آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴
بازديد روز قبل: ۲۷
بازديد هفته: ۱۱۸
بازديد ماه: ۵۴۰
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۲۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > حقوق بشر > ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
۷۵۰ بازدید
 
   

نسبت آمریکا با حقوق بشر!


همچنان که در یمن، عراق و سوریه، کودکان و زنان بی شماری به دست ایادی آمریکا و کشور های غربی به خاک و خون کشیده می شوند، سردمداران این کشور های سلطه گر خود را مدعی حمایت از حقوق مردم و حقوق بشر می دانند.
این ادعا های پوچ و بی سند آنقدر نخ نما و پوسیده شده که واکنش اصحاب رسانه آن هم رسانه های کشور های غربی را به همراه داشته است. به طوری که یک خبرنگار آمریکایی در نشست خبری توجیه گزارش سال ۲۰۱۷ وزارت امور خارجه آمریکا درباره حقوق بشر جهانی به گزارش های سالانه واکنش نشان داد و گفت: با توجه به حمله ترامپ به رسانه ها و منع مسافرتی علیه پیروان یک دین، این دولت (ترامپ) در جایگاهی نیست که از دیگر کشور ها بخواهد تا آزادی و احترام به رسانه ها حفظ شود. دولت ترامپ برای اظهار نظر درباره حقوق بشر جایگاهی ندارد.
‎در رابطه با اقدام اخیر این خبرنگار آمریکایی، مسعود اخوان فرد، دکترای تخصصی حقوق بین الملل اظهار کرد: سال ها است برخی مفاهیم مورد دستاویز و بازیچه برای برخی قدرت های استکباری قرار گرفته که موضوع حقوق بشر از جمله این مفاهیم است.
وی افزود: به عنوان مثال، کسانی که ابتدایی ترین حق برای بشر را در عمل انکار می کنند و مورد تعرض قرار می دهند اکنون مثلا مدافع حقوق بشر شده اند یعنی برخی حقوق از جمله حقوق سیاه پوستان و رنگین پوستان حتی در کشور خودشان سال ها است مورد تعرض قرار می گیرد.
این دکترای حقوق بین الملل خاطرنشان کرد: با این حال، این قبیل دولت های غربی اکنون مدافع حقوق بشر شده و خود را متولی و سردمدار این گونه مباحث می پندارند. 
اخوان فرد ادامه داد: طبیعتاً انسان ها می توانند در رابطه با دیگران نظر دهند اما کسانی که مردم را از ابتدایی ترین حقوق منع می کنند و با دستوراتشان باعث محرومیت و محدودیت برای پیروان برخی ادیان و سایر ملل متمدن و با سابقه تمدن چند هزار ساله می شوند، نباید خود را قیم ملل دیگر بشمارند لذا این گونه برخورد های طلبکارانه و مدعی گرایانه قابل تصور و قابل توجیه نیست. وی در رابطه با سانسور اخبار در آمریکا و واکنش تمسخرآمیز یک خبرنگار به این موضوع گفت: این قبیل افراد حتی در کشور خود توسط اصحاب جراید و رسانه ها هم مورد تمسخر و اعتراض قرار می گیرند که شما نباید در خصوص حقوق بشر سخنی بر زبان برانید، چون خودتان عملکردی نداشته اید. این حقوقدان افزود: این اقدام اخیر خبرنگار، این مطلب را به ما یادآوری می کند در شرایطی قرار داریم که باید برای گسترش عدل و داد در سطح جهان، مجموعه هایی بی طرف و با سبقه صحیح و به تعبیری یک سازمان ملل واقعی نه ادعایی داشته باشیم. وی در ادامه گفت: چیزی که اکنون در عمل داریم، سازمان دول است نه سازمان ملل. اگر ما به آن سمت برویم که نهاد هایی برگرفته از اراده ملت ها داشته باشیم که پیام ظلم ستیزی را به جهانیان برسانند، ولو اینکه این ها از مسیر حکومت ها مورد حمایت واقع نشوند طبیعتا دنیای بهتری خواهیم داشت.
این دکترای حقوق بین الملل تصریح کرد: این رفتار های رییس جمهور آمریکا در تقابل با رسانه ها نشان دهنده این است که دولت فعلی آمریکا از حداقل های ادب و تعامل صحیح با اصحاب رسانه هم برخوردار نیست و این امر باعث می شود این گونه مورد اعتراض در داخل کشور خود قرار گیرند.
اخوان فرد بیان کرد: صحبت های این خبرنگار شاید گوشه ای از انعکاس های اشخاص حر و آزادی خواه در سطح جهان باشد که اکنون نمونه کوچکی از آن، امکان عرضه در سطح رسانه های جهانی را پیدا کرده است.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/13212


نام
پست الکترونيک
پيام شما