آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۳
بازديد روز قبل: ۱۵
بازديد هفته: ۱۰۹
بازديد ماه: ۵۲۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۴۹۸
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > اخبار قوه قضاییه > ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
۱۵۳ بازدید
 
   

علت حادثه از نظریه ایران، پانا، بنگلادش؛ تغییر مسیر کشتی کریستال عامل اصلی تصادف سانچی/ خطای انسانی علت اصلی حادثه


مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر گفت: تغییر مسیر کشتی CF کریستال به سمت راست که در ۱۵ دقیقه قبل از سانحه آغاز شده بود باعث موقعیت خطر تصادف شده است که اگر این تغییر مسیر صورت نمی گرفت، تصادفی رخ نمی داد.
محمد راستاد در نشست خبری صبح امروز در خصوص تشریح رسیدگی به سانحه نفتکش سانچی و کشتی فله بر کریستال بیان کرد: روند رسیدگی به حادثه سانچی براساس اساسنامه آیین نامه سوانح صورت گرفت و در این روند ٥ کشور ذی نفع شامل ایران با ٣٠ نیرو را از دست داده، بنگلادش ٢ خدمه را از دست داده، پاناما به عنوان صاحب پرچم کشتی کریستال، چین به عنوان صاحب پرچم نفتکش سانچی و هنگ کنگ به عنوان مکانی که حادثه در آنجا رخ داده است را مورد بررسی قرار داده ایم.

وی در ادامه افزود: در همین راستا سه دوره نشست با حضور تمامی ذی نفعان برای بررسی علت حادثه برگزار شد و نتایج مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.

در ادامه نادر پسنده مدیر کل امور دریایی سازمان بنادر و مسئول بررسی حادثه سانچی در تشریح حادثه سانچی گفت: بررسی حادثه سانچی براساس فصل ٧ آیین نامه بین المللی بررسی سوانح دریایی مصوب سازمان دریانوردی با هدف ارتقا ایمنی انجام شد.

وی در این باره تاکید کرد: برای بررسی زوایای حادثه سانچی تمامی گواهینامه ها، جعبه سیاه و اطلاعات لازم برای بررسی روند حادثه از هر دو کشتی کریستال و سانچی جمع اوری شد.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با تأکید بر اینکه کشتی فله بر کریستال چینی عامل وقوع سانحه برخورد بین دوکشتی شناخته شد، تصریح کرد: تغییر مسیر کریستال به سمت راست که ۱۵ دقیقه قبل از سانحه اتفاق افتاد باعث ایجاد موقعیت خطر تصادف شد و اگر این تغییر مسیر صورت نمی گرفت تصادف رخ نمی داد.

رئیس هیئت ایرانی بررسی سانحه سانچی، گفت: این مطلب مورد تأیید ایران، پاناما و بنگلادش است.

وی، گفت: اشتباه محاسباتی افسران کشتی فله بر کریستال و ناآگاهی آنها باعث سانحه برخورد بین نفتکش ایرانی سانچی و فله بر چینی شد.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در تشریح اطلاعات جعبه سیاه کشتی، تصریح کرد: کشتی فله بر کریستال از بندر کالاما آمریکا به سمت بندر دونگاوان چین حرکت می کند و همه بررسی های فنی آن بدون نقص اعلام شده است.

وی ادامه داد: کشتی نفتکش سانچی یک روز بعد یعنی ۲۵ آذرماه سال گذشته از بندر عسلویه با ۱۱۱۵۱۰ تن میعانات گازی به سمت بندر دایسان کره جنوبی حرکت می کند که زمان تقریبی رسیدن به مقصد ۱۸ دی ماه است.

پسنده با بیان این که حدود ۱۵ متر (به اندازه یک ساختمان ۵ طبقه) از این کشتی زمانیکه بار دارد زیر آب می رود، تصریح کرد: در سانحه سانچی، عرشه کریستال در سینه نفتکش سانچی فرو رفته بود.

رئیس هیئت ایرانی بررسی سانحه سانچی با یادآوری این که ۱۶ دی ساعت ۱۸ و ۴۵ دقیقه به وقت محلی چین تعویض شیفت نگهبانی روی تانکر سانچی از افسر دوم به افسر سوم آغاز می شود، اظهار کرد: با توجه به نزدیک بودن کشتی به مقصد نهایی لذا ساعت محلی در کشتی تانکر سانچی به وقت محلی کره جنوبی تنظیم می شود. همزمان یکی دیگر از افسر دوم های سانچی در اتاق نقشه در حال اصلاحات نقشه هاست.

