آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳
بازديد امروز: ۵۹
بازديد روز قبل: ۷۶
بازديد هفته: ۲۴۰
بازديد ماه: ۵۱۹۳
بازديد کل: ۶۲۸۲۷۷۶
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
اخبار > اخبار قوه قضاییه > ۱۳۹۷/۰۴/۱۰
۳۶۷ بازدید
 
   

رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح در گفت‌وگوی تفصیلی با میزان مطرح کرد تشریح صلاحیت سازمان قضایی نیرو‌های مسلح در رسیدگی به پرونده‌های خاص نظامی و انتظامی/ تدوین ۲۲ عنوان آموزشی برای ایجاد وحدت رویه در برنامه‌‏های آگاه سازی/ ۸۱ هزار نفر ساعت آموزش به ضابطان نظامی/ مسئولین نسبت به تأمین اعتبارات دستگاه قضایی اهتمام ورزند


حجت الاسلام و المسلمین بهرامی گفت: تأسیس ۵ ناحیه در شهرستان های مختلف پیش بینی کردیم که به تصویب ریاست قوه قضائیه نیز رسیده، اما به خاطر کمبود بودجه نتوانستیم آن ها را راه اندازی کنیم؛ مسئولین محترم نسبت به تأمین اعتبارات دستگاه قضایی اهتمام ورزند.
سازمان قضایی نیرو های مسلح تنها مرجعی است که به جرایم خاص نظامی و انتظامی رسیدگی می‏ کند، از طرفی این سازمان همواره در جهت پیشگیری از وقوع جرم پیشتاز بوده و برنامه های زیادی برای کاهش جرم در سراسر کشور اجرا کرده است، به جهت اطلاع از برنامه های سازمان قضایی نیرو های مسلح به سراغ حجت الاسلام والمسلمین بهرامی رئیس سازمان قضایی نیرو های مسلح رفتیم و وی با سعه صدر پاسخگوی سوالات ما شد.

تشریح صلاحیت سازمان قضایی نیرو های مسلح در رسیدگی به پرونده های خاص نظامی و انتظامی/ تدوین ۲۲ عنوان آموزشی برای ایجاد وحدت رویه در برنامه ‏های آگاه سازی/ ۸۱ هزار نفر ساعت آموزش به ضابطان نظامی/ مسئولین نسبت به تأمین اعتبارات دستگاه قضایی اهتمام ورزند

خبرگزاری میزان: بابت فرصتی که برای مصاحبه در اختیار ما قرار دادید تشکر و قدردانی می کنم به عنوان اولین سوال بصورت اجمالی سازمان قضایی نیرو های مسلح را معرفی بفرمایید؟

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی: با درود به روان پاک حضرت امام (ره) شهدای انقلاب اسلامی، شهدای جنگ تحمیلی، شهدای هفتم تیر به ویژه شهید مظلوم دکتر بهشتی و شهدای مظلوم و غریب حرم و حریم و با درود به رهبر عزیز انقلاب و فرماندهی معظم کل قوا باید عرض کنم که سازمان قضایی نیرو های مسلح تنها مرجع اختصاصی پیش بینی شده در قانون اساسی است که به جرایم خاص نظامی و انتظامی رسیدگی می کند.

رئیس سازمان قضایی نیرو های مسلح توسط ریاست قوه قضاییه، سایر  قضات هم با پیشنهاد سازمان قضایی نیرو های مسلح طبق روندی که در قوه قضاییه در نظر گرفته شده توسط ریاست محترم قوه قضاییه منصوب می‏ شوند.

سازمان قضایی نیرو های مسلح در سال ۱۳۶۰ برابر ماده واحده ای از ستاد مشترک ارتش منفک و به وزارت دادگستری جمهوری اسلامی ملحق شد. در سال ۱۳۶۱ نیز برابر تبصره ذیل ماده واحده مذکور، سازمان قضایی ارتش به سازمان قضایی نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران تغییر نام پیدا کرد.

تشریح صلاحیت سازمان قضایی نیرو های مسلح در رسیدگی به پرونده های خاص نظامی و انتظامی/ تدوین ۲۲ عنوان آموزشی برای ایجاد وحدت رویه در برنامه ‏های آگاه سازی/ ۸۱ هزار نفر ساعت آموزش به ضابطان نظامی/ مسئولین نسبت به تأمین اعتبارات دستگاه قضایی اهتمام ورزند

در سال ۱۳۶۴ قانون دادرسی نیرو های مسلح به تصویب رسید و در راستای عملیاتی و اجرایی شدن این قانون، در سال ۶۵ با ادغام نهاد های قضایی مرتبط با نیرو های مسلح یعنی دادرسی ارتش، دادگاه انقلاب ارتش و دادسرای عمومی و انقلاب پاسداران، سازمانی تحت عنوان سازمان قضایی نیرو های مسلح تشکیل شد و به موجب ماده یک این قانون، رسیدگی به جرایم مربوط به وظایف خاص اعضای نیرو های مسلح اعم از ارتش، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و هر نیروی مسلح قانونی دیگر، در سازمان قضایی رسیدگی می شود.

