایتی طرفین قرارداد را ملزم به استفاده از کارشناس حقوقی در تنظیم ، تدوین و تائید قراردادهای فوق الاشعار نمود تا چنانچه بدین نحو عمل نگردد قراردادهای مذکور قابلیت اجرا در دفاتر اسناد رسمی و محاکم را نداشته باشند . همچنین می توان با تصویب قوانین حمایتی ، تنظیم ، تدوین و تائید سایر قراردادهای حقوقی را منوط و ملزم به تائید وکلای طرفین و وکیل مرضی الطرفین نمود و چنانچه بدین نحو عمل نشود قراردادهای مزبور در مراجع قضائی و ادارات ثبت و دفاتر اسناد رسمی قابلیت اجرا نداشته باشند . با تصویب قوانین و آئین نامه های حمایتی می باید جلوی تکه تکه شدن خدمات حقوقی وکلا شامل عریضه نویسی ، لایحه نویسی ، تنظیم دادخواست و شکوائیه و اظهارنامه به توسط افراد فاقد مجوز و صلاحیت گرفته شود . با تصویب قوانین حمایتی مترقی می باید تمامی خدمات حقوقی تخصصی توسط وکلا و مشاوران حقوقی و سایر خدمات حقوقی دارای پیچیدگی کمتر که در بالا به مصادیق تمثیلی آن اشاره شد توسط کارشناسان حقوقی آموزش دیده که کارآموزی لازم را در کارگاههای حرفه ای حقوقی با موفقیت طی نموده باشند انجام پذیرد و هیچ خدمات حقوقی خارج از چتر وکلا و مشاوران حقوقی و کارشناسان حقوقی دارای مجوز صورت نگیرد و از ورود و مداخله افراد غیر حتی بعنوان حقوقدان و یا غیر و فاقد صلاحیت و مجوز بطور جد جلوگیری قانونی بعمل آید . با تصویب قوانین حمایتی مترقی حتی می توان از ورود کارشناسان حقوقی دارای سابقه نصاب مقرر و یا بازنشسته شاغل در دستگاههای دولتی و یا قضات با هر میزان سابقه و یا قضات بازنشسته از ورود به حرفه وکالت جلوگیری نمود . حتی می توان قوانین حمایتی مترقی وضع نمود که وکلای شاغل و فعال در حوزه قضائی تهران و مراکز استانها با ۱۰ سال سابقه کار در حرفه وکالت بتوانند بدون آزمون و پس از طی کارآموزی علمی و عملی و موفقیت در آن و قبولی در مصاحبه تخصصی و عقیدتی به تعداد مورد نیاز به عنوان قاضی همطراز با سابقه حرفه وکالت به استخدام دستگاه قضائی نائل شوند و از این طریق هم کمبود قاضی در مراجع قضائی جبران شود و هم قضات با کیفیت تری وارد دستگاه قضائی شوند .

۱۹/۰۹/۱۳۹۶

حميدرضا :

