آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۳۸
بازديد روز قبل: ۱۹۳
بازديد هفته: ۷۱۶
بازديد ماه: ۴۲۱۹
بازديد کل: ۶۲۸۳۳۱۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
نظریات مشورتی > نظریات مشورتی سازمان قضایی نیروهای مسلح > ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
۱۹۷ بازدید
 
   

نظریه مشورتی کمیسیون قضایی وحقوقی اداره کل حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح ارائه دادخواست ضرر و زیان ناشی از جرم به منظور محکومیت خوانده و الزام وی به پرداخت ضرر و زیان است


ارائه دادخواست ضرر و زیان ناشی از جرم به منظور محکومیت خوانده و الزام وی به پرداخت ضرر و زیان مذکور است و در صورتی که خوانده قبل از محکومیت، ضرر و زیان ناشی از جرم را پرداخت کرده باشد، ارائه دادخواست موضوعاً منتفی است.

با توجه به ماده (۵۷۵) قانون آیین دادرسی کیفری نیرو های مسلح که اعلام می دارد یگان مکلف است تمام ادله و مدارک خود را برای اخذ ضرر و زیان مادی به نیرو های مسلح به مرجع تعقیب تسلیم کند و تا قبل از اعلام ختم دادرسی نیز دادخواست ضرر و زیان خود را تسلیم کند و در ماده (۵۷۷) نیز تخلف از مقررات ماده (۵۷۵) را نیز موجب انفصال از شغل از سه ماه تا یک سال تعیین کرده است؛ آیا برابر تکلیف مواد فوق یگان ها می توانند مانند رویه های گذشته چنانچه خود متهم حاضر به پرداخت خسارت باشد خسارت را از وی اخذ کنند.

آیا می‎توانند بدون رعایت مقررات ماده (۵۷۵) پس از تعیین خسارت از سوی یگان، متهم را مجبور به پرداخت خسارت کنند و یا خسارت وارد شده را تقسیط کنند. چنانچه این عمل انجام شود برخلاف مقررات ماده (۵۷۵) نیست؟

ارائه دادخواست ضرر و زیان ناشی از جرم به منظور محکومیت خوانده و الزام وی به پرداخت ضرر و زیان مذکور است و در صورتی که قبل از محکومیت، ضرر و زیان ناشی از جرم را پرداخت کرده باشد، ارائه دادخواست موضوعاً منتفی است؛ لکن هرگونه توافق قبلی درخصوص نحوه تقسیط در حدود مقررات قانونی مربوط میسر است.


منبع:
http://www.mizanonline.com/fa/news/443443 /س


نام
پست الکترونيک
پيام شما