آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۲
بازديد امروز: ۱۷۲
بازديد روز قبل: ۱۷۳
بازديد هفته: ۳۸۰
بازديد ماه: ۴۸۳۴
بازديد کل: ۶۲۸۳۰۶۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
اخبار > سایر خبرها (عمومی) > ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
۱۷۷ بازدید
 
   

۳۴ ماه نقض برجام؛ از اُفِک تا بوئینگ/ در دو سال گذشته چه کرده‌اند؟


آن کسانی که سخن از تصمیم گیری درباره آینده برجام می زنند باید ابتدا نشان دهند که در دو سال گذشته برای اجرای این توافق و عمل به تعهدشان چه کرده اند و آیا اخلاق را مراعات کرده و به عهد خود پایبند بوده اند.
۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ (۱۴ جولای ۲۰۱۵) توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ منعقد شد. توافقی که پس از ماراتن ۲ ساله مذاکرات در ژنو و وین و نیویورک و لوزان حاصل شد و به موجب آن طرف مقابل بویژه طرف غربی متعهد شد که شرایط را برای بهره بری اقتصادی و مالی ایران به احسن وجه فراهم کند.

مطابق با ماده ۲۹ برجام، آمریکا و اتحادیه اروپا باید از اعمال هرگونه سیاست با هدف خاص تاثیرگذاری خصمانه و مستقیم بر عادی سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، خودداری کنند.

همچنین در ماده ۳۳ برجام آمده است که گروه ۱+۵ و ایران در خصوص گام های لازم برای تضمین دسترسی ایران در حوزه های تجارت، فن آوری، مالی و انرژی توافق خواهند کرد. اتحادیه اروپایی حوزه های ممکن برای همکاری بین اتحادیه اروپایی، دولت های عضو و ایران را بررسی بیشتر خواهد نمود، و در این چارچوب بهره گیری از ابزار های ممکن همانند اعتبارات صادراتی به منظور تسهیل تجارت، تامین اعتبار پروژه ها و سرمایه گذاری در ایران را بررسی خواهد کرد.

بنابراین مطابق با مفاد صریح برجام، طرف غربی نه تنها می باست از ایجاد اختلال در رونق تجاری و اقتصادی ایران در پسابرجام خودداری می کرد که حتی شرایط را برای تسهیل و تسریع این امر نیز مهیا می ساخت، اما مع الاسف آنچه در این حدود ۳۴ ماه مشاهده شده، کارشکنی محض از سوی غربی ها برای تمتع اقتصادی و تجاری ایران در پسابرجام بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهور روز چهارشنبه هفته گذشته در مراسم جشن رویداد تبریز ۲۰۱۸، گفت که «آن کسانی که سخن از تصمیم گیری درباره آینده برجام می زنند باید ابتدا نشان دهند که در دو سال گذشته برای اجرای این توافق و عمل به تعهدشان چه کرده اند و آیا اخلاق را مراعات کرده و به عهد خود پایبند بوده اند .

اشاره رئیس جمهور کشورمان، به در آستانه بودن ۲۲ اردیبهشت (۱۲ می) ضرب الاجل خودساخته ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای تصمیم گیری در این رابطه است که آمریکا را در برجام نگه دارند یا خیر؟ قدر مسلم خروج آمریکا از برجام به معنای لغو یکطرفه این توافقنامه بین المللی است.

اما در ادامه نگاهی خواهیم داشت به ۳۴ ماه کارشکنی آمریکایی ها در بهره مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام؛ کارشکنی ای که در ۱۵ ماه اخیر با روی کارآمدن ترامپ نیز تشدید شده است.

کارشکنی غرب در مراودات بانکی و تجاری ایران در پسابرجام
از همان آغاز عملیاتی شدن برجام در دی ماه سال ۹۴، مباحثی پیرامون عدم توانایی سیستم بانکی ما برای ارتباط گیری با بانک های بزرگ جهانی و معطل ماندن وصول درآمد های ارزی ایران مطرح شد اما در اوایل سال ۹۵ در شرایطی که چندماهی از عملیاتی شدن برجام می گذشت، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی طی سفری به آمریکا برای شرکت در اجلاس صندوق بین المللی پول، در مصاحبه با المانیتور گفت که «تقریبا هیچ چیز اتفاق نیفتاده است؛ به طور کلی ما قادر نیستیم از پول های خود در خارج استفاده کنیم .

