آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۶
بازديد روز قبل: ۱۵
بازديد هفته: ۱۰۹
بازديد ماه: ۵۲۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۰۱
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
دیدگاه های حقوقی > حقوق اساسی > ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
۲۵۴ بازدید
 
   

قوه‌قضاییه اجازه نخواهد داد حریم خصوصی افراد در فضای مجازی تهدید شود


یک جرم شناس، گفت: با توجه به حوادث اخیر قوه قضاییه اجازه نخواهد داد حریم خصوصی افراد در فضای مجازی تهدید شود.
سلمان کونانی در رابطه با امنیت و حریم خصوصی اظهارکرد: قوه قضاییه اجازه نخواهد داد حریم خصوصی افراد در فضای مجازی تهدید شود و اساسا موضوع امنیت در حوزه سایبری و فعالیت های افراد در فضای مجازی در تمامی سطوح همیشه و از دیرباز تاکنون مطرح بوده است.
وی افزود: از سویی دبگر برخی از پیام رسان های خارجی مانند تلگرام به دلیل اینکه ذات تجاری دارند به ظاهر اجازه عضویت در برنامه خود را به طور رایگان می دهند و دلیل مجانی بودن ارائه سرویس های تلگرام این است که تلگرام یک نهاد و کارتر تجاری است و ما نباید آن را به عنوان یک نهاد فرهنگ ساز درجهان بشناسیم، چرا که اساسا شرکت ها و نهاد های پیام رسان بین المللی و غیر ایرانی به هیچ عنوان نهاد های فرهنگی یا قائل به مقوله فرهنگ و ارزش های اجتماعی و فرهنگی نیستند و کاملاً تجاری، بازاری و به جرات می توان گفت: استثماری هستند.
کونانی تصریح کرد: تلگرام بعد از ارائه خدمات مجانی اطلاعات کاربران را مورد استفاده و بهره برداری قرار می دهد، در واقع یکی از قوانین و قرارداد هایی مورد اعتنا برای تلگرام همین موضوع است که اطلاعات کاربران را مورد خرید و فروش قرار می دهد. وی افزود: شاید برای شما عجیب و مورد سوال باشد که اطلاعات کاربران چه کاربردی برای آن ها دارد؟ در این باره آقای زاکربرگ موسس فیسبوک جمله معروفی دارد که می گوید: «الماس های سایبری ما اطلاعات بی ارزش کاربران هستند، زیرا آن ها خودشان فکر می کنند بی ارزش اند، اما از نظر ما حتی سلام و احوال پرسی آن ها نیز ارزشمند است .
این جرم شناس بیان کرد: دلیل پاسخ زاکربرگ را می توان در مثال های زیر جستجو کرد، شرکتی که می خواهد لباسی را در ایتالیا مد کند، نهادی که تصمیم دارد ادبیاتی را باب کند یا راه اندازی شورش در ایران؛ که همه این موارد نیاز به شناخت مردم آن سرزمین دارد.
وی افزود: برای رسیدن به اهداف بالا باید بدانیم مردم نقاط مختلف چگونه فکر می کنند برای رسیدن به این هدف هیچ چیز بهتر از اطلاعات کاربران در تلگرام نیست این در حالی است که اطلاعات مربوط به ۵۰ الی ۶۰ میلیون کاربر ایرانی در اختیار آن ها قرار دارد و این اطلاعات را به سیستم های پیچیده و کارشناسان زبده می دهند تا بعد از بررسی و تهیه محتوا و شناخت نیاز های امروز مردم ایران بتوانند بر آن اشراف داشته باشند.
کونانی ضمن اشاره به اینکه موضوع سوءاستفاده از اطلاعات کاربران ایرادی است که به برخی از پیام رسان های خارجی وارد می شود، بیان کرد: وقتی که یک پیام رسان طبق قوانین خود می گوید ما حق سوءاستفاده و خرید و فروش داریم و تعهدی برای تضمین امنیت شما نداریم؛ شما به عنوان یک شهروند عاقل باید از خود بپرسید که دلیل این خدمات چیست؟ و اگر من احساس می کنم به کشورم علاقه دارم و انسان مومن و با اخلاق و حساسی نسبت به آینده فرزندم هستم باید به این حضور ساده در این فضای به ظاهر نامرئی و خطرناک باید حساسیت داشته باشم.
