آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۹
بازديد روز قبل: ۱۸
بازديد هفته: ۱۴۳
بازديد ماه: ۱۵۴۴
بازديد کل: ۶۲۸۵۵۸۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مصوبات هیات وزیران
۱۶۱ بازدید
 
   
تاريخ انتشار روزنامه رسمي: ۱۳۹۷/۰۶/۰۷ - تاريخ تصويب: ۱۳۹۷/۰۵/۲۴ - شماره ثبت روزنامه رسمي : ۲۱۳۹۸


اساسنامه کمیته ملی پارالمپیک


شماره۷۱۷۶۸/ت۵۳۹۴۱هـ                                                              ۱۳۹۷/۶/۳

وزارت ورزش و جوانان

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۵/۲۴ به پیشنهاد مشترک وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی پارالمپیک و به استناد ماده واحده قانون انتزاع کمیته ملی پارالمپیک از کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب ۱۳۹۵ ـ اساسنامه کمیته ملی پارالمپیک را به شرح زیر تصویب کرد:

اساسنامه کمیته ملی پارالمپیک

ماده۱ـ در این اساسنامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می­روند:

الف ـ کمیته بین المللی پارالمپیک ( (IPC : سازمانی بین المللی، غیرانتفاعی و غیردولتی که وظایف، مسئولیت­ها و تعهداتی در قبال منشور پارالمپیک در جهان برعهده دارد .

ب ـ کمیته: کمیته ملی پارالمپیک (NPC) مؤسسه ای عمومی غیردولتی و غیرانتفاعی با شخصیت حقوقی مستقل، دارای استقلال مالی و به دور از هرگونه گرایش­های نژادی، مذهبی و سیاسی.

پ ـ رشته ورزشی پارالمپیکی: رشته­های ورزشی که ورزش تابستانی یا زمستانی آنها به عضویت کمیته بین المللی پارالمپیک (IPC) پذیرفته شده یا می­شود.

ت ـ فدراسیون ورزشی : نهاد عمومی غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی که براساس مشی و اصول ورزشی فدراسیون بین­المللی مربوط و قوانین و مقررات ملی، به عنوان بالاترین مرجع فنی ذی­صلاح در کشور در یک یا چند رشته ورزشی فعالیت می­کند.

ث ـ جانباز: کسی که سلامتی خود را در راه تکوین، شکوفایی، دفاع و حفظ
دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران، استقلال و تمامیت ارضی کشور، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار از دست داده و به اختلالات و نقص­های جسمی یا روانی دچار شده است.

ج ـ معلول: فردی که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی کشور براثر ضایعه جسمی، ذهنی، روانی یا توأم، اختلال  مستمر و قابل توجهی در سلامت و کارآیی عمومی او ایجاد شود، به طوری که موجب  کاهش استقلال وی در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

چ ـ کرسی ورزشی: جایگاه حقوقی که با رعایت ضوابط مربوط در تشکیلات رسمی نهادهای ورزشی ملی و بین المللی ایجاد شده یا می­شود.

ح ـ ورزشکار پارالمپیکی: جانباز یا معلولی که ورزش را در بعد همگانی یا قهرمانی یا حرفه ای انجام می دهد.

خ ـ مربی ورزشی: فردی که در یکی از رشته های ورزشی، دارای گواهینامه رسمی و معتبر مربیگری از فدراسیون های ورزشی ذی­ربط ملی، آسیایی یا جهانی است.

د ـ داور ورزشی: فردی که در یکی از رشته های ورزشی، دارای گواهینامه رسمی و معتبر داوری از فدراسیون های ذی ربط ملی، آسیایی یا جهانی است.

ذ ـ خبره ورزشی: فردی متخصص، مجرب و صاحب­نظر در امور ورزش که توسط
فدراسیون های ورزشی ذی ربط ملی، آسیایی یا جهانی و سایر مراجع ذی­صلاح به این عنوان شناخته می شود.

ر ـ جامعه هدف: کلیه جانبازان و معلولین کشور که دارای نوع معلولیت تحت پوشش و حاکمیت کمیته بین­المللی پارالمپیک ( IPC ) باشند .

