مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
۱ بازدید
 

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۱۰۴) - دوره دهم ۱۳۹۶/۰۲/۰۴


        

 

 

 

 

جلسه   صد و چهارم

(۱۰۴)

 

۴  اردیبهشت ماه  ۱۳۹۶ هجری شمسی

۲۶  رجب   ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 

 جلسه ساعت  نه و چهار دقیقه  روز  دوشنبه  به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی  «رئیس مجلس» رسمیت  یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ تبریك رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت عید سعید مبعث

۴ ـ تصویب لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های كشور (ثبت ۹۲)

۵ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص طرح اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۲۰۲)

۶ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۲۳)

۷ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص لایحه موافقتنامه همكاری های اقتصادی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری لهستان (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۱۱۷)

۸ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری سنگاپور (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۱۲۵)

۹ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص لایحه اصلاحات پیوست كنوانسیون بین المللی ایمنی جان اشخاص در دریا مورخ ۱۹۷۴ (۱۳۵۳) و آیین نامه بین المللی امنیت كشتی ها و تسهیلات بندری (آی. اس. پی. اس) (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۱۸۵)

۱۰ ـ تصویب لایحه معاهده معاضدت دوجانبه در امور كیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره (ثبت ۲۱۳)

۱۱ ـ رد تقاضای تحقیق و تفحص از عملكرد مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی كشور و میزان انطباق آن با اهداف پیش بینی شده برای این مناطق در پنج سال اخیر

۱۲ ـ ناطقین جلسه آقایان: محمدرضا امیرحسنخانی، احمد مازنی، ضیاء اله اعزازی ملكی، اكبر رنجبرزاده و غلامرضا كاتب

۱۳ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۱۴ ـ بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تقدیر و تشكر از طرح آرامش بهاری سازمان اوقاف و امور خیریه

۱۵ ـ تقدیر و تشكر فراكسیون نمایندگان اهل سنت و فراكسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی  از مواضع حكیمانه آیت الله مكارم شیرازی در راستای ایجاد وحدت و انسجام در جامعه اسلامی

۱۶ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۱۷ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۱۸ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات                                           ب ـ فهرست تقاضای تحقیق و تفحص

 جلسه ساعت   دوازده و سه دقیقه  به ریاست آقای  مسعود پزشكیان  «نایب‌رئیس اول» پایان یافت                                   

 

           
 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۱۲ نفر از نمایندگان رسمی است. من این توضیح را هم عرض كنم كه ما از ساعت (۸) تا این لحظه جلسه غیرعلنی داشتیم، راجع به بررسی ها و كارهایی كه مركز پژوهش ها راجع به وضعیت اقتصادی در سال ۹۵ داشت و یك گزارش اولیه ای را به صورت مكتوب در آورد. من از تلاشهای مركز پژوهش ها هم تشكر می كنم. دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه صد و چهارم روز دوشنبه چهارم اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ هجری شمسی مطابق با بیست و ششم رجب ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور.

۲ ـ ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور در مورد طرح اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران. (اعاده شده از شورای نگهبان۱).

۳ ـ گزارش كمیسیون مشترك در مورد طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد. (اعاده شده از شورای نگهبان۳).

۴ ـ گزارش كمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه همكاری های اقتصادی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری لهستان. (اعاده شده از شورای نگهبان۱).

۵ ـ گزارش كمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری سنگاپور. (اعاده شده از شورای نگهبان۱).

۶ ـ گزارش كمیسیون عمران در مورد لایحه اصلاحات پیوست كنوانسیون بین المللی ایمنی جان اشخاص در دریا مورخ ۱۹۷۴ (۱۳۵۳) و آیین نامه بین المللی امنیت كشتی ها و تسهیلات بندری (آی.اس.پی.اس). (اعاده شده از شورای نگهبان۱).

۷ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده معاضدت دوجانبه در امور کیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره.

۸ ـ گزارش كمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملكرد مناطق آزاد، تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی كشور و میزان انطباق آن با اهداف پیش بینی شده برای این مناطق در پنج سال اخیر.

۹ ـ سؤال آقای محمد دهقانی نماینده محترم چناران، طرقبه و شاندیز از وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكی.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۴۳ ـ ۳۸ از سوره مبارکه «احزاب توسط قاری محترم آقای محمدحسین سعیدیان تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ما كانَ عَلَى النَّبِیِّ مِنْ حَرَجٍ فِیما فَرَضَ اللَّهُ لَهُ سُنَّةَ اللَّهِ فِی الَّذِینَ خَلَوْا مِنْ قَبْلُ وَ كانَ أَمْرُ اللَّهِ قَدَراً مَقْدُوراً * الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللَّهِ وَ یَخْشَوْنَهُ وَ لا یَخْشَوْنَ أَحَداً إِلاَّ اللَّهَ وَ كَفى‏ بِاللَّهِ حَسِیباً * ما كانَ مُحَمَّدٌ أَبا أَحَدٍ مِنْ رِجالِكُمْ وَ لكِنْ رَسُولَ اللَّهِ وَ خاتَمَ النَّبِیِّینَ وَ كانَ اللَّهُ بِكُلِّ شَیْ‏ءٍ عَلِیماً * یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْراً كَثِیراً * وَ سَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَ أَصِیلاً * هُوَ الَّذِی یُصَلِّی عَلَیْكُمْ وَ مَلائِكَتُهُ لِیُخْرِجَكُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ وَ كانَ بِالْمُؤْمِنِینَ رَحِیماً *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای سعیدیان قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«پیامبر را در عمل به آنچه خداوند بر او روا داشته باكی نیست، این سنت خداست در میان پیامبرانی كه پیش از این بوده اند و فرمان خدا اندازه ای معین و حساب شده دارد. همان پیامبران كه پیام های الهی را ابلاغ می كنند و از خدای می ترسند و غیر از خدا از هیچ كس نمی ترسند و این بس كه نگاه دارنده حساب اعمال خلق خدا باشد. محمد (صلی الله علیه و آله) پدر هیچ یك از مردان شما نیست بلكه فرستاده خدا و خاتم پیامبران است و خداوند از همه چیز آگاه است. ای كسانی كه ایمان آورده اید خدا را فراوان یاد كنید و هر صبح و شام او را به پاكی ستایش كنید. او آن خدایی است كه همراه با فرشتگان خود بر شما درود می فرستد تا شما را از تاریكی ها به نور برد و با مؤمنان مهربان است . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. صلوات (حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ متشكریم.

 

۳ ـ تبریك رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت عید سعید مبعث

رئیس ـ عید سعید مبعث را به همه نمایندگان محترم و ملت عزیز تبریك عرض می كنیم و ان شا ءالله در پناه این آیین پاك خداوند بهترین روزی ها را نصیب همه مسلمانان به خصوص ملت عزیز بفرماید. حالا چون ما جلسه غیرعلنی داشتیم من دیگر سخنرانی نخواهم كرد كه از وقت استفاده كنیم.

 

۴ ـ تصویب لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های كشور (ثبت ۹۲)

رئیس ـ دستور جلسه را اعلام كنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. جناب آقای رئیس! در ادامه بررسی لایحه نحوه حفاظت احیا و مدیریت تالاب های كشور، ما ماده (۴) را بررسی كردیم و رأی گیری شد. اگر اجازه بفرمایید یك درخواست الحاق به ماده (۴) داریم.

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر رحیمی نماینده محترم تهران در پیوست (۱) پیشنهادات در صفحه (۳) درخواست الحاق یك تبصره به ماده (۴) را دارند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض تبریك و تهنیت عید سعید مبعث خدمت ملت شریف ایران و همكاران ارجمند. جناب آقای دكتر لاریجانی عنایت بفرمایید! ماده (۴) لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های كشور اعلام می كند: «اشخاص حقیقی و حقوقی كه برخلاف احكام این قانون و ضوابط و مقررات مصوب در چارچوب آن اقدام نمایند، علاوه بر توقف فعالیت و جبران خسارت وارده پس از اقامه دعوی توسط سازمان حفاظت محیط زیست، حسب تشخیص مرجع قضائی به پرداخت جریمه به میزان كه تا ادامه ماده آمده (محكوم می شوند).

اینجا در این ماده توقف فعالیت یك موضوع بسیار مهمی است، برای نحوه توقف فعالیت چارچوبی تعیین نشده است. ما یك تبصره الحاقی را خدمت همكاران محترم پیشنهاد دادیم، در جهت ضابطه مند كردن توقف فعالیت به جای اینكه یك آیین نامه ای را احاله بدهیم كه بعداً هیأت وزیران در یك مهلت شش ماهه یا یكساله برای این آیین نامه تدوین كند، یك تبصره را مشخصاً پیشنهاد دادیم كه این توقف فعالیت به چه ترتیبی باشد.

رئیس ـ آقای رحیمی! مقصود این است توقفی كه الان در این قانون در آن ماده واحده تصویب شده كه اگر سازمان محیط زیست گفت این كار شما خلاف است باید متوقف شود، این را در جلسه قبل رأی گرفتیم. الان پیشنهاد شما مخالف آن است، شما می گویید با رأی دادگاه باشد، مخالف متنی است كه الان تصمیم گرفتیم.

رحیمی ـ نه آقای دكتر، با تشخیص سازمان باشد، منتها حكم دادگاه را می خواهد.

رئیس ـ الان آن چیزی كه تصمیم گرفتید حكم دادگاه نیست.

رحیمی ـ آقای دكتر! ماده (۴) را اگر عنایت بفرمایید فقط در خصوص میزان جریمه است.

رئیس ـ نخیر، علاوه بر توقف فعالیت و جبران خسارت وارده پس از اقامه دعوی توسط سازمان حفاظت، حسب تشخیص مرجع قضائی جریمه می شود. توقف با نظر سازمان است.

رحیمی ـ آقای دكتر! پیشنهاد ما نافی توقف نیست.

رئیس ـ چرا، نافی است، چون شما می گویید دادگاه نظر بدهد، این نافی مصوبه تان است.

رحیمی ـ این فرآیند با تشخیص خود سازمان محیط زیست است.

رئیس ـ قابل طرح نیست، متشكریم. اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۵ ـ دولت مكلف است اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرحهای لازم جهت تحقق اهداف این قانون را در بودجه های سنواتی سالیانه دستگاههای ذی ربط پیش بینی نماید.

آقای دكتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محبی نیا مخالف هستند، بفرمایید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

نمایندگان محترم عنایت داشته باشند، استدعا می كنم ریاست محترم مجلس هم به این مسأله التفات مؤثری داشته باشند، اگر راست و چپ بگذارند. من نسبت به ماده (۵) اخطار قانون اساسی هم داشتم. آقای دكتر التفات می فرمایید؟ ما دولت را مكلف می كنیم به اینكه اعتبار مورد نیاز، «اعتبارات هم غلط است، «اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرحهای لازم جهت تحقق اهداف این قانون را در بودجه های سنواتی سالیانه دستگاه های ذی ربط پیش بینی كند .

اولاً این ماده مغایر اصل (۵۲) قانون اساسی است. در اصل (۵۲) قانون اساسی مقرر كرده كه دولت بودجه را به ترتیبی كه در قانون آمده سالیانه تهیه كند و به مجلس شورای اسلامی تقدیم كند. حالا در این ماده ما اولاً دولت را به این مكلف می كنیم كه اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرحهای لازم، آقای دكتر! كدام طرح ها؟ مگر این طور هم قانون می نویسند. برادران و خواهران عزیز! خواهش می كنم به این نكات التفات بفرمایید. آقای دكتر لاریجانی! دولت را مكلف می كنیم خلاف اصل (۵۲) قانون اساسی «اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرحهای لازم جهت تحقق اهداف این قانون را در بودجه های سنواتی ، برای بودجه های سنواتی هم زمان در نظر نگرفتیم، پنج سال، (۱۰) سال، (۳۰) سال، (۴۰) سال؟ «دستگاه های ذی ربط ، كدام دستگاه ها؟ خداوكیلی این نوع كلیات گویی، نوشتار كلی، گفتار خارج از مصداق نه در علم حقوق قابل قبول است و نه یافته های بشری به ما این اجازه را می دهد كه سبد قانون كشور را از مطالب و مواردی تلنبار كنیم كه قابلیت اجرایی هم نخواهد داشت، فردا هم می آییم می گوییم كه چرا قانون اجرا نمی شود.

اخیراً ما در رابطه با همین بحث هدفمندسازی یارانه ها در كمیسیون برنامه و بودجه بر اساس ماده (۲۳۶) استنكاف دولت را بررسی می كردیم، باور بفرمایید (۶۰) درصد استنكاف دولت به متنی برمی گردد كه ما نوشتیم و امكان اجرا ندارد. حالا در این لایحه آمدیم به خاطر رسیدن به هوای پاك الحمدلله سازمان محیط زیست را فراتر از دولت قدرت دادیم.

رئیس ـ این هوای پاك نیست، لایحه حفاظت از تالاب ها است.

محبی نیا ـ معذرت می خواهم، آقای دكتر درست است، احسنت و ممنون. آقای دكتر! مچ گیری تان حرف ندارد، ممنون.

رئیس ـ نه، چون دو تا لایحه نزدیك به هم بود این اشتباه پیش آمد.

محبی نیا ـ بله، الان هم ما اینجا آمدیم دولت را مكلف می كنیم، برادران عزیز من! اینجا این قابلیت و امكان تحقق ندارد. آقای دكتر! اخطار (۵۲) هم دارد. اگر صلاح می دانید، اخطار را قابل بررسی می دانید ممنون می شوم اعمال بفرمایید، اگر نه رأی به این ماده رأی به كلیاتی است كه همان طور كه عرض كردم در اجرا به آن نخواهیم رسید، خیلی ممنون.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ موافق اول وقتشان را به جناب آقای یوسفی داده اند، بفرمایید.

همایون یوسفی (اهواز، باوی، حمیدیه و كارون) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت ملت شریف ایران و همكاران محترم عرض سلام و وقت بخیر دارم. به هر حال بحث محیط زیست یكی از مهمترین بحث های پیش روی جامعه بشری در قرن بیست و یكم خواهد بود و تغییرات محیط زیستی طبق نقشه های جهانی بیشتر در عرض های میانی كره زمین رخ خواهد داد كه كشور ما در این عرض های میانی قرار دارد و یكی از مناطقی كه دنیا در بیشترین تغییرات محیط زیستی در قرن بیست و یكم در آن اتفاق خواهد افتاد منطقه خاورمیانه است و یكی از جاهایی كه باز بیشترین تغییرات محیط زیستی در قرن بیست و یكم در آن اتفاق خواهد افتاد كشور ایران خواهد بود و تغییر اقلیمی كه در سطح دنیا طبق نقشه های جهانی در عرض های میانی كره زمین شروع شده، الان در حال ورود به ایران از مناطق جنوب غربی ایران است و در آینده نه چندان دور این تغییر اقلیم به كل فلات ایران ورود و گسترش پیدا خواهد كرد. به همین دلیل بحث محیط زیست می بایست یكی از اولویت های اصلی نظام بودجه ریزی و برنامه نویسی ما باشد.

یكی از مهمترین موضوعات محیط زیستی كشور بحث تالاب های ما است. در واقع تالاب ها یك سیستم تنفسی برای شرایط محیط زیستی هر منطقه است. علاوه بر این یكی از غنی ترین اكوسیستم هایی است كه در هر منطقه وجود دارد. متأسفانه الان به علت مدیریت ناصحیح منابع آب كشور و همچنین تغییر اقلیمی كه در كشور و فلات ایران در حال شروع شدن است، ما شاهد هستیم كه این تالاب های ما در حال خشك شدن هستند و متأسفانه این تالاب ها در مناطق مختلف كشور از جمله استان خوزستان، تالاب های شادگان و تالاب های هورالعظیم خودشان با خشك شدن شان باعث ایجاد كانون های گرد و غبار خواهند بود و اگر مدیریت مناسبی برای این تالاب ها انجام نشود، در طی سنوات آینده كه چندان دور هم نخواهد بود ایجاد كانون های گرد و غبار خواهند كرد.

اگر این كانون ها خشك شوند منشأ گرد و غبار و اگر پرآب باشند به واسطه تبخیر آبی كه در آنها صورت می گیرد این آب تبخیرشده به عنوان یك سد در مقابل كانون های خارجی گرد و غبار خواهد بود. به همین دلیل احیای تالاب ها و حقـآبه تالاب ها یك بحث بسیار مهم است و علاوه بر این می بایست این حقآبه تالاب ها به نوعی از آبی باشد كه به شرایط محیط زیستی آسیب نرساند و از زهآب هایی كه متأسفانه الان وارد تالاب های مختلف می شود و اثرات تخریبی بیشتری دارد جلوگیری شود.

به همین دلیل ما در تمام برنامه های كشوری باید بحث تالاب ها را جدی بگیریم و در بودجه های سنواتی باید در خصوص تالاب ها پیش بینی لازم را داشته باشیم. به نظر می رسد رأی مثبت به این پیشنهاد می تواند برای آینده به امید خدا خیلی مؤثر باشد (رئیس ـ متشكریم) و بتواند تالاب های ما را از مرگ تدریجی كه الان به آن دچار شدند نجات بدهد، خیلی ممنون.

ادیانی ـ آقای رئیس! اخطار داریم، اخطار مظلوم شد.

رئیس ـ دولت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اخطار هم دارند.

معصومه ابتكار (رئیس سازمان حفاظت محیط زیست) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تشكر از ریاست محترم جناب آقای دكتر لاریجانی و همین طور همه نمایندگانی كه بسیار همراهی داشتند و این لایحه حفاظت از تالاب ها و دریاچه های ایران را با سرعت پیش بردند، این ماده هم ماده بسیار مهمی است، تشكر ویژه ای هم از كمیسیون دارم. ماده بسیار مهمی است كه طبعاً پشتوانه كل این لایحه است و من تقاضا می كنم كه ان شا ءالله به این ماده هم رأی مثبت بدهید و كار دیگر تمام شود و این واقعاً یك قدم ماندگاری از طرف مجلس دهم است. با توجه به حساسیتی كه تالاب های ایران دارد و با توجه به اهمیت و بهایی كه در این دوره در دولت و مجلس داده شده، ان شا ءالله برای آیندگان ماندگار و باقیات الصالحات باشد. خیلی ممنون و متشكر.

