آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۱
بازديد روز قبل: ۱۹
بازديد هفته: ۱۶۳
بازديد ماه: ۲۴۱۶
بازديد کل: ۶۲۸۵۵۱۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
اخبار > اخبار و رویدادهای حقوقی > ۱۳۹۷/۰۶/۰۱
۲۰۲ بازدید
 
   

پیشبرد اهداف پیشگیرانه در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح /از شناسایی و آسیب‌شناسی ۱۶ عنوان مجرمانه تا کاهش ۵۰ درصدی جرایم مختلف


سازمان قضایی نیرو های مسلح اولین نهاد در قوه قضاییه است که درمعاونت قضایی وحقوقی به طور رسمی فعالیت های پیشگیرانه را با تشکیل اداره کل پیشگیری از وقوع جرم آغاز نموده و با وجود تعامل و همراهی سازنده فرماندهان نیرو های مسلح در این زمینه به اتخاذ تدابیر و سیاست ها و فعالیت های پیشگیرانه اقدام کرده است.
سازمان قضایی نیرو های مسلح اولین نهاد در قوه قضاییه است که درمعاونت قضایی وحقوقی به طور رسمی فعالیت های پیشگیرانه را با تشکیل اداره کل پیشگیری از وقوع جرم آغاز نموده و با وجود تعامل و همراهی سازنده فرماندهان نیرو های مسلح در این زمینه به اتخاذ تدابیر و سیاست ها و فعالیت های پیشگیرانه اقدام کرده است.

پیشبرد اهداف پیشگیرانه در سازمان قضایی نیرو های مسلح /از شناسایی و آسیب شناسی ۱۶ عنوان مجرمانه تا کاهش ۵۰ درصدی جرایم مختلف
اداره کل پیشگیری از وقوع جرم، از سال ۱۳۷۷ برنامه های مدون پنج ساله را طرح ریزی نمود و اولین نهاد در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در نیرو های مسلح، را با عنوان " مجامع استانی پیشگیری از وقوع جرم" تشکیل و مطالعه و آسیب شناسی جرایم در نیرو های مسلح را بر عهده گرفت.

مجامع استانی پیشگیری از وقوع جرم در سراسر کشور هر ساله موضوع واحدی را مورد مطالعه قرار می دهند پس از شروع فعالیت نهاد مجامع پیشگیری، از سال ۱۳۷۷ تاکنون چهار برنامه پنج ساله تدوین شده و طی سال های برگزاری مجامع استانی پیشگیری ازوقوع جرم جرایم شایع و مهم مورد ابتلای نیرو های مسلح توسط کمیسیون ها وکارگروه های تخصصی یگان های مورد مطالعه، بررسی و مشورت کارشناسان قرار گرفته و آسیب شناسی شده و ضمن بررسی حداقل شانرده عنوان مجرمانه، علل وقوع جرایم و راهکار های کاهش و مقابله با آن نیز احصا شده است.

ازدیگر اقدامات مهم پیشگیرانه سازمان قضایی، تشکیل نهاد " شورای استانی پیشگیری از وقوع جرم" از سال ۱۳۸۷ بوده است اعضای شورا های استانی پیشگیری از وقوع جرم علاوه بر عهده دار شدن برنامه های پیشگیرانه سالانه (برگزاری مجامع)، آسیب شناسی و تدوین برنامه های پیشگیرانه محلی و بومی را به صورت استانی بر عهده دارند و به تبادل نظر وارزیابی برنامه های پیشگیری از وقوع جرم در استان می پردازند تا به راهکار های اجرایی و موثر دست یابند.

اداره کل پیشگیری از وقوع جرم سازمان قضایی نیرو های مسلح طی اجرای برنامه های پنج ساله پیشگیری از وقوع جرم، علاوه بر مطالعه پیرامون جرایم نیرو های مسلح ۸۰ عنوان طرح تحقیقی و تدوین کتاب را به انجام رسانیده است.

سازمان قضایی نیرو های مسلح به عنوان یکی از نهاد های پیشگام در عرصه پیشگیری از وقوع جرم از بیش از دو دهه قبل، فعالیت های برنامه ریزی شده خود را در این زمینه آغاز و از معدود سازمان هایی است که موضوع پیشگیری را به صورت نظام مند دنبال کرده است.

طبق بند ۵ ماده ۱۵۶ قانون اساسی، قوه قضائیه وظیفه دارد اقدامات مناسب را برای پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرم انجام دهد و با توجه به تأکیدات فرمانده معظم کل قوا، پیشگیری از وقوع جرم در نیرو های مسلح به صورت کاملاً علمی و با مشورت صاحب نظران دنبال شده است.

از سال ۱۳۷۶ تاکنون چهار برنامه پنج ساله پیشگیری از وقوع جرم در نیرو های مسلح با همکاری ستادکل نیرو های مسلح و فرماندهان نظامی و انتظامی به مرحله اجرا درآمده است.

