آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴
بازديد روز قبل: ۱۶
بازديد هفته: ۱۲۵
بازديد ماه: ۴۷۲
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۸۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > اخبار و رویدادهای حقوقی > ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
۱۵۰ بازدید
 
   

رویکرد سازمان قضایی نیروهای مسلح در حبس‎زدایی و استفاده از مجازات‏‌های جایگزین/ کاهش بیش از ۳ درصدی آرای حبس محاکم نظامی/ موافقت با درخواست‌های آزادی مشروط مبتنی بر حرکت مؤثر مددجو در زندان


سازمان قضایی نیرو های مسلح در عین برخورد قاطع با مجرمان حرفه ای و جرایم حساس و مهم، به مقوله حبس زدایی و استفاده از مجازات های جایگزین حبس نیز به نوبه خود توجه لازم را مبذول داشته است.

اثرات نامطلوب زندان بر مجرمان عادی و محکومان جرایم غیرعمد بر کسی پوشیده نیست.

سازمان قضایی نیرو های مسلح در عین برخورد قاطع با مجرمان حرفه ای و جرایم حساس و مهم، به مقوله حبس زدایی و استفاده از مجازات های جایگزین حبس نیز به نوبه خود توجه لازم را مبذول داشته است.

از سوی دیگر اصلاح شیوه اعطای نهاد های آزادی مشروط و تعلیق مجازات و به طورکلی نهاد های ارفاقی مقرر در قانون، در دستور کار قرار گرفته و سازمان قضایی نیرو های مسلح به دنبال آن است که موافقت با درخواست های آزادی مشروط یا عفو زندانیان تنها مبتنی بر حرکت مثبت و مؤثر مددجو در زندان صورت پذیرد.


این در حالی است که در قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ نهاد های جدیدی به منظور کاستن از تعداد محکومان به حبس پیش بینی شد که از جمله این نهاد ها «معافیت از کیفر، تعویق صدور حکم، تعلیق اجرای مجازات، نظام نیمه آزادی، قرار گرفتن تحت نظارت سامانه های الکترونیکی و آزادی مشروط است که در خصوص هریک از این نهاد ها مواردی نظیر جرائم و مجازات قابل شمول نسبت به این نهادها، شرایط صدور، تکالیف پیش بینی شده برای مرتکب در خصوص هریک از این نهاد ها و ضمانت اجرای تخلف از دستور دادگاه بیان شده است.

همچنین در اجرای سیاست های کلی قضایی مصوب مقام معظم رهبری در زمینه حبس زدایی، "دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری زندانها" در ۳۳ ماده و ۶ تبصره در تاریخ ۹۵/۶/۱۷ به تصویب رییس قوه قضاییه رسید و از همان تاریخ تصویب لازم الاجرا است.

در ماده یک این دستورالعمل می خوانیم با عنایت به محدودیت های به عمل آمده در قانون آیین دادرسی کیفری در خصوص قرار بازداشت موقت، مراجع قضایی مکلفند از صدور قرار های بازداشت موقت بجز موارد مطروحه در مواد ۲۳۷ و ۲۳۸ قانون مزبور و سایر قوانین که بازداشت موقت را تجویز کرده است، اجتناب نمایند.

دادستان ها و معاونین آن ها در مقام تأیید قرار فوق مکلف به بررسی ضرورت قانونی و ملاحظه عواقب و آثار بازداشت ها به ویژه بر نوجوانان، جوانان، سالخوردگان و بیماران، می باشند.

انواع مجازات های جایگزین حبس طبق قانون مشتمل بر دوره مراقبت، خدمات عمومی رایگان، محرومیت ازحقوق اجتماعی و جزای نقدی است. به عنوان نمونه در صورتی که حداکثر مجازات قانونی عمل ارتکابی سه ماه حبس باشد، طبق ماده ۸۳ قانون مجازات اسلامی مرتکب به حداکثر ۶ ماه گذراندن دوره مراقبت محکوم می شود. بدین ترتیب قانونگذار در قانون جدید مجازات اسلامی تخفیف و تبدیل مجازات را منضبط کرده است و بنای تدوین کنندگان قانون بر کاهش تعداد زندانیان و کاستن مجازات قرار گرفته است.

بازنگری و اصلاح قوانین، اجرای نظام نیمه آزادی (تعویق و تعلیق مجازات و اجرای آزادی های مشروط)، قرار دادن مجازات های جایگزین و استفاده از جزای نقدی و محرومیت های اجتماعی به جای حبس از عوامل موثر در کاهش جمعیت کیفری و حبس زدایی است. هر چند در قانون جدید مجازات اسلامی پیش بینی هایی در خصوص تعلیق، تعویق، تخفیف مجازات و آزادی های مشروط شده است.

گرچه تغییر قوانین بر اساس مقتضیات زمان می تواند در کاهش جرم موثر باشد، اما رهبر معظم انقلاب اسلامی بار دیگر بر این موضوع تاکید نمودند و در قانون برنامه ششم توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و ماده ۱۱۳ این قانون در زمینه پیشگیری از وقوع جرم و دعاوی و اصلاح مجرمان و کاهش جمعیت کیفری، تکالیفی را برای قوه قضاییه پیش بینی کرد.

بند ۳ ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور را مکلف ساخته است ضمن آگاهی دادن به مقامات قضائی در خصوص وضعیت آمار زندانیان و فضای آزاد زندان، ظرفیت پذیرش زندانیان را به صورت برخط و با رعایت جهات امنیتی در اختیار مقامات قضائی صلاحیت دار قرار دهد.

در کل، سیاستگذاری های صورت گرفته در این زمینه در سازمان قضایی نیروهای مسلح موجب کاهش ۳.۲ درصدی آرای حبس محاکم نظامی در سال ۱۳۹۶ شده و آرای حبس تنها ۱۳.۵ درصد کل محکومیت ها را شامل می شده است.

در عین حال در نزدیک به ۱۸ درصد از احکام دادگاه های نظامی در سال ۱۳۹۶ از مجازات های جایگزین حبس استفاده شده است.


منبع:
http://www.mizanonline.com/fa/news/434524


نام
پست الکترونيک
پيام شما