آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳۸
بازديد امروز: ۱۲۳۹
بازديد روز قبل: ۲۶۷۴
بازديد هفته: ۲۰۶۹۳
بازديد ماه: ۶۰۳۵۰
بازديد کل: ۶۰۹۳۸۹۴
آي پي: ۵۴.۱۵۶.۳۷.۱۷۴
دیدگاه های حقوقی > حقوق جزا > ۱۳۹۶/۰۱/۲۹
۲۲۹ بازدید
 
   

راهکارهای کاهش جرایم خشن


جرایم خشن یکی از دلایل ورود پرونده ها به دستگاه قضایی است در این میان پیشگیری از وقوع چنین جرایمی می تواند سد راهی برای ورود پرونده ها به دادگستری باشد این در حالی است که مسئولان قضایی راهکارهایی برای برخورد با کاهش جرایم خشن را ارایه می دهند که این راهکارها به تنهایی قابل اجرا نیست بلکه نهادهای مرتبط نیز باید در راستای اجرای صحیح آن تلاش کنند.

قاطعیت در برخورد با جرایم خشن
رییس کل دادگستری اردبیل می گوید: قاطعیت در برخورد با جرایم خشن و ناامن کننده اجتماع از اولویت های دادگستری و دادسراهاست.
 حجت الاسلام محمد علی قاصدی اظهار می کند: در جامعه اسلامی باید آرامش و امنیت به عنوان یک ارمغان حقیقی مورد توجه قرار گیرد که همه از ثمرات و نتایج آن استفاده کنند.
وی  سرعت در رسیدگی به پرونده ها، قاطعیت در برخورد با جرایم خشن و تدبیر در امور را از اولویت های دستگاه قضایی به ویژه دادسرا می داند.
این مسئول با اشاره به اینکه تسریع در رسیدگی به پرونده های خشن می تواند در کاهش این جرایم تاثیرگذار باشد، بیان می کند: با تخصیص شعبه های مخصوص جرایم خشن و با رسیدگی سریع به این جرایم می توان در کاهش وقوع جرم های خشن تاثیرگذار بود.

 پیشگیری از بروز جرایم خشن
معاون قضایی دادگستری خراسان رضوی بر برخورد قاطع با مجرمان جرایم خشن تأکید می کند.
حجت الاسلام و المسلمین محمد فروتنی با اشاره به سیاست دستگاه قضایی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم، می افزاید: یکی از مهمترین راه های پیشگیری از وقوع جرایم برخورد قاطع و بهنگام با جرایم و مجرمان است.
وی با تاکید به رسیدگی ویژه به پرونده های جرایم خاص و خشن ، بیان می کند: پس از تشکیل معاونت جرایم خاص به دستور رییس دادگستری شاهد تسریع در رسیدگی به اینگونه پرونده ها هستیم به نحوی که براساس تعامل مثبت با دستگاه های مختلف از جمله نیروهای انتظامی ، امنیتی شاهد برخورد قاطع با مجرمان این جرایم هستیم. حجت الاسلام و المسلمین فروتنی بیان می کند: در خصوص سرقت های اقدامات خوبی در حوزه صف و ستاد به انجام رسیده است.

 افزایش اختیارات قانونی پلیس در برخورد با جرایم خشن
در این میان رییس کل دادگستری استان اصفهان تاکید می کند که هیچ حاشیه امنی برای متجاوزان و متعرضان به امنیت و نوامیس مردم در استان وجود ندارد بنابراین اختیارات پلیس در برخورد با جرایم خشن افزایش یافته است.
احمد خسروی وفا اظهار می کند: برخورد قاطع با هر گونه ناامنی هم از مطالبات عمومی از مسئولان بوده و هم هیچ گونه مناقشه ای در آن متصور نیست.
وی می افزاید: با شناسایی مناطق جرم خیز و اراذل و اوباش و اشرار شاخص و با بهره مندی از تمامی ظرفیت ها، مبارزه و برخورد مقتدرانه با این افراد را به صورت ویژه در دستور کار قرار داده و هر گونه جرم مرتبط با مسایل امنیتی را از ابتدا تا حصول نتیجه قطعی و قانونی مدیریت دقیق انتظامی، اطلاعاتی و قضایی می کنیم.

 تخصیص شعبه رسیدگی به جرایم خشن
رییس ستاد پیشگیری و مبارزه با جرایم خاص استان اصفهان بیان می کند: در دادگستری استان نیز شعب ویژه با قضات با تجربه و مجرب اعم از دادسرا و محاکم به این موضوع اختصاص یافته و تمام مراحل رسیدگی به اینگونه جرایم با مدیریت دادستان رییس محاکم عمومی و انقلاب و رییس کل دادگستری به صورت جدی پیگیری شده و به نتیجه نهایی خواهد رسید.
خسروی وفا با اشاره به اینکه هیچ حاشیه امنی برای متجاوزان و متعرضان به امنیت و نوامیس مردم در استان وجود نخواهد داشت، خاطرنشان می کند: تمام تدابیر و اقدامات لازم در حفظ و افزایش امنیت و احساس امنیت عمومی در این ستاد اندیشیده شده و کانون های اراذل و اوباش شناسایی و متلاشی خواهد شد.
وی تصریح می کند: کمیته ای فرعی و تیم ویژه از بهترین و مجرب ترین نیروهای ویژه نظامی و انتظامی تحت نظارت این ستاد مسئولیت اجرایی شدن مصوبات آن را عهده دار خواهند شد.
 استفاده از ظرفیت بسیج در پیشگیری از وقوع جرم
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد معتقد است باید از همه ظرفیت ها برای پیشبرد اهداف پیشگیری از وقوع جرم بهره گرفت و ظرفیت بسیج، یکی از این ظرفیت های قابل اتکاست. سیدعلی اصغر رفاهی بیان می کند: برنامه های مختلفی برای کاهش جرایم خشن ارایه شده که در این میان اجرای این برنامه ها با کمک بسیج امکانپذیر است.

 نقش رسانه ها در کاهش جرایم خشن
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ایلام یکی از راه های کاهش جرایم را آموزش می داند و می گوید: رسانه ها شیوه های مبارزه با جرم را به مردم آموزش دهند.
جعفر دارابخانی اظهار می کند: همواره با تولید هنجارهای جدیدی که همه روزه با آنها مواجه هستیم که این خود نابهنجاری های را با خود به همراه دارند که این خود کار علمای اخلاق و کار جرم شناسان را با سختی مواجه می کند زیرا باید پا به پای تولید نابهنجاری ها پادزهری تولید شود که خطر نابهنجاری ها دفع شود.
این مسئول توضیح می دهد: رسانه ها می توانند شیوه های مبارزه با جرم را به مردم آموزش دهند و با اطلاع رسانی و ارتقاء آگاهی های عمومی از این طریق محقق خواهد شد که در این زمینه نقش رسانه ها به عنوان نقش اساسی در این بین محسوب می شود، به هر اندازه معلومات افراد جامعه بالاتر رود به همان اندازه بزهکاری پایین خواهد آمد در بسیاری از جرایم که روی می دهد ریشه در ناآگاهی مردم دارد، و این وظیفه خطیر رسانه ها را در حوزه اطلاع رسانی و در ارتقاء آگاهی های عمومی بالا خواهد برد.

 


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/detail/News/16852


نام
پست الکترونيک
پيام شما