آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۳۶
بازديد روز قبل: ۱۹۳
بازديد هفته: ۷۱۶
بازديد ماه: ۴۲۱۹
بازديد کل: ۶۲۸۳۳۱۵
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
اخبار > سایر خبرها (عمومی) > ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
۱۸۱ بازدید
 
   

دیدار شرکت‌کنندگان در کنگره «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» با رهبر انقلاب


حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز (شنبه) در دیدار شرکت کنندگان در کنگره ی بین المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی ، مهم ترین نیاز امروز دنیای اسلام را «وحدت و یکپارچگی و همچنین «حرکت جدی برای پیشرفت علمی در همه ی علوم دانستند و تأکید کردند: امروز «بیداری در دنیای اسلام به وجود آمده است و به رغم تلاش غربی ها برای انکار آن، این بیداری زمینه ساز گرایش بیشتر به اسلام و نویدبخش آینده ای بهتر است.

 

رهبر انقلاب اسلامی با قدردانی از دست اندرکاران و پدیدآورندگان این همایش، به ویژه شخص حضرت آیت الله مکارم شیرازی، گفتند: امروز هر حرکتی که موجب شناخت بیشتر گروه ها و فرقه های اسلامی از یکدیگر شود، یک حسنه است و این گردهمایی از مصادیق حرکت در جهت اتحاد امت اسلامی است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تلاش دیرینه ی دشمنان برای رودَررو قرار دادن مسلمانان، افزودند: در چنین شرایطی، هر عملی که موجب شناخت مسلمانان از نقاط قوت یکدیگر و زمینه ساز هم افزایی آن ها شود، به وحدت و یکپارچگی امت اسلامی کمک خواهد کرد.

 

ایشان به نقش شیعه در طول تاریخ برای اعتلای علوم اسلامی و طبیعی اشاره و خاطرنشان کردند: این آثار و خدمات گران بها باید به امت اسلامی معرفی شوند زیرا مایه ی افتخار و موجب یکپارچگی خواهند بود.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم مراقبت جدی برای جلوگیری از ایجاد هرگونه شائبه و گلایه میان فِرَق اسلامی، گفتند: یکی از مسائل بسیار مهم و مورد نیاز کنونی دنیای اسلام، موضوع پیشرفت علمی و حرکت جدی در این زمینه است.

 

حضرت آیت الله خامنه ای، علت اصلی تحت سلطه قرار گرفتن دنیای اسلام را عقب ماندگی علمی دانستند و افزودند: دنیای غرب بعد از قرن های متمادی عقب ماندگی علمی، توانست با استفاده از پیشرفت های علمیِ دنیای اسلام، ثروت و قدرت علمی، نظامی، سیاسی و تبلیغاتی خود را افزایش دهد و در نهایت با استعمار، وضعیت کشورهای اسلامی را به شرایط کنونی برساند.

ایشان با اشاره به زورگویی قدرت های غربی به کشورهای اسلامی و دنباله روی بسیاری از حکام این کشورها از زورگویان بین المللی، تأکید کردند: این شرایط باید به واسطه ی پیشرفت علمی کشورهای اسلامی تغییر کند و دنیای اسلام می تواند بار دیگر در قله ی تمدن بشری قرار گیرد.

 

رهبر انقلاب، حرکت در مسیر پیشرفت علمی را وظیفه ی حکومت های اسلامی و نخبگان آن برشمردند و گفتند: نخبگان دنیای اسلام باید یک حرکت عظیم فکری و یک خواست عمومی برای پیشرفت علمی و رسیدن به قله ی علم و دانش را به وجود آورند.

حضرت آیت الله خامنه ای از حرکت جمهوری اسلامی ایران در مسیر پیشرفت علمی به عنوان یک نمونه ی موفق یاد کردند و افزودند: بر اساس گزارش های مراکز علمی جهانی، شتاب حرکت علمی ایران در سال های گذشته، ۱۳ برابر متوسط جهانی بوده است.

 

ایشان خاطرنشان کردند: ما این مسیر را تا رسیدن به مرزهای علم و دانش ادامه خواهیم داد و ایران برخلاف غربی ها، آمادگی انتقال دستاوردها و پیشرفت های علمی خود را به دیگر کشورهای اسلامی دارد.

رهبر انقلاب، پیشرفت در علوم اسلامی و علوم طبیعی را ضروری خواندند و افزودند: یکی از مواردی که اسلام می تواند در مسائل مختلف بشری «حرف نو داشته باشد، در زمینه ی مسائل فقهی است که باید در این زمینه کار بیشتر و جدی تری انجام شود.

 

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه باید در زمینه ی فلسفه و علوم عقلی، سرعت حرکت علمی افزایش یابد، گفتند: غربی ها، فلسفه ی خود را تا عرصه های مختلف مسائل سیاسی و اجتماعی امتداد داده اند و ما نیز باید چنین کاری را انجام دهیم زیرا فلسفه ی اسلامی، قوی تر، ریشه دارتر و مستحکم تر از فلسفه ی غربی است.

ایشان با اشاره به گسترش بیداری در دنیای اسلام و افزایش گرایش به اسلام در جهان، خاطرنشان کردند: امروز جوانان در دنیا، سؤال های زیادی دارند که می خواهند پاسخ آن ها را در چارچوب اسلام بیابند، بنابراین باید حرکت علمی در دنیای اسلام شتاب بگیرد و امت اسلامی بار دیگر به اوج اقتدار علمی و تمدنی خود برسد تا دشمنان اسلام و آمریکایی ها نتوانند به رؤسای کشورهای اسلامی دستور بدهند و «باید و نباید بگویند.

 

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین اعرافی رئیس شورای سیاستگذاری کنگره ی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی گفت: «پاسخ به شبهات ، «تعمیق تفاهم میان مذاهب اسلامی ، «بازشناسی سرمایه های فکری شیعه و مسلمانان و «دستیابی به نقاط قوت برای تکمیل و ارائه ی علوم اسلامی جزو اهداف اصلی کنگره بوده است.

همچنین حجت الاسلام دکتر رضایی دبیر کنگره گزارشی از اهداف و برنامه های این همایش بیان کرد.


منبع:
http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=39572


نام
پست الکترونيک
پيام شما