آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۲
بازديد روز قبل: ۲۰
بازديد هفته: ۱۱۶
بازديد ماه: ۵۱۹
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۱۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > ساير خبرها (عمومي) > ۱۳۸۷/۰۴/۱۳
۹۶ بازدید
 
   

متکی : ایران همواره بخشی از حل مسائل منطقه است


سازمان ملل - منوچهر متکی وزیر امور خارجه در یک نشست مطبوعاتی در مقر سازمان ملل در نیویورک تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران در ۳۰ گذشته همواره بخشی از حل مسائل منطقه بوده است . 
وی روز چهارشنبه به وقت محلی اظهارداشت :ایران در این منطقه و درمواجهه با بحرانهایی که در اطرافش وجود دارد، همواره سعی کرده رویکردی مبتنی بر اصولی منطقی و واقع بینانه نسبت به این تحولات داشته باشد.
متکی گفت : امنیت در منطقه خلیج فارس از اهمیت ویژه ای برخوردار است و این در حالی است که در اطراف خلیج فارس بیشترین بحرانها و تنش های نگران کننده را داریم .
وزیر امور خارجه افزود: خلیج فارس یکی از مراکز عمده انرژی دنیا است و توجه درست و واقعی به بحرانهای موجود در منطقه خاورمیانه و توجه به بحث امنیت از ویژگی بالایی برخوردار است .
وی اظهارداشت : شناخت تحولات منطقه ما و داشتن اطلاعات صحیح از آن ،از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بسیاری از سیاستهای شکست خورده در منطقه به دلیل فقدان اطلاعات درست و جامع و یا یک فقدان یک تحلیل منطقی ، صحیح و عادلانه است .
وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره نفت و افزایش بهای مواد غذایی در جهان گفت :ایران از تثبیت قیمت نفت در جهان حمایت می کند.
متکی اظهارداشت :همزمان با کاهش مصرف در تابستان ، کشورهای تولیدکننده هم اعلام کرده اند که مشارکت بیشتری در تولید خواهند داشت ولی قیمت نفت به شکل غیرطبیعی رو به افزایش است .
وی افزود: کشورهای تولید کننده نفت نیز همانند مصرف کنندگان آن بخاطر کاهش ارزش دلار از یک سو و افزایش هزینه های تولید و در نتیجه خرید کالاها با قیمت های بالاتر با مشکلاتی مواجه هستند و خواستار پیدا کردن فرمولی مناسب برای این مساله می باشند.
وزیر امور خارجه گفت : البته نفت شرایطی را پیدا کرده که تولید کنندگان و مصرف کنندگان باید با هم فرمولی را پیدا و دست های پشت پرده این افزایش بهای نفت را شناسایی کنند.
متکی در بخش دیگری از صحبتهایش به بحث مشکل مواد غذایی در جهان اشاره کرد و اظهارداشت : دنیا با مشکل مواد غذایی مواجه است اما من معتقد به کمبود مواد غذایی در دنیا نیستم بلکه توزیع عادلانه صورت نمی گیرد.
وی افزود:سرانه تولید غلات در دنیا۴۰۰ کیلوگرم و مصرف سرانه آن ۲۰۰ کیلوگرم است اما شما کشورهای فراوانی را می بینید که با توجه به مساله خشکسالی با مشکلات مواجه اند. بنابر این باید در یک همکاری جهانی به دنبال قیمت نفت و مساله مواد غذایی باشیم .
وزیر امور خارجه گفت :وجود بیش از یک میلیارد گرسنه در جهان نشانگر مدیریت نادرستی که بر مناسبات اقتصادی در جهان حاکم است .
متکی در ادامه به نقش ایران در ایجاد ثبات در منطقه پرداخت و گفت :ما در در افغانستان از ابتدای حاکمیت افراط گرایی مخالفت خود را اعلام کردیم و بهای سنگینی را هم در این مخالفت با افراط گرایان حاکم در افغانستان پرداختیم .
وی افزود:متاسفانه سناریوی ایجاد افراط گرایان در افغانستان سالها قبل باکمکهای مالی و زمینه های آموزشی در منطقه آماده شد و مشکلات جدی بوجود آمد که اکنون به بسیاری از دیگر نقاط منطقه سرایت کرده است به گونه ای که امروز اصطلاح طالبان پاکستانی را می شنوید.
وزیر امور خارجه گفت : مشارکت ما در ایجاد روند دمکراتیک در افغانستان در آغاز تحولات روشن بود اگر چه این مشارکت سازنده ایران هرگز مورد قدردانی قرار نگرفت و برخی از سیاستهای غلط موجب شد ما فاصله بگیریم و همکاری خود را با دولت افغانستان و بازسازی آن کشور دنبال کنیم .
متکی اظهارداشت :در تحولات عراق ، ایران نخستین و مهمترین کشور منطقه بود که از روند توسعه سیاسی و دولت سازی در عراق حمایت کرد به گونه ای که برخی ایران را به داشتن اشتراک مواضع با کشورهایی که به منطقه آمده بودند ، متهم و سرزنش می کردند.
وی افزود: ولی ما به دنبال چنین یکسانی نبودیم و ما به دنبال مواضع اصولی خودمان بودیم مبنی بر اینکه نظام دیکتاتوری عراق با یک نظام دمکراتیک خاص مردم یک کشور جایگزین شود. ما به خاطر کمک به ثبات عراق و مردم عراق سه دور با آمریکا گفت و گو و مذاکره کردیم .
وزیر امور خارجه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از ثبات عراق بهره مند می شود و بی ثباتی در عراق به نفع ایران و منطقه نیست .
متکی گفت : در لبنان شاهد بودید که فرمولهای تحمیلی و راه حلهای خارج از خواست مردم لبنان و گروههای لبنانی قادر نبود مشکل لبنان را حل کند اما یک نگاه واقع بینانه منطقه ای موفق شد .
وی توضیح داد: ساعت ۲/۵ صبح دومین روز گفت و گوهای دوحه به من گفتند که مذاکرات با بن بست مواجه شده و در تماسی که با مقامهای قطری و مسوولان لبنانی و دیگران در منطقه داشتیم موفق شدیم ساعت ۹ صبح مجددا این مذاکرات را برگردانیم و در نهایت منجر به حل مساله شد.
متکی اظهارداشت :جمهوری اسلامی ایران به دنبال حل مسائل منطقه در رویکرد منطقی است الان هم معتقدیم که سه تصمیم مهم توافق شده در مورد لبنان در نشست دوحه باید عملیاتی شود و نخستین تصمیم انتخاب رییس جمهوری بود که این کار انجام شد.
"الان همه باید کمک کنند که دو گام دیگر یعنی تشکیل دولت لبنان و انتخابات برگزار شود.
ما با همه گروههای لبنانی در تماس هستیم . من هنگام شروع جنگ اسرائیل علیه لبنان سفری به بیروت داشتم و با همه گروههای لبنان گفت و گو کردم در سفر اخیرم هم با همه آنها دیدار کردم و اراده جمهوری اسلامی ایران را بر حمایت از این توافق اعلام کردم .
رویکرد ما کاملا منطقی ، عادلانه و غیرمداخله جویانه است . ما در مورد لبنان همواره گفته ایم که نباید به جای مردم لبنان تصمیم گرفت و فرمول های تحمیلی برای حل مساله لبنان القاء شود.
اگر رییس کشوری صبح برمی خیزد و اعلام می کند که نمایندگان لبنان باید براساس نصف بعلاوه یک ، رییس جمهوری را انتخاب کننند یعنی یک دستورالعملی درست خلاف قانون اساسی لبنان و این یعنی یک مداخله غیرقانونی و نابجا.
اما خود گروههای لبنانی به اجماع رسیدند.
ما در منطقه زندگی می کنیم بنابر این خیلی طبیعی است که تحت تاثیر کشورهای منطقه باشیم و یا در کشورهای منطقه تاثیر گذار باشیم اینکه در عراق ، لبنان ، افغانستان و کشور دیگری به دلیل همسایگی، اشتراکات تاریخی، اشتراکات مذهبی و فرهنگی تاثیر و تاثر متقابل داریم امر طبیعی است .
آنچه مهم است این اثر گذاری در جهت کمک به حل مشکلات باشد و ما چنین رویکردی داشتیم ".
وزیر امور خارجه در ادامه افزود:کسانی که تصور می کنند ، می توانند در خارج منطقه و بر اساس اطلاعات نادرست و تحلیل های غیر واقع بینانه ، به جای منطقه فکر کنند ، تصمیم بگیرند و اعلام نظر کنند، سیاستهایشان با شکست مواجه می شود.
متکی گفت : وقتی چنین سیاستهایی با شکست مواجه شد آن وقت به دنبال مقصر می گردند و به نظر ما این رویکرد درستی نیست .
وزیر امور خارجه در ادامه و در جواب سوالی درباره تمایل واشنگتن به گشایش دفتر حافظ منافع در ایران گفت در سال ۲۰۰۷ ما بیش از ۱۲۰ ویزا برای خبرنگاران آمریکایی جهت سفر به ایران صادر کردیم و متاسفانه به طور متقابل رسانه های ما از چنین امکانی برای سفر به آمریکا جهت تهیه گزارش های خبری و تحلیلی برخوردار نشدند.
متکی تصریح کرد:حتی نمایندگان دو رسانه ما در اینجا با مشکلات جدی اقامتی و کاری مواجه هستند که من متاسفم اعلام کنم که این تاثیر متقابلی را بر کار رسانه ای دو کشور خواهد گذاشت و امیدوارم که مشکل نمایندگان خبری ایران در نیویورک حل شود.
وی افزود:سال گذشته پیشنهاد برقراری پرواز مستقیم میان دو کشور را مطرح کردیم و امسال بحث دفتر حفاظت منافع آمریکا در ایران به شکلی که ما در واشنگتن داریم مطرح شده ، و به نظر من هر دو سوی این پیشنهاد می تواند از طرف دو کشور مورد بررسی قرار گیرد.
وزیر خارجه به بحث ضرورت برقراری پرواز مستقیم میان دو کشور اشاره کرد و اظهارداشت : زمینه های مراورده های مردمی که مورد حمایت ما است نیازمند مقدمات لازم است .
وزیر امور خارجه در جواب پرسشی در خصوص پرونده هسته ای ایران گفت سفر سولانا و نمایندگان پنج کشور دو هفته قبل به تهران انجام شد این هیات در ملاقات با من و دبیر شورای امنیت ملی نامه امضا شده توسط شش وزیر خارجه را به همراه بسته پیشنهادی تسلیم کرد و در کنار آن گفت و گو و مذاکراتی در تهران انجام گرفت .
متکی افزود: ما در مذاکرات سولانا در تهران و همینطور پیش نویسی که با هدف آغاز گفت و گو ها بین ایران و ۵ +۱ ارائه شده بود بررسی ها را بعد از این سفر آغاز کردیم .
وی گفت :برخورد سولانا و هیات چه در شکل و محتوا متفاوت با گذشته و احترام آمیز بود، در نامه و مذاکرات امکان یافتن یک راه حل مورد تاکید قرار گرفته بود و همچنین گفت و گوها به عنوان چارچوبی برای رسیدن به یک فرمول مشترک مورد تاکید قرار گرفت .
وزیر امور خارجه افزود: برخورد هیات مذکور با بسته پیشنهادی ایران برخوردی سازنده بود و این نکته را در بررسی های خود مورد توجه قرار دادیم که چگونه این مشترکات رویکردهای دو طرف را جمع آوری کنیم .
"ما گفتیم با نگاه سازنده ، دقیق و جدی موضوعات مطرح شده را مورد بررسی قرار می دهیم این بررسی ها در شرف نهایی شدن است و من به زودی طی نامه ای پاسخ شش وزیر را می دهم و امیدواریم که وارد یک روند جدید و نگاه جامع الاطراف با همان نکته ای که طرف های مقابل در نامه خود تاکید کرده اند، امکان رسیدن به یک راه حل را مورد بررسی قرار دهیم ".
وی در جواب سوالی درباره تهدیدهای اسرائیل علیه ایران نیز اظهارداشت رژیم اسرائیل کماکان مواجه با پس لرزه های داخلی و منطقه ای خودش بعد از شکست جنگ لبنان است و ما جرات و شانسی برای این رژیم جهت ورود به یک ماجراجویی جدید نمی بینیم .
متکی افزود:مسایل مطرح شده بیشتر با هدف جلب توجهات به سوی این رژیم بعد از آن شکست است و چیز بیشتری نیست .
وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره گزارش سیمور هرش در هفته نامه آمریکایی نیویورکر و بحث بودجه ۴۰۰ میلیون دلاری علیه ایران گفت : در ۳۰ گذشته ما مواجه بوده ایم با حمایت از گروههای تروریستی که الان هم بخشی از آنها در کشورهای غربی زندگی می کنند و متاسفانه در یک تعارض و تضاد، برخی کشورهای غربی برای خروج نام آنها از گروههای تروریستی تلاش می کنند.
وی افزود: مردم ایران ماهیت این گروهها را می شناسند و این شناخت طی زمان کامل تر شده است . در حقیقت دمکراسی غربی با این گونه اقدامات دچار یک تعارض و تضاد خواهد شد .
متکی گفت :تروریسم قابل تقسیم به خوب و بد نیست تروریسم در یک جا نمی تواند عملش نیکو و در جای دیگر بد باشد و حامیان چنین اقداماتی نمی توانند خودشان را ضد تروریسم بدانند.
وزیر امور خارجه با برشمردن اقدامات خصمانه دشمنان در ۳۰ سال گذشته تصریح کرد:باید این اقدامات ۳۰ ساله عقلای این کشورها را به یک جمع بندی برساند که سیاستهای خود را تصحیح کنند.
"ما در کوران تحریم های یکجانبه ۳۰ ساله استقلال اقتصادی را یاد گرفتیم ، در جنگ هشت ساله که بیش از ۲۰۰ شرکت اروپایی و آمریکایی بیش از ۴۰۰ بار سلاح های شیمیایی در اختیار رژیم صدام گذاشتند و همچنین به آن رژیم سلاح های مدرن و فراوان دادند، ما خودکفایی نظامی را فرا گرفتیم و بنابر این فکر می کنم اینگونه دخالتهایی که نویسنده (سیمور هرش نویسنده هفته نامه نیویورکر) به آن اشاره کرده ، بخشی از این حرکت ۳۰ ساله ای است که نتیجه ای در کشور ما نداشته است ".
وی در جواب سوالی درباره اخبار مربوط به حمله به ایران گفت : در دو سال گذشته ما چندین بار در مقاطع مختلف با تمرکز خبرها مبنی بر احتمال حمله به ایران مواجه بودیم .
متکی افزود:در برخی موارد حتی زمان و مکان مورد حمله را هم به ما می گفتند . برداشت ما این بود که این یک جنگ روانی است زیرا آمریکا را بعد از شکست های پی درپی در خاورمیانه در موقعیتی نمی بینیم که وارد یک جنگ دیگر و تحمیل هزینه های آن به مالیات دهندگان آمریکایی شود.
"ما وقتی می گوییم جنگ روانی منظور این است که سخن از جنگ می گویند برای اهداف دیگری و نه خود جنگ . تحلیلگران آمریکایی باید اهداف دیگری را پیدا کنند".
وی اظهارداشت : ما تا ژانویه دیگر احتمال جنگ دیگری را در منطقه خلیج فارس نمی بینیم .
وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره تلاش آمریکا برای امضای قراردادی امنیتی با عراق گفت : ما به عنوان یکی از کشورهای منطقه ، درک و ارزیابی خودمان را از شرایط داریم . با شناختی که از عراق داریم و همچنین آثار و تبعات یک قرار داد امنیتی بر مسایل منطقه ای ، احتمال تصویب چنین قراردادی را به گونه ای که مطرح شده ، نزدیک به صفر می دانیم .
خبرنگاری در این نشست موضع ایران را نسبت به انتخابات زیمبابوه جویا شد.
متکی گفت :برخی کشورها شاید مایل باشند به گونه های خاصی در انتخابات دیگر کشورها دخالت و افراد خاص و یا جریانهای خاصی را تقویت و یا تضعیف کنند.
وزیر امور خارجه اظهارداشت :متاسفانه این رویه نادرست و دخالت جویانه از سوی برخی کشورها از جمله انگلیس در آفریقا سابقه طولانی دارد و ما این کشورها را از دخالت در امور داخلی دیگر کشورها پرهیز می دهیم .
وی افزود:" تعیین سرنوشت ملت ها باید به دست همان مردم صورت گیرد اگر اینگونه نگاه کنیم فکر می کنم دنیای بهتری خواهیم داشت مبتنی بر احترام به یکدیگر و به رسمیت شناختن یکدیگر بر اساس موازین قانونی و مشروعیت واقعی ".
متکی در بخش پایانی این گفت و گو و در جواب سوالی در خصوص برخی تلاشها برای خارج کردن گروهک تروریستی منافقین از فهرست گروههای تروریستی گفت : نکته ایجاد کننده تعارض همینجاست .
وی افزود:کشورهای غربی از جمله آمریکا یکی از بحث هایی که طی سالهای طولانی بر آن تاکید دارند بحث مخالفت با تروریسم است .
وزیر امور خارجه گفت :گروهی که مورد اشاره قرار گرفت (منافقین ) از یک پیشینه کاملا تروریستی برخوردار است شیوه های اینها حتی در گذشته مورد تایید کلی ملت ایران نبوده است کارنامه بلندی از اقدامات تروریستی در به شهادت رساندن مقامهای جمهوری اسلامی ایران در پرونده این ها ثبت است .
متکی افزود:بسیاری از اینها با تشکیل پرونده از سوی مسوولان قضایی در دست پیگرد هستند و از کشورهایی که در آنها تردد می کنند تقاضای استرداد شده است .
وی گفت :علاوه بر صدها مسوول جمهوری اسلامی ، هزاران نفر از مردم معمولی قربانیان اقدامات تروریستی اینها هستند. سازمان اطلاعات آمریکا اطلاعات جامعی از عملکرد اینها در دهه های گذشته در آرشیو خودش دارد.
وزیر امور خارجه اظهارداشت :اینها منفورترین قشری هستند که در افکار عمومی جامعه ما مطرح می باشند، کسانی که کمترین شناختی از جامعه ایرانی و افکار عمومی کشور ما دارند موقعیت و جایگاه این گروهک را می دانند ما در واقع توصیه می کنیم که شما در یک تناقض در مواضع خودتان قرار نگیرید.
متکی گفت :روشن شدن این جنایات برای کسانی که از آنها حمایت می کنند حتما حیثیتی ایجاد نخواهد کرد لذا ما معتقدیم که تروریسم باید محکوم شود و هیچ گونه برخورد متناقض با استانداردهای دوگانه و تقسیم بندی آنها به تروریسم خوب و بد وجود نداشته باشد.
وی افزود:" با دمکراسی نیز نباید دوگانه برخورد کنیم و نباید اگر نتیجه یک انتخاباتی را قبول نداریم بگوییم که نه و اما اگر مطلوب ما بود بگوییم بله دمکراسی است ".
 

منبع:
ايرنا پنجشنبه 13 تير 1387


نام
پست الکترونيک
پيام شما