آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳۶
بازديد امروز: ۲۹۶۱
بازديد روز قبل: ۲۸۳۵
بازديد هفته: ۱۸۰۶۴
بازديد ماه: ۲۷۶۰۲
بازديد کل: ۶۲۳۱۱۴۴
آي پي: ۱۸.۲۰۵.۲۴۶.۲۳۸
اخبار > اخبار مجلس > ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
۱۴۵ بازدید
 
   

با موافقت نمایندگان و جهت تامین نظر شورای نگهبان صورت گرفت؛ اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی


طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس با موافقت نمایندگان تصویب شد.
نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۶ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی با طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اعاده شده از شورای نگهبان با ۱۲۵ رأی موافق، ۱۱ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس این گزارش سید علی ادیانی در تذکری شفاهی با اشاره به اینکه طرح مذکور برای تصویب به دو سوم رأی نیاز دارد، گفت: هیات رئیسه مجلس باید این موضوع را بررسی کند.

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: تصویب این طرح نیازی به دو سوم رأی ندارد، زیرا در گذشته برای آن رأی گیری شده اما مجدداً این موضوع در هیات رئیسه بررسی خواهد شد.

بر اساس این گزارش، طبق اصلاح صورت گرفته در ماده۶، تبصره ۱ ماده ۳۰ قانون، شعبه موظف است عدم رسیدگی شورای نگهبان به موضوع اعتراض یا حادث شدن آن بعد از اعلام نهایی صحت انتخابات را احراز نماید.

همچنین، در ماده ۷، فراز دوم ۳۱ قانون، اصلاحی مبنی بر اینکه  اعتبارنامه هایی که مورد اعتراض قرار گرفته است، حداکثر ظرف مدت پنج روز کاری توسط شعبه رسیدگی می شود. در صورتی که نظر شعبه تایید اعتبارنامه باشد، گزارش تایید آن به مجلس ارائه می گردد و چنانچه نظر شعبه، رد اعتبارنامه باشد، گزارش آن از طریق هیات رییسه مجلس به کمیسیون تحقیق ارجاع می شود تا گزارش رسیدگی به اعتبارنامه را جهت تصمیم گیری به مجلس ارائه کند.

متن ماده ۳۵ قانون موضوع ماده ۱۰ نیز به این شرح اصلاح شد که بر این اساس چنانچه کمیسیون تحقیق اعتبارنامه رد شده از سوی شعبه را رسیدگی کند و نظر به تایید اعتبارنامه باشد، گزارش آن در مجلس قرائت می شود و رییس مجلس تصویب آن را اعلام می کند و در صورتی که نظر کمیسیون مبنی بر رد اعتبارنامه باشد، گزارش آن حداکثر به مدت ۱۵ دقیقه در مجلس مطرح و ادله رد اعتبارنامه ارائه می شود. نماینده ای که اعتبارنامه اش توسط کمیسیون رد شده است حداکثر به مدت ۳۰ دقیقه فرصت دارد تا از خود دفاع کند، ضمن اینکه می تواند بخشی از وقت خود را حداکثر به دو نفر از نمایندگان واگذار کند و سپس گزارش کمیسیون تحقیق به رای گذاشته می شود چنانچه رد اعتبارنامه به تصویب مجلس نرسد، رییس جلسه تصویب آن را اعلام می کند.

همچنین تبصره ۲ ماده ۳۵ موضوع ماده ۱۰ نیز حذف شد.

در ادامه این بررسی، ماده ۳۸ قانون موضوع ماده ۱۲ نیز اصلاح شد که بر این اساس در هر مرحله رای گیری برای اعتبارنامه مورد اعتراض، مخفی و با ورقه مخصوص انجام می شود.

همچنین ماده ۱۴ موضوع اصلاح ماده ۴۸ قانون نیز حذف شد.

در پایان نیز یک تبصره به شرح زیر به ماده ۱۹۲ مکرر۲ الحاقی اضافه شد که عبارت است از اینکه در صورتی که گزارش کمیسیون بیش از یک ماده داشته باشد برای هر یک از مواد به تفکیک رای گیری به عمل می آید./


منبع:
http://www.icana.ir/Fa/News/388195


نام
پست الکترونيک
پيام شما