رئیس ـ اخطار را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ادیانی اخطار دارند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران محترم ما عنایت بفرمایند. همان طور كه جناب آقای محبی نیا هم اشاره فرمودند ماده (۵) (رئیس ـ اخطار اصل چندم را دارید؟) اخطار اصل (۵۲) و تذكر بند (۳) ماده (۱۳۵) را دارم. برابر اصل (۵۲) تهیه بودجه در اختیار و از اختیارات دولت است. ما در ماده (۵) داریم بیان می كنیم دولت مكلف است اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرحهای لازم، من منهای ادبیات این ماده احساس می كنم این در تغایر با اصل (۵۲) و همین طور در تغایر با بند (۳) ماده (۱۳۵) آیین نامه داخلی است كه ماده (۱۳۵) دلالت دارد اوصاف مربوط به لوایح قانونی تقدیمی به مجلس را تبیین می كند. بند (۳) اشاره دارد دارای موادی متناسب با اصل موضوع و عنوان لایحه باشد. (رئیس ـ اینكه عدم تناسب ندارد) ماده (۵) ماهیت بودجه ای دارد. لهذا ارتباطی با اصل موضوع ندارد.

رئیس ـ اگر بودجه اش را در نظر نگیرید كه اشكال اصل هفتادوپنجی پیدا می كند.

ادیانی ـ بودجه را نه، اصل بیان این خلاف اصل (۵۲) است. این از اختیارات دولت است.

رئیس ـ برای من روشن نیست، فی الحال اخطارتان را وارد نمی دانم. كمیسیون هم موافق است. حضار ۲۰۲ نفر، ماده (۵) كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. از كمیسیون كشاورزی و سایر كمیسیون ها تشكر می كنیم. از خانم ابتكار هم كه حضور داشتند تشكر می كنیم.

 

۵ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص طرح اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۲۰۲)

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! دستور بعدی ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور در مورد طرح اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران است كه اعاده شده از شورای نگهبان بوده، منتها از جلسه علنی به كمیسیون ارجاع شده و موارد ارجاعی است.

آقای دكتر! مورد اول یك اصلاح عبارتی است، اگر اجازه بفرمایید قرائت كنم.

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ در جزء دوم بند «الف ماده (۲۸) قانون موضوع ماده (۸) عبارت «اعضای هیأت مدیره اتحادیه های صنفی و هیأت رئیسه اتاق اصناف جایگزین عبارت «رؤسای مجامع صنفی می شود.

این «رؤسای مجامع صنفی كه خیلی عام بوده را توضیح دادند.

رئیس ـ خیلی هم اصلاح عبارتی نیست، چون اینجا در اصل گفته بود: «رئیس سازمان نظام مهندسی كشور و رؤسای مجامع صنفی ، اینجا آمدید هیأت رئیسه را گفتید، اعضا را مفصل تر كردید. رفع ابهام عبارتی نیست. پیشنهادی كه نیست؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! پیشنهادی نداریم.

رئیس ـ كمیسیون هم كه توضیحی ندارد. حضار ۲۰۰ نفر، پیشنهادی كه برای رفع ایراد شورای نگهبان قرائت شد به رأی گذاشته می شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره (۳) الحاقی به ماده (۶۱) به شرح زیر اصلاح می شود:

تبصره ۳ ـ آرای صادره از مراجع صالح قضائی در اجرای اصل (۱۵۶) قانون اساسی در خصوص رسیدگی به شكوائیه داوطلبان بعد از تأیید صحت انتخابات و اعلام نتیجه منطبق بر مواد (۵۵) و (۵۶) این قانون، تأثیری در فرآیند و نتیجه انتخابات ندارد.

آقای رئیس! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

رئیس ـ ایراد شورای نگهبان این بود كه به این اطلاق گفتید، این اشكال دارد. توضیح بفرمایید.

محمدجواد كولیوند (رئیس كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

مبعث پیامبر گرامی اسلام را تبریك می گوییم. همكاران محترم توجه بفرمایید! همان طور كه مستحضرید تبصره (۳) الحاقی به ماده (۶۱) از صحن علنی به كمیسیون ارجاع شد. اشكال شورای محترم نگهبان اصل (۱۵۶) بود. در آنجا به صلاحیت افراد اشاره شده بود و ما با حضور نماینده شورای نگهبان اصلاح كردیم. اینجا فرآیند انتخابات مد نظر است و دیگر به صلاحیت افراد رجوع نشده است. آرایی كه دستگاه قضائی بر اساس اصل (۱۵۶) بعد از صحت انتخابات صادر كند، نباید فرآیند را مختل كند و فرآیند انتخابات تمام شده است. اگر هم نسبت به افراد آرایی صادر شود، تخلفاتی است كه افراد انجام داده اند، دیگر به فرآیند انتخابات نباید خدشه ای وارد شود. خواهش می كنیم به این اصلاحیه رأی بدهید كه ان شا ءالله من بعد بتوانیم در انتخابات های آینده هم دیگر این مسیر را رعایت كنیم، خیلی ممنون.

رئیس ـ متشكریم، مخالف دارد؟ پیشنهادی نداشتیم. حضار ۱۹۸ نفر، تبصره (۳) الحاقی به ماده (۶۱) به نحوی كه قرائت شد به رأی گذاشته می شود. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 

۶ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۲۳)

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! دستور بعدی گزارش كمیسیون مشترك در مورد طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد است كه اعاده شده از شورای محترم نگهبان است، باز ارجاع شده بود.

رئیس ـ این برای چندمین بار است كه رفت و برگشت داشته است.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بله، از صحن علنی به كمیسیون ارجاع شده بود. اگر اجازه بفرمایید بنده اصلاح اول را قرائت كنم.

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ متن زیر به تبصره (۱) بند (۱) ماده (۷) الحاق می شود:

نظارت بر اجرای استانداردهای كالاهای سلامت محور بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی است. مصادیق كالاهای سلامت محور و نحوه نظارت براساس سیاست های كلی سلامت (بندهای ۶ و ۱ـ۷) و سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی (بند ۲۴) توسط شورای عالی استاندارد تعیین می شود.

آقای دكتر! اینجا پیشنهاد نداریم، فقط درخواست رفع ابهام داریم.

رئیس ـ رفع ابهام كلمه «سلامت محور ، مقصود از كالاهای سلامت محور كالاهایی است كه مربوط به سلامتی مردم می شود، یعنی اغذیه، دارو و تجهیزات پزشكی. مقصود این است؟ آقای فولادگر! گفتند كلمه «سلامت محور ابهام دارد. آقای فولادگر نیستند. علی القاعده این است، مواد غذایی، دارویی و تجهیزاتی كه به سلامت مردم و امور پزشكی مربوط می شود. قرائت فرمودید، به رأی می گذاریم.

حضار ۱۹۵ نفر، متن قرائت شده برای رفع ایراد شورای نگهبان را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. تبصره (۲) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره (۲) بند (۱) ماده (۷) به شرح زیر اصلاح می شود:

تبصره ۲ ـ سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان تنها مرجع رسمی اعطای نشان حلال موظف است به منظور حصول اطمینان از انطباق استانداردهای حلال با موازین فقه اسلامی و نظارت بر اجرای آن یك فقیه مجتهد متجزی صاحب نظر در مسائل حلال به شورای نگهبان پیشنهاد و پس از تأیید فقهای شورای نگهبان با حكم رئیس سازمان برای چهار سال منصوب نماید. این حكم برای دوره های بعدی قابل تمدید می باشد.

حكم این ماده نافی اختیارات و نظرات فقهای شورای نگهبان در اصل (۴) قانون اساسی نیست.

در مورد ذبح و صید حلال رعایت ماده (۶) قانون نظارت شرعی بر ذبح و صید مصوب ۱۴/۱۲/۱۳۸۷ الزامی است.

آقای دكتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

رئیس ـ منتها یك مشكلی دارد، اگر به خاطر داشته باشید ما در قانون برنامه همین مسأله شورای فقهی را برای بانك در نظر گرفتیم، در اعضایش سایر اعضا كه فقیه هم نبودند گذاشته بودیم، شورای نگهبان ایراد گرفت كه در مسائل فقهی افرادی كه صاحب نظر نیستند نمی توانند نظر بدهند. لذا ما آمدیم اصلاح كردیم، گفتیم فقط فقهای این شورا می توانند نظر بدهند. شما در این تركیب رئیس سازمان استاندارد را گذاشتید.

فولادگر ـ اصلاح شده است، من توضیح بدهم.

رئیس ـ توضیح بدهید.

حمیدرضا فولادگر (رئیس كمیسیون مشترك بررسی طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با توجه به همین توضیحی كه ریاست محترم مجلس دادند، آقای دكتر! ما این را اصلاح كردیم، این متنی كه دوستان دارند جایگزین (۱) را ببینند، الان هم در این تابلو گذاشتند، در بورد مانیتور همكاران گرامی هم هست.

من یك توضیحی بدهم. اولاً به مناسبت عید سعید مبعث تبریك دارم. ببینید! ما شبیه به آن كاری كه جناب آقای رئیس فرمودند برای بحث شورای فقهی بانك مركزی برای بحث موازین شرعی انجام شد. ایرادی كه شورای محترم نگهبان در اینجا گرفته بود این بود كه وقتی شما می گویید مرجع رسیدگی به استانداردهای حلال سازمان استاندارد است، از بُعد حلّیت آنها مخصوصاً در مسائل خوراكی و آشامیدنی و این مباحثی كه مبنای شرعی دارد، تشخیص این مسأله حلّیت با چه كسی است؟ چه كارشناسی در آنجا هست؟ در پیشنهاد اولیه نوشته شده كه كارشناس آشنا به امور فقهی. شورای نگهبان باز این را ایراد گرفت، ما شبیه آن شورایی كه برای شورای فقهی در بانك مركزی بود را پیشنهاد دادیم، باز همین ایرادی كه آقای دكتر گفتند وارد بود كه تركیب آن به چه شكل است، آیا نافی اختیارات شورای نگهبان هست یا نه؟

این چیزی كه الان نوشته ایم به این ترتیب است، عنایت بفرمایید؛ «سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان تنها مرجع رسمی اعطای نشان حلال موظف است به منظور حصول اطمینان از انطباق استانداردهای حلال با موازین فقه اسلامی و نظارت بر اجرای آن یك فقیه مجتهد متجزی صاحب نظر در مسائل حلال ، یك ایراد شورای نگهبان همین بود كه شما مشخصات این فقیه را ندادید، «یك فقیه مجتهد متجزی صاحب نظر در مسائل حلال به شورای نگهبان پیشنهاد .

رئیس ـ «در مسائل حلال نمی خواهد، باید بگویید «یك فقیه مجتهد متجزی صاحب نظر .

فولادگر ـ منظور از «در مسائل حلال همین استاندارد حلال است. حالا می شود «استاندارد حلال باشد. «به شورای نگهبان پیشنهاد و پس از تأیید فقهای شورای نگهبان با حكم رئیس سازمان برای چهار سال منصوب نماید .

ببینید! ایراد دوم شورای نگهبان این بود كه شما نمی توانید وظیفه خارج از قانون اساسی برای شورای نگهبان پیشنهاد بدهید. ما آنجا گفته بودیم شورای نگهبان این فقها را تعیین كنند، اینجا به گونه ای است كه سازمان پیشنهاد می دهد، شورای نگهبان فقط تأیید می كند.

ایراد سوم هم این بود كه نافی اختیارات شورای نگهبان نیست، این را هم آوردیم. «حكم این ماده نافی اختیارات و نظرات فقهای شورای نگهبان در اصل (۴) قانون اساسی نیست .

در جمله آخر هم می خواهیم روی قانونی كه قبلاً داشتیم تأكید كنیم، «در مورد ذبح و صید حلال رعایت ماده (۶) قانون نظارت شرعی بر ذبح و صید مصوب ۱۴/۱۲/۱۳۸۷ الزامی است . این سه تا اصلاحی است كه ان شا ءالله می توانست نظرات.

رئیس ـ در واقع این «مسائل حلال را چه بگذاریم، چون این را خیلی عجیب و غریب نوشتید، چون همه چیز در عالم حلال و حرام دارد، كسی هم كه ازدواج می كند می تواند (حلال یا حرام باشد).

فولادگر ـ بله، استانداردهای حلال امروز به همه مسائل تسری دارد. فقط بحث خوراكی و آشامیدنی نیست، در امور گردشگری هست، در امور خدمات هست، الان تسری پیدا كرده است.

رئیس ـ پس این «مسائل حلال را اصلاً بردارید. می شود: «یك فقیه مجتهد صاحب نظر .

فولادگر ـ آقای دكتر! یا «استانداردهای حلال ، به جای «مسائل حلال ، «استانداردهای حلال بیاید.

رئیس ـ می شود: «یك فقیه مجتهد صاحب نظر . «در مسائل حلال را باید برداریم، چون شما دارید شمول می دهید.

محبی نیا ـ ولی فقیه نماینده دارد.

رئیس ـ نه، آن مربوط به وزارت جهاد كشاورزی است. اخطارتان را بدهید.

فولادگر ـ نه، آقای محبی نیا! نماینده ولی فقیه فقط در دامپزشكی است. آن در قانون ذبح شرعی در دامپزشكی است. اینجا اعم از مسائل دامپزشكی است.

محبی نیا ـ شورای نگهبان حق مداخله در مسائل اجرایی را ندارد، نماینده ولی فقیه باید این كار را انجام دهد.

فولادگر ـ این ایرادی است كه خود شورای نگهبان گرفته است.

رئیس ـ حالا بگذارید اخطارشان را بدهند، پشت میكروفن مباحثه نكنید، تشكر می كنم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كواكبیان اخطار دارند، بفرمایید.

مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! من اخطار اصل (۷۱) قانون اساسی را داشتم كه «مجلس شورای اسلامی در عموم مسائل در حدود مقرر در قانون اساسی می تواند قانون وضع كند . آقای رئیس! واقعیت اینكه ما اگر قانونی را خلاف شرع یا خلاف قانون اساسی وضع كنیم، حق شورای نگهبان است كه این را رد كند، اما ما در مصوبه قبلی واقعاً هیچ خلاف شرع و خلاف قانون اساسی نگفتیم. آقای رئیس! اگر اجازه می فرمایید من یك نكته دیگر را هم عرض كنم.

رئیس ـ در كدام بند می گویید كه ما خلاف عمل نكردیم؟

كواكبیان ـ همین بحثی كه ما در مورد اعضای شورای نگهبان مطرح كردیم، (رئیس ـ گفتند خلاف سیاست های كلی است) اینها می گویند مثلاً حتماً فقیه های شورای نگهبان. عرض من این است كه این خلاف شرع نیست كه ما بگوییم كلیه اعضاء هم باشند. ما خلاف قانون اساسی هم نگفتیم. لذا من معتقد هستم كه اگر شما اخطار را وارد بدانید.

رئیس ـ نه، اخطار را وارد نمی دانیم، چون الان این متنی كه آوردند گفتند یك فقیه، آن اشكال را رفع كردند، دیگر آن ایراد وارد نیست. آنجا ایراد شورای نگهبان این بود كه می گفت در یك شورایی كه فقها و غیرفقها هستند نمی شود نظر غیرفقها را در امر شرعی لحاظ كرد. حالا اینجا یك فقیه گذاشتند كه مشكل حل شود.

كواكبیان ـ حالا اگر اجازه می فرمایید من یك نكته دیگر هم بگویم.

رئیس ـ حالا نكته دیگر را بگذارید ما این بحث را تمام كنیم.

كواكبیان ـ شما بعداً اجازه می فرمایید؟

رئیس ـ بله، ان شا ءالله در خدمتیم. اخطار دیگر دارند بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محبی نیا اخطار دارند، بفرمایید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! من در مصوبه قبلی هم اخطار داشتم، عزیزان فرصتی برای من قائل نشدند. حالا آن را برای ایام و اوقات دیگر می گذارم. اخطاری كه الان تقدیم محضرتان می كنم (رئیس ـ اصل چندم؟) چشم، به استحضار می رسانم، یكی اصل (۷۱) است كه آقای كواكبیان اشاره كردند، یكی هم اصل (۹۴) قانون اساسی است. این اصل بارها قرائت شده، حضرت عالی مسلط بر این اصول هستید. وظایف عزیزان شورای نگهبان قانون اساسی بر اساس اصل (۹۴) انطباق مصوبات مجلس با موازین شرعی و قانون اساسی است.

ما در این مصوبه ای كه الان برای تشخیص مسائل حلال آوردیم، فقهای محترم شورای نگهبان كه انسان های بزرگی هم هستند، آیت الله مؤمن، آیت الله یزدی و دیگران. آقای دكتر! اینها نمی توانند فراتر از قانون بیایند در امور اجرایی مداخله كنند. مراقبت از حلال و حرام كشور بر عهده ولی فقیه است. رهبر فرزانه و مجتهد مدیر و مدبری داریم، از طریق نمایندگان خودش در سازمان ها این مسائل را پیگیری می كند.

رئیس ـ رهبری در سازمان استاندارد نماینده ندارد.

محبی نیا ـ آقای دكت‍ر! من مطمئنم مقام معظم رهبری (حفظه الله) حتماً این مراقبت را دارند كه در چنین مواقعی یك نماینده تعیین می كنند. الان این حق شورای نگهبان را بخواهیم وسعت بیشتری برایش قائل كنیم، نادیده گرفتن قانون اساسی است. آقای دكتر! من استدعا می كنم یك مقدار این اصل را عنایت بیشتری داشته باشید.

رئیس ـ خیلی ممنون، حالا برای من خلاف بودنش خیلی روشن نیست. اگر ما آن وظایف را خیلی حصری بگیریم ممكن است این باشد. اینجا نگفته شورا مشخص كند، گفته رئیس سازمان این فرد را مشخص می كند، فقط تأیید فقها را می گیرد. حالا ببینیم در مورد بانك مركزی كه شورای نگهبان ایراد نگرفت. اگر اجازه بدهید ما این را رأی گیری كنیم.

حضار ۱۹۸ نفر، متنی كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. این اصلاح جهت رفع اشكال شورای نگهبان صورت گرفته است. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را هم بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ عبارت «امین و مورد وثوق در ماده (۲۰) و تبصره (۱) آن حذف و یك تبصره به شرح زیر به ماده (۲۰) الحاق می شود:

تبصره الحاقی ـ كارشناسان مندرج در این ماده باید از شرایط امانتداری و وثاقت برخوردار باشند.

رئیس ـ از نظر عبارتی جابه جا كردند، خیلی چیز مهمی نیست. حضار ۱۹۸ نفر، نمایندگان نظرشان را راجع به این اصلاح اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. دو، سه تا اصلاح از این سنخ داریم. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را هم بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ در ماده (۲۱) عبارت «امین و مورد وثوق حذف و عبارت «آیین نامه اجرایی این قانون تعیین می شود و به تصویب مجلس شورای اسلامی می رسد حذف و عبارت «قانون تعیین می شود جایگزین آن می شود و یك تبصره به شرح زیر به آن الحاق می گردد:

تبصره الحاقی ـ كارشناسان مندرج در این ماده باید از شرایط امانتداری و وثاقت برخوردار باشند.

