آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴
بازديد روز قبل: ۱۶
بازديد هفته: ۱۲۵
بازديد ماه: ۴۷۲
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۸۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > سایر خبرها (عمومی) > ۱۳۹۷/۰۵/۰۶
۱۷۲ بازدید
 
   

افق‌های تازه در حوزه توسعه فناوری‌های اطلاعات در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح / از پیگیری الکترونیک ارجاعات تا طراحی سامانه سجاد به منظور رصد پرونده‌های جرایم اقتصادی


در حالی برنامه چهارم توسعه قضایی بر تکمیل و روزآمد کردن بهره برداری از فناوری‏ های نوین در قوه قضاییه تاکید دارد که سازمان قضایی نیرو های مسلح با راه اندازی سامانه نظارت بر پرونده های مهم، پیگیری الکترونیک ارجاعات و توسعه فناوری های اطلاعات در این مسیر پیش‎رو بوده است.

توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارتقاء وضعیت دادرسی، تسهیل دسترسی به مراجع و خدمات قضایی بخشی از هدف گذاری تعیین شده در برنامه چهارم توسعه قضایی در راستای تحقق عدالت الکترونیک بود، پیش از این، قانون احکام دائمی برنامه های توسعه و قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی اجتماعی کشور نیز بر مقولاتی همچون ارتقاء دادرسی، تسهیل دسترسی جامعه به رسیدگی عادلانه، اصلاح و تنقیح قوانین و مقررات مرتبط با قوه قضائیه، گسترش فرهنگ حقوقی قضایی جامعه، حاکمیت قانون و سلامت اداری تمرکز داشته است.

از طرفی به هنگام تدوین متن برنامه پنج ساله توسعه جمهوری اسلامی ایران و سیاست های کلی قضایی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد بر تکمیل و روز آمد کردن بهره برداری از فناوری‏ های نوین در فرایند دادرسی تاکید شد.

از آنجایی که رشد تکنولوژی و فناوری های روز، تسهیل و تسریع امور بشر را در پی داشته است، دستگاه قضایی نیز با بهره گیری از این تکنولوژی ها برآن است تا ضمن سرعت بخشیدن به کار، کاهش هزینه ها، شفافیت امور، راحتی کار برای ارباب رجوع دادگستری را محقق کند که در این میان سازمان قضایی نیرو های مسلح اقدامات موثری در دستور کار داشته و آن ها را به همت اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات به سرانجام رسانده است که از اهم این اقدامات در سال گذشته می‏‎توان به طراحی سامانه توزیع نظام ارجاع، طراحی پرتال هوشمند درون سازمانی، افزایش کمیت و کیفیت ارائه خدمات، کاهش زمان فعالیت، پیگیری الکترونیک ارجاعات، راه اندازی سامانه نظارت بر پرونده های مهم و... اشاره کرد.


راه اندازی سامانه هوشمند ویژه حضور و غیاب کارکنان موسوم به «سمت به گونه ای بوده که تمامی کار طراحی و اجرای آن توسط متخصصان سازمان قضایی نیرو های مسلح صورت گرفته است؛ همچنین نظارت و رصد لحظه به لحظه وضعیت منابع سخت افزاری و کاربران رایانه که از طریق سامانه مدیریت منابع سخت افزاری صورت می گیرد از جمله این اقدامات است.

طراحی سامانه توزیع نظام ارجاع که این سامانه با الگوبرداری از سیستم CRM – مدیریت ارتباط با مشتری- با هدف بهبود مستمر فرآیند ها طراحی شده که مزایای بسیاری از جمله: توزیع مناسب و هوشمند ارجاعات، افزایش کمیت و کیفیت ارائه خدمات، کاهش زمان فعالیت، پیگیری الکترونیک ارجاعات، کنترل میزان زمان انجام فعالیت ها و سنجش کیفیت و میزان رضایت اجرای فعالیت را در پی دارد.

از دیگر برنامه‎ها طراحی پرتال هوشمند درون سازمانی با هدف توزیع شدگی مناسب کلیه سامانه های طراحی شده سازمان است که از مهم ترین مزایای آن می توان به ورود به سامانه های مختلف با یک کاربری، سهولت در اطلاع رسانی و ارسال پیام های برخط، کاربرپسندی بیشتر و افزایش امنیت کاربران اشاره کرد.

همچنین راه اندازی سامانه نظارت بر پرونده های مهم، سامانه مانیتورینگ اعلام حریق، پایش پهنای باند و راه اندازی دیتاسنتر، بازدید و رفع مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری استان ها، آموزش مستمر کاربران و برگزاری جلسات مستمر با مراکز دانش بنیان و معاونت آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه از دیگر اقدامات سازمان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بوده است.

ازدیگر سو با توجه به تاکیدات رئیس قوه قضاییه مبنی بر مبارزه و برخورد قاطعانه با مفسدین اقتصادی سازمان قضایی نیرو های مسلح طراحی سامانه های «سما و «سجاد به منظور رصد پرونده های جرایم اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده است.

سامانه سما برای مدیریت شکلی پرونده و سامانه سجاد دارای قابلیت هایی از جمله نمایش اطلاعات هویتی و مشخصات متهمان و وابستگان، قابلیت نمایش اموال غیرمنقول متهمان وکالتاً و اصالتاً و نمایش پرینت حساب های بانکی متهمان و وابستگان است.

به دلیل امکان استفاده به صورت آفلاین و بدون نیاز به وب و شبکه و امکان ذخیره سازی فایل های پیوست، مستقل از فایل اجرایی، این نرم افزار از امنیت بالایی برخوردارند، ضمن آنکه تعریف و افزودن افراد به صورت درختواره، تخصیص افراد به هر شرکت، جستجوی پیشرفته و قابلیت بارگزاری فایل های مختلف با فرمت های گوناگون، از دیگر قابلیت های نرم افزار های طراحی شده است.

انتظار می‎رود تجهیزات و امکانات کافی برای برای اجرا و توسعه سامانه هایی از این دست از سوی متولیان امر به قوه قضاییه اختصاص یابد تا تحقق و اجرایی شدن کامل پروژه‎ها، افزون بر پیشگیری از وقوع جرم، تضمین حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع، رضایت مندی عمومی به قوه قضاییه افزایش یابد.


منبع:
http://www.mizanonline.com/fa/news/438415


نام
پست الکترونيک
پيام شما