آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۲
بازديد امروز: ۶۰
بازديد روز قبل: ۷۶
بازديد هفته: ۲۴۰
بازديد ماه: ۵۱۹۳
بازديد کل: ۶۲۸۲۷۷۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
اخبار > اخبار قوه قضاییه > ۱۳۹۷/۰۴/۱۴
۲۱۶ بازدید
 
   

رییس کل دادگستری استان تهران: قانون اساسی کشورمان، بهترین قانون اساسی دنیا است/ وکالت نباید منجر به بی‌گناه جلوه دادن مجرم یا گناهکار جلوه دادن بی‌گناه شود


 رییس کل دادگستری استان تهران گفت: قانون اساسی ما که تحت تاثیر احکام مبانی دینی نگاشته شده بهترین قانون اساسی دنیاست که باید قدر آن را دانست.
قانون اساسی کشورمان، بهترین قانون اساسی دنیا است/ وکالت نباید منجر به بی گناه جلوه دادن مجرم یا گناهکار جلوه دادن بی گناه شودبه گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، رییس کل دادگستری استان تهران در مراسم تحلیف کارآموزان وکالت، گفت: در مراسم هفته قوه قضاییه که محضر مقام معظم رهبری حاضر شدیم ایشان در تکریم قوه قضاییه فرمودند هفته قوه قضاییه در کشور ما شهادت بنیان است. باید در محضر شما هم عرض کنم که عدالت در مکتب اسلام و مکتب علوی شهادت بنیان است.

وی افزود: ما در نظام عدالت این افتخار را داریم و نباید در جمع و مجلس و محفل ما این ارزش های مقدس کمرنگ جلوه کند.

رییس کل دادگستری استان تهران در ادامه بیان کرد: خوب می دانیم که انسان به جهت برخورداری از امتیاز عقل ذاتا و به ما هو انسان از منظر تمامی مکاتب فکری و عقیدتی اشرف مخلوقات است. هیچ مکتبی را نمی یابید که انسان را اشرف مخلوقات بداند. یا اگر انسان را مخلوق نمی داند و قائل به خالق نیست باز هم انسان را اشرف موجودات می داند. اشرف مخلوقات به تعبیر ما و اشرف موجودات به عقیده لائیک ها اگر در جامعه ای بی قانون و بی عدالت زندگی کند از هر درنده ای درنده تر و از هر حیوانی پست تر خواهد شد.

وی با اشاره به هفته حقوق بشر آمریکایی افزود: آنانکه که ادعای حقوق بشر دارند، اما در این ایام برآب های نیلگون خلیج فارس هواپیمای مسافربری ما را زدند و به فرمانده ناو مدال افتخار دادند. آنانی که در همین روز ها در کشور به اصطلاح مهد آزادی اجتماع منافقین را برپا کردند. کسانی که دستشان به خون ۱۷ هزار شهید این کشور آلوده است کسانی که، رییس جمهور، نخست وزیر، رییس دیوان عالی کشور و مردم کوچه و بازار را کشتند را فراموش نکنیم، ما قرار است از حق دفاع کنیم.

رییس کل دادگستری استان تهران افزود: خدای مهربان ما هنوز عقل را به عنوان رسول درون در نزد یکایک آحاد جامعه بشریت به رسمیت شناخت، بر اساس یک شناخت دقیق و عمیق و نیاز سنجی جامع اینگونه تعریف کرد که این عقل به تنهایی نمی تواند بشر را به هدایت رهنمون شود. فلذا برای جامعه بشریت پیامبران را فرستاد و به صرف ارسال رسل بسنده نکرد. چون پیامبر هم از جنس همین بشر است. کتاب را او داد به ترازوی دست ساز بشر برای سنجش و معیار هم اعتماد نداشت. وقتی از عدالت سخن می گوییم منظور عدالتی است که نیاز فطری بشر است. خداوند به این نیاز فطری تقدس و صبغه الهی بخشید.

اسماعیلی با اشاره به اینکه قاضی و وکیل دو بال فرشته عدالت هستند، ادامه داد: من و شما باید این عدالت را رعایت کنیم. همانقدر که بین منشور کوروش و روح القوانین و منشور سازمان ملل متحد فاصله ای با بحر عمیق با قرآن وجود دارد میان عدالت در جامعه اسلامی با عدالت در سایر جوامع حقوقی فاصله وجود دارد. زیرا در آنجا عدالت زاییده فکر بشر تاسیس شده ولی اینجا عدالت تحت اراده خدا و الهی است.

رییس کل دادگستری تهران با اشاره به اینکه وکلای جامعه ما نباید خود را با جوامع و وکلای حقوقی سایر مناطق مقایسه کنند، ادامه داد: این مقایسه ننگ است برای جامعه وکلای ما. ما امیرالمومنین(ع) و امام صادق (ع) را داریم. شهید بهشتی و بزرگانی داریم که هم عالم و وارسته و منشا خدمات در این عرصه بودند.

وی افزود: قانون اساسی ما که تحت تاثیر احکام مبانی دینی نگاشته شده بهترین قانون اساسی دنیاست که باید قدر آن را دانست. با این شان و جایگاه و این قداست امروز سر و کار داریم. اگر مسیر عدالت و احقاق حق بود بهترین عدل، مزد و بالاترین شان اجتماعی و مقام و منصب و اجر و مزد را فراموش نکنیم.

این مقام قضایی اضافه کرد: این مجلس برای تحلیف و آغاز کار است و باید بگویم وکالت یک عقد است. عقد باید جهتش مشروع باشد. اگر جهت عقد مشروع نبود، عقد باطل است. یادمان باشد به چه چیزی عهد می بندیم. برای وکالت سوگند یاد می کنیم که در مسیر احقاق حق و اجرای عدالت قدم برمی داریم. سوگند برای دفاع از مظلوم در برابر ظالم که باید در این رابطه بکوشیم. سوگند برای این است که نگهبان جامعه و مردم باشیم. سوگندمان بر این است که حفاظت و حراست از ارزش ها و باور های دینی و اخلاقی جامعه را پاسدار باشیم.

وی گفت: وظیفه وکیل دفاع از حقوق موکل است نه دفاع بی قید و شرط. موکل باید از حقوق قاتل هم دفاع کند و از قاضی بخواهد حقوق موکلم را رعایت کند. نباید از سوگندمان فاصله بگیریم. وکالت نباید منجر به بیگناه جلوه دادن مجرم یا گناه کار جلوه دادن بی گناه باشد.

وی افزود: ما نیز روزی در برابر میز محاکمه و مورد بازخواست قرار خواهیم گرفت جایی که جز حق و حقیقت وسیله نجات نخواهد بود.

این مقام قضایی در استان تهران در ادامه بیان کرد: به عهد و پیمانتان وفادار باشید و سوگندتان را نقض نکنید.

گفتنی است، مراسم تحلیف ۱۰۵ نفر از قبول شده های آزمون اختبار سال ۹۷ کانون وکلای دادگستری مرکز عصر امروز (چهارشنبه) ۱۳ تیر ماه در ساختمان کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد.


منبع:
http://www.mizanonline.com/fa/news/433735


نام
پست الکترونيک
پيام شما