بانك موضوعات پژوهشي > سياسي و امنيتي > ۱۳۹۲/۰۸/۱۸
۱ بازدید
 

شكنجه درساواك به روایت سفیر شاه در لندن


پرویز راجی در یكی از خاطرات خود در كتاب «خدمتگزار تخت طاووس» آورده است :
« .... خانم لیسلی بلانك ( زن انگلیسی مزدوری كه پول می گرفت و برای شهبانو فرح شرح حال می نوشت ) به سفارتخانه آمد تا مشروبی باهم بخوریم و راجع به كتابی كه به عنوان بیوگرافی شهبانو در دست نگارش دارد صحبت كنیم . این زن می گفت : من هر وقت ماموریت خود را در نوشتن چنین كتابی برای دوستانم بیان می كنم بلافاصله با این سوال مواجه می شوم كه چرا قصد دارم این همه محاسن را برای ملكه كشوری قائل شوم كه در آنجا برای شكنجه زندانیان سیاسی آنها را به تختخواب فلزی داغ می بندند و سرخ می كنند ؟!...»
راجی شبیه همین حرف «لیسلی بلانك» را از زبان یكی از مقامات عالی رژیم شاه نیز ثبت نموده است :
ناهار را با خلعتبری وزیر امور خارجه خوردم . غیر از ما امیراصلان افشار كه قرار است ظرف چند روز آینده به سمت رئیس جدید تشریفات سلطنتی منصوب شود نیز حضور داشت . افشار می گفت : "هرجا نام ایران برده می شود بلافاصله كلماتی مثل ساواك و شكنجه هم به دنبالش می آید . این روزها باید در مقابل انتقاد دیگران موضع دفاعی بگیریم و یا ملیت خود را مخفی نگه داریم "
راجی در جای دیگری از كتاب خود می نویسد : " اصولا باید بگویم كه از ابتدای ماموریتم در لندن تا كنون هرچه مطلب در مطبوعات انگلیس چاپ شده ، یا تماماً مربوط به شكنجه گری های ساواك بوده است و یا ..."
وی از قول "دنیس رایت" آورده است :
"درحال حاضر حیثیت ایران به خاطر اخباری كه راجع به شكنجه گری های ساواك پراكنده می شود به شدت در خطر افتاده است ...."
و از خاطره سفر به نیویورك چنین آورده است :
".... دیروز با هواپیمای كنكورد به نیویورك پرواز كردم و امروز هم در فرصتی كه پیش آمده قرار است با خانم «ماریون جاویتس» همسر سناتور جاویتس صهیونیست ، زنی كه مقرری تبلیغاتی وی از رژیم شاه بالغ بر ۶۷۵۰۰۰ دلار بوده است ، در رستوران ناهار بخوریم . خانم جاویتس می گفت .... كاش می شد راجع به زندانهای ایران هم كاری كرد ...."
راجی در جای دیگری از كتاب خود می نویسد : "سپس به محل نمایندگی ایران در سازمان ملل رفتم تا با فریدون هویدا دیداری داشته باشم ...به گفته او موقعی كه گروهی علیه ورود شهبانو به نیویورك دست به تظاهرات زدند آرتور میلر نویسنده معروف آمریكایی نیز در میان آنها حضور داشت . یك خبرنگار تلویزیون او را شناخت و در مصاحبه ای او را مخاطب قرار داد و پرسید "شما كه در این تظاهرات شركت كرده اید آیا نمی دانید كه شاه از دوستان آمریكا محسوب می شود؟ آرتور میلر جواب داد بله می دانم ولی معتقدم كه شاه باید دوست ملت خودش هم باشد "
موضوع درنده خویی های شاه چنان است كه می توان گفت در همان كتاب خدمتگزار تخت طاووس بخش معتنابهی به اعتراض شخصیتها ، احزاب ، سازمان عفو بین المللی ، دوستان و دشمنان شاه نسبت به موضوع شكنجه و درنده خویی های رژیم اختصاص یافته است و برای نمونه علاوه بر آنچه آوردیم می توان به صفحات ۱۱، ۱۳، ۲۵، ۳۷ ، ۳۸، ۴۲، ۴۳، ۴۴، ۴۷، ۴۸، ۵۴، ۵۶، ۶۵، ۶۸، ۶۹، ۷۴، ۷۵، ۷۶، ۸۸، ۱۰۵، ۱۱۸، ۱۲۰، ۱۲۲، ۱۳۳، و .... رجوع كرد .
در تمام كتابهایی كه پیرامون سقوط شاه نوشته شده است به تناسب به مساله ستمگری ها ، ددمنشی ها و شكنجه های وحشیانه ساواك اشاره یا تصریحاتی به چشم می خورد .
باری روبین محقق آمریكایی كه سالها پیش از سقوط شاه بر اثر مشاهده بی عدالتی ها و ستم ها و نارسایی ها سقوط او را پیش بینی كرده بود می نویسد :
از جمله پژوهشگرانی كه به گسترش موج نارضایتی در ایران پی برده و در باره عواقب آن هشدار می دادند باید از پروفسور ماروین زونیس از دانشگاه شیكاگو و پروفسور ریچارد كوتام از دانشگاه پیتسبورگ نام برد . هر دوی آنها روی فساد و اختلاف طبقاتی در ایران و فشار ساواك و نارضایتی طبقه روشنفكر و تحصیل كرده از اختناق حاكم و عدم مشاركت مردم در امور سیاسی تاكید می كردند


منبع:
www.dowran.ir