با سلام و خدا قوت خدمت نمایندگان محترم طراح پیش نویس طرح جدید وکالت عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی و از جمله سخنگوی محترم کمیسیون مربوطه به استحضار عزیزان سخنران در همایشهای مختلف حقوقی می رساند از بعد از انقلاب به ویژه در یکی دو دهه اخیر پس از افزایش قارچ گونه تعداد دانشکده های حقوق پولی و انتفاعی کم کیفیت صادر کننده صرف مدرک فارغ التحصیلی و افزایش لجام گسیخته تعداد دانشجویان و فارغ التحصیلان اینگونه دانشکده ها که حتی در کوره دهاتها هم مبادرت به تاسیس دانشکده های پولی و انتفاعی نموده اند از جمله بخش قابل توجهی از دانشجچویان فاقد دانش علمی و عملی (تجربه) کافی و اشباع شدن بازار کار مشاغل حقوقی از جمله قضاوت ، وکالت ، سردفتری و کارشناس حقوقی شاغل در بخشهای حقوقی یا مرتبط دستگاههای اجرائی یا سایر ادارات بخشهای عمومی غیر دولتی و خصوصی و واحدهای حقوقی شرکتهای تجارتی همه این عوامل و سایر عوامل ذی مدخل دیگر دست به دست هم داده تا قاطبه اعضای جامعه وکلا که می خواهند بطور سالم و قانونی و بدون هیچگونه رانت و پرداخت رشوه به اشخاص موثر در ایجاد مانع در طی شدن تشریفات قانونی اداری پرونده و یا پیشرفت در نتیجه پرونده یا پرداخت پورسانت به دلالان معرفی کننده پرونده و با اتکاء به معلومات حقوقی و تجربیات مکتسبه خود و بدون دریافت کمک از دیگران گذران زندگی و معیشت نمایند متاسفانه صرفنظر ازبالا بودن هزینه های اجاره یا خرید دفتر در نقاط جغرافیایی شهری مناسب ایجاد دفتر و همچنین سایر هزینه های دفتری از جمله خرید ملزومات اداری و هزینه پرداخت دستمزد منشی و پرداخت حق بیمه و ... حتی درآمد ناخالص متوسط ماهیانه آنان به اندازه حقوق و مزایای یک کارشناس حقوقی شاغل در ادارات حقوقی نمی شود و متاسفانه طیف وسیعی از اعضاء جامعه وکلا که دارای شرایط موصوف ذکر شده در بالا هستند علیرغم اینکه سالها زحمت درس خواندن و کسب رتبه بالای کنکور و تحصیل در رشته حقوق به عنوان رشته طراز اول علوم انسانی و قبولی در آزمون دشوار وکالت و طی دوره ۱۸ ماهه کارآموزی عملی وکالت و قبولی در امتحان اختبار و کسب تجربیات لازم در نزد وکیل سرپرست و مراجع قضائی را به جان خریده اند و شغل و حرفه وکالت در تمامی جوامع پیشرفته و در حال توسعه جزو صدر مشاغل با اعتبار والاست ولی متاسفانه در جامعه ما نه تنها فرهنگ استفاده از وکیل جا نیفتاده بلکه وضعیت نه چندان مطلوب استفاده از وکیل در گذشته نیز به مخاطره جدی افتاده است . همانطور که مستحضرید تا الزام قانونی به استفاده از وکیل در انجام تمامی امور حقوقی صورت نپذیرد فرهنگ استفاده اختیاری از وکیل به مرور در جامعه ما شکل نخواهد گرفت و متاسفانه مردم ما علاقه چندانی به استفاده از خدمات وکیل ندارند و نمی خواهند بابت گرفتن خدمت هزینه بپردازند و می خواهند با اخذ مشاوره حقوقی تلفنی یا الکترونیکی رایگان که اخیرا به غلط توسط برخی دلالان ایجاد کننده سایت های مجازی حقوقی متداول شده و همچنین مشاوره حضوری رایگان در واحدهای ارشاد مراجع قضائی خودشان مسیر پرونده شان را طی نمایند . آیا با این شرایط افسار گسیخته فعلی بازار کار وکلا که هم در رکود و کسادی عمیق به سر می برد و هم نابسامان است و هر شخص فاقد مجوز قانونی و فاقد صلاحیتی (غیر وکیل ) با ایجاد واحد عریضه نویسی در داخل مراجع قضائی که از پشتیبانی اشخاص رسمی برخوردارند و همچنین عریضه نویسی در خیابانهای اطراف مراجع قضائی و همچنین خارج از مراجع قضائی در سایر مکانها توسط افراد غیر وکیل آیا به نمایندگان محترم حمایت کننده از لغو آزمون وکالت اجازه می دهد بدون مطالعه دقیق جوانب کار و کار کارشناسی عمیق و ریشه دار کافی و معضلاتی که در آینده با لغو آزمون وکالت بر معضلات فعلی جامعه وکالت افزوده خواهد کرد مبادرت به این اقدام نسنجیده نمایند . اگر به نظر نمایندگان محترم حامی لغو آزمون وکالت لازم است آزمون وکالت لغو شود و هر کس با داشتن دانشنامه کارشناسی وارد جامعه وکلا شود پیشنهاد می شود سایر آزمونهای حقوقی از جمله قضاوت و سردفتری و همچنین آزمونهای مهندسی ساختمان و کارشناسی رسمی دادگستری و دستیاری تخصصی پزشکی و آزمون خلبانی نیز لغو شود تا به زعم آقایان هم عدالت برقرار شود و هم فارغ التحصیلان رشته های مذکور آزادانه بتوانند بدون آزمون وارد مشاغل ناب و منحصر به فرد و طراز اول مشاغل مزبور شوند !!! پیشنهاد می شود طراحان محترم و گرامی به جای سخنرانی تبلیغاتی در همایشهای مختلف حقوقی و مصاحبه با خبرنگاران و خبرگزاریها ، طرح خود را ابتدائا با اسکودا و کانون وکلای دادگستری مرکز و مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضائیه و معاونت حقوقی ریاست جمهوری و معاونت حقوقی قوه قضائیه و جامعه تخصصی وکلا و حقوقدانان به بحث و مباحثه و کار کارشناسی گذاشته و ضعفها و نواقص و آسیبهای آن را شناخته و اصلاحات لازم با حضور همه نمایندگان مراجع یاد شده در بالا صورت گرفته و به تصویب و امضائ همه نمایندگان تشکلهای ذیصلاح فوق الذکر برسد . طرحی که با ادغام کانون وکلا و مرکز مشاوران حقوقی قوه قضائیه و ایجاد مرجع جدید با عنوان کانون ملی وکلا و مشاوران حقوقی ایجاد شده که در مقررات مترقی مورد تصویب آن هم به استقلال وکلا توجه کافی شده باشد و هم نظارت قوه قضائیه از حیث تعیین ضوابط اسلامی برای وکلا موضوع بند ۱۳ ابلاغی سیاستهلای کلی قضائی در آن رعایت شده باشد و هم استفاده از وکیل و مشاوره حقوقی در تمامی امور حقوقی و خدمات حقوقی با ذکر مصادیق آن الزامی شده باشد که در صورت تحقق این شرایط امکان افزایش ظرفیت کارآموزان وکالت از طریق برگزاری آزمون به تبع کشش بازار کار وکلا و افزایش تقاضای خدمات حقوقی و استفاده از وکیل میسر نیز خواهد شد .

