آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴۱
بازديد روز قبل: ۱۹۳
بازديد هفته: ۷۱۶
بازديد ماه: ۴۲۱۹
بازديد کل: ۶۲۸۳۳۲۰
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
اخبار > اخبار قوه قضاییه > ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
۱۱۷ بازدید
 
   

تقویت اقدامات در حوزه ساماندهی مبارزه با قاچاق کالا


رییس سازمان تعزیرات حکومتی از تقویت اقدامات در حوزه ساماندهی مبارزه با قاچاق کالا خبر داد.
جمال انصاری در مورد اینکه برخی دستگاه های کاشف قاچاق معتقدند بیش از ۹۵ درصد پرونده های قاچاق حکم تبرئه می گیرند، آیا واقعاً این گونه است؟ اظهار کرد: همه دستگاه ها باید ساز و کارهای جدی برای برخورد با قاچاق به عنوان یک پدیده مذموم و مخرب را فراهم کنند. سازمان تعزیرات به عنوان نهایی ترین
و پر برخوردترین دستگاه در رابطه با قاچاق کالا و ارز تصمیم می گیرد.
وی تأکید کرد: میزان درآمدها طبق محکومیت پرونده های قاچاق در سال ۹۶ بالغ بر ۵۰ درصد رشد داشته است. این موضوع نشان می دهد، سال قبل نه تنها برخوردها کم نشده بلکه رشد هم داشته و تصویر صحیحی نیست که ۹۵ درصد پرونده های قاچاق به حکم تبرئه ختم می شوند.
رییس سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه میان دستگاه های ضابط و کاشف با دستگاه تصمیم گیرنده که حکم نهایی را برای پرونده ها صادر می کنند، باید تفاوت قائل شد، تصریح کرد: حدود وظایف مشخص است و ضابطان گزارش تهیه می کنند و مرجع نظارتی و تصمیم گیرنده، سازمان تعزیرات و قوه قضاییه است.
وی یادآور شد: در فرایند رسیدگی به پرونده، تنها یک رأی صادر نمی شود بلکه مراحل مختلفی باید طی شود تا پرونده به قطعیت برسد. عدد ۹۵ درصدی برای برائت پرونده های قاچاق نداریم. ساز و کارهایی در سازمان تعزیرات فراهم شده است تا افراد به حق خود برسند و اگر کالایی خلاف قوانین و مقررات توقیف شده است، صاحبان آنها به حق و حقوق خود برسند.
انصاری افزود: مرجع تطبیق کالا با اسناد، گمرک است و نه دستگاه کاشف. بیش از ۶۰ درصد آرای برائت در پرونده های قاچاق به دلیل این است که گمرک قید می کند این کالا ۱۰۰ درصد با اسناد ارایه شده منطبق است. همکاران ما در سازمان تعزیرات و قوه قضاییه نمی توانند غیر از این رایی صادر کنند. انصاری از تقویت اقدامات در حوزه ساماندهی مبارزه با قاچاق کالا خبر داد و گفت: اگر کالایی خلاف ضوابط ضبط شده باشد، باید در کمترین زمان ممکن مسترد شده و اگر باید ضبط شود، اقدامات بعدی صورت می گیرد.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/13385


نام
پست الکترونيک
پيام شما