آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۳
بازديد روز قبل: ۱۴
بازديد هفته: ۱۲۵
بازديد ماه: ۴۶۹
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۷۰
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > ساير خبرها (عمومي) > ۱۳۸۷/۰۴/۱۲
۱۰۷ بازدید
 
   

قایق های تندرو ایران قادر است در ۱۰ دقیقه، ۱۶ كشتی جنگی آمریكا را نابود كند


رزمایش شبیه سازی شده وزارت دفاع آمریكا (پنتاگون) در سال ۲۰۰۲ نشان می دهد، قایق های تندرو ایران در خلیج فارس قادر است با یورش همزمان و از جهات مختلف، در ۵ الی ۱۰ دقیقه ۱۶ كشتی جنگی آمریكا را نابود كند.
  
 
به گزارش فارس، روزنامه آمریكایی "كریستین ساینس مانیتور" در شماره سه شنبه هفته گذشته (۲۴/۶/۲۰۰۸) با اشاره به احتمال حمله آمریكا و رژیم صهیونیستی به ایران مقاله ای به نام "اگر جنگ شود انتقام ایران چگونه خواهد بود؟" منتشر كرد و نوشت: هر چند فن آوری نظامی ایران به حد فن آوری نظامی آمریكا نیست ولی ایران قادر است با شیوه هایی غیركلاسیك، پاسخ آمریكا را بدهد.
روزنامه ساینس مانیتور نوشت: پس از آنكه تحریم ها و فشارها علیه ایران به دلیل تداوم برنامه هسته ای ایران افزایش یافت و جرج بوش (رئیس جمهور آمریكا) ایران را تهدید كرد كه اگر تهران به فشارهای بین المللی تن ندهد راه های خطرناك تری -شاید اقدام نظامی- وجود خواهد داشت، بسیاری از كارشناسان بی درنگ درباره عواقبی وخیم و خطرناك كه ممكن است پس از حمله احتمالی آمریكا به ایران رخ دهد، به شدت هشدار دادند.


واكنش ایران:


این روزنامه آمریكایی افزود: هر چند فن آوری نظامی ایران در میدان جنگ به حد فن آوری آمریكا نیست ولی ایران از راه های غیركلاسیك توانایی پاسخگویی را به آمریكا دارد زیرا شبكه های ایرانی می توانند در عراق و افغانستان منافع آمریكا را به شدت تهدید كنند.
بنا بر این گزارش، در صورت حمله به ایران، نیروهای آمریكایی حاضر در منطقه خلیج [فارس] هدف بارانی از گلوله و موشك قرار خواهند گرفت و این در حالی است كه اگر جنگ، فراگیر باشد متحدان ایران در منطقه نیز مثل حزب الله لبنان وارد جنگ خواهند شد.


پاسخ طوفانی و آتشین:


