آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴
بازديد روز قبل: ۱۶
بازديد هفته: ۱۲۵
بازديد ماه: ۴۷۲
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۸۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > اخبار و رویدادهای حقوقی > ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
۱۶۸ بازدید
 
   

کاهش ۳۵ درصدی پرونده‌ها بااجرای طرح کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها


سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس گفت: با تعیین تکلیف طرح کاهش جمعیت کیفری زندان ها میزان پرونده های قضایی ۳۵ درصد کاهش می یابد.
حجت الاسلام و المسلمین حسن نوروزی با اشاره به نشست های کمیته های حقوق جزا، خصوصی و بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، اظهارکرد: در کمیته حقوق خصوصی با حضور کارشناسان و برخی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه لایحه قانون تجارت بررسی شد.
وی، افزود: مواد ۱ تا ۴ این لایحه مورد بررسی قرار گرفت؛ این لایحه به مدت ۸ سال در حال بررسی است و در گذشته بر اساس اصل۸۵ قانون اساسی به شورای نگهبان فرستاده شد که بعد از اخذ رأی از مجلس شورای نگهبان این لایحه را رد کرد.
سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس ادامه داد: مجددا نسبت به جمع آوری امضا برای ارجاع این لایحه به کمیسیون اقدام و درخواست کردیم به صورت عادی بررسی شود که لایحه در کمیسیون های اقتصادی، برنامه و بودجه و کارشناسان در حال بررسی است.
این نماینده مردم در مجلس دهم، از بررسی طرح ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها خبر داد و گفت: یک فوریت این طرح در صحن علنی مجلس تصویب و به کمیسیون ارجاع شد. نوروزی تصریح کرد: این طرح با حضور کارشناسان  قوه قضاییه، وزارت دادگستری، مرکز پژوهش ها و تحقیقات قم بررسی شدند؛ تنها ماده اول این طرح مراعا ماند و بررسی تمامی مفاد آن به اتمام رسید.
نماینده مردم رباط کریم و بهارستان تصریح کرد: در طرح کاهش جمعیت کیفری زندان ها به دنبال این هستیم که مجازات های درجه ۷ و ۸ به طور کلی تخلف محسوب شده و جرم تلقی نشود.
وی ادامه داد: همچنین در این طرح رفع مشکلات محکومان جرایم مالی نیز دیده شده؛ بر اساس این طرح طلاق های توافقی در دادگاه ها بررسی نمی شود و موضوع اعسار بدون هزینه دادرسی در شعب قابل پذیرش می شود؛ به طور حتم بسیاری از عناوین مجرمانه عنوان تخلف داشته و نباید این مسائل را مجرمانه در نظرگرفت.
این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: این جرایم به تعزیرات یا حاکم اداری ارجاع می شود که در جلسه دوشنبه آتی کمیسیون طرح کاهش عناوین مجرمانه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت به طور قطع اگر این طرح تصویب و به دقت اجرا شود ۳۰ تا ۳۵ درصد از ۱۵ میلیون پرونده قضایی کاسته خواهد شد.
نوروزی با یادآوری بررسی لایحه کنوانسیون پالرمو، گفت: شورای نگهبان ایراداتی در مورد کامل نبودن ترجمه این لایحه گرفت که در این رابطه مکاتباتی را با دولت برای ترجمه کامل آن و همچنین ارائه متن انگلیسی به کمیسیون داشتیم.
وی همچنین از بررسی طرح اصلاح قانون مبارزه با پولشویی خبر داد و گفت: ماده ۷ این لایحه به صورت مکرر مورد بررسی قرار گرفت؛ در این ماده آمده است که کسانی که مبادلات مالی در شعب بانکی یا موسسات مالی، پولی با تزویر و جعل انجام می دهند یا به نحوی کارشان مشکوک به نظر می رسد به نحوی که از عرف متعارف مبادلات مردمی خارج شود این موارد به مرکز ارتباطات مالی گزارش  و در آنجا بررسی می شود.  


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/13198


نام
پست الکترونيک
پيام شما