آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴
بازديد روز قبل: ۱۶
بازديد هفته: ۱۲۵
بازديد ماه: ۴۷۲
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۸۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > اخبار قوه قضاییه > ۱۳۹۷/۰۶/۱۵
۱۸۲ بازدید
 
   

دادستان کل کشور: دادستان‌ها با اطلاع‌رسانی مبارزه جدی‌ با فساد به مردم امید ببخشند


دادستان کل کشور، گفت: دادستان ها با اطلاع رسانی مبارزه جدی با فساد به مردم امید ببخشند.
حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری در شانزدهمین همایش تخصصی دادستان ها عمومی و انقلاب مراکز استان و دادستان های نظامی سراسر کشور در مشهد، اظهارکرد: دادستان در صحنه کارزار برای ایجاد امنیت، خدمت به مردم، احقاق حقوق آنها و ایجاد نظم در جامعه، «محور است و لذا به موجب قانون، همه نیروهای نظامی، انتظامی و اطلاعاتی، ضابط دادستان هستند و نباید این جایگاه را دست کم گرفت.

بیش از ۴۰۰ دادسرا در سراسر کشور داریم
به گزارش روابط عمومی دادستانی کل کشور، وی با بیان اینکه بخش نظارت بر دادسراها را باید جدی بگیریم، گفت: ما بیش از ۴۰۰ دادسرا در سراسر کشور داریم و لذا همه باید در امر نظارت مکمل هم باشیم. تا نظارت درست نباشد اصلاح صورت نمی گیرد. من آرزو می کنم رییس قوه قضاییه به صورت مخفی بیایند و بر عملکرد من نظارت کنند زیرا مدعی نیستم هر کاری که انجام می دهم و هر تصمیمی که می گیرم درست است و من دوست دارم ضعف هایم به من منتقل شود.
منتظری با اشاره به اهمیت انتقاد منصفانه، افزود: انتقاد باید همان ویژگی های «المومن مرآة المومن را داشته باشد. یعنی همانند آیینه باید صاف و سالم باشند و من که می خواهم انتقاد کنم باید آیینه وار عمل کنم و دنبال مچ گیری نباشم. یکی دیگر از ویژگی های آینه این است که سرو صدا نمی کند و فریاد نمی زند.
دادستان کل کشور با بیان اینکه دادستانی کل کشور در راستای ماده ۲۸۸ قانون آیین دادرسی کشوری باید بر دادستانی های سراسر کشور نظارت کند، گفت: بعد از گذشت چهار سال از تصویب قانون جدید آیین دادرسی کشوری، نحوه نظارت و سازوکار هنوز تعریف نشده و این یک نقص است. نظارت بر دادسراهای نظامی هم ویژگی های خود را دارد و من تقاضا دارم که دادستان های نظامی امروز این مساله را نیز بررسی کنند.
منتظری از دادستان های مراکز استان ها و دادستان های نظامی سراسر کشور خواست که خودشان طالب نظارت باشند و اگر غفلتی در دادستانی کل برای نظارت دیدند خودشان دادستانی کل را دعوت به نظارت کنند.
وی با اشاره به تکلیف قانونی دادستانی کل برای نظارت بر دادسراها گفت: این امر تا امروز تقریبا مغفول مانده است و امروز باید بررسی کنیم نحوه نظارت بر دادسراها چگونه باید باشد. البته می دانم دادستان های مراکز استان ها خودشان کارشان زیاد است و نمی رسند به همه دادسراهای استان سر بزنند که برای این موضوع هم باید سازوکاری تعریف شود.
دادستان کل کشور اظهارکرد: در تاریخ اسلام ملاحظه می کنید یکی از بزرگترین مسائلی که خداوند به پیامبر در مقابله با دشمن فرموده، ایجاد رعب در دل دشمن است. ترامپ و این ها در دلشان جز ترس چیزی نیست. این ها که به خیابان می آیند و چهار تا شعار می دهند و سر سپرده استکبار هستند حالا به صورت منافق یا سلطنت طلب محتوا ندارند و کسی هم که محتوا نداشته باشد هرگز نمی ایستد و مقاومت نمی کند. من و شما که اعتقاد داریم پای اعتقادمان می ایستیم و طبق تعبیر امام علی (ع)، ما جمجمه خودمان را در راه خدا می دهیم.

