آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۲۸۲
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۶۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
محدوده جستجو: متن جستجو:
نوع جستجو:

پرسش و پاسخ
۲۱/۱۳۸۸

پرسش :

اگر مردی بخواهد همسر خود را طلاق دهد در زمان تقدیم دادخواست و یا پس از آن و قبل از رسیدگی میتواند مثلا:ماشین خود و یا امتیاز آپارتمان خود را بفروشد؟ آیا ماده ۲۱۸ قانون مدنی شامل این موضوع خواهد شد یا نه؟ لطفا پاسخ دهید.

۲۷/۱۳۸۸

پاسخ :

بسمه تعالی
با سلام
مستفاد از تبصره (۶) ماده واحده ( قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق ) مصوب ۱۳۷۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام و هچنین مفاد شروط ضمن عقد سند ازدواج و مواد مربوط در قانون مدنی ، اگر مردی بدون دلیل موجّه بخواهد زن خود را طلاق دهد باید علاوه بر مهریه ، تا نصف دارایی و اجرت المثل کارهای انجام گرفته توسط زن در طول زندگی مشترک را بیردازد .
مع الوصف با توجه اینکه غیر از مهریه ، موارد دیگر تا زمان صدور حکم ، دین محسوب نمی شود ، مرد میتواند هرگونه تصّرف و یا اقدام قانونی در اموال خود داشته باشد .
شایان ذکر است چنانچه فروش اموال مذکور به قصد فرار از پرداخت مهریه باشد ، اولا مشمول مفاد ماده (۲۱۸) قانون مدنی می شود و ثانیا بر اساس ماده ( ۴ ) قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی مصوب ۱۳۷۷ عمل او جرم تلقی می شود و محکومیت کیفری در پی خواهد داشت .
www.hvm.ir