وی با بیان اینکه ما به این موارد نگاه صرفا امنیتی نداریم، تأکید کرد: طبیعتا و قطعا یکی از کارکرد های شبکه های مجازی خارجی قابلیت های سواستفاده، جاسازی های نظامی و امنیتی است همچنین ما معتقدیم هیچ بعدی از زندگی اجتماعی حداقل در جامعه امروز ایران نیست که آماج حملات و ضرر های این پیام رسان های خارجی خصوصا تلگرام قرار نگرفته باشد.
کونانی گفت: تلگرام همچون بمب شیمیایی و میکروبی است که همه ساختار را در خواهد نوردید، در حال حاضر بخشی از اقتصاد کشور را فلج کرده، هزینه های میلیاردی و هنگفتی به وسیله شبکه های اجتماعی به ما تحمیل شده است و ارز های بسیار بالایی از کشور خارج می شود، از سویی با استعداد بروز هرگونه سواستفاده و فساد در این فضا بسیاری از جوانان ما را خواه ناخواه به خود گرفتار کرده است.
وی تصریح کرد: تمام موارد گفته شده پاره ای از آسیب های شبکه های اجتماعی خارجی است که به موازات این همیشه ما نیازمند این بودیم که یک شبکه ملی اطلاعات داشته باشیم که در پهنای آن از شبکه های ایرانی صحبت کنیم.
این کارشناس فضای مجازی گفت: طبق مصوبه عالی ترین مراجع کشور، در راستای بیان وظایف برون سازمانی وزارت ارتباطات، این وزارتخانه موظف است نرم افزار های ارزان قیمت همسو با ارزش های اخلاقی، دینی و ملی کشورمان را در اختیار مردم قرار بدهد.
کونانی بیان کرد: بنده معتقدم به لحاظ حقوقی و قانونی فعالیت پیام رسان های داخلی به علت انبوه قوانین و مقررات که با صراحت و آشکارا بر لزوم و رعایت امنیت خصوصی کاربران و شهروندان تاکید کرده است جای امیدواری را خواهد داشت که حداقل در قیاس با تلگرام، برتری ذاتی، عقلانی، قطعی و یقینی دارند. وی با بیان اینکه پیام رسان های داخلی طبق قوانین ملی کشور فعالیت می کنند و وابسته به نظام حقوقی ایران هستند، اظهارکرد: اسناد و مدارک این گونه پیام رسان ها در دسترس مراجع قانونی، قضایی و اجرایی قرار دارد و اگر خدای ناکرده مورد سوءاستفاده قرار بگیرند محاکم، دادگاه ها و دولت در کوچکترین زمان حق استعلام دارند و مراجع موظف به پاسخگویی هستند. وی درباره آیین نامه ابلاغی از سوی ریاست قوه قضاییه برای حمایت ازپیام رسان های داخلی، عنوان کرد: در دستگاه قضایی همواره این سوال مطرح بوده است که آیا قانون جرایم رایانه ای مانند قانون حمایت از سازندگان و تولیدکنندگان نرم افزار های رایانه ای و مواردی از این دست کافی است؟ و بر اساس تاکیدات قانون اساسی که در همه سطوح باید از شهروندان حمایت شود آیا حمایت نهاد های مرتبط با دنیای مجازی کافی است و با قوانین موجود آیا می توانیم امیدوار باشیم قوانین به اندازه کافی وجود دارد؟
این جرم شناس اظهارکرد: ریاست قوه قضاییه با اشراف کامل نسبت به خلأ های قانونی که ناشی از تحولات تکنولوژیک فضای مجازی است بر این موضوع تاکید دارد، چراکه فضای مجازی دنیای انفجار الکترونیک و دنیای تحول و دگردیسی های غیر قابل مهار فنی است.
وی بیان کرد: ما اعتقاد داریم قوانین لازم در این زمینه داریم، اما به قدر کفایت نیست که معتقدم به رغم تمام این مسائل و در شرایط فعلی با توجه به مسائل امنیتی شدیدترین و قوی ترین قوانین رادر این رابطه داریم.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/13203


نام
پست الکترونيک
پيام شما