آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳
بازديد امروز: ۱۹۶
بازديد روز قبل: ۴۱۳
بازديد هفته: ۳۰۴۰
بازديد ماه: ۶۷۹۰
بازديد کل: ۶۲۸۱۷۹۱
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
محدوده جستجو: متن جستجو:
نوع جستجو:

پرسش و پاسخ
۲۵/۱۳۸۸

پرسش :

كسی كه به عنوان كار آموز جهت یادگیری حرفه در عكاسی مشغول گردیده است پس از ۲ سال اقدام به شكایت بر علیه مالك عكاسی نموده و حقوق ، مزایا ، و سنوات ۲ سال گذشته را مطالبه نموده است سئوال اینكه :
۱ - آیا حقی برای ایشان متصور است ؟
۲- در صورت مثبت بودن جواب سئوال فوق تا چه مدت گذشته از حقوق و مزایا قابل مطالبه و صدور حكم است ؟
۳- آیا در خصوص اجرائیه كه به موجب حكم اداره كار صادر میگردد، میتوان اعمال ماده ۲ و در نتیجه بازداشت محكوم علیه را نمود؟
۴- آیا رای وحدت رویه كه سابقا تا یكسال حقوق و مزایای فوت شده را قابل مطالبه میدانست ، همچنان پابرجاست ؟

۲۸/۱۳۸۸

پاسخ :

بسمه تعالی
باسلام
۱- مطابق ماده ( ۵) قانون کار مصوب ۱۳۶۹ مجمع تشخیص مصلحت نظام ، کار آموزان نیز مشمول مقررات کار می شوند و مطابق ماده ( ۷ ) قانون مزبور، قرار داد کار ممکن است شفاهی یا کتبی باشد .
۲- وفق ماده (۸) قانون رفع برخی از موانع تولید و سرمایه گذاری صنعتی مصوب ۱۳۸۷ ، قرار دادهای موقت نیز نسبت به مدت قرار داد بعنوان سنوات تلقی و اصولا حقوق و مزایا از زمان شروع به کار قابل مطالبه است .
۳- سئوال شما با توجه به عدم اعلام سن کار آموز ، اینکه رای صادر شده یا خیر و همچنین استنادات به کار رفته ، رابطه کارگری و کارفرمایی ] نوع قرار داد کار [ و توافقات شفاهی و کتبی ناقص است و پاسخ به فروض متعدد بیان شده مستلزم طرح جامع و شفاف سئوال می باشد .

www.hvm.ir