آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۵۵
بازديد روز قبل: ۷۶
بازديد هفته: ۲۴۰
بازديد ماه: ۵۱۹۳
بازديد کل: ۶۲۸۲۷۷۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
اخبار > سایر خبرها (عمومی) > ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
۱۳۵ بازدید
 
   

رهبران انگلیس، فرانسه و آلمان: دولت‌های ما نسبت به حصول اطمینان از اجرای برجام متعهد می‌مانند


به دنبال تصمیم رییس جمهوری آمریکا در خروج از برجام، رهبران انگلیس، فرانسه و آلمان بیانیه مشترکی منتشر و نسبت به این تصمیم ترامپ ابراز تاسف و نگرانی کردند.

در متن بیانیه مشترکی که از سوی ترزا می نخست وزیر انگلیس، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه صادر شد، آمده است:

«بسیار تاسف بار و مایه نگرانی است که ما رهبران فرانسه، آلمان و انگلیس از تصمیم ترامپ در خصوص خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک مطلع شدیم. ما در کنار یکدیگر بر تعهد خود در قبال ادامه برجام تاکید می کنیم، این توافق برای امنیت مشترک ما مهم باقی می ماند. ما این موضوع را یادآوری می کنیم که برجام به اتفاق آرا در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به تصویب رسید. این قطعنامه چارچوب حقوقی بین المللی قابل اجرایی در خصوص برنامه هسته ای ایران محسوب می شود. ما از تمامی جناح ها می خواهیم که در قبال اجرای کامل و عمل به روح مسئولیت های مشخص شده در برجام متعهد بمانند.

بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران همچنان به محدودیت های مشخص شده در برجام و مطابق با تعهدات خود در چارچوب توافق منع تسلیحات اتمی قائل است. این جهان در نتیجه این رویداد جایی امن تر است از همین رو ما سه کشور اروپایی همچنان در برجام باقی خواهیم ماند.

دولت های ما نسبت به حصول اطمینان از اجرای این توافق متعهد می مانند و با سایر جناح های این قرارداد در این راستا همکاری می کنند و این همکاری شامل حصول اطمینان از ادامه مزایای اقتصادی برجام برای مردم ایران در ارتباط با این توافق است.

ما از آمریکا می خواهیم که اطمینان حاصل کند ساختارهای برجام بدون تاثیر باقی بماند و از اقداماتی برای مانع تراشی در اجرای برجام توسط سایر جناح ها بپرهیزد. ما پس از تعامل با دولت آمریکا در ماه های گذشته از این کشور می خواهیم تمام اقدام محتمل را برای حفظ دستاوردهای این توافق به عمل آورد و اجازه دهد که عناصر اصلی این توافق کمافی السابق اجرا شود.

ما ایران را تشویق می کنیم که در واکنش به این تصمیم آمریکا خویشتنداری کند. ایران باید به تعهدات خود در قبال برجام عمل کرده و با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کامل و به موقع داشته باشد.

آژانس باید بتواند راستی آزمایی بلندمدت و برنامه های مانیتورینگ خود را بدون محدودیت و یا مانع تراشی انجام دهد. در مقابل ایران تا زمانی که به مفاد توافق عمل می کند، باید شاهد رفع تحریم هایی باشد که مطابق با برجام تعیین شده است.

جای هیچ تردیدی وجود ندارد که برنامه هسته ای ایران باید مسالمت آمیز باشد. ما با اشاره به اینکه برجام یک پایه است توافق داریم که سایر مسائل مایه نگرانی باید مورد بررسی قرار گیرد. توافق بلندمدت برای برنامه هسته ای ایران پس از پایان بندهای تعیین شده در برجام پس از ۲۰۲۵ باید در آینده تعریف شود.

با توجه به اینکه تعهد ما در مقابل امنیت هم پیمانان و شرکای خود در منطقه خدشه ناپذیر است لازم است به دغدغه های مشترک درباره برنامه موشک های بالستیک و فعالیت های منطقه ای ایران به ویژه در سوریه، عراق و یمن به گونه ای معنادار بپردازیم.

ما پیش از این مذاکرات دوجانبه و سازنده مفید در خصوص این مسائل را آغاز کرده ایم و این سه کشور نسبت به ادامه این مذاکرات با شرکای کلیدی خود و کشورهای نگران در منطقه متعهد هستند.


منبع:
https://www.isna.ir/news/97021910202


نام
پست الکترونيک
پيام شما