ماده۲ـ کمیته به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در بازی هایی که توسط کمیته بین المللی پارالمپیک ( IPC ) تأیید می شود، از اختیارات انحصاری برخوردار است. محل استقرار دفتر مرکزی کمیته، تهران و زبان رسمی کمیته، فارسی است و نماد آن مشتمل بر پرچم جمهوری اسلامی ایران و نشان کمیته بین‏المللی پارالمپیک ( IPC ) در قسمت بالا و نام رسمی کمیته است که به دو زبان فارسی و انگلیسی در قسمت انتهایی آن درج شده است.

ماده۳ـ کمیته براساس اصول انسانی و اصول مندرج در منشور پارالمپیک با رعایت قوانین داخلی به منظور توسعه ورزش در بین جامعه هدف، تربیت نیروهای جوان، حمایت از جنبش پارالمپیک، رونق بخشیدن به رشته های ورزشی و برنامه  بازی های پارالمپیک (تابستانی و زمستانی) و همچنین شرکت در اقداماتی که موجب ارتقای صلح و حمایت و ترغیب به رعایت اصول اخلاقی ورزشی و توجه مسئولانه به مسایل زیست محیطی باشد، تشکیل شده و دارای اهداف زیر در جامعه هدف است:

الف ـ حفظ و ارتقای سکوهای قهرمانی در سطح پارالمپیک و پارآسیایی.

ب ـ ایجاد زمینه­های لازم  برای توسعه و گسترش فعالیت های ورزشی به منظور همگانی کردن ورزش.

پ ـ اشاعه و تعمیق خصلت های جوانمردی، منش پهلوانی، اصول  اخلاقی، فرهنگی و ارزش­های  ملی در بین ورزشکاران.

ت ـ بسترسازی مناسب به منظور توسعه ورزش پرورشی، همگانی، قهرمانی و حرفه­ای.

ث ـ ارتقای ورزش بانوان .

ج ـ ارتقای سطح کمی و کیفی رشته­های ورزشی پارالمپیکی.

ماده۴ـ وظایف و اختیارات کمیته به شرح زیر است:

الف ـ حفاظت، توسعه و ترویج اصول اساسی جنبش پارالمپیک و اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با هرگونه تبعیض، خشونت و فساد در ورزش و ایجاد محیطی سالم و متعالی با رعایت قوانین داخلی.

ب ـ فراهم ساختن شرایط برای حضور و اعزام ورزشکاران و دست­اندرکاران در بازی های پارالمپیک (تابستانی و زمستانی) وکرسی­های بین­المللی و همچنین اعزام ورزشکاران به مسابقاتی که در چهارچوب این بازی ها برگزار می شود.

پ ـ گسترش و ارتقای اخلاق، فرهنگ و ارزش های ملی در بین ورزشکاران و دست اندرکاران از طرق مختلف از جمله از طریق ایجاد موزه پارالمپیک.

ت ـ توسعه و ارتقای ورزش همگانی، قهرمانی و حرفه ای موضوع این اساسنامه با انجام تحقیقات علمی و فنی از طریق آکادمی پارالمپیک .

ث ـ تشویق و ترغیب جامعه هدف به حفظ سلامتی و تندرستی از طریق مشارکت در فعالیت های ورزشی.

ج ـ برقراری ارتباط مستمر با کمیته بین المللی پارالمپیک (IPC) و کشورها و نهادهای عضو آن و مراجع داخلی ذی­ربط .

چ ـ آشنا ساختن عموم مردم با منشور و مرام بازی های پارالمپیک و تشویق آنان برای پشتیبانی از بازی های پارالمپیک.

ح ـ هدایت، نظارت و پشتیبانی از فدراسیون­ها در امور مربوط به رشته های ورزشی پارالمپیکی با رعایت قوانین و مقررات مربوط.

خ ـ تهیه طراحی پرچم، نماد و سرود کمیته ملی پارالمپیک با تصویب هیأت رئیسه، برای ارایه به مراجع ملی، بین المللی و جهانی.

د ـ بررسی تشکیل و عضویت یا تعلیق عضویت رشته ورزشی پارالمپیکی در فدراسیون­ها در انطباق با منشور پارالمپیک از طریق مراجع مربوط .

ذ ـ حمایت از فعالیت­ها و توسعه نقش بانوان جامعه هدف در عرصه­های ورزشی، فنی و مدیریتی ورزش.

ر ـ برنامه­ریزی و حمایت از تدوین، تألیف، ترجمه و انتشار کتب، نشریات و مقالات ورزشی، فرهنگی و علمی مرتبط با اهداف و وظایف کمیته.

