آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۷
بازديد روز قبل: ۱۵
بازديد هفته: ۱۰۹
بازديد ماه: ۵۲۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۱۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > اخبار قوه قضاییه > ۱۳۹۷/۰۴/۲۱
۱۱۲ بازدید
 
   

معاون فرهنگی قوه قضاییه در گفت‌وگوی تفصیلی با میزان مطرح کرد تشریح عملکرد معاونت فرهنگی قوه قضاییه/ ۱۲ هزار نفر در مسابقات سراسری قرآن کریم شرکت کردند/ راه‌اندازی سامانه‌ای برای کمک به زندانیان جرائم غیرعمد/ حدود ٤٠٠ كارگاه با محوریت اخلاق حرفه‌ای در سال گذشته برگزار شد


معاون فرهنگی قوه قضاییه در تشریح اقدامات این معاونت از شرکت ۱۲ هزار نفر در مسابقات سراسری قرآن کریم و برگزاری اردوی راهیان نور برای ۴ هزار نفر خبر داد.
یکی از معاونت های تازه تاسیس، اما پربازده دستگاه قضایی معاونت فرهنگی است. معاونتی که اقدامات مهمی همچون برگزاری مسابقات سراسری قرآن کریم، ارائه و بومی سازی مدل تعالی فرهنگی، برگزاری اردو های فرهنگی-تفریحی، مسابقات کتابخوانی کشوری را داشته است.

در همین رابطه در گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه آخرین اقدامات این معاونت در سال گذشته و سال جاری را جویا شدیم.

تشریح عملکرد معاونت فرهنگی/ از برگزاری اردوی راهیان نور برای ۴ هزار نفر تا تولید بیش از ۲۵ تیزر تلویزیونی/ ۱۲ هزار نفر در مسابقات سراسری قرآن کریم شرکت کردند/ راه اندازی سامانه ای برای کمک به زندانیان جرائم غیرعمد

وی در ابتدا به تقسیم بندی فعالیت های این معاونت اشاره کرد و گفت: معاونت فرهنگی دو ماموریت درون قوه ای و بیرون قوه ای دارد. در سال ۹۶ ما برنامه های هر دو گروه را به صورت خوبی دنبال کردیم. البته برخی برنامه ها هستندکه به شکل مداوم و دائمی اجرا می شوند و برخی هم برنامه های خاص یک سال هستند.

این مقام مسئول اظهار کرد: برنامه هایی مثل برگزاری نشست های اخلاقی همه ساله در کل کشور انجام می شود، برنامه های معرفت افزایی، مسابقات کتابخوانی و آموزش قرآن از جمله برنامه هایی هستند که به طور دائمی و در طی سالیان متوالی انجام می شود.

معاون فرهنگی دستگاه قضا تصریح کرد:به عنوان نمونه در سال گذشته حدود ۱۲ هزار نفر شرکت کننده مسابقات قرآنی را داشتیم. مسابقات قرآنی از آن برنامه هایی است که دائمی بوده و همه ساله در سراسر کشور برگزار می شود. در این رابطه در سال قبل مانند سالیان گذشته مسابقات در ۴ مرحله شهرستانی، استانی منطقه ای و کشوری برگزار شد که کیفیت بسیار بالایی داشت. به طوری که در بین دستگاه های کشوری از سوی ستاد برگزاری مسابقات قرآن کریم به عنوان دستگاه اول برگزیده شدیم که این موفقیت یک افتخار برای دستگاه قضایی است.

حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی توضیح داد:، چون در بین دستگاه هایی که خیلی بیشتر از ما سابقه برگزاری این مسابقات را داشته و حتی بودجه های بیشتری از ما داشتند توانستیم رتبه برتر در برگزاری مسابقات را کسب کنیم.