رئیس ـ حضار ۱۹۶ نفر، متنی كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ در ماده (۲۸) عبارت «امین و مورد وثوق حذف و یك تبصره به شرح زیر به آن الحاق می شود:

تبصره الحاقی ـ كارشناسان مندرج در این ماده باید از شرایط امانتداری و وثاقت برخوردار باشند.

رئیس ـ حضار ۱۹۵ نفر، متنی كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. همه از یك سنخ بوده، تقریباً اصلاح های عبارتی است. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره (۴) ماده (۳۵) به شرح زیر اصلاح می شود:

تبصره ۴ ـ مصوبات شورای عالی استاندارد با تأیید مسئولان ردیف های (۱) تا (۵) این ماده و مصوبات شورای استاندارد استانی فقط در چارچوب این قانون و مصوبات شورای عالی استاندارد نافذ و اجرایی می گردد.

رئیس ـ حضار ۱۹۶ نفر، متنی كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند (۸) ماده (۳۶) به شرح زیر اصلاح می شود:

۸ ـ تعیین وظایف و اختیارات و تأیید و تصویب مصوبات شورای استاندارد استان در چارچوب این قانون.

رئیس ـ پیشنهادی دارد؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ اینجا هم نخیر.

رئیس ـ حضار ۱۹۶ نفر، متنی كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. این آخرین قسمتی است كه امیدواریم مشكل نظام استاندارد حل شود، چند بار رفت و برگشت داشته است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 

۷ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص لایحه موافقتنامه همكاری های اقتصادی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری لهستان (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۱۱۷)

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی گزارش كمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه همكاری های اقتصادی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری لهستان اعاده شده از شورای محترم نگهبان است. آقای رئیس! ایرادی كه گرفته بودند، در یكی از بندها هم باید رعایت اصول (۷۷) و (۱۳۹) می بوده كه از قلم افتاده بود و دوستان در كمیسیون اصلاح كردند. اجازه قرائت آن را می فرمایید؟

رئیس ـ بله، بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ در تبصره ماده واحده بعد از عبارت «ماده (۷) عبارت «و بند (۳) ماده (۸) اضافه می شود.

رئیس ـ می توانستید اجرای ماده (۷) را هم بردارید، می شود «در اجرای این موافقتنامه كه شامل همه می شد. معمولاً هم ما این كار را می كنیم، یعنی برای اینكه دوباره یك مشكل جدیدی هم به وجود نیاید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ جایگزین تبصره بود.

رئیس ـ بله، می شود: در اجرای این موافقتنامه رعایت اصول فلان و فلان الزامی است. شامل همه می شود. اگر همین متن مخالفی ندارد به رأی بگذاریم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! تذكر دارند.

رئیس ـ در همین زمینه است؟ نیست.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! پیشنهادی نیست.

رئیس ـ حضار ۱۹۸ نفر، متنی كه قرائت شد، یعنی می شود در اجرای این موافقتنامه رعایت این اصول الزامی است، نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

۸ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری سنگاپور (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۱۲۵)

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی گزارش كمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری سنگاپور است، آقای رئیس! این هم اعاده شده از شورای نگهبان است. اگر اجازه بفرمایید قرائت كنم.

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ در انتهای تبصره ماده واحده عبارت «و در بند (۲) ماده (۵) منظور از خسارت تأخیر تأدیه، خسارت ناشی از عدم اجرای به موقع تعهدات می باشد اضافه می گردد.

آقای دكتر! شورای نگهبان بند (۲) ماده (۵) را خلاف شرع دیده بود. پیشنهادی هم نداریم.

رئیس ـ یعنی موافقتنامه باید برود عوض شود؟ «در انتهای تبصره ماده واحده عبارت .

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! ماده واحده عوض می شود، بر موافقتنامه شرح می زند.

رئیس ـ پیشنهادی نیست؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! پیشنهادی نداریم.

رئیس ـ حضار ۱۹۹ نفر، متنی كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 

۹ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص لایحه اصلاحات پیوست كنوانسیون بین المللی ایمنی جان اشخاص در دریا مورخ ۱۹۷۴ (۱۳۵۳) و آیین نامه بین المللی امنیت كشتی ها و تسهیلات بندری (آی. اس. پی. اس) (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۱۸۵)

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی گزارش كمیسیون عمران در مورد لایحه اصلاحات پیوست كنوانسیون بین المللی ایمنی جان اشخاص در دریا مورخ ۱۹۷۴ (۱۳۵۳) و آیین نامه بین المللی امنیت كشتی ها و تسهیلات بندری (آی. اس. پی. اس) اعاده شده از شورای محترم نگهبان است. آقای دكتر! بعضی از عبارت ها را خلاف اصل (۱۵) گرفتند، ترجمه فارسی اش را نوشته اند. اجازه قرائت می فرمایید؟

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ واژه ها و اصطلاحات لاتین در کنوانسیون به شرح زیر جایگزین می شود:

۱ ـ عبارت «نفتکش (تانکر) جایگزین عبارت «تانکر می شود.

۲ ـ عبارت «سیستم خدمات مخابراتی ایمنی کشتی ها (ناوتکس) جایگزین عبارت «ناوتکس می شود.

۳ ـ عبارت «بالگرد (هلی کوپتر) جایگزین عبارت «هلی کوپتر می شود.

۴ ـ عبارت «رایانه (کامپیوتر) جایگزین عبارت «کامپیوتر می شود.

۵ ـ عبارت «وارسی (کنترل) جایگزین عبارت «کنترل می شود.

۶ ـ عبارت «معاهده (کنوانسیون) جایگزین عبارت «کنوانسیون می شود.

۷ ـ عبارت «خودکار (اتوماتیک) جایگزین عبارت «اتوماتیک می شود.

۸ ـ عبارت «رزمایش (مانور) جایگزین عبارت «مانور می شود.

۹ ـ عبارت «طرح فرضی (سناریو) جایگزین عبارت «سناریو می شود.

۱۰ ـ عبارت «هسته ای (اتمی) جایگزین عبارت «اتمی می شود.

۱۱ ـ عبارت «آبراهه (کانال) جایگزین عبارت «کانال می شود.

۱۲ ـ عبارت «خدمات دهی (سرویس دهی) جایگزین عبارت «سرویس دهی می شود.

۱۳ ـ عبارت «رفت و آمد (ترافیک) جایگزین عبارت «ترافیک می شود.

آقای رئیس! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

رئیس ـ حضار ۱۹۵ نفر، متنی كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای نگهبان صورت گرفته است. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. میهمانان را بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض تبریك مبعث حضرت رسول گرامی اسلام محضر نمایندگان و ملت عزیز ایران.

میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ جمعی از دانشجویان رشته روابط عمومی دانشگاه جامع علمی كاربردی واحد (۴۱) تهران.

ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه پیام نور شهرستان محلات استان مركزی میهمانان حجت الاسلام و المسلمین سلیمی نماینده محترم محلات و دلیجان هستند.

(در این هنگام آقای مسعود پزشكیان «نایب رئیس اول ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه امام رضا (علیه السلام) از شهرستان چالوس استان مازندران میهمانان جناب آقای احمدی لاشكی نماینده محترم نوشهر، چالوس و كلاردشت هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه شهید فراست از شهرستان لارستان استان فارس میهمانان آقای جعفرپور نماینده محترم لارستان، خنج و گراش هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه شریف از شهرستان گرمسار میهمانان نماینده گرمسار و آرادان هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه شاهد حضرت جواد الائمه (علیه السلام) از منطقه (۷) تهران میهمانان حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای موسوی لارگانی نماینده محترم فلاورجان هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه هاجر از منطقه (۱۱) تهران.

خیلی خوش آمدید.

 

۱۰ ـ تصویب لایحه معاهده معاضدت دوجانبه در امور كیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره (ثبت ۲۱۳)

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! دستور بعدی گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده معاضدت دوجانبه در امور كیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره است. از سخنگوی محترم كمیسیون جناب حاج آقای نوروزی خواهش می كنم گزارش خودشان را ارائه كنند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حاج آقا نوروزی بفرمایید.

حسن نوروزی (سخنگوی كمیسیون قضائی و حقوقی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی به مجلس شورای اسلامی

لایحه معاهده معاضدت دوجانبه در امور كیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره به شماره ترتیب چاپ (۳۴۵) كه جهت رسیدگی به این کمیسیون به عنوان كمیسیون اصلی ارجاع شده بود، در جلسه مورخ ۱۲/۱۱/۱۳۹۵ با حضور كارشناسان و نمایندگان دستگاه های اجرایی، مركز پژوهش ها و قوه قضائیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با الحاق یك تبصره این ماده واحده تصویب شد.

اینك گزارش آن در اجرای ماده (۱۴۷) آیین نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

رئیس كمیسیون قضائی و حقوقی ـ الهیار ملكشاهی

عزیزان عنایت بفرمایند! عرض كنم این لایحه معاهده معاضدت قضائی دوجانبه در امور كیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره كه امروز تقدیم شما می شود، عنایت بفرمایید نظر به لزوم استقرار روشمند همكاری های قضائی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره و با توجه به آثار مثبت ناشی از اتخاذ تدابیر و ایجاد بسترهای مناسب قانونی برای اتباع دو دولت و در راستای زمینه سازی برای گسترش مناسبات دو كشور و ارتقای سطح همكاری دوجانبه و تحكیم مناسبات میان آنها، این لایحه برای تصویب به كمیسیون رسید، در كمیسیون تصویب شد و اینك خدمت شما برای اظهارنظر و تصویب تقدیم می شود.

علی ای حال تبادل اطلاعات، معاضدت های قضائی بین دو كشور و افرادی كه احیاناً در كشور كره نسبت به آنها جرمی واقع می شود و به آن متهمان و یا افراد دسترسی ندارند، دولت جمهوری اسلامی ایران از طریق این معاهده می تواند حقوق شهروندان خود را تضمین كند. به هر حال اگر دولت كره و اتباع آن كشور در ایران مشكل قضائی داشته باشند یا اتباع دولت ایران و یا دولت ایران نسبت به مسائلی در آن كشور مسائل قضائی داشته باشد، بر اساس این لایحه كه امروز تصویب می شود و با تأیید شورای محترم نگهبان، ما می توانیم بخش عظیمی از مشكلات قضائی فی مابین خود و دولت كره را حل كنیم و این لایحه به نفع ملت ایران است.

همان طور كه می دانید این لایحه ها، لایحه های تیپ است كه از قبل ترجمه شده و تا به الان شما چندین بار موارد دیگر آن را هم رأی داده اید. ما در اینجا به خاطر رفع مشكل ایرادی از طرف همكاران و شورای محترم نگهبان این ماده واحده را كه تصویب كرده ایم این طور اعلام كردیم: «معاهده معاضدت دوجانبه در امور كیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره مشتمل بر یك مقدمه و (۲۳) ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می شود .

ما این تبصره را آوردیم: «رعایت اصول (۷۷) و (۱۳۹) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اجرای این معاهده الزامی است . این بیان شده كه رفع مشكل شود.

ان شا ءالله از همه عزیزان انتظار آن را داریم كه توجه بفرمایند به این لایحه ای كه هم مسائل قضائی و درخواست های دادگستری های ما به آن كشور منتقل می شود و هم احیاناً شهروندان یا دولت ما شكایت یا مسأله ای دارند، می توانند با این لایحه به طرز خیلی آسانی این مسائل را مرتفع كنند. ان شا ءالله انتظار داریم كه همكاران محترم به این لایحه رأی مثبت بدهند.

قاضی پور ـ كره شمالی یا كره جنوبی؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ عنوان «كره یعنی كره جنوبی.

نوروزی ـ كره جنوبی است، «جمهوری كره ، (قاضی پور ـ جمهوری خلق كره است) نگفتیم خلق كره شمالی. «جمهوری كره كره جنوبی است. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

كواكبیان ـ آقای رئیس! اخطار داریم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اخطار دارند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اخطار را گوش می دهیم.

دبیر (كاتب) ـ آقای رئیس! اجازه بفرمایید من قبل از اخطار مخالفین و موافقین را اعلام كنم كه آمادگی داشته باشند.

مخالفین گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده معاضدت قضائی دوجانبه در امور كیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره: نفر اول جناب آقای مهرداد لاهوتی نماینده محترم لنگرود و نفر دوم جناب آقای علیرضا رحیمی نماینده محترم تهران. موافقین: جناب آقای محمد دهقانی نماینده محترم چناران، طرقبه و شاندیز و نفر دوم جناب آقای جبار كوچكی نژاد نماینده محترم رشت.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كواكبیان اخطار دارند، بفرمایید.

مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس! خیلی ممنونم. من اصول (۶۷) و (۱۱۵) قانون اساسی را اخطار داشتم. با تبریك عید مبعث حضرت ختمی مرتبت و اعیاد شعبانیه كه هفته آینده در پیش داریم.

چون آقای لاریجانی فرمودند كه شما بگویید، من از حضرت عالی اجازه می خواهم، حالا خوشبختانه شورای نگهبان اسامی احراز صلاحیت شده ها را مطرح كرد كه البته همه باید تمكین كنند. اما خواهش بنده این است چون ما دو جلسه بیشتر تا برگزاری انتخابات نداریم. ما دیروز دو ساعت برای اشتغال، امروز دو ساعت برای كتاب اقتصاد ایران (وقت گذاشتیم). جناب آقای رئیس! خواهش من این است كه ما حتماً بعد از برگزاری انتخابات تلاش كنیم كه هم دولت لایحه جامع انتخابات را بیاورد، هم ما مجلسی ها مصوبه های قبلی مجمع تشخیص را پیگیری كنیم و شورای محترم نگهبان بر اساس سیاست های كلی انتخاباتی ابلاغی مقام معظم رهبری مصادیق و شاخص های دقیق رجل سیاسی و مدیر و مدبر را بیان كند.

آقای رئیس! همه ما بر اساس اصل (۶۷) قانون اساسی سوگند یاد كردیم از حقوق ملت و قانون اساسی دفاع كنیم. وقتی نتوانیم از حقوق خودمان دفاع كنیم، چطور می خواهیم از حقوق ملت دفاع كنیم؟

شما هم بر اساس ماده (۱۸) سوگند خورده اید كه آیین نامه و حقوق نمایندگان را ببینید. كسی از قوه مجریه (۳۰) سال سابقه داشته رجل سیاسی می شود، از قوه قضائیه رجل سیاسی می شود، از شهرداری رجل سیاسی می شود، اما پنج تا نماینده فعلی مجلس نه.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون آقای كواكبیان، این چه ربطی به جلسه ما دارد.

كواكبیان ـ آقای رئیس! چندین نماینده ادوار، (نایب رئیس ـ می دانم، خیلی ممنون) من می خواهم بگویم شاخص های (قطع میكروفن).

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دست شما درد نكند، خیلی ممنون. مخالف صحبت كند.

كواكبیان ـ آقای رئیس! میكروفن را قطع نكنید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دست شما درد نكند، اینكه دستور جلسه نیست. مخالف صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای مهرداد لاهوتی بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای كوهكن هم عنایت بفرمایند، آقای كواكبیان هم گوش كنند. ببینید دوستان! مدتی است كه این لوایح استرداد مجرمین و لایحه معاهده معاضدت دوجانبه بین دو تا كشور مرتباً دارد در مجلس ارائه می شود و ما هم بدون تعمق بیشتری آنها را تصویب می كنیم.

دو تا موضوع برای من جای سؤال است. حالا سخنگوی محترم كمیسیون هم بتوانند دو تا سؤال بنده را به عنوان مخالف برطرف كنند من ممنون خواهم شد. یعنی اگر آن دو تا سؤال بنده برطرف شود، شاید بنده هم به این لایحه رأی مثبت بدهم. ایرادی كه آقای قاضی پور گرفتند ایراد درستی بود، ما اینجا دو تا كره داریم. بهتر بود كه اینجا حتماً كره جنوبی درج می شد، این یك نكته.

نكته دوم هم استحضار دارید كه ما اینجا آمدیم ارتباط قضائی (را گفتیم)، دوستان استحضار دارید قوانین قضائی كشور ما بر اساس قانون اساسی و قانون شرع كشور خود ماست. ما می خواهیم چه ارتباط قضائی با آنها داشته باشیم؟ قوانین حاكم بر كشور ما كه الان به عنوان قانون قضائی كشور در حال اجرا است بر اساس قانون اساسی و قانون شرع كشور ماست. بنابراین ما نمی توانیم الگوی مشخصی را از این كشوری كه نام برده شده دریافت كنیم.

نكته دوم؛ ببینید دوستان! من یك بار دیگر چنین موردی را خدمت دوستان عرض كردم، جرمی در هر سرزمینی اتفاق افتاده باشد محاكمه مجرم هم بر اساس قوانین آن كشور است. حالا در موارد استثنا و خاص، آنها ارتباطات بین كشورها است و باید یك طوری تعیین تكلیف شود. اما كسی كه از كره جنوبی به داخل كشور ما آمده باشد و جرمی را مرتكب شده باشد، ما بدون هیچ گونه رسیدگی به جرم این بیاییم راحت بگوییم چون ما یك لایحه استرداد را در مجلس شورای اسلامی تصویب كردیم، كره جنوبی! شما باید بروید این را محاكمه كنید، استحضار دارید كه عناوین مجرمانه در كشور ما بالاست. این جرمی كه الان در اینجا اتفاق افتاده، ممكن است شما همین فرد را به كره جنوبی استرداد بدهید، در آنجا اصلاً جرم محسوب نشود. اینها مواردی است كه من نمی دانم كمیسیون محترم قضائی به این موارد دقت لازم را داشتند یا نه؟

من لازم دانستم كه خدمت شما عرض كنم، برادر خوب ما جناب آقای نوروزی هم كه این روزها فعالیت انتخابات ریاست جمهوری هم دارند سرشان شلوغ است، ولی این دو تا سؤال بنده را هم بتوانند پاسخ بدهند من ممنون می شوم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، موافق اول را دعوت بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ موافق اول وقت شان را به جناب آقای قاضی پور داده اند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام محضر ملت بزرگ ایران اسلامی به خصوص رهبر عظیم الشأن نظام و رزمندگان.