پسنده با اشاره به این که ساعت ۱۹ و ۲۴ تعدادی کشتی از سمت چپ در مسیر تقاطع با سانچی است، گفت: کریستال برای اولین بار با مسیر ۲۱۴ درجه و سرعت ۱۳.۲ گره دریایی در فاصله ۹.۸ مایلی روی صفحه رادار تانکر سانچی مشاهده می شود.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه رادار سانچی روی فاصله ۶ مایلی تنطیم شده است، افزود: البته در عین حال برد رادار ۱۰ مایل است، حدود ۲۵ دقیقه ثبل از سانحه کشتی سانچی کستی فله بر کریستال را می بیند.

پسنده با اشاره به اینکه ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه افسر سوم سانچی در حال بررسی چراغ های ناوبری سایر کشتی هاست و بر اساس محاسبات وی تمام کشتی ها از پاشنه سانچی عبور می کند، تصریح کرد: ساعت ۱۹ و ۳۱ دقیقه دیده بان کریستال که دوره آموزشی را طی می کند اعلام می کند کشتی سانچی را در ۷ مایلی دیده ام و می گوید موقعیت سانچی را بررسی کرده و متوجه شدم که زاویه آن با کشتی ما تغییر نکرده و خطر تصادم وجود ندارد.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی تأکید کرد: افسر سوم سانچی در ساعت ۱۹ و ۳۲ موقعیت کشتی های اطراف سانچی را بررسی کرده که زاویه تقاطع تمام کشتی ها مورد توجه منفی است یعنی کشتی از پاشنه عبور می کند، همزمان کشتی کریستال در فاصله ۶.۸ سانچی قرار دارد. افسر اول کریستال علایم موقعیت خودکار AIS دو کشتی را روی رادار دریافت می کند و افسر اول این کشتی تایید می کند که سانچی از ۹. مایلی (۱و۵ کیلومتر) سینه کریستال عبور می کرده است.

پسنده با یادآوری اینکه ساعت ۱۹ و ۳۴ دقیقه (کمتر از ۱۵ دقیقه قبل از سانحه) افسر اول کریستال برای تنظیم مسیر اصلی هدایت کشتی مسیر را از ۲۱۷ درجه به ۲۲۵ درجه تغییر می دهد، گفت: افسر اول کریستال می گوید کشتی مقداری به سمت چپ منجرف شده بود لذا تصمیم می گیرد با تغییر زاویه حرکت کشتی به مسیر اولیه برگردد. در ساعت ۱۹ و ۳۵ دقیقه ملوان دیده بان سانچی می گوید چراغ های سبز و قرمز یک کستی را در زاویه ۱۳ درجه رویت می کند(یعنی سانچی دقیقا روبه روی کریستال قرار گرفته است)، در این زمان مسیر حرکت کریستال ۲۱۸ درجه است. ساعت ۱۹ و ۳۶ دقیقه کشتی ماهیگیری توسط بی سیم تانکر سانچی را صدا می زد و با لهجه و زبان بسیار نامفهومی درخواست می کند که از سمت چپ همدیگر عبور کنیم. در این لحظه علامت کشتی ماهیگیری و کریستال روی تانکر سانچی قرمز می شود.

رئیس هیئت ایرانی بررسی سانحه سانچی بیان کرد: در ساعت ۱۹ و ۳۹ دقیقه افسر سوم سانچی به دیده بان می گوید این تماس ها را هیچ وقت پاسخ ندهید چراکه اگر پاسخ ندهید او خودش مجبور خواهد شد اقدام لازم را به عمل آورد لیکن اگر پاسخ دهید او فکر می کند برای شکل مانور با شما توافق رسیده است، در حالی که شما به علت نوع زبان متوجه منظورش نشده ای که او مطابق با خواسته خود مانور مشترک می کند ولی اگر پاسخ ندهید مجبور می شود یک مانور مستقل انجام دهد.