تشریح عملکرد معاونت فرهنگی/ از برگزاری اردوی راهیان نور برای ۴ هزار نفر تا تولید بیش از ۲۵ تیزر تلویزیونی/ ۱۲ هزار نفر در مسابقات سراسری قرآن کریم شرکت کردند/ راه اندازی سامانه ای برای کمک به زندانیان جرائم غیرعمد

معاون رئیس قوه قضاییه به دیگر برنامه های این معاونت اشاره کرد و گفت: همچنین ما برنامه هایی را در مشهد مقدس داریم که هر ساله برگزار می شود. در سال گذشته حدود ۲۵ هزار نفر در برنامه های ما شرکت کردند. برنامه هایی که هرکدامشان به مدت سه روز الی چهار روز زمان می برد. به عبارت دقیقتر حدود ۷۵ هزار نفر روز ما در مشهد مقدس برنامه داشتیم. برنامه هایی همچون برنامه های معنوی، اخلاقی، معرفتی، سیاسی و موضوعات مختلفی دیگر از جمله این فعالیت فرهنگی بوده اند.

وی افزود: از دیگر برنامه های ثابت ما می توان به برگزاری اردو های راهیان نور اشاره کرد. در سال گذشته حدود ۴ هزار نفر شرکت کننده در این اردو ها داشته ایم. با وجود اینکه ما بودجه زیادی نداشتیم، اما توانستیم سقف سهمیه را حفظ کنیم تا حق شرکت کنندگان این اردو ها محفوظ بماند.

این مقام مسئول ادامه داد: همچنین در سال گذشته و سال جاری برنامه هایی در سطح استان ها داشتیم. یعنی صد ها اردوی استانی در سطح خود استا ن ها و به همت معاونین فرهنگی دادگستری استانی برگزار شده است. در این اردو ها برنامه های معنوی و اخلاقی و معرفتی و تفریحی وجود دارد. یعنی به نوعی چندجانبه بوده که یک نشاط کاری خوبی در بین کارکنان و خانواده هایشان ایجاد شود.

تشریح عملکرد معاونت فرهنگی/ از برگزاری اردوی راهیان نور برای ۴ هزار نفر تا تولید بیش از ۲۵ تیزر تلویزیونی/ ۱۲ هزار نفر در مسابقات سراسری قرآن کریم شرکت کردند/ راه اندازی سامانه ای برای کمک به زندانیان جرائم غیرعمد

حجت الاسلام والمسلمین صادقی بیان کرد: همچنین برنامه های فرهنگی ما با محوریت اخلاق حرفه ای در طول این سال ها تداوم داشته است. در این خصوص شاید قریب به چهارصد کارگاه در سال گذشته برگزار شده است. البته دیگر مانند گذشته صرفاً به مراکز استان ها اکتفا نشد بلکه در شهرستان ها هم این کارگاه ها برگزار شد. علاوه بر این موارد نشست هایی را در حوزه بصیرت افزایی و سیاسی داشته ایم. خوشبختانه هم در سطح استان ها و هم در سطح ستاد این برنامه ها تداوم داشته است.

وی به همکاری بین دستگاهی در راستای ارتقاء آگاهی های عمومی هم اشاره کرده و گفت: در کنار این ها تعامل با دستگاه های دیگر برای همکاری در حوزه های فرهنگی را داشته و داریم و البته امسال این تعامل را افزایش داده ایم. مثلا در همکاری با سازمان صدا و سیما ما تعاملات خوبی در کل کشور داشتیم. به طوری که صد ها ساعت برنامه زنده یا تولیدی در سطح کشور و استان ها داشته ایم که به شکل مشارکتی بوده و همکاران ما در تولید آن مشارکت داشتند. یعنی کارشناسان دستگاه قضایی حضور پیدا کرده و در برنامه های تلویزیونی، رادیویی در راستای ارتقا آگاهی های عمومی نقش ایفا کردند. این برنامه ها در سال گذشته به شکل وسیع انجام شد.

