آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۳
بازديد روز قبل: ۲۰
بازديد هفته: ۱۱۶
بازديد ماه: ۵۱۹
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۱۸
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > ساير خبرها (عمومي) > ۱۳۸۷/۰۴/۱۳
۱۰۰ بازدید
 
   

در همایش بین المللی دانشگاه دورهام انگلیس مطرح شد خلیج فارس باید به عنوان میراثی جهانی به ثبت برسد


لندن - قائم مقام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران در همایش بین المللی خلیج فارس در دانشگاه دورهام انگلیس تاکید کرد: خلیج فارس باید به عنوان میراثی جهانی به ثبت برسد. 
حمید بقایی روز چهارشنبه در جمع پژوهشگران و باستان شناسان شرکت کننده در این همایش ، گفت : سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران مقدمات تهیه پرونده ثبت جهانی خلیج فارس را به طور جدی دنبال می کند.
وی افزود: خلیج فارس به عنوان یکی از مهمترین آبراهه هایی که در عرصه شناخت و تحولات پیچیده جوامع انسانی از دوره باستان تا به امروز نقش اساسی داشته است ، باید به عنوان میراثی جهانی به ثبت برسد.
همایش بین المللی دو روزه باستان شناسی خلیج فارس که روز سه شنبه با حضور محققان و اساتید دانشگاه از کشورهای مختلف از جمله ایران ، انگلیس ، آمریکا، ایتالیا، فرانسه و استرالیا در دانشگاه دورهام گشایش یافت ، عصر امروز پایان می یابد.
قائم مقام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشورمان در ادامه سخنان خود در دومین روز این همایش گفت : به دلیل بین المللی بودن نقش خلیج فارس در بستر حیات اجتماعی بخش مهمی از تمدن دنیا، بدیهی است که آثار تمدنی موجود در این منطقه نیز بیشتر از اینکه جنبه محلی و منطقه ای داشته باشد، می تواند در عرصه شناخت و مطالعات بین المللی مورد پژوهش قرار گیرد.
مهندس بقایی افزود: خلیج فارس به نوعی پیوند دهنده شرق و غرب دنیا است و پژوهش ها پیرامون اهمیت آن هم باید جنبه جهانی داشته باشد.
وی توضیح داد: این آبراهه مهم نه تنها پیوند دهنده فرهنگ و تمدن کشورهای مسلمان منطقه است ، بلکه ارتباط بین کشورهای مسلمان خاورمیانه را با مردم خاوردور و جنوب شرق آسیا از یک سو و تمدن اروپا و غرب از سوی دیگر میسر می سازد.
وی اظهارداشت : هدف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران از مشارکت در برگزاری این همایش در سطح بین المللی ، تایید و تاکید بر روابط تمدنی و تاریخی مردم مسلمان منطقه ، پیوند برادری و برابری مردم ایران با مردم منطقه و شناخت بهتر پیوندها و اشتراکات فرهنگی مردم خاورمیانه با حوزه تمدنی شرق و غرب جهان است .
قائم مقام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ، با اشاره به نقش محوری پژوهشگاه این سازمان در تحقیقات باستان شناسی ایران و خلیج فارس ، گفت : بدیهی است گستردگی آثار باستانی و تنوع آن در حوزه خلیج فارس نیازمند حضور پژوهشگران باستان شناس بیشتری در این حوزه است .
وی افزود: سازمان میراث فرهنگی ایران هر سال دهها طرح و پروژه بین المللی را در سراسر کشور مدیریت و اجرا می کند و دانشگاه ها و مراکز پژوهشی خارج از کشور می توانند در چارچوب قوانین و مقررات سازمان میراث فرهنگی در این حوزه ها فعالیت نمایند.
بقایی ابراز امیدواری کرد که با برگزاری نخستین همایش بین المللی باستان شناسی خلیج فارس ، موضوعات پژوهشی در حوزه خلیج فارس گسترش یابد و سازمان میراث فرهنگی نیز بخش مهمی از فعالیت های خود را به این حوزه اختصاص دهد.
وی در بخش دیگری از سخنرانی خود به تشریح نقش تاریخی خلیج فارس در حیات اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی منطقه خاورمیانه پرداخت و گفت : پژوهش های تاریخی نشان داده است که خلیج فارس همیشه باعث رونق و شکوفایی تمدن ها بوده است و کمتر شرایط زوال و سقوط تمدنی را فراهم کرده است .
قائم مقام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری افزود: بدون تردید با شناخت جایگاه و موقعیت گذشته حوزه خلیج فارس و درک مسائل امروز این حوزه ، باید تلاش کنیم تا دانش و بینش ما نسبت به تحولات روی داده در گذشته خلیج فارس با دیدگاه و رویکرد علمی باشد.
علاوه بر قائم مقام سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی ایران ، طه هاشمی معاون این سازمان و رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی ، تعدادی از اساتید و محققان این پژوهشگاه و همچنین اساتیدی از دانشگاه تهران در این همایش حضور دارند و سخنرانی ها و مقالاتی را درباره پیشینه دیرینه خلیج فارس ارائه کردند.
این همایش بین المللی باهمکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران ، مرکز مطالعات ایرانی دانشگاه دورهام و موسسه مطالعات پارسی بریتانیا برگزار می شود.
دراین همایش نتایج برخی کاوش ها و تحقیقات در قسمت های مختلف خلیج فارس توسط باستان شناسان و کارشناسان دانشگاه های یورک ، لندن ، دورهام ، کمبریج و ساتهمپتون انگلیس ، دانشگاه سیدنی استرالیا، دانشگاههای هاروارد، پنسیلوانیا و کالیفرنیای آمریکا، دانشگاه بولونیای ایتالیا و مرکز پژوهشی سی ان آر اس فرانسه مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفته است . 

منبع:
ايرنا چهارشنبه 12 تير 1387


نام
پست الکترونيک
پيام شما