آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۲۴
بازديد روز قبل: ۶۰
بازديد هفته: ۶۱۱
بازديد ماه: ۱۱۰۲۷
بازديد کل: ۶۱۴۸۹۸۰
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > اخبار قوه قضاییه > ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
۱۰۸ بازدید
 
   

معاون اول قوه قضاییه در گردهمایی روسای کل دادگستری و دادستان‌های کشور: بسیاری از جرایم خرد و کلان ناشی از بیکاری است


معاون اول قوه قضاییه یکی از مسایل مهم در اقتصاد مقاومتی را اشتغال دانست و با بیان اینکه دستگاه قضا نباید و نمی تواند جایگزین دستگاه های اجرایی شود، گفت: امروز یکی از گله مندی هایی که از قوه قضاییه ایجاد شده این است که هر کاری که زمین مانده قوه قضاییه باید انجام دهد، این در حالی است که منشا و رفع بیکاری در مرحله اول و آخر برعهده قوه قضاییه نیست.

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی که با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و روسای دادگستری ها و دادستان های سراسر کشور برگزار شد با اشاره به ماه مبارک رجب و در پیش رو بودن ماه های مبارک شعبان و رمضان گفت: این ماه ها، ماه خدا، رسول اکرم (ص) و امت است و از تمام لحظه های آنها باید استفاده کنیم.
به گزارش خبرگزاری ها، وی با قرائت دعای روز چهارشنبه، اظهار کرد: همه ما که در این جلسه هستیم دو وظیفه داریم که یکی وظیفه اداری در قوه قضاییه است و باید به بهترین نحو انجام دهیم اما وظیفه دوم ما انقلابی و دینی است که به انقلاب داریم. محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری، همگی احساس مسئولیت کردند و در زمینه آسیب های اجتماعی وارد عمل شدند و معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز در این زمینه با جدیت ورود کردند.
وی ضمن قدردانی از زحمات الفت، معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، خطاب به روسای دادگستری ها و دادستان های سراسر کشور گفت: ان شاءلله همه شما با آقای الفت همکاری لازم را داشته باشید و خداروشکر همه در حال برنامه ریزی و تدبیر برای کاهش آسیب های اجتماعی هستند و این جای خوشحالی دارد.
سخنگوی قوه قضاییه خطاب به روسای دادگستری ها و دادستان های سراسر کشور گفت: فرمایشات همه شما قابل استفاده بود اما باید در برگزاری این جلسات موضوعات، مشخص تر شود و به صورت تخصصی بررسی صورت گیرد.
وی ادامه داد: اداره کل امور استان ها این قضیه را پیگیری می کند که در صورت دعوت روسای دادگستری برای برگزاری نشست ها ساماندهی صورت گیرد و شما اگر نقطه نظری داشتید، بیان کنید.
محسنی اژه ای در خصوص نقطه نظرات مسئولان مختلف قضایی در استفاده از صدا و سیما گفت: از آنجایی که بنده رییس شورای نظارت بر سیما هستم، مدیران اصلی صدا و سیما این آمادگی را دارند که در هر آنچه شما احساس می کنید که برای تعالی کشور لازم است، همکاری کنند.
معاون اول قوه قضاییه اضافه کرد: آسیب های اجتماعی ممکن است سبب فاصله گرفتن جوانان از ارزش های اسلامی و یا بی اعتمادی مردم به نظام شود، بنابراین این مساله که ما از چه منظری می خواهیم با آثار مخرب این آسیب ها برخورد کنیم، حائز اهمیت است.
وی عنوان کرد: ما در این زمینه وظیفه  دینی داریم و به میزان اهمیت آن باید در جهت پیشگیری از این موارد باید تلاش کنیم.

لزوم بررسی آسیب هایی که در شأن نظام جمهوری اسلامی نیست
محسنی اژه ای ادامه داد: امروز باید از این دید به مساله آسیب های اجتماعی نگاه کنیم که این آسیب ها در شأن نظام جمهوری اسلامی نیست و مردم نیز از ما انتظار دارند و کسانی که در جلسات و محضر مقام معظم رهبری بودند می دانند که ایشان با وجود مشغله های زیاد، هر چند ماه یکبار، جلسه تشکیل دادند و از مسئولان عالی نظام دعوت کرده و رهنمود دادند و از مسئولان پیگیری لازم می کنند؛ بنابراین اهمیت پیشگیری از آسیب های اجتماعی در این برهه روشن می شود.
سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: مقام معظم رهبری بارها در شورای عالی پیشگیری می فرمودند که این شورا باید تبدیل به سازمان شود و آقای الفت هم به عنوان نماینده قوه قضاییه در این شورا حضور دارند.
وی خاطرنشان کرد: در این شورا در مورد آسیب های اجتماعی، بررسی و کار کارشناسی جامع و میدانی صورت گرفته، اولویت ها مشخص و سپس ابلاغ می شود.  معاون اول دستگاه قضا یکی از مسایل مهم در اقتصاد مقاومتی را اشتغال دانست و افزود: اگر از بیکاری جلوگیری شود، از بسیاری از آسیب ها جلوگیری خواهد شد؛ البته ما نمی گوییم هرکس بیکار بود، معتاد است اما رابطه ای بین بیکاری و جرایم موادمخدر و خرده فروشان موادمخدر وجود دارد.  وی یادآور شد: از طرفی بین بیکاری و طلاق و فراهم شدن بستر برای شیاطین و دشمنان نیز رابطه ای وجود دارد و بسیاری از جرایم خرد و کلان ناشی از بیکاری است.