ز ـ اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با مصرف داروهای نیروزای غیرمجاز که توسط کمیته بین المللی پارالمپیک (IPC) و آژانس مبارزه با زورافزایی (دوپینگ) WADA) ) ممنوع اعلام شده است.

ژ ـ انجام فعالیت­های اقتصادی و مالی برای کمک به تأمین هزینه های کمیته ملی پارالمپیک در راستای اهداف کمیته.

س ـ فراهم ساختن زمینه های لازم برای رفاه و تأمین اجتماعی جامعه هدف از طریق سازمان­ها، نهادها و مراکز مرتبط.

ماده ۵ ـ ارکان کمیته به شرح زیر است:

الف ـ مجمع عمومی

ب ـ هیأت اجرایی

پ ـ بازرس قانونی

ماده۶ ـ مجمع عمومی بالاترین مرجع تصمیم­گیری کمیته است و جلسات آن به دو شکل عادی و فوق­العاده تشکیل می‏شود. رییس مجمع عمومی مسئولیت اداره جلسه را بر عهده دارد و در غیاب وی یکی از نواب، به انتخاب رییس عهده­دار اداره جلسه خواهد بود.  

ماده۷ـ وظایف و اختیارات مجمع عمومی به شرح زیر است:

الف ـ انتخاب و عزل رییس کمیته، خزانه­دار و سایر اعضای هیأت اجرایی.

ب ـ بررسی و ارزیابی گزارش عملکرد سالیانه کمیته که به وسیله دبیرکل به مجمع عمومی ارایه می شود.

پ ـ بررسی و تصویب گزارش مالی که توسط بازرس ارایه می شود.

ت ـ انتخاب حسابرس قانونی برای مدت یک سال و استماع گزارش وی و تصمیم­گیری براساس آن.

ث ـ بررسی و تصویب برنامه  سالانه کمیته.

ج ـ بررسی و تأیید پیشنهادهای لازم درباره تغییر و اصلاح مواد اساسنامه با تأیید حداقل دو سوم اعضای مجمع عمومی جهت ارایه به وزارت ورزش و جوانان به منظور تصویب در هیأت وزیران.

چ ـ تصویب ساختار سازمانی کمیته و واحدهای وابسته مطابق با مفاد اساسنامه.

ح ـ تصویب ایجاد یا انحلال واحدهای وابسته با رعایت قوانین و مقررات مربوط.

خ ـ تصویب آیین­نامه داخلی (نحوه تشکیل و اداره جلسات) مجمع عمومی.

د ـ انتخاب بازرس .

ذ ـ پیشنهاد انحلال کمیته پس از تصویب دو سوم اعضای مجمع عمومی به هیأت وزیران جهت بررسی و اتخاذ تصمیم برای طی مراحل قانونی.

ر ـ تصمیم­گیری نسبت به طرح و پیگیری و پاسخگویی دعاوی و شکایات مربوط به کمیته و ارجاع آن به داوری یا مصالحه با رعایت اصل (۱۳۹) قانون اساسی.

ماده ۸ ـ ترکیب اعضای مجمع عمومی به شرح زیر است:

الف ـ رییس فدراسیون یا یکی از اعضای هیأت مدیره فدراسیون­هایی که رشته های ورزشی آنها به عضویت کمیته بین­المللی پارالمپیک (IPC) درآمده­اند و در کشور فعال هستند به انتخاب هیأت مدیره (۸ عضو).

ب ـ نمایندگان رشته های ورزشی که عضویت آنها در کمیته بین­المللی پارالمپیک (IPC) تأیید شده است و از سوی فدراسیون های چندرشته ای (فدراسیون های ورزش های جانبازان و معلولین و نابینایان و کم­بینایان) در کشور فعال هستند (برای هر سه رشته ورزشی یک نفر و مجموعاً چهار نفر).

پ ـ نماینده سازمان بهزیستی کشور.

تبصره ـ در صورت تأسیس فدراسیون ورزشی یا رشته ورزشی جدید پارالمپیکی، اعضای آن به ترکیب مجمع عمومی اضافه خواهند شد.

ت ـ پنج نفر از خبرگان ورزشی پارالمپیکی که حداقل دو نفر از آنان از بانوان باشند با انتخاب هیأت اجرایی.

