آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۲۹
بازديد امروز: ۱۱۷۰
بازديد روز قبل: ۲۷۱۸
بازديد هفته: ۱۸۸۰۳
بازديد ماه: ۶۵۲۳۶
بازديد کل: ۵۸۴۳۵۱۴
آي پي: ۵۴.۸۲.۱۱۲.۱۹۳
نظریات مشورتی > نظریات مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه > ۱۳۹۵/۱۲/۰۳
۳۳۰ بازدید
 
   

مالک ملکی در سال ۱۳۴۳ به موجب سند عادی کارافه واگذاری حق کشت وزرع در زمین با دریافت وجه ملک خود را به دیگری واگذار می­نماید. در ادامه هم مالک ملک و هم زارع فوت می­نمایند. اکنون وارث مالک به طرفیت وراث زارع دعوای استرداد ملک را اقامه نموده­اند. آیا وراث مالک بدون پرداخت حقوق متعلقه به وراث زارع استحقاق مطالبه عین ملک را دارند؟


نظریه شماره ۷/۹۵/۲۳۶ ـ ۱۳۹۵/۲/۱۱

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه

واگذاری حق کارافه (کشت و زرع) از طرف مالک به دیگری در عرف محل، چنانچه بدون ذکر مدت و به طور مطلق، با دریافت وجه مورد توافق صورت گرفته باشد، با توجه به ماده ۱۰ قانون مدنی، قرارداد مذکور بین طرفین و قائم مقام قانونی آنها نافذ و لازم الاجرا است و لذا نه مالک و نه ورثه او، حق استرداد زمین مورد کشت و زرع را از منتقل الیه یا ورثه او نخواهند داشت.



نام
پست الکترونيک
پيام شما