آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴۴
بازديد روز قبل: ۱۹۶
بازديد هفته: ۵۴۶
بازديد ماه: ۴۵۳۱
بازديد کل: ۶۲۸۳۱۳۰
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
اخبار > سایر خبرها (عمومی) > ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
۱۵۲ بازدید
 
   

ترامپ: ایران با مشکلاتی بزرگ روبرو می‌شود!


دونالد ترامپ: ما می توانستیم توافقنامه ای بهتر (با ایران) داشته باشیم که منطقی باشد، اما توافقنامه ایران توافقنامه ای وحشتناک است.

به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان ؛ دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مدعی شد اگر ایران برنامه هسته ای خود را از سر بگیرد با مشکلاتی به مراتب بزرگتر روبرو می شود.
رئیس جمهور آمریکا پس از دیدار با همتای فرانسوی در کاخ سفید  ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد.
دونالد ترامپ گفت:« فرانسه و ایالات متحده در این خصوص نیز اتفاق نظر دارند که نمی توان به ایران اجازه داد تا سلاح هسته ای بسازد. این رژیم باید به حمایت خود از تروریست ها در همه جا پایان بدهد.! در منطقه خاورمیانه به هرجا که بروید، اثر انگشت ایران را در پشت سر مشکلات می بینید.

ما درباره ایران و بسیاری از مسائل دیگر و بیشتر درباره تروریسم گفتگو خواهیم کرد. ما درباره توافقنامه ایران صحبت خواهیم کرد. من می دانم رئیس جمهور مکرون می خواهد درباره این مسئله با من صحبت کند. ما احتمالا درباره توافقنامه پاریس و بسیاری مسائل دیگر نیز صحبت خواهیم کرد. ما وقت زیادی برای گفتگو و بحث نداریم اما سعی می کنیم درباره بسیاری از مسائل صحبت و آنها را حل و فصل کنیم.
ما روابط بسیار ویژه ای داریم و فکر نمی کنم هرگز در تاریخ دو کشور تا این حد روابط نزدیک بوده باشد. تاریخ مشترک ما تاریخی طولانی و زیباست. بنابراین ما درباره مسائل مختلفی گفتگو خواهیم کرد اما توافق ایران یکی از آنها خواهد بود.
خبرنگاری پرسید آیا در نظر دارید در توافق ایران بمانید؟
ترامپ گفت: ما درباره این مسئله صحبت خواهیم کرد و ببینیم چه خواهد شد. مردم نظرات مرا درباره این توافقنامه می دانند. توافقنامه ای بسیار بد بود. این توافقنامه هرگز نمی بایست ایجاد می شد. ما می توانستیم توافقنامه ای بهتر داشته باشیم که منطقی باشد. اما توافقنامه ایران توافقنامه ای وحشتناک است. ما صد و پنجاه میلیارد دلار پرداخت کردیم. ما یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار پول نقد به ایران دادیم. ما بسته های بزرگ پول نقد به ایران دادیم. آن کار دیوانگی و مضحک بود و نمی بایست هرگز اتفاق می افتاد. در هر حال ما درباره این مسئله گفتگو خواهیم کرد.

ترامپ گفت: فرقی نمی کند کجا بروید، به ویژه در خاورمیانه، ایران در پس مشکلات در هر جایی است، ایران پشت مشکلات در یمن و سوریه است. فرقی نمی کند این مشکلات کجا باشند، ایران پشت آنهاست. اکنون هم متاسفانه روسیه بیشتر و بیشتر دخیل و درگیر این مسائل می شود اما به نظر می رسد ایران پشت هر مشکلی هست. کافی است فقط نگاه کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. هر جایی که جنگجویان هستند، ایران نیز آنجا حضور دارد. ما اجازه نمی دهیم برخی اتفاقاتی که دارد می افتد، ادامه پیدا کند. توافق ایران یک فاجعه است. آنها موشک آزمایش می کنند. اصلا این آزمایش های موشکی برای چیست. نگاه کنید آنها موشک های بالستیک را آزمایش می کنند. این دیگر چه توافقی است که شما اجازه دارید در هر جایی موشک آزمایش کنید. این دیگر چه توافقی است که (در چارچوب آن) شما درباره یمن و مشکلات دیگری که ما درباره ایران داریم، صحبت نمی کنید. به ویژه نگاه کنید آنها در عراق چه کار می کنند. تقریبا در هر جایی در خاورمیانه ، ایران پشت مشکلات است. پس این دیگر چه توافقی است که حتی درباره این مسائل صحبت نمی شود. من می دانم که جان کری گفت که نمی خواست در حالی که دارد با ایران توافق می کند، درباره مسائل دیگر صحبت کند. با وجود همه پول هایی که به آنها دادیم، او نمی خواست درباره مسائل دیگر با ایران صحبت کند زیرا به گفته او قضیه خیلی پیچیده بود. به نظر من این راهش نبود که بگوییم چون خیلی پیچیده بود درباره آن صحبت نکردیم. در نتیجه ما این توافقنامه بد را حاصل کردیم. در هر حال ما درباره آن گفتگو خواهیم کرد.

