آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴
بازديد روز قبل: ۱۶
بازديد هفته: ۱۲۵
بازديد ماه: ۴۷۲
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۸۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > سایر خبرها (عمومی) > ۱۳۹۷/۰۲/۱۰
۲۰۶ بازدید
 
   

به‌روزرسانی پایگاه قوانین و مقررات کشور از سال ۱۲۸۵ تاکنون


مدیرعامل روزنامه رسمی کشور از بازطراحی و توسعه بانک اطلاعات و به روزرسانی پایگاه قوانین و مقررات کشور از سال ۱۲۸۵ تاکنون و اتصال به شبکه ملی اطلاعات خبر داد.
مجید اکبرپور در گفت و گو بامیزان، در خصوص تاریخچه سازمان روزنامه رسمی، اظهار کرد: سازمان روزنامه رسمی یکی از سازمان های وابسته به قوه قضاییه است. سازمان روزنامه رسمی به موجب ماده واحده ای در سال ۱۲۸۹ هجری شمسی تأسیس و در سال ۱۳۲۳ به موضوع تبصره سه ذیل قانون بودجه به مجلس شورای ملی محول شد و هیات رییسه مجلس به صورت رسمی نخستین نسخه این روزنامه را چاپ کردند. وی افزود: در سال ۱۳۳۸ به موجب تبصره ۱۸ قانون بودجه، واگذاری این نشریه به وزارت عدلیه مطرح شد که بعد ها به موجب تبصره یک ذیل قانون بودجه سال ۱۳۳۸ کل کشور این وظیفه به وزارت عدلیه انتقال پیدا کرد. مسلما عدلیه در نگاه امروزی همان وزارت دادگستری است که بعد ها به موجب اصلاح قوانین این وزارت عدلیه به قوه قضاییه واگذار شد.

وظایف روزنامه رسمی
مدیرعامل روزنامه رسمی کشور ادامه داد: سازمان روزنامه رسمی وظایف حاکمیتی متعددی بر عهده دارد اما مهمترین وظیفه این سازمان، چاپ و نشر قوانین و مقررات بوده که به معنای خاص، وظیفه ذاتی آن است و قسمتی از امور این روزنامه، نشر آگهی های رسمی است که به این کار هم در کنار چاپ و نشر قوانین، به عنوان یکی از وظایف محوله می پردازد.
اکبرپور تصریح کرد: روال کاری سازمان روزنامه رسمی به شکلی است که قوانین پس از ابلاغ رییس جمهور به استناد مواد یک و ۳ قانون مدنی ظرف ۷۲ ساعت پس از ابلاغ منتشر می شود و به موجب قانون مدنی هم کلیه قوانین و مقررات پس از نشر در روزنامه رسمی، پس از ۱۵ روز قابلیت اجرا دارد مگر اینکه در قانون موضوعه، ترتیب خاص دیگری در اجرا تدوین شده باشد. در غیر این صورت به عنوان یک اصل قابل ابلاغ و اجرا است.
وی در ادامه گفت: یکی دیگر از وظایف سازمان روزنامه رسمی کشور، ثبت مشخصات شرکت ها و موسسات است که این اقدام به صورت برخط انجام می شود و به این صورت پس از ارسال اطلاعات سازمان یا شرکت یا مؤسسه به سازمان روزنامه رسمی، وارد فایل واحد انفورماتیک و حوزه سازمان روزنامه رسمی می شود و پس از تأیید این اطلاعات، سازمان روزنامه رسمی اقدام به انتشار می کند.