یکسال پس از آن تاریخ، در خرداد ۹۶، حسن روحانی در نخستین نشست خبری اش بعنوان رئیس دولت دوازدهم، به خبرنگاران گفت که مسائل حوزه بانکی به آن روال مطلوب بازنگشته است.

چندماه بعد از آن در مهر ۹۶، ظریف وزیر امور خارجه در نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۵ گفت که «ما هنوز نمی توانیم در انگلستان یک حساب بانکی باز کنیم .

در دیماه ۹۶ نیز عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه و مسئول ستاد پیگیری برجام در برنامه نگاه یک تلویزیون گفت که «فضایی که آمریکایی ها درست کردند برای سرمایه گذاری دراز مدت شرکت های خارجی منفی و مخرب بوده است و در حوزه بانکی وضع عادی نداریم .

در اسفند ۹۶ احمدخانی مدیرکل روابط عمومی گمرک در مصاحبه ای گفت که «به دلیل وجود تحریم ها، امکان انتقال پول صادرات به داخل ایران وجود ندارد .

نقض آشکار برجام توسط اُفِک
دفتر کنترل دارایی های وزارت خزانه داری آمریکا، موسوم به «اُفِک مسئول کنترل دارایی های خارجی آمریکاست. این دفتر از زمان انعقاد و عملیاتی شدن برجام در ارائه مجوز های مراودات بانک ها و کپانی های غرب جهت مراوده تجاری با ایران، تا آنجا که توانسته کارشکنی کرده است. روحانی روز چهارشنبه در جشنواره تبریز ۲۰۱۸ صریحا به دردسرآفرینی های روزانه اُفِک و تهدید بانک های بین المللی برای همکاری با ایران، اشاره کرد و گفت که «هر روز با بیان و کلام نادرست نسبت به رفت و آمد ملت ایران و دیگر مردم مسلمان، سخن گفته و مانع تراشی می کنند که همه این اقدامات برخلاف برجام است .

ظریف نیز در مصاحبه با پایگاه آمریکایی «نشنال اینترست گفته که «وزارت خزانه داری آمریکا هیچ مجوزی برای فروش هواپیما به ایران یا دیگر فعالیت هایی که برجام اجازه آن را داده، ارائه نکرده است و دفتر کنترل دارایی های این وزارتخانه (افک) باید چنین مجوز هایی را صادر کند، اما از زمان مراسم تحلیف رئیس جمهور ترامپ حتی یک مجوز هم صادر نکرده است .

اِن قُلت آمریکا در فروش هواپیما
پس از انعقاد و اجرایی شدن برجام، تبلیغات زیادی صورت گرفت که با برجام ما می توانیم ناوگان هوایی فرسوده خود را نوسازی کنیم. بر همین اساس پس از انعقاد برجام، قرارداد ۲۵ میلیارد دلاری فروش ۱۰۰ هواپیما از جانب شرکت بوئینگ به ایران منعقد شد.

طبق برنامه ریزی های ابتدایی انجام شده، مقرر شده بود نخستین بویینگ خریداری شده از سوی ایران ایر در اردیبهشت سال ۹۷ به ایران وارد شود؛ که این زمان یک سال به تعویق افتاده است؛ برخی معتقدند علت این تعویق مصوبه جولای ۲۰۱۶ (تیر ۹۵) مجلس نمایندگان آمریکا است که به موجب آن فروش هواپیما های بوئینگ به ایران را منع می کرد. البته در همان زمانی که قرارداد ایران با بوئینگ برای خرید صد فروند جت ۷۷۷ منعقد شد، رویترز به نقل از منابع مطلع نوشت «تفاهم ایران با بوئینگ، فقط خطوط کلی پیشنهادی برای معامله میان طرفین را ترسیم می کند و اگر معامله ای بخواهد انجام شود، باید با تصویب دولت آمریکا باشد .