خبرگزاری میزان: ساختار سازمان قضایی نیرو های مسلح به چه شکلی است؟

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی: سازمان قضایی نیرو های مسلح در ابتدا تحت عنوان دادگاه و دادسرا تشکیل شد و، چون ریشه در قانون اساسی داشت هیچ زمانی دادسرا ها تعطیل نشد حتی آن زمانی که دادگاه های عمومی و انقلاب تشکیل شد و دادسرا ها حذف شدند دادسرا های نظامی به قوت خود باقی بود.

دادسرا های نظامی متشکل از دادستان، معاونین، بازپرسان و دادیاران و دادگاه ها هم متشکل از دادگاه نظامی یک، نظامی دو و دادگاه تجدیدنظر نظامی می باشد. سازمان قضایی نیرو های مسلح در سراسر کشور در ۳۱ استان تشکیل شده است و در ۱۱ شهرستان هم دادسرای ناحیه داریم که به انجام وظایف مشغولند.

صلاحیت سازمان قضایی در رسیدگی به جرایم به لحاظ جغرافیایی استانی است و در شهرستان هایی که دادسرای نظامی ناحیه تشکیل شده است، دادسرا ها در آن محدوده جغرافیایی که رئیس محترم قوه قضاییه تعیین می کند، انجام وظیفه می کنند.

سازمان قضایی علاوه بر معاون اول، چهار معاون قضایی با زیرمجموعه داردکه با عناوین معاونت توسعه مدیریت و منابع، معاونت قضایی و حقوقی و معاونت نظارت و بازرسی به همراه سرپرست سازمان قضایی نیرو های مسلح استان تهران که معاون سازمان است، انجام وظیفه می کنند و سه مدیر کل (مدیرکل حفاظت و اطلاعات، مدیرکل دفتر ریاست و روابط عمومی و مدیرکل دفتر تحقیقات ویژه) نیز مستقیماً زیر نظر رئیس سازمان هستند.

موضوع دیگر در این رابطه، به قضیه نظارت در سازمان قضایی مرتبط است که نکته بسیار مهمی است. در سازمان قضایی نیرو های مسلح از همان ابتدا معاونت نظارت و بازرسی و حفاظت و اطلاعات به انجام وظیفه مشغول بودند و تمام امور زیر نظرشان است و سعی بر این بوده که افراد اصلاح شوند و در گردونه تشکیلات، مشغول وظیفه باشند.

خبرگزاری میزان: فرمودید صلاحیت سازمان قضایی استانی است؟

تشریح صلاحیت سازمان قضایی نیرو های مسلح در رسیدگی به پرونده های خاص نظامی و انتظامی/ تدوین ۲۲ عنوان آموزشی برای ایجاد وحدت رویه در برنامه ‏های آگاه سازی/ ۸۱ هزار نفر ساعت آموزش به ضابطان نظامی/ مسئولین نسبت به تأمین اعتبارات دستگاه قضایی اهتمام ورزند

خبرگزاری میزان: در رسیدگی به پرونده های قضایی این صلاحیت چطور اعمال می شود؟

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی: معنای صلاحیت استانی این است که در سازمان قضایی نیرو های مسلح، دادستان نظامی در کل استان صلاحیت رسیدگی قضایی دارد؛ این طور نیست که دادستان به مرکز استان محدود باشد بلکه تمام شهرستان های استان محدوده صلاحیت اوست.صلاحیت های سازمان قضایی نیرو های مسلح ریشه در قانون اساسی دارد و به موجب اصل ۱۷۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی، دادسرا ها و دادگاه های نظامی به جرایم خاص نظامی و انتظامی رسیدگی می کنند. موضوع صلاحیت در قانون آیین دادرسی جرایم نیرو های مسلح و قانون مجازات نیرو های مسلح هم بر همین اساس تنظیم شده است.

در متن قانون آیین دادرسی کیفری در ماده ۵۹۷ نیز تصریح شده که جرایم مربوط به وظایف خاص نظامی و انتظامی اعضای نیرو های مسلح در سازمان قضایی رسیدگی می‎شود.در قانون مجازات جرایم نیرو های مسلح هم تصریح شده که این سازمان به جرایم مربوط به وظایف خاص نظامی و انتظامی کارکنان نیرو های مسلح رسیدگی می کند و این اصل قانون اساسی است.