۱۹/۰۹/۱۳۹۶

کريم ميري :

سلام .بنده به عنوان دانشجوی کارشناسی حقوق با حذف آزمون وکالت موافقم .چون همین آزمون سخت وکالت باعث شده تعدادی زیادی از دانشجوهای این رشته که سواد خوبی هم دارند به دلیل محدود بودن قبولی در آزمون نتونن وارد کار وکالت بشن و عده ای به خاطر داشتن سهمیه و با سواد پایین تر این ازمون رو قبول میشن و اگر آزمون وکالت برداشته بشه و در جامعه فرهنگ سازی بشه برای مردم که میتونن برای کارهای که خودشون نمیتونن انجام بدن با پرداخت هزینه معقول وکلا میتونن این کار رو براشون انجام بدن و همچنین مشاوره های حقوقی به درستی توست حقوقدانان به مردم داده بشه قعلا هم آمار بیکاری فارق التحصیلان حقوق کمتر میشه و هم مردم برای هر کاری بدونه اطلاعات ماه ها در گیر مشکلات حقوقی به دلیل نداشتن مشاور و وکیل خوب نمیشن .

۱۹/۰۹/۱۳۹۶

sajad :

با سلام و عرض ادب محضر اساتید و خسته نباشید ویژه به نمایندگان محترم مجلس جهت پیگیری موضوع فوق.
نظر بنده بعنوان یكی از فارغ التحصیلان رشته حقوق و داشتن (( تجربه كاری و توان بیان در دفاع از موكل )) و نه توان داشتن (( صرفا تست زنی و عدم فن بیان و ناتوان از دفاع از موكل)) صدر در صد با این طرح موافقم.
انشالله عملی بود.