كریستین ساینس مانیتور نوشت: تحلیلگران معتقدند ممكن است پاسخ ایران، جهانی و فراگیر باشد ولی مقدار دامنه واكنش ایران، متناسب با حمله آمریكا خواهد بود.
بنا بر این گزارش، "مگنوس رانسترب"، عضو مركز مطالعات "تهدیدهای نابرابر " دانشكده دفاع ملی (دانشگاه) استكلهم سوئد می گوید: یك چیز برای دستگاه اطلاعاتی آمریكا بسیار مهم است و آن پیش بینی واكنش ایران است كه این پیش بینی بسیار دشوارتر از پیش بینی خطر القاعده است.
این كارشناس نظامی افزود: پیش از این، ایران [در سال های گذشته] واكنش هایی بسیار دور از مرزهای خود نشان داده بود كه می شد آن را نادیده گرفت و به حساب نیاورد، ولی اكنون شدیدا تردید دارم كه اگر ما (آمریكایی ها) به ایران حمله كنیم آیا می توانیم عواقب آن را تحمل كنیم یا خیر؟
رانسترب با بیان اینكه حمله آمریكا شاید واكنش آتشین و طوفانی نیروهای داخلی و خارجی گروه های تندرو را برانگیزاند تصریح كرد: تو وقتی به ایران حمله كردی، بی تردید طوفانی آتشین در داخل ایجاد كرده ای كه وظیفه آن تنها تقویت جایگاه قدرت های انقلابی بوده است. ولی به نسبت وضعیت خارج [از ایران] سناریویی كابوس وار برای هر طراح جنگی خواهد بود.
استاد دانشكده دفاع ملی استكلهم تاكید كرد: قطعا چنین سناریویی برای هر كارشناس راهبردی، كابوسی وحشتناك است چون ما وارد برهه زمانی مبهمی می شویم.
این تحلیلگر مركز مطالعات راهبردی "تهدیدات نابرابر" گفت: با آنكه آمریكایی ها سپاه قدس را (كه ایران آن را یكی از اركان مهم سپاه پاسداران اسلامی می داند) به عملیات ضد آمریكایی در عراق متهم می كند، سران آمریكا توانمندی نظامی ایران را كم اهمیت می دانند.
وی افزود: حتی دریادار "ویلیام فالون" فرمانده سابق نیروهای آمریكایی كه آشكارا با حمله به ایران مخالف بود، كسانی كه ایران را تهدید نظامی می خواندند مسخره می كرد به حدی كه در یك مصاحبه مطبوعاتی گفته بود، ایرانی ها آنقدر ضعیف هستند كه هر گاه بخواهند می توانند آنها را از سه راه برداشت ولی باید زمان مناسب آن فرا رسد.
كریستین ساینس مانیتور در این خصوص نوشت: ولی پس از این اظهارات، سرلشگر "غلامعلی رشید" (جانشین ستاد كل نیروهای مسلح) به سخنان فالون واكنش نشان داد و تاكید كرد ایران قادر است بوسیله تحركات موثر تاكتیكی ضرباتی مهلك بر پیكره متجاوزان آمریكایی وارد آورد و امكان ندارد آمریكا بتواند آن را پیش بینی كند، پس برای دشمنی كه می خواهد ریشه ما را قطع كند هیچ فرصتی باقی نمی گذاریم.


 دو ضربه ایران برای هر ضربه آمریكا


كریستین ساینس مانیتور نوشت: همچنین رهبر معنوی ایران، آیت الله سیدعلی خامنه ای با هشدار به مهاجمان، آنها را از واكنش ایران برحذر داشت و تاكید كرد، هیچ كسی نمی تواند حجم واكنش ایران را پیش بینی كند و آمریكایی ها باید بدانند كه اگر به ایران حمله كنند منافعشان در تمام نقاط دنیا به خطر می افتد و ایرانی ها هر ضربه را با دو ضربه پاسخ می دهند.
در همین خصوص تحلیلگران معتقدند ایران ابزارهایی برای عمل كردن تهدیدات خود دارد كه بسیار نگران كننده است به ویژه اینكه ایرانی ها به این افتخار می كنند كه آنها با دشمنی قوی تر از خود مبارزه می كنند.
"آلكس واتانكا" كارشناس امور خاورمیانه و مسائل ایران در گروه اطلاعاتی "جین" در این خصوص اذعان می كند، هر چند ایرانی ها نمی توانند آمریكا را وارد جنگ كلاسیك بكنند ولی ابزارهایی دیگری در (چنته) اختیار دارند كه می توانند پاسخ ما را بدهند و ما باید این نكته را در نظر داشته باشیم كه ایران اخیرا فرمانده جدیدی برای لشكرهای سپاه پاسداران تعیین كرده اند و آن به این دلیل است كه این فرمانده در به كارگیری راهبردهای جنگی مختلف میان قدرت های نابرابر متخصص و متبحر است.
وی افزود: احتمال دیگر این است كه درگیری ایران و آمریكا قیمت های نفت را تا بالاترین حد ممكن بالا ببرد همچنانكه ایران می تواند خطوط صادرات نفت را در خلیج [فارس] مسدود كنند.
از سوی دیگر منطقه خلیج فارس محیط بسیار مناسبی است كه اهداف آمریكایی بسیاری را در خود جای داده است و ایران قادر است هزاران موشك (۱۱ هزار) در دقیقه نخست به سوی آن شلیك كند و با همین میانگین آن را ادامه دهد.
ساینس مانیتور تصریح كرد: همچنین اسرائیل نیز در تیررس موشك های شهاب ۳ است و علاوه بر این حزب الله لبنان پس از جنگ ۳۳ روزه (در تابستان سال ۲۰۰۶) حدود ۳۰ هزار موشك دیگر به ذخیره موشكی خود افزوده است زیرا حزب الله طرف دیگری در جنگ است كه می تواند هر نقطه از اسرائیل مثل تاسیسات هسته ای دیمونا را هدفگیری كند.
همچنین پر واضح است كه تهران در جنگ احتمالی آینده، تاكتیك معینی را در دستور كار قرار می دهد كه در آن قایق های كوچك مسلح و تندرو در یك لحظه و از جهت های مختلف به ناوهای دشمن یورش خواهند برد.


