آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳۳
بازديد امروز: ۱۱۷۷
بازديد روز قبل: ۱۵۴۱
بازديد هفته: ۱۴۹۱۳
بازديد ماه: ۵۲۷۰۰
بازديد کل: ۶۰۲۶۴۱۸
آي پي: ۵۴.۸۰.۱.۷۳
اخبار > اخبار مجلس > ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
۹۷ بازدید
 
   

دكتر كدخدایی: در بررسی صلاحیت‌ها «استصحاب» نداریم


سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینكه بررسی صلاحیت ها در هر انتخاباتی مربوط به همان دوره از انتخابات است، تأكید كرد: در این فرایند «استصحاب نداریم.

دكتر كدخدایی در مصاحبه با شبكه «العالم با بیان اینكه در این فرایند «استصحاب نداریم، گفت: بررسی صلاحیتها در هر انتخاباتی، مربوط به همان دوره ای است كه فرد در آن انتخابات ثبت نام كرده است، حال ممكن است فرد تأیید شود و یا نشود.
وی با تأكید بر بررسی صلاحیت همه ثبت نام كنندگان در هر دوره انتخاباتی، افزود: بنابراین ما در این زمینه هیچگاه استصحاب نداریم، به مفهوم این كه اگر كسی كه قبلا تأیید شده اكنون هم مورد تأیید است، و یا اگر كسی رد شده، الان هم رد خواهد شد.
وی گفت: «التزام عملی به ولایت فقیه متفاوت است با این كه بگوییم مثلا رهبری نظام در جایی بیانی داشتند و آن بیان ناظر به این فرد است، و آن بخواهد مبنای بررسی صلاحیت قرار بگیرد؛ نه اینطور نیست.
دكتر كدخدایی درخصوص تأثیر احكام قضایی در بررسی صلاحیتها اظهار داشت: طبیعتا فردی كه بخواهد انتخاب شود، وقتی كه می گوییم رجل سیاسی باشد، و یا دارای امانت و تقوا باشد؛ امانت و تقوا لوازمش آن است كه مرتكب جرایم و تخلفاتی نشده باشد، و اگر مرتكب آن شده باشد از آن جهت كه تقوا و امانت او محل تردید می شود، می تواند در بررسی صلاحیتها تأثیر گذار باشد.
سخنگوی شورای نگهبان درباره تبلیغات انتخاباتی و شرایط آن اظهار داشت: تبلیغات در قانون انتخابات حداقلی از تعاریف را به خود اختصاص داده است، و ما تعریف تبیلغات را به خوبی نداریم.
دكتر كدخدایی خاطرنشان كرد: در قانون ما دو ممنوعیت را درخصوص تبلیغات زودهنگام و یا استفاده از امكانات دولتی داریم و آن چه كه مسلم است، وسایل ارتباط جمعی مانند رسانه ملی و رسانه های دولت و حكومت، نباید هیچكدام تبیلغ افراد را داشته باشند.
وی تأكید كرد: قانون انتخابات ما در حوزه تبلیغات باید مورد بازبینی قرار بگیرد و شفافیت بیشتری را در بحث تبلیغات داشته باشد.
دكتر كدخدایی درباره خبرهای منتشر شده در شبكه های اجتماعی درباره تأیید و یا رد صلاحیت ها گفت: هیچكدام از این خبرها صحیح نیست و پیشتر هم رسما تكذیب كردم و گفتم كه اینها شایعاتی بیشتر نیست. اینها اخباركذبی است كه دلیل آنها را نمی دانم، و باید از همان كسانی كه آنها را منتشر می كنند سؤال كنید!
دكتر كدخدایی درپاسخ به این سؤال كه آیا پیش بینی می كند انتخابات آتی با قطب بندی همراه باشد، گفت: این یك تحلیل سیاسی است و من نمی دانم چه افرادی تأیید می شوند و این كه دو قطبی یا چند قطبی می شود، و این امر طبیعتا منوط به افرادی است كه تأیید صلاحیت می شوند.
وی درخصوص روند بررسی صلاحیتها گفت: در قانون انتخابات ریاست جمهوری، تبصره ای داریم كه بر اساس آن هرگاه شورای نگهبان به مداركی دست یابد، یا این كه نظرش نسبت به یكی از داوطلبانی كه احراز صلاحیت شده اند عوض شود، می تواند نظرش را اعلام كند، یعنی تا روز انتخابات ممكن است ورود كند و احراز صلاحیت فرد را پس بگیرد.
دكتر كدخدایی در پاسخ به این كه چند نفر احراز صلاحیت خواهند شد، اظهار داشت: این كه چه تعدادی از ثبت نام كنندگان احراز صلاحیت می شوند، سقفی در شورای نگهبان وجود ندارد كه بخواهیم درباره آن اظهار نظر كنیم.
وی تأكید كرد: اعلام این مسأله كه چه تعداد احراز صلاحیت می شوند، دشوار است؛ ولی همانطور كه در رسانه ها اعلام كردم، می توانم بگویم بسیاری از كسانی كه ثبت نام كرده اند فاقد شرایط هستند.


منبع:
http://www.shora-gc.ir/Portal/Home


نام
پست الکترونيک
پيام شما