آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۸
بازديد روز قبل: ۱۵
بازديد هفته: ۱۰۹
بازديد ماه: ۵۲۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۱۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > سایر خبرها (عمومی) > ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
۱۲۹ بازدید
 
   

فتوای رهبر انقلاب درباره نسبت دادن برخی اظهارات به ایشان


رهبر معظم انقلاب اسلامی، نسبت دادن نظری به ایشان برخلاف آنچه که به عنوان نظر رسمی مطرح می شود را «گناه کبیره می دانند.

چند روزی است که خبری در برخی سایت ها و خبرگزاری ها دست به دست می شود با این عنوان: «هشدار رهبر انقلاب به وزیر اطلاعات بابت اظهاراتش درباره مفسدان اقتصادی .

با جست وجو در دو منبع اصلی اخبار مقام معظم رهبری یعنی سایت دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای به نشانی Khamenei.ir و پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری به نشانی Leader.ir هیچ اثری از این خبر دیده نمی شود و جالب تر اینکه وزیر اطلاعات نیز اساسا اظهاری مبنی بر حمایت از «مفسدان اقتصادی نداشته؛ بلکه براساس آنچه در پایگاه اطلاع رسانی وزارت اطلاعات به آدرس Vaja.ir آمده، حجت الاسلام علوی روز شنبه ۱۶ تیر در جلسه شورای اداری استان لرستان گفته است: برخورد قهرآمیز، دستگیری و زندانی کردن بدهکاران بانکی و فعالان اقتصادی متخلف، اشتباه است و باید با راهنمایی، آنها را به سمت تأمین مایحتاج کشور سوق داد.

او همچنین تاکید کرده است که «نباید تحت عنوان برخورد با مفاسد اقتصادی، آرامش فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران را به خطر انداخت .

چنانکه می بینیم، در هیچ کجای اظهارات وزیر اطلاعات، ردی از حمایت از مفسدان اقتصادی به چشم نمی خورد و همین سخنان علوی همواره مورد تاکید مسئولان نظام از جمله رئیس قوه قضاییه نیز بوده است. آیت الله آملی لاریجانی ۲ تیرماه امسال در گفت وگوی زنده تلویزیونی گفت: رسانه ها باید توجه داشته باشند که هر کسی که معوقه بانکی دارد، حتما مجرم نیست و بین برخی از معوقه داران تفاوت وجود دارد.

رئیس قوه قضاییه همچنین ۱۱ تیر سال گذشته در همایش سراسری قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه و نیروهای امنیتی نباید اشکالات بی دلیل برای سرمایه گذاران ایجاد کنند.

بی تردید انتقاد از اظهارات وزیر اطلاعات، منعی ندارد و هر کسی می تواند نسبت به سخنان مسئولان کشور نقدی داشته باشد یا با آن مخالفت کند اما آنچه قابل پذیرش نیست، نسبت دادن برخی اخبار کذب برای رسیدن به مقصود است؛ چنانکه در موضوع اخیر نیز با انتساب خبری بی پایه و اساس به رهبر انقلاب، وزیر اطلاعات هدف برخی حملات قرار گرفته است.

مقام معظم رهبری در یکم شهریورماه سال ۸۹ در دیدار دانشجویان سخنی در این زمینه دارند که با توجه به اعلام حکم شرعی در این سخنان، می توان آن را فتوایی مهم درباره نسبت دادن برخی اظهارات به ایشان قلمداد کرد. حضرت آیت الله خامنه ای در جایی از سخنرانی خود تصریح می کنند: «مبادا کسی تصور کند که رهبری یک نظری دارد که برخلاف آنچه که به عنوان نظر رسمی مطرح می شود، در خفا به بعضی از خواص و خلّصین، آن نظر را منتقل می کند که اجراء کنند؛ مطلقا چنین چیزی نیست. اگر کسی چنین تصور کند، تصور خطایی است؛ اگر نسبت بدهد، گناه کبیره ای انجام داده. نظرات و مواضع رهبری همینی است که صریحا اعلام می شود؛ همینی است که من صریحا اعلام می کنم ... نه جایز است، نه شایسته است که مواضع دیگری غیر از آنچه که رهبری به صورت علنی و صریح به عنوان مواضع خودش اعلام می کند، وجود داشته باشد؛ نه، همینی است که دارم می گویم.

با این اوصاف باید از رسانه هایی که برخی اخبار و اظهارات را با هدف تسویه حساب های سیاسی به رهبر انقلاب نسبت می دهند پرسید که براساس کدام اصول حرفه ای و با چه مجوزی مرتکب «گناه کبیره می شوند؟ همچنین شایسته است که دستگاه قضایی به ویژه در شرایط کنونی که هر حاشیه کوچکی می تواند مورد سوءاستفاده دشمنان کشور قرار گیرد، برای جلوگیری از هزینه سازی های بی مورد برای نظام در داخل و خارج، ضمن شناسایی منشاء چنین شایعاتی اقدام به برخورد قانونی کند تا این قبیل روندها منجر به القای وجود شکاف و اختلاف میان مسئولان نظام نشود.


منبع:
www.isna.ir/news/97042412592


نام
پست الکترونيک
پيام شما