وی در ادامه گفت: ساعت ۱۹ و ۴۰ دقیقه افسر سوم سانچی به دبه بان دستور می دهد با نورافکن به سمت شناور ماهیگیری علامت خطر ۵ فلش کوتاه اعلام کند. ساعت ۱۹ و ۴۱ دقیقه علامت نوری داده می شود و کشتی ماهیگیری با تغییر مسیر به سمت چپ و از سمت راست سانچی برای عبور از پاشنه کشتی ادامه مسیر می دهد. در این زمان کشتی کریستال هنوز با مسیر جدید ۲۲۵ درجه به سمت سانچی در حرکت است، کریستال ابتدا در مسیر ۲۱۷ درجه در حال حرکت بود که در حال حاضر بیش از ۵ درجه تغییر مسیر داده است و این تغییر مسیر از روی آگاهی نبوده است.

مدیرکل دریایی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: ساعت ۱۹:۴۲ مسیر کشتی کریستال روی ۲۲۵ درجه ثابت می شود، تغییر مسیر کریستال از ۱۹:۴۵ در ۱۹:۴۲ به ۲۲۵ درجه می رسد و الان فاصله سانچی و کریستال ۳.۱ مایل است.

وی ادامه داد: افسر اول کریستال می گوید بعد از تغییر مسیر کریستال، فاصله عبور سانچی ۴ دهم مایل شد؛ یعنی سانچی از فاصله ۴ دهم مایلی مقابل من عبور می کرد.

رئیس هیئت ایرانی بررسی سانحه سانچی افزود: برای هیچ دریانوردی قابل قبول نیست که کشتی بزرگی آن هم در سه مایلی روی رادار یک کشتی مشخص نباشد و ممکن است، یا رادار خراب باشد، یا اینکه افسر، تنظیمات رادار را درست انجام نداده است که سیگنال های اطراف را به خوبی دریافت نکند، زیرا افسر اول کریستال مدعی است که سیگنال های سانچی را روی رادار خود نمی دیده است.

پسنده افزود: ساعت ۱۹:۴۲ افسر سوم سانچی در صدایی که در VDR وجود دارد، با خود می گوید اگر اقدامی کنم وضعیت بدتر می شود، آنها کشتی های کوچکتر هستند و کاری کنند؛ در واقع یعنی سانچی خطر را فهمیده است، اما برای فرار از خطر راهی ندارد، چون کشتی ماهیگیری سمت راست آن را پر کرده است و طبق قانون اگر خطری پیش آید باید به سمت راست رود، بنابراین سانچی مجبور است فعلا ادامه مسیر دهد، در حالی که تغییر مسیر سانچی ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

مدیرکل دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: از افسر سوم کریستال سؤال می شود که بعد از تغییر مسیر متوجه خطر نشدید؟ که وی می گوید من سیگنال رادار را ندیدم و فقط علائم موقعیت کشتی های اطراف را دریافت می کردم و فکر کردم این علائم مربوط به کشتی های ماهیگیری کوچک است و خود خارج می شوند.

وی افزود: ساعت ۱۹:۴۵ افسر سوم سانچی کریستال را بررسی وضعیت می کند، کریستال در دو مایلی و ۲۵ درجه ای قرار دارد که افسر سوم سانچی اعلام می کند که علامت نوری پنج فلش کوتاه به کریستال بدهید.

رئیس هیئت ایرانی بررسی سانحه سانچی گفت: افسر سوم سانچی می گوید، سمت راست من اشغال است، باید کاری بکنم، آیا پنج فلش را به سمت کریستال زدید؟

وی افزود: در این زمان، کریستال در مسیر ۲۲۶ درجه در حال حرکت است و مسیر کریستال فیکس شده است، اما در رادار درک عدم تغییر مسیر ۳ دقیقه طول می کشد.

مدیرکل دریایی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: در همین لحظه که زمانی از نظر وضعیت اضطراری است، تعویض شیفت روی کریستال انجام می شود، افسر اول شیفت ناوبری، شیفت را به افسر سوم واگذار می کند و بلافاصله هم می رود، در حالی که کریستال هنوز متوجه سانچی نیست، ضمن آنکه افسر اول زمانی که شیفت را به افسر سوم واگذار می کند، باید حدود ۱۵ دقیقه در پل فرماندهی حضور داشته باشد تا اطلاعات را به افسر سوم بدهد و بعد برود، در حالی که افسر اول با اعلام اینکه ترافیک جدی نداریم، شیفت را به افسر سوم واگذار می کند و می رود، بنابراین پل فرماندهی را ترک می کند، زمانی که ما از وی پرسیدیم چرا ۱۵ دقیقه در پل فرماندهی نماند، مدعی شد که فرمانده کشتی با وی تماس گرفته است که بیاید تا برنامه ها را بابت رسیدن به مقصد تنظیم کند، و ما زمانی که از فرمانده این موضوع را پیگیری کردیم، او گفت من به وی گفته بودم بعد از اینکه کارهایت تمام شد بیا، به هر حال اطلاعات به افسر سوم داده نمی شود.

