آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۰
بازديد روز قبل: ۱۳
بازديد هفته: ۱۳۰
بازديد ماه: ۱۳۲۳
بازديد کل: ۶۲۸۵۵۹۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
آموزش های حقوقی > حقوق به زبان ساده > ۱۳۹۶/۰۶/۱۶
۱۶۷۵۰ بازدید
 
   

نحوه ابطال و اصلاح سند مالکیت


ابطال و اصلاح سند مالکیت یکی از موارد شایع در حقوق ثبت است. در حقیقت، همیشه اصل بر اعتبار اسناد مالکیت است اما عللی نیز وجود دارند که این اعتبار را دچار خدشه می کند و موجبات ابطال یا اصلاح سند مالکیت را فراهم می آورند.
اما به راستی در خصوص این موضوع، پرسش هایی مطرح می شود، مبنی بر اینکه ابطال و اصلاح سند مالکیت چگونه انجام می شود؟ برای ابطال یا اصلاح سند مالکیت به کجا باید مراجعه کنیم؟ و نیز اینکه چه مواردی شامل ابطال یا اصلاح سند مالکیت می شود؟
همیشه اصل بر اعتبار اسناد مالکیت است اما در مواردی، اعتبار اسناد مالکیت خدشه دار شده و موجب ابطال یا اصلاح سند مالکیت می شود. از جمله مواردی که اعتبار اسناد را دچار خدشه می کند، می توان به ثبت ملک بدون رعایت مقررات قانونی؛ صدور اسناد مالکیت معارض؛ صدور اسناد مالکیت اشتباه؛ ثبت اراضی موات، اموال عمومی و موقوفات توسط اشخاص سودجو و  ابطال اسناد بنا به ضرورت اشاره کرد.  ابطال و اصلاح سند مالکیت به ۲ صورت بدون حکم دادگاه و با حکم دادگاه صالح امکان پذیر است.

  ابطال و اصلاح سند مالکیت بدون حکم دادگاه
مواردی که ابطال و اصلاح سند مالکیت بدون حکم دادگاه صورت می پذیرد، عبارت است از:

  ابطال سند مالکیت به حکم قانون
در مواردی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با وضع قوانینی مکلف خواهد بود طبق درخواست مراجع قانونی اقدام به ابطال سند و ثبت مالکیت کند که این اقدام بدون حکم دادگاه صورت می گیرد.
بدین شرح که چنانچه در مواردی اجتماعی اقتضا کند، مانند اصلاحات اراضی و تقسیم اراضی بین زارعین؛ چنانچه مصالح عمومی اقتضا کند، مانند حفظ جنگل، منابع طبیعی و مراتع و چنانچه جهات شرعی اقتضا کند، مانند حفظ موقوفه و نیز عمل بر طبق نیات واقف و... ابطال و اصلاح سند مالکیت بدون حکم دادگاه صورت می گیرد.

  ابطال سند مالکیت معارض به وسیله اداره ثبت
هرگاه دارنده سند مالکیت معارض در فرجه و مهلت قانونی ۲ ماه از تاریخ ابلاغ و اخطار قانونی اداره ثبت به وی، نسبت به مراجعه به دادگاه و تقدیم گواهی دادخواست اقدام نکند و طرف او پس از فرجه مذکور از دادگاه، گواهی عدم تقدیم دادخواست دریافت کند و به اداره ثبت تحویل دهد، در اینجا نیز اداره ثبت بدون هیچ حکمی از دادگاه و راساً اقدام به ابطال سند مالکیت معارض می کند.

  معامله نسبت به ملک با مساحت معین
هرگاه نسبت به ملکی با مساحت معین، معامله صورت گرفته باشد و پس از آن معلوم شود ملک مذکور دارای اضافه بنا است، در اینجا خریدار یا ذی نفع می تواند قیمت اضافه بنا و سایر هزینه های قانونی را به صندوق ثبت واریز کرده و تقاضای اصلاح سند مالکیت را مطرح کند که آنچه مشخص و محرز است، در اینجا نیز اداره ثبت بدون هیچ حکمی از دادگاه سند را اصلاح می کند.