۱۸/۰۹/۱۳۹۶

احسان خواجه زاده :

اون دلاورمردان و شیرزنانی که به روی تخت های خانه شان دراز کشیده اند و بیست و چهارساعت توی فضای مجازی می چرخن و به محض رویت چنین خبری به وجد می آیند و نظر در تایید حذف آزمون وکالت می نویسن، زحمت بکشن لَختی از اون لاک روحانی خود بیرون آمده، برن بشینن چار روز(هدفمند و بدون حاشیه) مطالعه کنن، حداقلِ شایستگی نسبی برای کسب عنوان وکالت رو با قبولی در این آزمون کسب کنن و به جمع وکلا بپیوندن،واز پیروزی یک هموطن دیگرشون که تلاش بیشتری کرده، حاسِد و دلسرد نشن.
در غیر این صورت به همون خواب روحانی بر روی تخت دلپذیرشون ادامه بدن و خواستار چیزی که در هیچ کجای دنیا و توی هیچ کشور و هیچ منطق مبتنی بر خِردی پذیرفته نیست نشن.
بارکلا..

به امید پیروزی تک تک شما هم وطنان گرامی(درصورت شایستگی)

۱۸/۰۹/۱۳۹۶

مهدي :

هو الوکیل
بنده به عنوان دانش آموختخ در رشته حقوق که پشت کنکور پذیرش کارآموز وکالت با این چالش مواجه هستم با احترام به نظر دوستان شدیدا با حذف آزمون وکالت مخالفم چراکه متاسفانه پذیرش بی قید و شرط دانشگاه های ایران در رشته حقوق باعث شده به جرات بیش از هشتاد درصد فارغ التحصیلان حقوق سواد قضائی نداشتع و از درک مفاهیم ابتدائی مثل اقاله ،ضمان ید ، ضمان درک ،عقود تشریفاتی و عینی و رضائی و قسامه و ... عاجزند و یقینا اگر قرار به انشاء یک دادخواست ساده مطالبه وجه چک باشد بیشتر شبیه طنز حقوقی از کار در می آید تا یک دادخواست متقن . لذا ریشه این امر ورود و پذیرش بی پایه و اساس به رشته حقوق و دانشگاه های پولی است که پول و شهریه جای درک مفاهیم حقوقی رو گرفته و با این اوضاع نا بسامان حذف آزمون وکالت تیشه به ریسه این شغل مهم میشود اما آنچه مسلم است انحصار و نصاب محدود پذیرش هم یکی دیگر از چالش های اساسی در کنار ورود به دانشگاه در رشته حقوق است که شایسته است نمایندگان محترم قانون گذار در کنار برگزاری آزمون به روش صحیح و بدون محدودیت و ظرفیت و با اعلام یک نمره و نصاب علمی برای همیشه به این مشکل رسیدگی و همزمان با رتبه بندی وکلا و نظارت بر عملکرد ایشان اگر وکیلی بدون قابلیت های متعدد این حرفه توان حصول نتیجه در دعاوی را ندارد جای خود را به وکلای جوانی بدهد که با یک آزمون منطقی و با شرایط شخصی و علمی میتوانند به جامعه خدمت نمایند بدهند .
لذا بنظر راه چاره اول عدم پذیرش بی قید و شرط دانشجو در رشته حقوق و فارغ التحصیل شدن با شرایط علمی بالا در دانشگاه .
دوم آزمون بدون ظرفیت و انحصار و با یک نصاب علمی منطقی و سوالات نص محور و استاندارد .
سوم رتبه بندی و نظارت بر عملکرد وکلا پیش بینی می شود . با احترام.

۱۹/۰۹/۱۳۹۶

پاسخ سایت :

سلام و تشکر از نظرات سازنده شما

۱۸/۰۹/۱۳۹۶

داود :

سلام
من با حذف آزمون موافق هستم اما باید جذب وکیل با برنامه ریزی دقیق باشه تا اوضاع ازین که هست بدتر نشه پذیرش دانشجو در دانشگاه باید دقیقتر بشه و وکالت هم به صورت پایه ای باشه و برای ترفیع رتبه وکلا هم آزمون و تحصیلات و تجربه در نظر گرفته بشه

۱۸/۰۹/۱۳۹۶

رضا :