رئیس هیئت ایرانی بررسی سانحه سانچی افزود: ساعت ۱۹:۴۶ ملوان سانچی خطر تصادف با کریستال را در ۱۶ مایلی تشخیص می دهد، کشتی ماهیگیری از پاشنه سانچی عبور می کند، پنج فلش به سمت کریستال زده می شود، در این لحظه ملوان می پرسد کشتی عبور کرد؟ کمی به راست؟ که افسر سوم می گوید به سمت راست؟ چرا؟ که دیده بان می گوید فاصله بین عبور دو کشتی صفر است.

مدیرکل دریایی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: ساعت ۱۹:۴۷ افسر سوم سانچی از دیده بان می پرسد کشتی کوچک است؟ درسته؟ که ملوان پاسخ می دهد نه، کشتی بزرگ است، افسر سوم می گوید چرا اینگونه اقدام می کند؟ هنوز تا این لحظه افسر سوم و دیده بان کریستال متوجه خطر تصادف با سانچی نشده اند.

وی ادامه داد: ساعت ۱۹:۴۸ افسر سوم سانچی با کاپیتان تماس می گیرد و می گوید کشتی در سمت راست با فاصله عبور صفر داریم، فاصله خیلی کم است و کشتی بزرگ است، اما تا این لحظه هنوز افسر سوم کریستال متوجه سانچی نشده است.

پسنده بیان کرد: ساعت ۱۹:۴۹ افسر سوم سانچی می گوید چرا آن کشتی بزرگ کاری نمی کند؟ سکان تمام به چپ، اوه اوه، سکان تمام به راست، تمام به راست، سکان تمام لطفاً تمام لطفاً.

رئیس هیئت ایرانی بررسی سانحه سانچی افزود: در این لحظه مجدداً کاپیتان سانچی اعلام می کند داریم برخورد می کنیم، سکان تمام به چپ، تمام به چپ، که افسر سوم کریستال تازه فهمیده است که سانحه در حال رخ دادن است و سکان را تمام به راست نگه می دارد، در حالی که کشتی بزرگی نظیر سانچی حداقل پنج دقیقه برای تغییرات اولیه زمان نیاز دارد.

پسنده ادامه داد: ساعت ۱۹:۵۰ تصادف رخ می دهد، کاپیتان سانچی دستور می دهد سیستم اعلام اضطرار فعال شود.

وی گفت: ساعت ۱۹:۵۱ عرشه سانچی بلافاصله پس از برخورد منفجر می شود و حریق بزرگ رخ می دهد، کاپیتان دستور روشن شدن پمپ های ضدحریق می دهد، محموله سانچی روی کریستال ترشح می کند و جلوی کریستال نیز آتش می گیرد، کاپیتان کریستال دستور موتور به عقب و ترک کشتی می دهد تا از انفجار دور شود.

رئیس هیئت ایرانی بررسی سانحه سانچی افزود: ساعت ۱۹:۵۲ انفجارات پی در پی در دریا رخ می دهد و گازهای سمی ناشی از اشتعال تمامی محل را دربرمی گیرد.

مدیرکل دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، افزود: ساعت ۱۹:۵۳ آتش روی سانچی در حال توسعه است، موتور و ژنراتورهای موتور سانچی از کار می افتاد، زیرا حریق بزرگ اکسیژن را بابت عملکرد موتور گرفته است، ژنراتورهای اضطراری یک دقیقه روشن می شوند و از کار می افتند و پس از آن حریق پی درپی ادامه دارد که منجر به حادثه بزرگ می شود.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر در خصوص  علت اصلی حادثه سانچی از نظر ایران، پاناما، بنگلادش گفت: تغییر مسیر کشتی CF کریستال به سمت راست که در ۱۵ دقیقه قبل از سانحه آغاز شده بود باعث موقعیت خطر تصادف شده است که اگر این تغییر مسیر صورت نمی گرفت، تصادفی رخ نمی داد.

