آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۲
بازديد امروز: ۱۸
بازديد روز قبل: ۱۵
بازديد هفته: ۱۰۹
بازديد ماه: ۵۲۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۱۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > اخبار مجلس > ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
۱۱۵ بازدید
 
   

در جریان بررسی جزئیات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان تصویب شد؛ حبس و جزای نقدی؛ مجازات خرید و فروش اعضای بدن کودکان و نوجوانان


نمایندگان مردم در خانه ملت مجازات خرید و فروش اعضا و جوارح بدن کودکان و نوجوانان را تعیین کردند.
نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه ۷ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان با ماده ۱۳ این لایحه با ۱۳۸ رأی موافق، ۱۷ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۵ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده ۱۳ لایحه مذکور؛ هرکس مرتکب انتقال، خرید، فروش یا قاچاق اعضاء و جوارح طفل و نوجوان شود، به مجازات حبس درجه سه محکوم میشود.

تبصره ۱- انتقال اعضاء و جوارح به بیماران نیازمند طبق «قانون پیوند اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگ مغزی آنان مسلم است، مصوب ۱۷/۱/ ۱۳۷۹ از شمول این ماده مستثنی است.

تبصره ۲- چنانچه پزشکان یا اشخاص مرتبط با امور پزشکی در ارتکاب جرم موضوع این ماده شرکت یا معاونت داشته باشند، علاوه بر مجازات مقرر در این قانون به محرومیتها و ممنوعیتهای درجه پنج محکوم میشوند.

همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارجاع ماده ۱۲ لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به کمیسیون مربوطه جهت بررسی بیشتر و اصلاح مجازات مندرج در این بند با ۱۴۸ رأی موافق، ۳ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۲ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده ۱۲ ارجاعی به کمیسیون؛ هرکس مرتکب قاچاق اطفال و نوجوانان شود به مجازات حبس درجه چهار محکوم میشود./نام
پست الکترونيک
پيام شما