اخبار > اخبار مجلس > ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
۱ بازدید
 

با موافقت نمایندگان؛ موافقت مجلس با بررسی اولویت‌دار طرح دائمی شدن قوانین آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی


نمایندگان مردم در خانه ملت با در اولویت قرار گرفتن بررسی طرح دائمی شدن قوانین آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی موافقت کردند.
نمایندگان در نشست علنی امروز(سه شنبه، ۸ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی با بررسی اولویت دار طرح دائمی شدن قانون مجازات اسلامی با ۱۸۴ رأی موافق، ۱۲ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۷ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس موافقت کردند.

نمایندگان همچنین با بررسی اولویت دار طرح دائمی شدن قانون آیین دادرسی کیفری با ۱۸۱  رأی موافق، ۱۲ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۷ نفر موافقت کردند.

الهیار ملکشاهی در خصوص بررسی اولویت دار طرح دائمی شدن قوانین آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی دردستور کار صحن علنی  گفت: با توجه به اینکه این طرح درباره امنیت قضایی و دادرسی عادلانه است در مورخ ۴/۱۲/۹۲ به تصویب مجلس رسید و بعد از تأیید شورای نگهبان به قوه قضائیه ابلاغ شد که پس از تأمین زیرساخت ها از مورخ ۱/۴/۹۴ برای مدت ۳ سال و به طور آزمایشی اجرایی شد بنابراین در تاریخ ۱/۴/۹۷ مدت زمان این طرح پایان می پذیرد لذا بعد از آن دعاوی فاقد قانون تحاکم خواهند بود و دادگاه ها و نیروی انتظامی بدون هیچ دستوری خواهند بود بنابراین باید دائمی کردن این قانونسریعا در دستور کار قرار گیرد. این طرح بر اساس اصل ۸۵ و با موافقت دو سوم اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به تصویب رسیده است و وقتی در صحن به تصویب برسد شورای نگهبان تمام مواد آن را بررسی و تأیید کرده است لذا با اولویت قرار گرفتن آن در دستور کار مجلس، قوه قضائیه دست خالی نخواهد بود.

علیرضا سلیمی در مخالفت با این طرح گفت: موارد ضروری مانند این طرح با رعایت اصل ۷۲ قانون اساسی باید در کمیسیون های تخصصی مورد بررسی قرار گرفته و سپس وارد صحن شوند لذا نباید این طرح در اولویت قرار گیرد بلکه بعد از بررسی های کارشناسانه وارد صحن علنی شود.

سید محمدجواد ابطحی در موافقت با بررسی اولویت دار طرح دائمی شدن قوانین آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی افزود: به دلیل اینکه در تاریخ ۱/۴/۹۷ دست قوه قضائیه خالی می ماند ضرورت بر این است که این طرح دائمی شده و دعاوی بتوانند با فراغ بال و دست باز احقاق حقوق مردم را انجام دهند و قوانینی که بر اساس اصل۸۵ تصویب می شوند کمتر ارجاعی به کمیسیون هستند و ضرورت این طرح باید در اولویت قرار گیرد./


منبع:
http://www.icana.ir/Fa/News/386234