سلام علیکم.به نظراینجانب آقایان طرح حذف آزمون فقط قصدمطرح کردن خودشان رادارند.ایشان صورت مساله رامی خواهندپاک کنند.هنوزآزمون وغربالگری هست سوادبعضی وکلارامی بینیم.باحذف آزمون مشکل بیکاری حقوقی هاحل نمی شودبلکه همین جزئی اعتبارسوادآنهانیزخدشه دارمی شود.بهتراست به دانشگاههای غیرمعتبراجازه تجارت بارشته حقوق ندهید.تاتوقع وتقاضاکمترشود.خودم هم می خوانم برای وکالت.اگرسوادش ومهارتش راداشته باشم قبول می شوم.مگرآنهاکه قبول می شوندازجهانی دیگرآمده اند

۱۸/۰۹/۱۳۹۶

مريم يگانه :

برگزاری ازمون سردفتری شده یك رویا سردفتری شده شغل موروثی بعد همه میگن ازمون وكالت رو بر داریم كه هر بی كفایت بی سوادی وكیل بشه تو دادگستری ها شغل های حقوقی رو فارق التحصیلان مدیریت و مهندسی اداره میكنه چون پارتی بازی و شانس معیار پذیرش من خودم كانون قبول نشدم اما اگر ده سال هم باشه میخونم كه قبول شم چون نسل من دهه شصتی با عذاب درس خوندیم و رفتیم بهترین دانشگاه های كشور بعد از ما كنكور حقوق رو برداشتین كه هر كس دلش خواست حقوق بخونه یك بار حق ما رو پایمال كردین با تصمیمات نا اگاهانه حالا كه علم حقوق رو تبدیل كردین به صفر و كلی فارق التحصیل بی زحمت تو این جامعه داریم كه با جزوه های الكی زیر دست استاد های بیسواد تر از خودشون با معدل ۱۹ فارق التحصیل میشن اینا رو میخوایین بیارین تو بازار كار كه وكالت كنن كه بار دیگه حق مارو ضایع كنین كه وكالت رو هم بی ارزش كنین اصلا كی به شما میگه راجع به مسایلی كه اگاهی ندارین اظهار نظر كنین كی به شما اجازه داده با سرنوشت بچه های مردم بازی كنین اگه راست میگین ازمون سردفتری برگزار شه اگه راست میگین تو ازمون قضاوت و شورای حل اختلاف بدون پارتی بازی و بر اساس سواد نیرو جذب كنین اگه راست میگین پسر خاله پسر عمه برادر زاده خواهر زاده ی خودتون رو با پارتی استخدام دادگستری نكنین با فوق دیپلم هند از دانشگاه دوغوز اباد منشی دادگاهن اخه فوق دیپلم هنر چه ربطی به دادگستری داره چی از اصطلاحات حقوقی میفهمه خجالت داره

۱۸/۰۹/۱۳۹۶

سيده پانته ا پورسيد رضا :

واسه چی انقذر نا عادلانه حرف میزنین بین اون كسی كه یك سال ونیم درس خونده وكانون قبول شده با كسی كه سواد نداره نباید فرق باشه؟ در دانشگاه هارو باز كردن هر بی سوادی داره لیسانس و فوق لیسانس میگیره دانشجویی كه فرق دادخواست و لایحه رو نمیدونه میخواد وكیل بشه از حق مردم دفاع كنه؟ دانشجوها با یه جزوه ی ۱۵ صفحه ای لیسانس و فوق لیسانس میگیرن با معدل های بالا بین اونی كه با رتبه های تك رقمی قبول میشه با كسی كه فقط واسه یه مدرك میره دانشگاه نباید فرق باشه ؟ بس نبود تحصیلات رو بی ارزش كردین حالا دیگه نوبت خدشه دار كردن اعتبار وكالت؟ حقوق یه دریاست و كسی كه میخواد وكالت كنه باید جز این دریا باشه هر كه طاووس خواهد جور هندوستان كشد هركی میخواد وكیل بشه باید درس بخونه باید عمرشو بذاره تو مملكتی میشه ازمون وكالت رو حذف كرد كه دانشجوها با سواد و دانشگاه ها با كیفیت باشه نه مملكت ما كه هر بیسوادی دانشجوی دكتراست مملكت رو از اینی كه هست بیشتر فنا نكنین