*صلاحیت های اضافی سازمان قضایی نیرو های مسلح

در مورد صلاحیت های اضافی سازمان قضایی نیرو های مسلح باید گفت که دو مورد از این صلاحیت های اضافی، مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام به تاریخ ۶/۵/۱۳۷۳ است. اول اینکه مطابق این قانون، اگر در حین تحقیقات و رسیدگی به جرایم خاص نظامی، جرم دیگری کشف شود، سازمان قضایی مجاز به رسیدگی به این جرم نیز هست.

مورد دوم؛ به جرایمی که اسرای ایرانی در مدت اسارت و نیز اسرای بیگانه در مدت اسارت در کشورمان مرتکب می‎شوند، در سازمان قضایی نیرو های مسلح رسیدگی می شود. همچنین در سال ۱۳۶۶ وزیر وقت اطلاعات از محضر حضرت امام (ره) با واسطه، درخواست کردند که جرایم مربوط به تخلف کارکنان وزارت اطلاعات از وظایف قانونی‎اشان و سایر جرایم آن ها در مواردی که پرونده مشتمل بر اسرار نظام یا اطلاعات طبقه بندی باشد، در سازمان قضایی رسیدگی شود که حضرت امام (ره) این دو مورد را با شرایطی اجازه فرمودند.

سپس مقام معظم رهبری هم این دو مورد را اجازه فرمودند.این دو مورد جزو صلاحیت های اضافه ای است که حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری اجازه دادند. مورد دیگر اجازه مقام معظم رهبری و فرمانده معظم کل قوا برای رسیدگی به جرایم امنیتی و جرایم حین خدمت کارکنان نیرو های مسلح است.

رئیس وقت قوه قضائیه درخواست کردند تا جرایم امنیتی نیرو های مسلح و جرایم حین خدمت آنان، در سازمان قضایی رسیدگی شود و مقام معظم رهبری تا تصویب قانون این اجازه را دادند و برابر تبصره ذیل ماده ۵۹۷ قانون آیین دادرسی کیفری این مجوزها، قانونی شد و تا زمانیکه از این اجازه ها عدول نشده است، سازمان قضایی، صلاحیت رسیدگی به این دو مورد را هم دارد.

این موارد برای بعضی از دوستانی که احیاناً آگاهی نداشتند مقداری تعجب برانگیز بود، ولی این مسائل باید اعلام تا موضوع روشن شود.

خبرگزاری میزان: در خصوص اهداف سازمان قضایی نیرو های مسلح و اینکه این مجموعه چه اقداماتی رو برای دستیابی به این اهداف انجام داده و مهمترین اقداماتی که در حوزه پیشگیری از وقوع جرم صورت گرفته را تشریح بفرمایید؟

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی: آنچه که تا الان گفتیم مقدمه بود؛ هدف اینجاست و من این سوال شما را با یک مقدمه بیان می کنم. نیرو های مسلح کارشان تولید امنیت است و باید از مرز ها به گونه ای مراقبت کنند که امنیت داخلی تضمین شود و از بزرگترین نعمت ها، نعمت امنیت است به طوری که در روایات داریم که هیچ نعمتی گواراتر از امنیت نیست و بالاترین نعمت، نعمت امنیت است. در روایات دیگر داریم که بدترین شهرها، شهر هایی است که مردم در آن احساس امنیت نکنند و امنیت نداشته باشند.

ما در این جزیره امن در بین کشور های ناامن که انبار باروت و آتش شده اند قرار گرفته ایم؛ بحمدا... نیرو های مسلح ما اعم از ارتش، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و وزارت دفاع همه و همه به دنبال آن هستند که امنیت را در کشور برقرار کنند و برقرار کرده اند و این همه دشمنی که با نیرو های مسلح و توان موشکی آن ها از طرف آمریکایی ها و اروپایی ها و سایر دشمنان می شود برای این است که امنیت ما را به هم بریزند و از این اقتدار هراس دارند.

نیرو های مسلح در تعبیر امیرالمومنین (ع) حصون رعیه؛ قلعه محکم مردم؛ زین الولاه؛ زینت حکومت، سبل الامن؛ جاده امن هستند و حتی نباید یک آجر این قلعه و چهارچوب آسیب ببیند.هدف سازمان قضایی نیرو های مسلح صیانت از نیرو های مسلح است؛ نیرو هایی که حافظ امنیت هستند نباید در معرض تهدید و آسیب قرار گیرند و مهمترین عاملی که ما برای این مهم در پیش گرفتیم بحث پیشگیری از وقوع جرم و آگاه سازی در نیرو های مسلح است.