رزمایش شبیه سازی شده پنتاگون برای قایق های كوچك تندرو:


ساینس مانیتور نوشت: "روزنامه نیویورك تایمز" در ژانویه گذشته نوشت كه وزارت دفاع آمریكا (پنتاگون) در رزمایشی شبیه سازی شده و محرمانه ای كه آن را در سال ۲۰۰۲ اجرا كرد، مشخص شد كه در جنگ احتمالی آمریكا حداقل ۱۶ كشتی جنگی اصلی خود را از دست خواهد داد.
بنا بر این گزارش، در رزمایش شبیه سازی شده قایق های كوچك و تندرو مسلح از جهات مختلف و هم زمان به كشتی های جنگی(ناو) نزدیك شدند و روشن شد كه در جنگ این چنینی ناوگان دریایی آمریكا ۱۶ بخش خود را از دست می دهد.
ژنرال بازنشسته "كی. وان رایبر" كه در این رزمایش شبیه سازی شده فرماندهی نیروهای[فرضی] ایرانی را بر عهده داشته است می گوید: قدرت این تعداد قایق كه اطراف كشتی ها تجمع كرد، بسیار بیش از قدرت عقلانی و الكترونیكی [كشتی ها] برای مقابله با آنها بود.
وان رایبر افزود: بسیار روشن است كه تعداد زیاد قایق ها كار را بسیار دشوار می كند چون كل ماموریت شبیه سازی شده قایق ها بیش از ۵ تا ۱۰ دقیقه به طول نینجامید.
بنا بر این گزارش، مگنوس رانسترب "عضو مركز مطالعات تهدیدات نابرابر" با اشاره به دستگاه اطلاعاتی ایران می گوید: دستگاه اطلاعاتی ایران قدرت برتر اطلاعاتی در منطقه است. باید دستگاه اطلاعاتی ایران را كه نیرویی بالغ بر ۳۰ هزار تن در منطقه در اختیار دارد، كاملا در نظر قرار داد زیرا عناصر آن قادرند بوسیله قدرت اكتشافی و ابزار پیشرفته و پیچیده ای كه در اختیار دارند حتی در دورترین نقاط دنیا نیز، اهداف دلخواه و مد نظر را هدف قرار دهند و آن را بزنند.
كریستین ساینس مانیتور نوشت: بر اساس گزارشی كه "پاتریك كلاسون" و "مایكل اسنستد" در مركز سیاست خاور نزدیك واشنگن تهیه كرده اند، تهران گاهی اوقات احساس می كند خویشتن داری بیش از هر چیزی به حفظ منافعش كمك می كند، ولی در عین حال این قدرت را دارد كه آمریكا را هدف قرار دهد و این امر بستگی به حجم حمله آمریكا به آن دارد.
گزارش "كلاسون" و "اسنستد" در مركز سیاست خاور نزدیك واشنگن می افزاید: اگر جنگی در بگیرد، قدرت ایجاد هراس و ویرانگری ایران تنها یكی از ابزارهای قدرت این كشور خواهد بود. بنا بر این موفقیت آمریكا در جنگ احتمالی، بسته به فلج كردن قدرت واكنش ایران است.
 


منبع:
فارس چهارشنبه 12 تیر1387


نام
پست الکترونيک
پيام شما