۱۸/۰۹/۱۳۹۶

فرهاد حبيبان :

سلام . آزمون وکالت امسال انشا و مسخره بود و من توانستم به دو درس پاسخ دهم و بقیه سوالات را به دلیل کم آوردن وقت نتوانستم جواب بدهم . آیا این است عدالت کانون وکلا ؟! فقط آزمون وکالت را حذف نمایید تا جلوی سواستفاده این کانون مسخره گرفته شود . با تشکر

۱۸/۰۹/۱۳۹۶

فرشاد حبيبي :

سلام . من با حذف آزمون وکالت موافقم و از نمایندگان محترم برای تدابیر آینده شغلی حقوقدانان تشکر می کنم . فقط جلوی سواستفاده کانون وکلا را بگیرید .

۱۸/۰۹/۱۳۹۶

فرهاد حبيبان :

سلام . ضمن تشکر از نمایندگان محترم مجلس که به فکر بیکاری حقوقدانان است . من موافق طرح آزمون وکالت هستم و جلوی انحصار و سودجویی کانون وکالت با این آزمونهای مسخره و پولهای گزافی که هر ساله از ما می گیرند گرفته شود . درود بر نمایندگان محترم کمیسیون حقوقی مجلس .

۱۸/۰۹/۱۳۹۶

زهرامينايي :

باسلام . من به عنوان فارغ التحصیل کارشناسی حقوق و دانشجوی ارشد حقوق خصوصی اصلا با حذف ازمون موافق نیستم ... اگرچه خودم ازمون دادم و فک نمیکنم قبول بشم و کلاس رفتم و کلی کتاب خوندم ... کلی هزینه کردم... اما باز موافق نیستم کار ماهم مثل پزشک ها حساس اگر اونا باجان مردم سروکاردارن ماهم با حق و مال و حیثیت مردم سروکار داریم ... یعنی چی ؟؟؟؟ شب میخوابن صبح پامیشن یه تصمیم ؟؟؟ برای ازبین بردن این بحران بهتراست : ۱ پذیرش دانشجو بدون کنکور منع بشه و... ۲ ظرفیت بیشتر بشته ولی ... حذف نشه و...۳ سوالات نص صریح از کتاب قانون باشه ....

۱۸/۰۹/۱۳۹۶

رسول سلطاني :

با سلام. اگه میشه ظرفیت پذیرش رشته حقوق کم کنن وبا برداشته شدن آزمون وکالت شاهدرفع مشکلات بیکاری در این رشته خواهیم شد. انشالله خداوند پاداش بزرگی به تمامی کسانی که به فکر جوانان این کشور هستند در دنیا و آخرت عطا فرماید.

۱۸/۰۹/۱۳۹۶

علي عبدالعلي پور :

سلام به نظر بنده ازمون وکالت باید برداشته شود

۱۷/۰۹/۱۳۹۶

کاتب :

باسلام وادب به نظر بنده حقیر اگر این نظریه عملی بشه خیلی عالیه چون بیشتربیکاران مربوط به رشته حقوق والهیات فقه وحقوق است بیشترین بی توجهی هم به همین رشته هاست بنده چند بار امتحان دادم وموفق نشدم با اینکه مهارتهایی هم دارم چندسال بیکارم متولد۵۸ هم هستم درحالکه نیاز شدیدمالی هم دارم اگه عملی شه انقلابی تو این رشته هامیشه التماس میکنم عملی کنین با نهایت احترام

۱۶/۰۹/۱۳۹۶

سارا قيدر :

سلام،طراح محترم جوری سوال طرح کرده بود که انگار انشا نوشته بود و تا سوال های آیین دادرسی مدنی بخونی جواب بدی برای هر سوالی کلی وقت میخواست وبه شدت سخت بود همه دروس،فقط تجارت معمولی بود و آزمون امسال غیراستاندارد ترین آزمون بود،نمیدونم آقای کشاورز چی رو میخواست ثابت کنه

۱۶/۰۹/۱۳۹۶

سامان :

نمایندگان محترم مجلس با شجاعت تمام ،اوضاع و احوال انحصاری عده ای وکیل میلیاردر را در هم شکسته و به فکر چاره ای برای جوانان باشند. بنده فوق لیسانس حقوق خصوصی با معدل ۱۹ و نیم بوده و ۴ بار است که در ازمون ناعادلانه وکالت شرکت میکنم. تا کی باید عمر ما هدر رود؟؟؟؟؟!!!!!!