عده ای دنبال ایجاد ناامنی اقتصادی در کشور هستند
منتظری با بیان اینکه عده ای دنبال این هستند که ناامنی اقتصادی ایجاد کنند خطاب به رییس سازمان تعزیرات که در جلسه حضور داشت، گفت: امروز دشمن با حربه اقتصادی در مردم ایجاد نارضایتی می کند. در این بازار آشفته متأسفانه عده ای سودجو و منفعت طلب دست به این اقدامات می زنند و وظیفه من و شماست که با این عناصر مبارزه کنیم.
دادستان کل کشور اضافه کرد: احتکار را برخی افراد سودجو انجام می دهند اما دشمن امروز بر این امر موج سواری می کند، بنابراین حتما باید یکی از دغدغه های جدی امروز شما حضور در صحنه مبارزه با فساد و احتکار باشد و حتما باید هم افزایی سازمان تعزیرات و دادستان ها را تقویت کنید.
وی تصریح کرد: خیلی زشت است که آدم می بیند در کشور جمهوری اسلامی با این همه نیروهای متدین، اجازه بدهیم این افعی های سیری ناپذیر در رابطه با نیازهای زندگی مردم مانند پوشک بچه و ماشین و غیره برای مردم مشکل ایجاد کنند.
منتظری ادامه داد: طبق قانون آیین دادرسی کیفری ما باید به عنوان دادستان کل کشور در جاهای مختلف دولتی حضور داشته باشیم. من به رییس جمهور گفتم که مقام معظم رهبری نیز فرموده اند که آمریکا با ما به جنگ اقتصادی برخاسته است و آغاز تحریم ها را هم روز ۱۳ آبان گذاشته است اما تیم اقتصادی شما تیم جنگی نیستند. مجلس هم همین را گفته اند. البته ممکن است آدم های خوبی هم باشند اما ویژگی های فرماندهی جنگ را ندارند.
وی گفت: ما بدون تعارف باید آرایش جنگی بگیریم. چرا در اوایل جنگ صدام توانست تا پشت دروازه اهواز جلو بیاید؟ علت این بود که ما در اوایل جنگ آمادگی نداشتیم اما بعد از آنکه آمادگی پیدا کردیم یک سانتی متر هم نتوانستند جلو بیایند.

هر جا دولت بخواهد قوه قضاییه کمک می کند
منتظری تصریح کرد: افرادی که افکار آن ها غربی است و زندگی میلیاردی دارند نمی توانند با آمریکا به جنگ اقتصادی بروند. ما حمایت از دولت را وظیفه خود می دانیم. درست است قوه قضاییه مسئول اقتصاد کشور نیست اما ما اعلام کردیم هر جا دولت کمک بخواهد قوه قضاییه کمک می کند.
وی افزود: ما که نمی توانیم قیمت ارز را تعیین کنیم. این کار نه وظیفه ما ست و نه ابزار آن را داریم. ما بررسی کردیم و دیدیم برخورد با مفاسداقتصادی در قالب این آیین دادرسی کشوری انجام نمی شود و لذا بحث استجازه از رهبری مطرح و این کار انجام شد اما دیدیم که برخی انتقادهایی کردند در حالی که این استجازه نه جرمی اضافه کرده و نه مجازاتی تعیین کرده است. ما چند مانع داشتیم که آنها را برطرف کردیم.
منتظری خطاب به دادستان های مراکز استان ها گفت: من می دانم که شما در برخورد با مفاسد جدی هستید اما بعد از این استجازه باید جدی تر هم باشید و اقداماتتان را هم به مردم اطلاع دهید.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/20437


نام
پست الکترونيک
پيام شما