آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴
بازديد روز قبل: ۱۶
بازديد هفته: ۱۲۵
بازديد ماه: ۴۷۲
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۸۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > اخبار دولت > ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
۱۹۷ بازدید
 
   

واکنش ظریف و عراقچی به ادعاهای بی اساس نتانیاهو


ظریف: ترامپ و چوپان دروغگو برای لغو برجام به سراغ ادعاهای قدیمی رفتند/ عراقچی: به دنبال صحنه سازی برای از بین بردن برجام هستند/ رژیم صهیونیستی در بالاترین سطح به صحنه آمده است؛ ما برای همه سناریوها آمادگی داریم
محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان، در واکنش به این اظهارات نتانیاهو در توییتی نوشت: پسر بچه ای که نمی تواند از چوپان دروغ گو بودن دست بکشد، باز هم می خواهد طبق عادتش عمل کند. فضاحت آن کارتون در مجمع عمومی سازمان ملل برایش درس نشده است. فقط سر بعضی از مردم را می توان به طور مکرر کلاه گذاشت.
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی که به نمایش های مضحک شهره است، دوشنبه شب در اقدامی جدید با نمایش تصاویری، ایران را به انجام فعالیت های تسلیحات هسته ای مخفی متهم کرد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این باره ادعا کرد که ایران در منطقه شورآباد تهران، سرگرم ادامه برنامه هسته ای خود است!

نتانیاهو با نمایش سیرک مانند سی دی ها و زونکن هایی در این خصوص مدعی شد که اینها مدارک ما از فعالیت های ایران است که با آمریکا به دست آوردیم!

نتانیاهو ادعا کرد: «اسرائیل دسترسی پیدا کرد به نیم تن از مواد داخل دیوارها، ۵۵ هزار صفحه، ۵۵ هزار فایل دیگر در بیش از ۱۰۰ سی دی، هر چه شاهد خواهید بود کپی دقیق از مواد اصلی در ایران است. فایل ها شامل اسناد و نمودارهایی است که مقصر بودن ایران را نشان می دهد. ما این مواد را با ایالات متحده و دیگر کشورها تقسیم کردیم تا صحت آن را تائید کنند. سالها است که می دانیم ایران برنامه هسته ای سری داشته است. این پروژه ای بوده برای تولید سلاح هسته ای .

ظریف: ترامپ و چوپان دروغگو برای لغو برجام به سراغ ادعاهای قدیمی رفتند/ عراقچی: به دنبال صحنه سازی برای از بین بردن برجام هستند

واکنش محمد جواد ظریف

وزیر امور خارجه ایران در واکنش به نمایش نتانیاهو درباره برنامه هسته ای ایران، در توییتر نوشت: رئیس جمهور ترامپ برای «لغو توافق، بلافاصله سراغ استفاده دوباره از ادعاهای قدیمی ای رفت که آژانس بین المللی انرژی اتمی قبلا آن ها را بررسی کرده است. زمانبندی هماهنگ شده افشای اطلاعات ادعایی توسط چوپان دروغگو تنها چند روز پیش از ۱۲ می. اما عجول بودن ترامپ برای ابراز خوشحالی، این پوشش را از بین برد.

سیدعباس عراقچی نیز در گفت وگویی تلویریونی درباره کنفرانس خبری نتانیاهو و ادعاهای او گفت: آنچه از نتانیاهو دیدیم یک نمایش بچگانه و مسخره بود که در سال های گذشته نیز شاهد آن بودیم و پیش از این توسط گروهک منافقین اجرا می شد.

وی اسناد ارائه شده از سوی نخست وزیر اسرائیل را جعلی و ساختگی دانست و اظهار داشت: این اقدام یک بار دیگر با نقاشی کارتونی در سازمان ملل نشان داده شد که موجب مضحکه نتانیاهو شد و او یک بار دیگر این اقدام را تکرار کرده و مدعی است ۵۵ هزار سند در انباری در شورآباد تهران به دست آورده است و مدارکی که اثبات می کند ایران برنامه پنهانی هسته ای داشته است.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: نفس این ادعا خنده دار است؛ چگونه است که ایران چنین اسناد مهمی را در یک انبار متروکه صنعتی نگهداری می کند.

عراقچی با بیان اینکه ادعای نخست وزیر رژیم صهیونیستی نخ نما شده است، تصریح کرد: آنها بر اساس چنین ادعاهایی موضوع PMD را درست و ادعا کردند که ایران به دنبال ساخت سلاح بوده است و سال ها آژانس را به خاطر این ادعاهای واهی به زحمت انداخته اند.

وی افزود: آژانس هم وارد این ماجرا شد و ایران هم در این سال ها برای اثبات بی گناهی اش همکاری کرد و در نهایت همه این ادعاها در سال ۲۰۱۵ در جمع بندی نهایی ای که آژانس ارائه کرد، باطل بودنشان روشن شد و این مساله از سوی نهاد مرجع سازمان ملل که سازمان انرژی اتمی است و نیز در شورای حکام بسته شد.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به ضرب العجل ۱۲ می خاطرنشان کرد: اینکه نتانیاهو ۱۰ روز مانده به اعلام تصمیم ترامپ درباره برجام این نمایش را اجرا می کند، مشخص است یک تئاتر طراحی شده برای تاثیرگذاری در تصمیم ترامپ است یا اینکه به دنبال صحنه سازی برای از بین بردن برجام هستند و جالب است که همه در این رابطه بسیج شده اند و رژیم صهیونیستی در بالاترین سطح به صحنه آمده است.