اقداماتی که انجام دادیم برای این است که نیرو های مسلح آسیب نبینند و فرماندهی تضعیف نشود و نیرو احساس ضعف نکند. ما در دورترین نقاط کشورمان و پاسگاه های مرزی که حتی خودرو هم نمی تواند برود قاضی ما برای آگاه سازی نیرو ها حتی شده با پای پیاده، خودش را به آنجا رسانده است.

ما نمی خواهیم اولین برخوردمان مجازات باشد؛ بنابراین قبل از هر اقدامی در مراکز آموزشی و درمانی، دانشگاه ها، کلانتری ها و پاسگاه ها و سایر مراکز نظامی و انتظامی و در جمع فرماندهان و... برای آگاه سازی حضور داریم و آخرین مرحله برخورد است که احیاناً اگر کسی مرتکب جرمی شد اقدامات قضایی و اصلاح مجرم آنهم بعد از اتمام حجت در دستور کار قرار می گیرد.

*فعالیت های پیشگیری از وقوع جرم سازمان قضایی نیرو های مسلح

سازمان قضایی نیرو های مسلح به عنوان یکی از نهاد های پیشگام در این عرصه، اقداماتی را انجام داده و به صورت نظام مند از سال ۱۳۷۷، چهار برنامه ۵ ساله در زمینه پیشگیری از وقوع جرم را تدوین و به مرحله اجرا درآورده است. در برنامه ۵ ساله اول با هدف آسیب شناسی، تحقیقات مفصلی را راجع به جرایم شایع انجام دادیم.

این تحقیقات با همکاری نیرو های مسلح صورت گرفت و ستاد کل نیرو های مسلح و فرماندهان با انگیزه بسیار بالایی پیش قدم شدند و همکاری کردند. برنامه دوم را با بحث آسیب زدایی و شعار «پیشگیری بر درمان مقدم است شروع کردیم که این هم آثار بسیار خوبی داشت و تحلیل جمعیت کیفری و بررسی جغرافیای ارتکاب جرایم نظامی و انتظامی نیز صورت گرفت.

در برنامه سوم، آینده پژوهی را در دستور کار قرار دادیم، شعارمان هم این بود که «پیش بینی مقدم بر پیشگیری است. همچنین ظرفیت جنایی و مدیریت عملیاتی و سخت افزاری (پیشگیری کیفری و فراکیفری) تعیین شد.در برنامه چهارم که از سال ۹۲ آغاز شد، راهکار های عملی که از مجموعه اقدامات سال های قبل استخراج شده بود از سوی ستاد کل نیرو های مسلح به سراسر کشور ابلاغ و اقدامات پیشگیرانه از سوی نیرو های مسلح اجرا شد.

ما در مجموع، از سال ۷۷ که به صورت نظام مند کار پیشگیری از وقوع جرم را شروع کردیم، تعداد ۶۸۸ مجمع استانی را تا پایان سال ۱۳۹۶ برگزار کردیم که در این مجامع نیرو های مسلح و مخصوصا فرماندهان پای کار آمدند و اقدامات بسیار خوبی انجام دادند.به طور میانگین هر ساله حدود ۶۵۰۰ نفر از فرماندهان و مسئولان ارشد نیرو های مسلح در شورا ها و مجامع استانی شرکت و به بحث و تبادل نظر پرداختند.

فقط در سال ۹۶، ۱۲۴ شورای استانی پیشگیری از وقوع جرم برگزار شده است. در سال گذشته با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری برای مبارزه با امر قاچاق، در مجامع استانی اقدامات خوبی انجام شد. برآیند این فعالیت ها، کاهش جرایم بود و خوشبختانه ما در مجموع طی این مدت حدود ۲۰ درصد کاهش جرایم داشتیم البته در جرایم مختلف درصد کاهش متفاوت است، اما در مجموع ۲۰ درصد با کاهش جرایم روبه رو بودیم.

