آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴۱
بازديد روز قبل: ۱۹۳
بازديد هفته: ۷۱۶
بازديد ماه: ۴۲۱۹
بازديد کل: ۶۲۸۳۳۲۰
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
اخبار > اخبار قوه قضاییه > ۱۳۹۷/۰۵/۰۲
۱۲۱ بازدید
 
   

معاون اول دستگاه قضا در حاشیه جلسه مسئولان عالی قضایی اعلام کرد


بازداشت چهار مدیر و کارمند وزارت صنعت، معدن و تجارت در موضوع ثبت سفارش خودرو/ تعزیرات حکومتی پرونده های قاچاق سازمان یافته را هرچه سریعتر به قوه قضاییه ارسال کند
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ‎ای گفت: در خصوص پرونده ثبت سفارش خودرو تاکنون ۵ نفر از مدیران و احیانا همکاران فعلی و چند ماه قبل وزارت صنعت، معدن و تجارت دستگیر شده اند که چهار نفر در بازداشت هستند.
بازداشت چهار مدیر وزارت صنعت، معدن و تجارت در موضوع ثبت سفارش خودرو/ تاکید بر تسریع  در ارسال پرونده های قاچاق سازمان  یافته به قوه قضاییه بوسیله سازمان تعزیراتبه گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، معاون اول دستگاه قضا، در حاشیه جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با اشاره به آخرین وضعیت پرونده های اخیر سکه، ارز و خودرو تصریح کرد: در جلسه پیشین بیان کردم که قرار بر این شد معاون اول قوه قضاییه با همکاری دادستان کل کشور نسبت به این موضوعات رسیدگی، هماهنگی و نظارت کند.

سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد: در این خصوص اقداماتی صورت گرفت و قرار شد پرونده هایی که در استان های مختلف مطرح است، بررسی شود و اگر لازم باشد، همه آنها در تهران مورد رسیدگی قرار گیرد؛ البته این موضوع در حال بررسی است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای افزود: پس از ملاحظه پرونده ها، نشستی با حضور قضاتِ رسیدگی کننده به پرونده ها و همچنین دادستان تهران و ضابطان و خود بنده برگزار شد که ضمن هدایت مسائل و نظارت بر آنها، ترتیباتی اتخاذ شد.

وی تصریح کرد: در خصوص پرونده ثبت سفارش‎ها بویژه ثبت سفارش خودرو تاکنون ۵ نفر از مدیران و احیانا همکاران فعلی و چند ماه قبلِ وزارت صنعت، معدن و تجارت دستگیر شدند که چهار نفر در بازداشت هستند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: یکی از دستگیر شدگان مدیرکل سازمان توسعه تجارت و دیگری معاون وی است و یک نفر هم طراح این سامانه است که اخیراً منفصل شده بود که وی نیز بازداشت شده و فرد چهارم نیز خانمی است که تا دو سه ماه گذشته، یعنی زمانی که ثبت سفارش ها انجام شده، با مجموعه همکاری و مسئولیت داشته است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: اقدام دیگری که در این رابطه شد، این بود که به دادستان ها گفته شد نسبت به پرونده‎هایی که در استان‎ها مطرح است، روند رسیدگی را تسریع کنند و هیچگونه اغماضی در خصوص فردی که مورد اتهام قرار گرفته است، در هر موقعیتی که باشد، نکنند.

معاون اول دستگاه قضا تصریح کرد: دادستان کل کشور و دادستان تهران در این خصوص نامه هایی به وزارت صنعت، معدن و تجارت نوشته بودند و دادستان کل کشور نیز نامه ای به بانک مرکزی نوشته بود که هرچه زودتر در خصوص ثبت سفارش ها لیست افراد را برای ما بفرستند که روز پنجشنبه بانک مرکزی پاسخ آن را برای دادستان تهران و دادستان کل کشور فرستاد و امروز که پیگیری کردم، دادستان کل کشور گفت سی دی مربوطه دریافت شده است و بررسی می کنیم؛ البته ظاهرا نواقص زیادی دارد که انشاءالله امروز بعدازظهر و پس از اتمام بررسی، از بانک مرکزی خواسته می شود نواقص را برطرف کند .