تجهیز سیستم چاپ و نشر در دستور کار است
مدیرعامل روزنامه رسمی کشور در ادامه در خصوص مهمترین اقدامات روزنامه رسمی بیان کرد:  به روزرسانی پایگاه قوانین و مقررات کشور از سال ۱۲۸۵ تاکنون که در حال حاضر این سامانه به روز است و نیز ایجاد سامانه تبادل اطلاعات با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که به صورت یکپارچه و کاملا الکترونیکی و در قالب یک خط امن به سازمان روزنامه رسمی ارسال می شود، از مهمترین اقدامات این سازمان است.
وی عنوان کرد: طراحی و پیاده سازی سامانه وب سرویس اصلاح آگهی جهت ارایه به کاربران و متقاضیان و بازیابی و انتقال اطلاعات سال های ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۲ در یک مدت زمان ۱۰ ساله که کلیه آگهی های سنوات قبل ارزیابی شده و در حال حاضر به صورت دیتابیس جداگانه قابل دسترسی است از دیگر اقدامات این سازمان محسوب می شود.
اکبرپور ادامه داد: از دیگر اقدامات سازمان روزنامه رسمی  کشور می توان به مکانیزه کردن آگهی های مناطق آزاد تجاری صنعتی که تمام آگهی های ثبتی مناطق به صورت الکترونیکی دریافت می شود، سیستم یکپارچه سازمان به صورت الکترونیکی مانند آگهی های قانونی، اشتراک نسخه کاغذی امضای دیجیتال خدمات الکترونیک و فروشگاه الکترونیک قوانین و مقررات،  اتصال شبکه پستی از طریق وب سرویس جهت سهولت و تسریع در توزیع محصولات روزنامه رسمی، طراحی و ایجاد بانک اطلاعاتی به منظور بهبود ساختار دیتابیس و افزایش توانمندی سیستم جامع روزنامه الکترونیکی و نگهداری داده ها در محل مناسب، طراحی و پیاده سازی وب سرویس جهت اتصال سازمان به بانک مرکزی و استفاده از درگاه پرداخت بانک مرکزی، اتصال به شبکه ملی اطلاعات، ارزیابی سامانه های روزنامه های رسمی و بازطراحی و توسعه پایگاه اطلاعات و قوانین و مقررات کشور اشاره کرد.

تجهیز سیستم چاپ و نشر در سال جدید
وی در پاسخ به پرسشی در مورد مهمترین برنامه های روزنامه رسمی در سال جدید، گفت: برنامه های متعددی از قبیل تجهیز سیستم چاپ و نشر، خرید دستگاه های به روز و نوسازی ناوگان چاپ و نشر در دست اقدام است تا بتوانیم از این طریق، نقش اصلی سازمان روزنامه رسمی را در چاپ قوانین و مقررات مورد توجه قرار دهیم. چون اعتقاد بر این است که روزنامه رسمی همان طور که قانونگذار بیان کرده، یک سازمان انحصاری در چاپ و نشر قوانین است.
اکبرپور در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه سازمان روزنامه رسمی در سال ۱۳۹۶ چه کتب مهمی چاپ و منتشر کرده است، اظهار کرد: روزنامه رسمی در سال ۱۳۹۶ کتبی از جمله قانون آیین دادرسی کیفری، قانون مجازات اسلامی، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مجموعه قوانین حقوقی و مجموعه بخشنامه های ریاست قوه قضاییه را چاپ و منتشر کرده است.

تعامل با نهادهای پژوهشی
مدیرعامل سازمان روزنامه رسمی کشور در مورد تعامل سازمان روزنامه رسمی با نهاد های پژوهشی خاطرنشان کرد: اگر با نگاهی دقیق، قانون را مورد توجه قرار دهیم، متوجه خواهیم شد که این سازمان آمادگی کامل دارد هر گونه تعامل با نهادهای پژوهشی و علمی و به خصوص دانشگاهی برقرار کند.
وی تاکید کرد: همچنین با توجه به اینکه قانونگذار گفته است که روزنامه رسمی، یگانه مرجع نشر قوانین، مقررات و موضوع، برای اقدامات قوه مقننه، قوه مجریه، قوه قضاییه، آیین نامه های اجرایی، مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان است، این نهاد آمادگی کامل دارد که با تمام سازمان ها و نهاد ها تعامل داشته باشد و به همکاری کند.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/14398


نام
پست الکترونيک
پيام شما