آقای پزشكیان! (نایب رئیس ـ بفرمایید داریم گوش می كنیم، به جمع بگویید) بنده هم در تذكر و هم در اخطار نوبتم بود، شما اجازه ندادید. قرار بود امروز تحقیق و تفحص از بهداشت و درمان هم قرائت شود، متأسفانه هیأت رئیسه به آیین نامه ای كه قسم خورده عمل نكرده است. از حضرت عالی می خواهیم در اولین جلسه آینده تحقیق و تفحص را از بهداشت و درمان، غذا و داروهایی كه نزدیك به یك سال شده است در نوبت قرار بدهید و به این قسمی كه خوردید عمل كنید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ البته می گویند قرار نبوده، به اضافه اینكه آقای كواكبیان هم كه صحبت كرد رئیس قبلاً گفته بود وقت می دهیم، به خاطر همین بود. حالا بحث تان را ادامه بدهید.

قاضی پور ـ آقای پزشكیان! من با هیأت رئیسه، آقای كاتب و آقای یوسف نژاد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حالا موافقت تان را بفرمایید، چشم.

قاضی پور ـ من الان موافقتم را می گویم. شما اظهارنظر كردید، ما باید بدانیم با كدام كشور طرف هستیم. می دانید كه این شبه جزیره شمالی تنها در دو جا با روسیه و چین مرز زمینی دارد، كره جنوبی هیچ مرز زمینی ندارد، به جز با كره شمالی. شبه جزیره كره (۲۰۰۰) سال قدمت دارد، (۹۰۰) سال مستعمره بوده، (۱۱۰۰) سال آزاد بوده كه مدام در جنگ داخلی بوده است. در سال ۱۹۱۰ ژاپن اشغال می كند. بعد از جنگ جهانی دوم متفقین به سراغ ژاپن می روند، جنگی در شبه جزیره كره رخ می دهد. در سال ۱۹۵۱ به مدت سه سال و یك ماه و (۱۶) روز جنگ رخ می دهد و آتش بس شده، تا امروز بعد از چندین دهه در آتش بس است.

كره جنوبی از لحاظ وسعت به اندازه استان اصفهان است. (۴۹) میلیون جمعیت دارد. (۱) لیتر نفت خام ندارد، بزرگترین پالایشگاه را دارد. پالایشگاه شناوری به اندازه پالایشگاه تبریز دارد. آقای قاضی زاده! می خواهیم بدانیم با كدام كشور می خواهیم كار كنیم. (۱) كیلو زغال سنگ ندارد، چهار تا كارخانه فولاد بزرگ دارد كه (۴۵) میلیون تن تولید می كند. اینها را می گویم كه ما باید با این كشورها ارتباط داشته باشیم.

مردم ایران مردمی آزاده هستند. شما الان به كشور اندونزی بروید (۷۰۰) كلمه اش فارسی است. زمان خیلی دور معاونین رئیس جمهورها و امپراطورها از لحاظ مالی ایرانی بودند. ما هر چه قدر با تمام كشورهای دنیا ارتباط داشته باشیم به نفع جمهوری اسلامی ایران است. هم می توانیم صادرات كنیم، هم می توانیم تكنولوژی جدید را وارد بازار كار كنیم. از كمیسیون قضائی و سخنگوی عزیزشان، آزاده عزیزم، همكار زحمتكشم آقای نوروزی هم كه توضیح دادند تشكر می كنم.

همكاران عزیز! خیلی از ایرانی ها در كره جنوبی از لحاظ اختلاف فرهنگی به مشكل افتاده اند. نیاز داریم این مبادله و ارتباط برقرار شود تا ما بتوانیم از ایرانیان خارج از كشور صیانت كنیم، از قداست جمهوری اسلامی دفاع كنیم و وكلای عزیز جمهوری اسلامی با تصویب این قانون بتوانند در دادگاه های كره از حق و حقوق ایرانیان دفاع كنند. (نایب رئیس ـ متشكریم) آقای پزشكیان! به خصوص قراردادهای زیادی بین ایران و كره است كه بعضی ها به علت تحریم ناجوانمردانه شیطان بزرگ تعطیل شده، حق و حقوق ما در آنجا پایمال می شود. با وجود این قانون وكلای عزیز می توانند مراجعه كنند و حق و حقوق ما را بگیرند. به عشق امام حسین، یا حسین.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، مخالف بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ مخالف بعدی جناب آقای علیرضا رحیمی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس هستند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

لایحه معاهده معاضدت دوجانبه در امور كیفری موضوع مهم حقوقی و قضائی است كه بین دو كشور دارد منعقد می شود و با اصل ضرورت این معاهده مخالفتی نداریم. منتها جناب آقای دكتر پزشكیان! عنایت می فرمایید در اكثر این معاهده ها كه می آیند، هم در كمیسیون امنیت ملی و هم وقتی كه این موارد برای تصویب در صحن علنی بحث می شود، صحبت دوستان غالباً این است كه این معاهدات تیپ است و مذاكرات مفصلی برای رسیدن به این توافقنامه و معاهده انجام شده و لذا به هیچ وجه در صحن علنی یا در كمیسیون امكان تغییر مفاد آن وجود ندارد. در شرایطی كه در موارد مشابه موارد متعددی را دیدیم كه شورای محترم نگهبان وقتی موادی از همین معاهدات یا كنوانسیون ها را مرور كرده و اظهارنظر كارشناسی كرده به مفاد این لایحه اشكال شرعی گرفته اند.

به هر حال در خود آیین نامه داخلی مجلس هم در مواد (۱۷۳) تا (۱۷۷) كه به موضوع معاهدات، پروتكل ها و عهدنامه های بین المللی می پردازد، تمهید و راهكاری برای ورود محتوایی به اینها در شور اول یا شور دوم پیش بینی شده كه حالا ما یك استفساریه ای را هم آماده كردیم كه ان شا ءالله بعداً ارائه خواهیم داد. منتها تا الان روال مجلس و كمیسیون متأسفانه این بوده كه اینها را بدون تغییر تصویب كردیم و در مواردی عرض كردم كه شورای نگهبان ایراد شرعی گرفته و بعضاً ایرادها هم درست و وارد بوده است.

من فقط یك مورد را خدمت همكاران محترم عرض می كنم، اینكه در ماده (۱) این معاهده در بند (۴) «الف اعلام می كند: «معاضدت شامل موارد زیر خواهد بود ، دامنه اجرای این معاهده را اعلام می كنم، «معاضدت شامل موارد زیر خواهد بود: أخذ دلیل یا اظهارات از اشخاص . به هر حال در شرع مقدس اسلام أخذ دلیل و موضوع دلیل و ادله تابع ضوابطی هم در شرع، هم در قوانین ملی و هم در قوانین داخلی مان است كه اگر ضوابط شرعی در أخذ دلیل رعایت نشود به صرف امضای یك معاهده قاعدتاً این معاهده را در اجرا دچار اشكال خواهد كرد.

دو مورد بعدی اش را هم به صورت نمونه عرض می كنم، در موارد مشابه هم وجود داشته است. در ماده (۱۶) صفحه (۱۲) اعلام می كند: «طرف درخواست شونده تا آنجا كه قوانین آن اجازه می­دهد ، كدام قوانین؟ اینجا تبیین نكرده است. قانون كشور كره یا قانون كشور ایران یا قانون هر دو كشور؟ به هر حال این را بر اساس خود ماده (۱۵۷) آیین نامه داخلی هم بخواهیم در نظر بگیریم دارای ابهام است. من نمی دانم هیأت رئیسه محترم اینجا هم رفع ابهام را می پذیرد یا نه، ولی جناب آقای دكتر پزشكیان! مخالفت بنده مخالفتی ماهوی با خود لایحه معاهده معاضدت دوجانبه نیست، بلكه نحوه رسیدگی به این معاهدات است كه ان شا ءالله بتوانیم با استفساریه ای كه ما ارائه خواهیم كرد مسیر را برای ورود محتوایی به این موارد هم باز كنیم تا با كمترین اشكالات یا ان شا ءالله بدون اشكالات برای شورای محترم نگهبان ارسال شود. تشكر می كنم.

دبیر (كاتب) ـ متشكر جناب آقای رحیمی. موافق بعدی برادر عزیزم جناب آقای سلیمی نماینده محترم محلات هستند. جناب آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید دوستان! ما از این معاهدات فراوان داشتیم و به هر كیفیت ما نمی توانیم همكاری های قضائی با كشورهای مختلف را سد كنیم. مخالف محترم هم به صراحت فرمودند كه ضرورت این معاهده را انكار نمی كنند. این بحث های جنبی و حاشیه ای است كه بالاخره آنها را باید به صورت كلی حل كنیم. البته در این لایحه بحث رعایت اصل (۷۷) می بایست اشاره شود كه اشاره نشده است.

به هر كیفیت ما نیاز داریم كه یك همكاری قضائی بین دولت جمهوری اسلامی و بعضی از دولت های دیگر داشته باشیم. این همكاری ها باید روشمند باشد. این لایحه برای روشمند كردن این همكاری ارائه شده است. قطعاً این مصوبه آثار مثبتی دارد، از جمله آثار آن این است كه ما بسترهای همكاری مناسب قانونی را برای اتباع دو دولت در زمینه های قضائی فراهم می كنیم.

به هر نحو ما امروز با توجه به اینكه این لایحه (۲۳) ماده دارد، در مواد مختلف این ماده اشارات خوبی به مسائل مختلفی كه ممكن است در ذهن ما باشد شده است. عمده این نكته این است كه این معاضدت در امور كیفری است و نه در سایر موارد. مخالف محترم ایرادی در ماده (۱۶) و بعضی از موارد دیگر داشتند، به این بحث باید اشاره شود كه این صرفاً در امور كیفری است.

حالا در بحث پیگردها، در بحث رسیدگی ها، در بحث اتخاذ تدابیر مناسب، به هر نحو آثار مثبت فراوانی برای ما دارد و ممكن است ما پرونده های مشترك فراوانی با آنها داشته باشیم. بالاخره اگر این معاضده نباشد ممكن است حقوق ملی ما تضییع شود. ما برای حفظ و حراست از حقوق ملی نیازمند این معاضده هستیم، در امور حقوقی، در امور گمركی، در بحث كنترل ارز، در بحث ارائه اطلاعات، سوابق و ادله، این معاضده در همه اینها می تواند به ما كمك كند. مخصوصاً با شرایط سیاسی كه امروز حاكم است اگر اموالی از ما نزد آنها باشد و آنها مخفی كنند، طریقه اختفاء این اموال، یا اشخاص یا اسنادی مخفی شوند، در همین معاضده به راه مناسبی برای تعیین محل اسناد، اشخاص و اموال اشاره شده است. در این معاهده به اجرای درخواست جستجو و ضبط اموال اشاره شده است. بعضی از جرایم است كه رسیدگی به آنها عوایدی دارد، اگر ما این معاضده را امروز مصوب نكنیم، آن عواید از دست ما می رود. یعنی خودش اتلاف منابع كشور است.

در مواردی كه باز یكی از دوستان مخالف اشاره كردند اگر اختلافی وجود داشته باشد، اتفاقاً در همین معاهده معاضدت دوجانبه بین ایران و كره به بحث اختلافات اشاره شده كه اگر ما با كره در همین امور قضائی اختلاف پیدا كردیم، این اختلافات چگونه حل می شود. در هر صورت به نظر می رسد كه ما نیازمند این معاهدات هستیم برای اینكه روابط دوجانبه را در امور قضائی تسهیل كنیم و اگر این مصوب نشود خلأ جدی داریم و منافع كشور تضییع می شود. به همین دلیل تقاضای بنده این است كه دوستان ان شا ءالله با رأی بالا به این معاهده و لایحه رأی بدهند، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، دولت بفرمایید.

احمد صفائی فر (معاون تقنینی معاون امور مجلس رئیس جمهور) ـ

سلام علیكم و رحمه الله

همان طور كه مستحضر هستید معاضدت قضائی یكی از مكانیزم های مربوط به مناسبات بین دولت ها است در امور مربوط به ارتباط و بستر مناسب دستگاه قضاء بین كشور جمهوری اسلامی ایران و یكی از نمادهای دیپلماسی فعال نسبت به جرایم سازمان یافته بین المللی است.

مستحضر هستید بسیاری از جرایمی كه در كشورها اتفاق می افتد با نظام قضائی كشور مورد ارتكاب قابل حل و فصل نیست، بلكه نیاز به همكاری و سازماندهی بین المللی دارد و به همین دلیل هم بحث استرداد مجرمین، بحث معاضدت های قضائی و پیش بینی مكانیزیم های رسیدگی به جرایم سازمان یافته جزء اولویت هایی است كه در نظام قضائی جمهوری اسلامی ایران به آن تأكید شده است.

از جمله مواردی كه در معاضدت قضائی مورد توجه است به عنوان یك عامل بازدارنده و همچنین برای ابلاغ اوراق قضائی و اثبات جرم و نهایتاً رعایت حقوق ملی و منافع ملی در موضوعاتی كه به بحث های قضائی ارتباط پیدا می كند است. به همین جهت هم در نظام بین المللی این به عنوان یك اصل كلی مورد توافق قرار گرفته كه كشورها برای مبارزه با جرایم بین المللی به شكل متحد الشكل یك قرارها، قواعد، نظام ها و نُرم های بین المللی را پیش بینی كنند و با همكاری یكدیگر بتوانند نسبت به این جرایم اتخاذ موضوع واحد كنند و در واقع صلح و امنیت بین المللی را برقرار كنند. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) بنابراین از نمایندگان محترم استدعا می كنم كه به این لایحه رأی مثبت عنایت بفرمایند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، كمیسیون هم موافق است. متن را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ معاهده معاضدت دوجانبه در امور كیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره

ماده واحده ـ معاهده معاضدت دوجانبه در امور كیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره مشتمل بر یك مقدمه و (۲۳) ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می شود.

تبصره ـ رعایت اصول (۷۷) و (۱۳۹) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اجرای این معاهده الزامی است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۱۹۵ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و كمیسیون موافق هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 

۱۱ ـ رد تقاضای تحقیق و تفحص از عملكرد مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی كشور و میزان انطباق آن با اهداف پیش بینی شده برای این مناطق در پنج سال اخیر

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی گزارش كمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملكرد مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی كشور و میزان انطباق آن با اهداف پیش بینی شده برای این مناطق در پنج سال اخیر است. از جناب آقای دكتر پورابراهیمی رئیس محترم كمیسیون تقاضا می كنم گزارش خودشان را ارائه كنند، در خدمتتان هستیم.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی (رئیس كمیسیون اقتصادی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم ـ «الحمدلله رب العالمین

خدمت همكاران محترم عرض سلام و وقت بخیر دارم. همین طور كه مستحضر هستید موضوع بحث مناطق آزاد و نقش آنها در اقتصاد كشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است و خوشبختانه در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری به عنوان یكی از محورهای مهم و اساسی به نقش و جایگاه توسعه مناطق آزاد برای رونق بخشیدن به اقتصاد كشور تأكید شده است.

نظر به اهمیت این موضوع و بررسی عملكرد مناطق آزاد در اقتصاد كشور، تعدادی از نمایندگان مجلس درخواستی را به كمیسیون اقتصادی در تاریخ پنجم مهرماه سال گذشته، سال ۹۵ ارائه كردند و در آن درخواست بیان كردند كه عملكرد مناطق آزاد با آنچه كه به عنوان اهداف و كاركردهای این مناطق مطرح می شود فاصله زیادی دارد. این موضوع به دلیل اهمیت در دستور كار كمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت و محورهای مهم آن مورد بحث قرار گرفت كه من به بعضی از آن محورها اشاره می كنم.

یكی از محورهایی كه در درخواست نمایندگان در كمیسیون مد نظر قرار گرفت موضوع بحث وضعیت واردات كالا كه در مناطق آزاد كشور انجام می شود و هیچ نظارتی در خصوص آن وجود ندارد و عملاً باعث شده كه مناطق آزاد به دپوی وارداتی كالاها در كشور تبدیل شوند و عملاً موضوع بحث صادرات در این مناطق متأسفانه به فراموشی سپرده شود.

محور بعدی كه درخواست كنندگان محترم مطرح كرده بودند بررسی وضعیت صادرات است. گزارشی كه در كمیسیون در خصوص صادرات مطرح شد نشان دهنده این است كه موضوع بحث صادرات در حوزه مناطق آزاد كشور كمترین میزان را به خودش اختصاص داده و این مجموعه از هدف اصلی كه ایجاد موقعیتی برای سكوی صادراتی افزایش میزان درآمدهای ارزی كشور بوده فاصله گرفته است.

محور بعدی بحث جذب سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد كشور است. یكی از اهداف مناطق آزاد این بوده كه بتواند منابع خارجی را در این مناطق وارد كند. به دلیل اینكه قوانین و مقررات مناطق آزاد از سرزمین اصلی متفاوت است و با توجه به این تسهیل امور، امكان جذب سرمایه گذاری در آن همانند كشورهای دیگر وجود دارد، این موضوع در بعضی از مناطق آزاد بر اساس درخواستی كه مطرح شده بود عملیاتی نشده و به عنوان یكی از محورها در این خصوص مد نظر قرار گرفته است.

بررسی وضعیت ایجاد اشتغال و تولید كه قرار بود این مناطق محل تولید در اقتصاد كشور باشند و به افزایش اشتغال كشور كمك كنند. این یكی از موضوعاتی بود كه در گزارشی كه درخواست كنندگان محترم مطرح كرده بودند، این مباحث مد نظر قرار نگرفته است.

موضوع بحث نحوه واگذاری و بهره برداری از اراضی در مناطق آزاد یكی از محورهای دیگری بوده كه در كمیسیون اقتصادی بحث شده است.

بررسی نحوه نصب و عزل مدیران در حوزه مناطق آزاد یكی از محورهای دیگری بود كه متقاضیان محترم درخواست تحقیق و تفحص در كمیسیون مطرح كردند.

بررسی بودجه های مقایسه ای آنها در مناطق مختلف، عملكردهای آنها، رسیدن به شاخص ها و اهداف از مواردی بود كه مورد بحث قرار گرفت.