وی اضافه کرد: وزارت صنعت و معدن هم پاسخ نامه را داده است که توسط دادستان کل کشور و دادستان تهران در حال بررسی است. البته به وزارت  اقتصاد و دارایی نیز نامه ای نوشتیم که هنوز به بخشی از آن جواب نداده اند و امیدوارم جواب بدهند. در حال حاضر همکاران ما مشغول تحقیق از افرادی هستند که تحت تعقیب قرار گرفتند و افرادی که دستگیر شدند و نیز از تعدادی از کسانی که واردکننده بودند و حتی از شرکت ها نیز احضار شدند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای با اشاره به تخلفات اقتصادی اخیر گفت: این اتفاقات که رخ داده است، دو بخش دارد: یک بخش این است که آیا ثبت سفارش هایی که وزارت اقتصاد و دارایی یا وزارتخانه های ذیربط انجام داده اند و تخصیص ارزی که بانک مرکزی برای آن ثبت سفارش ها داده، در شرایط کنونی درست بوده است یا خیر؟ آیا کالایی که وارد شده است واقعاً در این شرایط باید تخصیص ارز به آن داده می شده و بخش دوم اینکه آیا بعد از ثبت سفارش و تخصیص ارز تخلف یا فسادی در این زمینه صورت گرفته است یا خیر که بخش عمده قضیه این مورد است.

وی ادامه داد: آنچه مسلم شده، این است که در بخش واردات خودرو  در ثبت سفارش و تخصیص ارز به این خودرو ها قطعاً تخلف صورت گرفته و اتهاماتی متوجه افراد است که در حال بررسی است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در مورد سایر کالا ها نیز موضوع در حال بررسی است و گزارش های آن تازه به دست ما رسیده است تا بررسی ها صورت گیرد و مشخص شود که آیا تخصیص ارز اولویت داشته است یا خیر و همچنین شرکت هایی که تقاضا کردند و ارز به آنها تعلق گرفته است، در آنجا نیز تخلف شده است یا خیر که البته نامه آن تازه به دست ما رسیده و در حال بررسی است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در جلسه امروز در این خصوص بحث و مصوب شد که تعدادی محدود(۶ تا ۷ نفر) از قضات بصورت تمام وقت در اختیار سازمان تعزیرات حکومتی قرار گیرند.

وی افزود: همچنین در جلسه امروز مصوب شد برای نظارت و خصوصا پیگیری امر احتکار با دستورالعملی که دادستان کل کشور تنظیم و پیشنهاد می کند، دادستان ها در همه استان ها با تعزیرات حکومتی در این خصوص همکاری نمایند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای گفت: همچنین در بحث تامین کارمندان مورد نیاز سازمان تعزیرات نیز قرار شد دستگاه قضایی کمک کند و در این خصوص با دولت و مجلس نیز صحبت شود تا در بحث تامین قاضی و کارمند اقداماتی برای گشایش مشکلات سازمان تعزیرات انجام شود.

وی افزود: دادستان کل کشور و دادستان تهران نیز در جلسه مطرح کردند که برخی از پرونده ها در سازمان تعزیرات مطرح است که با یک فاصله زمانی بعضا چند ماهه و حتی بیشتر، پرونده هایی که در صلاحیت آنها نیست به قوه قضائیه ارسال می شود که مقرر شد سازمان تعزیرات در ارسال اینگونه پرونده ها به قوه قضائیه تسریع کند و پرونده هایی که مرتبط با قاچاق سازمان یافته است و در صلاحیت آنها نیست و باید حتما به قوه قضاییه بیاید، هرچه سریعتر برای رسیدگی در دادگاه ها و شعب ذیصلاح به قوه قضاییه ارسال شود.


منبع:
http://www.mizanonline.com/fa/news/438615


نام
پست الکترونيک
پيام شما