خبرنگاری (به نظر خبرنگار فاکس نیوز باشد) گفت: ایرانی ها می گویند برنامه هسته ای خود را از سر می گیرند اگر توافقنامه ( نقض شود)..
ترامپ گفت: خواهیم دید. برای آنها از سرگیری خیلی راحت نخواهد بود. آنها قرار نیست چیزی را از سر بگیرند و دوباره آغاز کنند. اگر آنها از سر بگیرند، با مشکلات بزرگی روبرو خواهند شد، مشکلاتی بزرگتر از مشکلاتی که تاکنون داشته اند. اگر آنها برنامه هسته ای خود را دوباره شروع کنند، با مشکلات بزرگی روبرو خواهند شد که بزرگتر از مشکلاتی خواهد بود که قبلا داشته اند.
رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد به هنگام امضای برجام بایستی به مسئله سوریه و یمن نیز توجه می شد.

یکی از خبرنگاران گفت:« پس از گفتگو با رئیس جمهور فرانسه، برنامه زمانی شما برای خارج کردن نیروهای نظامی آمریکا از سوریه به چه صورت است؟
وی گفت:  بسیار علاقه مند هستم که ما از سوریه خارج شویم. دوست داریم جنگجویان عالی کشورمان را به کشور بازگردانیم. آنها کار فوق العاده ای انجام داده اند. آنها  دولت اسلامی عراق و سوریه (گروه وهابی-صهیونیستی داعش) را در عراق و سوریه به صورت اساسی  نابود کردند. با صراحت می گویم که ما به کشورهای همسایه ، لطف بزرگی کرده ایم. درعین حال به کشور خودمان نیز لطف کرده ایم. درعین حال، نیازی به گفتن این مسئله نیست که بنده و امانوئل (مکرون) ، در این خصوص صحبت کردیم که نمی خواهیم ایران امکان دسترسی آزاد به مدیترانه داشته باشید یعنی همان فضایی که تاحدود زیادی در کنترل ما است. ما این منطقه را در کنترل داریم و بر آن کنترل داشته ایم. پس باید منتظر ماند و دید چه اتفاقی رخ می دهد. ما می خواهیم نسبتا زود نیروهایمان را به کشور بازگردانیم. ما تقریبا کارمان را درباره دولت اسلامی عراق و سوریه (گروه وهابی-صهیونیستی داعش) در سوریه و عراق تمام کرده ایم. ما کاری را انجام دادیم که هیچکس نتوانست انجام بدهد. نیازی به گفتن این سخن نیست که بنده واقعا می خواهم نیروهایمان به کشور بازگردند. درعین حال، ما می خواهیم درحالی به خانه بازگردیم که ماموریتی را انجام داده باشیم که بایستی انجام می دادیم. پس ما درباره مسئله سوریه به عنوان بخشی از داستان کلی صحبت کردیم.
ترامپ گفت:« وقتی آنها توافق ایران را انجام دادند، کاری که بایستی انجام می دادند اینگونه باید می بود که مسئله سوریه نیز گنجانده می شد. وقتی می گویم مسئله سوریه نیز درنظر گرفته می شد یعنی قبل از اینکه صد و پنجاه میلیارد و همچنین یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار به صورت پول نقد به ایران داده شود که رقمی باورنکردنی است. قبل از اینکه این پول کلان به ایران داده شود یعنی یکصد و پنجاه میلیارد دلار و همچنین یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار به صورت پول نقد بایستی به این موضوع فکر می شد. شنیده ایم که این پول در بشکه و در صندوق و به صورت نقد حمل شده است.
ترامپ در ادامه افزود:«آنها بایستی توافق را به گونه ای منعقد می کردند که دربرگیرنده یمن می بود و همچنین دربرگیرنده سوریه می بود و همچنین دربرگیرنده دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه ازجمله عراق می بود یعنی جاهایی که ایران در آنجا درگیر است. اما آنها این کار را انجام ندادند. پس می گویم که ما می خواهیم نیروهایمان به خانه بازگردند.  ما می خواهند آنها به کشور بازگردند. اما می خواهیم جای پایی قوی و پایدار برجا بگذاریم. همین مسئله بخش قابل توجهی از بحثهای ما (دو نفر) بود.
خبرنگار بار دیگر پرسید:« شما درباره کره شمالی گفتید که خواهان عاری سازی کامل این کشور از تسلیحات هسته ای هستید. منظور شما از این سخن چیست؟ ترامپ در پاسخ گفت:«منظورم خلاص شدن این کشور از تسلیحات هسته ای است. به همین سادگی. این کشور باید از تسلیحات هسته ای اش خلاص شود. هیچکس دیگری این سخن را نگفته است. ما می توانستیم براحتی به توافقی برسیم و اعلام پیروزی کنیم. اما بنده نمی خواهم این کار را انجام بدهم. من می خواهم کره شمالی از تسلیحات هسته ای عاری شود.