به هر ترتیب بوئینگ عملیاتی شدن قراردادش را با ایران یکسال به تعویق انداخته است و از جانب روسای کمپانی بوئینگ خبر رسیده که ورود نخستین فروند از هواپیمای این شرکت به ایران برای یکسال دیگر به تعویق افتاده است. آنطور که رویترز گزارش داده، مقامات بوئینگ اعلام کرده اند که برای جت هایی که قرار بود امسال به ایران تحویل دهند مقاصد جدیدی پیدا کرده اند. یعنی در کمال تعجب انعقاد قراداد بوئینگ با ایران در مقطع پس از عملیاتی شدن برجام صرفا برای راه اندازی خطوط تولید این غول هواپیماسازی و اشتغال آمریکایی ها بود نه نیاز ایران به نوسازی ناوگان هوایی اش!

البته صاحبان بوئینگ این را هم گفته اند که به علت افزایش تقاضا، دیگر بابت آسیب دیدن خط تولید جت ۷۷۷ این شرکت و به خطر افتادن صد ها شغل بواسطه لغو برجام، نگرانی ندارند.

در همین ارتباط خبر رسیده که ظاهرا قرار است تا امارات جایگزین احتمالی مدنظر بوئینگ برای جبران خسارت لغو قرارداد با ایران باشد.

«فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل، دی ماه ۹۶ درباره قرارداد بوئینگ با ایران گفته بود که «ترامپ سعی کرده در موسسات مالی و بانک ها وحشت ایجاد کند که با ایران کار نکنند، ولی با این وجود، مجوز ها معتبر و سر جای خود بوده و هیچ تغییری ایجاد نشده است .

این همه در حالی است که مطابق یکی از بند های برجام، آمریکا موظف است مقدمات ﺻﺎدرات، ﻓﺮوش، اﺟﺎره ﯾﺎ اﻧﺘﻘﺎل ﻫﻮاﭘﯿﻤﺎی ﻣﺴﺎﻓﺮﺑﺮی ﺗﺠﺎری به ایران را میسر کند و همچنین امکان اﻧﺘﻘﺎل ﻗﻄﻌﺎت ﯾﺪﮐﯽ و ﻗﻄﻌﺎت ﻋﻤﺪه ﺑﺮای هواپیمای ﻣﺴﺎﻓﺮﺑﺮی ﺗﺠﺎری ﺑﻪ اﯾﺮان را فراهم آورد.

قرارداد با توتال
در تاریخ ۱۲ تیر ۹۶ پس از کش و قوس های فراوان قراداد ۴.۸ میلیارد دلاری ایران و کنسرسیومی به رهبری شرکت توتال فرانسه جهت توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی بر مبنای الگوی جدید قرارداد های نفتی موسوم به «آی پی سی به امضا رسید.

پس از انعقاد قرارداد با توتال، زنگنه وزیر نفت صراحتا اعلام کرد که میان قراداد با توتال و تحریم ها ارتباطی وجود ندارد؛ بدین معنا که حتی اگر تحریم ها علیه ایران از سر گرفته شود خللی در فعالیت توتال در فاز ۱۱ پارس جنوبی ایجاد نخواهد شد.

«پاتریک پویانه مدیر توتال اعلام کرده است که فعالیت توتال در ایران به تصمیم ترامپ بستگی دارد. در صورت احیای تحریم های آمریکا علیه ایران، شرکت توتال به ناگزیر فعالیت هایش را در ایران متوقف می کند.

نمونه های مورد اشاره شده، بخشی از مصادیق بیشمار نقض برجام توسط آمریکا در ۳۴ ماه اخیر است؛ بنابراین شاید فرارسیدن موعد ۲۲ اردیبهشت (۱۲ می) و خروج احتمالی آمریکا از برجام نیز مشکل حادی برای بخش تجارت خارجی ایران ایجاد نکند، روحانی نیز در سخنرانی های اخیر خود چند بار تصریح کرده که لغو برجام مشکلی برای ایران ایجاد نخواهد کرد.


منبع:
http://www.mizanonline.com/fa/news/415549


نام
پست الکترونيک
پيام شما