لهذا این موارد در كمیسیون مطرح شد و درخواست كنندگان محترم تحقیق و تفحص در قالب مكاتبه ای به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد منعكس شد. جوابیه شورای عالی مناطق آزاد در ماه گذشته واصل شد و این گزارش به درخواست كنندگان محترم ارائه شد كه بررسی كنند. بعد از یك مدتی به كمیسیون نامه زدند كه جوابی كه ارائه شده مورد قبول ما نیست و ما درخواست داریم كه تحقیق و تفحص در كمیسیون مطرح شود. لذا این درخواست تحقیق و تفحص در جلسه ۱۲/۱۱/۹۵ در كمیسیون اقتصادی مطرح شد و نهایتاً در ۲۴/۱۱/۹۵ به تصویب كمیسیون اقتصادی مجلس رسید كه این موضوع امروز در دستور كار صحن علنی قرار گرفته است. درخواست من از همه عزیزان و بزرگواران این است كه با توجه به گزارشی كه درخواست كنندگان محترم مطرح می كنند، نسبت به این موضوع مهم اتخاذ رأی كنند. ممنون و متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكریم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر كریمی نماینده محترم اراك به عنوان نماینده درخواست كنندگان تحقیق و تفحص (۱۰) دقیقه فرصت دارید، بفرمایید.

 علی اكبر كریمی (اراك، كمیجان و خنداب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران و شما همكاران عزیز و محترم. بررسی تجارب موجود در دنیا در زمینه تأسیس و فعالیت مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی بیانگر این واقعیت است كه مناطق آزاد موفق در مساحتی محدود با رویكردی تخصصی و پس از تأمین كلیه زیرساخت های مورد نیاز ایجاد می شوند. مهمترین اهداف پیش بینی شده برای مناطق آزاد در قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی عبارتند از: انجام امور زیربنایی، عمران و آبادانی و رشد و توسعه اقتصادی، جذب سرمایه گذاری های خارجی، افزایش درآمد عمومی از طریق رشد سرمایه گذاری ها، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار كار و كالا، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه ای و تولید و صادرات كالاهای صنعتی.

مناطق آزاد باید علاوه بر توسعه محلی و منطقه ای عامل مؤثری در رشد و توسعه اقتصاد ملی باشد. همكاران عزیز! علی رغم وجود درآمد و هزینه سالانه چند هزار میلیارد تومانی در هفت منطقه آزاد فعال موجود در كشور و گردش مالی دهها هزار میلیارد تومانی مربوط به سرمایه گذاری های انجام شده در این مناطق و گستردگی بسیار زیاد محدوده جغرافیایی این مناطق در سطح كشور با مساحتی حدود (۵۵۹) هزار هكتار، تاكنون اقدامات نظارتی مؤثری در مورد عملكرد این مناطق به عمل نیامده است و كلیه تلاش های انجام شده در دوره های گذشته مجلس شورای اسلامی جهت تحقیق و تفحص از این مناطق در طی حدود (۲۴) سال فعالیت آنها با فشارها و لابی ها ابتر مانده و به سرانجام نرسیده است.

بررسی عملكرد مناطق آزاد از بدو تأسیس تاكنون مشكلات و نارسایی های زیادی را نشان می دهد:

۱ ـ بر اساس گزارش دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد طی دوره پنجساله ۹۰ تا ۹۴ در مجموع (۹) میلیارد و (۶۷۲) میلیون دلار كالا از طریق مناطق آزاد به كشور وارد شده و علاوه بر این در همین دوره (۷) میلیارد و (۱۲۳) میلیون دلار كالا نیز برای مصرف در این مناطق وارد شده كه بخش عمده آن نیز در قالب كالای همراه مسافر وارد كشور شده است.

در حوزه صادرات طی سالهای ۹۰ تا ۹۴ از كل صادرات انجام شده از طریق مناطق آزاد، فقط حدود (۱۰) درصد آن معادل (۱) میلیارد و (۷۷۰) میلیون دلار بوده، صادرات كالاهای تولیدی در مناطق و یا صادرات مجدد بوده و مابقی آن صادرات محصولات تولیدی در سرزمین اصلی بوده است كه نمی توان نقشی برای مناطق آزاد در تحقق آن قائل شد.

در طی سالهای ۸۰ تاكنون در اغلب سال ها نسبت صادرات به واردات در مناطق آزاد كمتر از (۲۰) درصد بوده است و این ارقام نشان می دهد كه مناطق آزاد عمدتاً محلی برای واردات كالا به كشور بوده و یكی از مهمترین اهداف تأسیس این مناطق كه توسعه صادرات كشور بوده به هیچ وجه محقق نگردیده است. البته اگر واقعیت های ارقام موجود در زمینه قاچاق كالا از مناطق آزاد را نیز به ارقام فوق اضافه كنیم، عمق فاجعه موجود در زمینه واردات كالا از این مناطق بیشتر مشخص خواهد شد.

۲ ـ در زمینه جذب سرمایه گذاری های خارجی در طی سالهای ۸۹ تا ۹۲ مجموع عملكرد معادل (۲۹۶) میلیون دلار بوده كه به هیچ وجه رقم قابل توجهی نمی باشد.

۳ ـ یكی دیگر از مهمترین چالش های پیش روی مناطق آزاد تركیب سبد درآمدی این مناطق است. منابع درآمدی عمده این مناطق عبارتند از: وصول (۱۵) درصد از عوارض كالاهای وارداتی، فروش زمین، عوارض كالای همراه مسافر، شماره گذاری خودروها، ارائه خدمات به متقاضیان، انبارداری كالاها و غیره. تركیب درآمدهای فوق باعث وابستگی شدید آنها به واردات كالا شده و این وابستگی باعث رقابت مدیریت مناطق آزاد با بنادر و مبادی عادی گمركی كشور در زمینه جذب واردات شده است، تا جایی كه بخش عمده ای از (۱۵) درصد عوارض كالاهای وارداتی را به عنوان تخفیف به واردكنندگان می بخشند تا واردات از طریق این مناطق انجام و درآمد جذب نمایند، در حالی كه اعطای این تخفیف ها فاقد وجاهت قانونی است، ولی متأسفانه در اغلب مناطق آزاد به یك رویه معمول تبدیل شده و بررسی حجم گسترده ریالی تخفیف های اعمال شده در عوارض واردات كالا و روابط ناسالم ایجادشده با واردكنندگان كالا از این مناطق ضروری به نظر می رسد.

۴ ـ بلااقدام ماندن تكالیف قانونی پیش بینی شده برای مناطق آزاد نیز یكی دیگر از مشكلات موجود در این حوزه می باشد كه از جمله می توان به عدم تصویب طرح جامع هر منطقه در شورای عالی مناطق آزاد بعد از گذشت (۲۴) سال و عدم تعیین تكلیف نظام معافیت مالیاتی حاكم بر فعالیت های موجود در مناطق آزاد علی رغم منقضی شدن مهلت (۲۰) ساله معافیت مالیاتی پیش بینی شده برای این مناطق در ماده (۱۳) اصلاحی قانون چگونگی اداره مناطق آزاد اشاره نمود.

۵ ـ یكی از معضلات جدی در مناطق آزاد در طی سالهای گذشته تأمین بودجه و درآمد این مناطق از طریق فروش اراضی و بروز تخلفات متعدد در حوزه واگذاری اراضی بوده است. متأسفانه در خصوص نحوه واگذاری زمین در مناطق آزاد، ارزیابی و تعیین قیمت، شرایط واگذاری و اعمال تخفیف و تقسیط، ضوابط دقیقی وجود نداشته است و دستورالعمل هایی كه در طی سالهای اخیر برای واگذاری زمین به فعالان اقتصادی و كاركنان مناطق آزاد تهیه و ابلاغ شده نیز در موارد متعدد نقض شده و مفاد آنها رعایت نشده است. در هیچ جا مجوزی برای اعطای تخفیف در واگذاری اراضی وجود نداشته است، ولی متأسفانه در واگذاری اراضی به افراد به ویژه برخی از اعضای هیأت مدیره مناطق، مدیران و كاركنان مناطق و دبیرخانه شورای عالی مناطق در حیطه ارزیابی قیمت و اعطای تخفیف و تقسیط برخلاف مقررات اقدام شده است. به عنوان مثال یك قطعه زمین ویلایی در منطقه آزاد چابهار به یكی از اعضای هیأت مدیره این منطقه كه ارزش واقعی آن بیش از (۸۰۰) میلیون تومان بوده را به قیمت (۳۴۷) میلیون تومان ارزیابی نموده و با اعمال (۶۲) درصد تخفیف به مبلغ (۱۳۲) میلیون تومان واگذار كرده اند و مبلغ اخیر نیز به صورت (۱۰) درصد نقد و مابقی در اقساط (۶۰) ماهه دریافت گردیده و در گزارش های بازرسی كل كشور نیز به موارد متعدد تخلف در واگذاری اراضی در مناطق آزاد در طی سالهای گذشته اشاره شده است.

۶ ـ در حوزه منابع انسانی نیز متأسفانه مناطق آزاد و دبیرخانه شورای عالی با معضلاتی چون جذب و به كارگیری وابستگان و افراد توصیه شده و افزایش مستمر آمار كاركنان مواجه بوده است. به طور نمونه كاركنان دبیرخانه شورای عالی از (۶۶) نفر در سال ۹۲ به (۱۳۹) نفر در پایان سال ۹۴ رسیده و آمار افزایش یافته در سال ۹۵ در دسترس قرار نگرفته است، یا در منطقه آزاد ماكو تعداد كاركنان از (۷۰) نفر به (۲۴۰) نفر افزایش یافته است.

آفت دیگر سیاسی شدن انتصابات در مشاغل مدیریتی و تخصصی، گزینش های غیرمنطبق بر شایستگی، تبارگرایی و ارتباطات فامیلی در انتصابات مدیران عامل، اعضای هیأت مدیره و سایر مدیران مناطق آزاد و دبیرخانه شورای عالی می باشد كه می توان مصادیق متعددی را برای آن ذكر نمود كه ذكر اسامی در این مجال نمی گنجد.

همچنین تغییرات مكرر در تركیب هیأت مدیره و مدیران عامل مناطق آزاد و به كارگیری افراد فاقد تجربه و تخصص در این حوزه باعث ضعف و آسیب پذیری مدیریت این مناطق شده است. بررسی ها نشان می دهد كه میانگین مدت مدیریت مدیران ارشد مناطق آزاد از بدو تأسیس آنها یعنی (۲۴) سال قبل تاكنون معادل یك و نیم سال بوده و این امر شرایط مدیریتی متزلزل و نابسامانی را در این مناطق رقم زده است.

۷ ـ یكی از مشكلات دیگر در مناطق آزاد كه ضرورت نظارت بیشتر بر این مناطق را محرز می كند افزایش مستمر هزینه های جاری و ریخت و پاش های موجود در این مناطق است. مبلغ هزینه جاری دبیرخانه شورای عالی (نایب رئیس ـ وقت شما تمام شده، خیلی ممنون) از (۶۴) میلیارد دلار در سال ۹۲ با (۱۵۵) درصد رشد به (۱۶۳) میلیارد ریال در سال ۹۴ رسیده است. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) اجازه بدهید جمع بندی كنم. (نایب رئیس ـ یك دقیقه بیشتر صحبت كردید).

همچنین به عنوان مثال برای ریخت و پاش در مناطق آزاد می توان به میلیاردها تومان هزینه در منطقه آزاد چابهار برای برگزاری اجلاس آیورا اشاره نمود. این اجلاس در دو روز (۳۰) و (۳۱) اردیبهشت ۹۵ با حضور (۲۵) نفر میهمان خارجی (نایب رئیس ـ متشكرم) كه غالباً كادر سفارتخانه ها در تهران بودند با صرف میلیاردها تومان برگزار شده است.

لذا با عنایت به مشكلات و تخلفات متعدد موجود در هفت منطقه آزاد و دبیرخانه شورای عالی در طی سالهای فعالیت این مناطق (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، متشكرم) كه عملاً آنها را به حیاط خلوت دولت ها تبدیل نموده است و همچنین با عنایت به اینكه (نایب رئیس ـ یك و نیم دقیقه بیشتر صحبت كردید، خیلی ممنون) لایحه پیشنهادی دولت محترم برای تأسیس هفت منطقه آزاد جدید در كمیسیون اقتصادی در دست رسیدگی است (نایب رئیس ـ آنها را دیگر فرمودید) (۳۰ ثانیه) به نظر می رسد آسیب شناسی مناطق آزاد (قطع میكروفن).

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، باور كنید تقصیر من نیست، از شما متشكرم. حضار ۱۹۴ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

 

۱۲ ـ ناطقین جلسه آقایان: محمدرضا امیرحسنخانی، احمد مازنی، ضیاء اله اعزازی ملكی، اكبر رنجبرزاده و غلامرضا كاتب

نایب رئیس (پزشكیان) ـ ناطقین را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ ناطقان جلسه امروز عبارتند از:

ـ آقای محمدرضا امیرحسنخانی نماینده محترم فردوس، سرایان، طبس و بشرویه.

ـ آقای احمد مازنی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس.

ـ آقای ضیاء اله اعزازی ملكی نماینده محترم بناب.

(كه هفت دقیقه وقت دارند)

ـ آقای اكبر رنجبرزاده نماینده محترم اسدآباد.

ـ غلامرضا كاتب نماینده محترم گرمسار و آرادان.

(كه پنج دقیقه وقت دارند)

جناب آقای امیرحسنخانی بفرمایید.

محمدرضا امیرحسنخانی (فردوس، سرایان، طبس و بشرویه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با كسب اجازه از ریاست محترم جلسه و هیأت رئیسه محترم.

با درود به اروح طیبه شهدا، روح بلند و ملكوتی حضرت امام و آرزوی صحت و سلامت برای مقام معظم رهبری.

من در ابتدا عید مبعث را به همه شما عزیزان و ملت شریف ایران به ویژه مردم گرانقدر، ولایتمدار و انقلابی شهرستانهای فردوس، طبس، سرایان و بشرویه تبریك می گویم و از آنها به خاطر اعتماد مجدد به اینجانب تشكر می كنم.

همگان هدف بعثت را مكارم اخلاق می دانیم، لذا با توجه به شروع انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی و مشخص شدن كاندیداها، تأكید بر اخلاق مداری و دوری از تهمت و افترا بایستی محور اصلی تبلیغات تمام داوطلبان باشد. جامعه بایستی به اخلاق آراسته گردد و فرهنگ عمومی مردم به ریل اصلی احترام متقابل و درست كاری و راست گویی بازگردد و از تهمت و دروغ دوری كنیم.

(۵) اردیبهشت سالروز شكست مفتضحانه آمریكا در صحرای طبس است. یاد و خاطره شهید گرانقدر شهید محمد منتظرقائم اولین شهید توطئه آمریكا را گرامی می داریم.

پیشاپیش روز معلم را به همه فرهنگیان تبریك می گویم. از مشكلات اصلی كشور عدم توجه به آموزش و پرورش است. بایستی طرح تحول آموزش و پرورش تهیه و اجرایی گردد. توجه به معلمین كه همه ما مدیون زحمات تك تك آنها هستیم به روش مناسب و جامع در نظر گرفته شود. درخواست من از ریاست محترم جلسه این است كه جلسه ای غیرعلنی برگزار كنند و وزیر محترم آموزش و پرورش مشكلات آموزش و پرورش را در جلسه بیان كند.

روز كارگر را كه یادآور زحمات كارگران سخت كوش است گرامی می دارم و به همه كارگران عزیز تبریك می گویم.

لازم می دانم در سال اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید اولویت های اقتصادی را یادآوری كنم:

فراهم نمودن بستر مناسب برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی كه همه متخصصین و اقتصاددانان به آن واقفند از ضرورت های بسیار واجب ما در بحث اشتغال و اقتصاد مقاومتی است.

بهبود فضای كسب و كار و اشتغال و رفع محرومیت كه با اصلاح نظام پولی و بانكی كشور آغاز خواهد شد.

استفاده از ظرفیت بیمه ها در توسعه اشتغال كشور بسیار مطلوب است كه متأسفانه فراموش شده است.

متأسفانه هنوز متولی اشتغال در كشور مشخص نیست. امیدوارم كه با گزارش روز گذشته وزیر محترم رفاه در مورد اشتغال این وزارتخانه و این دستگاه موضوع برنامه ریزی اقتصاد اشتغال كشور را به عهده بگیرد.

برای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید در ابتدای سال دولت و مجلس بایستی برنامه ای منسجم و مشخص برای فعالیت بیشتر و ایجاد روحیه ای بسیجی در كاركنان و مدیریت جهادی ارائه دهند.

در منطقه فردوس، طبس، بشرویه و سرایان و كلاً خراسان جنوبی به دلیل خشكسالی (۱۸) ساله متأسفانه قسمت اعظم دام این منطقه از بین رفته است. اشتغال در بخش كشاورزی و دامداری كاهش یافته و ناپایدار شده است. باید از این تهدید به عنوان فرصت استفاده كنیم و دام جدید اصلاح شده به منطقه ورود پیدا كرده و ترویج شود. دام های گذشته خیلی ارزش افزوده بالایی ندارند.

ضرورت ایجاد اشتغال جایگزین در بخش خدمات و صنعت به جای كشاورزی بایستی سریعاً مورد توجه قرار بگیرد.

متأسفانه علی رغم مكاتبات و تذكرات متعدد هنوز بسیاری از پروژه ها در منطقه ناتمام مانده است.

طرح فاضلاب فردوس و طبس علی رغم شروع متأسفانه پیشرفت مناسبی ندارد.

پروژه های پژوهشكده انار، پژوهشكده قنات در فردوس و زغال در طبس بعد از گذشت (۱۰) سال هنوز عملیاتی نشده و عملكرد مثبتی ندارد.

نیروگاه حرارتی و زغالی طبس بعد از گذشت (۱۵) سال متأسفانه هنوز عزم جدی برای اجرایی كردن آن وجود ندارد، در صورتی كه می تواند در اشتغال و توسعه منطقه بسیار مؤثر باشد.

ضمن تقدیر و تشكر از اتمام مطالعات اتصال ریل فردوس به ریل سراسری، انتظار اجرایی شدن و شروع عملیات آن را دارم. علی رغم حضور فاینانسور زمینه اجرای سریع آن فراهم نیست.

متأسفانه علی رغم تذكرات متعدد بسیاری از راههای حوزه انتخابیه نیمه تمام است. راه دیهوك به فردوس و فردوس به بجستان بعد از (۱۲) سال هنوز تمام نشده است.

راه فردوس به سرایان و سرایان به سه راهی روم با اینكه بودجه دارد متأسفانه هنوز خیلی در خور قابل توجهی از پیشرفت قرار نگرفته است.

جاده سرایان به چرمه و خضری و راه دیهوك به سه قلعه و راه بشرویه ـ بجستان جزء مطالبات عمومی مردم است.

راه بیرجند ـ فردوس ـ عشق آباد ـ معلمان كه خوشبختانه دارای ردیف بودجه است متأسفانه مورد توجه قرار نمی گیرد.