  ابطال یا اصلاح سند توسط هیأت نظارت
در موارد ذکرشده در ماده ۲۵ قانون ثبت اختیار ابطال یا اصلاح سند مالکیت به هیأت نظارت سپرده شده است. بدین شرح که:
الف- چنانچه در اثر بی دقتی و اشتباه نویسنده در سند مالکیت و... اشتباهی رخ داده باشد؛ چنانچه ثبت دفتر املاک یا سند مالکیت، دارای مغایرت و مخالفت با سند رسمی باشد؛ چنانچه ثبت دفتر املاک یا سند مالکیت، دارای مغایرت و مخالف حکم نهایی دادگاه باشد؛ چنانچه اشتباهاتی در جریان عملیات مقدماتی رخ دهد و در دفتر املاک نیز وارد شود و چنانچه اشتباهاتی در عملیات تفکیکی رخ داده و در دفتر املاک نیز وارد شود، در همه موارد مورد اشاره، اصلاح یا ابطال سند مالکیت در صلاحیت هیأت نظارت خواهد بود.

ابطال و اصلاح سند مالکیت با حکم دادگاه صالح
مواردی که ابطال و اصلاح سند مالکیت با حکم دادگاه صورت می پذیرد شامل این موارد خواهد بود.

  هرگاه ملکی بر خلاف اصول قانونی به ثبت رسیده باشد
در اینجا ذی نفع می تواند با مراجعه به دادگاه حقوقی صلاحیت دار دادخواست تقدیم کند و از دادگاه، ابطال ثبت و سند مالکیت را تقاضا کند.

  هرگاه در اسناد مالکیت تعارض وجود داشته باشد
در خصوص صدور اسناد مالکیت معارض، دارنده باید ظرف مهلت و فرجه قانونی ۲ ماه از تاریخ ابلاغ و اخطار اداره ثبت به دادگاه عمومی ذی صلاح، دادخواست تقدیم کرده و تقاضای ابطال سندی را که مخالف قانون است، مطرح کند.

  سندی که مخل حقوق دیگران  باشد
همچنین در صورتی که سند مالکیت بر اساس اشتباه عملیات مقدماتی و ثبتی حاصل شود و هیأت نظارت نیز این امر را مخل حقوق دیگران بداند، هیأت نظارت به ذی نفع اخطار می کند که می تواند به دادگاه صالح مراجعه کرده و با صدور این اخطار، دادگاه را به استماع دعوا و صدور حکم بر اصلاح آن مجاز کند.

  اشتباه در عملیات تفکیک
در خصوص مواردی که در عملیات تفکیکی اشتباهی رخ دهد و نیز در دفتر املاک یا سند مالکیت ثبت شود و اصلاح آن مخل حقوق اشخاص باشد، باید گفت که هرگاه این اشتباه مخل حقوق اشخاص نباشد، رسیدگی در صلاحیت هیأت نظارت است. اما اگر مخل حقوق اشخاص باشد رسیدگی در صلاحیت دادگاه خواهد بود.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/detail/News/18996


نظرات کاربران
۰۱/۱۰/۱۳۹۷

حمیداسماعیل زاده :

باسلام.درصورتیکه. ما دو نفر یک.زمین وقف اولادذکور رو خریداری کردیم..و بعد از مدتی متوجه شدیم که پلاک ثبتی اشتباه شده..و با هماهنگی اولادذکور و وکیل انها به دفترخانه دمراجعه. تون سند رو باطل کردن.دلیل ابطال رو هم ثبت کردن.مدتی موندم خبری به انتقال مجدد سند نشد.بعد مدتی متوجه شدم شریک ۳دانگ من با یه نوشته ای که اینجانب نام خودش رو نوشت که با مسولیت خودم سهم ۳دامگ فلانی یعنی من را بنام خود انتقال دهد و هر گونه مسولیتی بعده خود میباشد.یعنی بدون رضایت من..جعل رضایت کرده ...ایا اینجا اولادذکور که خودشون دفتر و دستکی برای خودشون دهرن و دفترخانه اسناد و مالک ۳دانگ..هر کدوم.چه جرمی مرتکب شدن.با تشکر