عراقچی با تاکید بر اینکه ما برای همه سناریوها آمادگی داریم، ابراز داشت: نفس این ادعاها و اقدامات نشان می دهد تا چه اندازه آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی از برجام و شرایطی که این توافق برای ایران ایجاد کرده است، نگران و عصبانی هستند.

واکنش های مهم به ادعاهای نتانیاهو

بلافاصله پس از پایان سخنرانی نتانیاهو، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در جریان کنفرانس مشترک مطبوعاتی با محمد بوهاری رئیس جمهور نیجریه در واکنش به سخنان نتانیاهو گفت: "این وضعیت قابل قبولی نیست. آنها بی کار ننشسته اند. آنها موشک هایشان را پرتاب می کنند که گفته می شود صرفا برای نمایش در تلویزیون است. من این طور فکر نمی کنم. "

از ابهامات قابل توجه در ادعاهای نتانیاهو این است که در شرایطی که وی مدعی است رژیم اسرائیل اطلاعات سری درباره برنامه هسته ای ایران را در اختیار مقامات آمریکایی نیز قرار داده، همین هفته پیش و در جریان بررسی صلاحیت مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، وی اذعان داشت که «قبل از برجام هم ایران در مسیر دستیابی به بمب هسته ای نبود.

در میان مقامات فعلی و گذشته آژانس سخنان اولی هینونن معاون پیشین آژانس بین الملل اتمی و از مخالفان سرسخت فعلی برنامه هسته ای ایران قابل توجه است. جولیان بورگر خبرنگار روزنامه گاردین در واکنش به ادعای تازه نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره تلاش مخفیانه تهران برای ساخت بمب اتمی، سخنان هاینونن را منتشر کرده که تصریح کرده که ایران برجام را نقض نکرده است. وی افزوده است تصاویری که نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره فعالیت های مخفی تسلیحات هسته ای ایران به نمایش گذاشت را قبلا و در سال ۲۰۰۸ در یک نشست محرمانه دیده ام. در برجام از ایران خواسته نشده تا به فعالیت های هسته ای گذشته خود اعتراف کند و تحقیق در این باره برعهده آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

نتانیاهو چه ادعاهایی مطرح کرد؟

نخست وزیر رژیم اسرائیل بر خلاف ادعاهای اولیه، طرح خود برای ایجاد فشار به منظور خروج ترامپ از برجام را نه در قالب یک بیانیه بلکه در قالب یک سخنرانی تلویزیونی و ارائه یک پاورپوینت و در شرایطی اجرا کرد که ادعا می کرد ده ها زونکن اسناد و تعدادی لوح فشرده مربوط به پرونده هسته ای ایران در پشت سر وی قرار دارد.

نتانیاهو در ابتدا مدعی شد که رژیم اسرائیل در قالب یک موفقیت بزرگ جاسوسی به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می دهد ایران پس از امضای برجام در سال ۲۰۱۵ همه اسناد مربوطه به برنامه خود برای ساخت سلاح هسته ای را از سال ۲۰۱۷ را در یک مرکز محرمانه در حومه تهران (شورآباد) مخفی کرده است.

نتانیاهو، با به پرده برداری از تعداد زیادی پوشه و سی دی مدعی شد که اسرائیل در ابن عملیات اطلاعاتی توانسته به ۵۵ هزار صفحه و ۵۵ هزار فایل دیجیتال از اطلاعات مربوط به برنامه هسته ای نظامی ایران در قالب ۱۸۳ سی دی دست پیدا کرده است.

او با نشان دادن تصاویری از آن چه به گفته او از اسناد هسته ای ایران به دست آمده، ایران را متهم کرد که برای سال ها به مجامع بین المللی درباره برنامه هسته ای خود دروغ گفته است.

مهم ترین ادعای نتانیاهو در این شوی تلویزیونی این بود که: برای سال ها می دانستیم ایران یک برنامه هسته ای نظامی محرمانه دارد که نامش طرح آماد است. حال می توانیم ثابت کنیم که طرح آماد یک طرح جامع برای طراحی، تولید و آزمایش سلاح های هسته ای بود. همین طور می توانیم ثابت کنیم که ایران به طور محرمانه اطلاعات پروژه آماد را مخفی کرده است تا هرگاه قصد کرد سلاح هسته ای تولید کند، از آن استفاده کند. بنا به ادعای نتانیاهو، اسناد به دست آمده نشان می دهد ایران در پی تولید و آزمایش ۵ کلاهک هسته ای با قدرتی برابر ۱۰ کیلوتن تی‏ان‏تی بوده است ولی طرح آماد پس از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ متوقف شد ولی تلاش های ایران در این ارتباط ادامه داشته است.

نخست وزیر رژیم اسرائیل در جمع بندی سخنان خود مدعی شد که:

ایران درباره عدم برخورداری از برنامه نظامی هسته ای دروغ گفته است.
حتی پس از امضای توافق هسته ای، ایران دانش هسته ای نظامی خود را با هدف استفاده در آینده حفظ کرده است.
ایران در سال ۲۰۱۵ که باید طبق توافق هسته ای اطلاعات کاملی را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی می گذاشت، باز هم دروغ گفت.
در پایان این که توافق هسته ای مبتنی بر دروغ است.
آخرین بخش این برنامه تبلیغی نتانیاهو، اعلام انتظار وی از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بود. نتانیاهو در این باره اظهار داشت که « در چند روز آینده رئیس جمهور آمریکا درباره این توافق تصمیم خواهد گرفت. من مطمئنم او تصمیم درستی خواهد گرفت .


منبع:
http://www.tabnak.ir/fa/news/795094


نام
پست الکترونيک
پيام شما