باند دوم فردوس ـ گناباد، راه طبس ـ بشرویه و عشق آباد ـ پیرحاجات ـ خور ـ بیابانك علی رغم اینكه كار شده متأسفانه مورد توجه جدی نیست.

توجه به شهرك های گلخانه ای و مجتمع های دامداری در فردوس، طبس، بشرویه و سرایان مورد نیاز بسیار زیاد است.

توجه به صنعت توریسم در این شهرها كه می تواند به اشتغال كمك كند و علی رغم جاذبه های گردشگری كه در این شهرها داریم، متأسفانه سهم ما از گردشگری بسیاربسیار ناچیز است.

در مورد طرح تحول سلامت به عنوان طرح موفقی كه قسمت زیادی از دغدغه های مردم را رفع كرد و میزان خدمات ارائه شده تحولی شگرف در درمان كشور ایجاد نمود قابل تقدیر است، به خصوص نقش وزیر محترم بهداشت و درمان بسیار چشمگیر و قابل توجه است.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی علی رغم تلاش فراوان برای مدیریت و برنامه ریزی كشور، متأسفانه نقش مجلس در برنامه ریزی و بودجه بسیار تقلیل یافته است. (رنجبرزاده ـ متشكر) علی رغم داشتن ردیف، متأسفانه بسیاری از مواقع تخصیص داده نمی شود. علی رغم دادن تخصیص، متأسفانه نقدینگی تأمین نمی شود. (رنجبرزاده ـ آقای دكتر! وقت شما تمام است) (تمام شد) در مصوبات جدید كه برای خشكسالی و سرمازدگی خراسان جنوبی مصوب شده است، متأسفانه نقدینگی اش تأمین نشده است، تشكر می كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، ناطق بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ متشكر، از جناب آقای مازنی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس دعوت می كنم، بفرمایید.

احمد مازنی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

بعثت آخرین پیام آور الهی حضرت محمد بن عبدالله (صلی الله علیه و آله وسلم) (حضار صلوات فرستادند) را به انسانهای تشنه حقیقت به ویژه مسلمانان و ایرانیان و شما نمایندگان عزیز تبریك می گویم. مردی كه پیام او عصاره پیام همه سفیران الهی بود، پیام بندگی خدا و رفع شرك، پیام عدالت، انصاف، آزادی و آزادگی، پیام صلح، دوستی، اخلاق و معنویت، پیام تدبیر، آینده نگری و مدنیت در آرمان شهر مدینه النبی، پیام جهاد، ایثار و شهادت در راه حق. سیره او مدارا با خلق، روش او قول لیّن و سینه او برای حمل بار امانت حق و دردهای خلق فراخ و مخاطب با خطاب «ألم نشرح لك صدرك و «و انك لعلی خلق عظیم و مأمور به مشورت با مردم «و شاورهم فی الامر ، مكتب او آیین گفتگو برای اقناع خلق، نه زور و اكراه كه «لا اكراه فی الدین .

اینك در ادامه نطق (۲۸) مهر ۱۳۹۵ و در پیروی از راه و رسم نبوی و سیره انبیا و اولیاء (علیهم السلام) از اینكه طرح گفتگوی ملی در پارلمان از سوی نمایندگان محترم و شخصیت های تأثیرگذار درون و برون مجلس به ویژه ریاست محترم و اعضای فراكسیون امید و ریاست محترم مجلس مورد استقبال قرار گرفت صمیمانه سپاسگزارم و انتظار دارم در راستای اصلاح رویه های جاری در نظام قانونگذاری و نظارت، هرچه سریع تر زمینه گفتگوی سازنده و اقناعی بین نمایندگان مجلس را فراهم كنند تا الگویی برای نحله های سیاسی ـ اجتماعی در سطح كشور شود.

رئیس محترم مجلس در یك جلسه غیرعلنی (۲۳) مورد از مسائل و مشكلات اصلی كشور را برشمردند و بر ضرورت اصلاح روش قانونگذاری در جهت حل مشكلات كشور تأكید كردند. به نظر می رسد تشكیل هسته گفتگوی ملی در مجلس نخستین گام برای تعیین اولویت ها و راههای رسیدن به اهداف مشترك همه جناح های سیاسی است.

نمایندگان محترم! بیاییم برای حل مشكلات غیرسیاسی به یك تفاهم بزرگ سیاسی بیندیشیم و راه آن گفتگو است. برای تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، حل معضل آسیب های اجتماعی و فرهنگی، مسأله آب و محیط زیست، قاچاق كالا، صندوق های بازنشستگی، اصلاح نظام بانكی، آمایش سرزمین، بحران تروریسم و بسیاری از بحرانهای جاری راهی جز گفتگو و تفاهم نداریم.

در آستانه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا قرار داریم. انتخابات تجلی و نمادی از گفتگوی مردم و حاكمیت است. در انتخابات مردم با زبانی شیوا با حاكمیت سخن می گویند و حاكمیت نشان می دهد گوش شنوا برای شنیدن حرف ها و خواسته های مردم دارد. پس انتخابات ابزار گفتگو است. بیاییم قدر این نعمت را بدانیم و از تجارب حدود (۴۰ ) سال پس از انقلاب اسلامی و تجربه سایر ملل استفاده كنیم. نظام مردم سالاری دینی را در هر دوره ای نسبت به دوره قبل تكمیل كنیم.

ابلاغ سیاست های كلی انتخابات از سوی رهبر معظم انقلاب راه را برای تهیه قانون جامع انتخابات هموار ساخت. قانون انتخابات باید شفاف و بدون نیاز به تفسیر سلیقه ای از شرایط نامزدها زمینه را برای جلوگیری از ثبت نام صدها نفر از هموطنان برای ریاست جمهوری و تأیید یا رد صلاحیت سلیقه ای ناظران فراهم سازد و از جمله تعدادی از نمایندگان محترم مجلس از اصلاح طلبان و اصولگرایان كه دارای سابقه درخشان در انقلاب و نمایندگی ملت بودند، احراز صلاحیت نشدند.

از فعالان سیاسی دو جناح اصلی درون نظام تقاضا می كنم به جای تشكیل شوراها و جبهه های موسمی، همین مجموعه ها را در قالب دو یا سه حزب یا جبهه فراگیر شناسنامه دار به ثبت برسانند تا نظام انتخابات از طریق گروه های قدرت غیرپاسخگو به زیان ملت مصادره نشود. ما به احزاب فراگیر نیاز داریم، نه جبهه های موسمی. در فقدان احزاب، نامزدهای بی برنامه و بی هدف وارد عرصه كارزار انتخابات می شوند و به ناحق بر شخصیت غیرحزبی خویش مباهات می كنند و پس از یك یا چند دوره برخورداری از قدرت و احیاناً اتلاف منابع، خود و حامیانشان شانه از زیر بار مسئولیت خالی می كنند.

در مورد شوراها باید عرض كنم كه شوراها در قانون اساسی نهادی سیاسی ـ اجتماعی و در سلسله مراتب قدرت در جمهوری اسلامی قرار دارد. بنابراین شوراها پارلمان شهری هستند نه پارلمان شهرداری، اعضای شورا باید تركیبی از پیشكسوتان، سیاستمداران، پاك دستان، خبرگان، فن سالاران و به ویژه زنان و جوانان اصیل و پویا باشد. بیاییم با پرهیز از قبیله گرایی و انحصارطلبی راه را برای تشكیل شوراهای كارآمد هموار سازیم. شوراهای آینده باید ضدفساد، ضدشهرفروشی و در كنار دولت و مجلس زمینه را برای سرمایه گذاری در عرصه های مختلف فراهم سازد.

به دولت یازدهم به خاطر آواربرداری از ویرانه ناشی از سوءتدبیر داخلی و سوءنیت خارجی خداقوت می گویم. دولت آینده باید در امتداد دولت تدبیر و امید و ادامه عقلانیت و البته تركیبی از دانش، تجربه و جوانی باشد. هرچند كه از باب «العاقل یكفیه الاشاره ، «نوم العالم افضل من عباده الجاهل ، (وكیلی ـ متشكر) ایران پس از برجام سرزمین آماده ای است كه برای كاشت، داشت و برداشت به مدیران عاقل نیاز دارد، مدیرانی در امتداد اندیشه امام، سیاست های رهبری، اعتدال هاشمی و نجابت خاتمی. البته ملت ایران رفیق نیمه راه نیست و راه امید، آرامش و رونق اقتصادی را تا ۱۴۰۰ و در پی آن تا تحقق سند چشم انداز ادامه خواهد داد. (وكیلی ـ متشكر حاج آقا).

در خاتمه به دولت نورسیده آمریكا می گویم فردا سالروز حادثه طبس و شكست مفتضحانه اسلاف شما در تجاوز به سرزمین ماست. دست از توطئه علیه ایران اسلامی بردارید. ایران با رهبری مقتدر و ملتی متحد و متكی به خدا شما را از هر گونه دست اندازی به منافع جمهوری اسلامی در هر جای دنیا پشیمان خواهد كرد. (وكیلی ـ خیلی ممنون).

ماه فرو ماند از جمال محمد

سرو نباشد به اعتدال محمد

سعدی اگر عاشقی كنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

(حضار صلوات فرستادند) والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (وكیلی) ـ متشكر، از جناب آقای اعزازی نماینده محترم مردم شریف و فهیم بناب دعوت می كنم، بفرمایید.

ضیاءاله اعزازی ملكی (بناب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین

«رب اشرح لی صدری و یسر لی امری و احلل عقده من لسانی یفقهوا قولی

عرضه می دارم ای خدای محمد

جان عالم بُود فدای محمد

گفت «اقرأ بسم ربك را

داد ره خدای برای محمد

گشت مبعوث چون عزیز دو عالم

رفت بر ماسوی صدای محمد

چه بگویم ز خوبی و منزلتش من

هست شاهان همه گدای محمد

كدام چشم به طلوعی را دری نیمه شب دیده است ای محمد، ای بیدارگر و عدل گستر تو برترین انسان بودی و آخرین پیام آور، آواری از خروش حق بر سر خفتگان بستر یأس و جهل و خرافات فرود آوردی.

این عید مبعث را به محضر آقا امام زمان و نایب برحقش امام خامنه ای (حضار صلوات فرستادند) و بر مردم ایران اسلامی بالاخص مردم فهیم شهرستان بناب تبریك عرض می نمایم.

بر امام خمینی منجی عالم اسلام و بشریت و شهدای انقلاب اسلامی عرض ادب و احترام دارم. امام امت برای ما تأكید نموده اند حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی از اوجب واجبات است. وظیفه داریم این نظام را حفظ كنیم. نمایندگان مردم، قوای مجریه و قضائیه بایستی توجه نمایند حفظ نظام بدون توجه به مطالبات به حق مردم مقدور نمی باشد. مطالبات به حق مردم همان تأمین نیازهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مردم می باشد. اهداف انقلاب اسلامی مبارزه با فساد اقتصادی حاكمان و فقرزدایی بوده كه یكی از مهمترین مطالبات مردم می باشد. قوای مختلف نظام بایستی پاسخگو باشند. درست است انقلاب اسلامی كارهای بزرگی انجام داده است، كسی نمی تواند منكر آن باشد، ولی متأسفانه آفاتی نیز دارد، از جمله فساد مالی، فقر و بیكاری.

عزیزان! بنده به عنوان یك دلسوز نظام و نماینده مردم بایستی حرف دل مردم را از تریبون خانه ملت عرض كنم. خطر جدی برای نظام احساس می كنم. وقتی رهبر معظم انقلاب می فرمایند نظام شرمنده جوانان است تكلیف قوای سه گانه مشخص است، بایستی با جدیت مسأله فقر، فساد و بیكاری را دنبال كنند.

لذا به رئیس جمهور عزیز و محترم عرض می كنم آقای رئیس جمهور! قشری از مردم حتی توان پرداخت قبوض گاز، برق و آب را واقعاً ندارند. بنده هر روز در این خصوص مراجعه كننده دارم كه مشكل دارند. واقعاً شرمنده می شویم كه بعضاً بعضی خانواده ها حتی اظهار می دارند شب نان خالی هم برای خوردن شام ندارند. جوانان تحصیلكرده واقعاً بلاتكلیف هستند، واقعاً تحصیلكردگان ما كه بیكاری عمده جوانان ما از تحصیلكردگان ما هستند بلاتكلیف هستند. سن ازدواج بالا رفته است، آمار طلاق بالا رفته است، واقعاً بایستی چه كرد؟ واقعاً ركود اقتصادی باعث گردیده غنی و فقیر گریان هستند، كارخانه داران و سرمایه گذاران ما، متأسفانه بهترین كارخانه داران ما دارند با پول ربا تولید می كنند كه وقتی این پول ربا وارد چرخه زندگی انسان می شود بایستی چه كرد؟ امید همیشه هست و همه جا هست، به رحمت الهی خیلی امیدواریم.

من از مردم عزیز ایران می خواهم، بهترین زمان برای دقت كردن است، انتخابات ریاست جمهوری را پیش رو داریم. واقعاً هر كاندیدایی از ریاست جمهوری برنامه خوبی برای حل این مشكلات را دارد مردم انتخاب كنند و با حضور پرشور خود در صحنه انتخابات مانند گذشته دشمنان ایران اسلامی را مأیوس نمایند. شاید دیگر فرصتی برای آزمودن نداشته باشیم.

اما رئیس محترم قوه قضائیه؛ حضرت آیت الله لاریجانی! شما می توانید در تأمین نظر مردم نقش اساسی داشته باشید. واقعاً در دادسراها و دادگاه ها پرونده ها انباشته شده و بعضاً پرونده چندین سال طول می كشد، بالاخص پرونده های خانوادگی. بعضاً عواقب ناگواری به وجود می آید، لذا خواهشمند است دستور فرمایید در خصوص پرونده های خانواده مسیر و زمان رسیدگی كوتاه تر شود.

اما مشكلات حوزه انتخابیه؛ از وزیر محترم بهداشت به جهت تأمین نیازهای شهرستان بناب بالاخص نیروی متخصص تشكر می كنم. در شروع عملیات اجرایی بیمارستان جایگزین بناب تسریع گردد.

جناب آقای مهندس آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی! مردم شهرستان بناب در خصوص پل میدان معلم واقعاً گله مند هستند. بنده نیز خیلی پیگیری كردم، ولی متأسفانه نتیجه مطلوبی نگرفته ام. لطفاً دستور فرمایید تسریع گردد و شروع عملیات اجرایی كمربندی شهری را نیز خواهانیم.

وزیر محترم نیرو جناب آقای مهندس چیت چیان! ضمن تشكر به جهت سفر به شهرستان بناب، لطفاً دستور فرمایید پروژه آبرسانی به دشت بناب، كانال (۱ـ۹) در روستای چپقلو ـ قره قشلاق ـ حاجی مصیب با جدیت پیگیری و هرچه زودتر شاهد افتتاح باشیم.

جناب آقای دكتر رحمانی فضلی وزیر محترم كشور! بیش از (۱۰) سال است كه روستاهای قره چبق، آخوند قشلاق، قراء پنج گانه، خانه برق، خوشه مهر، دیزج، زاوشت، چپقلو منتظر تصمیم عزیزان وزارت كشور در خصوص تبدیل این روستاها به شهر هستند. (وكیلی ـ متشكر) همه این روستاها بیش از (۵۰۰۰) نفر جمعیت دارند.

جناب آقای مهندس نعمت زاده وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت! مردم فهیم بناب در بحث سرمایه گذاری فعالیت چشم گیری داشته، شهرك صنعتی بناب بعد از تبریز دومین شهرك استان می باشد و دو نفر از صادركنندگان از بناب بوده (وكیلی ـ متشكر) لذا نیاز شدید به شهرك صنعتی شماره (۲) داریم. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون آقای اعزازی) دستور فرمایید هرچه سریع تر مشكل این شهرك را حل بنمایند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ یاشا، ساقول، خیلی ممنون، ناطق بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ ناطق بعدی جناب آقای رنجبرزاده نماینده محترم اسدآباد هستند، بفرمایید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر بفرمایید.

اكبر رنجبرزاده (اسدآباد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عید سعید مبعث را خدمت همه ملت ایران، مسلمانان جهان و شما همكارانم در مجلس شورای اسلامی و مردم عزیز، فهیم و فرهیخته شهرستان اسدآباد تبریك عرض می كنم.

عزیزان، ملت شریف ایران! در سال ۱۳۹۶ دو موضوع بسیار مهم و كلیدی در پیش روی ملت ایران و مسئولین جمهوری اسلامی ایران است. یكی موضوع اشتغال، تولید و شعار سال كه توسط رهبر فرزانه انقلاب به عنوان راهبرد نظام جمهوری اسلامی تحت عنوان شعار سال ابلاغ فرمودند، یكی از موضوعات و موضوع كلیدی دوم بحث انتخابات است. هر دو به هم پیوند و گره خورده و لذا ضرورت دارد كه در موضوع انتخابات و موضوع اشتغال همه ما ورود داشته باشیم.

جمهوری اسلامی جنگ هشت ساله را با كمترین امكانات و تجهیزات توانست مدیریت كند و از آن مانع سرسختی كه دشمن برای ما طراحی كرده بود با سلامت و با پیروزی از این میدان نابرابر بیرون بیاید. امروز در یك جنگ اقتصادی ناخواسته قرار گرفته ایم كه دشمن برای جمهوری اسلامی طراحی كرده است. برای اینكه بتوانیم از این مانع بزرگ و تهدید داخلی بیرون بیاییم ضرورت دارد همه ملت ایران عزم شان را جزم كنند. مسئولین عزیز، مسئولین بزرگوار كشور و قوای سه گانه برای پاسخگویی به موضوع اشغال بسیج شوند، باید سازمان بسیج اشتغال در كشور شكل بگیرد. با شعار، با نشستن پشت میزها و با یك اراده سست و اندك نمی توانیم به اشتغال پاسخ بدهیم. اشتغال یك معادله ساده نیست، اشتغال یك معادله چندوجهی پیچیده است، برنامه ریزی می خواهد، علم محوری می خواهد، قانون می خواهد، دولت انقلابی می خواهد، ضرورت دارد كه وزرای باانگیزه در مسئولیت ها قرار بگیرند. همه اینها باید با هم پیوند بخورد تا اشتغال فراهم شود. اینكه عده ای می گوییم كارخانه های ما ركود پیدا كرد و یا اینكه از مدار خارج شدند، علت آن این است كه یك مدیریت منسجم در كشور نداریم. باید بازارهای خارجی با بازارهای داخلی را به هم وصل كنیم. باید یك انضباط اقتصادی فراهم شود، همه بخش های خصوصی باید به هم پیوند بخورند. فلذا مدیریت جهادی و انقلابی یك ضرورت برای اشتغال است.

