آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴۶
بازديد روز قبل: ۲۴
بازديد هفته: ۱۳۳
بازديد ماه: ۵۴۵
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۹۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
آموزش های حقوقی > گفتمان حقوقی > ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
۲۰۲ بازدید
 
   

پرداخت شارژ آپارتمان وظیفه کیست؟


موضوع پرداخت شارژ میان موجر و مستأجر کاملاً توافقی است یعنی آنها در هنگام عقد قرارداد اجاره، بر سر این موضوع که کدام یک، شارژ را بپردازند، باید به توافق برسند.
پرداخت شارژ آپارتمان با مالک است یا مستأجر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که این موضوع میان موجر و مستأجر کاملاً توافقی است یعنی آنها در هنگام عقد قرارداد اجاره، بر سر این که کدام شان شارژ را بپردازند، باید به توافق برسند.
بنابراین اگر به موجب قرارداد، پرداخت هزینه های مشترک بر عهده مالک باشد و مالک از پرداخت آن خودداری کند، مستأجر می تواند هزینه های مزبور را از اجاره ای که به موجر می پردازد، کم کند.
حال اگر این موضوع در زمان تنظیم قرارداد اجاره مورد غفلت قرار بگیرد و معلوم نشده باشد که هزینه شارژ را مستأجر باید بپردازد یا مالک، تکلیف چیست؟
در این مواقع نیز، استدلال می شود که چون شارژ جزو هزینه هایی است که برای استفاده بهینه از محل سکونت پرداخت می شود و البته این مستأجر است که از آب، برق، گاز و تلفن استفاده می کند، طبیعتاً او نیز باید هزینه های آن را بپردازد.
همچنین بهتر آن است که مالک و مستأجر در هنگام توافق، حتماً به مشاور املاک یا هر کس دیگری که تنظیم قرارداد را بر عهده دارد، یادآوری کنند که تکلیف پرداخت شارژ ساختمان را مشخص کند تا بعداً با مشکلاتی از این دست مواجه نشوند.
اما اگر شما مدیر یک ساختمان مسکونی هستید و با مالک یا مستأجری روبه رو شده اید که از پرداخت هزینه های جاری شانه خالی می کند، برای دریافت حق شارژ می توانید هم به مستأجر و هم به مالک مراجعه کنید. در ضمن، می توانید بر روی تابلوی اعلانات ساختمان درج کنید که کدام واحد بدهکار است تا شاید با این کار، متنبه شود و زودتر تسویه حساب کند.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/16126


نام
پست الکترونيک
پيام شما