ث ـ وزیر ورزش و جوانان و سه نفر از معاونان ایشان در امور ورزش قهرمانی، همگانی و بانوان.

ج ـ رییس یا نماینده کمیته.

چ ـ اعضای هیأت اجرایی.

ح ـ چهار نفر از اعضای ایرانی مجامع بین المللی با اولویت عضویت در سازمان­های جهانی نابینایان (IBSA) ، کم­توانان ذهنی (INAS) ، قطع  عضوشده­ها و ویلچری ها (IWAS) و مبتلایان به فلج مغزی­ (CPISRA) به تصویب هیأت اجرایی به ترتیب در کمیته بین المللی پارالمپیک و جهانی که دو نفر آنان در صورت وجود کرسی از بانوان خواهند بود.

خ ـ رییس آکادمی پارالمپیک.

د ـ رؤسای فدراسیون­های دانشجویی، دانش­آموزی، کارگری و پزشکی (مجموعاً ۴ نفر).

ذ ـ نماینده سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران .

ر ـ یک مربی از بانوان و یک مربی از آقایان و یک داور از بانوان و یک داور از آقایان.

ز ـ دو نفر از آقایان ورزشکار مدال­آور پارالمپیک.

ژ ـ دو نفر از بانوان ورزشکار مدال­آور پارالمپیک.

ماده۹ـ اعضای مجمع عمومی از حق رأی و ارایه پیشنهاد و اظهارنظر در مجمع عمومی، معرفی نامزد برای بخش­های مرتبط در کمیته و مشارکت و همکاری در فعالیت­ های کمیته برخوردار هستند.

ماده۱۰ـ اعضای مجمع عمومی مکلف به توسعه، ترویج و حفاظت از چشم­انداز و مأموریت کمیته مطابق با آیین نامه، نظام­نامه، قوانین و مقررات کمیته هستند.

ماده۱۱ـ چگونگی برگزاری مجمع عمومی و نحوه انتخابات به شرح زیر است:

الف ـ مجمع عمومی عادی حداقل یک­بار در سال تشکیل می­شود.

ب ـ هیأت اجرایی باید تاریخ، محل و دستور جلسه مجمع عمومی را حداقل دو ماه قبل از تاریخ برگزاری مجمع عمومی تعیین کند.

پ ـ دعوت­نامه رسمی و کتبی مجمع عمومی باید حداقل (۴۵) روز قبل از جلسه به همراه دستور جلسه، گزارش عملکرد کمیته، گزارش مالی و گزارش حسابرسی و دیگر موارد مربوط برای تمامی اعضا ارسال شود.

ت ـ دبیر اجرایی باید دستور جلسه مجمع عمومی را براساس پیشنهادهای دریافت­ شده از سوی هیأت اجرایی و دیگر اعضا تنظیم کند. چنانچه هریک از اعضا پیشنهادی برای طرح در مجمع عمومی دارند، می­توانند پیشنهاد خود را (۳۰) روز قبل از ارسال دعوت­نامه تشکیل مجمع عمومی به صورت کتبی و با ارایه توضیحات لازم در مورد آن برای دبیر اجرایی ارسال کنند.

ث ـ حدنصاب رسمیت اولین جلسه مجمع عمومی با حضور نصف به علاوه یک اعضا است.

ج ـ حدنصاب برای رسمیت جلسه دوم حداقل یک سوم اعضا است، مگر اینکه دستور جلسه در مورد اصلاح، تغییر اساسنامه، اخراج اعضا و انحلال کمیته باشد که در این صورت، رسمیت جلسه با حضور دوسوم اعضا خواهد بود. 

چ ـ تصمیمات مجمع عمومی با رای اکثریت نصف به علاوه یک اعضای حاضر در جلسه مجمع عمومی معتبر است. 

ح ـ اگر در بیش از دو جلسه حدنصاب اعضا به دست نیاید، عضویت اعضایی که در
جلسات یادشده حضور نیافته­اند، لغو و براساس مقررات این اساسنامه، فرد دیگری جایگزین می­شود.

خ ـ انتخاب رییس، نواب رییس (که یکی از آنها باید از بین بانوان انتخاب شود) و خزانه­دار با  اکثریت آرای اعضای حاضر در جلسه (نصف به علاوه یک)  به صورت کتبی و مخفی و برای مدت چهار سال است.