تشریح عملکرد معاونت فرهنگی/ از برگزاری اردوی راهیان نور برای ۴ هزار نفر تا تولید بیش از ۲۵ تیزر تلویزیونی/ ۱۲ هزار نفر در مسابقات سراسری قرآن کریم شرکت کردند/ راه اندازی سامانه ای برای کمک به زندانیان جرائم غیرعمد

این مقام مسئول به بیان دیگر تعاملات بین دستگاهی پرداخته و اظهار کرد: در زمینه تعامل با دیگر دستگاه ها برنامه های مشترک خوبی با شهرداری ها و دانشگاه ها، مصلا های نماز جمعه سراسر کشور، مساجد، حوزه های علمیه و ... داشته ایم. مثلا با حوزه علمیه قم برنامه های مشترکی را در حوزه ارتقای فرهنگ عمومی برگزار کرده ایم. همچنین دو کتاب را به صورت مشترک با حوزه علمیه قم تهیه و تدوین و منتشر کردیم که ویژه روحانیون مبلغ است.

معاون رئیس قوه قضاییه در رابطه با موضوعات این دو کتاب بیان کرد: موضوعات این دو کتاب یکی در حوزه قانون گرایی و دیگری در حوزه صلح و سازش است. هدف ما از تهیه کتاب با موضوع صلح و سازش این است که برای افزایش فرهنگ صلح و سازش بین مردم از روحانیون مبلغ کمک بگیریم؛ لذا برای اینکار موادی از قانون را آماده و در قالب کتاب در اختیارشان قرار دادیم.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی به برنامه های ستاد صبر هم اشاره کرد و گفت: کار مهم دیگری که در حوزه افزایش فرهنگ صلح، سازش، بخشایش و رضایت داشتیم فعال شدن ستاد صبر است. این ستاد یک محور کاری مهم برای ما است که در این خصوص از سال گذشته تاکنون ۱۲ همایش های استانی برگزار کرده ایم. امسال هم این روند ادامه خواهد داشت و به سایر استان ها تسری خواهد یافت.

معاون رئیس قوه قضاییه عنوان کرد: در این ستاد از فعالان حوزه صلح، سازش، رضایت و بخشایش تجلیل شده و می شود. این کار تبلیغی است برای معرفی این فرهنگ. با این کار هم خود فعالان این عرصه تقدیر می شوند و هم باعث می شوند این فعالیت ارزشمند توسعه یابد.

وی خاطرنشان کرد: در این بخش هدف ما فرهنگسازی است. باید در این زمینه یادی کنم از کسانی که در عرصه صلح و سازش حضور فعال دارند. مثلا شورا های حل اختلاف یک پایه اصلی در این کار هستند و زحمت اصلی را آن ها انجام می دهند. یعنی ما بیشتر معرفی و فرهنگ سازی و ترویج این کار را دنبال می کنیم و بار اصلی بر دوش دیگر عزیزان است.

معاون فرهنگی دستگاه قضا درباره ترویج فرهنگ صبر به صورت علمی و برنامه ریزی شده هم گفت: فرهنگ صبر باید در ابعاد مختلف مورد توجه قرار گیرد؛ لذا طراحی ها به شکل علمی صورت گرفته و برنامه ریزی آن ها عالمانه است. به این معنا که متخصصین را پای کار می آوریم که نظر می دهند. با برگزاری جلسات متعدد کارشناسی برنامه ها به خوبی شکل میگیرد. پس از این اقدامات است که برنامه ها به سمت اجرا می رود.

این مقام مسئول در رابطه با کمپین های این ستاد اظهار کرد: یکی از کار های مهمی که سال گذشته در راستای گسترش فرهنگ صلح و سازش انجام شد راه انداختن کارزار های تبلیغاتی یا همان کمپین ها است. در این رابطه کمپین هایی با موضوعات #می بخشم یا #صبر_می کنم یا #صبورم تشکیل و حتی استیکر هایی با این عناوین تولید و چاپ کردیم و در اختیار مردم قرار دادیم.

