آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۵
بازديد روز قبل: ۲۲
بازديد هفته: ۱۲۸
بازديد ماه: ۵۱۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۵۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > ساير خبرها (عمومي) > ۱۳۸۷/۰۴/۱۵
۹۴ بازدید
 
   

کدخدایی : شورای نگهبان هیچگاه گزارشی را درباره اعتبارنامه ها به مجلس نداده است


سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد که این شورا هیچگاه گزارشی را در خصوص بررسی اعتبارنامه های منتخبان به مجلس ارایه نکرده است. 
"عباسعلی کدخدایی" روز شنبه در ادامه گفت و گو با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره ارجاع اعتبار نامه یکی از منتخبان به کمیسیون تحقیق و اینکه آیا این مساله به دلیل ارایه اطلاعات جدیدی از سوی شورای نگهبان بوده است، گفت: از جهت قانونی شورای نگهبان هیچوقت ملزم نبوده و نیست که گزارشات و اطلاعات خود را در اختیار بقیه نهادها قرار دهد.
کدخدایی تاکید کرد: رویه ای که تاکنون وجود داشته، این بوده که مجلس راسا نسبت به بررسی اعتبارنامه ها اقدام می کرده است و شورای نگهبان هیچگاه گزارشی را در این گونه موارد برای مجلس ارسال نکرده است.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: طبق قانون، مجلس می تواند به گزارشهایی که پس از تایید صلاحیت فرد منتخب از سوی شورای نگهبان انجام می شود، تا زمان حضور در مجلس به عنوان منتخب رسیدگی کند بنابر این گزارش های قبلی شورای نگهبان نیز در این جهت برای مجلس وافی به مقصود نخواهد بود.
وی تاکید کرد که شورای نگهبان تنها در صورتی مطالبی را به مجلس ارسال می کند که نمایندگان و یا کمیسیون های ذی ربط درباره مواردی که به آن دست یافته اند، از شورا سوال کنند که آیا این موارد قبلا در حین رسیدگی به صلاحیت ها در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی کرده است یا خیر.
کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه انتخابات میان دوره ای برای تعیین تکلیف حوزه هایی که انتخابات آن ابطال شده و یا فاقد نماینده هستند، چه زمانی برگزار خواهد شد، گفت: تمامی حوزه هایی که به هر دلیلی انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار نشده و یا حوزه انتخابیه ابطال شده و یا بر اثر حادثه ای نمایندگان این حوزه ها کناره گیری یا فوت می کنند، بر اساس قانون در اولین انتخابات میان دوره ای در آنجا برگزار خواهد شد.
وی افزود: نخستین انتخابات سراسری که نمایندگان این حوزه ها مشخص می شوند، انتخابات ریاست جمهوری است.
خبرنگار دیگری از سخنگوی شورای نگهبان درباره اعضای ناظر شورای نگهبان در انتخابات سوال کرد و پرسید: چند ناظر در استخدام شورای نگهبان هستند؟
کدخدایی در پاسخ گفت: شورا در استانها کسی را به عنوان استخدام رسمی در اختیار ندارد معمولا گروههای مردمی و اقشار مختلف مردم هستند که مایلند با شورای نگهبان همکاری کنند . این گروهها در قالب های مختلف تحت آموزش های تخصصی قرار می گیرند و در زمان انتخابات با ما همکاری دارند و پس از انتخابات نیز به کار خود مشغول می شوند. لذا ما کسی را در بحث انتخابات به عنوان ناظر استخدام نمی کنیم و کسی به عنوان ناظر در استخدام این شورا نیست.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری درباره طرح یک فوریتی مجلس در خصوص تامین امنیت روانی جامعه و موضوع نشر " الحاد" از طریق وبلاگها گفت: این طرح بستگی به مصالحی دارد که نمایندگان مجلس تشخیص می دهند و چون هنوز این مصوبه در اختیار شورای نگهبان قرار نگرفته است، نمی توان پاسخی را در این جهت ارایه داد. اجازه دهید پس از ارسال مصوبه و بحث و بررسی در شورای نگهبان نسبت به جزئیات آن نیز توضیحات لازم ارایه شود.
کدخدایی تاکید کرد: اقدام انجام شده در مجلس، اقدامی موثر و مثبتی است که برای جلوگیری از رشد فساد انجام شده و امیدواریم که در مقام اجرا هم با چنین پیگیری هایی مواجه باشیم. 
منبع:
ايرنا شنبه 15 تير 1387


نام
پست الکترونيک
پيام شما