آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۳۶
بازديد روز قبل: ۱۹۳
بازديد هفته: ۷۱۶
بازديد ماه: ۴۲۱۹
بازديد کل: ۶۲۸۳۳۱۵
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
اخبار > اخبار قوه قضاییه > ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
۱۸۳ بازدید
 
   

۲/۵ درصد زندانیان کشور اتباع بیگانه هستند


ارائه خدمات زندانبانی به اتباع خارجی همچون زندانیان ایرانی
رییس سازمان زندان ها، گفت: خدمات زندانبانی به اتباع خارجی همچون زندانیان ایرانی ارائه می شود.
دکتر اصغر جهانگیر در دیدار با عبدالبصیر انور، وزیر دادگستری افغانستان اظهار کرد: ۲ و نیم درصد زندانیان در کشور اتباع خارجی هستند که از این تعداد ۹۲ درصد تبعه افغانستان هستند که تنها ۳ درصد آنها زن بوده و ۹۷ درصد مرد هستند و در ۲۷ استان کشور دوران محکومیت خود را سپری می کنند.
به گزارش روابط عمومی سازمان زندان ها، وی در ادامه افزود: ۲۳ درصد از این زندانیان در تهران، ۱۱ درصد خراسان رضوی و ۱۰ درصد در اصفهان هستند.
رییس سازمان زندان ها درباره ۳ جرم اول کشور اظهار کرد: موادمخدر، سرقت و جرایم علیه اشخاص سه جرم نخست در کشور هستند که جرایم محکومان تبعه افغانستان در همین سه رده جرم تقسیم می شود که ۳۰ درصد سرقت، ۱۷ درصد جرایم علیه اشخاص و موادمخدر با ۳۶ درصد جرایم اتباع افغانستانی را به خود اختصاص می دهند. مشاور رییس دستگاه قضا با اشاره به خدمات اصلاحی و تربیتی در زندان های کشور گفت: تمام خدماتی که به زندانیان ایرانی داده می شود برای زندانیان اتباع بیگانه نیز ارائه می شود.

شرکت بیش از ۴ هزار زندانی افغان در کلاس های قرآنی
وی افزود: در حال حاضر ۱۳۰ رشته مهارتی در زندان های کشور آموزش داده می شود که زندانیان افغان نیز در آن ها شرکت دارند.
جهانگیر ادامه داد: ۴هزار و ۵۰۰ زندانی افغان طی سال ۹۶ در کلاس های قرآنی در زندان ها شرکت کردند.
رییس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه اظهار کرد: در حال حاضر تعداد ۲۳۸ نفر از این زندانیان در مقاطع راهنمایی و متوسطه و تعداد ۸۹ نفر در مقطع ابتدایی و سواد آموزی در حال تحصیل می باشند.
جهانگیر افزود: در خصوص برنامه های مشترک در حوزه زندانیان در نشست گفت وگو شد و بحث تبادل و کاهش زندانیان در دستور کار قرار گرفت و گزارشی از خدماتی که جمهوری اسلامی ایران به زندانیان تبعه افغانستان ارائه می دهد، بیان شد.
رییس سازمان زندان ها با اشاره به خدمات فرهنگی، درمانی و بهداشتی وآموزشی به زندانیان تبعه افغانستان اظهار کرد: بحث اصلاح و تربیت این زندانیان و مراقبت ها و خدماتی که به ایشان ارائه می شود به اطلاع هیات افغانستانی رسید.

لزوم مشارکت افغانستان برای تعیین تکلیف محکومان مالی در ایران
وی افزود: در خصوص محکومان مالی برادران افغانستانی نیازمند مشارکت کشور افغانستان هستیم چرا که برخی از شکات حاضر نیستند و به کشور افغانستان رفتند و باید برای تعیین تکلیف پرونده های این افراد سفارت افغانستان در ایران به ما کمک کند.
وی تصریح کرد: امیدواریم با برنامه هایی که در دستور کار قرار گرفته شاهد کاهش آمار اتباع خارجی در زندان ها باشیم و برنامه های اصلاحی و تربیتی منجر به این شود که این زندانیان بتوانند بعد از آزادی زندگی شرافتمندانه ای را در پیش بگیرند.
رییس سازمان زندان ها گفت:  مأموریت انتقال زندانیان برعهده وزارت دادگستری است و این وزارتخانه پیگیر این موضوعات است ما نیز همکاری لازم را در این خصوص داریم البته آمار زندانیان ما در کشور افغانستان بسیار ناچیز است ولی آمار زندانیان افغانستان به دلیل جمعیت بالای مهاجر، زیاد است و امیدواریم در برنامه های طرفینی سریعتر مقدمات انتقال این عزیزان را به کشورشان فراهم کنیم.
استفاده از تجارب هر دو کشور برای کاهش جمعیت کیفری
در این دیدار عبدالبصیر انور وزیر دادگستری افغانستان نیز  با  تشکر از خدمات سازمان زندان ها به محکومان تبعه افغانستان عنوان کرد: خدمات خوبی به زندانیان در ایران ارائه می شود و ما بیشتر خواهان این هستیم که از تجارب هر دو کشور برای کاهش جمعیت کیفری استفاده کنیم.
وزیر دادگستری افغانستان در ادامه با اشاره به برنامه هایی که در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: در کشور افغانستان نیز برنامه هایی برای اشتغال زایی و اصلاح و تربیت زندانیان دنبال می شود و امیدواریم این برنامه ها منجر به کاهش آمار مجرمان شود.نام
پست الکترونيک
پيام شما