تبصره ـ انتخاب مجدد افراد یادشده برای یک دوره دیگر بلامانع است.

د ـ انتخاب اعضای هیأت اجرایی با اکثریت آرا (نصف به علاوه یک) اعضای حاضر در جلسه معتبر است. چنانچه در مرحله اول هریک از نامزدها موفق به کسب نصف به علاوه یک آرا نشوند، به تعداد دو برابر مورد نیاز از نامزدهایی که بیشترین آرا را در مرحله اول کسب کرده­اند، در دور دوم همان جلسه شرکت داده می­شوند و اشخاصی که در این دوره موفق به کسب بالاترین آرا شوند، به عنوان هیأت اجرایی کمیته انتخاب می­شوند.

تبصره ـ در صورت فوت، استعفا یا برکناری هریک از اعضای مجمع عمومی، نهاد معرفی­کننده نماینده برای عضویت مجمع عمومی موظف است فرد جایگزین را به رییس کمیته معرفی کند.

ذ ـ چنانچه هریک از اعضای هیأت اجرایی به علت استعفا، ازکارافتادگی، فوت و غیبت غیرموجه بیش از سه ماه به تشخیص هیأت اجرایی نتواند در جلسات هیأت اجرایی شرکت کند، در اولین جلسه دور بعدی مجمع عمومی، فرد دیگری با سازوکار انتخابات اعضای هیأت اجرایی به عنوان جایگزین انتخاب می­شود.

ر ـ اشخاص عضو مجمع عمومی که نامزد احراز سمت­های مختلف هیأت اجرایی هستند، باید حداقل سی روز پیش از تاریخ انتخابات با در دست داشتن مدارک اعلام­شده، شخصاً به کمیته مراجعه و ثبت­نام کنند.

تبصره ـ شرایط و مدارک مورد نیاز ثبت­نام طبق دستورالعمل مربوط که به تصویب مجمع عمومی می­رسد، اعلام خواهد شد.

ماده۱۲ـ مجمع عمومی فوق­العاده درخصوص موارد زیر تصمیم­گیری می­کند:

الف ـ اصلاح و تغییر اساسنامه.

ب ـ اخراج اعضا و انحلال کمیته.

ماده۱۳ـ نحوه تشکیل مجمع عمومی فوق­العاده به شرح زیر است:

الف ـ رییس با تأیید هیأت اجرایی یا یک سوم اعضای مجمع عمومی در هر زمانی می­تواند تشکیل مجمع عمومی به طور فوق‏العاده را درخواست کند.

ب ـ دعوت­نامه رسمی و کتبی مجمع عمومی فوق­العاده باید حداقل یک ماه قبل از جلسه به همراه دستور جلسه و دیگر موارد مربوط برای اعضا ارسال شود.

ماده۱۴ـ نحوه خاتمه عضویت هریک از اعضای مجمع عمومی به شرح زیر است:

الف ـ در ارتباط با نماینده یک فدراسیون ورزشی یا نهاد ورزشی:

۱ـ انحلال.

۲ـ اتمام عضویت در صورتی که آن عضو دیگر حائز شرایط عضویت براساس ضوابط مندرج در این اساسنامه نباشد.

ب ـ در ارتباط با اشخاص حقیقی :

۱ـ فوت یا استعفای آن فرد که به عنوان عضو مجمع عمومی شناخته شده است.

۲ـ محکومیت به مجازات جرایم کیفری مؤثر موضوع ماده (۲۵) قانون مجازات اسلامی یا محرومیت از حقوق اجتماعی.

۳ـ اخراج در صورت تخطی از مفاد این اساسنامه یا منشور المپیک یا قوانین کمیته بین­المللی پارالمپیک ( IPC ) منوط به تأیید مجمع عمومی و پس از ارایه فرصت برای استماع توضیحات عضو مربوط.

تبصره ـ تصمیم­گیری در این خصوص پس از استماع توضیحات عضو مربوط با اکثریت دو سوم آرای اعضای دارای حق رأی معتبر خواهد بود.

ماده۱۵ـ اعضای هیأت اجرایی شامل اعضای هیأت رییسه و شش نفر منتخب از بین اعضای مجمع عمومی هستند.