خبرگزاری میزان: یکی از اقدامات سازمان در حوزه پیشگیری از وقوع جرم بحث آگاه سازی نیرو های مسلح است؛ آماری از میزان آگاه سازی در یگان ها بیان کنید؟

تشریح صلاحیت سازمان قضایی نیرو های مسلح در رسیدگی به پرونده های خاص نظامی و انتظامی/ تدوین ۲۲ عنوان آموزشی برای ایجاد وحدت رویه در برنامه ‏های آگاه سازی/ ۸۱ هزار نفر ساعت آموزش به ضابطان نظامی/ مسئولین نسبت به تأمین اعتبارات دستگاه قضایی اهتمام ورزند

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی: همانطوری که اشاره شد، مقام معظم رهبری بر بحث آگاه سازی و آموزش کارکنان نیرو های مسلح تاکید داشتند و ما به همین جهت این موضوع را در دستور کار قرار دادیم و طی ۵ سال گذشته بالغ بر ۵ میلیون نفرساعت ، آموزش در بین نیرو های مسلح ارائه شده، علی رغم اینکه عِده و عُدّه ما بسیار محدود است و بحث رسیدگی به پرونده های قضایی را نیز داریم، همچنین برای اینکه وحدت رویه ای در آموزش نیرو های مسلح در بین قضات سازمان به وجود آید، ۲۲ عنوان متن آموزشی مربوط به نیرو های مسلح تدوین و در اختیار آن ها قرار گرفت.

خبرگزاری میزان: برنامه سازمان قضایی نیرو های مسلح برای نظارت و بحث آموزش ضابطان نظامی چه بوده است؟ آماری از میزان این آموزش ها در دست دارید؟

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی: این مسئله را نیز قانون به ما تکلیف کرده و این کار الحمدلله انجام شده و بالغ بر ۸۱ هزار نفر ساعت آموزش های مستمر ویژه ضابطان ارائه شده است.

نظارت بر ضابطان از طرف دادستان های نظامی اعمال شده و از برنامه های بسیار خوب و موثر ما در سال ۹۶ بحث نظارت بر ضابطان بود که البته سال های قبل هم انجام می شد، ولی در سال ۹۶ مقداری تشدید شده است و فعالیت بازرسی نیروی انتظامی در این جهت جای تقدیر دارد که در سراسر کشور با سازمان های قضایی همکاری کردند و نظارت بر ضابطان را نظام مند کردند که در اینجا باید از دادستان های محترم نظامی و بازرسی نیروی انتظامی تشکر کنم.

خبرگزاری میزان:در راستای حفظ حقوق شهروندی و نظارت بر زندان ها و بازداشتگاه های نظامی سازمان قضایی نیرو های مسلح تاکنون چه اقداماتی انجام داده است؟

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی: باید به این نکته مهم اشاره کنم که تعداد زندانیان ما بسیار محدود است، ولی در عین حال آمار ۱۴۷۰ بازدید از زندان ها و بازداشتگاه های نظامی را در سال ۱۳۹۶ به ثبت رساندیم و روسای سازمان های قضایی طی این مدت جمعاً حدود ۱۲۰ بار، دادستان های نظامی ۳۵۰ بار و دادیاران ناظر بر زندان بیش از ۱۰۰۰ بار از زندان ها و بازداشتگاه ها بازدید کرده اند؛ لذا زندان ها و بازداشتگاه های مرتبط با حوزه مسئولیت سازمان مشکل خاصی ندارند. البته بابد توجه داشت كه رسیدگی قضایی کار بسیار مشکلی است. قاضی باید از جهت امکانات مادی، از نظر فضای کار، تجهیزات، عِدّه و عُدّه و نیروی انسانی خاطرش جمع باشد..در بحث پیشگیری از وقوع جرم، سازمان قضایی نیرو های مسلح و قوه قضائیه یار و یاوری نداشته اند اگر هم کمکی بوده بسیار بسیار ضعیف بوده است. این در حالی است که در بحث پیشگیری از وقوع جرم، قوه مجریه، قوه مققنه و ... همه باید وارد بشوند.

ما تأسیس ۵ ناحیه در شهرستان های مختلف را پیش بینی کردیم که به تصویب ریاست قوه قضائیه نیز رسیده، اما به خاطر کمبود بودجه نتوانستیم آن ها را راه اندازی کنیم؛ لذا باید مسئولین نسبت به تأمین اعتبارات دستگاه قضایی اهتمام بورزند و خودشان هم بررسی کنند.

ما باید تلاشمان در جهت خدمت رسانی به مردم باشد، این در حالی است که مثلاً یک نفر نظامی بیش از ۳۰۰ کیلومتر مسافت طی کند تا در مرکز استان به پرونده اش رسیدگی شود و گاهی این سربازی است که پولی در جیب هم ندارد و باید وقت و هزینه صرف این کار کند.

مسئولین باید توجه و اهتمام لازم را به خرج دهند تا قوه قضاییه بتواند آرامش را برقرار و جرایم را کاهش بدهد و انشاءالله بتواند ناهنجاری ها را از جامعه روز به روز کم کند.


منبع:
http://www.mizanonline.com/fa/news/432382


نام
پست الکترونيک
پيام شما