آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۰
بازديد امروز: ۵۵
بازديد روز قبل: ۷۶
بازديد هفته: ۲۴۰
بازديد ماه: ۵۱۹۳
بازديد کل: ۶۲۸۲۷۷۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
اخبار > سایر خبرها (عمومی) > ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
۱۰۳ بازدید
 
   

درپی سفردکترولایتی به مسکو و تسلیم پیام رهبر انقلاب و رییس جمهوری به پوتین صورت گرفت


ضربه راهبردی به معادلات واشنگتن
سفر هفته گذشته دکتر علی اکبر ولایتی مشاور بین الملل رهبر انقلاب به مسکو  و تسلیم پیام مقام معظم رهبری و رییس جمهوری به ولادیمیر پوتین، بازتاب گسترده ای در رسانه های مختلف جهان به همرا ه داشت که نقطه مشترک تحلیل ها حاکی از آن بود که این سفر ضربه راهبردی به معادلات آمریکا وارد کرد که می پنداشت می تواند روسیه را به اردوگاه ضد ایرانی بکشاند.
در همین زمینه خبرگزاری رسمی روسیه « نووستی ، روزنامه «کامرسانت و روزنامه«گازیتا.رو از جمله رسانه های روسی بودند که ضمن تاکید بر روابط استراتژیک ایران و روسیه ، این سفر را در مواجهه موفق با فشار های اقتصادی آمریکا علیه ایران ارزیابی کردند. همچنانکه رسانه لبنانی «الاخبار نوشت: رابطه ایران و روسیه به سمت ائتلاف مستحکم حرکت کرده است.
علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری که با هدف رساندن پیام ویژه رهبر معظم انقلاب و همچنین پیام رییس جمهوری کشورمان به روسیه سفر کرده، در سخنانی در باشگاه مباحثات بین المللی(اندیشکده)«والدای به اظهارنظر درباره مسائل منطقه ای پرداخت. ولایتی گفت: حضور ایران در کشورهای سوریه و عراق، مستشاری است و در صورتی که دولت های مذکور خواهان خروج شوند، فورا خارج خواهیم شد. وی در واکنش به درخواست زورمدارانه آمریکا از ایران برای خروج از سوریه و عراق اظهار داشت: ما با درخواست آمریکا در این کشورها حضور پیدا نکرده ایم که با درخواست آن خارج شویم.
مشاور امور بین‎الملل مقام معظم رهبری با بیان اینکه، ائتلاف آمریکایی ضدداعش بدون مجوز دمشق در سوریه حضور دارد، تاکید کرد: مستشاران نظامی ایرانی در صورتی که مقامات قانونی سوریه اعلام کنند نیازی به  حضور آنها ندارند، سوریه را ترک خواهند کرد. وی در عین حال خاطر نشان کرد: در صورتی که ایران و روسیه در شرایط کنونی از سوریه خارج شوند، تروریسم بار دیگر برای سیطره بر این کشور بازخواهد گشت. ولایتی ادامه داد: اگر آمریکایی ها از خاورمیانه خارج نشوند، ما آنها را وادار به خروج خواهیم کرد. وی از پروژه آمریکا برای تجزیه کشورهای عراق و سوریه پرده برداشت و گفت: آمریکا به دنبال تجزیه عراق به سه بخش و سوریه به پنج بخش است.
مشاور امور بین‎الملل مقام معظم رهبری همچنین درباره برجام اظهار داشت: باقی ماندن ایران در برجام در صورتی که تحریم های اقتصادی پایان نیابد، بی معنا و بی ارزش است. ولایتی در واکنش به ادعاهای رژیم  صهیونیستی درباره حضور ایران در سوریه تاکید کرد حضور ایران در سوریه ربطی به اسرائیل ندارد. وی در ادامه گفت روسیه از پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای برای همکاری امنیتی حمایت می کند. ولایتی همچنین هشدار داد: اگر ایران نتواند نفت خود را از طریق تنگه هرمز صادر کند، دیگران هم نخواهند توانست این کار را انجام  دهند. وی بر عزم ایران برای صادرات نفت خود بدون توجه به تحریم ها تاکید کرد. مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری همچنین درباره دیدار آتی سران آمریکا و روسیه در هلسینکی گفت انتظاری ندارد که این نشست نتیجه ای به دنبال داشته باشد، زیرا دونالد  ترامپ نمی داند چه می خواهد. ولایتی خاطر نشان کرد: ایران تمایلی به مذاکره با واشنگتن ندارد.
دیدار با پوتین روشن و سازنده بود
ولایتی همچنین پس از دیدار با «ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه، در گفت وگو با خبر نیمروزی سیما، درخصوص مذاکرات خود با وی تصریح کرد: در این دیدار پیام رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور تسلیم آقای پوتین شد. وی با اشاره به زمان حدود دو ساعته این ملاقات افزود: این دیدار بسیار سازنده، روشن و صمیمانه بود و در مورد همه موضوعات مورد علاقه دو کشور گفت وگو کردیم. مشاور امور بین‎الملل مقام معظم رهبری در ادامه با اشاره به روابط دو جانبه تهران- مسکو گفت: طبق آمار رییس جمهور روسیه در ۴ ماهه نخست سال ۲۰۱۸ میزان تبادلات تجاری دو کشور ۳۶ درصد افزایش یافته است. همچنین در این دیدار درباره همکاری های نفتی، هسته ای صلح آمیز، ارتباطات، راه آهن و بویژه خط ارتباطی شمال- جنوب نیز بحث و گفت وگو کردیم.

سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد دلاری روسیه در ایران
ولایتی  از اعلام آمادگی رییس جمهور روسیه برای افزایش سقف سرمایه گذاری این کشور در صنایع نفت و گاز ایران تا سقف ۵۰میلیارد دلار خبر داد. وی افزود: در حوزه نفت، یکی از شرکت های مهم نفتی روسیه قراردادی به مبلغ حدود ۴میلیارد دلار با وزارت نفت کشورمان امضاء کرده یا در حال امضاء است که به زودی اجرایی می۲شود. دو شرکت نفتی مهم دیگر روسیه یعنی «روس نفت و «گازپروم نفت نیز مذاکراتشان را با وزارت نفت کشورمان آغاز کردند که قراردادهای این دو شرکت نیز تا ۱۰میلیارد دلار می تواند افزایش یابد ولایتی گفت: آمادگی ای که آقای پوتین در جلسه بیان کرد حاکی از این است که او بر گسترش روابط نفتی دو کشور و افزایش سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز کشورمان تا سقف ۵۰میلیارد دلار تأکید دارد که رقم بالایی است و می تواند به خوبی جایگزین شرکت های غربی شود که ایران را ترک کردند.

ادامه همکاری ها در موضوعات منطقه ای
وی همچنین با اشاره به مذاکراتش با رییس جمهور روسیه درباره همکاری های منطقه ای ایران و روسیه، گفت: برخلاف برخی شایعاتی که بعضی دشمنان مشترک ایران و روسیه به آن دامن می زنند آقای پوتین تأکید داشت که دو کشور به همکاری هایشان در سوریه و منطقه برای حمایت از حکومت های قانونی این کشورها به ویژه حکومت های سوریه و عراق ادامه می دهند و از تمامیت ارضی آن دفاع می کنند. ولایتی افزود:​ آقای پوتین موافق این است که همکاری های دو کشور همچنان در حوزه دفاعی و سیاسی ادامه یابد.
مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری همچنین گفت: اجلاس مربوط به سوریه بزودی با حضور سران کشورهای ایران، روسیه و ترکیه در تهران برگزار می شود.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/17843


نام
پست الکترونيک
پيام شما