تبصره۱ـ جلسات هیأت اجرایی حداقل هر ماه یک­بار و با حضور اکثریت اعضا تشکیل می­شود. ریاست جلسات هیأت اجرایی برعهده رییس کمیته است و در غیاب وی یکی از نواب رییس جلسه را اداره می­کند.

تبصره۲ـ مصوبات هیأت اجرایی با اکثریت آرای اعضای حاضر در جلسه رسمیت می­یابد. در صورت تساوی آرا، نظر رییس نافذ خواهد بود.

تبصره۳ـ نحوه تشکیل و اداره جلسات، طبق دستورالعملی است که به تصویب هیأت اجرایی می­رسد.

ماده۱۶ـ وظایف هیأت اجرایی به شرح زیر است:

الف ـ برنامه­ریزی و راهبری کلیه امور فنی و اجرایی در راستای اجرای تصمیمات و مصوبات مجمع عمومی.

ب ـ بررسی و پیشنهاد آیین­نامه های مالی، معاملاتی و استخدامی و نمودار تشکیلاتی کمیته جهت ارایه به مجمع عمومی.

پ ـ بررسی و تصویب برنامه­های راهبردی برای حمایت از رشته های ورزشی در بازی های پارالمپیک.

ت ـ تأیید برنامه سالانه کمیته برای ارایه به مجمع عمومی .

ث ـ تأیید دبیر اجرایی و رییس آکادمی کمیته به پیشنهاد رییس کمیته.

ج ـ انتخاب مسئولین اجرایی و رؤسای کمیسیون های کمیته به پیشنهاد دبیراجرایی.

چ ـ انتخاب نمایندگان کمیته برای حضور در  اجلاس­ها و کنگره های بین المللی با معرفی دبیر اجرایی.

ح ـ حمایت از نمایندگان فدراسیون­ها برای عضویت در مجامع بین المللی، آسیایی و جهانی.

خ ـ پیشنهاد ایجاد یا انحلال واحدهای وابسته و ارایه آن به مجمع عمومی .

د ـ تصمیم­گیری درخصوص گزارش های تهیه­شده برای ارایه به مجمع عمومی و کمیته بین­المللی پارالمپیک ( IPC ) و سایر مراجع قانونی ذی­ربط.

ذ ـ نظارت بر روند امور جاری کمیته .

ر ـ سایر وظایفی که در این اساسنامه برای هیأت اجرایی پیش­بینی شده است.

تبصره۱ـ دبیر اجرایی با حکم رییس کمیته منصوب می­شود و عضو هیأت اجرایی است.

تبصره۲ـ عضویت در هیأت اجرایی کمیته به جز دبیر اجرایی و خزانه­دار به صورت تمام وقت نیست و فقط حق حضور در جلسات براساس ضوابط و مقررات مربوط به اعضای هیأت اجرایی پرداخت خواهد شد.

ماده۱۷ـ دبیر اجرایی تحت نظارت رییس کمیته، مسئول اداره امور اداری و اجرایی کمیته از طریق دبیرخانه کمیته است و سایر وظایف و اختیارات آن به شرح زیر است:

الف ـ اجرای مصوبات هیأت اجرایی.

ب ـ تنظیم، برگزاری و حضور در جلسات هیأت اجرایی و مجمع عمومی و همچنین ارسال دعوت­نامه برای اعضا و تنظیم صورتجلسات.

پ ـ انجام کلیه مکاتبات داخلی و خارجی کمیته.

ت ـ تنظیم بودجه کمیته با همکاری خزانه­دار.

ث ـ هماهنگی لازم بین بخش­های مختلف کمیته.

ج ـ ارایه پیشنهاد برای انتخاب مسئولین، کارکنان و رؤسای کمیسیون­ها به هیأت اجرایی در نمایندگی کمیته در کلیه مراجع قضایی و اداری و ثبتی.

ماده۱۸ـ وظایف بازرس قانونی به شرح زیر است:

الف ـ اعلام کتبی تخلفات در نحوه اداره امور کمیته و تجاوز از حدود اساسنامه، آیین­نامه­ها و مقررات به مجمع عمومی و هیأت اجرایی.

ب ـ رسیدگی به حساب­ها، دفاتر، اسناد و مدارک و درآمدها و دارایی­های نقدی و غیرنقدی و اوراق بهادار.