ما امروز (۷) میلیون بیكار داریم كه متأسفانه آمارهای متناقض هم ما را سردرگم كرده است، (۳) میلیون، (۷) میلیون یا (۶) میلیون. به هر صورت اگر سالی (۱) میلیون اشتغال ایجاد شود، در سال (۱۴۰۰) همچنان آمار بیكاری بالاست. برای اینكه پاسخگو باشیم باید حداقل سالی (۵/۱) میلیون شغل ایجاد شود. برای ایجاد شغل پایدار تزریق پول مستقیم و ارائه تسهیلات تنها پاسخگو نیست، این مدیریت به روز روزانه، ماهیانه و هفتگی، بسیج قوای سه گانه را ضرورت دارد.

عزیزان! مجلس امسال ورود خوبی داشته، ما از رئیس محترم مجلس شورای اسلامی تشكر می كنیم. در این روزهایی كه جلسات غیرعلنی داریم نه از این بابت كه بخواهیم چیزی را پوشیده كنیم و مردم را در خفا نگه داریم، نه، موضوعاتی در اینجا كلیدی بحث می شود، مجلس مصمم است و امید آن داریم كه دولت انقلابی با انگیزه ای هم با این مجلس توانمند و شایسته پیوند بخورد با قوای سه گانه و مردم هم باید به كمك بیایند.

عزیزان! NGO ها و صاحب نظران عرصه اقتصادی، حتی آن پیرمرد و پیرزنی كه در زمان جنگ تحمیلی نقش خود را ایفا كرد، در اقتصاد مقاومتی و ایجاد شغل پایدار او هم می تواند كمك كند. (نایب رئیس ـ آقای دكتر! وقت شما تمام شده) لذا تشكیل سازمان اشتغال در كشور برای فراخوان عمومی و یك ثبت نام ملی یك ضرورت انكارناپذیر است. سپاسگزارم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، متشكرم. ناطق بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ ناطق بعدی جناب آقای غلامرضا كاتب نماینده محترم گرمسار و آرادان هستند. جناب آقای كاتب بفرمایید.

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

میلاد باسعادت مبعث پیامبر عظیم الشأن اسلام، پیامبر مهر و دوستی و حق خواهی را محضر نمایندگان عزیز و ملت بزرگ ایران اسلامی تبریك عرض می نمایم.

امروز كشور ما بیش از هر زمان دیگری به وحدت و آرامش نیاز دارد تا بتوانیم با برگزاری یك انتخابات شكوهمند و حماسی علاوه بر انتخاب فرد اصلح، پاسخی محكم و دندان شكن از اتحاد و همدلی این ملت به استكبار جهانی بدهیم.

ابتدا از كمیته تبلیغات انتخابات و همكاران خودم در شورای نظارت بر صدا و سیما كه موجب پخش زنده برنامه مناظره انتخاباتی كه انتظار ملت عزیز و نامزدهای انتخاباتی بود تشكر و قدردانی می كنم. اما توصیه ای برادرانه به نامزدهای انتخاباتی دارم كه متناسب با واقعیت های شرایط اقتصادی كشور برنامه ها و وعده های خویش را بیان كنند كه تحقق یافتنی و دست یافتنی باشد و موجب افزایش امید ملت ایران اسلامی به انقلاب اسلامی گردد. چراكه مردم ما هوشیار و آگاه هستند و برای اداره كشور نیاز به نگاه و خرد جمعی و فراجناحی دارند و نباید این گونه القا شود كه یك تنه می شود كشور و مشكلات آن را حل نمود.

از ملت عزیز ایران تقاضامندم حال كه در یك آزمون بزرگ دیگر و سرنوشت ساز قرار گرفته ایم برای تعیین سرنوشت خویش یك بار دیگر رفتار مسئولانه و عاقلانه را به نمایش بگذاریم.

اما مسئولان عزیز! این را باید بدانیم كه سعادت و عزت و حكمت هر ملتی به گفته امیرالمؤمنین این است كه به منافع ملی كشور و ملت بیندیشیم و از تفكرات افراطی خویش دوری گزینیم. امروز كه با هوشمندی رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۶ به نام اشتغال و تولید ملی نامگذاری شده است، می بایست ابتدا ریشه افزایش نرخ بیكاری را شناسایی نموده و در جهت تحقق خواسته به حق ملت عزیزمان گام برداریم. به طوری كه یكی از ریشه های چالش اشتغال كاهش چشم گیر سهم جمعیت روستایی كشور در طول چهار دهه گذشته است.

در آمار سال ۱۳۹۵ نرخ جمعیت روستایی ما به (۲۵) درصد رسیده است، در حالی كه نرخ جمعیت روستایی متوسط جهانی (۴۶) درصد است كه نشان از مهاجرت بی رویه به كلانشهرها و ایجاد (۱۱) میلیون حاشیه نشین در كلانشهرها است كه بزرگترین آسیب به اشتغال مولد كشور خواهد بود و همچنین كاهش سهم جوانان در بخش كشاورزی از (۳/۴۱) درصد در سال ۱۳۴۵ به (۵/۵) درصد در سال ۱۳۹۳ باز هم موجب آسیب جدی به اشتغال است كه ریشه تخلیه روستاها، نداشتن متولی واحد و یكپارچه توسعه روستایی و نداشتن آمایش سرزمین و توسعه متوازن است كه می بایست راهبرد و برنامه ملی داشته باشیم.

حال كه در یك دهه گذشته ركود بزرگی در بخش صنعت اقتصاد ایجاد گردیده است و باعث پایین آمدن میزان سرمایه گذاری صنعتی و كاهش (۵۰۰۰) میلیارد تومان نقدینگی در این بخش بودیم و موجب تعطیلی (۳۰۰۰) واحد صنعتی كوچك شده ایم و همچنین وابستگی (۵۰) درصد صادرات غیرنفتی كشور همچنان به مشتقات نفت و گاز نشان از وابستگی اقتصاد كشور به درآمدهای نفتی است كه این آسیب بزرگ به اشتغال كشور است.

تولید و اشتغال لازم و ملزوم یكدیگر هستند. مسئولین كشور در نهادها و سازمانهای مختلف می بایست تلاش خود را برای حمایت از تولید داخلی چند برابر كنند. قوانین مزاحم ایجاد كسب و كار، اصلاح و سرمایه موردنیاز تولیدكنندگان را تأمین كنند كه در این زمینه نیاز به اصلاح نظام بانكی داریم كه سیستم نظام بانكی كشور می بایست متحول شود. (وكیلی ـ آقای دكتر متشكر).

لازم است برای برون رفت از شرایط موجود كشور یك اتفاق نظر در قوای كشور ایجاد شود و خوشبختانه حركتی را كه مجلس شورای اسلامی در این زمینه آغاز نموده است (نایب رئیس ـ آقای كاتب! وقت شما یك دقیقه و نیم گذشت، متشكرم) یك تحول بزرگی است و با توجه به پیگیری های جناب آقای احمدی لاشكی در آستانه هفته معلم مژده ای هم به معلمین عزیز (نایب رئیس ـ دست شما درد نكند، متشكریم) كه مقرر شد (۵۰) درصد از پاداش پایان خدمت این عزیزان در هفته معلم پرداخت شود. والسلام علیكم و رحمه الله

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون.

 

۱۳ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر رنجبرزاده! تذكرات را بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكر خارج از دستور جلسه امروز، جناب آقای حشمت اله فلاحت پیشه نماینده محترم اسلام آبادغرب و دالاهو بفرمایید.

حشمت اله فلاحت پیشه (اسلام آباد غرب و دالاهو) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس! من ضمن تشكر چند تا تذكر دارم. تذكر اول بنده به رئیس جمهور محترم در مورد موضوع پتروشیمی اسلام آباد غرب است. ببخشید آقای رئیس! آقای لاهوتی دارد داد می زند، این طور كه نمی شود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای لاهوتی! لطفاً سر جایتان بنشینید.

فلاحت پیشه ـ بی زحمت وقت من را نگه دارید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ چشم، بفرمایید.

فلاحت پیشه ـ تذكر اول بنده به رئیس جمهور محترم در مورد موضوع پتروشیمی اسلام آباد غرب است. ببینید! الان یك كار بسیار خوب و اشتغالزا است كه حتی ترامپ هم تعویق تحریم های ایران را امضا كرده، عملاً این امكان فراهم است كه با طرف های خارجی همچون چینی ها باب مذاكرات جدید را برای امضای قراردادهای ال سی باز كرد و كارهای اشتغال زا را صورت داد. این موضوع اولی است كه انتظار من این است كه رئیس جمهور یك دستور ویژه را بدهد.

موضوع دوم راه آهن كرمانشاه و خسروی است. قرار بر این بود كه در یكی، دوماهه اول سال خود آقای رئیس جمهور قول دادند كه افتتاح كنند، یك مقدار عقب است، این تذكر دوم است.

تذكر سوم بنده به وزیر علوم است كه كارشكنی ها و سهل انگاری هایشان در احداث دانشكده فنی و مهندسی اسلام آبادغرب اصلاً قابل قبول نیست. من امیدوارم ایشان از وزیر محترم بهداشت و درمان یاد بگیرند كه به خوبی دارد امور را پیش می برد و وزیر مسكن و راه و شهرسازی كه الان دارند در بیمارستان ها به خوبی كار می كنند.

تذكر بعدی ام به خود آقای رئیس جمهور در صدور دستور تسریع در ارائه و تدوین آیین نامه های قوانین برنامه و بودجه سال جاری است. ببینید! مشخصاً ماده (۱۲۸) یك سری احكام دارد، مثل احكام مناطق جنگی و مزایایی كه شامل عزیزان مناطق جنگی است، رزمندگان معسر و گمجن و غیره. آیین نامه كه نیامده، الان مشكلات وجود دارد. قرار بر این بود خطی كه از اسلام آبادغرب تا مرز را به عنوان منطقه جنگی می شناسد، خط سازمان اداری و استخدامی در قالب آیین نامه جدید بیاید. دولت هنوز كارش را انجام نداده و مشكلاتی از این محل وجود دارد.

موضوع آخرم هم باز به رئیس جمهور محترم در مورد موافقتنامه حج است. ما دوباره مردم عزیز ایران را به سفر حج می فرستیم، اگر موافقتنامه واقعاً موافقتنامه محكمی نیست و ممكن است كه عربستانی ها گذشته را جبران نكرده باشند و در مورد آینده هم به ما تضمین حقوقی ندادند، ما مردم را به این سفر نفرستیم. اطلاع مردم از این موافقتنامه حق اولیه آنهاست، سپاسگزارم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون و متشكر.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای فلاحت پیشه تشكر. جناب آقای بهمن طاهرخانی نماینده محترم تاكستان بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای طاهرخانی با عرض معذرت یك لحظه اجازه بدهید. همكاران عزیزی كه بنا دارند با آقایان آشتیانی، آقای فرهادی، جناب آقای صالحی امیری و جناب آقای دكتر علوی وزیر محترم اطلاعات صحبتی داشته باشند، در هیأت رئیسه محترم اتاق بنده، جناب آقای نعمتی و جناب آقای آشوری حضور دارند. می توانند برای مباحث شان به هیأت رئیسه مراجعه داشته باشند.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای طاهرخانی بفرمایید.

بهمن طاهرخانی (تاكستان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

پیشاپیش عید مبعث را تبریك می گویم. چند نكته را به علت ضیق وقت خیلی سریع تذكر بدهم كه این باید هم مورد توجه دولتمردان قرار بگیرد و هم ان شا ءالله اقدامات شایسته ای انجام شود:

۱ ـ فقر فراگیر و بیكاری مفرط علی رغم ادعای رفع فقر و كاهش بیكاری.

۲ ـ عدم توسعه شهری و فیزیك شهرسازی نامناسب كه آزار مردم را در بر دارد.

۳ ـ ضرورت حمایت از صندوق توسعه كشمش برای نجات كشاورزان.

۴ ـ رعایت حقآبه شهرستان تاكستان كه بر اثر بسته شدن سدها و كانالهای احداث شده، اراضی پایین دستی و باغات آب نداشته و خشك می شوند، از قبیل سد كینه ورس و این یعنی قتل عام مردمی كه زندگی شان بر كشاورزی استوار است و آبی كه بر اساس اسناد مسلم الصدور قانوناً سهم آنان است.

۵ ـ ضرورت كمك در جهت توسعه شهری، زیرا پروژه های شهری به علت ناچیز بودن درآمد شهرستان ها ناتمام مانده و در نتیجه زیر سؤال رفتن نظام را در بر دارد.

۶ ـ عدالت همه جانبه اقتصادی، سیاسی و غیره در تقسیمات استانی كه فاصله شهرهای بزرگ و كوچك را مانند فاصله غنی و فقیر ساخته كه جز با تغییر نگاه و حمایت عادلانه دولت و مدیریت بهینه جبران نمی شود، از جمله شهر تاكستان و شهرهای شهرستان تاكستان.

و آخرین كلام هم این است كه با توجه به اینكه دانشگاه آزاد كه از واحدهای نسل اول كشور است به دلیل سوءمدیریت ها نتوانسته است جایگاه دانشجویان را استحكام ببخشد و روز به روز شرایط سختی بر آن تحمیل می شود، توجه به پتانسیل های فرهنگی، گردشگری و با توجه به اینكه این مردم میراث دار زبان های دوران گذشته بیش از (۳۵۰۰) سال سابقه را دارند، ان شا ءالله با كمك و توجه دولت بشود مركز فرهنگی را ایجاد كرد كه این آثار دیرینه از بین نرود. ممنون و متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر رنجبرزاده! نفر بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای علیرضا ابراهیمی نماینده محترم رامیان و آزادشهر بفرمایید.

علیرضا ابراهیمی (رامیان و آزادشهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

مبعث پیامبر بزرگ اسلام، پیامبر صلح و رحمت را به همه مسلمانان جهان به ویژه ملت بزرگ ایران تبریك عرض می كنم و شهادت اولین شهید مدافع حرم شهرستان آزادشهر شهید احمد غلامی و شهید دیگر استان شهید محمدرضا شیبانی را كه امروز خبر شهادت شان را شنیدیم به مقام معظم رهبری و مردم استان گلستان عرض تبریك و تسلیت دارم.

در آستانه هفته بزرگداشت مقام معلم یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری و همه معلمان شهید و شهدای كارگر را گرامی می دارم و خسته نباشید می گویم و دستهای معلمان بزرگ و صبور كشورمان را دست بوسی می كنم كه تعلیم و تربیت را با همه كاستی های موجود با جان و دل خود انجام می دهند.

تذكر من به دولت و وزیر آموزش و پرورش است. بس است هرچه گفتاردرمانی كردیم و از معلمان تعریف كردیم. امروز معلمان به تشویقی مسئولین نیاز ندارند، امروز نیاز معلمان معیشت و درد فقر و گرفتاری است. از دولت محترم می خواهم نظام رتبه بندی معلمان را هرچه سریع تر به مجلس تقدیم كند كه روح اندیشه جان تازه ای بگیرد.

تذكر دیگر من به دولت در رابطه با مبارزه با قاچاق كالا است. (۱۵) میلیارد دلار كالای قاچاق در كشور فلج كننده است. از دولت، قوه قضائیه و دستگاه های امنیتی كشور می خواهم اراده و عزم جدی خود را در مبارزه با قاچاق كالا به مردم نشان دهند. مردم از كمبودها ناراحت نیستند، بلكه از فسادها، رانت ها و دزدی ها آزرده خاطر و ناراحتند. بیاییم به فكر (۱۰) میلیون جوان بیكار در كشور باشیم، این زیبنده كشور و نظام اسلامی نیست كه برخی دست درازی به بیت المال را در دستور كار خودشان قرار داده اند، ریخت و پاش و خوی اشرافی گری داشته باشند، رشوه وجود داشته باشد. امروز همه باید تلاش كنیم تا فرمان مقام معظم رهبری در رابطه با شعار سال ۹۶، سال تولید و اشتغال عملیاتی شود. ممنون و سپاسگزارم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، نفر بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای ابوالفضل سروش نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس بفرمایید.

ابوالفضل سروش (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تبریك عید مبعث به ملت شریف ایران و همكاران عزیز. در ابتدا به نامزدهای ریاست جمهوری تذكر دارم. از نامزدهای ریاست جمهوری درخواست و تقاضا می كنم از سیاه نمایی و تخریب یكدیگر پرهیز نمایند و نور امید و پیشرفت و نگاه به آینده را در دل این مردم نجیب و شریف خاموش نكنند. نسل جوان ما دل به گرو آینده این كشور و نظام دارد. به جای سیاه نمایی، نور امید و امیدواری را در دل جوانان این مرز و بوم روشن نگه دارند. به نگاه نگران شهدا و خانواده شهدا و ایثارگران توجه كنند و نكند خدای ناكرده برای چند روز دنیا امید امت و نسل جوان ما را ناامید كنند. به قول مقام معظم رهبری توجه بفرمایند كه فرمودند ناامید كردن مردم بدترین گناه امروزی جامعه ماست. جمهوری اسلامی بدون مردم مفهوم ندارد، مردم بدون امید مفهومی ندارند. بیایید اثباتی كار كنید و راهكارهای آینده را برای مردم مشخص و روشن نشان دهید.

اما به وزیر بهداشت تذكر دارم، به احداث بیمارستان در منطقه لواسانات، رودبار و قصران توجه شود.

به شورای عالی شهرسازی و شهرداری تهران تذكر دارم، جلوگیری از تراكم فروشی بیش از حد در منطقه (۱) تهران به علت آلودگی هوا و ترافیك.

به وزارت كشور تذكر دارم، طبق قانون سال ۸۹ مجلس، مركز هر بخش بایستی به شهر تبدیل شود. قیام دشت مركز بخش خاوران حداقل (۵۰) هزار نفر جمعیت دارد. (رنجبرزاده ـ تشكر) از وزارت كشور درخواست فوری دارم انتخابات شهر در آن صورت گیرد. والسلام

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، نفر بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای شهاب نادری نماینده محترم اورامانات بفرمایید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ نیستند.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای نادری تشریف ندارند، جناب آقای ذبیح نیك فر نماینده محترم لاهیجان و سیاهكل بفرمایید.