نتایج بررسی حادثه نفتکش سانچی و کشتی فله بر کریستال

پسنده در توضیح دلایل فرعی این حادثه از نظر ایران، پاناما، بنگلادش تصریح کرد: افسران دیدبان های کشتی کریستال تا زمان تصادف متوجه وجود و خطر تصادف با کشتی تانکر سانچی نشده بودند.

وی تاکید کرد: هر دو کشتی متوجه تغییرات شرایط ناوبری همدیگر نشده بودند.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر گفت: بر روی کشتی کریستال سیستم موقعیت خودکار AIS که یک ابزار کمک ناوبری است به عنوان ابزار اصلی جلوگیری از تصادف استفاده شده است.

پسنده عنوان کرد: افسر ناوبر و دیدبان کریستال متوجه هشدار نوری کشتی سانچی نشده بودند و تحویل و تحول مسولیت ناوبری در کشتی کریستال به نحو صحیح انجام نشده است؛ به علاوه استفاده از اطلاعات AIS باعث شده است که افسر کریستال نتواند اطلاعت کافی از کشتی بدست آورد.
پسنده در توضیح علت اصلی حادثه سانچی از نطریه چین و هنگ کنگ عنوان کرد: این سانحه در آبهای آزاد در شرایط دید مطلوب حدود ۱۰ مایل بین تانکر سانچی و کشتی کریستال درحال حرکت رخ داده است.

وی در این خصوص گفت: مطابق با قانون ۱۵ کنوانسیون جلوگیری از تصادم در دریا این دو کشتی در مسیر تقاطع قرار داشتند و تانکر سانچی به عنوان کشتی راه دهنده باید از مسیر کشتی کریستال خارج می شده است و کشتی کریستال به عنوان کشتی راه گیرنده می بایست سرعت و مسیر خود را حفظ می کرده است و تانکر سانچی مطابق با قانون ۱۵ اقدام نکرده است.

مدیر کل امور دریایی سازمان بنادر تصریح کرد: مطابق با ماده ۱۷ قانون جلوگیری از تصادم در دریا، کشتی کریستال نیز اقدام مناسب با جلوگیری از تصادم را به عمل نیاورده است.

پسنده دلایل فرعی نظریه چین و هنگ کنگ را این طور بیان کرد: افسر ناوبر سانچی انتظار داشته که کشتی های کوچک از مسیر کشتی سانچی خارج شوند حتی اگر حق تقدم با آن ها باشد.

وی افزود: با اینکه قبل از سانحه، دیده بان خطر تصادف را به افسر ناوبر یادآوری می کند لیکن ایشان اقدام مناسب برای جلوگیری از تصادف را بعمل نمی آورد.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر در ادامه خاطرنشان کرد: افسر ناوبر سانچی وقت زیادی را در اتاق نقشه گذرانده و لذا دیدبانی خوبی نداشته است و در پل فرماندهی در خصوص موضوعات متفرقه صحبت می کند.

پسنده در رابطه با تحلیل و بررسی یافته های سانحه خاطرنشان کرد: هر دو کشتی نتوانسته اند مطابق با قانون ۵ کنوانسیون جلوگیری از تصادم در دریا با موضوع الزام دیدبانی کامل از طریق دیدن و شنیدن و تمامی ابزارهای در اختیار، نسبت به خطر تصادف آگاهی لازم را به دست آورند.

وی افزود: هر دو کشتی نتوانسته اند مطابق با قانون ۷ جلوگیری از تصادم در دریا ارزیابی صحیح از خطر تصادم به دست آورند، خطای انسانی علت اصلی حادثه سانچی است.

خطای انسانی علت اصلی حادثه سانچی

براساس این گزارش، حادثه برخورد نفتکش سانچی با کشتی فله بره کریستال در ۱۶ دی ماه سال گذشته در ساعت ۱۹.۴۵ دقیقه به وقت محلی چین رخ داد که شرایط پیش رو برای برخورد دو کشتی از ساعت ۱۹.۳۰ تا ۱۹.۴۵ دقیقه صورت گرفت، که در نهایت خطای انسانی هر دو طرف علت اصلی حادثه برخورد نفتکش سانچی و کشتی فله بر کریستال اعلام شده است.


منبع:
http://www.mizanonline.com/fa/news/416993


نام
پست الکترونيک
پيام شما