تشریح عملکرد معاونت فرهنگی/ از برگزاری اردوی راهیان نور برای ۴ هزار نفر تا تولید بیش از ۲۵ تیزر تلویزیونی/ ۱۲ هزار نفر در مسابقات سراسری قرآن کریم شرکت کردند/ راه اندازی سامانه ای برای کمک به زندانیان جرائم غیرعمد

حجت الاسلام و المسلمین صادقی بیان کرد: به عنوان مثال اسفندماه سال گذشته در آستانه سال ۹۷ تعداد زیادی برچسب و تراکت با موضوع صبر تهیه و چاپ و در اختیار مسافران نوروزی قرار گرفت که خیلی از این کار استقبال شد.

معاون رئیس قوه قضاییه توضیح داد: رانندگان این برچسب ها را به شیشه ماشین خود می چسباندند و سعی می کردند این شعار را در رفتار خود هم عملیاتی کنند. البته ببینید ما باید گاهی شعار هم بدهیم. گاهی اوقات می گویند اینقدر شعار ندهید، اما نه اتفاقا باید شعار هم داد. منتها باید شعاری بدهیم که به عمل برسد، شعاری بدهیم که تبدیل به رفتار شود و فرهنگسازی شود. باید رسانه ها هم هرچه بیشتر این کار ها را تبلیغ کنند تا تاثیرگذاری این قبیل برنامه ها بیشتر شود.

وی افزود: ما باید یادمان باشد که سابقه تاریخی ایرانیان یک سابقه درخشان در جوانمردی، گذشت، بخشایش و عفو در این است. به تعریف دقیقتر صلح و صلح جویی اصلا در ذات ایرانیان است.

این مقام مسئول حجت الاسلام و المسلمین صادقی ادامه داد: این سابقه درخشان را شما اضافه کنید به فرهنگ اسلامی. فرهنگ اسلامی هم که تماماً فرهنگ عفو، بخشایش، بزرگواری و کرامت است؛ لذا اگر این سابقه فرهنگی با این فرهنگ غنی اسلامی ترکیب شوند به نوعی معجزه می کند. واقعا مردم ایران مردم باگذشتی هستند. پس این فرهنگ به این خوبی را باید هرچه بیشتر توسعه داد.

معاون رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: به نظر من اقداماتی که این ستاد تاکنون انجام شده است اقدامات خوبی هستند و باید از همکاران و سازمان ها و شخصیت هایی مطرحی که در این زمینه همکاری می کنند تشکر کنم. خوشبختانه کسانی که تاکنون به این کمپین ها پیوسته اند حدود ۱۵ هزار نفر هستند، ولی باید خیلی بیشتر از این شود. باید میلیونی باشند.

وی به برنامه های این معاونت در راستای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد هم اشاره کرد و افزود: در همین راستا یک برنامه ای برای کمک به آزادسازی زندانیان به خصوص در خصوص جرائم غیرعمد، یک برنامه برای عفو و گذشت و نیز یک برنامه دیگر برای کمک به خانواده های زندانیان در دست اجرا داریم.

معاون فرهنگی دستگاه قضا در توضیح این برنامه ها تصریح کرد: برای اجرای این برنامه ها اخیراً از یک سامانه رونمایی کردیم که در این سامانه مردم می توانند بیایند و مستقیم به فرد موردنظر و مشخص خود کمک کنند. البته کمک های مردمی مستقیم در حساب ستاد دیه یا انجمن حمایت از زندانیان واریز می شود. یعنی ما خودمان دریافت کننده کمک ها نیستم بلکه هزینه و کمک به حساب خود ستاد و یا انجمن واریز می شود. در این رابطه ما فقط کار فرهنگی انجام داده و به نوعی با کمک این سامانه کار تسهیل گری را انجام می دهیم.

این مقام مسئول در پایان گفت: خدارا شکر این سامانه عملکرد خوبی داشته و به صورت اتوماتیک کنتور می اندازد. در این سامانه خیران می توانند ببینند روند آزادی آن کسی که به او کمک کرده اند چگونه است، مشکلش چه بوده؟ اکنون به کجا رسیده و چه زمانی قرار است آزاد شود.

گفت وگو: سید هادی مظلوم


منبع:
http://www.mizanonline.com/fa/news/435065


نام
پست الکترونيک
پيام شما