ذبیح نیك فر لیالستانی (لاهیجان و سیاهكل) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عید مبعث را محضر ملت ایران و همكاران عزیز تبریك عرض می كنم. تذكر اول من به وزیر محترم جهاد كشاورزی و شورای اقتصاد است. طبق بررسی كارشناسی، بهای برگ سبز چای با قیمت اعلام شده تفاوت فاحشی دارد و اقتصادی نمی باشد و كشاورزان با مشقت امرار معاش می نمایند. جناب آقای مهندس حجتی وزیر محترم جهاد كشاورزی و شورای محترم اقتصاد! افزایش (۷) درصد قیمت برگ سبز چای در سال اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال برای كشاورزان ناامیدكننده و تعطیلی تولید و اشتغال را در این حوزه به همراه خواهد داشت.

تذكر دوم من به دولت؛ دولت طبق قانون بودجه موظف است (۲۰) درصد حداقل حقوق كارگری را به مستمری بگیران و مددجویان كمیته امداد و بهزیستی پرداخت نماید كه این پرداخت از طریق یارانه ها و برخلاف قانون پرداخت گردید.

تذكر سوم به وزارت نیرو و شركت آب و فاضلاب كشور؛ نسبت به تأمین اعتبار و اجرایی كردن پروژه های آب شرب شهرستانهای لاهیجان، سیاهكل، بخشهای رودبنه و دیلمان جهت بهبود كمیت و كیفیت آب شرب كه هم اكنون در آغاز فصل بهار و تابستان پیش رو مردم را نگران كرده است.

تذكر بعدی به وزارت راه و شهرسازی؛ تسریع در اتمام پروژه های راه در شهرستانهای لاهیجان و سیاهكل كه در مسیر شریانهای ارتباطی شرق گیلان و غرب مازندران قرار دارد و خسارت های جانی و مالی فراوانی را به مردم منطقه وارد كرده است. از جمله راه سراوان ـ سیاهكل ـ لاهیجان، تقاطع غیرهمسطح میدان گیل لاهیجان، راههای فرعی كه می تواند ترافیك را توزیع (رنجبرزاده ـ تشكر) و تسریع در امر عبور و مرور ایجاد نماید.

تذكر به وزیر محترم جهاد كشاورزی جهت پیگیری افزایش تعرفه واردات برنج برای حمایت از برنجكاران و تولید اشتغال در سالی كه رهبر معظم انقلاب آن را به اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال نامیده اند.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای یحیی كمالی پور نماینده محترم جیرفت و عنبرآباد بفرمایید.

یحیی كمالی پور (جیرفت و عنبرآباد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همه همكاران عزیز و ارزشمند عرض خسته نباشد دارم. تذكر اول من بندهای (۱۲) و (۱۴) اصل (۳) قانون اساسی است. در شرایطی كه وزرای محترم، كابینه محترم دولت و همه عزیزان باید سرگرم خدمت رسانی به مردم شریف و نجیب ملت بزرگ ایران باشند، متأسفانه تحت فضا و شرایط انتخاباتی قرار گرفته اند و ركود حاكم بر مملكت و كشور را چه كسی می خواهد جواب بدهد؟ جواب مردمی كه كار دارند، جواب مسئولینی كه كار دارند را چه كسی می خواهد بدهد؟

موضوع بعدی اینكه بعضی از وزرای محترم فقط لقب وزیر بودن را یدك می كشند. وزیر محترمی كه مدیر میانی او به حرفش گوش نمی كند، وزیر محترمی كه چندین دست خط می نویسد اما كسی به حرفش گوش نمی كند، وزیر صنعت و وزیر راه چگونه می توانند مشكلات اساسی كشور و مملكت را حل كنند؟ والله بالله از این كسانی كه زیرمجموعه آنها به حرفشان گوش نمی كنند و قبول شان ندارند نباید انتظار حمایت از تولید داشته باشیم، نباید انتظار اقتصاد و اشتغال داشته باشیم. بیاییم به خاطر خدا هم كه شده فكری به حال این مردمی كنیم كه انتظار دارند نمایندگان آنها در خانه ملت فریاد آنها را بزنند، اما گوش شنوایی نیست و كسی به حرف آنها گوش نمی كند. واقعاً درد دل این مردم را چه كسی باید جواب بدهد؟ كجا باید جواب بدهند؟ این گرفتاری ها و مشكلات پایانی ندارد؟ عزیزان، بزرگواران! همه ما كه امروز مسئولیت داریم صدای مردمان را به مسئولین برسانیم، (رنجبرزاده ـ تشكر) كاری كنید كه این مسئولین گوش شنوا داشته باشند و این گرفتاری های مردم را حل كنند. ما كه دیگر خسته شدیم، خدا كند كه این مسئولین و وزرا به فكر بیفتند كه برای مردم كاری انجام بدهند. متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای اصغر مسعودی نماینده محترم نی ریز و استهبان بفرمایید.

اصغر مسعودی (نی ریز و استهبان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بعثت پیامبر محبت و مهربانی، رسول حكمت و تدبیر، مقصود خلقت از هستی و اشرف انبیا را به ملت بزرگ ایران تبریك عرض می كنم.

به وزیر محترم صنعت و معدن تذكر می دهم؛ وزیر محترم دولت تدبیر و امید! عقل و تدبیر اقتضا می كند كه كارخانه فولاد، گندله و كنسانتره در كنار معدن آهن و سدی كه میلیون ها متر مكعب آب دارد احداث گردد، نه آنكه مواد معدنی را به مكانی كه (۳۰۰) كیلومتر با معدن فاصله دارد و اكنون با مشكل جدی آب مواجه می باشد جهت احداث كارخانه منتقل كرد، به محیط زیست، جاده، احساسات مردم و شعور ملت و تدبیر و عقلانیت دولت ضربه زد. یقیناً مردم باشعور منطقه اجازه نخواهند داد زد و بندهای سیاسی بر عقلانیت و تدبیر غلبه كند.

وزیر محترم صنعت! پارك ملی و منطقه حفاظت شده بهرام گور در شهرستان نی ریز یكی از جاذبه های جهانی است كه چند هزار گونه حیات وحش از جمله قوچ، میش، پرندگان شكاری و گورخر ایرانی را در خود جای داده است و می توان با صنعت گردشگری و بوم گردی و حفظ محیط زیست و استفاده حساب شده از معادن صدها شغل ایجاد كرد كه درآمد آن به حساب مردم منطقه واریز گردد. لذا با توجه به عدم تخصص حضرت عالی در صنعت گردشگری، عدم شناخت سیاست های مقام معظم رهبری و روحیه مردم شهرستان نی ریز از اظهارنظر در مورد پارك ملی بهرام گور خودداری كنید. (رنجبرزاده ـ تشكر از جناب آقای مسعودی).

وزیر محترم راه و شهرسازی! جاده واریانتی نی ریز ـ استهبان از اسفندماه سال ۹۵ تاكنون به علت بارندگی و رانش مسدود است. مسیرهای جایگزین مشكلاتی برای مردم به وجود آورده، (رنجبرزاده ـ تشكر) جان مردم را به خطر انداخته، لذا هرچه سریعتر دستور دهید اصلاح و ترمیم اساسی صورت گیرد.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از جناب آقای مسعودی.

 

۱۴ ـ بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تقدیر و تشكر از طرح آرامش بهاری سازمان اوقاف و امور خیریه

دبیر (رنجبرزاده) ـ با سلام و درود و رحمت بیكران به روح پرفتوح معمار كبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی كه چه حكیمانه فرمودند: «ما می خواهیم در پناه این امامزادگان مردم در آرامش زندگی كنند و درود و سلام به خلف صالح ایشان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مد ظله العالی) (حضار صلوات فرستادند) كه چه مدبرانه فرمودند: «بقاع متبركه بایستی به قطب فرهنگی كشور تبدیل شود .

جمعی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی كه تعداد (۱۰۳) نفر از آنها امضا فرموده اند، طرح نوروزی آرامش بهاری كه با مدیریت خوب سازمان اوقاف و امور خیریه اجرا شده را تقدیر و تشكر داشتند[۱].

 

۱۵ ـ تقدیر و تشكر فراكسیون نمایندگان اهل سنت و فراكسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی از مواضع حكیمانه آیت الله مكارم شیرازی در راستای ایجاد وحدت و انسجام در جامعه اسلامی

دبیر (رنجبرزاده) ـ محضر مبارك حضرت آیت الله العظمی مكارم شیرازی (حفظه الله)

با سلام و احترام و تبریك و تهنیت به مناسبت ایام مبعث حضرت ختمی مرتبت حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله وسلم) (حضار صلوات فرستادند) و آرزوی سلامت و عافیت برای آن جناب، همان گونه كه حضرت عالی رجاء واثق دارید، دنیای مصیبت دیده و زخم خورده جهان اسلام امروز بیش از هر زمان نیازمند محبت، وحدت، همدلی و اتفاق نظر است. در حالی كه جهان در علم و پیشرفت و ترقی در روز گام های اساسی بر می دارد، از جهان اسلام متأسفانه جز اخبار جنگ و خونریزی و برادركشی و تعصبات بی حاصل به گوش نمی رسد و این شرایط همه دلسوزان و دلبستگان به دین اسلام را نگران نموده و غمی جانكاه از سرنوشت امت اسلامی ایجاد نموده است.

بدون شك بر همگان ما به عنوان یادگاران و پیروان دین آخرین و تربیت یافتگان قرآن و سنت محمدی لازم و واجب است كه در رفع كینه ها، كدورت ها و دشمنی ها بكوشیم و از هر ندایی وحدت آفرین و دلسوزانه حمایت نماییم و برای وحدت و همدلی و محبت افزایی بین مسلمین تلاش نماییم.

بر خود لازم می دانیم به عنوان بخشی از جامعه سرافراز و سربلند ایران كهن از مواضع حكیمانه، دلسوزانه و پدرانه حضرت عالی در راستای ایجاد وحدت، انسجام و محبت در جامعه اسلامی كه نیاز ضروری حیات امت واحده اسلامی بوده و این روزها بیش از گذشته نیازمند آنیم تشكر و قدردانی نموده و اعلام حمایت نماییم.

این تقدیر و تشكر مشترك از طرف فراكسیون نمایندگان محترم اهل سنت و فراكسیون روحانیون معزز مجلس شورای اسلامی اعلام شده است.

 

۱۶ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكرات كتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقایان: صدیف بدری، محمد فیضی زنگیر و رضا كریمی (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص عدم تبدیل وضعیت و بلاتكلیفی و اخراج اعضای هیأت علمی دانشگاه پیام نور و عدم تبدیل وضعیت قراردادی ها و پیمانی مشروط به رسمی علی رغم پذیرش آنان از طریق فراخوان و آزمون.

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص تسریع در تبدیل وضعیت كاركنان بلاتكلیف و معلمان محترم حق التدریس.

ـ آقای سیدقاسم جاسمی (كرمانشاه) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص عدم پیگیری ضعف های مدیریتی آموزش و پرورش كرمانشاه.

به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص عمل كردن وزیر به قول های داده شده خود، مجمع نمایندگان استان كرمانشاه منتظر اقدام و عمل شما هستند.

ـ آقایان: علی وقفچی (زنجان و طارم) و اكبر رنجبرزاده (اسدآباد) به رئیس جمهور محترم در خصوص تسریع در نگارش آیین نامه اجرایی برای اجرای برنامه ششم توسعه كه از اول سال ۱۳۹۶ قابل اجرا است.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه) و اكبر رنجبرزاده (اسدآباد) به رئیس جمهور محترم و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در خصوص جلوگیری از افزایش تعرفه پزشكی در سال ۹۶.

ـ خانم سمیه محمودی (شهرضا و دهاقان) به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص اینكه با توجه به سفر مدیرعامل شهرك های صنعتی به شهرستانهای شهرضا و دهاقان جهت بهبود محیط زیست كسب و كار كه بازدیدهایی از شهرك های صنعتی هر دو شهرستان صورت گرفته، متأسفانه هشت ماه است تاكنون اقدامی انجام نشده است. لذا دستور فرمایید تعهدات داده شده در اسرع وقت انجام گیرد.

ـ آقای اصغر مسعودی (نی ریز و استهبان) به وزیر نیرو در خصوص حل مشكل آب شرب روستاهای شهرستان نی ریز كه (۹۶) روستای آن با تانكر آبرسانی می شود و در خصوص حقآبه دریاچه بختگان.

به وزیر نیرو در خصوص تسریع در حل مشكل آب شرب روستاهای قشم قاوی و خانه كت در استهبان كه بیش از (۱۲) سال از آب شرب محروم هستند.

به وزیر راه و شهرسازی در خصوص اصلاح زیرگذر شهرستان نی ریز كه خسارات زیادی به وسایل نقلیه و مردم وارد كرده است.

به وزیر راه و شهرسازی در خصوص آسفالت روستاهایی كه بعد از (۳۸) سال از انقلاب چشم انتظار خدمت اداره راه و شهرسازی هستند. همچنین در خصوص ضرورت تعریض و روكش آسفالت جاده نی ریز ـ خیر به خاطر مسدود بودن جاده واریانتی نی ریز به استهبان كه ضروری است و نیاز به اقدام عاجل دارد.

ـ خانم سیده حمیده زرآبادی (قزوین و آبیك و البرز) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص ضرورت اعمال ممنوعیت تردد خودروهای سنگین كامیون و تریلی در آزادراه تهران ـ قزوین و بالعكس كه مشابه سایر استانهای كشور از جمله تهران، قم، قزوین و رشت انجام گیرد.

ـ آقایان: مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود)، اسداله عباسی (رودسر و املش) و ذبیح نیك فر لیالستانی (لاهیجان و سیاهكل) به رئیس جمهور محترم در خصوص دستور بررسی مجدد و تجدیدنظر در تعیین نرخ خرید برگ سبز چای در سال زراعی ۹۶ كه از سوی شورای محترم اقتصاد (۷) درصد اعلام گردیده است.

ـ آقای علی محمد شاعری (بهشهر، نكا و گلوگاه) به وزیر جهاد كشاورزی و رئیس جمهور محترم در خصوص پرداخت خسارت های بلاعوض و غرامت به بیمه شدگان مركبات شمال كشور در اثر سرمای آذرماه سال گذشته.

ـ آقایان: علی محمد شاعری (بهشهر، نكا و گلوگاه) و نادر قاضی پور (ارومیه) به وزیر كشور و جهاد كشاورزی در خصوص پرداخت سریع خسارت به كشاورزان صدمه دیده از سیل اخیر در استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجانی غربی و اردبیل.

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص لزوم برخورد سریع و قاطعانه با تخلفات سازمان تأمین اجتماعی و شركتهای گروه شستا در دوره دولت گذشته و ارائه گزارش.

ـ آقای سیدحسن حسینی شاهرودی (شاهرود، میامی و بسطام) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص رسیدگی به وضعیت باغداران و انگوركاران حادثه دیده از سرمای زمستانی شهرستانهای شاهرود و میامی.

آقای رئیس! تمام شد.

 

۱۷ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (پزشكیان) ـ جلسه بعدی ما ساعت (۸) صبح روز سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۶ و دستور جلسه دستور هفتگی است كه اعلام خواهد شد. پایان جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۲:۰۳ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۱۸ ـ ضمیمه:

الف ـ فهرست مصوبات

 

 


عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های كشور

۹۲

كشاورزی، آب و منابع طبیعی

اقتصادی، انرژی، برنامه و بودجه و محاسبات، صنایع، عمران و قضائی و حقوقی

متعاقب دوره نهم و جلسات ۱۲، ۱۰۲ و ۱۰۳ تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

طرح اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران و اصلاحات بعدی آن

۲۰۲

شوراها و امور داخلی كشور

ـ

متعاقب جلسات ۲۷ و ۷۷ تصویب و برای تأمین نظر شورای نگهبان به آن شورا ارسال شد.

طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد

۲۳

كمیسیون مشترك آموزش، تحقیقات و فناوری، اجتماعی، انرژی، برنامه و بودجه و محاسبات، بهداشت و درمان، صنایع و معادن، عمران، كشاورزی، آب و منابع طبیعی

ـ

متعاقب دوره نهم و جلسات ۵۱ و ۸۲ تصویب و برای تأمین نظر شورای نگهبان به آن شورا ارسال شد.

لایحه موافقتنامه همكاری های اقتصادی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری لهستان

۱۱۷

اقتصادی

امنیت ملی و سیاست خارجی، قضائی و حقوقی

متعاقب دوره نهم و جلسات ۱۲ و ۴۵ تصویب و برای تأمین نظر شورای نگهبان به آن شورا ارسال شد.

لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری سنگاپور

۱۲۵

اقتصادی

امنیت ملی و سیاست خارجی، قضائی و حقوقی

متعاقب جلسات ۱۵ و ۴۵ تصویب و برای تأمین نظر شورای نگهبان به آن شورا ارسال شد.

لایحه اصلاحات پیوست كنوانسیون بین المللی ایمنی جان اشخاص در دریا مورخ ۱۹۷۴ (۱۳۵۳) و آیین نامه بین المللی امنیت كشتی ها و تسهیلات بندری (آی. اس. پی. اس)

۱۸۵

عمران

امنیت ملی و سیاست خارجی، قضائی و حقوقی

متعاقب جلسات ۲۵ و ۵۰ تصویب و برای تأمین نظر شورای نگهبان به آن شورا ارسال شد.

لایحه معاهده معاضدت دوجانبه در امور كیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره

۲۱۳

قضائی و حقوقی

امنیت ملی و سیاست خارجی

متعاقب جلسه ۴۴ تصویب و برای تأمین نظر شورای نگهبان به آن شورا ارسال شد.

 

 

 

ب ـ فهرست تقاضای تحقیق و تفحص

عنوان تقاضا

دستگاه مورد تحقیق و تفحص

كمیسیون گزارش دهنده

توضیحات

تقاضای تحقیق و تفحص از عملكرد مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی كشور و میزان انطباق آن با اهداف پیش بینی شده برای این مناطق در پنج سال اخیر

دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

عمران

تقاضای تحقیق و تفحص رد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه صد و چهارم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها                     ۲۶۳

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۳۶

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۲۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

۳

ـ

۵

۸

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

۱

ـ

۲

۳

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۱۰۵

۱

۷۰

۱۷۶

قوانین ابلاغی به دولت

۱۱

ـ

۴۳

۵۴

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۱۱

ـ

۵

۱۶

جمع كل

۱۳۶

۱

۱۲۶

۲۶۳

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۷۷

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۱۰

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

۲

 

 

تحت بررسی

۴۷

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۲۵

۱

ـ

 

 

جمع كل

۷۷

۲

۱۰

 

                                   
 


 

 ۱ ـ بر اساس ماده (۱۱۸) آیین نامه داخلی مجلس به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد امضاها، اسامی امضاكنندگان در مشروح مذاكرات درج نمی گردد.