یکی از خبرنگاران گفت:« برنامه آمریکا درباره منطقه خاورمیانه چیست؟
ترامپ در پاسخ گفت:« همانطور که اشاره کردم، کشورهایی در این منطقه هستند که شماری از آنها بسیار ثروتمند هستند. اگر ایالات متحده و با نسبت کمتری اگر فرانسه نبود، این کشورها وجود نمی داشتند و یک هفته هم دوام نمی آوردند. ما از آنها محافظت می کنیم. حالا آنها باید گام پیش بگذارند و برای اتفاقهایی که رخ می دهد هزینه بپردازند زیرا ایالات متحده یا فرانسه نباید این هزینه های عظیم را متحمل شوند. این وضعیت برای منطقه خاورمیانه به گونه ای ناراحت کننده تا چند ماه پیش وجود داشت. بنده مسئولیت این وضع را نمی پذیرم اما بسیار احساس ناراحتی می کنم که هفت تریلیون دلار برای این منطقه صرف شده است. جناب رئیس جمهور، ما می توانستیم با این پول زیرساختهایمان را بسازیم. وقتی می خواهیم زیرساختهایمان را بسازیم همه  می گویند  باید در صرف کردن پولمان بسیار دقت کنیم. وقتی می خواهیم بزرگراهی بسازیم یا مدرسه ای بسازیم یا کارهای بسیار دیگری انجام بدهیم از قبیل ساخت پل و تونل، می گویند باید در هزینه کردن پولمان دقت کنیم. اما می بینیم که هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه شد و درمقابل آن، هیچ چیزی به دست نیاوردیم. هیچ چیز به دست نیاوردیم. ما کمتر از هیچ به دست آوردیم. من نگران این مسئله هستم. این کار در مدت زمانی هجده سال انجام شده است.
ترامپ گفت:« کشورهایی در این منطقه (خاورمیانه ) هستند که آنها را به خوبی می شناسید و این کشورها فوق العاده ثروتمند هستند. آنها باید هزینه این کارها را بپردازند. به نظرم، جناب رئیس جمهور (مکرون) و بنده در این زمینه بسیار اتفاق نظر داریم. این کشورها ، هزینه ها را پرداخت خواهند کرد. آنها هزینه ها را پرداخت خواهند کرد. ما از آنها می خواهیم و آنها پرداخت خواهند کرد. ایالات متحده به پرداخت این هزینه ها ادامه نخواهد داد. در عین حال، آنها با نظامیانشان در میدان عمل هزینه خواهند داد یعنی کاری که الان انجام نمی دهند. ما بسیاری از نیروهایمان را به کشور بازخواهیم گرداند. ما مانع قوی در مسیر دسترسی به دریای مدیترانه ایجاد خواهیم کرد. به نظرمن، این کار بسیار مهم است. شاهد آن هستیم که ایران می خواهد به مدیترانه دسترسی پیدا کند و دوست دارد این امکان را داشته باشد.
ترامپ در ادامه با اشاره ضمنی به مهلت تعیین شده برای تمدید برجام گفت:« درعین حال، یک فرصت وجود دارد. هیچکس نمی داند که بنده می خواهم در روز دوازدهم (ماه مه) چه کاری انجام بدهم. البته آقای رئیس جمهور (مکرون) شما به خوبی می دانید که برنامه من چیست. ما خواهیم دید. خواهیم دید که آیا بنده همان کاری را خواهم کرد که برخی انتظار دارند و اینکه آیا این کار امکان پذیر خواهد بود یا خیر تا به توافق جدیدی دست پیدا کنیم که پایه های محکمی داشته باشد. زیرا این توافق (برجام)، پایه های فرسوده ای دارد. این توافق، توافقی بد است، ساختاری بد دارد، در حال فروریختن است و هرگز و هرگز نبایستی منعقد می شد. بنده کنگره را مقصر می دانم. بنده افراد بسیاری را برای این وضع مقصر می دانم . این توافق هرگز نبایستی حاصل می شد. باید منتظر ماند و دید که در روز دوازدهم (ماه مه) چه اتفاقی رخ می دهد.
