آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴
بازديد روز قبل: ۲۷
بازديد هفته: ۱۱۸
بازديد ماه: ۵۴۰
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۲۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
اخبار > اخبار دولت > ۱۳۹۷/۰۵/۰۴
۲۰۷ بازدید
 
   

صالحی خبر داد تکمیل دستاوردهای کوانتومی تا پایان سال/ مزایای فناوری کوانتومی در ارتباطات، بیولوژی و حس‌گر‌ها


رئیس سازمان انرژی اتمی، مزایای فناوری کوانتومی در مقوله هایی همچون ارتباطات، محاسبه گری، بیولوژی و حس گر ها را تشریح کرد.
صالحیبه گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، علی اکبر صالحی در جریان مراسم رونمایی از فناوری کوانتومی طی مصاحبه ای اظهار کرد: از ۲ سال پیش سازمان انرژی اتمی در عرصه فناوری کوانتومی ورود پیدا کرد.

وی با تشریح چیستی فناوری کوانتومی بیان داشت: فناوری کوانتومی در ارتباط با پدیده هایی است که در سطح اتمی و زیر اتمی اتفاق می افتد و این پدیده ها به گونه ای است که با برداشت های روزمره ما از مسایل طبیعی ناسازگار است.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان داشت: ما برای ورود به عرصه فناوری کوانتومی باید بتوانیم فوتون ها و الکترون های درهم تنیده را جدا کنیم؛ پس از جدایی، بهره برداری لازم به عمل می آید؛ بنابراین کلید ورود به این فناوری، جداسازی ذرات مورد اشاره است.

صالحی افزود: در بُعد آزمایشگاهی، ما توانستیم فوتون های درهم تنیده را از هم جدا کنیم و مطابق برنامه ریزی انجام شده می خواهیم تا انتهای سال این فوتون ها را در فاصله ۷ کیلومتری قرار دهیم و اطلاعاتی به آن ها تزریق کنیم تا این فوتون ها در همان لحظه اطلاعات را دریافت کنند؛ حالا این فاصله را هزار کیلومتر در نظر بگیرید.

وی با اشاره به امتیازات فیزیک کوانتومی در ۵ حوزه، به مقوله ارتباطات اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نخستین ماهواره مرتبط با این فناوری توسط چینی ها پرتاب شده که می تواند به فاصله ۶۰۰ مایل این درهم تنیدگی را انجام دهد؛ ما امیدواریم تا آخر سال در این فناوری به ۷ کیلومتر و پس از آن به سرعت به ۱۵ کیلومتر برسیم.

صالحی در پایان به مزایای فناوری کوانتومی در مقوله هایی همچون محاسبه گری، بیولوژی و حس گر ها نیز اشاره کرد.نام
پست الکترونيک
پيام شما