۱۶/۰۹/۱۳۹۶

صابر :

به مانند کشورهای پیشرفته بایستی طرح وکیل خانواده اجرا شود و طرح تمامی دعاوی الزاما با اخذ وکیل ممکن باشد . الان راهروهای دادگاهها از ترمینالهای مسافربری شلوغ تر هستند. انحصار ناعادلانه در جذب وکیل باید برداشته شود. ایران عزیز ما در این مورد باید از حالت جهان سومی خارج شود.

۱۶/۰۹/۱۳۹۶

غلامي :

با سلام، به نظر شما حذف آزمون وکالت باعث ضایع شدن حق وکلایی که با صرف زمان و هزینه ی زیاد در آزمون وکالت پذیرفته شده اند نیست؟ با توجه به اینکه در حال حاضر با وجود آزمون با خیل عظیم وکلای جوان و بیکار رو به رو هستیم، آیا حذف آزمون وکالت راهکاری است که باعث رفع بیکاری فارغ التحصیل های حقوق میشود؟ به نظر شما حرفه ی حساس وکالت مانند مهندسی یا پزشکی نیاز به اخذ یک پروانه ی معتبر جهت تشخیص افراد متخصص و فاقد تخصص ندارد؟

۱۶/۰۹/۱۳۹۶

مونا عليرضايي :

باسلام و احترام
به نظرم آزمون وکالت محک خوبی برای نشان دادن علم افراد نیست کما آنکه در عمل بسیار مشاهده میکنیم وکلایی که حتی علم نگارش لایحه را به درستی ندارند علم به دعوا و... که جای خود و گواه این مطلب بدبینی و به نتیجه نرسیدن دعاوی مردم است که مدعی هستند وکلا فقط پول میگیرند وکاری نمیکنند که البته بیگمان برای خودمان هم پیش آمده که دست به دامان چنین وکلایی شدیم اما اگر بجای اینکه آزمون برگزار کنیم بیاییم و برای وکیل شدن کارآموزی قرار دهیم و سپس وکلا را سطح بندی کنیم و برای وکلا پایه های مختلف قرار دهیم و وکیل گرفتن در دعوا هم الزامی کنیم تا هم از نظر شکلی اصول رعایت شود و هم از نظر ماهوی چرا که دستگاه قضایی نیز در این صورت با کیفیت بهتری به حل دعاوی میپردازد و در نتیجه رسیدگی به دعاوی مردم با سرعت بیشتری صورت گرفته از جمع شدن پرونده های ناقص بیشمار جلوگیری به عمل می آید.
مونا علیرضای کارشناس ارشد حقوق خصوصی دانشگاه تهران در جستجوی کار

۱۶/۰۹/۱۳۹۶

سيد علي :

سلام منهم به عنوان یک فارغ التحصیل رشته حقوق توقع ندارم که کلا ازمون حذف شود ولی اگر نحوه طرح سوالات نص صریح قانون شود.وظرفیت را حذف کنند بهتر است .یا شغلهایی برای ما در نظر بگیرند که .عمری پشت کنکور ازمون وکالت نباشیم.