۲۱/۰۸/۱۳۹۷

علی عبادی .دانشجوی دکترای حقوق خصوصی :

سلام خدمت دوستان .
سوالات زیاده نمیدونم به کدوم جواب بدم .ولی در جواب دوستمون که فرمودن ملکی داریم که از ۳۵ تا ۷۵ پول قبض اب ان را پرداخت میکردیم باید عرض کنم یکی از اسباب مالکیت حیازت است با توجه به اینکه شما قبل از تصرف منابع طبیعی مالک ان ملک شده اید دیگر منابع چنین حقی ندارد .
باید بیشتر جوانب مسئله بررسی بشه.

۲۵/۰۳/۱۳۹۷

نورعلی نوروزی :

ملکی پدری داریم دارای سند رسمی که شخصی مقداری از ان را تصرف نموده است وحال همسایگان برای متصرف گواهی می دهند ایا دادگاه ان زمین را از طرف برای مان میگیرد

۲۰/۰۳/۱۳۹۷

سیدداود سرمدی :

باسلام ملکی رابوسیله مزایده دردادگاه بجای بدهی درسال۹۴توقیف وتملیک کردیم که سندعادی داشت امامتوجه شدیم مالک قبلی زمین راتفکیک ودوسندرسمی تک برگ به نام خودوبرادرش دراسفند۹۶ صادرگردیده لطفاراهنمایی کنیدچطورباید سندهارابه نام خودنماییم ازانتقال آنها خودداری میکنند راه قانونی وسریع چیست متشکر

۱۶/۰۳/۱۳۹۷

بیژن :

با سلام و تشکر از سایت مفیدتان
فروشنده ای که ملک را چند سال پیش بمن فروخته بود ، مخفیانه به ثبت مراجعه و بنام خودش سند گرفته و مرا تهدید میکند.

۱۶/۰۳/۱۳۹۷

محمد تقی لسانی :

سلام ملکی به مساحت یک هکتار از اراضی کشاورزی ۱۵ سال پیش خریده ام و تبدیل به باغ کرده ام، اکنون متوجه شده ام که سند من و زمین تحویلی منطبق نیست و از پلاک باقیمانده پلاک اصلی می باشد در حالیکه سند از ۱۰ فرعی همان پلاک است. لطفا راهنمایی فرمایید و در ضمن فروشندگان در ایران نیستندو از طرفی زمین اصلی به اشتباه به همسایه ای که ۲۰ هکتار خریده می باشد و حاضر به تعامل نمی باشدو
۰۹۱۵۵۰۴۶۹۷۲

۲۸/۰۲/۱۳۹۷

حسینعلی کردی :

سلام و درود بر شما
ملکی داریم که حق اشتراک آب آن از سال ۳۵ تا ۷۵ واریز شده صورتجلسه کارشناس اصلاحات عرضی در امور اراضی شهرستان موجود است صورتجلسه و استشهادیه شوراهای روستا و بزرگان محلی موجود است ولی منابع طبیعی سند از سال ۸۵ بدون اطلاع ما گرفته خواهشمند است راهنمایی فرمایید

۰۴/۰۲/۱۳۹۷

مهمد قدیمی :

یک ملکی که الان با ۳ پلاک حجمی کردیم و الان یک پلاک میخواهد بشود و این ملک تکی ما انحصار وراثتی شده باید چکار کنیم


نام
پست الکترونيک
پيام شما