پ ـ بررسی و اظهار نظر در خصوص گزارش­های سالانه هیأت اجرایی، ترازنامه و تفریغ بودجه سال قبل و صورت دارایی و همچنین درباره صحت مطالب و اطلاعاتی که توسط هیأت اجرایی در اختیار مجمع عمومی گذاشته می­شود.

ت ـ تهیه گزارش جامع راجع به وضع کمیته به مجمع عمومی حداقل ده روز قبل از تشکیل مجمع عمومی جهت دسترسی اعضای مجمع عمومی.

ث ـ بازرسی و نظارت مستمر بر اجرا و انطباق نحوه اداره امور کمیته با اساسنامه و آیین­نامه­ها و مقررات داخلی و بین­المللی کمیته به ویژه در مواقع برگزاری مسابقات پارالمپیک، جهانی و پارآسیایی.

تبصره ـ بازرس قانونی می­تواند بدون مداخله در امور اجرایی در هر موقع هرگونه رسیدگی و بازرسی لازم را انجام دهد و اسناد و مدارک و اطلاعات مربوط به کمیته را مطالبه کند و مورد رسیدگی قرار دهد.

ماده۱۹ـ خزانه­دار مسئولیت اجرایی امور مالی و نگهداری اموال کمیته را بر عهده دارد و باید دارای شرایط زیر باشد:

الف ـ تابعیت ایرانی.

ب ـ دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی در یکی از رشته­های مرتبط.

پ ـ نداشتن محکومیت کیفری مؤثر یا محرومیت از حقوق اجتماعی.

تبصره ـ خزانه­دار در صورت دارا بودن شرایط قانونی لازم و تأیید و حکم وزارت امور اقتصادی و دارایی مسئولیت اجرای وظایف ذی­حساب کمیته را نیز خواهد داشت.

ماده۲۰ـ وظایف و اختیارت خزانه­دار به شرح زیر است:

الف ـ نظارت بر فعالیت­های مربوط به جذب کمک­های مالی و هدایا.

ب ـ اقدام و پیگیری لازم برای وصول مطالبات و تأمین اعتبار کمیته.

پ ـ نظارت دقیق بر حسن اجرای امور مالی و معاملاتی کمیته و تنظیم دفاتر قانونی و اسناد جاری.

ت ـ تدوین بودجه و هزینه­کرد بودجه مصوب در بخش اعتبارات غیردولتی برابر مقررات جاری با هماهنگی دبیرکل و رعایت آیین نامه‏ها و دستورالعمل های مصوب.

ث ـ نظارت بر کلیه امور مربوط به هزینه­های کمیته.

ج ـ تهیه و تنظیم و ارایه گزارش مالی به هیأت اجرایی و بازرس قانونی برای طرح  در مجمع عمومی.

تبصره ـ اوراق و اسناد مالی تعهدآور کمیته با امضای رییس یا دبیراجرایی (به تفویض رییس کمیته) و امضای ثابت خزانه­دار یا  ذی­حساب با رعایت قانون محاسبات عمومی کشور و با مهر کمیته معتبر است.

ماده۲۱ـ کمیته می­تواند به منظور اخذ نظرات مشورتی، کمیسیون­های تخصصی در امور ورزشکاران، حقوقی و قضایی، ورزش همگانی و ورزش بانوان و سایر امور مورد نیاز در حیطه فعالیت کمیته تشکیل دهد.

ماده۲۲ـ منابع مالی کمیته به شرح زیر است:

الف ـ کمک­های دولتی.

ب ـ کمک­های مالی یا هدایای اشخاص حقیقی و حقوقی.

پ ـ عواید مسابقات و همچنین عواید روز یا هفته پارالمپیک.

ت ـ عواید حاصل از فروش تمبر و سکه­های ورزشی و نشان­های پارالمپیکی و پارآسیایی.

ث ـ درآمدهای ناشی از فعالیت­های اقتصادی در چهارچوب موضوع این اساسنامه.

ج ـ سایر درآمدها با تصویب هیأت اجرایی از قبیل حامیان مالی و تبلیغات با رعایت
قوانین و مقررات مربوط.

ماده۲۳ـ سال مالی کمیته از اول فروردین ماه هر سال شروع و تا پایان اسفندماه همان سال است.

ماده۲۴ـ در صورت سکوت، ابهام و اجمال مواد این اساسنامه، مبنای عمل، مقررات عمومی حاکم بر کمیته و مفاد منشور پارالمپیک خواهد بود.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری