آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۵۵
بازديد روز قبل: ۷۶
بازديد هفته: ۲۴۰
بازديد ماه: ۵۱۹۳
بازديد کل: ۶۲۸۲۷۷۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
اخبار > اخبار دولت > ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
۱۹۱ بازدید
 
   

ظریف: درصورت تغییر رویکرد آمریکا، امکان تبادل زندانیان وجود دارد/ قوه قضاییه در ایران مستقل است


وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی بی اس آمریکا امکان تبادل زندانیان میان دو کشور را به تغییر رویکرد خصمانه واشنگتن مشروط کرد.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی بی اس گفت در صورت تغییر رویکرد آمریکا امکان تبادل زندانیان با این کشور وجود دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: قوه قضاییه در ایران مستقل است، همانگونه که در آمریکا این چنین است، و ما نمی توانیم در تصمیمات آن اعمال نفوذ کنیم.

ظریف در ادامه ی گفتگو با «مارگارت برنان ضمن انتقاد از مواضع واشنگتن درخصوص اتباع آمریکایی بازداشت شده در ایران گفت: آمریکا باید به این موضوع (آزادی اتباع آمریکایی) به دید گفتگو با یک کشور مستقل نگاه کند و اگر این مسئله اتفاق بیفتد، آمریکا متوجه تغییر خواهد شد.

وی خطاب به مجری شبکه سی بی اس تاکید کرد: شما با بی احترامی به یک کشور یا به مردم و دولت آن و بیان اظهاراتی چون لزوم تغییر نظام ایران نمی توانید با آن وارد گفتگو شوید. شما [با چنین اظهاراتی] فضایی برای شکل گیری یک گفتگوی واقعی باقی نمی گذارید.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه در پاسخ به سوال «مارگارت برنان که بار دیگر از او پرسید آیا ایران آمادگی دارد که مانند زمان اوباما، زندانیان دو کشور با یکدیگر مبادله شوند، گفت: این مسئله (آزادی زندانیان) قطعا از منظر بشردوستانه امکان پذیر است اما نیازمند تغییر رویکرد آمریکاست.

وی در عین حال در این مصاحبه تاکید کرد که شرایط جسمی اتباع آمریکایی بازداشت شده در ایران به دقت تحت نظر است و به سلامتی آنان توجه می شود.

وزیر خارجه ایران همچنین در این مصاحبه که پیشتر بخش هایی از آن منتشر شده بود، گفت: «در صورتی که ترامپ تحریم های ایران را برقرار کند، ایران نیز آماده است برنامه هسته ای خود را از سر بگیرد.

وی تصریح کرد: «ما گزینه هایی آماده کرده ایم که از جمله آن ها از سرگیری فعالیت های هسته ای با سرعتی بیشتر از گذشته است. واضح است بقیه کشورها نمی توانند انتظار داشته باشند ما به توافقی پایبند باشیم که نقض شده است.

ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه که روز جمعه منتشر شد (اینجا)، گفت: مایک پمپئو، گزینه پیشنهادی ترامپ برای وزارت خارجه آمریکا و رئیس کنونی سیا در جلسه هفته گذشته در سنا به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران اعتراف کرد.

وی افزود: اعتراف پمپئو در جلسه استماع کنگره اعترافی دیرهنگام است، اما نشان می دهد که وجود تحریم ها علیه ایران بی دلیل بوده است.

وزیر خارجه کشورمان سپس با اشاره به این اعترافات و اینکه ایران به دنبال بمب هسته ای نبوده است، گفت: حال آمریکا می خواهد تحریم ها را برگرداند در حالی که ما به دنبال ساخت بمب نبوده ایم؟!


منبع:
https://www.yjc.ir/fa/news/6508560


نام
پست الکترونيک
پيام شما