۱۵/۰۹/۱۳۹۶

الهام :

فارغ التحصیل رشته حقوق هستم ؛ من هم موافق حذف آزمون وکالت هستم ولی بجای آزمون ، دو تا چهار سال کارآموزی زیر نظر وکیل سرپرست باشد و آموزش حرفه ای داده شود از مقدماتی تا تکمیل سیر پرونده در جریان دادرسی داده شود و طی این مدت در صورت موافقت وکیل سرپرست و کانون ، پروانه وکالت داده شود . با تشکر

۱۵/۰۹/۱۳۹۶

محمد حقاني :

سلام ....خواهشا آزمون وکالت را حذف نکنید.دانشگاههای حقوق را اجبار کنید دانشجو ی حوق پذیرش نکنند و ازمون دانشگاه را سختش کنید.اگر ازمون وکالت را حذف کردید سطح علمی وکالت پایین میاد و افتضاح ب بار میاد...تشکر

۱۵/۰۹/۱۳۹۶

محمد راسخ :

سلام ..اگر ازمون حذف شود افراد بی سواد وکیل میشوند و شخصیت وکیل و وکالت از بین میرود و بین عام مردم هیچگونه ارزشی قایل نمیشوند.باتوجه به اینکه خودم در این ازمون شرکت کردم و قبول نشدم و از بزرگوارانی که میخواهند تصمیم گیری کنند این هم مد نظر قرار دهندکه دانشگاههای ما از لحاظ آموزش هم َضعیف عمل کردند و دانشجویان فقط جزوه محور هستند و لذا خواهشمند هستم که عجولانه تصمیم گیری نکنید و در مورد اینکه دانشگاههای کشور این همه دانشجو حقوق پذیرش کنند تجدیده نظر شود. با تشکر

۱۵/۰۹/۱۳۹۶

حسين آزموده :

به جای حذف آزمون پذیرش دانشجوحقوق بدون کنکوررو کنسل کنید ظرفیت هارو هم دوبرابر کنید راحت ترین و موثرترین کارممکن.

۱۵/۰۹/۱۳۹۶

سحر :

آهان.آزمون حذف بشه ک هرکی پارتیش کلفتر بود بره.آشنای ما با میانگین منفی ?درصد و با سهمیه وکالت قبول شد.حالا آزمونم بردارن ک کلا بدنش ب اونا و دم کلفتا...

۱۵/۰۹/۱۳۹۶

راسخ :

سلام.بنده بعنوان یک مدرس دانشگاه و کارشناس ارشد حقوق و کسی که با??سابقه کار در قالب نماینده حقوقی دستگاه اجرایی در محاکم در دعاوی له و علیه شرکت حاضر و به دفاع از حقوق دولت پرداختم با نظر اعضاء محترم کمیسیون حقوقی قضایی مجلس موافقم معتقدم فضا باید یک فضای رقابتی باشد و این کنکور وکالت برداشته شود تا دانش آموختگان رشته حقوق بتوانند در فضای سالم باهم رقابت کنند.البته در همین جا از اعضاء محترم کمیسیون حقوقی قضایی مجلس خواستارم که طرحی در مجلس رقم بزنند تا وکیل خانواده همچون طرح پزشک خانواده در جامعه پیاده شود و متعاقب آن به لحاظ کاهش هزینه‌های وکالت طرح بیمه وکالت برای مردم شکل گیرد و مردم با پرداخت حق بیمه معین بصورت ماهانه به کانون وکلای استان خود، تحت پوشش وکیل منتخب خود قرار بگیرند تادر مواقع نیاز با همان حق بیمه های پرداختی از قبل با طیب خاطر به وکیل خود مراجعه و در کمال آرامش وکیل به رفع مشکل آنها بپردازد.که این امر خود به نوعی وکالت را در جامعه اجباری می کند. مردم خودرا موظف میکنند حتماخود را تحت پوشش بیمه وکالت قرار بدهند.چراکه در غیر اینصورت مجبورند در مواقع نیاز از وکالت آزاد با تعرفه آزاد استفاده کنند.
با تقدیم احترام..راسخ

۱۳/۰۹/۱۳۹۶

سارا قيدر :

قطعا این آزمون غیراستاندارد مسخره باید حذف بشه،انقدر کتابهای گرون و کلاسهای رنگارنگ رفتیم و نتیجه ای نگرفتیم خسته شدیم فقط با سرکوب خانواده ها همراه بوده چیزی نداشته برای بچه های حقوق ما بیشتر از اون چه که شما فکر میکنید میخونیم


نام
پست الکترونيک
پيام شما