آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۸
بازديد روز قبل: ۱۵
بازديد هفته: ۱۰۹
بازديد ماه: ۵۲۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۱۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > اخبار و رویدادهای حقوقی > ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
۲۴۰ بازدید
 
   

قانون مالکیت فکری تا حدود زیادی می‌تواند پاسخگوی مشکلات باشد


یک وکیل دادگستری با اشاره به قانون مالکیت های فکری مصوب سال ۱۳۸۶ گفت: با توجه به اینکه این قانون بیشتر برگرفته از قوانین خارجی و ترجمه شده است، در بعضی موارد نیازمند تغییر است اما با این حال، تا حدود زیادی می تواند پاسخگوی مشکلات پیش بینی شده در این زمینه باشد.
کریم کشاورز با بیان اینکه مالکیت فکری و مالکیت معنوی دو تعبیر مترادف یکدیگر هستند، اظهار کرد: برخی از افراد صاحب نظر، از تعبیر مالکیت معنوی استفاده می کنند اما صحیح تر و بهتر آن است که از تعبیر مالکیت فکری استفاده شود.
وی ادامه داد: علت این است که در واقع مالکیت فکری، به معنای برخی دستاوردهای علمی است؛ مانند اختراع، نشر کتب، آثار هنری و علائم تجاری که زاییده فکر بشر است و شخص با توسل به فکر و اندیشه، اثری را خلق کرده است که شاید عینی، ملموس و فیزیکی نباشد بنابراین شاخه ای جدید از حقوق و مالکیت را تشکیل داده است.
این وکیل دادگستری در گفت وگو با ایسنا با اشاره به برخی اختلاف نظرها در زمینه موضوع مالکیت معنوی و فکری، تصریح کرد: قوانین ما سابق بر این، با مشکلاتی مواجه بود. قانون مالکیت، قانونی است که مال را در قالب قانون مدنی می شناسد اما تعارضاتی با قانون مالکیت فکری دارد. در عمل تفاوتی میان مالکیت معنوی و مالکیت فکری وجود ندارد و می توان گفت این دو واژه با هم مترادف هستند البته عنوان صحیح تر، مالکیت فکری است. مالکیت معنوی صرفا به این دلیل استفاده می شود که مالی ناملموس مورد تاکید و توجه قرار گیرد.
وی اختراعات، علایم تجاری، آثار ادبی و هنری و آثار موسیقایی را از مصادیق مالکیت فکری دانست و عنوان کرد: قانون مالکیت های فکری مصوب سال ۱۳۸۶ قانون مربوط به این مصادیق است و طبیعتا با توجه به اینکه این قانون بیشتر برگرفته از قوانین خارجی و ترجمه شده است، در بعضی موارد نیازمند تغییر است اما در حالت کلی قانون بدی نیست و تا حدود زیادی می تواند مشکلات پیش بینی شده را پاسخگو باشد. کشاورز با اشاره به افرادی که اخیرا در فضای مجازی با انتشار ویدئوهایی مدعی ابداع ویژه یک اثر هنری مانند نگارش نوع ویژه ای از خط هستند، خاطرنشان کرد: این افراد تنها در صورتی می توانند مدعی مالکیت باشند که اثر خلق شده را در یکی از قالب هایی که در قانون گنجانده شده است، در قانون به ثبت برسانند.
این حقوقدان، دادگاه حقوقی تهران را تنها مرجع رسیدگی به دعاوی مربوط به مالکیت فکری معرفی کرد و گفت: برای اثبات نقض حقوق مالکیت فکری ابتدا باید موضوع در قالب یک مال فکری به ثبت رسیده باشد و پس از آن در صورتی که کسی به این حق متعرض شد، با مراجعه به دادگاه، امکان تقاضای محکومیت شخص متعرض وجود دارد.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/14765


نام
پست الکترونيک
پيام شما