آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۶۲
بازديد روز قبل: ۷۶
بازديد هفته: ۲۴۰
بازديد ماه: ۵۱۹۳
بازديد کل: ۶۲۸۲۷۷۹
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
اخبار > اخبار قوه قضاییه > ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
۱۰۴ بازدید
 
   

صیانت از حریم خصوصی مردم در پیام‌رسان‌های داخلی


معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی، گفت: اجازه نمی دهیم هیچ کس مرتکب فعل غیرقانونی وغیرشرعی تعرض به حریم خصوصی مردم در شبکه های اجتماعی داخلی شود.
عبدالصمد خرم آبادی در پانزدهمین همایش روسای کل دادگستری و دادستان های عمومی و انقلاب و نظامی سراسر کشور به موضوع فضای مجازی پرداخت  و با بیان اهمیت و وضعیت فعلی فضای مجازی کشور اعلام کرد: به لحاظ عدم تحقق شبکه ملی اطلاعات در حال حاضربیش از ۷۰ درصد از فضای مجازی کشور تحت سلطه و نفوذ و مدیریت بیگانگان است و از جهت فنی خارج  از حاکمیت کشور است.
به گزارش روابط عمومی دادستانی کل کشور، وی با بر شمردن آسیب های ناشی از عدم حاکمیت بر فضای مجازی کشور و وظایف و مسئولیت های نهادهای حاکمیتی در قبال  هرج و مرج و قانون گریزی موجود در فضای مجازی کشور اظهار کرد: این عدم حاکمیت ناشی از بی توجهی و کم کاری نهادهای دیگر است ولی مردم و قوه قضاییه باید تبعات و هزینه های آن را متحمل شوند.
خرم آبادی با اشاره به برخی از وظایفی که قوه قضاییه و دادستان های سراسر کشور در این زمینه بر عهده دارند، افزود: پیدایش فضای مجازی در نفس امر یک موهبت الهی و دستاورد ارزشمند بشری است که انقلاب عظیمی را در زندگی  انسان ایجاد کرده است. این انقلاب که تحت عنوان انقلاب فناوری اطلاعات از آن نام می برند، بر خلاف بسیاری از انقلاب ها علمی که تک بعدی بودند و فقط ابعاد خاصی از زندگی بشر را تحت تأثیر خودشان قرار دادند تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی زندگی انسان را در عرصه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، امنیتی و دفاعی تحت تأثیر خود قرار داده و روز به روز نمود این تأثیر و نفوذ آن در عرصه های ملی و بین المللی در حال افزایش است.
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی گفت: در عصر اطلاعات هر کس تسلط بیشتری در زمینه تولید، ذخیره سازی، تبادل، پردازش، تحلیل، کنترل، مدیریت و استفاده بهینه از اطلاعات داشته باشد موفق تر است و هرکس و هر کشوری که در این زمینه عقب افتاده و ضعیف باشد به همان اندازه در سایر عرصه ها نیز ضعیف تر است. وی با تأکید بر اینکه  اگر کشوری بر فضای مجازی خود حاکمیت  نداشته باشد و ذخیره و پردازش و مدیریت اطلاعات مردم و کشورش را به بیگانگان واگذار کند درواقع حاکمیت کشور را به بیگانگان سپرده است، گفت: مقام معظم رهبری بارها بر استفاده  درست و حداکثری از فضای مجازی و ضرورت تحقق شبکه ملی اطلاعات در کشور تاکید و فرموده اند که درمساله فضای مجازی آنچه از همه مهم تر است مساله شبکه ملی اطلاعات است شماری از کشورها با ایجاد شبکه ملی اطلاعات ضمن رعایت خطوط قرمز خود و کنترل صحیح فضای مجازی از اینترنت برای تأمین منافعشان بهره گرفتند و باید همه مردم بتوانند از منافع فضای مجازی استفاده کنند و اداره فضای مجازی کشور نیازمند حرکتی انقلابی است.
خرم آبادی با اشاره به برخی از آسیب های امنیتی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی که از ناحیه عدم حاکمیت قانونی بر فضای مجازی کشور به مردم تحمیل شده است، مشکلات و مسائل مربوط به ارتکاب گسترده جرایم در فضای مجازی و  محدودیت هایی که مقامات قضایی در رسیدگی به پرونده های قضایی با آن مواجه هستد را یکی دیکر از نتایج این عدم حاکمیت برشمرد و افزود: در وضعیت فعلی هزاران پرونده مربوط به شکایت خصوصی مردم به لحاظ محدویت در جمع آوری ادله جرم در بستر تلگرام و اینستاگرام بی نتیجه و بلاتکلیف باقی مانده و این امر منجر به تضییع حقوق خصوصی مردم شده است. وی به بیان توضیحات بیشتری در زمینه آسیب های امنیتی حاکمیت دشمن بر فضای مجازی کشور پرداخت و گفت: نقض حریم خصوصی آحاد مردم کشور و سوء استفاده از این اطلاعات علیه اشخاص درمواقع حساس یکی از آسیب های واگذاری فضای مجازی به سرویس های متعلق به بیگانگان است.
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی تأکید کرد: اجازه نمی دهیم هیچ کس مرتکب فعل غیرقانونی وغیرشرعی تعرض به حریم خصوصی مردم در شبکه های اجتماعی داخلی شود.
در پایان مسئولان قضایی به فتوای مقام معظم رهبری در مورد صیانت از حریم خصوصی مردم در پیام رسان های داخلی لبیک گفتند.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/13396


نام
پست الکترونيک
پيام شما