ترامپ گفت:« اما این نکته را می گویم که اگر ایران به هرصورت ما را تهدید کند، این کشور همانند شماری از کشورها که هزینه پرداخت کرده اند، هزینه پرداخت خواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد نباید اجازه داد ایران از حذف داعش در سوریه سود ببرد.
وی تصریح کرد« درعین حال، می خواهم از رئیس جمهور فرانسه، به علت مشارکت حیاتی فرانسه در  اقدام بسیار موفقمان علیه دولت اسلامی عراق و سوریه (گروه وهابی-صهیونیستی داعش) تشکر کنم. به موازات بیرون راندن آدمکش های دولت اسلامی عراق و سوریه (گروه وهابی-صهیونیستی داعش) از سوریه، ضروری است کشورهای مسئولیت پذیر خاورمیانه ، به کمک های خود برای جلوگیری از نفع بردن ایران از موفقیت ها در تلاش علیه دولت اسلامی عراق و سوریه (گروه وهابی-صهیونیستی داعش)، بیفزایند. کشورهای ثروتمند خاورمیانه باید مشارکت عظیمی داشته باشند. آنها تاکنون این کار را به گونه ای که باید انجام نداده اند. این مسئله، موضوعی مهم بود که ما دقایقی پیش درباره آن بحث کردیم. آنها باید به گونه ای قابل توجه و نه به اندازه ای کم، به کمک های خود بیفزایند.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه مدعی شد حمله به سوریه برای هدف قراردادن برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه بوده است.
وی گفت: دو هفته پیش و متعاقب اقدام بشار اسد در استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه مردم خودش (سوریه)،! ایالات متحده و فرانسه و انگلستان با هم همراه شدند تا قلب برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه را هدف قرار بدهند. هدف از این اقدامات ، ایجاد عامل بازدارنده قوی علیه استفاده از این تسلیحات شنیع بود.
رئیس جمهور آمریکا گفت: ایالات متحده و فرانسه با یکدیگر برای جلوگیری از اشاعه تسلیحات هسته ای همراهی می کنند. ما از فرانسه به علت مشارکت کلیدی در تلاش برای اعمال فشارهای حداکثری بر رژیم کره شمالی نیز تشکر می کنیم. همانطور که استحضار دارید قرار است در مسیر تلاش برای رسیدن به صلح و آرامش و امنیت برای شبه جزیره کره و در واقع برای کل جهان، من بزودی با کیم جونگ اون رئیس کره شمالی دیدن کنم. اما در مسیر تلاش برای رسیدن به صلح، ما اشتباههای دولتهای قبلی (آمریکا) را تکرار نخواهیم کرد. تلاش برای اعمال فشار حداکثری (برکره شمالی) ادامه خواهد یافت.


منبع:
http://www.iribnews.ir/fa/news/2111701


نام
پست الکترونيک
پيام شما