نمی توانیم جایگزین دستگاه های اجرایی شویم
محسنی اژه ای با بیان اینکه ما نباید و نمی توانیم جایگزین دستگاه های اجرایی شویم، گفت: امروز یکی از گله مندی هایی که از قوه قضاییه ایجاد شده این است که هر کاری که زمین مانده قوه قضاییه باید انجام دهد، این در حالی است که منشا و رفع بیکاری در مرحله اول و آخر برعهده قوه قضاییه نیست.
به گفته این مقام قضایی، البته قوه قضاییه می تواند با توجه به اهمیت این آسیب و شعار سال و اهتمام مقام معظم رهبری، در این زمینه تلاش کند.
وی در توضیح بیشتر، تصریح کرد: قوه قضاییه در راستای رفع موانع تولید می تواند نقش داشته باشد و اگر ما از ظرفیت دادستان و بازرسی کل کشور استفاده کنیم، می توانیم در جهت صحت عمل بانک ها و تسهیلاتی که داده می شود و نقدینگی ها، موثر واقع شویم. باید مشخص شود که امروز این تسهیلات را چه کسانی می گیرند و در کجا هزینه می شود؟
معاون اول قوه قضاییه اظهار کرد: امروز نقدینگی ما رشد فوق العاده ای داشته و این نقدینگی اگر به سمت تولید می رفت، اشکالی نداشت اما در امر تولید آنچنان که انتظار می رفت، هزینه نشده است.

نگذاریم افراد خاص و فسادآلود از منابع طبیعی سوءاستفاده کنند
محسنی اژه ای تاکید کرد: با توزیع عادلانه فرصت ها و ثروت های ملی، نگذاریم افراد خاص و فسادآلود از منابع طبیعی سوءاستفاده کنند.
سخنگوی قوه قضاییه با تاکید بر اینکه رفع بیکاری و ایجاد اشتغال به هیچ وجه به عهده قوه قضاییه نیست، خاطرنشان کرد: دستگاه قضا در این عرصه همکاری لازم را دارد و با مجموعه اختیاراتی که دارد می تواند در جهت تحقق شعار سال و جلوگیری از بیکاری اقدام کند.
وی خطاب به روسای دادگستری ها و دادستان ها تاکید کرد: در رابطه با مسایل فتنه شما در سال ۸۸ مبارزه قاطع کردید و این قاطعیت همچنان برای افراد فتنه بازدارنده است و امروز فتنه گر دیگر جرات نمی کند.

تداوم فعالیت کانال های تلگرامی متخلف پس از بازداشت مدیرانشان
محسنی اژه ای همچنین از فعالیت کانال های تلگرامی متخلف پرده برداشت و افزود: شما فکر می کنید انجام برخی کارها در فضای مجازی فردی است؟ خیر، بسیاری از اینها وابسته به سرویس های بیگانه هستند و حتی شاید خودشان هم این موضوع را ندانند.
معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: در همین موضوع کانال های تلگرامی ۶ نفر در بازداشت هستند اما ظرف چند ساعت پس از بازداشت دوباره کانال ها فعال شدند، این نشان می دهد که صاحبان اصلی این کانال ها فعالیت ها را هدایت می کنند.
این مقام قضایی تصریح کرد: به هیچ وجه نباید برای مبارزه با فساد انفعال، عقب نشینی و کوتاهی داشت. ممکن است در آینده با فتنه ها و فسادهایی روبرو شویم. امروز کشور ما امن ترین کشور در منطقه است، اما ممکن است دشمن با ما کار داشته باشد.
وی افزود: یکی از سیاست های ما این است که با بخش خصوصی و فعالان اقتصادی هماهنگی کامل داشته باشیم. در استان ها کم یا زیاد اقداماتی داشتیم و از آنها حمایت می کنیم. در بعضی از پرونده هایی که ابعاد غیرحقوقی (سیاسی، امنیتی، داخلی، بیرونی و اجتماعی) دارد، پیش بینی های لازم را در نظر بگیرید و با هم مشورت کنید.
محسنی اژه ای در پایان گفت: تا جایی که قانون اجازه می دهد در مورد پرونده ها اطلاع رسانی کنید. با هماهنگی در مورد پرونده های مهم اطلاع رسانی شود. این اطلاع رسانی باید در چند مرحله اطلاع رسانی شود. برای مثال زمان دستگیر شدن، زمان بازپرسی، برگزاری جلسات دادگاه اطلاع رسانی شود. گاهی یک بار اطلاع رسانی کافی نیست. در نتیجه شیوه برخورد با پرونده ها و اطلاع رسانی آنها باید مورد توجه باشد.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/detail/News/16903


نام
پست الکترونيک
پيام شما