در برنامه اول که با عنوان آسیب شناسی جرایم و تخلفات در سطح نیرو های مسلح به اجرا درآمد ۱۶ عنوان مجرمانه مانند فرار از خدمت، ترک پست نگهبانی، ارتشاء، اختلاس و... انتخاب و در طول پنج سال علل ارتکاب آن ها شناسایی شد.

در برنامه دوم، موضوع آسیب زدایی با شعار «پیشگیری بر درمان مقدم است در دستور کار قرار گرفت و برنامه سوم بر محور آینده پژوهی و با شعار «پیش بینی بر پیشگیری مقدم است اجرا شد.

در برنامه چهارم که از سال ۹۱ آغاز و تا پایان سال ۹۶ ادامه داشت، نحوه اجرای راهکار های پیشگیری از وقوع جرایم شایع مانند فرار از خدمت، ایراد ضرب و جرح و... مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به لحاظ عملیاتی نیز از سال ۱۳۷۷ تا پایان سال ۱۳۹۶ تعداد ۶۸۸ مجمع استانی در سراسر کشور با حضور فرماندهان و مقامات قضایی برگزار شده است و به طور میانگین هر ساله ۶۵۰۰ نفر از فرماندهان و مسئولان ارشد نیرو های مسلح در شورا ها و مجامع استانی شرکت و بحث و تبادل نظر پیرامون مباحث پیشگیرانه می پردازند.

در کنار برگزاری این مجامع، شورا های استانی پیشگیری از وقوع جرم که به صورت فصلی برگزار می شود و کمیسیون های تخصصی درون یگان ها نیز به پیشبرد اهداف پیشگیرانه سازمان کمک کرده اند.

تنها در سال ۱۳۹۶، ۱۲۴ شورای استانی پیشگیری از وقوع جرم با حضور مشارکت فرماندهان نیرو های مسلح در سراسر کشور برگزار شده است.

همچنین در سال گذشته در حوزه پژوهشی نیز به همت اداره کل پیشگیری از وقوع جرم و عفو و بخشودگی، سه پژوهش کاربردی در حوزه پیشگیری کیفری و فراکیفری شامل؛ «ارزیابی بازدارندگی مجازات ها در قلمرو عدالت کیفری نظامی ، «آسیب شناسی نحوه خدمت سربازی با تأکید بر ارتکاب جرایم نظامی و «بررسی جرم قتل در نیرو های مسلح استان های تهران، کرمان و سیستان و بلوچستان با همکاری اساتید حقوق تولید و عرضه شد.

حاصل تمامی این تلاش ها منجر به کاهش قابل توجه جرایم نیرو های مسلح به خصوص جرایم مهم طی سالیان اخیر شده که این میزان از ۲۰ تا ۵۰ درصد در جرایم مختلف متغیر است.

در سال ۱۳۹۶ نیز روند کاهش جرایم ادامه یافته و پرونده های وارده به سازمان قضایی نیرو های مسلح نسبت به سال ۱۳۹۵ با اجرای اقدامات اثربخش در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در مجموع ۳ درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر حاصل اجرای راهکار های پیشگیری از وقوع جرم فرار از خدمت و ضرب و جرح که در سه سال گذشته موضوع اصلی برنامه های پیشگیرانه نیرو های مسلح بوده، کاهش ۷.۵ درصدی جرم فرار از خدمت و ۳ درصدی جرم ایراد ضرب و جرح در سال ۱۳۹۶ در مقایسه با سال پیش از آن، بوده است.

البته کنترل رشد جرم فرار از خدمت طی مدت سه سال از اهداف پیشگیرانه سازمان قضایی نیرو های مسلح است که در اولین سال در سال ۱۳۹۶ با کاهش ۷.۵ این جرم، گام مهمی در این زمینه برداشته شد.

تدوین برنامه پنج ساله پنجم پیشگیری از وقوع جرم سازمان قضایی نیرو های مسلح نیز گام های مهمی در سال ۱۳۹۶ برداشته شد.

همایش بایسته های برنامه پنجم پیشگیری از وقوع جرم سازمان قضایی نیرو های مسلح با حضور مدیران سازمان در همین زمینه برگزار شد و در چهار کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ۲۱ عنوان کلی به عنوان محور های این برنامه به تصویب رسید.

در جمع بندی این مطالب اشاره می شود که محور اصلی این برنامه ها مبتنی بر پیشگیری کیفری است افزون بر آن تحقق نظام جامع و فراگیر علمی و پژوهش محور در حوزه مطالعات و فعالیت های پیشگیری از وقوع جرم، تحقق بایسته های پیشگیری قضایی کیفری در فرآیند دادرسی و اصلاح مجرمان، دستیابی به سطح مناسب همکاری، مشارکت و نظارت در سه حوزه پیشگیری فرهنگی، اجتماعی، وضعی-انتظامی و قضایی-کیفری با سازمان های مرتبط با پیشگیری و ارتقاء سطح سلامت اداری کارکنان سازمان قضایی نیرو های مسلح از جمله اهداف پیش بینی شده در برنامه پنجم پیشگیری از وقوع جرم سازمان قضایی نیرو های مسلح است.


منبع:
http://www.mizanonline.com/fa/news/446364


نام
پست الکترونيک
پيام شما